.EIDEN Problemen rond plannen V rouwenkerkplein-noord Daklozen op straat na sluiten pensionkamers 'Stoel is niet bedoeld voor krantelezer' Rijdende reclame voor Leiden Gemeente dreigt bakker met dwangsom AG 9 JANUAR11996 de ny van egmond. 071 -5356414, plv.-chef hans koenekoop. 071 -5356429 eker mag niet blijven Zijn goede voornemen voor het nieuwe jaar was schoon lilij naken. Ben 35-jarige Leidenaar toog daarom gistermiddag jan ït politiebureau om vijf inbraken in woningen op te nrjpn. Hij verkeerde daarbij in de veronderstelling dat hij r 1 n wandaden direct in het cachot zou worden gegooid. l^s at viel tegen. In afwachting van zijn berechting werd de eel aar na verhoor op vrije voeten gesteld. Bij zijn vrijlating htte hij 'Waarom nou, ik had het hier zo naar mijn zin'. 1 sluit moeder buiten Een klein kind wist gisteren aan de Bielsenstraat zijn r op te sluiten op haar balkon door de deur achter haar in vo< t te gooien. De reservesleutel bracht geen uitkomst. Een nan wel. Deze klom op de klassieke wijze langs de regen- ihoog, wrong zich door het bovenlicht naar binnen en vaede deur. ats uiiijntenbezorger blijkt autokraker Een 14-jarige Leidenaar is gisteren door de politie aange- n op verdenking van het stelen van radio's en telefoons uit De jongen pleegde de inbraken tijdens het rondbrengen eoj n ochtendkrant. Hij heeft inmiddels bekend betrokken te voj weest bij ongeveer vijf diefstallen. De politie verwacht de va ide tijd nog meer betrokkenen aan te houden. 4ed - tlO 1896 Donderdag 9 Januari he tarlanderveen is een geval van diphtheritis geconstateerd. er wordt met serum behandeld. 01 staanden Vrijdag, des namiddags te halftwee, zal op het h ntehuis te Warmond aan de ingezetenen gelegenheid ge- nc worden tot kostelooze vaccinatie. de Bleekerij van A. Dieben, Witte Singel te Leiden, wordt lecht gevraagd. p< 10 1971 zaterdag 9 januari :t nieuwe bankbiljet van tien gulden hielden we een kleine iroef in enkele winkels en bij een aantal marktkramen. Op- was daarbij dat hoewel het voor velen iets volkomen on- Is was, het papiertje, zij het aarzelend, wel in ontvangst ;enomen. Niemand weigerde... Wisselen van het nieuwe viel niet mee. De een verweet ons dat we het zelf hadden ;t en een ander merkte op dat hij niets aan vals geld had. ;rde behulpzame meneer op straat wist het nog beter: „Ik ist een tientje wisselen,"maar dit tientje wissel ik niet..." leiden wim koevoet vervolg van voorpagina J. de Coo van Leiden Weer Ge zellig/De Groenen ziet vooral in Smulders de grote boosdoener bij de aanschaf van de stoelen voor de Stadsgehoorzaal. „Het heeft ons eerder al verbaasd dat deze man, die mede-verant woordelijk is voor de geflopte Sleutelhof, is ingehuurd om dit project te leiden." Dat wethouder Langenberg de uitvoering van het project Stadsgehoorzaal aan speciaal daarvoor aangestelde ambtena ren overlaat, vindt hij 'niet meer dan logisch'. „Maar een wet houder die delegeert moet wel van zijn ambtenaren op aan kunnen. Wat mij betreft heeft Smulders alleen nog maar het tegendeel bewezen Smulders is wegens vakantie niet bereikbaar voor commen taar. Wethouder Langenberg zegt dat hij de ambtenaar bij te rugkomst zal vragen wat er klopt van het verhaal dat hij zich zou hebben laten inpak ken. „Vooralsnog ga ik ervan uit dat hij te goeder trouw is ge weest." Langenberg zegt het te be treuren dat raadsleden niet rechtstreeks bij hem komen kla gen over de stoelen. Verontrust is hij niet. „Het oordeel van toe vallige passanten vind ik min der interessant dan dat van des kundigen. Zelf ben ik ook geen deskundige maar ik wil wel kwijt dat de stoel niet is bedoeld om de krant te lezen." leiden Niet alleen op billboards