Leidsch Dagblad Doden bij gijzeling door Tsjetsjenen i; oelen Stadsgehoorzaal 'zitten voor geen meter' Roos voor Mitterrand Sensationele pruimings-koopavond j Baalbergen Katwijk!! Hoge straffen geëist in incestzaak GOED NIEUWS (dag 9 JANUAR11996 W ï»3l OPGERICHT 1 MAART 1860 werper reageert geschrokken op reeks van klachten i Buitenland Er komt een 'gedragscode' tegen kinder-sekstoerisme Al zeker veertig doden 1 door sneeuwstorm in Verenigde Staten Cultuur en Kunst Musici in spe bereiden 7 zich voorop Prinses Christina Concours Sport NR. 40974 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG ƒ1,95 Iets te verkopen? Van Poppel is definitief uitgefietst wim koevoet euwe stoel voor de Leidse Stadsge- taal deugt niet. Vrijwel iedereen die ode theaterfauteuil heeft uitgepro- Idaagt steen en been. De armleu- :n zijn alleen te gebruiken als je on- igaat zitten. „Maar dan zie je niets op het podium." Ook zou elk zit- ort ontbreken. lengte van de klagers doet niet ter Zowel de 1.95 meter lange PvdA- Tjecrd van Rij als het 32 cen- er kleinere PvdA-raadslid Ed van 'een blijft liever staan. De eerste it hij niet weet waar hij zijn armen laten, de tweede omdat hij vanuit de stoel alleen met zijn tenen de grond nog kan raken. „En voorzover ik heb kunnen nagaan, is dat ding niet te ver stellen." Ontwerper Kees Spanjers van het Am sterdamse architectenbureau schrikt van de reacties. „Vinden ze het echt zo'n rotstoel? Ja, aanpassingen zijn nog mo gelijk. De Belgische fabrikant heeft ze nog niet in produktie genomen." Een proefmodel heeft enige tijd in de koffie kamer van het stadhuis gestaan. Ver schillende ambtenaren en raadsleden hebben de stoel uitgeprobeerd. Voorzo ver bekend is niemand er tevreden uit opgestaan. Het model is inmiddels ver kast naar De Waag. Spanjers vermoedt dat de mensen die de stoel hebben uitgeprobeerd 'er met de verkeerde verwachtingen in zijn gaan zitten'. „Je moet er niet dezelfde eisen aanstellen als aan je luie stoel thuis." Een overdaad aan zitcomfort leidt vol gens de architect de aandacht af van de voorstellingen. J. de Coo, die als raadslid van Leiden Weer Gezellig/De Groenen cultuurwet houder P. Langenberg al ettelijke keren heeft lastiggevallen over de stoelen, be gint zo langzamerhand schik te krijgen in de kwestie. Het was De Coo die Lan genberg er destijds op moest wijzen dat ambtenaar N. Smulders, de projectleider Stadsgehoorzaal, met enige collega's op kosten van de fabrikant enkele dagen in het Belgische had vertoefd om zaken te doen. Langenberg kon pas een week la ter bevestigen dat er overeenkomsten waren gesloten voor 850 stoelen van 800 gulden per stuk. „De procedure is uiterst vreemd", vindt De Coo. Ambtenaren die zich door een fabrikant laten fêteren, da's linke soep. Dat die stoel nu voor geen meter zit, doet mij wel deugd. Al onze waarschuwingen zijn in de wind geslagen en hier komen de gevolgen." lusHonderden Fransen hebben gisteren na het bekend worden van het overlijden van oud-president Francois Mitterrand rozen gebracht naar zijn woning in de Rue de Bièvre in rijs. Ook bij het kantoor aan de avenue Fréderic-Le-Play, waar Mitterrand gisterochtend om half negen aan zijn bureau overleed, werden bloemen afgegeven. De Parijse politie eft beide straten afgesloten om belangstellenden op een afstand te houden. Mitterrand