Lekkere bak lawaai ook wel leuk' Biografie: Elizabeth Schwarzkopf vurig aanhangster Hitier [ieuwe opzet voor Ie Grote Prijs iln Leiden staat alles stil' Impotent stuk niet te redden Rostropovitsj spelend, dirigerend en kussend Cultuur&Kunst sdorp Posse wint Popprijs Stichting Popmuziek wil werk uitbreiden ANDAG 8 JANUAR11996 'ormatie-avond Nieuwe Kunstschool k jaGEESTDe Nieuwe Kunstschool aan de Geversstraat 85 in ^Ttgeest houdt woensdag 10 januari van 20.00 tot 22.00 uur Binformatie-avond. Die wordt georganiseerd in verband met ■litbreiding van het lesaanbod. Half janauri worden de schil den beeldhouwcursussen aangevuld met onder meer een blok kunstfilosofie. Meer informatie is verkrijgbaar via coördi- jrice Marianne Richèl, tel. 071-5170426. ijperazanger bezwijkt tijdens optreden I York De première van een opera in de Metropolitan in Jiv York is vrijdag abrupt beëindigd omdat tijdens de uitvoe rt een tenor onwel werd en van een drie meter hoge ladder f De 63-jarige Richard Versaille overleed later in een zieken- ik. Volgens een eerste diagnose zou hij een hartaanval hebben Tregen. Versaille bezweek op het moment dat hij in de eerste ■tft de partij van Vitek zong, de griffier in de opera 'De Zaak i hjkropoulos' van Leos Janacek. 9uw van James Brown overleden igeles Adrienne Brown, echtgenote van de Amerikaanse inger James Brown, is zaterdag overleden. Ze was 47 jaar Brown overleed in een ziekenhuis waar ze was opgenomen lat ze twee dagen eerder in een kliniek in Beverley Hills, na cosmetische ingreep, buiten bewustzijn was geraakt. Een irdvoerster van het ziekenhuis zei dat niets erop wees dat de van Brown het gevolg was van de ingreep die ze had on- aan. Ook zouden er geen tekenen zijn die wijzen op een drijf. De lijkschouwer zei dat Brown waarschijnlijk een na- rlijke dood is gestorven. Adrienne Brown was meer dan tien getrouwd met de 62-jarige lames Brown en deed verschil de malen aangifte bij de politie, omdat haar man haar mis- ideld zou hebben. In de meeste gevallen trok ze de aangifte ;r in. Op 31 oktober vorig jaar werd Brown voor het laatst ge- ïsteerd, omdat hij zijn vrouw geslagen zou hebben. De in Duitsland geboren zangeres Eli zabeth Schwarzkopf was in de Tweede Wereldoorlog een vurig aanhangster van het nationaal-socialisme. Zij on derhield hartelijke betrekkingen met nazi-kopstukken. Dat blijkt uit de bio grafie van de schrijver Alan Jefferson over de vermaarde 80-jarige sopraan, die volgende week verschijnt. Jefferson was bevriend met de overleden echt genoot van Schwarzkopf, Walter Leg- ge, die de grammofoonplatenmaat schappij EMI leidde. De Britse krant The Daily Telegraph publiceerde zaterdag een artikel over Jeffersons biografie. Schwarzkopf leid de in 1935 een nationaal-socialistische studentenvereniging. Zij maakte in het Derde Rijk heel snel carrière, zonder dat zij de gebruikelijke leertijd op pro vinciale podia hoefde door te maken. Volgens Jefferson maakte de zange res, die nog enkele jaren geleden in Nederland een masterclass gaf, vijf films voor Joseph Goebbels, de nazi minister voor propaganda. Zij sloot zich in 1940 bij de nationaal-socialisti sche NSDAP aan en kreeg het lidnum mer 7 548 960. Na de oorlog bestreed de zangeres aanvankelijk dat zij nazi-sympathieën had gehad, maar later verontschuldig de zij zich daarvoor via haar advocaat. Schwarzkopf zette haar carrière