en via radio West, ook op de bus wordt het 'produkt' Leiden uitgedragen. Districts chef B. Leeuwenburgh van busmaatschapppij ZWN presen teerde gistermiddag op het Stadhuisplein een drietal bus sen met reclameboodschappen aan de stichting Promotie Leiden. In Den Haag, in de Bollenstreek en in de Leidse regio weten de mensen straks dat niets op Leiden lijkt. Want een drietal buslijnen is dit jaar getooid met meterslange recla meboodschappen over de Sleutelstad. Over de Leidse markt, de Hortus en de musea. Leiden krijgt de reclame gratis. In de overeenkomst met de ZWN over het stads- en streekvervoer is opgenomen, dat de stad een jaar lang voor niets reclame kan maken op de bussen van de ZWN. En van die mogelijkheid maakt Leiden dankbaar gebruik. foto loek zuyderduin Kinderen tekenen eigen speeltuintje Kinderen die in Leiden Zuid- West wonen mogen zeggen welke speeltoestellen zij in het parkje aan de Brahmslaan wil len zien. De gemeente richt het parkje opnieuw in en daarbij hoort ook uitbreiding van het aantal speeltuintjes. Alle kinde ren zijn uitgenodigd een teke ning te maken van wat zij een mooi speeltoestel vinden. Vink voor weken jrcitystation De Vink in Leiden- Rchoten is van 15 janu- in met 4 februari over- ion voor alle snel- en ytreinen uit Den Haag chting Leiden en ver is nodig vanwege het wegvallen van perron het Leidse hoofdsta- perron moet gedeel- vorden weggebroken het op de plaats ligt nieuwe spoor vijf. al gesproken kunnen s op het hoofdstation per uur overstappen richting Schiphol en tussen perron vier die tegen elkaar aan- Duizenden treinrei- laken iedere dag ge- 130 an deze handige over- M|j igelijkheid, waarvoor ien maar het perron over te steken. Tijde- inen ze dat nu doen op De Vink. De extra stop ikele minuten vertra- ie voorbij Leiden weer rden ingelopen. Overi- ',90 oppen de treinen in de '.6< g Den Haag niet in De iet zomin als de trei- 020 wijs Amsterdam en de reinen. Aan de NS-lo- tussen Rotterdam en is vanaf 11 januari een met uitgebreide infor- 'erkrijgbaar. In het plan om de verpauperde noordkant van het Vrou wenkerkplein op te knappen, zit geen schot. Een van de eigenaren van de bestaande panden, K. Walenkamp, overweegt zelfs zijn medewerking op te zeggen aan de plannen. Walenkamp voelt zich tegengewerkt door de gemeente Leiden omdat hij geen café mag vestigen in een van de nieuwe panden. ,,Een café dat lang mag openblijven, is voor mij absolute voorwaarde. Anders hoeft het niet meer." leiden Als een volleerd conferencier keek burgemeester C. Goekoop gisteravond op de nieuwjaarsrecep tie van de gemeente Leiden vooruit naar het jaar 1996. „Een jaar waarin wij ons niet zullen vervelen", voorspelde hij. Want in '96 staat er veel te gebeuren. „Te beginnen met het afscheid van wethouder Walenkamp, waarmee het rijke roomse leven uit ons college verdwijnt. En voor een man met de verdien sten van Walënkamp zullen wij een duur afscheidsfeest moeten aanrichten." De burgervader stopte tijdens de druk bezochte receptie in het Leidse stadhuis tal van politieke bood- schappen in zijn toespraak. Zo riep hij wethouder T. van Rij (PvdA/volkshuisvesting) op voorzichtig te zijn met nieuwbouw in de binnenstad. „Moderne architectuur moet daar harmoniëren met de bestaande be bouwing. Want, zoals ik al eens gezegd heb, in een zaal vol Rembrandts misstaan één, twee Appels wél." Er staat in 1996 veel te gebeuren in Leiden, betoogde Goekoop. De opening van het station, de opening van de nieuwbouw van het AZL, de herinrichting van de binnenstad, het opknappen van de Stadsgehoor zaal en van de Stadsschouwburg: het zijn allemaal dingen waar Leiden trots op mag zijn, vond de burge meester. „De