'Schaf Ziektewet geleidelijk af vdA-bureau vreest te harde aanpak van misdaad Gedragscode tegen seks met kinderen in vakantieland Binnenland ïuwe opzet onderzoek armoederhalskanker Warm welkom Kamer: Van Mierlo moet niet naar Orient House AG 9 JANUAR11996 ANP Algemeen CPD Geassocieerde Pers Diensten -koffie twee dubbeltjes goedkoper De koffie wordt goedkoper. Vanaf morgen gaan de voor een halfpondspak twee dubbeltjes omlaag. Rood- fan Douwe Egberts, de meestverkochte koffie, gaat dan ilden per pak kosten. De prijsverlaging is een gevolg van >re koffieprijzen op de wereldmarkt. Verdere prijsverlagin- h voorlopig niet te verwachten. Max Havelaar-koffie is |ee dubbeltjes goedkoper geworden en kost nu 3,90 gul- Jor een half pond. Max Havelaar zit hiermee aan de bo- «js, zo laat een woordvoerder weten. rapte dief verongelukt itNDOp de A7 ter hoogte van Midden-Beemster is van- >n man die kort daarvoor een inbraak had gepleegd, ver st. Hij reed met zijn auto de berm in, vloog tegen een in kwam om het leven. Zijn medepassagier, een 30-jarige dammer, liep verwondingen op. Hij werd na behandeling dekenhuis in Purmerend gearresteerd, zo heeft de politie deeld. De man had met een handlanger een kledingzaak 1 ompressietank nodig in Zeeland Sportduikers in de Zeeuwse wateren willen dat Zeeland en decompressietank krijgt. Zo'n voorziening kan van le- lang zijn voor duikers die lichamelijke problemen krijgen snel van een grote diepte terug naar de oppervlakte te Nu worden jaarlijks ongeveer vijf duikers uit de Zeeuwse i met de zogeheten caissonziekte ook wel decompres- luikersziekte genoemd per helikopter overgebracht en Helder of het Belgische Oostende waar wel voorzienin- i. Volgens de Nederlandse Onderwatersportbond (NOB) én duiker per jaar aan de ziekte. tie ontmantelt hennepkwekerij fEUWENDe politie heeft gisteren een zeer grote hennep- ij in het Gelderse Boven Leeuwen en een klein kwekerijtje rsfoort ontmanteld. Met de opbrengst van de grote kwe- aalde de zestigjarige eigenaar een jaaromzet van zo'n vier htfn gulden. Dit heeft rayonchef Van Deurzen van het poli- iet Maas en Waal meegedeeld. De eigenaar van de kwe- Boven Leeuwen is aangehouden, net als een 32-jarige it Amersfoort. h 'cartes-Huygens prijs uitgereikt pAM» De Amsterdamse hoogleraar J. Walraven (48) krijgt 13 ste Nederlandse geleerde de Franse Descartes-Huygens )e Franse ministeries van buitenlandse zaken, onderwijs, :oek en werkgelegenheid en het Nederlandse ministerie iderwijs, cultuur en wetenschappen stelden de prijs vorig De onderscheiding is bedoeld om de wetenschappelijke n werking tussen beide landen te bevorderen. De winnaars i een halfjaar bij een onderzoekscentrum naar keuze in itland werken, en krijgen een prijs van 50.000 gulden. %en is als hoogleraar experimentele natuurkunde verbon- n de Universiteit van j\msterdam. li verliest vingertoppen door vuurpijl gz Een 25-jarige man uit Appingedam is gisterochtend in 1 bij het afsteken van een oude vuurpijl de toppen van zijn duim, wijs- en middelvinger kwijtgeraakt. Het slachtoffer en niet afgegane vuurpijl op straat, brak deze doormid- stak het kruit aan. Direct daarna ontplofte de pijl in zijn De man liep ook brandplekken op zijn borst, zijn buik chterhand op. De late vuurwerkafsteker is opgenomen in lfzichtziekenhuis in Delfzijl. vervalsingen nieuw paspoort bekend ag« Van het nieuwe model paspoorten zijn tot nu toe s'vijf vervalsingen bekend. In alle gevallen konden deze 'eenvoudig' als vervalsing worden herkend. Van de Europese identiteitskaart is tot nu toe geen enkele ver ft g bekend. Dat meldt staatssecretaris Kohnstamm (binnen zaken) in een brief aan de Tweede Kamer. Sinds de in- o g een jaar geleden van het nieuwe paspoort en de Europe- ïtiteitskaart zijn er in Nederland ongeveer 1,2 miljoen pas- ei :n verstrekt en 1,1 miljoen identiteitskaarten. Ruim 61.000 aj lorten en identiteitskaarten werden door de Centrale Re- ,0! he Informatiedienst (CRI) als vermist geregistreerd. Ö-in tussen dertig en