Manusama: Leider voor kalme dagen Van Oud op Nieuw gesloten. Feiten &Meningen Lubbers' waarheid is anders 'Serviërs en Kroaten: Het zijn allemaal schatjes VRIJDAG 29 DECEMBER 1995 NIEUWSANALYSE Ruud Lubbers maakte enkele rare bokke- sprongen in zijn laatste jaar als premier van Nederland. Hij viel zijn kroonprins Elco Brinkman openlijk af. Want deze was vol gens hem verantwoordelijk voor de val in kiezersgunst en dat bezorgde Lubbers 'sla peloze nachten'. Hij roemde Kok als toe komstig premier en stemde demonstratief voor de nummer drie op de CDA-lijst: Ernst Hirsch Ballin. Het CDA verloor bij de ver kiezingen in mei 1994 twintig zetels, nog dezelfde avond stel de Lubbers zich ver geefs kandidaat voor de Europese Com missie. „Hij had als het ware op een balkon moeten gaan staan om zichzelf te zien opereren zodat hij had kunnen zeggen: 'Ruud dat moet je toch anders doen'. Dat zat er niet meer in. Afschuwelijk zo'n einde", zei de voor malige hoofddirecteur van de Rijksvoorlich tingsdienst, Hans van der Voet, vorige week in dagblad Trouw. Een veelzeggende uitspraak van een, voormalige, vertrouweling van Lubbers. Geen wonder dat de ex-premier als door een wesp gestoken reageerde, en in hetzelf de dagblad enkele „misverstanden" recht zette. Want als iemand het waagt Lubbers' handelwijze of uitspraken malicieus uit te leggen, zit de voormalige CDA-leider bo venop de kast. Dan is hij gekrenkt, en zoekt de openbaarheid. Ook in zijn nadagen als premier had hij daar een handje van. Hij reed Brinkman openlijk in de wielen, maar hield pertinent vol het beste met hem voor te hebben. Ie dereen wist beter. Al was de kritiek op Brinkman terecht, erg tactisch was het niet om de verdeeldheid zo te etaleren. Lubbers kon psychologisch geen afscheid nemen van de macht, zo was de veelgehoorde ana lyse. Maar er werd ook gespeculeerd dat. Lubbers daadwerkelijk de achterdeur van het Torentje voor zichzelf wilde openhou den. Duidelijk was in ieder geval dat Lubbers spijt had als haren op zijn hoofd dat hij Brinkman als toekomstig partijleider had aangewezen. In het boek De Stranding van Marcel Metze werd dit jaar alles nog eens tot in de finesses uit de doeken gedaan: Lubbers wilde per se dat Brinkman zich zou terugtrekken om plaats te maken .voor Deelman of Van Rooy. Andriessen of Kooij-" mans werden als kandidaat-premiers naar voren geschoven. Brinkman weigerde. Fei ten die deze week door Lubbers zijn beves tigd. De openlijke machtsstrijd tussen Lubbers en Brinkman en de enorme verwarring en chaos in de top die daardoor ontstond, hebben mede een rol gespeeld bij de afgang van het CDA. Daarnaast waren er wat meer structurele oorzaken, het harde standpunt over de bevriezing van de AOW, de weinig aansprekende kandidaten op de lijst, de ontkerkelijking, het gebrek aan inhoudelijke discussie, en de Arscop-affaire rond Brink man. De schuld eenzijdig bij Brinkman leg gen en het eigen blazoen schoonpraten, zoals Lubbers neigt te doen, gaat veel te ver. Datzelfde geldt voor de beschuldiging van Lubbers dat de ambitie van Brinkman om premier te worden de vorming van een centrum rechts kabinet met WD en D66 heeft verhinderd. Paars zou mede tot stand zijn gekomen ómdat Brinkman minister president wilde worden en dat zag de WD volgens Lubbers niet zitten. Hiermee lijkt Lubbers zich op het pad van de geschiedvervalsing te begeven. Na tuurlijk heeft iedereen zijn eigen visie op de werkelijkheid, maar deze wijkt wel heel sterk af van de actualiteit in die dagen en de visie van de hoofdrolspelers uit de kabinets formatie. Want hoe ging het ook alweer in de lange hete zomer van 1994? Na een eer ste mislukte poging om een paars kabinet te vormen, belandde de formatie in een im passe. Brinkman blokkeerde onmiddellijk een centrum-links kabinet (PvdA, CDA, D66), D66 blokkeerde centrum-rechts (CDA, WD, D66). Kok, leider van de grootste fractie PvdA, werd benoemd als informateur met de op dracht een