Leiden 1Vuurwerkkopers ierder naar België' 'Vlietweg gevaarlijk terrein voor watervogels' Kritisch Faunabeheer wil verbod winterjacht Leiden niet onder de indruk van 'steun' regiogemeenten 1 KM 81 PvdA pleit bij minister voor eindejaarsuitkering minima RIJDAG 29 DECEMBER 1995 !i,Lekkage door gesprongen waterleiding c}ceiden Een bewoonster van de Leidse Uiterstegracht werd gis- pul^rmiddag onaangenaam verrast door een lekkage bij de boven- Haar huis liep onder water maar de bovenburen waren ^uis. De brandweer sloot de hoofdkraan af. Vermoedelijk ijn de waterleidingen gesprongen door de vorst. gereedschap gestolen uit auto Uit een bedrijfsauto die stond geparkeerd aan de Bos- Atuizerkade in Leiden zijn gisteren vier kisten met gereedschap o^enzineslangen doorgesneden Poli tidenVandalen hebben vannacht slangen doorgesneden van j en tankstation aan de Leidse Plesmanlaan. Over n em1°8 niets bekend, vaai^ vANNO 1895 Maandag 30 December ;kle- ïdelu Tot politie-agent te Leiden is benoemd, op eene jaarwedde 500, A. De Werk, te Leiderdorp. r eq- Dezer dagen kan men aan de overzijde van den Nieuwen Rijn de Watersteeg en de Kraaierstraat voor Leiden iets IgeiTeemds gadeslaan. Daar worden ook des avonds werkzaamhe- en verricht, waarvoor het terrein beschenen wordt met Wells- richt, dat eveneens aan de onmiddellijke omgeving een eigen- ardig, zelfs phantastisch schouwspel verleent, wee^ is'iANNO 1970 illin dinsdag 29 december Jrorie commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaas- ihinfcz, heeft de wens te kennen gegeven met de leden van de Leid- :mbe gemeenteraad van gedachten te wisselen over de opvolging an burgemeester Van der Willigen, die eind februari om ge- ondheidsredenen zijn ambt zal neerleggen. De bijeenkomst, Se onder leiding zal staan van loco-burgemeester Menken, is na verleg met de fractievoorzitters uit de raad vastgesteld op vrij- ag 8 januari om acht uur in de raadszaal. De bijeenkomst is iet openbaar. Verkrachting dochter bestraft met jaar celstraf Een 47-jarige Leidenaar is we gens verkrachting van zijn dochter veroordeeld tot ander half jaar cel waarvan een half jaar voorwaardelijk. De officier van justitie eiste twee weken ge leden 2,5 jaar celstraf, waarvan tien maanden voorwaardelijk. De Leidenaar zou tussén 1 ju ni 1990 en 1 juni 1991 zijn dochter één keer thuis hebben verkracht. Ze was toen 15 jaar oud. De man ontkende tijdens de zitting, nadat hij eerder tij dens een politieverhoor wel had bekend. Hij verklaarde die be kentenis toen onder dwang te hebben afgelegd. In de trein met vervalst kaartje Twee mannen uit Noordwijk en Rotterdam zijn gisteravond door de spoorwegpolitie in de kraag gevat omdat ze met ver valste treinkaartjes in de trein zaten. Het tweetal had de stem pels van oude plaatsbewijzen verwijderd. De Leidse politie heeft proces-verbaal opge maakt. Het water bij de waterzuivering langs de Vlietweg is nog niet bevroren. De vogels voelen zich daar best thuis. Op de weg is het een stuk gevaarlijker v FOTO LOIK ZUYDIRDUIN J'andelaren: strenge regels drijven mensen naar illegale circuit 2 Vervolg van voorpagina lor de beperkte keuze en de lage prijzen van de lichtere pdukten neemt het aantal fanaten dat de winkel verlaat fet honderden guldens aan vuurwerk langzaam af. „Ze ~ii er nog wel, maar de meeste grote inkopers geven In geld uit in de illegale handel", aldus een vuurwerk- !Ulikoper. |en» eric de jager Leidse vuurwerkfabriek' Kat onderschrijft dat de regels in Nederland overdreven streng zijn. Het gevolg daarvan is, zegt Kanis, dat vanuit België ook het echt gevaarlijke vuurwerk Ne derland wordt binnengebracht. Het feit dat de inspectie veel Chinees