Audi A4 komt in Avant maart Toyota experimenteert met elektrische terreinwagen AUTO HOME Weg en wiel Combi in Mercedes C-klasse Ford bouwt nieuwe 'amazing Mazda' 121 Raiiy-Renauit Mégane Maxi Kantelbare fietsdrager si VRIJDAG 29 DECEMBER 1995 En dat is tien: Mitsuoka Motors Na 26 jaar heeft Susumu Mitsuoka zijn droom gereali seerd: hij is officieel producent van personenauto's, de tiende in Japan. Jaarlijks worden er 99 auto's van het type Zero 1 gebouwd in zijn schadeher- stelbedrijf. De auto, een sportieve open tweezitter die doet denken aan de Lotus Seven, werd door Mitsuoka zelf ontwikkeld, al leen de motor komt van Ma zda. Eerst moest hij aantonen de auto's te kunnen maken, daar na wilde de overheid de Zero 1 zelf beoordelen, waarbij elk onderdeel apart werd geïn specteerd door de ambtena ren. Het proces duurde dertig maanden, waarna hij een ver gunning kreeg voor de pro duktie en de tiende Japanse autofabrikant een feit was. Het nieuwe automerk zal klei ne aantallen blijven bouwen. 'Mensen willen geen massa auto's. In Europa zie je kleine, bijzondere merken, die moet je in Japan ook hebben', aldus Mitsuoka. 071-5180180 Voorschoten 071 -5769307 „kwestie kwaliteit Kamsteeg brussel gpd elektrische Toyota RAV 4 heel bruikbaar. De accu's hangen onder de auto, daarom koos men dit hoog op de wielen staande semi-terreinwagenmo- del. De nuttige binnenruimte blijft dus onaangetast. Zoals ge zegd rijdt de auto behoorlijk vlot, makkelijk ook omdat de elektromotor geen versnellings bak kent en zich gedraagt als een benzinemotor met automa tische transmissie. Ook de be krachtiging van remmen en be sturing is omgebouwd op elek trische aandrijving, en er is een elektrische kachel. Als altijd vormen de accu's het centrale probleem. De wed strijdauto rijdt op nikkel-me- taalhydride (NiMH) accu's, Zoals bijvoorbeeld gebruikt voor zaktelefoons. Daarop komt hij de helft verder weg dan met loodaccu's (gewone auto-ac cu's). Maar NiMH accu's zijn wel vijf- tot tienmaal duurder. Dat komt mede, aldus Pfeiffen- berger, door de beperkte be schikbaarheid van nikkel als delfstof. Alleen daarom al wordt het moeilijk nikkelaccu's in gro te aantallen te maken. Men rekent er wel op dat de NiMH accu's minstens dui zendmaal opnieuw geladen kunnen worden, dus een auto leven lang meegaan en niet ver vangen hoeven worden. Later, kort na het jaar 2000, denkt men over te kunnen stappen op nog sterkere en lichtere lithium batterijen. Maar daar ligt weer het probleem dat lithium explo sief is, een (bots)veiligheidsrisi- co derhalve. Het blijft dus suk kelen met elektro-auto's, al toont de experimentele Toyota RAV 4 dat ze alleszins vlot en makkelijk kunnen rijden. Maar de proe/exemplaren die men bouwt kosten wel 260.000 gul den per stuk. Met een elektrisch aangedreven Funcruiser won Toyota onlangs een speciaal voor elektro-auto's uitgeschreven rally van Gothen burg in Zweden naar het Noor se Oslo. Een uithoudingsproef die weer de nodige gegevens opleverde inzake elektrische aandrijving, maar ook een steentje bijdroeg aan een min der sloom image voor elektro- auto's. We redende winnaar rond Toyota's Europese ontwik kelingscentrum te Brussel. Het werd zonder meer de vlots te rit die we ooit in een elektro- auto maakten, voor het eerst zonder zorgen bij invoegen en zelfs inhalen op de snelweg. De RAV 4 EV, zoals de experimen tele auto officieel heet, haalt een goede 130 km/uur. Dat houdt hij niet zo gek lang vol, maar zonder speciaal energiebewust te rijden is de stroomvoorraad aan boord bij rijden in en rond de stad genoeg voor een rijbe- reik van 180 kilometer. Met zul ke prestaties zou je bij normaal gebruik prima uit de voeten kunnen. Zij het dat een dergelij ke elektro-auto nog steeds niet geschikt is als enige auto