concept-regeerakkoord te ma ken. Een concept waarin alle vier de partij en zich vervolgens in grote lijnen konden vinden. De kans op een centrum-rechts ka binet werd daarmee klein. Kok was immers informateur. Bovendien gaf Brinkman on der druk van fractieleden en vooral het par tijbestuur in de persoon van Lodders zijn blokkade tegen centrum-links op. Kok moest uiteindelijk kiezen tussen CDA (cen trum-links) en WD (paars). Hij koos voor de WD. Bolkestein memoreerde later dat het een dubbeltje op zijn kant was: „Ik dacht: Dit lukt niet. Kok kiest voor Brinkman." Kok koos echter voor paars, omdat hij het in verwarring verkerende CDA niet stabiel ge noeg vond en de WD hem 'meer ruimte' had geboden. Ook de afkeer van D66 voor iets anders dan paars was van belang. Er is geen enkel bewijs dat Brinkmans po litieke ambitie een rol heeft gespeeld. Wel is duidelijk dat de voormalige CDA-fractie- voorzitter het machtsspel niet behendig heeft gespeeld, met zijn blokkade en hin demissen. Brinkman heeft zijn consequen ties getrokken en is afgetreden. En Lubbers? Er is maar een conclusie mogelijk: Ook nu maakt hij nog wel eens rare bokkesprongen. DEN HAAG ANS BOUWMANS 'Op de Molukken gaat de maan mooier onder dan in Nederland' Voor iedereen heette hij altijd 'ingenieur Manusama'. Johannes Alvarez Manusama (85) dwong bij iedereen respect af, in Molukse kringen, maar evenzeer bij het Nederlandse volk en zijn rege ringsleiders. Hij was een man met twee gezichten, goed van de tongriem gesneden. Bij de kepala negara, de hoogste leider, gingen zachtmoedigheid en onverzettelijkheid altijd hand in hand. En in zijn uitspraken was er nooit twijfel over dat ene grote ideaal, de RMS (Republik Maluku Sela tan), de Republiek der Vrije Molukken. Meer dan een half leven gaf de man aan zijn ideaal. Wie aan hem voorbij liep op straat merkte niets, maar in gesprek met hem en op momenten vol spanning was Manusama een echte leider. In Nederland, maar ook elders in de wereld werd zijn naam bekend tijdens de gijzelingen van 1975 in Wijs ter en in 1977 bij De Punt. Vooral de jonge Molukkers wa ren het wachten beu, de belofte van tijdelijkheid gedaan bij de verscheping van hun ouders naar Nederland, was te vaak ge broken. Maar evenzeer richtte zich de woede van de jongeren tegen het establishment van de Zuidmolukse leiders. En daar schuilt ook de tragiek van Manusama's leven in. Na de executie van RMS-president dr. Chris Soumokil op 12 april 1966 kreeg ir. Johannes Alvarez het heft in handen en vormde hij de regering in ballingschap. Tot aan de eerste gijzeling bleef zijn positie onaangetast. Al wil den velen in de Molukse ge meenschap dat hij zich duidelij ker als president manifesteerde. Met meer praal en een verdra gende stem. Maar daar was de-, ze zacht pratende, alleen van binnen gloeiende bewoner uit Capelle aan den IJssel de man niet voor. Bij de ontknoping van de eerste gijzeling speelde Ma nusama een dominante rol. Bij de tweede gijzeling keek hij al leen van afstand toe, omdat hij wist dat die gijzeling mede te gen hem was gericht. Zijn posi tie was ondergraven, het leider schap in alle facetten stond ter discussie en het wachten op de verwezenlijking van het oude ideaal duurde de jongeren te lang. En toen kwam ook het ou de zeer naar boven van een man, die in zekere zin nooit 'de echte Molukker' was worden. Hij werd op Borneo geboren uit Molukse ouders, maar leefde meer volgens de waarden en normen van het Hollandse ge- Manusama temidden van zijn geüniformeerde begeleiders tijdens de herdenking van de Republiek der Zuid Molukken in 1992. archieffoto anp tousaintkluiters zag. De driekleur was hem en alle Molukkers heilig. Hij ging in Bandoeng op Java naar school, na de HBS volgde de Techni sche Hogeschool. Pas in 1936, op Makassar, leerde hij het ide aal van de vrije Molukken ken nen. Toen hij in 1952 naar Ne derland kwam, kreeg hij eerst een spreekverbod, dat enkele jaren later