Europees Hof weegt euthanasiewet Binnenland ^EXCLUSIEF GEPRIJSDE ROLF BENZ BIJ VAN TIL. LSVb: Gezond onderwijs? Hoe bedoelt u dat minister? Handen vast voor een auto Hoger beroep Bende van Venlo duurt vijf weken Verdachte Oklahoma-bom zit in Rotterdamse cel Nederlanders zitten niet met NAVO-zeperd Lubbers 'Bedelen is bij de Blokker zeggen datje geen koffiekopjes meer hebt' Ontmoeting met de Schepper It IW: van tilWSïGHTï 3495.- 1IJDAG 29 DECEMBER 1995 ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diensten Cel en TBS voor overvaller Jan Raas middelburg» De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 21 - arige man uit uit Vlissingen veroordeeld tot vier jaar cel en TBS riet dwangverpleging. De man heeft, onder dreiging van een [istool, een overval gepleegd op het gezin van wielerploegleider jan Raas en een bankoverval in Oost-Souburg. Hij moet de buit tan de bankoverval, ruim 23.000 gulden, terugbetalen. Tegen de pan was vijf jaar en TBS geëist. Tilburgse ambtenaren gaan rouleren |lburg De gemeente Tilburg wil het aantal jaren dat een amb- enaarop dezelfde werkplek doorbrengt drastisch terugbrengen, poor te rouleren denkt de gemeente het rendement te kunnen lerbeteren. Dat blijkt uit de nota Stilstaan bij Mobiliteit, die be- (in 1996 door de Tilburgse gemeenteraad wordt behandeld, landelijke cijfers wijzen uit dat ambtenaren gemiddeld elf jaar lezelfde functie bekleden. De komende vier jaar wil de gemeen- e Tilburg de gemiddelde functieduur terugbrengen van tien jaar p 1996 tot zeven jaar in het jaar 2000. Voor leidinggevenden jeldt overigens reeds met ingang van 1 januari dat zij hun func- je maximaal zeven jaar mogen vervullen. Menselijke botten tussen afval pERMOND» Op een sorteerlijn van een afvalrecyclingbedrijf in ioermond zijn in een sporttas menselijke botten gevonden. On- ierzoek heeft uitgewezen dat de beenderen een onderkaak, jen stuk ellepijp en enkele ruggewervels mogelijk al tientallen iren oud zijn. De blauwe sporttas waarin de botten zaten, is er- |ens tussen Sittard en Venlo in een container gegooid. De con- ainer is een week geleden bij het recyclingbedrijf aangekomen, ji de tas zaten verder enkele pasjes en papieren van een man uit (et Amerikaanse Phoenix. Microfilms burgerlijke stand gratis en haag In het nieuwe jaar kunnen burgers gratis de micro- Ims van de burgerlijke stand bij de rijksarchieven raadplegen, lu kost dat nog 50 cent per cassette. Op 2 januari worden de nuntautomaten buiten gebruik gesteld. Dit is het gevolg van de lieuwe Archiefwet, die per 1 januari in werking treedt, en die ppaalt dat het raadplegen van de films voortaan gratis is. Daar- fiee wordt het de burger gemakkelijker gemaakt een zoektocht ;aar het verleden te maken, zo meldt de centrale directie van de lijksarchiefdienst. /aarverbod Noord-West Overijssel (volle Voor de provinciale waterwegen in Noord-West Iverijssel geldt sinds zes uur vanochtend een vaarverbod. De rovincie heeft daartoe besloten in verband met de sterke ijsvor- ïing. Varen kan onder deze omstandigheden leiden tot de be- :hadiging van oevers, bruggen en dergelijke. 'rotest tegen Franse kernproef haag Ongeveer twintig leden van de Socialistische Partij ebben gisteren tussen half zes en acht uur bij de Franse am- assade in Den Haag geprotesteerd tegen de vijfde Franse kern- roef in de Stille Zuidzee. Onder het motto 'Je bent een rund als met atoombommen stunt' keerden ze zich tegen de Franse resident Chirac. De betogers slaagden erin over de hekken bij jet gebouw te klimmen, maar de politie haalde hen terug. De jolitie greep verder niet in, ook niet toen enkele demonstranten [ïurwerk afstaken. Onverwachte geboorte orang-oetang •1enen» Tot grote verbazing en verrassing van de apenverzorger i Ouwehands Dierenpark, trof hij onlangs bij het voederen der leren plotseling geen vijf maar zes orang-oetangs aan. Moeder iwel, van wie de dierenverzorgers niet eens wisten dat ze zwan- pr was, had een jong gekregen. De op 11 december geboren lig gaat als Joey door het leven. Het prachtige op de Grebbe- erg gelegen dierenpark heeft nu zeven orang-oetans, want een [eek na de bevalling van Joey zag ook Axel het levenslicht. De wangerschap van moeder Anak