Dini dient morgen ontslag in Oud nieuws voor treinreizigers. Russen bereiden offensief voor Buitenland Geen toenadering tussen giller en rivaal Yilmaz Belgische Dierenbescherming wil ook verbod op straatverkoop vogels Twee Palestijnse gevangenen door eigen mensen doodgemarteld Slecht weer hindert werk IFOR in Bosnië Opscheppen wordt dief noodlottig kopenhagen De Deense politie heeft kunnen profiteren van het snel om zich heen grijpend gebruik van draagbare telefoons. Met een dergelijk apparaat telefoneerde een dief in de sneltram van Kopenhagen met een kennis om op te scheppen over een bijzonder succesvolle serie inbraken. Hij werd echter afgeluis terd door een medepassagier die bij de volgende halte vanuit een ouderwetse telefooncel de politie waarschuwde. Agenten konden een halte verder de 26-jarige inbreker in de kraag vatten. Gorbatsjov overweegt rentree moskou Michael Gorbatsjov, de laatste leider van de Sovjetu nie, sluit niet uit dat hij in juni 1996 een gooi doet naar het Rus sische presidentschap. Gorbatsjov, die tussen 1985 en december 1991 het grootste land ter wereld van communisme naar demo cratie leidde, heeft dit gezegd in een interview met het Franse weekblad Le Figaro Magazine. Jeltsin keert terug naar Kremlin moskou De Russische president Boris Jeltsin is van plan van daag zijn werkzaamheden te hervatten. Volgens regeringsfunc tionarissen werkt de president vandaag in het Kremlin aan zijn nieuwjaarstoespraak, die door de televisie wordt uitgezonden. De president werd eind oktober met hartklachten in een zieken huis opgenomen. Hij verbleef vervolgens in een herstellingsoord om aan te sterken. Ex-president Zuid-Korea op rand coma Seoul Het moment lijkt niet ver meer dat ex-president Chun Doo Hwan van Zuid-Korea in coma raakt. Dit heeft een functio naris van het Zuidkoreaanse ministerie van justitie tegenover het persbureau Yonhap verklaard. De ex-president wordt intra veneus gevoed en hij heeft een zuurstofmasker gekregen. Chun is sinds 3 december, de dag waarop hij werd aangehouden, in hongerstaking. Vaticaan: Paus hersteld van griep Vaticaanstad Paus Johannes Paulus II is hersteld van de griep aanval waardoor hij zijn kersttoespraak eerste kerstdag moest afbreken. De paus was woensdag per helikopter naar zijn bui tenverblijf gebracht om daar aan te sterken. Oudejaarsdag zal de kerkvorst een mis opdragen in de St. Ignaziokerk in Rome. Bedelen niet langer verboden in Italië rome» Het Constitutioneel Hof van Italië heeft gisteren bedelen gelegaliseerd door een wet buiten werking te stellen die bedelen strafbaar stelde. Bedelaars konden tot dusver drie maanden ge vangenisstraf krijgen. De rechters vinden dat mensen in nood in het openbaar om geld moeten kunnen vragen. Het blijft echter verboden op een 'weerzinwekkende manier' te bedelen. Hieron der valt onder meer het veinzen van een ziekte. Daarop staat een celstraf van maximaal zes maanden. Ontsnapte wolf doodt vrouw Boedapest Inwoners van de stad Pecs in het zuiden van Honga rije hebben het dringende advies gekregen binnen te blijven, na dat een ontsnapte wolf een bejaarde..vrouw heeft gedood. Ook drie kinderen zijn ernstig verwond door de wolf, die uit de plaat selijke dierentuin is ontkomen'. Jagers hebben, zowel te voet als met een helikopter, de jacht op het dier geopend. Geen hulp voor Solomonseilanden Canberra Australië heeft gisteren 2,2 miljoen Australische dol lar (2,6 miljoen gulden) aan jaarlijkse hulp voor het behoud van het tropische regenwoud op de Solomonseilanden geschrapt. Volgens Australië staat de eilandenstaat toe dat er op grote schaal hout wordt