luitenbaden hellicht nog eizoen open Kritiek op negeren begroting van Sportfondsen Jsselijckerwoude ijfelt over fusie Ruim drieduizend handtekeningen tegen woningbouw in Grote Polder couting '63 wil ook ibsidie van Alkemade Rijn Veenstreek IJsbrekers maken vaarwegen vrij Paardenbak Zoeterwoude hoeft niet weg Open dag horeca Alphenaar H. Verschuur onderscheiden Opknappen Vennemolen kost half miljoen gulden pao y jainuaki jreker overlopen in woonboot iring De politie heeft gisteravond in een woonboot aan ddijk in Rijpwetering een 28-jarige Rotterdammer aange- |en. Een getuige had rond acht uur een vreemde man ge in de buurt van de boot en waarschuwde de politie. De man |i ook verdacht van inbraken in woonboten aan de Koppoel I{tafgelopen weekeinde. Uit de boten werd geluidsappara- gestolen dat tussen het riet werd teruggevonden. ■arettenautomaat gekraakt aan den run» Een schade van ruim 1700 gulden richtten fkers aan in een restaurant aan de Hoorn. Ze een deur en tn een kassa en een sigarettenautomaat open. "tioorlijke buit bij inbraken ft aan den run» Geluidsapparatuur, sieraden, CD's en waar- ,1 )p'eren zÜn gisteren gestolen uit twee huizen aan de Me- Hlaan. De daders braken een tuindeur en de achterdeur van -t tizen open. on| Hemade schaft grensborden aan ■mape» De gemeente Alkemade schaft tien grensborden aan. 'Ike toegangsweg wordt een bord met de tekst 'gemeente ielFat*e vergc'ze'd van het gemeentewapen geplaatst. De ge- 3|.ïiteraad moet er nog wel eind januari mee instemmen. De J|e kosten bedragen 7000 gulden. Iade marieta kroft de elzen, die ook lid is van de 1 ^an beheer van Sportfond- Alkemade, heeft goede ue dat de provincie Zuid- vijnd de buitenbaden nog eijeer ontheffing verleent op zefcen die wet voor de zwem- ^giëne stelt. lat kader pleitte hij er wel om nog dit voorjaar een itief besluit te nemen over |i ekomst van de drie zwem- '"n en de ligweide. „De amb- ir van de provincie raakt rs gefrustreerd", verwacht [I felzen. „Vorig jaar heeft hij ontheffing gegeven. Toen we al dat het maar voor aar zou zijn. Nu kloppen :hter weer bij hem aan. Hij iherder bereid zijn die ont- 1ade/leimuiden ,e tichting Scouting '63 uit Leimuiden maakt bezwaar tegen het ia it van de gemeente Alkemade om de club geen subsidie te ju nen. „Door onze activiteiten ook open te stellen voor jongeren Tkemade, bespaart de gemeente geld en moeite om een als de op te zetten", motiveert penningmeester P. Glas in een be- rschrift. Scouting heeft 98 leden, van wie er 15 uit Alkemade ia luting wil de contributie zo laag mogelijk houden. Indien made blijft weigeren subsidie te verlenen, overweegt de club ledne uit Alkemade meer contributie te vragen dan aan de I i uit Jacobswoude. „Ik zou dat heel jammer vinden", licht Glas tezwaarschrift toe. „Ieder kind is even welkom bij ons." Van de eente Jacobswoude krijgt de club dit jaar ruim 7400 gulden, dat procent van de contributie. tlgens J. Smulders van Alkemade is de aanvraag van de Scou- '63 om subsidie afgewezen omdat het hier niet om een vereni- uit die gemeente gaat. Het bezwaarschrift van Scouting '63 It maandag 15 januari behandeld. 