'Rieu? Die strijkt maar wat!' 1 Teylers Museum Haarlem opent nieuwe vleugel m m Brussels lof trok Nederlandse schilders Cultuur Kunst Jj i*v t i'<V elager Madonna huldig verklaard Romeinen terug in Utrecht Toneelwereld vreest nieuwe wet Jeugdtheater Groningen krijgt verbod optreden PAG 9 JANUAR11996 chef gert visser, 071 -5.356441 Medingexpositie in Het Loo verlengd ^ajinooRNDe kledingexpositie Anna Paulowna en het Russi- lenjehof 1795-1865, in Rijksmuseum Paleis Het Loo in Apel- is wegens succes tot en met 10 maart verlengd. Sinds de gïiing op ;J.ober kwamen bijna 100.000 mensen een kijkje w op 11 okJ.c otpen. Koningin Anna Paulowna trouwde in 1816 met de toen- Prins van Oranje, de latere koning Willem II. In heel 1995 Uijtochten ruim 330.000 belangstellenden het museum. 'dj eakJn Sierhuis in Museum van der Togt In Museum van der Togt in Amstelveen wordt van t/m 25 februari een overzichtstentoonstelling van het van Jan Sierhuis (1928) gehouden. Voor deze expositie zijn fen bruiklenen uit het Stedelijk Museum in Amsterdam ge- %1. Het museum is geopend van donderdag t/m zondag van -ft pO tot 17.00 uur. irijfster Carmen Conde overleden Lrid» Carmen Conde, een voortrekster in de Spaanse vrou- hliteratuur en de eerste vrouw die werd opgenomen in de Ko- Sdijke Taaiacademie, is gisteren op 88-jarige leeftijd overle- Conde won de Spaanse nationale literatuurprijs in 1967 en ,Zij brak met het naoorlogse model van vrouwenliteratuur haarlem anp Het Teylers Museum in Haarlem krijgt een nieu we vleugel. De nieuwbouw, ontworpen door ar chitect Hubert Jan Henket, gaat op 1 maart open. Met de uitbreiding wordt het museum met één derde vergroot. De kosten bedragen tien miljoen gulden. De nieuwe vleugel biedt plaats aan wisselende tentoonstellingen. Ook herbergt het een boeken- kabinet, een educatief paviljoen voor jongere be zoekers, en een museumcafé. De eerste tentoonstelling bevat werk van de Italiaanse schilder en tekenaar Giorgio Morandi (1890-1964). Het is voor het eerst sinds 1954 dat een representatieve tentoonstelling van zijn werk in Nederland is te zien. De expositie bevat zo'n vijftig schilderijen en twintig tekeningen en aqua rellen, In 1990 schreef het museum een wedstrijd uit onder architecten voor de uitbreiding aan de tu- inzijde. Voorop moest staan dat het oude muse um onaangetast zou blijven. Een belangrijke voorwaarde was dat de besloten binnentuin met eeuwenoude bomen zoveel mogelijk gespaard moest worden. Behalve de ontwerpen van de acht architecten die door het museum waren uitgenodigd, kreeg Teylers 158 inzendingen binnen. De winnende architect Henket ontwierp ook de nieuwe vleugel van Museum Boymans-van Beuningen. Ook was hij verantwoordelijk voor de verbouwing van het Singer Museum in Laren. Het juryrapport noemde zijn ontwerp „van een verrassende eenvoud en helderheid, een goed in- passingsgevoel, een overtuigende routing, een schitterende lichtinval en mooie maatverhoudin gen". De nieuwbouw is net als het oude gebouw een daglichtmuseum. Het is zodanig ontworpen dat de lichtinval het gebruik van kunstlicht over bodig maakt. Voor de vleugel droeg het ministerie van on derwijs, cultuur en wetenschappen 4,5 miljoen gulden bij. Sponsors financierden 2 miljoen gul den. De rest komt van het museum en de vrien denorganisatie. Musici in de dop bereiden zich voor op Prinses Christina Concours ee|onna vreest voor haar leven. foto archief ■XkAl man die had gedreigd haar aid door te snijden is gisteren ,os Angeles schuldig bevon- aan het belagen van pop- niijMadonna. naen jury verklaarde zwerver ert Dewey Hoskins schuldig alle vijf punten van de aan- uc :ht; een wegens het belagen lui Madonna, drie wegens be- w van de zangeres en een jens een aanval op haar lijf- 'ït in het landhuis van de in Hollywood. Hij kan tot Ljjcimaal tien jaar gevangenis- f worden veroordeeld. De as iter spreekt later de hoogte van de straf uit. De jury had meer dan vijf uur nodig om tot de uitspraak te concluderen. Het drie dagen durende proces begon woens dag, toen de zangeres in een ge tuigenverklaring zei voor haar leven te vrezen nadat Hoskins had gedreigd haar de keel door te snijden. Donderdag beschreef Madon na's lijfwacht hoe hij Hoskins neerschoot en verwondde. De beklaagde was over de muur van de woning van de popster geklommen, sprong in een zwembad en dreigde haar te doden als ze niet met hem wil de trouwen. Het is niet gewaagd om te stellen dat klassieke mu ziek onder jongeren niet echt leeft. Om daar wat aan te doen wordt dit jaar voor de 27ste keer het Prinses Christina Concours geor ganiseerd. Komend week einde vindt in het Rotter dams Conservatorium de eerste voorronde plaats, waar 69 jonge musici uit de regio - de provincies Zuid- Holland en Utrecht ten zuiden van de lijn Leiden- Woerden-Utrecht - elkaar muzikaal zullen bevechten. leiden hans versluis Het concours is uitsluitend be doeld voor middelbare scholie ren en ook het nodige talent uit het Leidse zal eraan deelnemen. Leerlingen uit de Bollenstreek maken begin maart in Haarlem hun opwachting. Elke deelne mer krijgt tien minuten om een repertoire naar keuze ten geho re te brengen. „Veel te kort", volgens de 17-jarige Sannie de Jongh, „Bij andere concoursen krijg je een kwartier. Dat is veel beter." De Alphense heeft al ne gen jaar dwarsfluitjes en ver trekt binnenkort op uitnodiging van een Duitse dirigent voor een concert naar het Duitse Weimar. Maar eerst staat Rotterdam op het programma. Samen met de pianiste Nanda Rozestraten heeft ze twee delen van een so nate van Hindemith ingestu deerd. „Dat stuk heeft ons on geveer een jaar gekost. In het begin kregen we de noten niet eens onder elkaar. Zowel de partij voor dwarsfluit als die voor piano zijn heel erg moei lijk. Als e'e'n van de twee een fout maakt, moet je opnieuw in zetten. Dat kan ook tijdens de uitvoering gebeuren. „Een jaar geoefend?", de 14- jarige Janet Niesing uit Leiden schrikt ervan. Ze neemt haar hobby zingen minder zwaar wichtig op. Zangles heeft ze nog nooit gehad en tot voor kort had ze ook geen begeleider. Met be- Johan Olof, Janet Niesing en Sannie de Jongh hopen zich komend weekeinde in Rotterdam naar de finale van het Prinses Christina Concours te spelen. foto dick hogewoninc hulp van haar muzieklerares op school kwam ze een maand ge leden in aanraking met Aschwin Lahey, die in de X op de Haar lemmerstraat oude films op de piano muzikaal begeleidde. Ze hebben nu precies e'e'n keer sa-' men geoefend op het Rotter damse repertoire: nummers uit de musicals 'Cats' en 'Evita'. Ja- net heeft al de nodige ervaring. In Leiden heeft ze al meege daan aan verschillende con coursen. Maar het Prinses Christina Concours is groter en daardoor belangrijker. „Er is daar veel publiek en je wilt een goede indruk achterlaten." Een andere Leidse deelnemer is Johan Olof. Hij wilde eerst meedoen met een ander con cours, maar daar zag hij vanaf toen hij hoorde dat een stuk van de Griekse moderne componist