gekapt in zijn unieke oerwouden, waardoor deze worden gedecimeerd. Weer kans voor Turkse Welvaartspartij De vorming van een rege ringscoalitie tussen de Turkse Moederlandpartij (ANAP) en de Partij van het Rechte Pad (DYP) van de demissionaire premier Tansu (giller, gesteund door een of twee linkse partij en, kan stuklopen op de vraag wie regeringsleider moet wor den. Dat heeft ANAP-leider Mesut Yilmaz gisteren ver klaard tijdens een persconfe rentie. „De DYP staat erop dat (giller premier blijft", aldus Yilmaz. „Die eis is voor ons onaan vaardbaar." Beide partijen on derzoeken sinds maandag de mogelijkheid een centrum rechtse coalitie te vormen om te voorkomen dat de fundamenta listische Welvaartspartij (RP) aan de macht komt. Die werd bij de parlementsverkiezingen afgelopen zondag de grootste partij. De ANAP kreeg bij de verkie zingen zondag wat meer stem men dan de DYP, maar door de Turkse kieswet heeft de DYP toch vier zetels meer in het par lement dan de Moederlandpar tij. Yilmaz blijft erop hameren dat 'de leider van de derde par tij niet het recht heeft erop te staan premier te worden'. De persoonlijke verhouding tussen Yilmaz en (giller is bijzonder slecht, en diplomaten in Ankara vrezen dat een coalitie tussen de twee niet lang stand zal hou den. Yilmaz zei te overwegen met de RP te onderhandelen als de ze excuses aanbiedt voor bele digingen die tijdens de verkie zingscampagne zijn uitgespro ken. RP-leider Erbakan op zijn beurt verklaarde in een kran teninterview dat hij achter de schermen met alle partijen on derhandelt en dat veel ANAP-le- den een coalitie met hem willen vormen. De stafchef van het Turkse le ger, generaal Karadayi, heeft donderdag in een onverholen waarschuwing aan het adres van de fundamentalisten ge waarschuwd voor elke poging de scheiding tussen moskee en staat te doorbreken. Sleutelrol voor Italiaanse president Scalfaro Premier keert in 1996 mogelijk toch terug De Italiaanse premier Lamberto Dini biedt president Scalfaro morgen zijn ontslag aan. Dat heeft de voorzitter van de Progressieve Fractie in de Kamer van Afgevaardig den, Luigi Berlinguer, gisteren verklaard na een gesprek met Dini. De regering-Dini komt vandaag voor de laatste keer bijeen om een decreet aan te nemen dat de begro ting voor 1996 moet completeren. Dini heeft al lang gele den aangekondigd dat hij voor het einde van het jaar zou aftreden. rome afphet Driekoningenfeest' plaats heeft. Berlinguers ex-commu nistische Democratische Partij van Links (PDS) is de grootste partij waarop het kabinet-Dini I heeft kunnen steunen. Met spanning wordt uitgeke ken naar de Nieuwjaarstoe spraak van president Scalfaro. Waarschijnlijk zal de president De fractieleiders in de Kamer vergaderen begin januari om een datum vast te stellen voor een debat dat dient om te pei len of er een parlementaire meerderheid is voor een tweede kabinet-Dini. Berlinguer yril dat dat debat 'zeer snel, nog voor dan een indicatie geven over de directe politieke toekomst van het Zuideuropese land. De pre sident heeft als enige het recht het parlement te ontbinden en nieuwe verkiezingen uit te schrijven. In grote lijnen tekenen zich drie mogelijkheden af. In de eerste plaats zou de Ka mer kunnen kiezen voor verkie zingen op korte termijn: eind februari of begin maart. Voor standers van deze optie zijn de uitersten in het parlement: de rechtse post-fascistische Natio nale Alliantie, die deel uitmaakt van de Polo clelie Libert4 (Vrij heidsalliantie) onder leiding van oud-premier Silvio Berlusconi, en de orthodoxe communisten van Communistische Herstich ting. Ook de partij Forza