zestig jgen in de toekomst elke r een oproep van hun om zich te laten onder op baarmoederhalskan- moet de bestrijding van >rm van kanker verbeterd Jaarlijks wordt baar- rhalskanker in Neder- ongeveer 750 vrouwen Van hen overlijden er u'jBelijk 250 aan de ziekte. gr iog krijgen vrouwen tus- en 53 jaar elke drie jaar roep van de huisarts om baarmoederhalskanker onderzoeken. Dat ge loor middel van een uit- Onderzoek heeft echter ezen dat de ziekte ook bij vrouwen voorkomt. Te- besloten het aantal ja- isen de oproepen te ver- omdat de ziekte na ont- doorgaans goed te be handelen is. Baarmoederhals kanker ontwikkelt zich vrij lang zaam. Volgens de Coördinatiecom missie Baarmoederhalskanker (Cocomba) van de Ziekenfonds raad, werkt het huidige systeem van controle niet goed. De op- komst van vrouwen is laag en de meest risicovolle groepen worden niet bereikt. Er worden bovendien veel uitstrijkjes bui ten het onderzoek gedaan zon der dat daar aanleiding toe is. Daarnaast laat de organisatie van het bevolkingsonderzoek te wensen over. In de nieuwe opzet wordt Ne derland verdeeld in tien tot vijf tien regio's. Elke regio krijgt een eigen instantie die het onder zoek moet organiseren. Dat kan een kankercentrum zijn, een GGD of een club huisartsen. Het kan ook een hele nieuwe organisatie worden. De finan ciering loopt via de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten. doorn Een warm onthaal kregen de militairen van de mortierscompagnie van het Korps Mariniers van morgen bij hun terugkeer in Doorn. De militairen hebben in het voormalig Joegoslavië taken uitgevoerd rondom de strategisch belangrijke berg Igman. foto anp koen suyk DEN HAAG ANP/AD BLOEMENDAAL Een groot deel van de Tweede Kamer wil dat minister Van Mierlo van buitenlandse zaken afziet van zijn plan volgende week een bezoek te brengen aan de Palestijnse vertegen woordiging in Orient House, Oost-Jeruzalem. Die boodschap zal Van Mierlo krijgen in een ex tra vergadering van de Tweede kamercommissie voor buiten landse zaken. De kamerleden komen waarschijnlijk morgen terug van het kerstreces, op ver zoek van de oppositiepartijen CDA en RPF die worden ge steund door de WD. Gisteren nog heeft de Israëli sche premier Peres zich buiten gewoon kritisch uitgelaten over het plan van Van Mierlo. Hij vindt het bezoek van Van Mier lo aan het Palestijnse Orient House 'onnodig grievend'. Peres was gisteren op een persconferentie zichtbaar geër gerd: „Waarom moet de Neder landse minister van buitenland se zaken zo nodig naar het Ori ent House? Om het Israëlische publiek te ergeren? Jeruzalem is de hoofdstad van Israël." Hij ging niet zover als zijn minister van openbare veiligheid, Moshe Shachal, die vorige week dreig de de politie af te sturen op ho ge buitenlandse bezoekers die het omstreden PLO-hoofdkwar- tier in Oost-Jeruzalem bezoe ken. Internationale aanwezigheid in het Orient House ligt voor de Israëlische autoriteiten gevoelig. Zij beschouwen de bezoeken als een ondersteuning van de Pa lestijnse claim op de huidige hoofdstad van Israël. Volgens Peres zal Israël nooit instem men met een opdeling van Je ruzalem en derhalve geen vesti ging van een Palestijnse autori teit in Oost-Jeruzalem erken nen. D66'er Roethof vindt dat een bezoek aan Orient House niet ten koste van alles moet worden doorgezet. „Daarvoor is de vriendschap met Israël te be langrijk." WD-buitenland spe cialist Weisglas is 'absoluut te gen' en vindt dat Van Mierlo niet zo halsstarrig moet zijn. „Er zijn genoeg andere plaatsen waar Van Mierlo met de Pales- tijnen kan praten", aldus Weis- glas. TICA-voorzitter Buurmeijer bekritiseert wetsvoorstellen: amsterdam anp Het is beter de Ziektewet geleidelijk af te schaffen. Voor zitter F. Buurmeijer van het TICA, het coördinerend or gaan in de sociale zekerheid, uitte gisteren tijdens zijn nieuwjaarsrede kritiek op het wetsvoorstel om de Ziekte wet af te schaffen. Ook tegen de kabinetsplannen met de WAO uitte hij bezwaren. en werknemers, dan ook dat het zich in