werd opgeheven. Van 1952 tot 1966, bij de dood van Soumokil, woedde het verzet van de Molukkers tegen het centrale gezag in Jakarta. En in Een door hemzelf gesigneerde foto van ingenieur Manusama in 1954. RCHIEFFOTO Nederland groeide Johannes Al varez op kalme wijze uit tot de kepala negara, de leider. Maar de man die grappen in het Mo luks niet kon volgen omdat hij de taal niet goed beheerste, was een leider voor kalme dagen. Toen het begon te gisten - het Indonesische consulaat in Am sterdam, Wijster, Boven-Smilde, De Punt en Assen - ging zijn zachtmoedigheid verloren in de explosies van geweld. „Ik ben geen man die aan de weg tim mert, geen man om grote pers conferentie te houden, geen schreeuwer, maar een leraar", zei Manusama. En leraar wiskunde bleef hij tot de eerste gijzeling. Hij vond dat hij van God een opdracht had gekregen, zijn vluchttocht per bootje destijds van Ceram naar Nieuw-Guinea had vol duiding gezeten. Wat hem vooral ken merkte, was zijn geduld. Ge duld, dat velen'onder de 70.000 Molukkers niet konden opbren gen. En toen hem bij de tweede gijzeling werd gevraagd wat hij ging doen, antwoordde de be schaafde, zachte man: „Ik ben niet verantwoordelijk voor wat de jongeren doen." Dat was hij wel,.alleen al omdat hij in al die jaren na de groot scheepse overtocht van de Mo lukkers naar Nederland, de lei der was. In 1991 werd hij als RMS-president opgevold door dr. Frits Tutuhatunewa. Na de dood van zijn vrouw leefde Jiij stil en onopgemerkt in Capelle. Stil maar altijd met die grote vlam in zijn hart voor de Moluk ken. „Waar de maan mooier ondergaat, dan in Nederland", zoals ir. Manusama ooit zei. DEN HAAG THOM OLINK De korte wandeling door wat ooit het centrum van Vukovar was, is beklem mend. Temidden van de ruïnes van het in 1991 vrijwel geheel met de grond ge lijk gemaakte stadje wemelt het van zwaar bewapende soldaten die ons groepje weinig vriendelijke blikken toe werpen. VN-woordviterder Douglas Co- ffman heeft ons, een Nederlandse en twee Duitse journalisten, tevoren ge waarschuwd. „Blijf bij elkaar in de buurt en maak vooral geen foto's van soldaten die daar zichtbaar geen prijs opstellen." Voor de zekerheid hebben de lokale Servische autoriteiten twee met Kalasj- nikovs bewapende politieagenten met ons meegestuurd. Die waken niet alleen over onze veiligheid, maar zorgen er voor dat we niet stiekem in een onbe waakt ogenblik militaire installaties fo tograferen. De spanning in Vukovar is te snijden. Het negen eeuwen oude stadje is sinds eind 1991 in handen van de Krajina- Serviërs, die Vukovar na een maanden lang, verschrikkelijk beleg 'bevrijdden'. De meedogenloze slag om Vukovar ging gepaard met de ergst denkbare gruwe len tegen de burgerbevolking die voor de oorlog voor de helft uit Kroaten be stond. De Kroaten zijn gevlucht, voor zo ver ze niet tijdens de maandenlange ar tillerie-bombardementen zijn omgeko men of bij de 'bevrijding' vermoord. Vukovar is nu vrijwel honderd procent Servisch. De gruwelijke slachting en de vrijwel to tale verwoesting van wat ooit een van de fraaiste Donaustadjes geweest moet zijn, is met terugwerkende kracht zo mogeljk nog zinlozer geworden dan die al was. Volgens het zogenaamde ver drag van Erdut dat enkele dagen voor het vredesakkoord van Dayton werd ge sloten, moeten de Kroatische Serviërs Vukovar en de rest van het door hen be zette Oost-Slavonië weer aan de Kroati sche autoriteiten teruggeven. Het ge bied wordt door een nog op te bouwen vredesmacht beveiligd en komt onder VN-bestuur. Maar een maand nadat het akkoord is getekend, bestaan er nog tal van levensgevaarlijke onduidelijkheden. Als het niet lukt om de kwestie Oost- Slavonië vreedzaam op te lossen, lijkt een nieuwe, rechtstreekse confrontatie tussen Kroatië en Servië onvermijdelijk. Een dergelijke confrontatie zal onge twijfeld de broze vrede in Bosnië in ge vaar brengen. Volgens een hoge VN- functionaris is 'Oost-Slavonië een po tentiële bom onder het vredesakkoord.' „Komend voorjaar wordt het span nend", meent VN-woordvoerder Coff- man. Als het akkoord over de teruggave van Oost-Slavonië dan nog geen zicht bare resultaten heeft opgeleverd, zal de Kroatische president Tudjman waar schijnlijk niet lang aarzelen om het Kroatische leger in te zetten. Tudjman heeft daar recentelijk al herhaalde ma len mee gedreigd. Kroatië wil het vruchtbare en olierijke gebied nu snel terug, inclusief de ruïnes van Vukovar. 