in 1947 in Londen voort. Dobr haar hu welijk met Legge verkreeg zij in 1953 het Britse staatsburgerschap. Dame In 1992 onderscheidde koningin Eliza beth Schwarzkopf op voordracht van de regering-Major met de titel Dame of the British Empire. De vroegere oud-minister van cultuur, David Mei- lor, erkent in The Daily Telegraph dat de regering toen niet van haar nazi- verleden op de hoogte was. ,,Als de eerste zeventig bladzijden van het boek aan de ministers bekend waren geweest, had de regering waarschijn lijk haar beslissing moeten herzien", denkt Mellor. msterdamse rapgroep Osdorp Posse heeft zaterdagavond tij- het Noorderslag-festival in de Groninger Oosterpoort de Pop- uitgereikt gekregen. Deze prijs, die is ingesteld door stichting ïmus en de aan de Kunstenbond FNV verbonden BV Pop, gaat de groep of artiest die in het voorafgaande jaar de belangrijk- ijdrage heeft geleverd aan de Nederlandse popmuziek. Osdorp Posse heeft een belangrijke rol gespeeld bij het ont- i van een flinke golf Nederlandstalige rapgroepen. Van de vier- I van de groep, Afslag Osdorp, zijn inmiddels 15.000 exempla- erkocht. Lingen gpdsenteerd tijdens een Grote Prijs- avond in Amsterdam en kun- Grote Prijs van Nederland nen daar 'bonussen' verdienen R een nieuwe opzet. Die als platencontracten of optre- d afgelopen weekeinde op dens. in de Groninger Oosterpoort Daarnaast blijven de speciale, Tuden Nederlands Popmu- vorig jaar ingezette competities J Seminar gepresenteerd, voor dance- en songschrijvers :e talentenjacht voor pop- bestaan. Er is echter geen alge- fpen gaat samenwerken met mene winnaar meer, waarmee diverse regionale talenten- de Grote Prijs verlost is van het Jten in Nederland. De twaalf elk jaar terugkerende probleem lijkse winnaars van die wed- van de zwaar omstreden beker- len worden, naast zes groe- houder die in de meeste geval- die zich op andere wijze len snel terugduikelde naar de ten onderscheiden, gepre- vergetelheid. Tröckener Kecks, zaterdag in LVC, maakt nieuwe start met oude nummers De reacties op de laatste cd van de Tröckener Kecks lo pen nogal uiteen. 'Hotel Nostalgia' bevat namelijk een overzicht van vijfden jaar Kecks-repertoire, voorzien van nieuwe arrangementen. Zanger Rick de Leeuw kan zich helemaal voorstellen dat iemand die de oude versies pre fereert, 'Hotel Nostalgia' een belachelijke plaat vindt. „Al neem ik iemand die het een prachtalbum vindt wat seri euzer. Ik teken alleen protest aan als iemand beweert dat we onszelf er te gemaidcelijk van af hebben gemaakt. Dat we goedkoop willen scoren." ,,Op verzoek van Gerben zijn we 'Souvenir' weer gaan spelen. Dat hadden we zeven jaar niet gedaan. Dan herontdek je als band een kant van jezelf die je uit het oog was verloren. Dat het eigenlijk best wel leuk is om met zijn vijven de ruggen te krommen en een bak lawaai te maken waar de honden geen brood van lusten. We zijn een tijdlang gefocust geweest op goed en mooi spelen. Dat was nuttig, want dat konden we na melijk niet. Maar als je dat be heerst, is het ook weer zaak om af en toe weer eens lekker onge controleerd herrie te maken. Dat we dat nu alletwee kunnen is de grote winst." „Bovendien, waarom mag je na vijftien jaar geen plezier meer hebben in het openzetten van een versterker om een potje te hakken? Al is het grotesk als we ons nu weer terug zouden afficheren als een ongecontro