Blizzard '96: vijftig doden mm 5P! !!!M in Jaar van de waarheid voor Duitse liberalen Buitenland Tel uitje winst Peres aanvaardt ontslag hoofd Israëlische veiligheidsdienst Kok noemt Mitterrand 'een idealist en realist' log meer bomaanslagen Corsica PAG 9 JANUARI 1996 alesa wordt weer elektricien Fhau» Ex-president Lech Walesa van Polen wordt weer jriciën. Eind maart denkt de 52-jarige Walesa zijn oude be- te pakken op de scheepswerf in Gdansk, zo heeft de zitter van de vakbond Solidariteit op de werf gezegd. In Walesa op de toenmalige Leninwerf de staking die fyidelijk leidde tot de oprichting van het vrije vakverbond So- v^jteit. Walesa krijgt nu nog wachtgeld. Dat duurt volgens de f$e wet drie maanden. Op 22 december trad hij af. "jheimzinnige ziekte kost babylevens 1|>rest In een kraamkliniek in het Roemeense Braila, op 175 efoeter ten noordoosten van de hoofdstad Boekarest, zijn in e^eekeinde zeven pasgeboren baby's overleden als gevolg geheimzinnige ziekte. Volgens het staatspersbureau expres gaat het mogelijk om een soort griepvirus. Het ministe- £an volksgezondheid zou de kraamkliniek willen sluiten, heeft een van de hoogste kindersterftecijfers in Euro- Kt, n» '-premier Grosz Hongarije dood De voormalige Hongaarse premier Karoly Grosz is flag op 65-jarige leeftijd in Gödöllö, bij Boedapest, overleden, jz leed aan nierkanker. Dit heeft het staatspersbureau MTI ■ïidag gemeld. Grosz was premier tussen juni 1987 en no- 1988. In mei 1988 ontworstelde hij de macht in de com- pstische partij aan janos Kadar, de grote man van de Hon- politiek sinds de Russische inval in 1956. In november IJ werd Grosz zelf aan de kant geschoven. Tden door overstromingen Portugal bon Overstromingen door hevige regenval en wind hebben ugal gisteren opnieuw geteisterd. De rivieren Douro en Taag guiten hun oevers getreden. Vele huizen zijn ondergelopen •»|ele dorpen zijn geïsoleerd geraakt. Zeker vijf mensen zijn rhet noodweer om het leven gekomen. binnenkort nieuwe Griekse premier' „Griekenland heeft voor het eind van de maand een jwë premier." Dit heeft voorzitter Dimitris Beis van de Pa- fractie in het parlement in Athene gisteren gezegd. Beis rea- |de in een krante-interview op de toenemende roep om een mening in het vacuüm dat ontstaan is met het alsmaar toduren van de ziekte van premier Papandreou. $rste proces Rwanda-Tribunaal 9frA» Het Rwanda-Tribunaal zal naar verwachting voor eind trt beginnen met de berechting van acht oorlogsmisdadigers, Richard Goldstone. de openbaar aanklager van het VN- inlinaal, gisteren gezegd bij de formele opening van het 9.jnda-Tribunaal in hetTanzaniaanse Arusha. jd, niet staat |f|pt onderschrift bij de sneeuwfoto op de voorpagina van gis- 3 werd gerept over Phoenixville 'in de staat Philadelphia'. Jjstaat van die naam bestaat in de VS echter niet. Phoenixville vlak bij de stad Philadelphia. Beide liggen in de«staat Oosten van VS praktisch geheel stilgelegd *■5*1 -üt-i— Een inwoner van Brooklyn, New York, kiest een van de weinige middelen van vervoer die na Blizzard 1996 nog zijn overgebleven: ski's. Na een van de zwaarste sneeuwstormen van de eeuw is het oosten van de Verenigde Staten nog bedekt onder een bijna één meter dik pak sneeuw. Ook vandaag iigt het openbare leven in de grote steden Washington, New York, Philadelphia en Boston gro tendeels stil en blijven overheidsgebouwen, scholen, kantoren en winkels dicht. WASHINGTON Rtr-AFP In het noordoosten van het land vielen ten minste vijftig doden door Blizzard 1996, zoals de zwaarste sneeuwstorm in ze ventigjaar is gedoopt. De mees te slachtoffers vielen door auto ongevallen, andere werden door hartaanvallen getroffen bij het sneeuwruimen. Een man in New Jersey en een kind in New York raakten onder een sneeuwschuiver en kwamen -11 Clinton %>ekt Tuzla ;s^merikaanse soldaten, die |^derdeel van de NAVO-vre- lacht in Tuzla in Noord- Bosnië zijn, krijgen de ko- ie dagen bezoek van hun ^bevelhebber, president jflon. Hij lijkt daar weinig pm, was de indruk van een Qfrerslaggever ter plekke. Gl's zijn sinds december /ei in de weer om