3rugge/leimuiden krdvan der geest medezeggenschapsraad van de openbare basis- '1 Esselijckerwoude in ge wil niet zonder slag toot fuseren met De Toren- in Leimuiden. Daarmee de MR lijnrecht tegenover advies van de stuurgroep de beide scholen om wel te léren. Burgemeester W. van tk toonde zich gisteravond ns de raadscommissie alge- ie zaken verbaasd over de rwachte belemmering, ir 1 februari moet de fusie- aag bij het het ministerie en zijn. Anders dreigt De nvalk te worden opgehe- De school heeft te weinig lingen. R-voorzitter Bram Owel be- Irukte dat de MR slechts sig- :n van bezorgdheid had wil- afgeven. Vooral de minder ■kleurige positie van de iwe opzet en de dreiging ontslagen baren Owel zor- Van Beek heeft 'alle geloof kwaliteit van beide scho len en wil op korte termijn met beide MR's de knelpunten nog eens doorspreken. Ook MR-voorzitter T. Mool- huizen van de Torenvalk was enigszins verrast door de uit spraken van Owel. „Maar we blijven ons positief opstellen, want er hangen nog allerlei knelpunten boven ons hoofd.". Cynisch stelde hij vast, dat de nu met opheffing bedreigde De Torenvalk binnen vier jaar ge groeid is van 30 naar 80 leerlin gen, en daarom wel 'de snelst groeiende school van Neder land' werd genoemd. Burgemeester Van Beek be nadrukte, dat een fusie onont koombaar is. De wachtgelden komen voor rekening van de ge meente als die niet of onvol doende haar best heeft gedaan voor behoud van openbaar on derwijs in Jacobswoude. Boven dien dreigt er een extra grote hap uit het potje vervoerskosten genomen te worden als de fusie niet doorgaat. In dat geval zul len veel leerlingen openbaar onderwijs gaan volgen in omlig gende gemeenten. CHEF HENNY VAN EGMOND. 071-5356414. PLV -CHEF HANS KOENEKOOP, 071-5356479 Commissie neemt beheerder Tweesprong in bescherming alkeaaade marieta kroft De commissie welzijn vindt dat Sportfondsen Alkemade (SFA) geen 47.000 gulden extra hoeft te bezuinigen. Hiermee neemt de commissie een ander standpunt in, dan het gemeentebestuur. B en W willen dat Sportfondsen een kleine halve ton extra bezuinigt. Een meerderheid van de commissie is van me ning dat de gemeente 152.000 gulden beschik baar moet stellen voor het sportcomplex De Tweesprong. Dit bedrag komt overeen met het tekort op de begroting. De overige commissiele den vinden dat B en W zo snel mogelijk met Sportfondsen moeten gaan praten over de hoogte van het begrotingstekort. Sportfondsen Alkemade is woedend op B en W. Zij gaan uit van een tekort dit jaar van 105.000 gulden. Ze schuiven daarmee de begroting van Sportfondsen terzijde. „Het duidt op een gebrek aan vertrouwen. Dit wekt de indruk dat SEA uit is op eigen gewin en de gemeente een poot wil uit draaien", reageerde een boze voorzitter F. Schoonderwoerd gisteravond. Hij drong er bij de commissie op aan om toch de 1,5 ton beschik baar te stellen. De commissie toonde begrip voor de boosheid van Schoonderwoerd. Zij sprak het vertrouwen uit in Sportfondsen. CDA-raadslid Nagtegaal en WD'er Van Velzen vinden dat er sprake is van een 'ernstig gebrek aan communicatie tussen Sportfondsen en de gemeente Alkemade'. Nagte gaal: „Ik ben heel blij dat de Tweesprong goed draait. Er had tevoren veel meer moeten worden gecommuniceerd, zodat dit soort discussies nu niet nodig waren." Hoogenboom (PvdA) merkte op dat 'de gemeente nu niet op de stoel moet gaan zitten van Sportfondsen die het zelf heeft ingesteld'. De kritiek van de commissie ging wethouder Beelen (WD/welzijn en financiën) toch wat te ver. „Wij hebben best vertrouwen in Sportfond sen, maar mogen wij dan geen kritische blik heb ben? Dat is toch te gek voor woorden?" Hij kwam uiteindelijk met een compromis: „In een zo snel mogelijk te houden gesprek met Sportfondsen hopen we overeenstemming te krijgen over de hoogte van