Kyriakides verplicht op het pro gramma stond. Modern klassiek heeft niet de voorkeur van de 14-jarige kleinzoon van violist Theo Olof. Nu speelt hij een stuk van Rieding, daarbij bege leid door Marlies Molenaar op de piano. Aan zijn beroemde grootva der wordt hij liever niet herin nerd: „Als mensen zo'n naam horen, verwachten ze meteen heel veel van je en dat is niet al1 tijd even prettig." Opa is ook niet het grote voorbeeld. Johan wil zelfs niet eens de muziek in. Filmregisseur lijkt hem veel spannender. Dé andere twee mikken wel op een muzikale carrière. Janet ziet zichzelf al in een popgroep la Roxette of als ster in een musical. Sannie is bescheidener en misschien realistischer: „Het is tegenwoordiger erg moeilijk om in de muziek een baan te vinden. Als ik later les kan geven en af en toe optreden, ben ik dik tevreden." Droomt het drietal niet van een carrière a la Andre' Rieu? Er wordt schamper gelachen: „Veel te commercieel, niet na tuurlijk, nep." Unaniem wordt de volksheid door de nieuwe muziekgeneratie veroordeeld. „Rieu maakt er gewoon een show van: mensen die meedan sen, een orkest dat 'hoera' brult. Verschrikkelijk!" Bovendien: „Hij strijkt maar wat en maakt gewoon fouten, maar niemand die het merkt. Er zijn veel betere musici." De voorronde van het Prinses Christina Concours vindt plaats aanstaande zaterdag en zondag (tot 14.00 uur) in het Rotter dams Conservatorium. De beste acht mogen zondagavond nog eens op, dan in de Kleine Zaal van de Doelen. De meeste van de finalisten zullen worden uit genodigd om deel te nemen aan de landelijke finale in het Con certgebouw van Haarlem op 16 en 24 maart. Ee'n van de juryle den daar is Theo Olof. Als opa maar wel onpartijdig blijft! utrecht anp Na 1950 jaar weg te zijn ge weest, komen de Romeinen volgend jaar waarschijnlijk weer terug naar de Utrecht. De provincie wil in 1997 een grote manifestatie organise ren waarin zij centraal staan. Door middel van een grote overzichtsexpositie van ar cheologische vondsten, schetsen, kaarten, een Ro meinse tienkamp voor basis scholen, fiets- en wandel tochten,. symposia en een straattekenfestival wil de provincie aandacht schenken aan, de invloedrijke vroege bewoners van Utrecht. In de regio zijn de afgelo pen jaren talloze archeologi sche vondsten gedaan, maar tot nog toe zijn die niet sa men te zien geweest. Boven dien is het volgend jaar 1950 jaar geleden dat de Romei nen forten bouwden in Utrecht en De Meern. Sinds het jaar 47 na Christus is er altijd een vorm van bewo ning geweest in de Domstad. De provincie meent dat die beide feiten voldoende aan leiding geven voor een groot Romeinenfeest. Lange tijd hebben hulp troepen gebivakkeerd in Wijk bij Duurstede, Woerden en Vechten. Samenwerking met omringende dorpen heeft er voor gezorgd dat in vele Utrechtse gebieden restan ten terug zijn gevonden van die vroege beschaving. De provincie Utrecht neemt ver schillende instanties in de arm, waaronder de universi teit, musea, de Stichting Utrecht Centrum van Histo rie en Cultuur en het be drijfsleven, om de manifesta tie te realiseren. BEZOEK. Het aantal bezoekers voor het Anne Frank Huis in Amsterdam stijgt. In 1995 kwa men er zo'n 616.000 mensen. Het jaar daarvoor waren dat er nog 599.000. Opvallend is dat het hezoek buiten de drukke zo mermaanden toenam. ïlturele klimaat verder ontwikkeld Technici krijgen meer rusttijden amsterdam anp terdam dolf welling ou sti de bouw van de Kunsthal is v0 tijds besloten om