een eerder stadium be perkte tot een technisch com mentaar op het Ziektewetplan. De sociale partners wilden via het TICA geen inhoudelijke kri tiek leveren omdat ze dat al in de Sociaal-Economische Raad hadden gedaan. Volgens het wetsontwerp worden bedrijven verplicht hun Buurmeijer komt nogal laat met zijn aanmerkingen op het wets ontwerp over de Ziektewet. Dat is al in de Tweede Kamer aan genomen. Alleen de senaat moet er nog over beslissen. Buurmeijer verweet het TICA- bestuur, bestaande uit verte genwoordigers van werkgevers personeel bij ziekteverzuim mi nimaal 70 procent van het loon door te betalen. De door pre mies gefinancierde uitkering van de bedrijfsverenigingen ver dwijnt. Alleen voor zwangeren en oproepkrachten blijft een collectieve voorziening over eind. Buurmeijer voorziet dat be drijven misbruik maken van de ze vangnetconstructie door steeds meer een beroep te doen op tijdelijk personeel. Ze kun nen op die manier de kosten van ziekteverzuim blijven af wentelen op het collectief. Het doel van het afschaffen van de Ziektewet is bedrijven fi nancieel te prikkelen tot het voeren van een beter verzuim beleid. Iets soortgelijks wil het kabinet met de WAO. Het wil de premies laten variëren per be drijfstak. Sectoren met weinig arbeidsongeschikten zijn dan goedkoper uit. Tegelijk wil het kabinet be drijven de kans geven zich par ticulier te verzekeren tegen het arbeidsongschiktheidsrisico. Daardoor ontstaat er concur rentie tussen de bedrijfsvereni gingen en de particuliere verze keraars. Die moet tot een doel matiger aanpak leiden. Volgens Buurmeijer kunnen deze wijzigingen in de WAO echter niet op deze manier wor den doorgevoerd. Gebeurt dat wel, dan zullen de bedrijfsvere nigingen worden opgezadeld met de financiële risico's, meent hij. Buurmeijer pleitte als alterna tief voor een opzet waarbij de overheid alleen verantwoorde lijk wordt voor een basisuitke ring in de WAO. Aanvullingen daarop zouden dan in CAO's of bij particuliere verzekeraars kunnen worden geregeld. Iets dergelijks wordt ook bepleit door onder meer het CDA, de WD en delen van de vakbewe ging- MKB wil fonds gedupeerden winkeldiefstal amsterdam gpd Er moet een waarborgfonds ko men voor winkeliers die het slachtoffer zijn geworden van winkeldiefstal. Het fonds wordt opgebouwd uit bijdragen van betrapte winkeldieven. Zij moe ten een 'boete' van minimaal 250 gulden betalen aan het fonds. Bovendien moeten winkeldie ven in de toekomst centraal worden geregistreerd, zodat de politie harder tegen hen kan op treden. Dit plan is afkomstig van de belangenorganisatie voor het midden- en kleinbe drijf MKB-Nederland. Het aantal winkeldiefstallen neemt fors toe. Volgens MKB- Nederland bedroeg de schade door winkeldiefstal vorig jaar 1,9 miljard. Twee jaar geleden was dat nog 1,4 miljard. Boven dien gaan steeds meer winkel diefstallen met geweld gepaard. Vooral vrouwelijk winkelperso neel is hiervan vaak het slacht offer. H. Grifhorst, bestuurder van de Amsterdamse afdeling van MKB-Nederland en zelf eige naar van twee kindermodeza ken, heeft het idee ontwikkeld. Vandaag praat hij met Kamerle den van PvdA en WD over de invoering van een centraal regi stratiesysteem voor winkeldief stallen. Ook het invoeren van boetes voor winkeldieven om slachtoffers schadeloos te stel len, komt in het gesprek aan de orde. Amsterdam In de RAI in Amsterdam is gisteren de Horecavakbeurs (Horecava) 1996 begonnen. Op de beurs is van alles en nog wat te zien op het gebied van horeca en grootverbruik. De kok op de foto wacht op passanten om zijn kunstjes weer op te voeren. De beurs duurt tot en met donerdag. foto dijkstra FNV voorspelt werkgevers hard overleg den haag» anp Voorzitter Bé van der Weg van de Industriebond FNV is niet te spreken over de houding van de werkgeversorganisatie VNÜ- NCW. VNO-NCW liet gisteren weten alleen met een 36-urige werkweek speerpunt van het FNV te willen instemmen als daar tegenover een evenredige loonsverlaging staat. Van der Weg kondigde harde