Lubbers: 'Paars is aan Brinkman te danken' Stolp bakt al maanden 40.000 bollen per dag Binnenland )utchbat heeft Srebrenica sl)ldoende beschermd' Noren mogen weer op zeehonden jagen 'Ambtenaren verdienen flinke loonsverhoging' Mobiel bellen al vanaf Kok wil nog zeker vier jaar premier blijven 'Nederlands drugbeleid niet goed voor reputatie in het buitenland' cent per minuut. hENSDAG 27 DECEMBER 1995 ANP AJgemren Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diensten Vasservice als milieuproef ;cht Het ministerie van VROM begint in een deel van pecht met een proef om vuile was bij mensen thuis op te ha rt en die schoon, droog en gestreken weer terug te brengen, kt betreft een proefproject vooreen halfjaar. Het ministerie U hiermee het aantal energieverslindende apparaten in Neder- hdse huishoudens verminderen. Als de proef een succes hrdt, zullen ook andere wijken en steden het Utrechtse voor- jeld volgen. dan rijdt op politieagent in De politie van Rijen heeft een 19-jarige inwoner van die ts aangehouden op verdenking van poging tot doodslag op politieman in burger. Toen de agent zaterdag een kruispunt lijen overstak, reed de verdachte met een auto in volle vaart ndejhem in. Door opzij te springen kon de agent zich ter nauwer- iboijod redden. De verdachte heeft vermoedelijk uit wraak gehan- mald. De agent had hem twee weken geleden gepakt bij een in- lak. De man had hem daarop toegevoegd: ,,lk krijg je nog s 'ïan bekent doodschieten van vriend 1-leur. Een 21-jarige man uit Etten-Leur heeft tegenover de Jïïtie verklaard dat hij vorige week dinsdag een 28-jarige latsgenoot door het hoofd heeft geschoten. Aanvankelijk jcht de politie dat het slachtoffer zelfmoord had gepleegd, lar tegenstrijdige getuigenverklaringen brachten de politie de Jelopen dagen op een ander spoor. De verdachte werd vrijdag 'it twee andere betrokkenen aangehouden. Hem wordt dood- g ten laste gelegd. "jjud-minister E. Sassen (84) overleden Oud-minister E. Sassen is 20 december op 84-jarige iftijd in zijn woonplaats Den Bosch overleden. Dat is gisteren kendgemaakt. Sassen was in 1948 en '49 minister van Over- ;se Gebiedsdelen (Koloniën) in het kabinet-Drees-Van Schaik 1-1951). In 1949 trad de KVP'er af wegens een verschil van r^ning over de Indonesië-kwestie. Deze ruzie zou uiteindelijk rionden in de onafhankelijkheid van het toenmalige over- ;se rijksdeel. Sassen heeft een groot aantal politieke en repre- -ntatieve functies bekleed. Hij was onder meer ambassadeur, lnvan de Eerste en Tweede Kamer en lid van de Europese Com- jfSniepeiling in opdracht van Radio 1: rlanders zijn mild over het .■den van Dutchbat in de limenclave Srebrenica deze Ier. Bijna de helft van de be lang, 47 procent, vindt dat de erlandse blauwhelmen de 'ers in de enclave voldoen- ibeschermd hebben. Nog 19 procent is het daar ge- mee eens, 18 procent j^t oneens. Dat blijkt uit een in opdracht van ,adio 1 journaal, waarvan isultaten vandaag bekend ;emaakt. :hts 8 procent van de on- 'en meent dat de Ne- ndse militairen mede- Idig zijn aan de verdwij- van duizenden mensen in irenica. Twee derde van de ilking (66 procent) is het i: die uitspraak niet eens. :ns 41 procent is het aan- van de krijgsmacht door irenica' geschaad, 36 pro- vindt van niet. Over de ge volgen voor minister Voorhoeve van defensie lopen de menin gen uiteen. Zo stelt 34 procent van de ondervraagden dat zijn aanzien is geschaad door de ge beurtenissen, terwijl 37 procent meent dat dat niet zo is. De Nederlandse bevolking is voldoende ingelicht'over de val van Srebrenica, vindt 39 pro cent. Maar 36 procent is het daar niet mee eens. Een ruime meerderheid van 71 procent is ervoor dat Nederland deel neemt aan de internationale vredesmacht die toeziet op de uitvoering van het vredesak koord in Bosnië. Nederland draagt daaraan tweeduizend militairen bij. Als Nederland definitief «en beroepsleger heeft, moet uit zending voor vredesoperaties voor militairen verplicht gesteld kunnen worden, vindt 58 pro cent van de ondervraagden. In april volgend jaar komt de laatste lichting dienstplichtigen op. Oud-premier bevestigt voor het eerst dat hij Brinkman beentje wilde lichten Oud-premier Lubbers vindt dat CDA-lijsttrekker Brinkman te halsstarrig heeft vastgehouden aan zijn wens premier te wor den, hoewel hij in brede la gen van de