knalvuurwerk uit de handel heeft gehaald, heeft de Leidse handelaar naar schatting een ton gekost. Hij moet dat nog zien te verhalen op de Chi nese producenten. Risico's Traditie in Nederland is ook het uitsluiten van risico's. En het af- jk woordvoerder Kapel van latjleratie van Vuurwerkhande- lafen voorziet dat probleem. Hij wacht dat overmorgen voor jia dertig miljoen gulden aan arwerk over de toonbank zal latt gegaan en dat is minder lab vorig jaar. lapel: „Door de regels steeds pri [der aan te scherpen, drijf je ^LMnsen naar het illegale circuit. aa(/ijden sneller naar Duitsland iBelgië. Er is nu eenmaal een p om knalvuurwerk, dat is J traditie in Nederland." directeur J. Kanis van de steken van zwaar vuurwerk brengt ontegenzeglijk risico's met zich mee. Een nieuwe trend die in die gedachte past, is de 'vuurwerkbril'. De speciaal voor oud en nieuw omgedoopte vei- ligheidsbrillen vinden vooral bij moeders gretig aftrek. De brillen kwamen in het nieuws door ac ties van diverse opticiens, die de plastic oogbescherming gratis of tegen een geringe prijs ver strekten. Ook op de toonbanken van de vuurwerkwinkels prijken de brillen. „Vijf gulden slechts", prijst een winkelier zijn extraatje aan bij een vader die zijn zoontje wil beschermen. „Maar bij de bril lenwinkel zijn ze gratis", sput tert het jongetje nog een Hol landse wijsheid uit. Over tien jaar mag hij zelf zijn vuurwerk kopen. Valt er dan in de winkel om de hoek nog te kiezen, of rijdt hij toch maar even op en leiden herman joustra Een bewoonster van de Vliet weg in Leiden is van plan zelf gemaakte verkeersborden langs de kant van de weg te zetten. Daarmee wil zij de automobilis ten waarschuwen, want die rij den daar volgens haar dikwijls veel te hard. Dat is niet alleen gevaarlijk voor de bewoners, maar ook voor de dieren die naar zij zegt met de regelmaat van de klok worden overreden. De vrouw, die niet met haar naam in de krant wil, verduide lijkt dat de Vlietweg een verhar de polderweg is. „Een recreatie- weg naar de Vlietlanden. Maar op de een of andere manier gaan de mensen hier harder rij den. Zeker nu de winter zijn in trede heeft gedaan, worden vooral de watervogels het slachtoffer van het voortrazende verkeer. „In de buurt van de waterzuivering is het water war mer. Daar zitten veel meerkoe ten, eenden, reigers en zwanen. Die schrikken als er hard wordt gereden. Vooral de meerkoetjes worden op straat aangereden." Kreten Op haar waarschuwingsborden komen niet de gangbare sym bolen en teksten te staan, maar eigen kreten en afbeeldingen. „Wat er precies op moet komen te staan weet ik nog niet. Mis schien iets van: u rijdt niet meer in de stad, het kan best wat zachter." Een definitief ontwerp voor de borden heeft ze nog niet ge maakt. „Ik wil eerst nog nagaan welke ervaringen de mensen hebben die ook zulke borden hebben geplaatst. Het zijn per slot van rekening geen officiële borden. Hoe zal de gemeente er op reageren? Ik weet in elk geval wel dat de gemeente leuk heeft gereageerd op dat bord met die ganzen erop bij de Pasteur straat." Het liefst zou zij de watervo gels niet alleen tegen het ver keer maar ook tegen de jagers willen beschermen. Want de laatste tijd worden er bij haar in de buurt eenden afgeschoten. „Vorig jaar was dat al het geval en nu weer. Soms worden ze terwijl ze nog half leven meege nomen door de jagers. Ik heb het nagevraagd, maar helaas mogen de jagers op eenden schieten. Mits er geen mensen in gevaar worden gebracht en mits ze een vergunning hebben. De jagers die hier actief zijn, bleken allemaal over een ver gunning te beschikken. Ik kan er dus helaas niets aan doen." amstelveen De stichting