Harde acties dreigen bij MEOB erst duidelijkheid over komst van de markt' Does wordt 'multifunctioneel sportcentrum' Niemand gebaat bij bestuurskolos' Leiden Regio 0 aw op Kamsteeglocatie ;int vermoedelijk 1 mei Voorschoten geniet van brandende kerstbomen Veurseweg blijft parkeerplaats voor vrachtwagens |G 9 JANUAR11996 CHEF HENNY VAN EGMOND. 071 5356414. PIV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071 5356429 e rijders betrapt g/katwuk» De camera kon het gisteren bijna niet bij- tijdens een snelheidscontroles in Katwijk en Oegstgeest. jdsbestek van enkele uren werden 332 bestuurders be- het gaspedaal wat al te fors hadden ingetrapt. Een be- xop de Rijnsburgerweg in Oegstgeest maakte het wel Ppt. Hij werd gefotografeerd met een snelheid van 104 ki- jper uur. Op de Rijnsburgerweg mag maar 50 worden ge- fejk werd 's morgens gecontroleerd op de Zeeweg en Mo- ?n, >eg waar 70 kilometer de maximumsnelheid bedraagt. nfte overtreder reed 114 km Gedurende de controles pas- ïe b[3378voerlu'gen- e bee. aak in woningen Uit een huis aan de Balistraat in Oegstgeest zijn gis- iardepapieren gestolen. De daders braken een raam geslafc achterdeur open. Ook een flat aan de Lelielaan kreeg niet inst bezoek. Hier werd de voordeur opengebroken. In het rmeiprd stoelen kapot getrapt. De bewoonster mist niets. Staatssecretaris weigert overleg Harde acties dreigen bij het Marine Electronisch en Op tisch Bedrijf (MEOB) in Oegstgeest. Met die opstelling re ageren de bonden van overheidspersoneel op de weige ring van staatssecretaris Gmelich Meijling van defensie om te overleggen over de verplaatsing van het MEOB naar Den Helder. oegstgeest rudolf kleun Gmelich Meijling liet gisteren blijken niet te willen praten over de verhuizing. „Volgens de staatssecretaris is het verder een zaak van de marine waar hij zich niet in wil mengen. Maar dat is wat flauw, want de mari neleiding zegt weer dat ze een besluit van de politiek moet uit voeren", zegt voorzitter Albert Vink van de dienstcommissie (ondernemingsraad) van het MEOB. „In overleg met de bon den hebben we daarom beslo ten ons bij eventuele acties har der op te stellen." Met die acties zal het perso neel zich vooral richten op de Tweede Kamer. Eerder is al aan gekondigd dat de werknemers massaal naar Den Haag gaan als de verplaatsing door de Ka mer wordt besproken. Naar ver wachting gebeurt dat nog deze maand. In de tussentijd is het MEOB al een lobby begonnen onder Kamerleden. „Het eerste Ka merlid is hier al op bezoek ge weest, Gert-Jan van Oven van de PvdA. Inmiddels hebben we ook contacten met andere par tijen om te komen kijken." Het actievoerende personeel probeert de Kamerleden ervan te overtuigen dat verplaatsing van het MEOB niet alleen de werknemers en hun gezinnen in de problemen brengt, maar ook een klap is voor de werkgele genheid in Oegstgeest. Bovendien levert de verplaat sing maar een heel kleine be sparing op. Vink: „Er wordt steeds gesproken over een be zuiniging van twintig miljoen gulden. Maar dat heeft betrek king op de reorganisatie van alle zeven technische bedrijven van marine, land- en luchtmacht. Bij het MEOB alléén gaat het om een bezuiniging van vijf miljoen gulden. De verhuizing naar Den Helder kost boven dien vijftig miljoen gulden, dus de terugverdientijd is lang." Bij het MEOB werken 500 mensen. De staatssecretaris wil het bedrijf onder andere naar Den Helder verplaatsen als compensatie voor het wegvallen van marine-banen in die plaats als gevolg van andere bezuini {kingen bij plan voor fraaiere Hoofdstraat Leiderdorp van de Leiderdorpse aat tussen de Berken- de Hoogmadeseweg irfraaid en krijgt een Warn storisch aanzien. Er 2 maa ;nrichtingsverkeer en (orden er nieuwe, fraai- tstenen gelegd en ko- assende voorzieningen wild parkeren' tegen te ring, lembakken, bomen en itraatverlichting. Bij de is rekening gehouden louden van een markt. 