in een huishouden. Toyota zal tien van deze RAV 4 EV's inzetten in de VS, en nog eens tien met een ander soort accu's in Japan. Puur experi menteel, om gegevens te verza melen uit het gebruik in de praktijk. Perschef Andy Pfeifïen- berger van Toyota's Europese hoofdkantoor benadrukt dat wanneer een elèktro-auto in produktie zou komen dat zeker een ander model zal zijn. Hij gelooft niet echt in elektrische aandrijving voor auto's, het is domweg te duur en daar lijkt voorlopig geen belangrijke ver betering in te komen. Op het eerste gezicht lijkt de AMAZING MAZDA-DEALER Automobielbedrijf Auto-Home Leiderdorp B V. Aprilia verrast met eigenzinnige Shiver Hoewel design-studies door gaans lange tijd tot een prototy pe beperkt blijven, is Aprilia een stuk slagvaardiger dan de con currentie. Na de introductie eerder dit jaar van de door Phil- lipe Starck ontworpen Moto 6.5, volgde begin deze maand tij dens de motorshow van Bolog na opnieuw een klapper in de vorm van de Aprilia Shiver. Deze op de toekomst gerichte nieuweling is om verschillende redenen opmerkelijk te noe men. Naast bijvoorbeeld het nieuwe door Aprilia ontworpen vloeistofgekoelde 2-cifinder V- blok (dat in een 750 en 1000 cc variant op de markt zal komen) liepen vanwege het uiterlijk van de Shiver bij menig bezoeker de rillingen over de rug. Want evenals bij de Moto 6.5, is ook bij de Shiver het uiterlijk be paald niet conventioneel te noemen. Tot de verworvenheden van de nieuweling behoren behalve het bonkige uiterlijk in ieder geval elektronische niveauregeling van de vering en een digitaal dashboard. En wat te denken van een persoonlijke magneet kaart voor contact, tank en za del? Importeur STI verwacht dat de rijklare Shiver in de loop van komend jaar geïntroduceerd zal worden en begin 1997 in pro duktie zal worden genomen. 1 II ui b «Hl ■mi III ■■I ill I III in 1 III III ■■I in nnfl tmu na MB nu mi non non wêm De Audi A4 volgde dit jaar de Audi 80 op en werd derde in de verkiezing Auto van het Jaar '96. Half maart volgend jaar zal ook de station-versie A4 Avant zijn opwachting maken. leusden zijn voorganger uiterlijk op vooruit gegaan en dit is niet al leen het gevolg van de frisse kleuren waarin hij wordt gele verd, zoals bij voorbeeld appel groen, roestbruin en helblauw. Kleuren die we bij de Volkswa gen Polo tegenkomen, maar niet direct zouden verwachten bij klassiek getinte auto's van Audi. Benieuwd wie de nieuwe kleuren aandurft, ze geven de A4 Avant bepaald een speels ui terlijk. Ten opzichte van zijn voorgan ger heeft de A4 Avant meer 'laadruimte' gekregen. Deze heeft nu een inhoud van 390 li ter en kan door het neerklappen van de uit twee ongelijke delen bestaande rugleuning van de bank worden vergroot tot 1.250 liter. Handig is dat dat uitbrei- Net als zijn voorganger is die Avant bepaald geen bestelwa gen, maar een semi-sportieve vrijetijdsauto. Dat blijkt ook wel uit het feit dat (voorlopig?) de Avant slechts in één nogal luxu euze uitvoering geleverd wordt. Daarin zitten onder meer een ABS-remsysteem, elektrisch be- dienbare spiegels en voorpor tierramen, stuurbekrachtiging, wiswas-installatie op de achter ruit, diefstalbeveiliging, centrale deurvergrendelingen hoofd steunen voor en achter. Ook een mooi dun derde remlicht (een streep van lichtdioden) is standaard. Afgezien van de technische vooruitgang is de nieuwe sta tionwagon er ten opzichte van den van de laadruimte nu een voudiger gaat. De zitting van de (gedeelde) achterbank hoeft niet opgeklapt te worden voor dat de leuning om kan. Tevens hoeven de hoofdsteunen niet eerst verwijderd te worden. Gekozen kan worden uit vier motoren, waaronder twee met vijfkleppen-techniek. Deze heb ben een inhoud van 1.8 liter. 