Kritisch Faunabe heer heeft minister Aartsen van landbouw, natuurbeheer en visserij in een brandbrief gevraagd de jacht onmiddellijk op te schorten in verband met de koude weersomstandighe den. Volgens de stichting zijn veel dieren uitgeput of dreigen ze dat te raken door de aan houdende strenge vorst. Kritisch Faunabeheer wijst erop dat veel jagers zich niet zoveel lijken aan te trekken van de Jachtwet. Die verbiedt te jagen op watervogels die zich bij wakken in het ijs be vinden of uitgeput zijn. De stichting heeft de minis ter gevraagd gebruik te maken van zijn bevoegdheid de jacht op te schorten zolang de vorst voortduurt. De laatste maal dat de minister dat deed was in 1985. Waterbedrijf EWR verkocht leiden/voorburg anp Duinwaterbedrijf Zuid-Holland (DZH) heeft gisteren voor 300 mil joen gulden het drinkwaterbedrijf van de Energie- en Watervoor ziening Rijnland (EWR) overgenomen. De transactie heeft plaats zonder gedwongen ontslagen: de honderd betrokken medewerkers worden door DZH in dienst genomen. De plannen voor de overname stammen al uit 1989. De provincie kwam toen op het idee, om de openbare drinkwatervoorziening in Zuid-Holland te concentreren bij drie grote waterleidingbedrijven. Dit zou de doelmatigheid van werken bevorderen en het financiële draagvlak voor investeringen en andere uitgaven vergroten. Gisterochtend ondertekenden algemeen directeur P. Jonker van DZH en algemeen diecteur J. Feitsma van EWR in Voorburg hun handtekening onder het contract. Langenberg: 'De tranen biggelen nog niet over mijn wangen leiden aad rietveld DE Kerstgroeten VAN: A. Parlevliet uit Katwijk paar dagen, en er is 3i r een jaar voorbij. Nu heerst helderblauwe vrieskou, straks in de lente bloeit al- veer groen op. Dat vooruit inspireerde A. Parlevliet uit wijk tot een vlammend rode iressie van de seizoenen. „Ik ook andere kleuren uitge- 1 beerd, goud op knalgroen oorbeeld, maar dit was ge- het mooiste. Het moet niet xgewikkeld zijn allemaal, ik et eenvoudig houden. En ik het kunnen overzien. Zo k eerst een hele boom gete- maar dat vond ik ook niet vandaar dat het alleen paar takken, een blad en een van een bloem zijn. Alles te- ik zelf, op doorschijnend pa- Dat afwisselende licht en ker van de achtergrond is bewust gedaan, ja. Er zit Ier geen diepere gedachte ter, dat moeten de mensen ir zelf bedenken. De volgorde ook anders, als iemand lie- De regiogemeenten hebben geen enkele reden om ontstemd te zijn over het optreden van Lei den. Dat zegt de Leidse wethouder P. Langenberg (D66/bestuurlijke vernieuwing) over de storm, die in vooral Leiderdorp en Oegstgeest is opge stoken over een brief van Leiden aan de provin- In de brief stelt de gemeente voor samen met de provincie in een tweetal werkgroepen ge meentelijke herindeling voor te bereiden. „Daar doen wij ook niet geheimzinnig over", zegt lan genberg. „Wij hebben gewoon als centrumge meenten en provincie van de staatssecretaris het verzoek gehad om op 1 april zo'n voorstel te doen." Anders dan de regiogemeenten staat Leiden positief tegenover gemeentelijke herindeling. „Wij vinden dat er ten minste serieus gekeken moet worden of dat een oplossing is voor onze problemen", zegt Langenberg. „En we denken dat daar wel wat inzit. Het is in ieder geval duide lijk dat die problemen in het huidige regionale samenwerkingsverband niet worden opgelost. Dus moeten we een andere weg inslaan." De regiogemeenten onderkennen inmiddels wel de problemen die Leiden als centrumge meente ervaart. Uit een inventarisatie is gebleken dat de regio best bereid is de Sleutelstad daarin te steunen. „Maar ik kan niet zeggen dat bij die be reidheid nou meteen de tranen over