192 en van de Werkgroep 31 m iting Hoofdstraat in rp zijn heel blij met de van de gemeente. Daar ze zich immers bijna lang sterk voor ge- "och zijn er ook beden- Die hebben vooral te *iebe iet toek°mst van de «C lonald Vermeulen, se- 19lvan de werkgroep, zou het 'zonde van het geld' vinden om de straat nu al anders in te richten, terwijl het nog steeds onduidelijk is wat er precies met de markt gaat gebeuren. Momenteel buigt de commis sie beroep- en bezwaarschriften zich over het vorig jaar geno men raadsbesluit over de markt. Daarin staat onder meer dat er een markt in de Hoofdstraat moet blijven en dat deze zowel verbeterd als ingekrompen moet worden. Dit raadsbesluit is volgens velen onuitvoerbaar. Volgens Vermeulen is het zeer wel mogelijk dat de commissie het raadsbesluit afkeurt en de raad om een nieuw besluit vraagt. „Als de raad dan besluit om de markt weg te halen uit de Hoofdstraat, dan heb je de markt voor niks helemaal in de plannen ingepast." Volgens Vermeulen is het trouwens nog maar de vraag of m. est monica wesseling IEM1 Itrechtse bouwmaat- Tij Niron BV begint nog e zomer met de bouw jpartementen op de locatie aan de Ge lat in Oegstgeest. De .^onderzoeken zijn afge- en nog deze maand iet definitieve ontwerp 22 appartementen in- Directeur Jorissen ron verwacht op 1 mei te paal te kunnen slaan de woningen volgend Linnen worden betrok- jj rond van de Kamsteeg- is verontreinigd met meer minerale oliën en riische aromatische iterstoffen (pak's). Aan- ijk hield de projectont- ojaar rekening met sane- isten van zo'n 125.000 maar naarmate het toek naar de verontrei- en vorderde, liep ook de van het geschatte be drag op. Uiteindelijk blijken de kosten 180.000 gulden te be dragen. „We hebben uitge breid onderzoek laten doen. De bodem blijkt op een flink aantal plekken vervuild te zijn en we willen niet voor verras singen komen te staan", aldus Jorissen. De appartementen worden ontworpen door het Leidse ar- chirtectenbureau B en D. De prijzen van de huizen variëren van 300.000 tot 600.000 gul den. De Kamsteeglocatie (zo ge noemd naar de garage die er vroeger stond) is voor veel Oegstgeesternaren een bron van grote ergernis. Het terrein ligt al lange tijd braak en de twee slooppanden ernaast maken de omgeving er niet fraaier op. Ook het gemeente bestuur vindt verfraaiing van het gebied belangrijk en stelde onlangs 18.000 gulden be schikbaar als bijdrage in de kosten van bodemsanering. de plannen werkelijkheid wor den, omdat hem niet duidelijk is hoe de gemeente ze wil finan cieren. „Ik ben bang dat de ge meente op een bepaald mo ment zegt: we hebben het geld er niet voor, we doen het toch niet." Over de antieke lantaarnpa len is volgens Vermeulen het laatste woord nog niet gespro ken. De werkgroep wil graag 'Leidse' lantaarnpalen. Maar volgens de gemeente zijn deze te duur, namelijk zo'n 7000 gul den per stuk. De werkgroep be schikt over andere informatie. „Volgens prijsopgaven van de EWR kosten die palen 3000 gul den per stuk." De plannen voor een fraaiere Hoofdstraat worden dinsdag 16 januari gepresenteerd tijdens een inspraakavond in het party centrum aan de Hoofdstraat 12. De avond begint om 20.00 uur. CREATIEVE AVOND - In buurt huis de Alettahof in Voorscho ten wordt op donderdag 11 ja nuari een creatieve avond ge houden. De deelnemers kunnen van 19.30 tot 22.00 uur aan de slag. De toegangsprijs bedraagt 5 gulden. voorschoten Voorschoten stak gisteravond de fik in de kerstbomen. Ook de laatste rotjes en