wordt donderdag om elf uur in stilte begraven in het familiegraf in zijn geboorteplaats Jar- 1 c. Tegelijkertijd wordt in de Notre Dame in Parijs een rouwmis gehouden. Pagina 5: Kok noemt Mitterrand 'een idealist en realist'. foto epa jack cuez Ziekenhuis en kraamkliniek bezet Vijftig Tsjetsjeense opstandelingen hebben vanmorgen een kraamkliniek en een ziekenhuis bezet in Kizljar, een stad in de Russische deelrepubliek Dagestan. Zeker vijf burgers en twee politiemensen zijn daarbij gedood. Vol gens bronnen in Dagestan hebben de Tsjetsjenen ook in woners van de stad als gijzelaars meegenomen in de ge bouwen. HET WOORD IS AAN Baer-Oberdorf Je kunt de mensen niet ver beteren zonder hun een blijk van vertrouwen te geven. moskou gpd Het Russische persbureau Itar- Tass meldde dat de bezetters dreigden ongeveer honderd gij zelaars dood te schieten als Moskou zijn troepen niet terug trekt uit het aangrenzende Tsjetsjenië. Russische troepen hebben stellingen betrokken rond de gebouwen. De Russi sche president Boris Jeltsin is 'uiterst bezorgd' over de situatie en eist snelle maatregelen, deel de zijn woordvoerder mee. In het Kremlin is een crisisstaf bij eengekomen. Het is de tweede keer dat de Tsjetsjenen buiten hun eigen grondgebied op grootscheepse schaal in actie komen. De eerste keer was in juni vorig jaar, toen de Tsjetsjeense commandant Basajev een compleet zieken huis in de Zuidrussische stad Boedjonnovsk bezette. Bij dat gijzelingsdrama vielen meer dan honderd doden. De schok in Rusland was zo groot dat president Jeltsin een aantal top ministers moest ontslaan. Voor al de mededeling van Basajev dat hij eigenlijk in Moskou had willen toeslaan, maar dat hij niet genoeg steekpenningen had gehad om alle controlepos ten om te kopen, kwam hard aan bij de Russische bevolking. Het vredesoverleg dat na deze gijzeling op gang kwam, heeft weinig opgeleverd. De Tsjetsje nen blijven bij hun eis naar to tale onafhankelijkheid, terwijl het Kremlin niet verder wil gaan dan een bepaalde vorm van au tonomie voor deze deelrepu bliek. Sinds afgelopen najaar zijn de gevechten weer opgelaaid met als voorlopige climax de bezet ting door Tsjetsjenen van de stad Goedermes. De Russische troepen hebben de stad inmid dels heroverd. Daarbij zijn hon derden doden gevallen. De stad ligt in puin. Afgelopen weekeinde voor spelde de Russische minister van defensie Gratsjov dat de aanhangers van de Tsjetsjeense leider Doedajev een nieuw of fensief voorbereiden tegen de Russische tropen. „De bandie ten hebben zich hergegroe- peerd en willen nieuwe groot scheepse acties beginnen", al dus Gratjsov. De strijd in Tsjetsjenië heeft al aan tienduizenden burgers en soldaten het leven gekost, hon derdduizenden hebben huis en haard verloren. 4«/7. 277. 3-77. ÏS2J2, 50% 30% 20% ÏSSSdS? 20% 20% 30% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 8 VANDAAG 18 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie 3 5 7 10 12 Feiten en meningen Kerk en Samenleving Randstad14 Regio11,12,13,15 RTV/programma's9 Sport17 Strips8 Uitgaan16 Vandaag een kortingsbon voor serie boekjes 'Leids ver leden' over de geschiedenis van leiden. Ook korting voor 'Lijnen in het landschap' een boekje over de geschiedenis van het transport rond lei den. Winnaars puzzel in kerstbij lage SAN JOSE AP Zwangere vrouw