leerde lawaaiband. Als we met de laatste cd van Green Day on der onze arm dat soort teksten en geluiden zouden maken, is dat absoluut ongeloofwaardig." Volgens De Weerd pakt een bezettingswisseling verfrissend uit. „Je gaat terug naar het be gin. Opnieuw de oefenruimte in om nieuwe mensen oude num mers te leren spelen. Afspraken maken enzo." Wetende dat er nog voor de zomer van 1996 een volgend al- amsterdam michel vermeer Het blijft wennen om Kecks- krakers als 'Souvenir', 'Naar de top', "n Nieuw begin', 'Nu of nooit', of '1 op 1.000.000' te ho ren in een nieuwe versie. Onwil lekeurig worden ze toch verge leken met de opnamen uit het verleden. Volgens gitarist Rob de Weerd is dat niet terecht. „We zijn voor dit album de stu dio ingedoken om te laten ho ren hoe de Kecks in deze bezet ting klinkt. Niet om er betere versies van te maken. Het zijn gewoon twee verschillende bands die dezelfde nummers spelen." De Weerd doelt op de bezet tingswisseling. Gerben Ibelings (ex-Bad to the Bone) en Rob van Zandvoort (ex-Jack of He- arts) namen onlangs de plaats in van de vertrokken drummer Leo Kenter. „Daarmee hebben we onze draai weer gevonden", zegt De Leeuw. „Zonder schul digen aan te wijzen; het is een tijdlang minder geweest. Dat lag aan kleine dingen die iedereen zag, behalve wij. Je weet dat er iets is, maar niet wat. Op een gegeven moment stop je dan met zoeken." De Weerd: „Het is een raar soort sleet waarvan je alleen niet weet hoe je hem aan moet pakken." Volgens De Leeuw is de her nieuwde kennismaking met het oude materiaal goed uitgepakt. Tröckener Kecks: een overzicht van vijftien jaar Kecks-repertoire, voorzien van nieuwe arrangementen. bum moet liggen met nieuw materiaal, zou je 'Hotel Nostal gia' als een plezierig tussen doortje kunnen beschouwen. De Weerd fel: „Absoluut niet. Tussendoortje klinkt te negatief. Alsof we dit album ongeïnteres seerd hebben afgeraffeld. Er is juist heel veel aandacht aan be steed." De betiteling 'overbrugging van oud naar nieuw' spreekt De Leeuw meer aan: „Sommige mensen vinden het serieus een bezwaar dat we de oude opna men niet hebben gebruikt. Dat betekent: je plundert wat platen hier, wat platen daar, rot er een hoesje omheen en klaar is Kees. Dat zou ik pas stuitend gemak zuchtig hebben gevonden. We hebben de afgelopen zomer, ja, die hele hete zomer, ruim twee maanden in de studio gezeten. Het mooie weer kwam alleen tot ons via kranten en avond- lussen al die gebruinde gezichten vielen Kecks-leden toen op door hun vaalbleke ge laatskleur. Zo erg, dat mensen ons spontaan sinaasappeltjes aanboden voor de noodzakelij ke vitamientjes." Desondanks begrijpt De Leeuw dat niet iedereen even hard juicht bij het aanhoren van Hotel Nostalgia. „Het is even wennen. Ik kan niemand ver plichten deze versies beter te vinden, maar dit is nu eenmaal hoe de Kecks voortaan klinken. Voor altijd, want als we iets doen, doen we het voor eeuwig. Maar ik kan met iemand mee voelen als hij zegt dat we van die oude versies af hadden moeten blijven. Ik weet name lijk ook niet hoe ik reageer als blijkt dat Bruce Springsteen op eens al zijn nummers heeft her schreven." igels van kater Visser kunnen nog gemeen krassen recensie susanne lammers Visser. Gezien: 6/1, Leidse Schouw burg. begint altijd met bezwe- srituelen. Droge huishoude- mededelingen: „U heeft it op tien liedjes voor de ze; tien