Leidsch Dagblad I9r 13 \IDS-fonds betaalt iroefmedicijnen BRISTOL O" Xtdejaars Bijl Actiecomités politie voortaan in geheim bijeen Gokkast in stadhuis Legaal knalvuurwerk nauwelijks te koop Politie: Geen tijd voor onderzoek naar misbruik van kinderen GOED NIEUWS 29 DECEMBER 1995 löbU Binnenland Europees Hof buigt zich l over meldingsregeling euthanasie 1 Buitenland Palestijnse gevangenen door eigen mensen doodgemarteld Cultuur en Kunst Sport Bollenpellende Britten presenteren debuut-CD Alleen voor de trainer wil Addellaoui al naar Al Hilal LOSSE NUMMERS 1.65 ZATERDAG ƒ1,85 DE ANDERE JUWELIER vünQrncnj^) ^e/iers^ MurvDiotlrtf II. mul A D. tnitum I cidrn lorgen in deze krant: de )udejaars'-bijlage. Daarin m terugblik op bijzondere ïbeurtenissen in 1995: euws uit Leiden en omgeving ider belicht. Een vervolg op be- :htgeving die het afgelopen ar de aandacht trok. lie belangrijke regionale feiten ir maand gebundeld in een ka nder. jzondere fotp's uit Leiden en ngeving. De persoonlijke voor- iur van ons fotografenteam. n nieuwjaarspuzzel. Qjencikova) DEN-C: Haarlemmerstraat 52a DEN HAAG ge Poten 41 ARNHEM: Bakkerstraat ITERDAM: Lynbaan 31. hoek Ween; DHOVEN-C: Rechteslraat 62. GRON EN: Oosterstraat 27. UTRECHT: Gilden nier 173. (Hoog Catharijne) AMSTER A: Gelderlandplein 46 AMSTERDAM leeg 12. - Ir. Manusama overleden rotterdam gpd Ir. Johan Alvarez Manusama, de oud-president in balling schap van de Vrije en Onaf hankelijke Republiek der Zuid- molukken (RMS), is vandaag in een ziekenhuis in Rotter dam overleden. Manusama is 85 jaar geworden. Hij werd woensdag opgenomen nadat hij plotseling onwel was ge worden. Manusama trad in 1993 af als leider van de RMS. Hij speelde een belangrijke bemiddelende rol bij de trein kaping in Wijster in 1975 door Molukse jongeren. Manusama was een half le ven lang het symbool van de droom van de Vrije en Onaf hankelijke Republiek der Zuid- molukken. Op 25 april 1950 werd onder zijn leiding op het eiland Ambon de onafhanke lijkheid van de RMS geprocla meerd. Hij werd benoemd tot minister van defensie. Het le ger van Indonesië greep direct in. Manusama wist in 1953, als hoofd van de politieke, missie van het vroegere Nederlands Nieuw-Guinea, aan de Indo nesische blokkade van Ambon te ontkomen. In september van dat jaar kwam hij in Ne derland aan. In 1966 werd de toenmalige president van de RMS, Soumokil, door de Indonesiërs geëxecuteerd. Manusama volgde, hem op en werd het gezicht van de Molukse rege- Ir. Manusama. FOTO ANP ring in ballingschap in Neder land. Drie jaar geleden deed hij afstand van het president schap en werd opgevolgd door de Rotterdamse arts Tutuha- tunewa. Manusama speelde een be langrijke rol bij de eerste trein kaping door radicale Molukse jongeren bij Wijster in 1975. Bij de tweede treinkaping bij De Punt in 1977, en de daarop volgende gijzeling van school kinderen in Bovensmilde, moest Manusama werkeloos toezien. Manusama, die op het eiland Borneo werd gebo ren als zoon van een architect, voelde zich niet verantwoor delijk voor de acties van de Molukse jongeren. „Ik heb die jongens toch niet gezegd dat ze dit moesten doen." Binnen de Molukse gemeenschap werd die houding hem niet in dank afgenomen. Pagina 2: Manusama: Leider voor kalme dagen. ;t AIDS-fonds wil nog niet geregistreerde, experimente- I medicijnen tegen de dodelijke ziekte gaan subsidiëren. ?t betreft middelen die niet of nauwelijks in Nederland krijgen zijn, maar waarover artsen wel willen beschik- kn als hun patiënten erom vragen. Het gaat om dure [DS-remmers en infectiebestrijders die patiënten an- ;rs zelf moeten betalen. recht gpd it nog toe financierde het DS-fonds alleen fundamen- 1 onderzoek naar een vaccin, lar de successen met een generatie AIDS-rem- :rs en vele klachten van pa- intcn dat ze niet aan die mid- |len kunnen komen, hebben de drastische koerswijziging het AIDS-fonds geleid, ver- It directeur Peter van Rooijen. 