Italia van Berlusconi zelf is voorstander van verkiezingen op korte ter mijn in de hoop dat de media magnaat, die in december 1994 aftrad, weer regeringsleider wordt. Een complicatie is dat Berlusconi zich in januari we gens omkoping van ambtena ren van de fiscale recherche voor de rechter moet verant woorden. Sommigen binnen de Vrij heidsalliantie zien wel wat in een andere premier dan Berlus coni, waarbij zij hun oog ook op Dini hebben laten vallen. De huidige premier was minister in Berlusconi's kabinet, maar heeft in het parlement vooral steun gekregen van de centrum-linkse partijen. Een tweede mogelijkheid is dat Dini zichzelf opvolgt en dat de Italianen pas eind mei, aan het eind van het voorzitterschap van de Europese Unie, naar de stembus gaan. Deze optie heeft de voorkeur van de centrum linkse 'Olijfboomcoalitie' van de gematigd-progressieve econoom Romano Prodi. Een voordeel van verkiezingen in mei is volgens de voorstanders dat de nieuwe regering het kies stelsel kan veranderen en een wet voor de gelijke toegang van de partijen tot de media kan doorvoeren. Berlusconi bezit de drie be langrijkste commerciële televi siestations in Italië en heeft daarvan bij de vorige verkiezin gen. in maart 1994, gebruik ge maakt om propaganda voor de Vrijheidsalliantie te maken. Te genstanders menen echter dat het parlement zo verdeeld is dat het nimmer tot grote wijzigin gen van het kiesstelsel zal be sluiten. Een derde mogelijkheid is een 'hervormingsregering op brede grondslag'. Berlusconi heeft on der druk van vooral de vroegere christen-democraten in zijn alli antie toegezegd te onderzoeken of samenwerking met centrum links in zo'n regering mogelijk Tsjetsjenen durven niet naar ziekenhuizen Een hoge Russische functiona ris heeft gisteren opgeroepen hulp te geven aan honderden zwaargewonde Tsjetsjeense strijders, die niet naar zieken huizen durven te gaan omdat zij bang zijn gevangen genomen te worden of gedood. Vladimir Roebanov, vice-secretaris van de invloedrijke veiligheidsraad, schatte dat zo'n 500 rebellen in een ziekenhuis opgenomen moeten worden, zo meldde het persbureau Interfax. Een deel van de gewonde op standelingen is voor behande ling naar Azerbeidzjan en Tur kije gegaan, aldus Roebanov. De meeste gewonden die er slecht aan toe zijn liggen echter nog in bergstellingen van de rebellen. Ook gisteren werd er in de opstandige republiek gevoch ten. Vijf Tsjetsjenen kwamen om het leven toen zij bij het plaatsje Orechovo een post van het Russische leger aanvielen, aldus het persbureau Itar-Tass. Bij de gevechten raakten zeven Russische militairen gewond. De Russische strijdkrachten maken zich op voor een moge lijk oudjaarsoffensief van de Tsjetsjenen. Vorig jaar deden de Russen op 31 december, de maand waarin zij Tsjetsjenië binnenvielen, een van de zwaarste aanvallen op Grozny. Dit jaar heeft het leger samen met de lokale politie een „nood plan opgesteld om de veiligheid te garanderen en de militanten te weerstaan", zo meldde Inter fax. De Russische premier Viktor Tsjernomyrdin heeft gisteren 150 miljoen roebel (52 miljoen gulden) ter beschikking te stel len aan mensen die tijdens de belegering door het Russische leger van Goedermes hebben geleden. Het geld is bestemd Spanje gaat op 3 maart naar stembus MADRID Rtr Spanje gaat 3 maart volgend jaar naar de stembus, ruim een jaar voordat de zittingstermijn van de regering zou aflopen. I >e socialistische premier Felipe Gonzalez maakte gisteren de datum van de vervroegde ver kiezingen bekend. De regeringsleider zag zich genoodzaakt tot vervroegde ver kiezingen nadat een bondge