het begrotingstekort." Hij werd hier mee gesteund door drie van de zeven commissie leden (twee CDA en een WD). De overige vier (PvdA, GroenLinks en WD) hielden vast aan het beschikbaarstellen van de 152.000 gulden. Overigens ging de commissie unaniem ak koord met het voorstel van Van Velzen om een fonds - een reservepot voor nieuwe investeringen en magere jaren - in te stellen waarin geld wordt gestort dat is overgebleven. Het bedrag in het fonds moet aan een maximum worden gebon den. Indien het bedrag het maximum over schrijdt. moet het terug naar de gemeente. Wet houder Beelen beloofde dit voorstel in het overleg met SFA ter sprake te brengen. Woensdagavond krijgen de leden van de com missie financiën de gelegenheid te discussiëren over de begrotingsproblematiek van De Twee sprong. ien| oer g Jlrie buitenbaden in Roelofarendsveen gaan het ko- n id seizoen wellicht toch nog open. Dat bleek gister- élfod tijdens een vergadering van de commissie welzijn, erzoek van WD-raadslid Van Velzen, is de behande- van een voorstel van B en W om twee van de drie ba te slopen, uitgesteld. Indien ze zouden worden ge- fot, had ook het derde bad in verband met de troep, zomer geen zwemgasten kunnen ontvangen en wa lde inwoners van Alkemade helemaal verstoken van lacpuitenbad. heffing te geven als hij zeker weet dat het nu echt de laatste keer is." Wethouder Beeien (WD/wel zijn) was onmiddellijk bereid om zijn voorstel het 50-meter- bad en het peuterbad te slopen, terug te nemen. Echter niet on der de voorwaarde dat nog voor het zwemseizoen bekend is hoe het hele gebied rond de buiten baden eruit gaat zien. „Dat is onmogelijk. Het gaat om een hele herschikking van het ge bied met misschien woning bouw op de ligweide of uitbrei ding van de sportvelden." Beelen beloofde dat als de ambtenaar op grond van dat ar gument geen ontheffing wil ge ven, hij zelf met de gedeputeer de gaat praten. zoeterwoude liesbeth buitink De Zoeterwoudqnaar W. de Groot hoeft de paardenbak die hij aan het Molenpad heeft gebouwd, niet te slopen. Met die uitspraak heeft de commissie be zwaar- en beroepsschriften een bezwaar van De Groot gegrond verklaard. Hij protes teerde tegen een brief van de gemeente, waarin hij werd gemaand de bak te slopen. De gemeente wilde dat De Groot de paar denbak sloopte, omdat zijn paardenhoude- rij geen agrarisch bedrijf zou zijn en de bak niet in het bestemmingsplan paste. De Groot voerde aan dat hij wel degelijk agrariër van beroep is, omdat hij paarden fokt. De bak heeft hij nodig om de veulens de eerste beginselen van de wedstrijdsport en de dressuur bij te brengen. Volgens de commissie heeft de gemeente te snel gedreigd met zogeheten bestuurs dwang, waarmee De Groot werd verplicht de bak zelf te slopen of op te draaien voor de sloopkosten. Daarnaast heeft de gemeente een 'in breuk gemaakt op de rechtszekerheid' door wel met De Groot te onderhandelen over de plaats van de paardenbak. Bovendien heeft ze verwarring gezaaid door het bestemmingsplan 'niet helder' uit te leggen. De uitspraak van de commissie is een ad vies. Burgemeester en wethouders besluiten aan het einde van deze maand of ze dat op volgen. den haag monica wesseling Provinciebestuurder T. Jansen (WD, ruimtelijke ordening) heeft gisteren 3200 handteke ningen gekregen van Zoeter- woudenaren, die tegen woning bouw in de Grote Polder zijn. Tegelijkertijd hebben de inwo ners van het dorp, verenigd in het comité tegen grootschalige bebouwing