'In commissie vertegenwoor- gers van patiëntenorganisa- [s gaat bekijken aan welke )euwe geneesmiddelen be liefte bestaat. Een behandelaar n voor zo'n nieuw middel bsidie aanvragen, maar hij pet er wel zelf aan zien te ko- %n. Een voorbeeld van zo'n nieuw 'nddel is Ritonavir. Onlangs rcsenteerden de internist dr. van het Academisch sjekenhuis Utrecht en zijn col- 'a prof. S. Danner van het fademisch Medisch Centrum Amsterdam de opmerkelijke lultalen van deze nieuwe Amerikaanse AIDS-remmer. Het middel is in Nederland al leen nog beschikbaar voor pa tiënten die aan het officiële on derzoek meedoen. Straks is met steun van het fonds een middel als Ritovanir sneller voor veel meer patiënten gratis te krijgen. De beleidswijziging gaat het AIDS-fonds volgens Van Rooij en zeker enkele tonnen kosten. Gezien de beperkte financiële middelen eist het fonds van mi nister Borst (volksgezondheid) dat zij de mogelijkheden ver ruimt tot snellere goedkeuring van experimentele geneesmid delen tegen de dodelijke ziekte. Eenmaal officieel goedgekeurd, komen de medicijnen namelijk voor rekening van de zorgverze keraar. De officiële toelatingsproce dure voor tal van nieuwe medi cijnen tegen het HIV-virus dat AIDS veroorzaakt, verloopt vol gens het AIDS-fonds in Neder land veel te traag. In de Vere nigde Staten krijgen sommige uitgeteste middelen al na drie maanden een voorlopige ver- Tussen Kerst en Nieuwjaar is het extra gezellig hij Hein Chrispijn Deze drie topmannenmodezaken zijn dealer van o.a. Hugo Boss, Corneliani, Brax, Polo Ralph Lauren, Allegri, Arrow, Stones, Di Maggio, Melka, Bleyle, Baumler, Seventy, Bison, Paul Smith, Mulberry, C.P. Company, René Lezard en State of Art. Haarlemmerstraat 179 Haarlemmerstraat 175 eiden. Tel 071-5142940 ■WTSCiraWEEra!! Leiden. Tel 071-5122823 leiden gert visser Voorzitter H. van Duijn van de Nederlandse Politiebond heeft zijn lesje geleerd. Wan neer het ooit weer tot acties komt bij de po litie, vergaderen de actiecomités op plaat sen waar afluisteren onmogelijk is. Van Duijn neemt het zekere voor het onzekere. Hij kan niet bewijzen dat het actiecomité in de politieregio Hollands Midden is afgeluis terd, maar houdt staande dat de korpslei ding op de hoogte was van vertrouwelijke informatie uit het actiecentrum. „Ik heb al leen geen idee hoe ze daaraan zijn geko men", aldus Van Duijn. De voorzitter van de grootste politiebond wil inmiddels niet meer praten over afluis terpraktijken. „Ik neem genoegen met de verklaringen van de minister en de korpslei ding van Hollands Midden dat er niet is af geluisterd. Dan houdt het op. Ik heb geen zin de kwestie verder te onderzoeken. We gunning. In Nederland duurt dat ten minste anderhalf jaar. AIDS-remmers zijn in Neder land aan strenge criteria onder worpen. De registratiecommis sie gaat niet alleen na of het middel werkt en niet te giftig is, maar wil ook aangetoond zien dat de toediening het leven ver lengt. ,",Dat is nu juist het pro bleem", zegt Van Rooijen. „Te gen de tijd dat je weet dat ie mand er vijf jaar langer door leeft, zijn de meeste AIDS-pa- tiënten van nu al overleden." komen er toch niet achter en het is nu ook niet belangrijk meer. Maar voor de toe komst zullen we met dit soort zaken zeker rekening houden." Volgens een woordvoerder van het korps Hollands Midden is het onzinnig te veron- 1 derstellen dat het actiecomité in opdracht van de korpsleiding zou zijn afgeluisterd. „Volstrekt uit de lucht gegrepen", aldus