vuurpijlen vonden een einde in de kolkende vuurmassa. Zo'n vreugdevuur is weliswaar schadelijk voor het milieu, maar valt volgens de gemeente te verkiezen boven het alternatief, waarbij iedere Voorschotenaar korte korte metten maakt met zijn eigen kerstboom. De helft van de ingeleverde kerstbomen is in alle stilte versnipperd. voorschoten frank buurman De gemeente Voorschoten blijft vasthouden aan een vrachtwa genparkeerplaats aan de Veur seweg, ten noorden van de Es- senlaan. Dit ondanks de vele bezwaren van omwonenden. De gemeente vindt die bezwa ren niet terecht. Voorschoten wijst negen par keerplaatsen aan voor vracht wagens, verspreid in de ge meente. De chauffeurs worden verplicht daar te parkeren. Zij mogen hun vrachtwagens niet langer in woonwijken neerzet ten. De gemeente geeft 57.000 gulden uit om de parkeerplaat sen in te richten. Het gaat om de Trompweg (parkeerstrook langs noordelijke rijbaan), de Thorbeckeweg (Gerbrandy- laan), de Van Beethovenlaan (parkeerstrook Weddeloop), De Ruytersingel (parkeerstrook Jo ke Smitlaan) en de Veurseweg (parkeerstrook Essenlaan). Ver der de Leidseweg (Badhuis straat), het Frans Halsplantsoen (Jan Steenlaan, van Ostadehof), het Burgemeester Van der Haarplein (parkeerterrein) en de toegangsweg tot het noorde lijke parkeerterrein van het NS- station (Oude Stationslaantje). Parkeren bij het NS-station kan nog problemen opleveren omdat het elektriciteitsbedrijf liever geen hoge voertuigen wil zien in de nabijheid van de hoogspanningsmasten boven het parkeerterrein. De kans op ongelukken is te groot. Overleg is gaande, maar als het elektrici teitsbedrijf volhardt in zijn af wijzing zal de reserve-locatie Ju liana van Stolberglaan worden benut. Op de meeste plaatsen moet de bestaande par keerstrook worden verbreed. Waarschijnlijk zal Voorscho ten in de loop van dit jaar be ginnen met de aanleg van de vrachtwagenparkeerplaatsen. Bij de gemeente zijn de afgelo pen jaren veel klachten binnen gekomen over geparkeerde vrachtwagens. De bewoners van de Rouboslaan bijvoorbeeld klagen al sinds 1976. De wagens veroorzaken overlast, bezetten de schaarse parkeerruimte en zouden zelfs een bedreiging vormen voorde veiligheid van de oudere bewoners van Huize Forescate en de kinderen van basisschool De Regenboog. Niet alle vrachtwagenchauf feurs zijn gelukkig met de nieu we parkeerplaatsen. Sommigen parkeren het liefst dicht bij huis, zodat zij een oog op de kostbare vrachtwagen kunnen houden. Zij stellen dat hun voertuigen op een vrij toegankelijke par keerplaats bloot staan aan in braken en vandalisme. Om de chauffeurs te dwingen op de parkeerplaatsen te parke ren wordt de algemene plaatse lijke verordening in Voorscho ten aangepast. Parkeren binnen de bebouwde kom is straks ver boden voor vrachtwagens met uitzondering van de aangewe zen parkeerplaatsen. Overigens is het nog de vraag of de politie Leiden/Voorscho ten voldoende controle zal kun nen uitoefenen op het parkeer- gedrag van de chauffeurs, van wege onvoldoende mankracht en andere prioriteiten. De be woners van de Rouboslaan heb ben daarom een brief naar de korpsbeheerder van de politie, de Leidse burgemeester Goe- koop, gestuurd met het verzoek om alles in het werk te stellen om een deugdelijke controle mogelijk te maken. gingen. Vink: „Maar dat is het verplaatsen van de problema tiek. Oegstgeest heeft een werk- gelegengheid van 2109 banen, met het vertrek van het MF.OB valt een kwart daarvan weg. Bo vendien heeft dat ook nog eens grote gevolgen voor andere be drijven, van toeleveranciers tot de winkels waar wij boodschap pen doen." De Kamer van Koophandel heeft inmiddels aangekondigd onderzoek te gaan doen naar de