opening van de stationstunnel door een wethoudër in een Rolls Royce betekent dat wij defi nitief afscheid hebben genomen van onze status van arme stad." Goekoop hekelde in zijn nieuwjaarstoespraak de politievoorlichter, die had gesproken van een 'suffige' jaarwisseling in Leiden. „Want als ik zulke dingen lees weet ik als potentieel vandaal wel wat ik volgend jaar ga doen." Hij sprak de hoop uit, dat Leiden volgend jaar weer een rustig oud-en-nieuw mag meema ken. „En voor de rest staat vervelen in 1996 niet in ons woordenboek." foto loek zuyderduin leiden hans koenekoop Dat de eigenaar van de oude garagepanden aan het Vrou wenkerkhof zo graag een café wil, heeft zijn redenen. Aller eerst denkt Walenkamp aan het Vrouwenkerkplein zelf. Daar is weliswaar nog niet zo lang gele den de nieuwbouw aan de zuid kant (met onder meer Hennes en Mauritz) opgeleverd, van een gezellig plein is volgens hem nog geen sprake. „En daar pra ten we nou al vanaf 1987 over. Iedereen, ook de gemeente, is het erover eens dat het Vrou- Leiden gaat door met luiercampagne Temidden van baby's in katoe nen luiers geeft wethouder J. Laurier (verantwoordelijk voor de reinigingsdienst) morgen het startsein voor de Luiercampag ne 1996. Een proef bleek zo suc cesvol dat de gemeente de cam pagne voortzet. Kersverse ou ders kunnen zo een premie van vijftig gulden krijgen als ze een contract afsluiten bij een lui- erservice. Dat betekent dat ze hun baby's geen wegwerpluiers om zullen doen maar katoenen luiers. De voortzetting van de cam pagne krijgt een feestelijk tintje omdat de wethouder morgen de vijftigste aanmoedigingspre mie kan uitreiken. wenkerkplein een autovrij plein moet worden met terrasjes en cafeetjes. Het is er de ideale plek voor. Maar tot op heden is er nog niks van terechtgeko men." Een andere belangrijke reden voor Walenkamp om zo vast te houden aan een café is een fi nanciële. „Het is nogal een in gewikkelde constructie die is bedacht. Eerst moet ik mijn pand gratis aan de gemeente geven, die laat het vervolgens verbouwen en daarna koop ik de parterre weer terug. Maar dat kost me een hoop geld. Veel meer dan wanneer ik de pan den zelf houd, ze laat opknap pen en er appartementen ga verhuren. Een café is in de hui dige constructie eigenlijk de enige manier het rendabel te krijgen." Het plan voor de noordkant is in mei vorig jaar gepresenteerd door architectenbureau Roele- veld en Sikkes. Het bestaat uit appartementen op de boven verdiepingen en winkels en ho reca op de begane grond. De vormgeving heeft veel weg van de nieuwbouw aan de zuidkant. Vanuit de buurt zijn twintig be zwaren gekomen tegen de komst van meer horeca. Ook de gemeenteraad heeft zich al la ten ontvallen twee cafés extra aan het plein te veel te vinden. Er wordt gevreesd voor een on toelaatbare verergering van de geluidsoverlast. „Ik mag nu van de gemeente geen café beginnen vanwege de bezwaren. Maar diezelfde ge meente benaderde mij in 1992 met het verzoek om een bouw plan met horeca te maken voor de oude garages aan het Vrou wenkerkhof. Ik leverde toen een mooi plan in dat 400.000 gulden moest kosten. Dat plan werd verworpen omdat het te mas saal was. De gemeente zou het zelf wel sneller, beter en goed koper kunnen, kreeg ik te ho ren. Drie jaar later komt de ge meente met het plan van Koele- veld en Sikkes, dat 735.000 gul den kost. Is dat sneller en goed koper?" „Ik heb grote moeite met die bezwaren", zegt Walenkamp. „De buurtvereniging en de ge meente doen er alles aan om de ontwikkeling van hel Vrouwen- kerkplein te vertragen. Ik ben er zeker van dat veel bewoners uit de directe omgeving de komst van meer cafés toejuichen. Ik zal er ook alles