van de Grote Polder, de koningin en de staatssecreta ris van defensie een brandbrief gestuurd. Ze vragen de staatsse cretaris het marinevliegveld in Valkenburg te sluiten om hier woningbouw mogelijk te ma ken. De afgelopen weken zijn de tegenstanders van de woning bouw in Zoeterwoude bij de 8500 inwoners langs de deuren geweest. Half januari loopt de termijn voor inspraak op het streekplan-west (waarin bebou wing van de Grote Polder is op genomen) af. Gedeputeerde Jansen kon gis teren, tijdens de nieuwsjaarsre- ceptie van het provinciebestuur, de tegenstanders niets bieden. „We nemen uw bezwaren seri eus. maar bedenk dat er nauwe lijks mogelijkheden zijn voor grootschalige woningbouw." De Zoeterwoudenaren voeren in hun brieven aan het provin ciebestuur, de koningin en de staatsecretaris verschillende motieven aan om tegen bebou wing te zijn. Het Groene Hart gaat naar de knoppen en Zoe terwoude komt met verkeers problemen te zitten. Een grote Horecabedrijven in de regio ge ven zaterdag 13 januari een kijkje in de keuken. Het Onder wijscentrum Horeca organiseert dan voor de zevende keer 'Kijk in de horeca'. Belangstellenden krijgen tijdens de open dag in formatie over werken in de ho reca. landelijk openen bijna vijfhonderd hotels, restaurants, cafés en fast-foodbedrijven hun deuren, waarvan meer dan een dozijn in de regio. In Leiden nemen Koetshuis De Burcht en De Grote Beer deel aan de horecadag. Ook het AC hotel-restaurant in leider dorp en café Maaldrift en llo- reka Duinrell in Wassenaar zijn open voor een blik achter de schermen. Alphenaren kunnen terecht in hotel-restaurant Toor, cafetaria Vork Ridderhof en Alf reds Diner. Verder houden de McDonald's vestigingen van I.eidschendam, Leiden en Lei derdorp open huis. Adressen van de deelnemende bedrijven in de regio zijn op te vragen op nummer 079 3711894. Lapmiddelen oni overlast water tegen te gaan roelofarendsveen Alkemade treft enkele nood maatregelen om de waterover last op de Geestweg en de Flo- raweg in Roelofarendsveen in te dammen. De gemeente moet lapmiddelen toepassen, omdat zij geen geld heeft voor een de finitieve oplossing, die ruim 300.000 gulden kost. De afdoende oplossing houdt onder meer in het aanbrengen van kolken in de wegbermen, die worden aangesloten op een nog aan te leggen riool. Om de ze maatregel niet al te lang voor zich uit te schuiven, stellen bur gemeester en wethouders voor om de aanpak van de twee tuin derswegen op hel zogenoemde wensenlijstje van de gemeente te plaatsen. De raad kan vervol gens bepalen welke projecten de komende jaren voor uitvoe ring in aanmerking komen. I'ot nu toe gaven de raadsleden geen voorrang aan het opknap pen van deze wegen. De wateroverlast ontstond enkele jaren geleden nadat in het gebied veel watergangen ge heel of gedeeltelijk zijn ge dempt. Om de ergste proble men op te lossen, werden de laatste jaren in totaal al elf kol ken geplaatst. alphen aan den run De Alphenaar H. Verschuur (81) is gisteravond onderscheiden met de eremedaille in zilver ver bonden aan de orde van Oranje Nassau. De uitreiking, door bur gemeester Paats, had plaats tij dens de feestelijke bijeenkomst ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Alpheuse afde ling van de Nederlandsche Ver- eeniging van Postzegelverzame laars. Verschuur was een halve eeuw geleden één van de op richters van de afdeling en is lot op de dag van vandaag lid. In het verleden was hij voorzitter en secretaris. Voor zijn 