de Rotter- en nse musea te ontlasten van at osities die geen relatie heb- t0' i met de eigen collecties. De d ïsthal zou daar ook inkom- uit betrekken. In de prak- komt daar weinig van te- 3S ht. Boymans-van Beuningen ^lans wil publiekstrekkers in ij en huis houden. Zo prijken 2 schatten van de Tsaar' toch loymans, terwijl de Kunsthal b' nu een tentoonstelling bij ift die men eerder in Boy- ns zou verwachten: 'Neder- :n* dse schilders in Brussel', nai >ro ein Parijs tentoonstelling gaat over de enriode 1850-1890. Dat tijdperk t ongeveer samen met de za ïrtig jaren waarin de Neder- a dse schilder Willem Roelofs 1 Brussel was gevestigd. Zo'n te derhalve eeuw geleden al zag he visionaire Belgische schilder ertz die stad als 'de hoofd- d van Europa'. Veel buiten ijs dse kunstenaars - onder wie iminste 50 Nederlanders - ,aI rden aangetrokken door het ft{ turele klimaat in dit 'klein :eI rijs'. Saskia de Bodt, die op t onderwerp gepromoveerd is die de expositie heeft sa mengesteld, noemt daar enkele 1 lenen voor. er e- Na de afscheiding van Neder- id in 1830 kwam in België ;e' !t alleen de economie tot )ei. De koningen Leopold I en 111 levorderden, onder meer met nkopen, de kunst in eigen ld. De kunsthandel en de nstkritiek waren er verder twikkeld dan in Nederland: Kunstbeschouwing van Alma Tadéma(1867, olieverf op paneel). met exposities van meer dan nationaal belang en diverse kunstkringen. Er werd - net als nu - door particulieren meer ei gentijdse kunst verzameld. Ate lierruimte was niet moeilijk te vinden en Nederlandse kunste naars konden desgewenst op gaan in het Belgische kunsüe- ven, waarin Roelofs een voor aanstaande positie ging inne men. Daarbij kwam dat het ro mantische historiestuk, dat in Nederland nauwelijks weer klank vond, in Antwerpen hoog stond aangeschreven. Brussel daarentegen was meer ontvan kelijk voor nieuwe invloeden uit Barbizon en Parijs. Realisme Twee vormen van realisme ko men in de tentoonstelling aan de orde: het landschap en het figuur- en genrestuk. Wat als een verlangen verwoord: 'Je zou de natuur zelf op je doek willen hebben'. In de Kunsthal is te zien hoe Roelofs met een Gelders landschap uit 1848 zich aan het in Nederland domine rende voorbeeld van Leickert, Schelfhout en Barend Koekkoek ging ontworstelen. Dit doek werd prompt door Leopold I ge kocht. Oyens Er zijn trouwens meer bewon derenswaardige werjcen .te zien van Belgen die hier vrijwel on bekend zijn. Ze hangen in de Kunsthal om het artistieke milieu te vertegenwoordigen waarin de Nederlanders zich begaven. Met name de werken van David en Pieter Oyens vor men een expositie binnen d.e expositie in de Kunsthal. Dat trekt het geheel wat uit het lood, maar is toch zeer welkom. Hier wordt duidelijk dat deze genre schilders en portrettisten wat meer bekendheid verdienen. Koeien in de wei en dames in huis waren destijds hoofdthe ma's, maar ook het interieur kwam aan bod. Zo treft men bij de apart gehangen aquarellen en tekeningen werk aan van Storm van 's Gravezande en Bosboom. Behalve de rijk geïllustreerde catalogus (f 49,50) is het proef schrift van Saskia de Bodt te koop (f 93,—). Het is een goud mijn vol gegevens, met onder meer een biografie van Roelofs. Nederlandse schilders in Brus sel 1850-1890. Kunsthal, Rot terdam. Tot en met 4 februari. Openingstijden: do t/m za 10- 17, zon- en feestdagen 11-17. Het gesubsidieerde toneel heeft 40 procent meer technici nodig. Door de invoering van de nieuwe Arbeids- en rusttijden