de woordvoerder, die zegt dat de korpsleiding was voorbereid omdat acties twee dagen te voren moesten worden aangekondigd. Vol gens Van Duijn ging het echter om verras singsacties die nooit waren aangekondigd en slechts in kleine kring bekend waren. „Het probleem heeft zich alleen voorge daan in de regio I lollands Midden. In theo rie is het natuurlijk ook mogelijk dat er een lek bij het actiecomité zit. Maar daar ga ik niet van uit. Waarom zou ik mijn eigen mensen niet vertrouwen?", aldus Van Duijn. Binnenkort gaat Van Duijn met korpschef S. van Hulst en korpsbeheerder burgemees ter C. Goekoop om de tafel zitten om we derzijdse irritaties rond de politieacties uit te praten. De agenten van 1 lollands Midden zijn boos op de korpsleiding omdat deze hen verbood gedurende werktijd actie te voeren. „Dat is de dienders in het verkeerde keel gat geschoten", zegt Van Duijn. „Het heeft de verhouding tussen leiding en personeel behoorlijk verstoord. Ik heb het vermoeden dat Van Hulst, als toekomstig voorzitter van de Raad van Hoofdcommissarissen, zich ferm heeft willen opstellen om een voor beeld te geven. Dat in tegenstelling tot zijn collega's elders in den lande die een veel soepeler houding kozen." Volgens Van Duijn leidt de boosheid hij de agenten ech ter geenszins tot onwerkbare situaties. leiden/regio eric de jager De officiële vuurwerkverkoop is gisteren begonnen. De liefheb bers van knalvuurwerk die keu rig hebben gewacht op de ver bouwing van speelgoedzaak en ijzerhandel tot vuurwerkpaleis, moeten zich echter tevreden stellen met een enkel 'mugge- scheetje' of een 'zevenklapper'. In de vitrines van de vuur werkwinkels in de Leidse regio lonkt bijna uitsluitend siervuur werk naar de koper. En zelfs een forse vuurpijl is niet meer te krijgen. De strenge regels slui ten een luidruchtig afscheid van 1995 uit. En als er al een rotje wordt afgestoken, dan alleen onder bescherming van een door moeder aangeschafte vei- ligheidsbril. Knalvuurwerk en grote vuur pijlen zijn in de winkels in Lei den en omgeving niet of nau welijks te vinden. Twintig pro cent van het officieel ingevoer de knalvuurwerk is vernietigd. De Keuringsdienst van Waren trof naast zwart buskruit ook chloraat aan in de knallers en dat is verboden. „Ons aanbod bestaat inderdaad voor 99 pro cent uit siervuurwerk. Een paar jaar geleden verkochten we nog grote, dure pijlen, maar die zijn inmiddels ook verboden", be vestigt een verkoper in een Oegstgeestse winkel. Aan het duurste artikel op de bestcllijs- ten hangt een prijskaartje van nog geen zeventien gulden. De Hoofdinspectie Gezond heidsbescherming heeft dit jaar een record aan ondeugdelijk vuurwerk in beslag genomen. In totaal is 277.000 kilo knalvuur werk onderschept bij de groot handel en importeurs. Andere jaren lag dat tussen de twintig en dertig ton vuurwerk. H. Kapel, woordvoerder van de Eederatie van vuurwerkhan- delaren Nederland, begrijpt er niets van. „Het wordt allemaal steeds truttiger. De Nederlandse overheid wil weer eens roomser dan de paus zijn. We hebben Europese regels, maar voorlopig is een smal straatje in Berlijn kennelijk veiliger dan een smal straatje in Amsterdam. Waarom HET WOORD IS AAN llona Bodden Vele mensen zijn als trom mels: hoe holler ze zijn, hoe meer lawaai ze maken. leiden Vreedzaam was de demonstratie wel, al rookten de deelnemers nu ook niet weer echt de vredespijp. Een aantal koffieshophouders trok gistermiddag naar het stadhuis in Leiden om hun ongenoegen kenbaar te maken over het beleid dat de gemeente voert ten aanzien van gokkasten. Het is de koffieshophouders niet langer toegestaan een gokkast in hun zaak te hebben. Datzelfde geldt bijvoorbeeld voor sporthallen en snackbars. Alleen in kroegen mag nog ^o'n kast staan. En in het stadhuis? Dat is niet helemaal duidelijk. Maar de koffieshophouders plantten er daar gisteren demonstratief eentje in de hal. FOTO LOEk ZUYDERDUIN kan bepaald vuurwerk in Duits land wel, maar in Nederland niet? In Duitsland zijn ze toch echt niet kinderachtig met vei ligheidseisen." Pagina Leiden: Strenge regels drijven liefhebbers naar België. r/o» r/i» -172* 60% 60% 30% JSEïïfltf? 