mijn wangen beginnen te biggelen", zegt de leidse wethouder. „Tot nu toe was er in de regio bijzonder weinig bereidheid om ons te steunen. Als ze onze pro blemen onderkennen en ons daarin willen hel pen hadden ze dat weieens eerder kunnen zeg- gWL" Volgens Langenberg kunnen loeiden en regio een aantal problemen beter oplossen als regioge meenten met de stad worden samengevoegd. „Het gebrek aan ruimte voor woningen en be drijfsterreinen kan ermee worden opgelost, het draagvlak voor onze voorzieningen wordt groter en, wat misschien nog wel het belangrijkste is, de slagvaardigheid bij het oplossen van regionale problemen wordt groter." De problemen in de Ix*idse regio en de mogelij ke oplossingen daarvoor worden op 12 januari besproken door de zes regiogemeenten en de provincie. In maart moet er van de kant van loei den en de provincie een voorstel op tafel komen, langenberg: „En dat gaat in alle openheid. Lr is geen sprake van solistisch optreden over verbor gen agenda's. Dit is gewoon de goede gang van zaken." ver met de winter begint. Ik teken het over op linoneum en daarmee stempel ik het. En dan heb ik wel gehad, want het bedenken vind ik het leukst. Dat stempelen verveelt gauw. Dit idee had ik al een paar jaar, dat moet dan een tijdje sudderen. Weet je, soms is het moeilijk om iets te bedenken, maar je moet het gewoon laten gaan. Dat is het mooiste, dan zit ik erop te broeden en dan komt het ineens Ik stuur inderdaad geen tradi- tionele kerstkaarten, dat is ie- de wereldbol gestuurd, die ik dereen wel van me gewend. Vo- weer in een hart had geplakt. Ja, rig jaar stuurde ik een tekening daar zat inderdaad wèl een hele van een Grieks huisje met van betekenis achter. die potten, om het gezellige en huiselijke te benadrukken. En ik tekst: marina van den berg heb ook wel eens een verscheur- foto: dick hogewoning Voorzitter Tan schrijft brief aan Melkert Bestuursvoorzitter Ian Toan Hok van de PvdA afdeling Lei den heeft bij minister Melkert van sociale zaken aangedron gen op een landelijke einde jaarsuitkering voor echte mini- ,,Ik zou ervoor willen pleiten om een begin te maken aan een landelijk beleid van ar moedebestrijding door nu de minima een eenmalige uitke ring uit te keren", aldus Tan in een brief aan de minister. Eer der legden de industriebonden FNV en CNV een dergelijk ver zoek neer bij het ministerie van sociale zaken. Tan Toan Hok klopte vorige week vergeefs aan bij de I-eidse wethouder J. faurier (Groen- Links) voor een Leidse einde jaarsuitkering, betaald uit de pot voor bijzondere bijstand 1995. Volgens laurier is zoiets onmogelijk omdat gemeenten alleen op basis van 'individuele toetsing' mensen een bijdrage mogen geven via de bijzondere bijstand. Bovendien zou er dit jaar van het budget voor bijzondere bijstand slechts een gering be drag zijn overgeschoten door dat meer mensen van de rege ling gebruik maakten. laurier zegt dat het overschotje te ge ring is om alle minima in Lei den - hij schat dat het gaat orn tien- tot twintigduizend huis houdens - een eenmalig pre sentje te geven. Overigens heeft PvdA'er I an ook steun gezocfit in de Twee de Kamer voor een landelijke eindejaarsuitkering. „Nu het Paarse kabinet te kennen heeft gegeven door de invoering van de nieuwe Algemene Bij standswet per I januari onge veer 300 miljoen gulden te be zuinigen op de sociale zeker heid, lijkt het mij op zijn plaats een pleidooi te houden voor een eindejaarsuitkering voor de echte minima", schrijft Hok aan zijn partijgenote S. Noor- man-den Uijl, de voormalige directeur van de I-eidse Sociale Dienst, die nu een zetel in parlement heeft.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 9