aan doen om dat te bewijzen." NAGERECHT taal type 8 schijnlijk niet de moeite waard om voor dergelijke akkefietjes even naar "het Rapenburg te ko men om daar verantwoording af te leggen voor zijn daden. Hij bleef gewoon weg en dat was bepaald niet slim van hem. Nu moet hij straks twee maanden onvoorwaardelijk brommen van de politierechter waar hij er mogelijk met onbetaalde arbeid vanaf was gekomen. Want zo'n dag was het gisteren wel op het kantongerecht, de dag van de dienstverlening, zeg maar. Alternatief Dat soort alternatieve straffen pleegt politierechter Mellema nog al eens op te leggen als het gaat om zogenaamde 'first of fenders', mensen die daarvoor nog niet eerder met justitie in aanraking zijn gekomen. Een beleid, zo legde hij uit aan drie Leidenaars wier handjes tame lijk los hadden gezeten, dat overeenstemt met de wens van de overheid. De achterliggende gedachte daarbij is dat celstraf fen vaak een averechtse uitwer king hebben op mensen, dat je van onvrijwillige opsluiting eer der slechter dan beter wordt. Anderzijds probeert men ermee te bereiken dat de gevangenis sen niet nog voller dreigen te ;aken dan ze al zijn, alsook de wachttijden voor het uitzitten van een straf niet nog langer te maken dan nu al het geval is. En 'last but not least' gaan de des kundigen er vanuit dat het ver richten van onbetaalde arbeid in bijvoorbeeld inrichtingen ook echt werkt. Dat mensen in der gelijke situaties gaan nadenken over wat ze hebben gedaan en misdaan. De drie kameraden - bepaald geen musketiers in de zin dat ze opkwamen voor het recht - haalden in elk geval opgelucht adem toen politierechter Melle ma met het voorstel kwam om de eisen van respectievelijk twee en drie maanden om te zetten in 50 en 100 uur dienst verlening. „Alles beter dan zit ten", mompelde de kleinste van de drie, die mishandeling en vernieling ten laste was gelegd. Daar waren zijn maten het dus roerend mee eens. „Maar denk er wel om", stak mr. Mellema het vingertje waarschuwend omhoog, „als ik jullie hier nog maals voor zo'n vergrijp zie, dan komt die maand voorwaar delijk er onherroepelijk bij. Dan draai je wél de cel in." Sprookjes Dat overigens niet iedereen blij is met dienstverlening, bleek bij de volgende zaak. De 22-jarige Leidenaar, bij wie thuis een pistool met munitie plus 4 gram cocaïne was aangetroffen, had liever 'gewoon' een boete. Want hij werkte al. zei hij, en dat werd hem anders een beetje te veel. Bovendien was hel pistool niet van hem, dat had hij ergens ge vonden. Toevallig wilde hij het net naar het politiebureau gaan brengen, alleen de agenten wa ren hem bij de inval juist voor. Jammer voor hem gelooft de rechter allang niet meer in sprookjes. Gelukkig voor hem weer wél in dienstverlening. An ders had hij twee maanden moeten zitten, conform de eis. Nu kwam deze adept van de ge broeders Grimm (in sprookjes) er met 100 uur dienstverlening nog genadig vanaf. Dat moest hij uiteindelijk, zij het schoor voetend, toch wel toegeven. leiden annet van aarsen Een deurwaarder heeft gister morgen de kamers op de twee de en derde etage van Pension de Witte Singel dichtgespijkerd en verzegeld. Volgens ambte naar E. Kokx van de gemeente lijke dienst bouwen en wonen is die stap genomen omdat de twee etages te gevaarlijk zijn voor pensiongasten. „Er zijn geen vluchtvoorzieningen aan wezig, er zijn geen brandweren de maatregelen genomen." De actie had tol gevolg dat een groep van circa tien daklo zen, die in het pension onder dak had gevonden, weer op straat kwam te staan. Een vreemde gang van zaken, vindt pensioneigenaar J. van Her waarden die spreekt van incon sequentie. „Van de gemeente mag er niemand wonen op de twee