onder de omstandigheden van de winter rond Tuzla bases te bouwen voor de 20.000 Amerikaanse v iten die daar eind februari 14len zijn gearriveerd, jviërs hebben gisteren toe ven twee Bosniërs vast te Hen. Dat heeft kolonel Mark van de internationale acht (IFOR) in Sarajevo „De burgemeester van heeft ons gezegd dat de iche Serviërs twee Bosni- mannen hebben aange- m die bij hun arrestatie len zouden hebben ge- aldus Rayner. Ilidza is de vijf wijken van Sara- lar Serviërs wonen, [afgêlopen week hebben de irs onder druk van IFOR Servische president Milo- zestien moslims vrijgela- die in Ilidza waren ont- 1. Donderdag werd de ont- ngvan een moslim, Serviër roaat in de Servische wij- an Sarajevo gemeld. fner waarschuwde gisteren r doden zullen vallen als de idingen van de vredes- lenkomst van Dayton „Wij zullen het schie- en het zal Isenlevens kosten", aldus [er. bagdad» Voor het eerst sinds lange tijd gaf de centrale bank van Irak gisteren de geldwisselkantoren toestemming om buitenlandse valuta te verhandelen tegen zwarte-marktkoersen. De man op deze foto torst het resultaat van een transactie van honderd Amerikaanse dol lars tegen 280.000 Irakese dinars. foto epa om. In acht staten riepen de au toriteiten de noodtoestand uit, en op sommige plaatsen werd alle verkeer verboden. Vijftien staten zijn getroffen door het noodweer, dat zich gisteren aan het einde van de dag in noorde lijke richting bewoog. Overheidsinstellingen, die juist weer hun deuren zouden openen na een wekenlange im passe over de begroting, blijven meest nog gesloten. Burge meester Giuliani van New York VS: Troepen naar Golan voor vredestaak JERUZALEM «Rtr De Verenigde Staten zijn bereid troepen op de hoogvlakte van Golan te stationeren om een eventuele vrede te bewaken tus sen Israël en Syrië. Dat heeft de Amerikaanse minister van de fensie, William Perry, gisteren gezegd in Jeruzalem. De bewindsman zei na zijn overleg met premier Shimon Peres ook dat Washington er voor zal blijven zorgen dat Is raël een militaire voorsprong behoudt in de regio. Daartoe trekken de VS een aanvullend bedrag van 200 miljoen dollar uit voor de ontwikkeling van de antiraket-raket Arrow. Een groot deel van de 500 miljoen dollar die in de jaren '80 voor de Ar row werd uitgetrokken, vloeide voort uit het Amerikaanse Stra tegische Defensie Initiatief. De ontwikkeling onderging een versnelling nadat Irak tijdens de Golfoorlog raketten op Israël had afgeschoten. Het was voor het eerst dat de VS zich zo duidelijk over de kwestie-Golan uitlaten. sprak van de ergste sneeuw storm in de geschiedenis van de stad. Hij riep iedereen behalve hulpverleners en personeel van nutsbedrijven op dinsdag nog uit de stad te blijven. Het hoofd kwartier van de Verenigde Na ties in New York bleef maandag al dicht. In Central Park in New York lag een halve meter sneeuw, en op de brede aven ues daar en in Washington werd geskied. De duizenden daklozen in de grote steden hadden het zwaar te verduren. Honderden vrijwil ligers gingen zoveel als mogelijk de stad door om dekens en war me dranken uit te reiken. De sneeuwval werd gister avond minder en meteorologen zeiden dat de blizzard praktisch voorbij was. Maar het uitgraven van gebouwen en auto's zal naar verwachting nog geruime tijd duren. Ook de financiële markten ondervonden overlast van het noodweer. De effectenbeurs van New York ging later open en eerder dicht. Wall Street lag maandag bedekt onder een dik pak sneeuw, waardoor het ver keer hopeloos in het honderd liep. Veel personeel bleef daar om liever thuis. Vliegverkeer vanaf de drie vlieghavens rond New York zal naar verwachting zeker tot van morgen onmogelijk zijn. Onge veer 1.700 reizigers zitten vast. Op het vliegveld John F. Kenne dy lagen gisteren op sommige plaatsen sneeuwduinen van zes meter hoog. Terwijl in het zuidoosten van de VS zoals in Florida zelfs sneeuw viel, boekte de staat Ca lifornia in het westen warmtere- cords voor de tijd van het jaar: strandbezoekers genoten mas saal van temperaturen van te gen de dertig graden. TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Premier