was de bezorgers overigens wel pgevallen. tangoeroe ontsnapt ROLLOOEen inwoner uit het Drentse Grollo is zijn kangoeroe wijt. Het dier ontsnapte uit zijn hok en verdween in de bossen, ieruime tijd hadden politiemensen en in de haast opgetrom melde dorpsgenoten het buideldier in de smiezen, maar iedere pging hem te vangen mislukte. Uiteindelijk verdween de kan- beroe met grote sprongen uit het zicht van zijn achtervolgers. teddingsplan Drentse schaapskudden [loo De schaapskudden in Drente kunnen worden gered oor een bankrekening te openen met daarop 700.000 gulden, let de halve ton jaarlijkse rente worden vervolgeps de tekorten eggewerkt van de door geldnood in hun voortbestaan bedreig- kudden. Een uitgebreide sponsoractie onder bedrijven, over- :den en andere (toeristische) instellingen moet de benodigde ïanciën opleveren. Prominenten uit de provincie is gevraagd ch op te werpen als 'ambassadeur van het Drentse heide- haap'. 'ergoeding vrijwilligers 1200 gulden n haag De vrijgestelde vergoeding voor vrijwilligerswerk gaat imend jaar omhoog van 20 tot 22 gulden per week. Het maxi- aal vrijgestelde bedrag per jaar gaat omhoog van 1000 naar 00 gulden. Over dit bedrag zijn vrijwilligers geen sociale pre- ie of belastingen verschuldigd. De regeling is vooral van toe- ssingbij sportverenigingen. De vrijgestelde bedragen worden n de driejaar opgetrokken op basis van de prijsontwikkeling j de onkostenposten. Meldingsregeling mogelijk in strijd met mensenrechtenverdragen Het Europees Hof voor de Rechten van de Mens buigt zich waarschijnlijk binnenkort over de omstreden mel dingsregeling voor euthanasie. De regeling zou in strijd zijn met Europese mensenrechtenverdragen, met name met het beginsel dat niemand hoeft mee te werken aan zijn eigen veroordeling. borger-rotterpam gpd De meldingsregeling is een be langrijk onderdeel van de Ne derlandse euthanasiewetgeving. De regeling houdt in dat artsen verplicht zijn gevallen van le vensbeëindigend handelen te melden bij de gemeentelijk lijk schouwer. Deze licht vervolgens Justitie in. Bij de regeling hoort een uitgebreid formulier, waar op de betreffende arts geacht wordt volledige openheid van zaken te geven. Onder strafrechtgeleerden wordt al geruime tijd de vraag gesteld in hoeverre deze mel dingsprocedure in strijd is met de Europese mensenrechten verdragen. Daarin is vastgelegd dat niemand gedwongen mag worden mee te werken aan zijn eigen veroordeling. Een verzoek de regeling internationaal te toetsen is inmiddels voorgelegd aan de Europese Commissie, die beslist of het Hof de zaak in behandeling zal nemen. Vol gens het gerenommeerde Rot terdamse advocatenkantoor Dolk. dat de zaak internationaal aanzwengelde, is inmiddels ge bleken dat de Commissie het verzoek zeer serieus neemt. Recent nog stond de mel dingsregeling centraal in de ge ruchtmakende rechtszaak tegen huisarts G. Kadijk, die het leven beëindigde van een pasgeboren ernstig zieke baby. De arts deed daarvan keurig melding. De Groningse officier mr. R. Drenth vorderde in de zaak. door mi nister Sorgdrager bestempeld als proefproces, zijn eigen niet- ontvankelijkheid. Ook Drenth vindt de meldingsregeling strij dig met de Europese verdragen. De kwestie kwam Drenth op een flinke schrobbering te staan van zijn superieuren en de mi nister. Al eerder hebben uit spraken van het Europese Hof grote consequenties gehad voor de Nederlandse rechtspraak. Zo werd recentelijk de rechtspre kende functie van de Afdeling rechtspraak van de Raad van State in strijd geacht met het Europese recht. \K MOCT MORórCN NOex 'N VOOS CR/VMMérNt HAUL tl NtCM 6rfLI\fc'N TURt PLATONVPLAST M££. y €£Ui.i\iU. .5HA<- VOC#< N cc m ijk-t w,«y>. 