onderhan delingen aan. Van der Weg zei tijdens een nieuwjaarsbijeenkomst van zijn organisatie: „Het blijkt dat de werkgevers de handrem willen aantrekken voor de kortere werkweek. Onze reactie is dan: meer gas geven. Zoals iedere automobilist weet, trek je hem er dan wel doorheen, al gaat het gepaard met wat rookontwikke ling. De Industriebond FNV zegt tegen Van den Akker (voorzitter mctaalwerkgevers) en Timmer (topman Philips) en al die ande re werkgevers die denken dat ze de toekomst aan zich voorbij kunnen laten gaan: de 36 uur komt er, of je nu wilt of niet!" De bondsvoorzitter verwees naar de moeizame onderhande lingen in de bouw, waar vorig voorjaar langdurig werd ge staakt voor een nieuwe CAO. Hij verwees ook naar CAO-ak- koorden bij onder meer AKZO en Heineken, waar in een eer der stadium overeenstemming werd bereikt over een werkweek Van 36 uur. Hel lëit dat AKZO vorig jaar heeft ingestemd met een korte werkweek, is voor Van der Weg het teken dat het bij de andere CAO's ook moet lukken. „Als AKZO vorig jaar niet was gevallen, hadden we bij de ko mende onderhandelingen uit sluitend ingezet op een forse loonsverhoging", aldus Van der Weg. CAO-coördinator H. Krul van dezelfde vakbond ziet licht puntjes in de nota van de werk gevers. „Het is verstandiger taal dan we van de FME gehoord hebben. Er worden nu in ieder geval randvoorwaarden ge noemd voor een kortere werk week", aldus Krul. Philips en de FME hebben tot nu toe in diver se spreekbeurten laten weten niets te voelen voor korter wer ken, onder welke voorwaarden dan ook. Wachtlijsten hartoperaties groeien den haag gpd Het aantal mensen dat langer dan twee maanden moet wach ten op een open hartoperatie of dotterbehandeling blijft stijgen. Volgens de laatst bekende cij fers stonden in september vorig jaar ongeveer 2.300 mensen op zo'n wachtlijst: Tien procent meer dan een kwartaal daar voor. Volgens de Nederlandse I lart- stichting heeft het extra geld dat minister Borst (volksgezond heid) vorig jaar geld beschik baar stelde voor 650 extra hart operaties niet geleid tot kortere wachtlijsten. Formeel moet elke hartpatiënt binnen zes weken worden geopereerd. Volgens de Hartstichting sterven jaarlijks zo'n 120 hartpatiënten terwijl zij wachten op een operatie of dotterbehandeling. De wachttijden verschillen per ziekenhuis. Er zijn dertien ziekenhuizen die hartoperaties doen. Voor een dotterbehande ling loopt de wachttijd uiteen van twee weken tot ruim een jaar. Bij een open hartoperatie is dat tussen drie en elf maan den. De gemiddelde wachttij den nemen over de hele linie toe. Inmiddels loopt een onder zoek van de Hartstichting en het AMC naar de doodsoorzaak van tweehonderd hartpatiënten die op een wachtlijst stonden. wg^dirk mellema P istermiddag gepresenteerde rap- h' Ontspoord' van de Wiardi Beck- Stichting, het wetenschappelijk su van de PvdA, zal zeker de nodige bl loen opwaaien. Terwijl het kabinet ve probeert machtige handelspartners uitsland, Frankrijk en de VS ervan ei1 ertuigen dat het wel meevalt met )estaan van drugs in Nederland, het PvdA-bureau er juist voor om de softdrugs ook harddrugs te ge- n. eb inbevelingen vooreen liberaler 311 oeleid is illustratief voor het hele >g< ort. De samenstelster van 'Ont- td', de criminologe Femke Hal- i. vreest dat de PvdA te veel is door- 'gen naar een conservatieve visie op inaliteit. Nadat in de jaren zestig tot et het midden van de jaren tachtig 'dA de criminaliteit bagatelliseerde en onbelangrijk bijverschijnsel van het verschil tussen arm en rijk, is er nu als tegenreactie een sterke stroming die zware straffen en een grote politiemacht met veel bevoegdheden voorstaat. Ook de socialisten hebben ontdekt dat emancipatie en positieverbetering van de onderliggende klasse niet voldoende zijn om van ons allemaal eerlijke men sen te maken. Halsema wil met dit rapport die conser vatieve stroming er aan herinneren dat hoog straffen en meer cellen niet het antwoord zijn op criminaliteit. Meer po litie en zes sloten