Shimon Peres heeft gis teravond het ontslag aanvaard van het hoofd van de Israëlische binnenlandse veiligheidsdienst. Het aftreden van de man die op last van de censor alleen mag worden aangeduid als K., werd algemeen verwacht na de moord in november op premier Jitzhak Rabin. Onmiddellijk na de aanslag, toen duidelijk werd dat de dienst in menig opzicht had ge faald, heeft K. zijn ontslag al aangeboden. Maar Peres wei gerde dat toen te aanvaarden. Zondagochtend, toen de pre mier K.'s ontslagbrief ontving, probeerde hij opnieuw hem over te halen aan te blijven. K. vroeg een dag bedenktijd, maar liet gisteren weten dat hij bij zijn besluit blijft. In een schriftelijke reactie op K.'s ontslag omschrijft Peres hem als iemand die een grote bijdrage heeft geleverd aan Is- raëls veiligheid. Hij prijst vooral de manier waarop K. de strijd tegen de terreur heeft weten te combineren met een bijdrage aan Israëlisch-Palestijnse sa menwerking. Een officiële commissie van onderzoek onder leiding van oud-opperrechter Meir Sham- gar onderzoekt momenteel de omstandigheden waaronder de moord op Rabin kon worden gepleegd. Vorige maand waar schuwde de commissie zes le den van de veiligheidsdienst dat ze op grond van het onderzoek waarschijnlijk juridisch zullen worden vervolgd. Ze kregen de raad een advocaat te nemen. Onder de zes was ook K., die ten tijde van de moord op Ra bin overigens in het buitenland verbleef. In zijn ontslagbrief aan Peres laat hij met nadruk weten dat hij de beschuldigingen die in de waarschuwingsbrief van de onderzoekscommissie wor den vermeld, verwerpt. K. schrijft verder dat hij sinds november hard heeft gewerkt aan een eerherstel voor de dienst. „Ik heb nu het gevoel dat we terug zijn op het goede spoor, ik heb volledig vertrou wen in de kundigheid van de staf en de leden en ik hoop dat ze in slaat zullen worden ge steld hun moeilijke werk in het geheim te verrichten, als 'de on zichtbare beschermer'. Ik geloof dat ik nu mijn werk kan beëin digen met een gevoel van totale tevredenheid over het herstel van de dienst en de manier waarop ze haar missies kan uit voeren". Die woorden kunnen er op wijzen - al staat het niet in de brief - dat K. de vernuftige eli minatie van de Palestijnse bom menmaker Yichia Ayash, afgelo pen vrijdag, als de kroon be schouwt op zijn pogingen de dienst eerherstel te bezorgen. De Israëlische televisie meld de gisteravond dat premier Pe res overweegt de voorganger van K., Yacov Perry, voor de tweede maal te benoemen als hoofd van de veiligheidsdienst. Perry is nu directeur van Cell- com, een van Israels twee mo biele telefoondiensten. Gok de naam van lian Biran, een hoge legerofficier, wordt genoemd. PARUS GPD-Rtr-ANP Leiders van tientallen landen hebben een eerbetoon gebracht aan voormalige Franse presi dent Francois Mitterrand. Pre mier Wim Kok noemde hem een 'romanticus en een idealist, maar tegelijk ook een realist'. Jacques Chirac, de gaullisti sche president, was gisteren een der eersten om een eerbetoon aan zijn socialistische voorgan ger te brengen. „Mitterrand heeft een belangrijke pagina ge schreven in de geschiedenis van Frankrijk", aldus Chirac. Ook andere politici loofden Mitterrand. Premier Juppé prees zijn 'moedige strijd tegen de ziekte', en ex-premier Bal- ladur had soortgelijke woorden. Lionel Jospin, de socialistische leider, was zichtbaar bedroefd. De Duitse kanselier Kohl prees Mitterrand als een vriend en staatsman wiens ideaal van een verenigd Europa de toe komst van het werelddeel zal bepalen. „Europa heeft in Fran <;ois Mitterrand een groot staatsman verloren. Ik rouw om een goede vriend", aldus kanse lier Kohl. Premier Gonzalez van Spanje omschreef hem als de 'architect van de Europese een heid'. De Amerikaanse president Bill Clinton voegde daaraan toe dat 'niet alleen Frankrijk, maar ook de Verenigde Staten en de hele wereld profiteerden van zijn sterke en principiële leider schap". Volgens premier Kok noemde Mitterrand 'op en top Fransman', maar tegelijk over tuigd Europeaan. Mitterrand heeft een 'grote bijdrage' gele