erna." Het schuiven het tafeltje waarop de reis- ker, de teksten en het flesje :r. Onhandig rommelen met microfoon. Stug een frag- it voorlezen uit een 'grote tsenverhaaltje' in een kin- jasje. Al die dingen lijken be id om zijn onzekerheid en uwen naar een uithoek van podium te jagen. Om het :n van zijn handen tot een vaardbare frequentie terug rengen. reemd toch, want Joop Vis- zingt al jaren voor volle za- die bovendien altijd van n zijn zich volledig in te laten tken. Zijn liedjes zijn de ipste van Nederland. Ik ken n tekstdichter die zo listig het Nederlands om kan ingen en die daar bovendien ke evocatieve wijsjes onder it te spelen. lij deelt zijn liedjes in cate- ieën in, er is een aardrijks serie, een huis-, tuin- keukenserie, een romanti- ie, een politieke serie. De drijkskundige klinkt het est naar 'vroeger'. Valse lied- waarin met Ideine, elegante Idelen Nederlandse plaatsen plaatsjes geportretteerd wor- Montfoort, Haarlem, ringeloo. Ded getroffen k Leiden wordt getroffen, ar goéd getroffen. In Leiden at ^les stil. Niets beweegt, er •eurt niets. „Het zijn de stra- niet, het zijn de stegen niet, zijn de mensen niet. Het is water, dat eindeloos ver- dt, van eeuw tot eeuwig- d." ds hij zingt over politiek is hij t meer venijnig maar on- ïuanceerd. Ook dan treft hij Joop Visser Valse liedjes. wel eens doel („de Europese norm voor gladheid wordt uit gedrukt in lubbers"), maar zijn scheldkannonade op Bolkestein doet zelfs een fervent anti-W- D'er. akelig aan. In de 'romantische serie' zijn liederen te vinden, waarin hij nu eens zwartgallig, dan weer boosaardig het vertrek van zijn lief bezingt. De moord op de melkboer, omdat het echtelijk bed altijd, zo realiseert hij zich ineens, naar kaas rook. „Mis je zo, hou van jou, dag en nacht, jij alleen," heet het in een ander lied. Of: „Kom toch terug, ik weet dat je niet deugt." Zo raakt hij het meest, als de oude schle mielige kater, die te moe lijkt om zich te verweren, maar wiens nagels nog gemeen kun nen krassen. recensie susanne lammers Voorstelling: Verloren erf van Sam She- pard. Door Littens Sacrum. Gezien: 7/1, Imperium Theater, Leiden. Nog te zien: 13/1, Kapelzaal K&O, Leiden. In Sam Shepards 'Verloren erf, gaat het over zo'n typische, ver vuilde, Amerikaanse platte- landsfamilie-met-een-geheim. In dit geval is het de moord op een onecht kind, misschien zelfs wel het resultaat van een incestueuze relatie tussen moe der en zoon. De vader is de da der. Hij begroef het lijkje op het erf en vanaf dat moment is de boerderij onvruchtbaar. Totdat 'het geheim' eindelijk aan een buitenstaander, de verkering van kleinzoon Vince, verteld wordt. Dan groeit de maïs weer. Dat is tevens het moment dat de kleinzoon het roer over neemt en de oude moordenaar sterft. 'Verloren erf zou 'de weer spiegeling van Shepards kijk op het gezin als wankele hoeksteen van de Amerikaanse samenle ving' zijn, 'die aan elkaar hangt van ontkenningen en fantasie- en'. Toepasselijker lijkt me de uitspraak van de Amerikaanse toneelcritica Mary McCarthy, dat dit soort drama sadistische fantasietjes in een realistische vermomming is. Prima hoor, als de personages in dienst staan van een 'idee', maar in de eerste plaats moeten ze herkenbare mensen van vlees en bloed zijn. Een volstrekt ongeloofwaardig zooitje gemankeerde figuren op de speelvloer is niet bij machte welke visie dan