op een deur helpen niet als we niets doen aan de achter stand van randjongeren in de grote ste den, stelt ze. Vanzelfsprekend zijn werk loosheid en uitzichtloosheid sleutel woorden in haar rapport. Volgens haar wordt de kiem voor crimi neel gedrag tijdens de opvoeding ge legd. Dus moet de opvoeding zoveel mogelijk worden beïnvloed. Betere con trole op spijbelen, want daar begint de ellende vaak. Meer ondersteuning voor ouders die problemen hebben met de opvoeding. Uitbreiding van het ouder schapsverlof, zodat er meer tijd is voor kinderen. Ook de buurten hebben in vloed op de misdadigers in spe. Een aar dige conclusie: uit onderzoek blijkt dat het er weinig toe doet of een wijk oud of nieuw is. De leefomstandigheden zijn beter naarmate er minder wordt ver huisd. Het rapport: „Zodra de wijk lan ger door dezelfde mensen wordt be woond, dan herstelt de interne organi satie en verminderen de problemen." In tien jaar is de lengte van celstraffen in Nederland verdubbeld. De nadruk ligt nu meer op straf dan op resocialisatie en daar is de Wiardi Beekman Stichting niet blij mee. Behalve de toegenomen criminaliteit en de invloed van de Eu ropese eenwording wijt Halsema dit ook aan de toegenomen invloed van slacht offers op een strafproces. En ook daar zijn de wetenschappers van de PvdA niet laaiend enthousiast over. Men vreest dat het humane karakter van het Nederlandse strafrecht er door wordt aangetast en dat het de rechten van een verdachte teveel uithollen. Justitie heeft daaraan ook bijgedragen door telkens maar weer te wijzen op de ernst van de misdaad, waardoor in Ne derland ten onrechte de georganiseerde misdaad als volksvijand nummer één wordt gezien. Mede door de overdrij ving van justitie zijn we volgens Hal sema ons steeds onveiliger gaan voelen, zien we misdaad als het belangrijkste maatschappelijke probleem en blijft de roep om hardere straffen toenemen. „Voordat nieuwe hardere maatregelen worden overwogen, moeten wij ons misschien de vraag stellen in welk land wij het liefst wonen als wij worden be straft. Als het antwoord dan nog steeds Nederland is, laten we dan niet schrik ken of ons schamen, maar stiekem trots zijn", aldus Halsema. den haag gpd Er komt een 'gedragscode' voor toeristen om seks met kinderen in Derde-Wereldlanden tegen te gaan. De code is onderdeel van een campagne tegen seks met kinderen in Azië, Afrika en La- tijns-Amerika. Vijf samenwer kende organisaties vragen deze week aandacht voor de slacht offertjes van de seksindustrie die in alle uithoeken van de we reld in de schaduw van het toe risme opbloeit. „Onze campagne is geslaagd als bij alle reisbureaus. GGD's en huisartsen een folder ligt die erop wijst dat seks met kinde ren de rechten van het kind aantast", zegt L. Peters namens de organisaties die deze week ook met een stand op de vakan tiebeurs in Utrecht aanwezig zijn. De gedragscode is bedoeld om toeristen bewust te maken van het feit dat ze er feut aan doen seksueel contact met min derjarigen te hebben. De cam pagne sluit aan bij een actie te gen seks met minderjarigen die in 1991 in Thailand begon. Kinderprostitutie is volgens Peters geen op zichzelf staande zaak. IGnderen worden aange boden door criminelen die ook de prostitutie in die landen con troleren. De organisaties willen de Tweede Kamer komend voor jaar een wetsontwerp aanbie den waarin staat dat seks met kinderen in Nederland ook strafbaar is als Nederlanders zich daar in het buitenland schuldig aan maken. Juridisch kleven daar nogal wat haken en ogen aan. In Nederland is seks rnet 16-jarigen alleen strafbaar als de ouders of het kind aangif te doen. In andere delen van de wereld geldt een grens van achttien jaar. In Zweden, de Verenigde Sta ten, Australië, Frankrijk, Noor wegen en Duitsland zijn kinder sekstoeristen al strafbaar in ei gen land. In Zweden werd vorig jaar een 69-jarige man veroor deeld tot drie maanden cel we gens seks met een 14-jarige Thaise jongen.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 3