pikt boete op carpoolstrook niet bare omstandigheden een be keuring kreeg en aanvocht. In 1986 stelden rechters twee au- tomobilistes in het gelijk: hun foetussen waren voor de Cali- fornische wet een persoon en telden derhalve mee als car pooler/Ambtenaren van het mi nisterie van verkeer gaven toe dat Rios op dit punt misschien sterk staat, maar dan toch een andere wet heeft overtreden: in California is het niet toegestaan dat twee mensen tegelijk achter het stuur van een auto zitten. De Amerikaanse Linda Rios is vast van plan een bekeuring van 271 dollar aan te vechten die een Californische politieman haar gaf omdat zij in haar eentje met de auto over de carpool - strook reed. Ze erkent dat de passagiersstoel leeg was, maar vindt niet dat zij alleen in de au to zat, aangezien ze vijf maan den zwanger is. Rios is de niet de eerste Cali fornische vrouw die in vergelijk- Baalbergen Katwijk ruimt sensationeel op! En om u extra kans te geven op zoveel spetterend meubel voordeel, is er op woensdag 10 januari een extra koopavond! De mooiste meubelen voor belachelijk prijzen! Dit laat u toch zeker niet aan uw neus voorbij gaan?! •nthoud: wij zijn op 10 januari extra lang en doorlopend geopend! wacht met te lang, want op=op! KATWIJK. AMBACHTSWEGI1-13, TEL. 071-4028151 Samos? Shannon? Santorini? Stap aan boord! Wij vliegen u met alle plezier naar ruim 60 bestemmingen. Informeer bij uw reisbureau. Vliegtuig stort neer op markt: zeker 260 doden kinshasa rtr-afp-dpa Honderden mensen zijn giste ren om het leven gekomen toen een Zaïrees vrachtvliegtuig kort na de start neerstortte op een drukbezochte markt in de Zaï rese hoofdstad Kinshasa. Een woordvoerder van het Interna tionale Rode Kruis zei dat zeker 260 mensen om het leven zijn gekomen. De markt Simbazikita ligt vlak bij het centrum van de stad. De meeste slachtoffers zijn vrou wen en kinderen. Het toestel trok een verwoestend spoor van ruim honderd meter over de markt voordat het tot stilstand kwam. Kort daarop vloog het in brand. Hoeveel mensen ge wond zijn, is geheel onduidelijk. Het vliegtuig was een Anton- ov, met een bemanning van vier Russen, een Oekraïner en een Zaïrees. Er was verder alleen maar vracht aan boord. De vier Russen slaagden erin het vlieg- alkmaar anp tuig te verlaten, kort nadat het toestel was neergestort. Zij heb ben slechts lichte verwondingen opgelopen. De politie moest hen uit een plaatselijke kliniek ontzetten, toen een woedende menigte probeerde hen te lyn chen. Naar de Zaïrees en de Oekraïner wordt nog gezocht. Volgens de eerste berichten kon de Antonov van Africa Airli nes na het opstijgen niet vol doende hoogte krijgen. De Zaïrese regering kwam gisteravond in spoedzitting bij een. Het kabinet heeft drie da gen van nationale rouw afge kondigd. Bij de rechtbank in Alkmaar zijn gisteren uitzonderlijk hoge ge vangenisstraffen geëist tegen ouders die hun vier kinderen ja renlang op gruwelijke wijze seksueel zouden hebben mis bruikt. De officier van jusititie eiste tegen de 31-jarige moeder uit Arnhem en haar 46-jarige ex-man en vader uit Breda twaalf jaar cel. Een latere vriend van de vrouw, een 28-jarige Hil- legommer, die zich eveneens aan de kinderen zou hebben vergrepen, moet volgens de offi cier elf jaar de gevangenis in. De verdachten ontkenden ook gisteren alle beschuldigin