etages maar het is ook de gemeente die de verblijfskosten van de daklozen betaalt. De Stichting Binnenvest is welis waar de instelling, die de men sen naar. ons toestuurt maar de huur wordt betaald uit een fonds van de gemeentelijke dienst sociale zaken. De afgelo pen weken is het voorgekomen dat er op de tweede etage zes tien ménsen tegelijkertijd ver bleven." Volgens Kokx van de sector bouwen en wonen laat de pen sioneigenaar bewust mensen verblijven op brandgevaarlijke verdiepingen. „Maar op de eer ste etage zouden in principe mensen gehuisvest kunnen worden. Het zal dan om zo'n drie kamers gaan, waar in totaal hooguit zeven mensen kunnen verblijven." Toch zagen gisteren zo'n tien daklozen hun tijdelijke slaap plaatsen verdwijnen achter ge sloten deuren, /.e lieten de deurwaarder ongehinderd zijn gang gaan. „We kunnen nu wel heibel gaan maken maar daar schieten we voor later niets mee op", verklaarde één van hen. „Maar ik mag hopen dal we vanavond niet opnieuw buiten hoeven te slapen." Stichting De Binnenvest had aan het eind van de middag een alternatief opvangadres gevon- den, een gebouwtje van de wo ningbouwvereniging aan de Su- rinamestraat. Eén van de daklo zen zag die oplossing niet zo zitten. „Ik blijf voorlopig waar ik ben, Pension De Witte Singel dus. AI moet ik op het aanrecht slapen. Aan de Surinamestraat zouden we met zijn allen op een grote zaal moeten slapen. We worden daar gedropt alsof we een voedselpakketje zijn. Ixiat de gemeente nu eindelijk eens komen met een definitieve oplossing, gewoon een sociaal pension." De sector bouwen en wonen is van plan om binnenkort con troles uit te voeren in het pen sion aan de Witte Singel. „Het verzegelen van de tweede en derde verdieping is gedaan vanuit veiligheidsoverwegingen maar er is ook nog een andere zaak gaande", aldus ambtenaar Kokx. „Het gebruik van meer dan zes kamers door pension gasten is strijdig met het be stemmingsplan en in dat kader mag de gemeente vanaf I janu ari een dwangsom van 800 gul den per dag opleggen." leiden heraaan joustraslateerde overtreding een dwangsom betalen van 5000 gulden. I iet gemeentelijke geuronderzoek in november wees vervolgens uit dat er ondanks een ver nieuwd plafond toch sprake was van stankover last. Bakker Bart krijgt na ingaan van de beschik king een half jaar de lijd om nier iels aan te doen. Elke overtreding nadien wordt bestraft met een boete van 1000 gulden. l ot slot moet de bakkerij er voor zorgen dat de bovenburen geen hinder meer ondervinden van de lichtreclame aan de ge vel. I lier kost elke geconstateerde overtreding het bedrijf 500 gulden. Bakker Bart krijgt de gelegenheid binnen zes weken bezwaar aan te tekenen. Daarna kan het bedrijf de Raad van State verzoeken of het een voorlopige voorziening mag treffen. Dan zal op nieuw bekeken moeten worden of de bakker aan de gestelde eisen voldoet. Bakker Bart moet haast maken met het terug dringen van geur- en geluidsoverlast tot een aan vaardbaar niveau. Gebeurt dat niet op korte ter mijn, dan kan de bakkerij per overtreding een dwangsom tegemoetzien. Dat staat in een brief van de gemeente Leiden aan de bakkerij aan de Haarlemmerstraat. Bovenburen klagen al ruim zes jaar over over last van de bakkerij. Een geluidsmeting begin ok tober wees uit dat de 'nachtelijke normwaarde' met 5 decibel werd overschreden. De bakkerij moet dan ook geluidsdempende maatregelen treffen om voor zeven uur 's ochtends met de werkzaamheden te kunnen beginnen, zo conclu deert de gemeente. Indien daaraan binnen een maand na van kracht worden van de beschikking niet wordt voldaan, moet Bakker Bart per gecon-

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 11