noot in het parlement zijn steun aan de socialistische regering had ingetrokken. De Catalaanse nationalisten verbraken afgelo pen zomer de samenwerking met de door schandalen ge plaagde socialisten. Opiniepeilingen wijzen op een duidelijke overwinning voor de rechtse Volkspartij (PP), maar een absolute meerderheid lijkt er vooralsnog niet in te zit ten. Volgens de jongste peiling vorige week kan de PP rekenen op 40,2 procent van de stem men, de socialistische PSOE op 31,5 procent en Verenigd Links op 13,3 procent. België raakt een toeristische trekpleister kwijt. Komende zondag mogen voor de laatste keer honden en katten op de openbare markt worden ver kocht. Voor veel Nederlanders vor men de Belgische dierenmark ten een toeristische attractie. Met name in het weekeinde trekken de 'Vogeltjesmarkt' in Antwerpen en markten in Mol en Luik drommen dagjesmen sen van over de grens. In Nederland is het al jaren verboden in de buitenlucht ge zelschapsdieren te verhandelen. Maar in België tiert de straat handel nog welig. Met ingang van het nieuwe jaar komt daar een eind aan, althans voor een deel. Bij Koninklijk Besluit wordt de verkoop van honden en katten op openbare markten verboden. Tot groot verdriet van de Belgische handelaren. Het verbod betekent een soci ale ramp voor 400 gezinnen, zegt woordvoerder Van Auden- hove van de Andibel, de be roepsfederatie van Belgische dierenhandelaren. „Deze men sen raken hun inkomen kwijt. Ze moeten maar zien hoe ze zich redden. Ze kunnen ook niet zomaar een dierenwinkel beginnen. Het ministerie van landbouw kom binnenkort met inrichtingseisen voor dieren winkels. Zolang die niet bekend zijn. kan niemand uit de voe ten." De Andibel heeft de afgelopen weken op de verschillende die renmarkten duizenden handte keningen ingezameld tegen het handelsverbod. Volgens de fe deratie treft het verbod niet al leen de handelaren, maar ook de marktsteden. Van Audenho- ve: „Uit een enquête is gebleken dat 70 procent van de toeristen, onder wie veel Nederlanders, voortaan niet meer naar de markt zullen komen." Het verbod op de straatham del in honden en katten is een overwinning voor de dierenbe scherming in België. Dierenbe schermers hebben jarenlang ge protesteerd tegen het oncontro leerbare karakter van de handel, waar zowel dier als consument de dupe van werd. Toch heerst onder dierenbeschermers geen feestvreugde, ondanks de be haalde overwinning. „liet is een halve overwin ning". zegt Roger Arnhem, voorzitter van de Belgische vo gelbescherming. „Het verbod geldt uitsluitend honden en kat ten, ondanks het advies van de Raad voor Dierenwelzijn. Exoti sche vogels en andere dieren mogen nog wel worden verhan deld. Op de markten kunt u nog steeds de vogeltjes komen kij ken, opeengepakt in vuile kooi en, in weer en wind. Het is een schandaal voor België." voor gederfde inkomsten en compensatie van schade. Vol gens de Russische media zijn er 300 burgers gedbod bij de strijd om de stad, die door de rebellen was ingenomen om de verkie zingen voor een nieuwe repu blieksleider onmogelijk te ma ken. Een Duitse waarnemer van de Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (OV- SE), Juergen Heiducoff, verweet de Russische strijdkrachten in een televisie-interview in Tsjets jenië een massamoord te heb ben aangericht. Er zouden min stens 1.000 burgers zijn gedood. Met ingang van het nieuwe jaar is België een toeristische trekpleister armer. De straathandel in honden en katten is dan verboden. Een Russische vrouw in Goedermes rouwt om haar zoon die bij gevechten c komen. Omdat ook NS oud nieuw viert, is de dienstregeling