10% 10% 20% Uitgebreid weeroverzlcht op pagina VANDAAG 18 PAGINA'S Feiten en meningen2 Kerken Samenleving10 Randstad 12 Regio9,10,11 RTV/programma's7 Schrijvende lezers16 Sport15 Strips 6 14 17 Uitgaan Weg en wiel Vandaag kortingsbonnen voor serie boekjes 'Leids ver leden' over de gèschiedenis van Leiden, waaronder 'Lij nen in het landschap' dat vertelt over het transport rond Leiden. Jongen van 16 maakte zelf 'super-bom' purmerend gpd De politie in Purmerend heeft gisteren een 16-jarige jongen opgepakt die een vuurwerkhom had gemaakt met oen explosieve kracht van tien tot twintig handgra naten. Het projectiel bestond uit een metalen kist met tlaarin verschillende soorten kruit. De jongen wilde de bom met oud en nieuw tot ontploffing brengen op de openbare weg. in de buurt van wonin gen en verkeer. Zo'n ontplof fing zou volgens de politie mensenlevens hebben kun nen kosten. haarlem pauline van der mue Minstens vijf mensen hebben vorig jaar meegedaan aan on tucht met en verkrachting van zeven kleuters uit Haarlemmer meer en de bollenstreek. Dat zeggen de ouders van een aan tal slachtoffertjes. Zij hebben de politie drie weken geleden een dossier gegeven waarin ze hun verdenking onderbouwen, maar daar is nog niet naar gekeken. „We hebben geen tijd", zegt po litiewoordvoerder A. Ellwanger. „Iedereen is bezig met de twee moorden, die de laatste tijd zijn gepleegd in Abbenes en Hoofd dorp." De kinderen werden destijds met een busje naar het Medisch Kindercentrum Kennemerland (MKK) in Aerdenhout gebracht. De chauffeur van dat busje is Veterboot in zwart en bruin Maten 36-42. Normaal 49 95 MINDER DAN Bristolprijs 29. DE HELFT T/m 30 december LEIDEN: Langegrocht 5 (naast DIGROS) drie maanden geleden veroor deeld wegens verkrachting van de kinderen. Volgens de ouders handelde hij echter niet alleen. Hun kinderen hebben inmid dels aangegeven dat nog meer mensen „uit de omgeving van de chauffeur" bij de ontucht waren betrokken. De 64-jarige chauffeur uit Nieuw-Vennep bracht van april tot november 1994 elf kinderen dagelijks naar het MKK. Ze wer den vaak te laat thuisgebracht. Daar hebben de ouders over ge klaagd, maar er werd niets ach ter gezocht. De man, die in dienst was van een taxibedrijf, werd in november vorig jaar ontslagen. Begin dit jaar kreeg één van de londeren paniekaanvallen. Ze wilde niet mee met de taxi naar haar nieuwe school als er een man achter het stuur zat. Haar ouders en de schoolleiding kregen argwaan. Uiteindelijk vertelde het kind dat ze was misbruikt door de chauffeur die haar vroeger naar Aerdenhout bracht. Alle elf kinderen die met de chauffeur meereden, zijn toen J door de politie gehoord. De Postcode: conclusie luidde dat zeker ze- ven van hen zijn verkracht en J1c,: mishandeld. Ook de echtgenote Nr bank/ van de chauffeur zou daaraan I hebben meegedaan. De man, I Handtelcr die ontkende, kreeg vier jaar ge vangenisstraf. Tegen zijn vrouw loopt nog een gerechtelijk voor onderzoek. Pagina 12: 'Er hebben vijf i meegedaan'. PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85. Ia, dot Is goed nieiiwN. Dus neem Ik nu een proefabonnement. I .1 ------ - ----I relop, zonder post/egd. OF BEL 071-5 128030 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1