1 let verschil zit in de turbocom pressor. Zonder turbo levert de zeer soepele krachtbron 125 pk en mét 150 pk. Verder zijn er een 2.6 liter 6-cilinder 150 pk) en een 1.9 TDI dieselmotor en wel de pas uitgebrachte ver sterkte versie met 110 pk. Audi heeft alvast de prijzen be kendgemaakt, zoals die zullen gelden bij de publieksintroduc- tie in maart. Omdat de Avant zoals gezegd standaard een ro yale uitrusting meekrijgt, gaat de goedkoopste benzineversie 60.390 gulden kosten. De diesel begint bij 65.290 gulden. In juli '96 worden ook de 1.6 en 'gewone' TDI (90 pk) uit de A4 sedan aan het programma toe gevoegd. De prijzen hiervan zijn nog niet bekend. Begin volgend jaar breidt Mer cedes-Benz zijn kleinste model serie C-klasse uit met een sta tionwagon. Helemaal in het be gin zal dat niet zijn, want de onthulling is gepland voor de autoshow van Genève in maart. De met een schuine achterkant sportief gelijnde combi-C heeft dezelfde maten als de sedanver sie, maar dan met een laad ruimte van maximaal 1.510 liter inhoud. Dakrails en een ach terspoiler zijn standaard, even als een in delen neerklapbare achterbank met drie hoofdsteu nen en een rolhoes voor de ba gageruimte. Er zal keuze zijn uit dezelfde vier uitrustingsvarianten die de sedan kent. Vier van de vijf mo toren kennen we al uit de C-se- rie, te weten de 1.8 en 2.0 liter benzine, 2.2 liter diesel en 2.5 li- Club klassieke Japanners Marcel Bruis uit Geleen heeft het initiatief genomen tot de oprichting van de Nederlandse Club voor lapanse Automobie len (NCJA). I let gaat om een vereniging van bezitters van klassieke Japanse auto's ge bouwd vóór 1980. Voor meer informatie 046 - 4743616. Ford probeert 'ozon-etende' deklaag uit De Amerikaanse fabrikant van katalysatoren Engelhard meld de enige tijd geleden de uitvin ding van een nieuwe dekkende stof, waarmee auto's de buiten lucht schoner in plaats van vuil er zouden maken. De coating wordt aangebracht op de koelradiator. Het spul zorgt ervoor dat ozon zien om zet in schone zuurstof. Ozon wordt aangemerkt als luchtver vuilingselement omdat het de laaghangende verontreinigde mist (smog) veroorzaakt, die ln veel drukbevolkte gebieden voorkomt. In hogere luchtlagen (15-45 kilometer) biedt ozon juist bescherming tegen scha delijke straling van buitenaf. Ford gaat de vinding van Engel hard nu testen. De Amerikaanse autofabrikant rijdt met zijn test wagens in alle mogelijke klima tologische omstandigheden, onder meer in het hooggelegen Mexico en de uiterst vervuilde stadskernen van Brazilië. MILJONAIRS FORD De Ford Transit viert dit jaar zijn dertigste verjaardag. De eerste rolde in 1965 van de produktielijn in het Belgische '.enk. Sindsdien zijn er ruim drie miljoen Transits gepro duceerd in Ford-fabrieken in België, Engeland en Portugal. PEUGEOT Op 28 novembc reeds 33 ter turbodiesel. Verder krijgt de combi in plaats van de nog ster kere benzinemotoren uit de C- klasse alleen nog een 2.3 liter benzinemotor, afkomstig uit de E-serie. Ook daarvan zal overi gens een stationwagon verschij nen, misschien dat Mercedes daarom geen al te exclusieve versie van de C-combi gepland heeft. De nieuwe station in de C-klasse, die in mei naar ons land komt, zal ongeveer tien procent duurder worden dan een vergelijkbare sedan; ofwel minimaal 66.000 gulden. maanden na zijn lancering, rolde de miljoenste Peugeot 306 van de band. Per dag worden er 2.050 exemplaren gebouwd in vier fabrieken, i iet grootste aantal. 