economische gevolgen van de verplaatsing van het MEOB. Noodoplossing Oegstgeester afvalprobleem oegstgeest monica wesseling 'Een absoluut niet optimale op lossing waar het milieu slechter van wordt en die de problemen geenszins de wereld uit helpt'. Zo noemt wethouder A. van Ei sen (Progressief Oegstgeest) het plan om in Oegstgeest de blik- en kunststofcontainers te ver wijderen en op meer plekken in het dorp glas-, papier- en tex tielbakken neer te zetten. De afvalcontainers veroorza ken geluidoverlast en zwerfvuil. Geen van deze problemen wordt met de nieuwe regeling opgelost. „Ik had liever gewacht met maatregelen tot we in één keer een goede en structurele oplossing zouden hebben. Maar ja, de gemeenteraad heeft haast." De afgelopen maanden heeft het klachten geregend. Vooral de bewoners van de Lijtweg hebben veel moeite met de milieucorner waar een aantal containers is opgesteld. De be woners eisen verplaatsing van de corner. Van Eisen: „We plaatsen nu op meer plekken in het dorp glas-, papier en textiel bakken. maar het is duidelijk dat dit slechts spreiding van het leed is en niet het wegwerken ervan." Door de 'ontmanteling' van de milieucorners zal men, zo voorspelt Van Eisen, minder be reid zijn het afval te scheiden. Op dit moment werkt een amb telijke werkgroep afvalbeleid aan een definitieve oplossing van het afvalprobleem. De milieuwethouder heeft voor zichzelf al de heste methode voor ogen. „Huis-aan-huis op halen geeft het beste resultaat. Milieuvriendelijk gedrag mag niet te veel moeite kosten." De nu aan de gemeenteraad voorgestelde noodoplossing voorziet onder meer in nieuwe papier- en glasbakken aan de Gerrit Rietveldlaan, de Johannes Duikerlaan, de Spaargarenstraat en de Rozenlaan. Papier en tex tiel worden ook voor goede doelen opgehaald. Dat blijft zo. Blik en kunststof moeten voort aan naar de gemeentewerf wor den gebracht. Aan de bezwaren van de Lijtwegbewoners wordt tegemoet gekomen door de cor ner ten dele te ontmantelen en de resterende bakken te ver plaatsen. we huurder voor fitnessruimte VRIJE TIJD 5rp.judynihof implex De Does aan de Hoogmadeseweg .^rdorp krijgt er binnenkort een sport- en ïeidscentrum bij. Na het vertrek van tool Van Houdt heeft zich een nieuwe voor de fitnessruimte aangemeld. Het is elter uit Rotterdam. Zij begint samen met htgenoot het 'Felter Sport Health Cen- P|jsa it Van Houdt verdween ook de exploitant sauna. De nieuwe huurder neemt deze ning niet over. „De sauna gaat eruit. Die is niet rendabel", aldus Felter. Het is de bedoeling dat De Does met het zwembad, het Sport Health Centre en - in een later stadium - een indoorski-school een 'multi functioneel sportcentrum' wordt. Ook komt er vermoedelijk een Turks stoombad, waar de be zoekers van het zwembad in hun badkleding ge bruik van kunnen maken. Deze komt niet op de plek van de sauna, maar in het zwembad zelf. „Er is een plek naast de whirlpool die daar uitstekend geschikt voor is", aldus manager W. Willigers. Het vertrek van Van Houdt in september kwam voor het sportcomplex hard aan. Er werd naarstig gezocht naar een vervanger, omdat het complex duizenden guldens aan huurinkomsten dreigde mis te lopen. De nieuwe huurder Felter heeft gro te plannen met haar sportschool. Zij wil deze in de nabije toekomst uitbreiden met 500 vierkante meter. De gemeente is al met dat plan akkoord gegaan. Gedacht wordt om hiervoor het huidige restaurant te gebruiken. In dat geval komt er een restaurant aan de achterkant van het zwembad. Felter en haar man willen zich met hun sport lessen richten op een brede doelgroep. Er wordt gemikt op 'gewone' mensen en niet speciaal op 'macho-achtige body-builders' of 'strakke mei den in blote