verd aan de totstandkoming van het Verdrag van Maastricht, aldus de premier. Zelfs van staatslieden met wie hij in het verleden de degens kruiste, kwam lof. Margaret Thatcher liet weten dat ze hem 'mocht en respecteerde'. De Franse regering heeft don derdag uitgeroepen tot een dag van nationale rouw. Alle open bare gebouwen zullen de vlag halfstok hangen. In de Notre Dame wordt een rouwmis ge houden. Opstand Turkse gevangenissen is voorbij ISTANBUL DPA-Rtr De landelijke protestacties van gedetineerden in Turkse gevan genissen worden vandaag be ëindigd. Dit heeft de Turkse ver eniging voor de mensenrechten IHD bekendgemaakt. In gevan genissen in het hele land zijn acties gevoerd legen het optre den van politic-eenheden en te gen de situatie in de strafinrich tingen. Woordvoerders van het IHI) en de CHD, de vereniging van juristen, zeiden dat alle gijze laars inmiddels zijn vrijgelaten en alle hongerstakingen zijn be ëindigd. De belangrijkste eisen van de gevangenen zijn ingewil ligd. Zo heeft het ministerie van justitie de directeur en de rege ringsafgevaardigde in de ümra- niye-gevangenis in Istanbul van hun post ontheven. Ook heb ben de autoriteiten beloofd de leefomstandigheden in de ge vangenissen te verbeteren. Corsica hebben nationalis me naar onafhankelijkheid inThet Franse eiland streven ijravond opnieuw een golf gepleegd. Bij 37 ont- van bommen bij "tibare gebouwen en bankin- werd aanzienlijke 1 Jde aangericht maar vielen J®1» slachtoffers. Dit is verno- -51 bij de gendarmerie en de lie. rond de hoofdstad Ajac- Jontploften krachtige bom- bij bankgebouwen van de aj Été Générale en de Crédit m :ole, de luchtvaartmaat- 'rafPPij A'r '"ter en vestigingen es de ministeries van financi- binnenlandse zaken. De 33 Jsieven-opruimingsdienst wist gelijktijdig afgestelde bom men bij een vestiging van Fran ce Télécom en het belasting kantoor in Ajaccio onschadelijk te maken. Daar werden pam fletten gevonden met het op schrift 'gevaar, mijnen', aldus de politie. Elders in het departement van Ajaccio gingen bommen af in de stadjes Porticcio, Porto- Vecchio, Bonifacio, Propriano en Sartène. Daarbij liepen bankkantoren en regeringsge bouwen grote schade op. Het centrum van Bastia aan de noordoostkust schudde op zijn- grondvesten toen zich daar rond 23.00 uur ondanks een versterking van de politietroe- pen, eveneens een reeks ont ploffingen voordeed. Zeven krachtige explosies troffen daar praktisch gelijktijdig diverse bankinstellingen en een winkel van France Tèlécom. In de omgeving van Bastia werden vier andere aanslagen gepleegd in Saint-Florent en in Ghisonaccia. Ook hier vielen geen slachtoffers maar is de schade volgens de politie aan zienlijk. De aanslagen worden toege schreven aan Corsicaanse na tionalisten, die-streven naar on afhankelijkheid van het eiland. Vaak kiezen zij Franse over heidsinstellingen en banken of vakantiehuizen van Parijze- naars als doelwit omdat ze die zien als symbool van de Franse overheersing. De nationalisten bestrijden elkaar overigens ook. Bij onderlinge vetes vielen vorig jaar tientallen doden. BONN PETER VAN NUUSENBURG CORRESPONDENT 1996 dreigt voor de Duitse liberalen het jaar van de waarheid te worden. In maart worden in drie deelstaten ver kiezingen gehouden. Deze zijn van cruciaal belang voor de overlevings kansen van de FDP en daarmee ook voor die van de regering van bonds kanselier Kohl. De toestand waarin de FDP, de kleinste regeringspartij, verkeert is deplorabel. 