1.200 stuks, komt uit l'oissy, terwijl de auto ook in het eveneens Franse Sochaux, het Britse Ryton en het Spaanse Villa verde wordt geproduceerd. Met feestelijk spektakel en vol goede hoop haalde Mazda on langs in Nederland de nieuwe 121 binnen. Het is niet alleen een nieuw model, maar tevens .de allereerste Mazda die in Eu ropa wordt gebouwd. Binnen kort krijgen we antwoord op de volgende vraag: verkoopt het zelfde produkt beter onder Ja panse of Europese vlag? Want de nieuwe 121 is een nauwelijks vermomde Ford Fiesta. In verband daarmee was het misschien niet zo'n gelukkige keus om de nieuwe Mazda te laten binnenbrengen door een namaak 'lady Di'. Dat verwijst naar de Britse afkomst, de auto wordt naast de pas gedebuteer de Fiesta gebouwd in de Britse Ford-fabriek te Dagenham. Maar het roept ook een gedach te op: een namaak-prinses in troduceert een namaak-Ford. Het zal Mazda Nederland een zorg zijn, men verwacht vanaf februari in 1996 vierduizend van deze auto's te verkopen. Dat zou, na een tweetal minde re jaren, een stevige bijdrage aan de beoogde groei van de to tale Mazda-verkoop betekenen. De huidige 121 haalt nog geen kwart van wat de nieuwe moet Mazda wijzigt de produktstrategie: de nieuwe 121 heeft niets meer te maken met het huidige 'bolhoedje'. foto auto palace de binckhorst gaan doen, terwijl die vrijwel hetzelfde kost en in veel meer varianten te koop is. Als enige grote Japanse merk heeft Mazda geen fabriek in Eu ropa, noch het geld er een te bouwen. Vandaar dat men te rade ging bij Ford, een grote aandeelhouder van Mazda. Dergelijke kostensparende sa menwerking tussen autofabri kanten komt steeds vaker voor. De nieuwe 121 geeft aan hoe bij Mazda de produktstrategie ver andert. De vorige 121, het 'bol hoedje', paste nog helemaal in het 'amazing Mazda' plaatje. Een opvallend en modieus ont werp, dat na aanvankelijk groot succes snel weer uil de mode raakte. Dat is bij de nieuwe 121 radicaal anders. Niks modieuze Mazda-trekjes, maar rechtuit een kopie van de Ford Fiesta. Mocht iemand de folders van de Mazda 121 en de Ford Fiesta naast elkaar leggen, en dat zal ongetwijfeld gebeuren, dan blij ken ze door de combinatie van motor en uitrusting niet precies vergelijkbaar. De enige volledig vergelijkbare varianten zijn de 121 1.8 Diesel IA en de Fiesta Studio 1.8D, die ook precies hetzelfde kosten: 27.990. De goedkoopste Ma zda 121, type 1.3 LX3-deurs, komt op 22.590. Dat is 1.400 gulden minder dan de goed koopste nieuwe Fiesta, maar die heeft de hypermoderne, indruk wekkende 1.25 liter Zetec SF. motor. Een 1.3 liter Ford Fiesta Classic kost nog geen 20.000 gulden, maar dat is een opge friste versie van het oude type met dezelfde motor als in de goedkoopste 121 Bij Mazda gaat de 1.25 liter mo tor samen met GlA uitrusting. Traditioneel is er ook een la- brio Top met elektrisch bedien- baar vouwdak, deze kost 27.990. Nieuw is de versie met continu variabele transmissie, de CTX, te koop vanaf 28.990. Ford levert al zijn modellen met airbag, terwijl Mazda die voor de 121 in ons land als extra le vert. Aan de andere kant geeft Mazda drie jaar garantie, om de Japanse kwaliteit te benadruk ken. I erwijl de 121 toch echt uit dezelfde fabriek komt en in kwaliteit niet veel anders kan zijn dan een Ford Fiesta, waar op maar één jaar garantie zit. De sportafdeling van Renault heeft een nieuwe wedstrijdwa gen ontwikkeld, waarmee het Franse merk volgend jaar wil gaan meedoen in diverse Eu ropese rally's. De Mégane Maxi is gebaseerd op de loupé 16V die vanaf 19 januari aanstaan de op de Nederlandse markt verkrijgbaar is. Onder de mo torkap van de Maxi bevindt zich een 280 pk sterke 2.0 liter 16-kleppenmotor waarvan nog geen verdere specificaties zijn vrijgegeven. Maar tie prestaties zullen ongetwijfeld overeenko men met wat bet agressieve ui terlijk doet vermoeden. Ten opzichte van de Coupé beeft de Maxi een grotere spoorbreed te, een sterkere ophanging en vering en bredere wielen. Om mee te mogen doen aan de ral ly's moet Renault eerst 2.500 Mégane's Coupé en 25 Maxi's hebben gebouwd. De Mégane Maxi zal niet in de