1 let strafproces in hoger beroep tegen de Bende van Venlo voor het gerechtshof in Den Bosch wordt uitgesmeerd over vijf we ken. Dat heeft de griffie van het hof gisteren bekendgemaakt. De eerste zittingsdag is op 21 februari. De Bende van Venlo stond in augustus en september in Roer mond terecht op verdenking van zeven moorden. Uiteinde lijk werden acht van de vijftien bendeleden vrijgesproken we gens gebrek aan bewijs. De ze ven anderen kregen celstraffen die uiteen liepen van twee jaar tot levenslang, in sommige ge vallen gecombineerd met terbe schikkingstelling en dwangver- pleging. Veertien bendeleden maken in Den Bosch opnieuw hun op wachting. De acht vrijgesproken verdachten doen dat noodge dwongen omdat Justitie hoger beroep aantekende tegen hun vonnis. Zes veroordeelde ben deleden, onder wie de 22-jarige aanvoerder en zijn 19-jarige rechterhand, gingen zelf in be roep. Het enige bendelid dat voor het gerechtshof ontbreekt, is de 23-jarige verdachte op wiens verklaringen de Roermondse rechtbank de meeste veroorde lingen baseerde. Hij heeft zich neergelegd bij zijn vonnis: veer tien jaar cel en I BS. Hij zal wel worden opgeroepen als getuige. I)e Landelijke .Studenten Vak bond (I-SVb) gaat minister Rit- zen en staatssecretaris Nete lenbos van onderwijs op korte termijn opheldering vragen over een advertentietekst waarin beide bewindslieden z.ich gisteren uitspraken voor „gezond onderwijs". De LSVb vindt dat Ritzen juist een afbraakbeleid voert. Ritzen en Netelenbos onder schrijven in de advertentie-pa gina van zuivelproducent Ya- kult de kreet 'Gezond onder wijs, basis voor een gezonde samenleving'. Dat is de LSVb een doorn in het oog. De bond wijst op onder meer de bezui nigingen op het hoger onder wijs in de afgelopen drie jaar (2,1 miljard gulden), de enor me stijging van de collegegel den sinds 1986 (92 procent) en de komst van de prestatie beurs. „Sprookjes zijn leuk voor onder de kerstboom, maar goede voornemens dienen er gens op gebaseerd te zijn", al dus Mike Riegel, voorzitter van de bond. De advertentiepagina is gisteren in landelijke en re gionale dagbladen geplaatst. De Utrechtse rechtbank heeft deze week besloten dat een 28- jarige Amerikaan mag worden uitgeleverd aan zijn vaderland. De man, die afgelopen zomer in Utrecht werd aangehouden, wordt verdacht van betrokken heid bij de bomaanslag op een overheidsgebouw in de Ameri kaanse stad Oklahoma City Daarbij kwamen op 19 april 167 mensen om het leven. Tegen de verdachte loopt in de Verenigde Staten een straf zaak wegens diefstal en heling van een aantal oude hand schriften uit de Columbia-uni versitcit. De man werd op ver zoek van de FBI in juni in Utrecht aangehouden. De rechtbank acht uitlevering toelaatbaar, omdat aan alle voorwaarden is voldaan. Neder land en de Verenigde Staten hebben een uitleveringsverdrag. Bovendien is het misdrijf waar aan de man zich schuldig zou hebben gemaakt, in beide lan den strafbaar. De advocaat van de verdachte heeft hij de Hoge Raad cassatie ingesteld tegen de uitlevering wegens die oude strafzaak in Amerika. Ilij zit vooralsnog in een Rotterdamse cel. Een overgrote meerderheid van de Nederlanders (61 procent) ziet het feit dat oud-premier Lubbers voor de post van secre taris-generaal van de NAVO is gepasseerd, helemaal niet als een belediging voor Nederland. Slechts 19 procent is het er roe rend mee eens. Dat leert een vandaag gepresenteerde opinie peiling door de NOS in op dracht van hel Raciio I Journaal Van alle ondervraagden vindt maar 32 procent dat Lubbers de geknipte kandidaat zou zijn voor de topfunctie bij de NAVO die werd bezet door de Belg Willy Clacs. Dat de oud premier voor die functie niet bijster ge schikt was, zegt 34 procent van de ondervraagden. Ze zijn totaal overdonderd, de twee Dierense bijstandsmoe ders. Ze wilden anoniem blij ven, maar hun actie om overtol lig voedsel van de Rhedense middenstand uit te delen onder de 'armen' trok zoveel aandacht dat ze wel uit de veilige scha duw van de anonimiteit moes ten stappen. Een beetje onwennig en met bonkende harten vertel len Tonia en Grada, terwijl de camera van SBS6 snort, hun verhaal met alle plezier nog een keer. Dat ze het doodzonde vin den dat er voedsel of andere bruikbare spullen in de afvalbak verdwijnen. Dat ze daarom op het idee kwamen om eten te verzamelen en af te leveren bij andere mensen in de bijstand. Gisteren kregen de twee bij standsmoeders veel steunbetui gingen. Onder andere van een 74-jarige mevrouw uit Arnhem, die hen een fiets aanbood. Zo dat ze de spullen makkelijker rond kunnen brengen. Tonia en Grada gaan door met hun inzamelactie. Grada: ,,Ik hoop dat meer mensen in Nederland ons voorbeeld zullen volgen." De twee vrouwen wil len nog wel even duidelijk stel len dat het niet gaat om afge dankt voedsel. „Het is overtol lig, maar niet slecht of bedor ven." En dat ze 'absoluut' niet bedelen.