1995 was een rampjaar: Vrijwel elke ver kiezing werd een debacle. Alleen in de deelstaat Hessen wisten de liberalen zich te handhaven. Daaruit putten opti misten zoveel hoop, dat ze de wederop standing van de partij voorspelden. Die hoop werd door de kiezers bij elke vol gende gang naar het stemlokaal weer de bodem in geslagen, zodat de liberalen in nog maar vier van de zestien deelstaat parlementen vertegenwoordigd zijn. De kans is groot dat deze deprimerende reeks op zondag 24 maart wordt voort gezet. Dan zullen de kfezers in Baden- Württemberg, ooit een liberaal bolwerk, Rijnland-Palts en Sleeswijk-Holstein zich vooral uitspreken over de vraag, of er in de Bondsrepubliek nog wel plaats is voor een liberale partij. Er is voor een liberaal weinig reden om het antwoord met vertrouwen tegemoet te zien. De partij heeft een programma, dat iedereen koud laat en een leider, waar niemand warm voor loopt. Het eerste is in een tijd waarin programma's geen doorslaggevende rol meer spelen, geen onoverkomelijk bezwaar. Het laatste is, nu partijleiders zelf het pro gramma zijn, vrijwel fataal. Sinds juni vorig jaar mag Wolfgang Ger- hardt zich FDP-leider noemen. Hij volg de minister van buitenlandse zaken Klaus Kinkel op, die er maar niet in slaagde de partij een eigen 'profiel' te geven. Dat isGerhardt totnogtoe even min gelukt. Hij is een harde werker, kent zijn zaakjes, maar is in het half jaar. dat hij nu voorzitter is, vooral ge bleven wat hij was: een goedwillende amateur. Dat gebrek aan professionaliteit is in middels het kenmerk van de partij, die jarenlang werd geleid door de man die gold als dé raspoliticus bij uitstek, de voormalige minister van buitenlandse zaken Genscher. Hoe onhandig de partijtop opereert kan waarschijnlijk het best geïllustreerd worden aan de hand van de perikelen rond de zogenaamde grote afluister- campagne. Dat is een omstreden kwes tie. De CDU van Kohl denkt door het af luisteren van de privé-woningen van misdadigers de georganiseerde crimina liteit effectief te kunnen bestrijden. De liberale minister van justitie, Sabine Leutheusser-Schnarrenberger, vond dit een inbreuk op een van de liberale grondrechten, de onschendbaarheid van de woning, en wees het plan af. Omdat de FDP verdeeld is over deze zaak, besloot Gerhardt de achterban te raadplegen. In oktober moest hij in de krant lezen dat zijn minister zou aftre den als de leden instemden met de af- luistercampagne. Dat is precies wat de leden vorige maand deden en zo raakte Gerhardt de enige minister kwijt die nog wel eens voor een liberaal geluid zorgde. Haar opvolger Schmidt-Jortzig kende een opvallende start. Hij sprak zich eerst tegen en vervolgens voor het asielrecht uit. De partijleider wilde zich tijdens deze woelige dagen voor Kerstmis ook van zijn onbeholpen voortmodderende mi nistervan economische zaken, Rexrodt, ontdoen. Althans, dat liet hij de wereld weten. Maar toen Rexrodt weigerde op te stappen, zette Gerhardt de falende bewindsman niet aan de dijk, maar sprak zijn vertrouwen in hem uit. Zo be schadig je een minister, jezelf en dus je partij. Afgelopen zaterdag hield de FDP in Stuttgart, Baden YVürttcmherg, haar tra ditionele Driekoningen-bijeenkomst. Het was de eerste gelegenheid na de ge denkwaardige decemberdagen om el kaar weer moed in te spreken. De aan wezigen bezworen elkaar dat de rol van de FDP als middenpartij nog lang niet is uitgespeeld. De rechtervleugel, die verlekkerd naai de Oostenrijkse demagoog I luider kijkt, kreeg ook nu geen poot aan de grond. Fr werden krachtige woorden richting CDU gesproken. En er werd zelfs gez inspeeld op een kabinetscrisis, wanneer volgend jaar niet begonnen wordt met de verlaging van de 'solidariteitstoeslag', de extra belasting van 7,5 procent voor de wederopbouw van het oosten. Maar het meeste applaus ging niet naar Gerhardt en zijn vazal, de goedgebekte partij-secretaris Westerwelle, maar naar de ex-minister van justitie, die in de wandelgangen en voorde tv-camera's verklaarde dat ze voor deze FDP geen campagne wil voeren. Dit gehannes wordt met afgrijzen ge volgd door de CDU en haar Beierse zus terpartij CSU, die zich moeten voorbe reiden op een leven na de FDP. Wan neer 24 maart voor de liberalen een zwarte zondag wordt, moeten Kohl en Co. er rekening mee houden, dat met de FDP niet langer te regeren valt. Nieuwe Bondsdagverkiezingen zijn dan waar schijnlijk. Zowel de SPI), de grootste op positiepartij, als de CSU voelen er niets voor om voor de rest van deze zittings periode een 'grote coalitie' te vormen. En nieuwe verkiezingen, daar is ieder een het nu over eens, betekenen de ge nadeslag voor de FDP.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 5