prijslijst van Renault worden opgenomen. BUK IN HET VERLEDEN FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij WEGWERKZAAMHEDEN Overzicht van werkzaamheden waarbij vertraging kan optreden, samengesteld door ANWB, politie en Rijkswaterstaat. Wijzigingen via ANWB-infonummer: 06 - 9622 (75 ct/min). De werkzaamheden zijn dag en nacht en in beide richtingen, tenzij anders vermeld. Alkmaar - Amstelveen (A 9) Tussen Akersloot en Alkmaar. Utrecht richting Den Haag (A 12) T.h.v. Bleiswijk, overdag. Zevenbergen richting Waalwijk (A 59) Tussen Raamsdonk en Waalwijk, overdag en avond. YJ en nadeel van t fietsen vervoeren op de trekhaak van een auto is dat het kof- ferdeksel of de achterdeur niet meer open kan. Het is bijzonder onhandig dat de bagage daardoor van bui tenaf onbereikbaar blijft. De fietsendrager Condor, Nederlands fabrikaat, heeft dit nadeel niet door een kantelmechanisme. Het gaat om een lichte dra ger van aluminium voor twee fietsen. Een hulpstuk zorgt voor snelle montage op de trekkogel van de au to. De wielgoten zijn uit- schuifbaar en met vleugel moeren in te stellen op de preciese maat van de fiet sen. Deze blijven op hun plaats met een houder aan de cranks. De Condor kost 395. Uit een onderzoek van de Con- De meeste zijn van staal en sumentenbond blijkt dat veel daardoor met 15 tot 25 kilo veel fietsendragers onhandig zijn. te zwaar. Gebruikers van fiets- Fietsen op de trekhaak en toch kan de kofferbak open met de Condor. dragers zeggen er een hekel aan hebben om lang bezig te zijn met het op- en afladen van de fietsen en dat blijkt in de prak tijk nogal eens het geval te zijn. Fietsreisplanner De stichting Landelijk Fietsplat- form werkt aan het ontwerp van een fietsreisplanner. Het gaat om een diskette waarin gege vens zijn opgeslagen van route beschrijvingen en logiesmogc- lijkheden in Nederland. Wie een PC bezit kan daarmee aantrek kelijke fietstrajecten uitstippe len, daar een print van maken en die meenemen op de fiets. Het Fietsplatform heeft inmid dels gegevens over 6.000 kilo meter routes vice versa. Het mi nisterie van verkeer en water staat heeft interesse in de fiets reisplanner en steekt er moge lijk geld in. Voorjaar '97 zou de diskette klaar moeten zijn. In alle soorten Fietsbeurzen in Italië en Duits land laten deze winter zien dat er nog steeds volop wordt ge knutseld aan de fiets. Naast de traditionele stadsfiets, ATB en racefiets zijn er talloze nieuwe modellen te zien zoals ligfiet sen, vouwfietsen, elektrische fietsen, steps, op trapauto's lij kende fietsen, meermansfiel sen, transportfietsen en over kapte fietsen. De meeste van deze nieuwelingen zijn bedoeld als experiment en nog niet rijp voorserieproduktie. De produktie van al deze bij zondere modellen betekent niet dat de gewone fiets in de scha duw blijft. De huis-, tuin- en keukenfiets is niet alleen nog steeds de meest verkochte, hij ziet er tevens mooier uit dan ooit. Dat zal eind februari ook op de FietsRAI in Amsterdam goed te zien zijn. Onderdelen als aandrijving, remmen en licht worden eenvoudiger van uitvoering, strakker en ah ge heel zijn deze fietsen een lust voor het oog. In 1986 viel met het verschijnen van de Omega het doek voor de Opel Rekord. Deze typenaam was 33 jaar lang in gebruik geweest, waarin heel wat modellen hebben hem op de kofferbak hebben ge had. Van 1966 tot 1971 zag de Rekord er zó uit in de 2-deurs sedan uitvoering. Hij was er ook met vier deuren, als stationwagon en als vierpersoons coupé. Een luxere uitvoering met 6-cilinder motor kwam op de markt als Opel Commodore. In die tijd werd de Opel Rekord rechtstreeks beconcurreerd door de Ford Taunus, die ook op de foto achter de Rekord aanzit. foto ARCUiFf

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 17