'Vukovar' is voor Kroaten een krachtig symbool. Daar begon de oorlog echt, al leen daar kan hij ook weer ophouden. De plaatselijke Serviërs lijken ondanks het door hen getekende akkoord echter nog altijd niet van zins mee te werken aan een vreedzame regeling voor Oost- Slavonië. Op een ijskoud, winderig plein zijn we getuige van een surrealis tisch aandoende militaire plechtigheid. Temidden van puinhopen staan hon derden Servische militairen strak in het gelid te luisteren naar toespraken van enkele hoge officieren en burgerautori teiten. Vanuit de restanten van de om liggende, totaal aan flarden geschoten gebouwen, slaan enkele tientallen bur gers het gebeuren zonder enige zicht bare emotie gade. Nadat een generaal een lijst promoties heeft voorgelezen, neemt burgemeester Dokmanovic van Vukovar het woord. „We zullen geen centimeter van ons grondgebied prijsgeven. We zullen vechten tot de laatste man", zo houdt hij de troepen voor. Hij behoort duide lijk tot de hardlinersin het kamp van de Krajina-Serviërs. Hij is niet de enige, zo blijkt na afloop van de plechtigheid. „Als de Kroaten troepen sturen, komt er een nieuwe oorlog", zo weet Dujan Vikovic zeker. De 50-jarige veiligheidsfunctionaris van een fabriek in het nabijgelegen Borovo Selo zegt een goede vriend van Arkan te zijn, de beruchte Servische militieleider wiens troepen in diverse delen van Kroatië en Bosnië verschrikkelijke oor logsmisdaden begaan hebben. „Dit ge bied is en blijft Servisch", zegt Dujan. „We kunnen nooit meer in vrede met Kroaten leven na alles wat hier gebeurd is. En al helemaal niet onder Kroatisch gezag. Niemand staat te popelen om soldaten te leveren voor een vredesmacht in Oost-Slavonië. Die zou volgen VN-se- cretaris-generaal Boutros Ghali uit min stens negenduizend soldaten moeten bestaan. De Serviërs in Vukovar hebben duidelijk weinig zin om het tegen een zeer zware prijs veroverde gebied zo maar weer op te geven. En de Kroaten hebben haast, zo blijkt ook bij het checkpoint. „Binnen een maand is Vuk ovar weer van ons", grijnst een van de Kroatische politieagenten in steenko len-Duits. Hij laat zich samen met enkele collega's fotograferen voor de barak die als grenskantoor dient. Op de binnenkant van de openstaande deur staat een gro te 'U' geschilderd. „Het is de 'V' van 'Victorie"', zo beweert een van de man nen lachend. „Flet is de 'U' van 'Ustashi', (de naam voor Kroatische fas cisten uit de Tweede Wereldoorlog.) zo weet een van de Duitse collega's die el ders in het kantoor ook een hakenkruis sticker heeft gezien. „De Serviërs in Vukovar en de Kroaten aan deze kant; het zijn allemaal schatjes", zegt hij iro nisch als we afscheid nemen. VUKOVAR HANS GERTSEN Ipttjpost De meeste brievenbussen worden op 30 december na 13.00 uur afgesloten of weg gehaald. Dat kan heel vervelend zijn, maar we zouden het nog vervelender vinden als uw post beschadigd werd door vuurwerk. Op 1 januari om 13.00 uur worden de brievenbussen die normaal om 19.00 of 21.00 uur gelicht worden (herkenbaar aan hun blauwe bordje) weer teruggeplaatst of geopend. De overige bussen (lichting 17.00 of 18.00 uur) worden vanaf 13.00 uur terug geplaatst of geopend. Alle geopende bussen worden op het gebruikelijke tijdstip gelicht. En de post zoveel mogelijk de volgende dag bezorgd. Met excuses voor het tijdelijke ongemak. We wensen u een prettige jaarwisseling. CORRRES PONDENT

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2