ook uit te dra gen. Geen kip op deze boerderij met wie je je identificeren kunt. De toeschouwer doodt intus sen de tijd met het vinden van een antwoord op de vraag waar om Litteris Sacrum dit stuk op wilde voeren. De spelers doen heldhaftig hun best het stuk le ven in te blazen. Je ziet ze bezig in een eindeloze poging een omgevallen pot stroop op te ruimen. Men tracht de lappen tekst kakelend, dreigend, hyste risch, boos of dronken uit te spreken. Maar echte woorden worden het nooit. De speelvloer is morsig, aan vuile zakdoeken en wrakkige meubels ontbreekt het niet en ook de spelers zitten onder de modder. Maar een impotent stuk red.je niet met cliché's. De Stichting Popmuziek Ne derland (SPN) wil zich omvor men tot een Nationaal Pop In stituut, een instelling die bre der is opgezet dan de SPN en zich meer op het publiek richt. Dat staat in het beleidsplan dat de SPN voor 1997-2000, de periode van het nieuwe Kun stenplan van staatssecretaris Nuis, heeft opgesteld. De historische collectie van de SPN, het Nationaal Popar chief, moet in het instituut voor het publiek toegankelijk worden gemaakt via tentoon stellingen, presentaties en een aan Internet gekoppelde data bank. Dat gebeurt in het me diacentrum, een belangrijk onderdeel van het instituut. Ook zal de nieuwe instelling de huidige SPN-taken uitvoe ren, zoals het geven van subsi die en andere ondersteuning, speciale projecten en promo tie van de Nederlandse pop muziek. Om het plan uit te voeren is wel een extra over heidsbijdrage van 870.000 gul den nodig op de huidige be groting van 2,3 miljoen gul den. Het pleidooi voor een Natio naal Pop Instituut bevestigt de conclusies van het onderzoek '20 jaar popheleid'. De pop muziek heeft zich in Neder land ontwikkeld van een anti- maatschappelijke jeugdcul tuur in de jaren '70 tot een vol wassen onderdeel van de tota le cultuur, aldus een van de vaststellingen. muziek recensie aad van der ven Koninklijk Concertgebouworkest o.l.v. Mstislav Ro stropovitsj, m.m.v Gidon Kremer (viool), Mstislav Ro stropovitsj (cello), Reinbert de Leeuw (piano), Sergei Leiferkus (spreekstem). Werken van Sjostakovitsj, Oestvolskaja en J.S. Bach Gehoord: vrijdagavond, za terdagavond en gistermiddag, Concertgebouw, Am sterdam. Sinds het optreden van Leonard Bern stein is er op het podium van het Con certgebouw niet meer zoveel gekust en geknuffeld als in het afgelopen weekein de, toen Mstislav Rostropovitsj de musi ci van het Concertgebouworkest zijn dank betuigde. Na afloop van een zeer geladen uit voering van Sjostakovitsj' Achtste Sym fonie beende de Russische meester be drijvig door het orkest, alsof hij bang was bij zijn huldebetoon iemand over te slaan. Dat was nog maar het begin van het vijf concerten tellende 'Rostropo- vitsj-festival'. Zaterdagavond trad hij op als gast bij Reinbert de Leeuw, die een programma aan Galina Oestvolskaja had gewijd. Ro stropovitsj speelde met De Leeuw het 'Grand duet' voor cello en piano en diri geerde ten slotte een ensemble uit het Concertgebouworkest in de Tweede Symfonie. Gistermiddag zat Rostropovitsj moe derziel alleen op het grote podium van het Concertgebouw om de Tweede, Der de en Vijfde Suite voor cellosolo van Jo- hann Sebastian Bach ten gehore te bren gen. Misschien was dat nog de meest memorabele gebeurtenis. De cellotech niek van Rostropovitsj mag dan niet meer de gaafheid