wet per 1 januari 1996 moet het technisch personeel minimaal elf uur rusten. Het aantal medewerkers is dan onvoldoende, zo constateert de Vereniging van Nederlandse To- neelgezelschppen (VNT). Bij de VNT zijn 44 ge zelschappen aangesloten. Daarmee vertegen woordigt de vereniging 90 procent van het gesub sidieerde theater. Naleving van de nieuwe wet betekent dat het Zuidelijk Toneel in Eindhoven drie extra technici nodig heeft, zo heeft de VNT becijferd. Het gezel schap telt nu zeven medewerkers. Toneelgroep Amsterdam (TGA) moet volgens de berekening het aantal technici verdubbelen. Het toneelgezel schap beschikt over vijftien mensen. G. Korthals- Altes, zakelijk leider van TGA, bevestigt dal. „Zui ver theoretisch is dat waar, maar of" het in de praktijk ook gebeurt is de vraag." De VNT heeft de afgelöpen maanden gepro beerd de wet te versoepelen, maar dat is nauwe lijks gelukt. Toneelgezelschappen rest een aantal mogelijk heden. Ze kunnen 40 procent meer technici aan stellen, maar ook 40 procent minder produkties maken. Dat laatste zou echter weer gevolgen hebben voor het aantal acteurs. Gezelschappen zouden voortaan ook met twee ploegen kunnen gaan werken; één voor het opbouwen van het de cor en één voor het draaien van de voorstelling. Voor elk team zou het werk 60 procent van de huidige werkzaamheden in beslag nemen. De VNT, de vakbonden en de technici zijn tegen de ze optie. De medewerkers vinden dal hun werk dan rpinder aantrekkelijk wordt. 'Rembrandt van Indonesië' wordt geveild amsterdam groningen anp Christie's veilt eind maart in Singapore een groot schilde rij van Raden Saleh. De kun stenaar, bijgenaamd 'de Rembrandt van Indonesië', signeerde en dateerde het werk 'Hertenjacht op Java' in 1846. Het schilderij is tot en met 12 januari bij de Amster damse vestiging van het vei linghuis te zien. De richtprijs ligt tussen de 900.000 en 1,3 miljoen gulden. De Herten jacht op Java meet twee bij drie meter. Het komt uit voormalig DDR-bezit en zou door Raden Saleh gemaakt zijn voor de 'Radja' der Bel gen, met wie waarschijnlijk Leopold I wordt bedoeld. De Vooropleiding Theater uil Groningen is verbijsterd dat de familievoorstelling die ze brengt wegens grof taalgebruik niet mag worden opgevoerd in thea ters in Leeuwarden, Oss en Hoogeveen. De voorstelling door jongeren van twaalf tot twintig jaar, wordt niet geschikt geacht voor opvoering en is daarom afgezegd. De jongerengroep trekt deze maand met de familievoorstel ling De wraak van Sancho Pan- za van de toneel- en tv-schrijver Flip Broekman langs diverse za len. Het is een variété-achtig stuk met vijftig spelers, met veel muziek en dans. De theaterdirecteur van De Tamboer uit Hoogeveen heeft laten weten dat het grof taalge bruik dat in de familievoorstel ling wordt gebezigd niet door de beugel kan, en heeft daarom de voorstelling afgezegd. Ook de schouwburgdirecteuren van Leeuwarden en Oss weigeren om deze reden de jonge thea termakers toegang tot hun zaal. Regisseur en artistiek leider Josja Hamann van De Voorop leiding Theater is stomver baasd: „Ze vinden de voorstel ling niet geschikt voor een breed publiek. Terwijl we het in Groningen met veel succes al meerdere keren hebben opge voerd. De jongeren brengen een eigentijds stuk met eigentijds taalgebruik. Maar van grof taal gebruik is geen sprake", aldus Hamann, die het „betuttelen de" optreden van de schouw burgdirecteuren niet begrijpt.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 7