op oudejaarsavond gewijzigd. Op zondag 31 december rijden er vanaf 20.00 uur geen treinen meer. Op maandag 1 januari rijden de treinen volgens de zondags dienstregeling. Wilt u meer weten over het treinverkeer en ander openbaar vervoer, belt u dan met OV-Reisinformatie: 06-9292 (50 ct/m). Maar u kunt met uw vragen natuurlijk ook bij onze conducteurs en medewerkers aan het loket terecht. Wij wensen u een prettige jaarwisseling en een voorspoedig 1996! JERUZALEM AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Minstens twee Palestijnen zijn in een Israëlisch gevangenen kamp in opdracht van de Pales tijnse veiligheidsdienst door mede-gevangenen doodgemar teld. Israëlische bewakers heb ben daarbij een oogje toegekne pen. Dat zegt de Israëlische mensenrechten-organisatie 'B'tselem'. Tussen augustus en oktober van dit jaar zou een groep ge vangenen in 'Ketziot'. het de tentiekamp voor Palestijnen in de Negev-woestijn, zich hebben schuldig gemaakt aan ernstige martelingen. De slachtoffers waren mede-gevangenen, die ze verdachten van collaboratie met Israël. De opdracht voor de marte lingen zou zijn gegeven door Ji- bril Rajoub, het hoofd van de Palestijnse Preventieve Veilig heidsdienst op de Westelijke Jordaanoever. Rajoub is eerder beschuldigd van het laten doodmartelen van Palestijnen in de gevangenis van Jericho. Twee gevangenen in Ketziot Abed Kanazah (26) en Mach- moud Abu-Shakra (23) zijn aan de gevolgen van de martel praktijken bezweken. Volgens Eitan Felner van 'B'tselem' trad Munjad Kazaz op als leider van de groep folteraars. Hij zou zich bekend hebben gemaakt als lid van Rajoubs veiligheidsdienst. 'B'tselem' baseert de beschuldi gingen op getuigenverklaringen van gevangenen die de marte lingen hebben overleefd en die zijn vrijgelaten na de jongste overeenkomst tussen Israël en de PLO. Felner beschrijft de martelin gen als de ernstigste sinds het begin van de Palestijnse op stand. Volgens 'B'tselem' had den de Israëlische bewakers 'minstens een vermoeden' van wat er gebeurde, maar grepen ze niet in. De organisatie heeft brandbrieven gestuurd naar premier Peres en naar PLO- voorzitter Arafat. Ze eist een on middellijk onderzoek. Volgens de Israëlische legerwoordvoer- der zijn er in Ketziot onlangs maatregelen genomen tegen het groeiende aantal geweldda den. Er *zou een onderzoek lo pen naar de dood van drie ge vangenen. MOSTAR-ZUPANJA Rtr-AFP De missie van de internationale vredesmacht in het voormalige Joegoslavië (HOR) heeft giste ren opnieuw hinder ondervon den van de barre weersomstan digheden in het gebied. Een Amerikaans kampement aan de Sava-rivier, in de buurt van de Kroatische stad Zupanja, werd gisteren weggespoeld toen de rivier buiten haar oevers trad. De militairen, voor het merendeel genietroepen die waren belast met het leggen van een pontonbrug over de Sava, moesten allen worden geëvacu eerd. Geen van hen raakte ge wond. De Sava vormt de grens tus sen Kroatië en het noorden van Bosnië. De komst van enkele duizenden IFOR-soldaten zal mogelijk vertraging oplopen, nu de brug voorlopig op zich zal la ten wachten. Afgezien van de weersom standigheden verloopt de vre desoperatie in het voormalige Joegoslavië tot dusver voor spoedig. Woensdagavond trok ken moslims en Bosnische Ser viërs zich volgens plan terug uit hun stellingen in Sarajevo. De ontruimingen in Sarajevo wer den gezien als de eerste serieu ze test voor het vredesakkoord van Dayton, omdat de Bosni sche Serviërs grote bezwaren hebben tegen overdracht van hun wijken aan de moslim Kroatische federatie.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5