billen'. In de sportschool is voor elk wat wils. „We willen niet alleen de gebruikelijke aerobics, steps en callanaticslessen geven, maar ook speciale lessen voor kinderen en gehandicap ten bieden. Het plan is om straks ook lessen aan te bieden in combinatie met een dieet en cursus sen zelfverdediging voor vrouwen. „Daar is heel veel vraag naar," weet Felter, die gediplomeerd aerobics-instructeur en gewichtsdeskundige is. Haar man komt oorspronkelijk uit de wereld van de vechtsport en is fitness-instructeur. Het sportcentrum, dat momenteel wordt ver bouwd, gaat naar verwachting in de tweede week van februari open. LEIDEN Bingo. Wijkvereniging Muiderslot houdt op vrijdag 12 januari vanaf 20.00 uur een bingo-avond in het clubgebouw bij speeltuin Morsch- kwartier. De toegang is gratis. Bijstand. Aan het begin van dit jaar is de nieuwe algemene bij standswet ingevoerd. De Stichting Arabische Vrouwen Narcis houdt op 14 januari een themamiddag over de nieuwe wet. Gesproken wordt zowel in het Nederlands als in het Arabisch. De bijeenkomst wordt gehouden in het lokaal van de Arabische Vrouwen aan de Driftstraat 77, begint om 14.00 uur en duurt tot 16.00 uur. LEIDERDORP Rommelmarkt. Particulieren en verenigingen verkopen op zondag 14 januari van 10.00 tot 16.00 uur hun gebruikte spullen. De rom melmarkt wordt gehouden in Sjelter aan de Heemraadlaan 67. Provincie moet ingrijpen bij besluiteloosheid gemeenten oegstgeest monica wesseling Er is geen enkele reden om Oegstgeest samen te voegen met Leiden. Noch de burger, noch de democratie is hierbij gebaat. Ook een versmelting van de samenwerkingsverban den in de Duin- en Bollenstreek (SDB) en de Leidse regio (SLR) heeft geen zin. Wèl moeten de zes gemeenten van de Leidse regio slagvaardiger gaan sa menwerken. De besluitvorming is nu veel te traag. Bovendien moet de provincie vaker ingrij pen als de gemeenten er niet uit komen. Oegstgeest heeft zich 'in de wandelgangen' al geregeld te gen een eventuele inlijving bij Leiden gekeerd en maakt dit standpunt nu in een raadsvoor stel officieel. Staatssecretaris Van de Vondervoort (binnen landse zaken) heeft alle cen trumgemeenten gevraagd na te denken over bestuurlijke herin deling. Daarmee is de discussie rond de annexatie van een aan tal kleinere gemeenten door Leiden weer actueel. Samengaan biedt volgens wethouder M. Poelmans (D66, bestuurlijke vernieuwing) geen soelaas voor het enorme tekort aan woningbouwlocaties. Met de bebouwing van de Broek- en Simontjespolder is Oegstgeest vol en ook elders in de regio ziet het gemeentebestuur geen grootschalige bouwlocatie. De dienstverlening aan burgers en de veiligheid in het dorp zijn evenmin gebaat bij samenvoe ging. Niet voor niets worden in grote steden opnieuw wijkraden ingesteld. In alles bij het oude laten, ziet de Oegstgeester wethouder evenmin wat. „De gemeenten in de Leidse regio moeten beter samenwerken. De woningbouw en verkeer en vervoer moet je samen regelen. Nu wordt er nog te vaak eindeloos gepraat zon der dat de broodnodige beslui ten worden genomen. De pro vincie zou meer gebruik moe ten maken van de bevoegdheid knopen door te hakken." Poel mans vindt dat de provincie bij de perikelen rond de Broek- en Simontjespolder te lang aan de zijlijn is blijven staan. Die 'intergemeentelijke' sa menwerking moet volgens Poel mans geen monstervormen aannemen. Samenvoeging van het SDB en SLR - zoals enige tijd geleden bevolen door het rijk - vindt de wethouder niets. Niemand is gebaat bij zo'n be stuurskolos. „Zestien gemeen ten laten besluiten over een kwestie betekent dat er hele maal nooit een besluit wordt genomen."

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 13