van vroeger bezitten en de dansritmen mogen dan af en toe wat stroef klinken, de toon die hij aan zijn Stradivarius ontlokt, is nog altijd van een vervoerende schoonheid. En vooral in de Sarabandes, de meditatieve centra in deze suites, blijkt, dat zijn nobele ex pressiviteit nog niets aan kracht heeft verloren. De cellist Rostropovitsj stijgt ook met het klimmen der jaren nog altijd ver uit boven de dirigent Rostropovitsj. Hij mag dan talrijke operavoorstellingen in het Bolsjoi Theater hebben geleid en bijna zeventien jaar lang voor het orkest van Washington hebben gestaan, als dirigent kleeft hem nog steeds iets aan van de goedwillende amateur. Hij neemt voor zich in door de gedreven en hartverwar mende manier waarop hij zich inzet voor de muziek. Hoe houterig hij ook de maat slaat, in Russische muziek - bij hem hoe gekwelder hoe mooier - laait het vuur altijd hoog op. Dat elke distan tie bij hem afwezig is, maakt zijn inter pretaties wel vaak grof en overdreven pathetisch. De uitvoering van de Achtste van Sjostakovitsj was daar niet vrij van. Wat Rostropovitsj in zulke muziek mist - het vermogen om emoties te be heersen en spanning te doseren, ook het gevoel voor de pijn van binnen bij deze componist - bezit violist Gidon Kremer juist in sterke mate. Die combinatie van factoren bij Kremer maakte de uitvoe ring van het zelden gespeelde, overwe gend introverte Tweede Vioolconcert van Sjostakovitsj zo bijzonder. Over het geheel aan Galina Oestvols kaja gewijde concert kan gezegd worden dat het iedere luisteraar ertoe dwong zijn positie te bepalen ten opzichte van wellicht de meest ongenaakbare, onaan gename en onrustbarende muziek, die in deze eeuw is gecomponeerd. We kun nen hier in die zin van 'minimale mu ziek' spreken, dat de ingrediënten - be paalde intervallen en ritmen - zeer sim pel zijn. Maar tegenover de over het al gemeen geoliede, vrijblijvende klankpa tronen die we hier 'minimal music' noe men, staat het obsessieve gedram van Oestvolskaja, voor wie elke creatieve daad een hartstochtelijk credo is. Ongetwijfeld wordt Oestvolskaja's werk nergens hoger gewaardeerd dan in Nederland, waar Reinbert de I.ceuw bij zonder door haar gefascineerd is en mu sicoloog Elmer Schönherger haar al ja ren 'op het aambeeld der muzikale waarheid' laat 'hameren'. De Leeuw speelde ook zaterdag haar muziek - het programma varieerde van het Octet uit 1950 tot de Tweede Symfonie uit 1979 met alle onbaatzuchtige toewijding en intensiteit, die hem, zoals bekend, als vertolker een ware dienaar van de com ponist maken. Ook de samenwerking tussen De Leeuw en Rostropovitsj in het 'Grand duet' was zeer intens. Vreemd overigens, dat Oestvolskaja dit werk in 1959 voor Rostropovitsj componeerde, maar dat de ineestercellist hel pas zaterdagavond het was hem gevraagd in hel kader van dit project - voor het eerst speelde. Komt dal doordat het 'Grand duet' veertien jaar op publikatie moest wachten of be seft de meestercellist nu plotseling - nu iedereen over Oestvolskaja praat dat dit waardevolle muziek is? De Oestvolskaja-exegeten doen met instemming van muziekuitgeverij si- korski in Hamburg nog altijd hun best de componiste als een martelaarster af te schilderen. Een Russische martelaar ster. Reken maar dat dat werkt. Daar weet Rostropovitsj trouwens ook alles van.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 21