50-jarig lidmaat schap ontving de Alphenaar te vens de zilveren plaquette van de Vcreeniging. Naast zijn activiteiten voor de postzegelverzamelaars was Ver schuur 46 jaar lang boekhouder bij M. Verschuur Oliehandel. Verder was hij in de oorlogsja ren blokhoofd bij de luchtbe scherming, had hij zitting in hel speeltuinbestuur in de wijk Gouwsluis en maakte hij bij ver kiezingen twintig jaar lang deel uit van het stembureau in die wijk. De laatste tien jaar is Ver schuur actief als voorzitter van de senioren-bridgeclub in ou- derencentrum Driehoorne. Zoeterwoudenaren I. Brandhorst en S. Paardekooper bieden gedeputeerde Jansen (links) de ruim 3000 hand tekeningen tegen bebouwing van de Grote Polder aan. foto dick hogewoninq woonwijk verergert de verkeers problemen op de snelweg A4 en een NS-station biedt daarvoor geen soelaas. „Majesteit, u kent de mentaliteit van uw volk. Ze gaan liever met de eigen auto", aldus de bewoners in hun brief aan de koningin. Bebouwing is volgens hen bo vendien overbodig. Vliegveld Valkenburg kan volgens de te genstanders worden geslotenn omdat dat vliegveld toch eigen lijk alleen maar wordt gebruikt voor de ontvangst van hoge gas ten. „Majesteit, met alle respect vragen wij u, zijn er geen ande re mogelijkheden? Zover liggen de andere vliegvelden toch niet van paleis Noordeinde van daan, zeker per helikopter niet? aldus de bewoners in hun brief Bebouwing van het vliegveld in plaats van de Grote Polder is volgens de bezwaarmakers ook veel goedkoper. De tegenstan ders zetten vraagtekens bij de noodzaak om in de Ixiidse regio duizenden huizen te bouwen. re acties meer zullen onderne men." Ook Dijkman is verbaasd over de grote som geld die in korte tijd is ingezameld. „Er is een geweldige krachtsinspan ningdoor het dorp geleverd." Of de molen helemaal van top tot teen wordt gerestau reerd, is nog niet bekend. „We willen als het enigszins kan, ook de fundering en het scheprad aanpakken. De begroting hier voor is echter nog niet klaar. Eventueel gebeurt dat later", zegt Dijkman. De molen uit 1632 staat er al jaren vervallen bij. Het wieken- kruis is zwaar verroest en zit vol met gaten. Uit voorzorg zijn enige tijd geleden de wieken al verwijderd. Het houtwerk is op verschillende plekken verdwe- nen, de molen staat slecht in de verf en er zit een gat in de voor- en achterkant van het boven huis. De Rijnlandse Molcnstichting begint dit jaar met de restaura tie van de Vrouw Vennemolen in Oud Ade. Dat zegt voorzitter L Dijkman. Het streven is dat de opknapbeurt, die rond een half miljoen kost, nog voor het einde van het jaar wordt afge rond. Het is voor een groot deel te danken aan de giften van de Oudadese bevolking en de ac ties van de Stichting Vrienden van de Vrouw Vennemolen dat de restauratie kan beginnen. De stichting haalde vanaf septem ber 1994, 2,6 ton voor de restau ratie binnen. Lid van de stichting l,eny Koetsier is tevreden over het re sultaat. „Ons doel was om in twee jaar tijd zoveel mogelijk geld in te zamelen. Nu, na an derhalf jaar, hebben we al zo veel binnen, dat we geen verde- regio Hadden regen en dooi afgelopen zondag het ijs al zo goed als onbegaanbaar gemaakt, op de doorgaande waterwegen in de regio werd dat karwei gisteren grondig afgemaakt door ijsbrekers. Zo maakten onder meer twee ijsbrekers de Oude Rijn tussen Leiden en Alphen weer begaanbaar voor de scheepvaart. foto loek zuyderduin

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 15