gen. Officier van justitie C. Bos- scher-Boon zei echter dat de ve le verklaringen van de vier slachtoffertjes in hoge mate be trouwbaar zijn. Ze baseerde zich daarbij op de onderzoeks resultaten van de getuige-des- kundigen. Het seksueel misbruik heeft plaatsgehad tussen 1985 en me dio 1990, toen de drie meisjes en het jongetje uit het gezin tus sen de 1 en 8 jaar oud waren. De kinderen zijn er volgens de officier momenteel slecht tot zeer slecht aan toe. Volgens me vrouw Bosscher heeft de moe der geen enkele interesse in het wel en wee van de slachtoffer tjes getoond. De kinderen moesten naar pornofilms kijken en werden dan naar de slaapkamer ge bracht. Daar bedreven pa en ma de liefde, waarna de kinderen met hun ouders en met elkaai seksspelletjes moesten doen. Als de moeder van huis was, liet de vader andere mannen ko- men om zich aan de kinderen te I Ia> dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een proefabonnement. I vergrijpen. Na haar scheiding Naam: van de man in 1989 mocht haar i j Adres: nieuwe vriend uit Hillegom naar believen met de meisjes en de jongen rommelen. Zijn aan deel was minder op het seksue le gericht. Volgens mevrouw Bosscher heeft hij de slachtof fertjes in eerste instantie met messen bewerkt. Twee kinderen hebben daardoor ernstig, mo gelijk blijvend, letsel opgelopen. Een van hen moet worden ge opereerd. Uitspraak op 22 janu ari. Pagina 14: 'Justitie had de kin deren niet meer mogen verho- Duizenden enthousiaste puzzelaars hebben zich niet laten afschrikken door het omvangrijke kruis woordraadsel in onze kerst- bijlage van zaterdag 23 de cember. We werden door de PTT letterlijk bedolven onder briefkaarten met oplossin gen. De meeste inzenders lukte het de juiste zin te ont dekken. Die luidde: 'Licht puntjes in alle huiskamers, vrede op aarde ho maar'. Uit de stapels goede inzen dingen zijn tien winnaars ge troldcen die binnenkort een cadeaubon ter waarde van 50 gulden ontvangen. De gelukkigen zijn: B. v.d. Meij, Hoge Morsweg 83, 2332 HH Leiden, R. Hillebrand, Zuideinde 12, 2371 BV Roelofarendsveen; P. Kattcn- berg, Gr. de Vroomenstraat 52, 2172 SP Sassenheim; me vr. E.H.J. de Klei - v.d. Poel, Frans Halslaan 207, 2343 EE Oegstgeest, mevr. J. Verver- Knaap, Beethovenlaan 74, 2324 EN Leiden, G.F. v.d. Weerdhof, Burg. van Fe- nemaplein 7-4, 2042 TB Zandvoort; mevr. v.d. Post, Brabantlaan 10a, 2101 SE Fleemstede; C. Kuiter, Lier- straat 53, 1973 VG IJmuiden; H. Bos, Rosa Spierstraat 127, 2135 TS Hoofddorp; Emmie PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 14,50. Transavia airlines Nieuw biljet van 1.000 gulden Amsterdam gpdvervangt het uit 1972 daterende duizendje waar het hoofd van De Nederlandsche Bank heeft Spinoza op prijkt. Bij het ter vanmiddag een nieuw bankbil- perse gaan van deze krant was jet van duizend gulden gepre- het ontwerp van het biljet nog senteerd. Het nieuwe, door Jaap niet vrijgegeven. Drupsteen ontworpen, biljet, REMBRANDT SG ATHENEUM HAVO MAVO Informatie-avond Dinsdag 9 januari, 19.00 - 21.00 uur Rembrandt SG, Noachstraat 2, 2324 LT Lelden. Tel. 071 - 576 82 02. Fax 071 - 576 51 28 Postcode:- I Tel: I role bezorging) n envelop, zonder postzegel. leidsch Dagblad, Abonnee service. Antwoordnummer 10050,2300 VB leiden OF BEL071-5 128030 8 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1