(i,Bedelen is als je naar de Blokker gaal en zegt dat je geen koffiekopjes meer in de kast hebt." Wethouder van sociale zaken en arbeid I. Holierook kan zich voorstellen dat de 'uildeelactie' van de twee vrouwen sympathie opwekt. Ze heeft er echter ern stige bezwaren tegen. Met na me de willekeur van het uitde len („wie bepaalt wie wat wan neer krijgt") en het liefdadige karakter storen haar. Holierook: „Deze actie ver sterkt de afhankelijkheid van mensen in de bijstand. En dat staat loodrecht op ons beleid. Wij streven juist naar onafhan kelijkheid van al onze inwo ners." Verontwaardigd vervolgt ze: „Ik wil niet dat mijn bij standsmensen oud brood eten. En dat hoeft ook niet, dat is echt kul! We leven verdorie niet in Bosnië. Bovendien vind ik het niet eerlijk om bijstandsgerech tigden als armoedzaaiers af te schilderen." Ondanks haar bezwaren kan de wethouder de actie van de vrouwen niet verbieden. „Nee, alleen als die een structureel ka rakter krijgt, zullen we bekijken of we maatregelen moeten ne men." Brengt de gezondheid ernstige schade toe. k.h. 4.10.1994 Stb.720. arnhem» De kunst is het om je hand zolang mogelijk op de auto te houden. De winnaar van dit wat bizarre spel wordt de eigenaar van de spik splinternieuwe wagen. Gisteren begonnen in Arnhem 22 deelnemers aan de wedstrijd, die was georganiseerd voor een goed doel. Zeven van hen gaven vanochtend al op. foto anp cor mulder Onbekende zendt handgranaat naar politie groningen «anp Een onbekende heeft per post een handgranaat uit de Tweede Wereldoorlog naar de Groning se politie gestuurd. Het explo sief, zonder ontstekingsmecha nisme maar met springlading, zat in een envelop waarop het adres van de politie stond met de toevoeging EOD (Explosie ven Opruimings Dienst). De granaat werd opgeborgen in een speciale kelder op het poli tiebureau en de EOD werd inge schakeld. De politie vermoedt dat de afzender de granaat ge vonden heeft en niet wist waar hij of zij er mee heen moest. Minder treinen op oud en nieuw DEN HAAG ANP De Nederlandse Spoorwegen la ten op oudejaarsavond na 20.00 uur geen treinen meer rijden. Om 01.00 uur 's nachts op 1 ja nuari beginnen de nachttreinen weer te rijden. Op oudejaars avond rijden na 20.00 uur nog wel internationale treinen. Rei zigers hoeven voor deze treinen binnen Nederland geen toeslag te betalen. Ook overdag is er op 31 december een beperkte treindienst. Op de meeste tra jecten komt minstens eenmaal per uur een trein langs. Op Nieuwjaarsdag rijden de treinen als op zondag en op dinsdag 2 januari rijden de treinen vol gens de maandagdienstregeling. utrecht Je bent geen ongelukje, ook al zouden je ouders dat kunnen denken." Dat zei Hergen Haye, leider van de evangelisatiebeweging Operatie Mobilisatie in Duitsland, gisteravond tijdens de openings bijeenkomst van Mission '96 in de Utrechtse Jaarbeurs. Hij probeerde de zevenduizend bezoekers aan de zendingsconferentie voor jongeren ervan te overtuigen dat het ontstaan van aarde en mensheid geen toe val was en dat God zich wel degelijk bemoeit met zijn schepping. Ook al lijkt het daar, met rampen als Bosnië en Rwanda, vaak weinig op. Maar God heeft in principe een plan met ieder mens, zei Haye. „Jullie komen hier om veel over zending te horen, maar misschien is het tijd voor een persoonlijke ontmoeting met jouw Schepper." De deelnemers aan de conferentie zijn afkomstig uit 52 voornamelijk Europese lan den. foto cpd ton kastermans Van Til brengt een exclusieve aanbie ding. om eens comfortabel voor te gaan zitten! Vanuit uw Forum 311 - een model van Rolf Benz - heeft u bovendien een prima zicht op al die andere wereld merken die door ons worden gevoerd. DESIGNCENTRUM VANAVOND KOOPAVOND TOT 21.00 UUR! Verkrijgbaar in diverse kleuren. Forum 311. Relaxfauteuil met leer- beklede draaivoet en traploos verstelmecha nisme. Design en comfort bewijzen wederom de grote klas se van Rolf Benz. Alléén bij Van Til koopt u dit model in leerkwaliteit 'Special' tijdelijk van 5423 -

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3