bevolking niet goed lag. Dit leverde niet alleen stemmenverlies op voor het CDA, maar ook de totstandkoming van het paarse kabinet. den haag «anp Dat zegt Lubbers vandaag in een vraaggesprek met het dag blad Trouw. De oud-premier re ageert op uitlatingen van voor malig hoofddirecteur Van der Voet van de Rijksvoorlichtings dienst eerder deze week in de zelfde krant. Volgens Van der Voet ondernam Lubbers al in de loop van 1993 pogingen om Brinkman beentje te lichten. Lubbers vond dat nodig omdat hij Brinkman niet langer capa bel achtte voor het ambt van minister-president. Volgens Lubbers ontstond er bij hem pas eind 1993 twijfel over de geschiktheid van Brink man. Daarom stelde hij Brink man pas in december van dat jaar voor het leiderschap van het CDA te verbreden. Onder deel van die strategie was om niet Brinkman, maar andere CDA-kopstukken (Andriessen en/of Kooijmans) beschikbaar te stellen voor het premier schap. Volgens Lubbers wees Brinkman deze oplossing van de hand. „Het was voor hem al les of niets. En alles was voor hem vooral het Catshuis", aldus Lubbers. Lubbers vindt dat hij voor de verkiezingen geen steken heeft laten vallen. Van der Voet ver klaarde eerder deze week dat Lubbers voor de verkiezingen „de kluts kwijt was", omdat hij ook in de race was voor het voorzitterschap van de Europe se Commissie. Dit zou verklaren waarom Lubbers Brinkman meerdere malen publiekelijk had laten vallen. Volgens Lubbers was er ech ter geen sprake van onoordeel kundige acties. Het publiekelijk afstand nemen vah CDA-lijst- trekker Brinkman was nodig om het stemmenverlies voor het CDA te beperken, maar Brink man wilde van geen wijken we ten. Greenpeace: Zeehond is zondebok oslo-den haag «gpd-anp-dpa Noorwegen zal de jacht op zeehondjes, die sinds 1989 is verboden, per 1 januari her vatten. Dat heeft het ministe rie van visserij afgelopen za terdag aangekondigd. Green peace bereidt acties voor te gen de jacht. Een woordvoer der van het Noorse ministerie zei dat er jaarlijks hoogstens 17.050 beesten mogen wor den gevangen. Er zijn volgens hem geen 'technische rede nen' meer tegen opheffing van het verbod. De Noorse visindustrie heeft de afgelo pen jaren geklaagd dat de toename van het aantal zee honden in de Noordelijke lis- zee ertoe leidt dat de visstand afneemt. „De visserij gebruikt de zeehond als zondebok. Het dier krijgt de schuld van de achteruitgang van het visbe stand, maar over overbevis- sing wordt niet gesproken", zegt woordvoerster likki Jonk man van Greenpeace. „Er is nog nooit bewezen dat er meer vis komt, als er minder zeehonden zijn. Aan het be gin van deze eeuw waren er veel meer en er was ook veel meer vis", vat Jonkman het bezwaar van de milieuorgani satie samen. Sinds jaar en dag wordt in de eerste maanden van hel jaar op jonge robben gejaagd. Het gaat daarbij overigens niet om de baby's, maar om jonge beesten die geen moe dermelk meer drinken en al zijn verhaard. De woordvoer ster spreekt gemakshalve over 'pubers'. Zeehondenbaby's drinken nog melk en mogen sinds 1989 niet meer worden bejaagd, in dat jaar werd be kend hoe ze werden doodge knuppeld. Jonkman erkent dat zee honden vis eten, maar dat maakt de dieren nog geen concurrent van de mens, be toogt ze. Ze eten niet alleen kabeljauw maar ook soorten die commercieel niet aantrek kelijk zijn. Bovendien zit het eco-systeem zo in elkaar dat het terugdringen van de zee hond niet automatisch bete kent dat er meer vis komt. „Er zijn ook andere dieren die vis eten en die nemen dan de plaats van de zeehond in de voedselketen over." Oud-minister Toxopeus in interview: Lubbers en Brinkman in gelukkiger tijden bij het debat over de Voorjaarsnota in mei 1993. archieffoto Volgens de oud-premier WD als coalitiepartner buiten speelde Brinkmans halsstarrig- de boot. heid ook een cruciale rol bij de „Als hij Bolkestein in het totstandkoming van het paarse vooruitzicht zou hebben gesteld kabinet en het buiten spel zet- dat iemand als Frans An ten van het CDA. Doordat driessen of Pieter Kooijmans de Brinkman per se premier wilde nieuwe premier zou worden, worden, viel het CDA voor de dan weet ik nog niet zo net wat de WD-leider zou hebben be sloten. Hij zou het er in ieder geval knap moeilijk mee heb ben gehad. Maar Brinkman pre mier? Ik weet het natuurlijk niet zeker, maar ik denk dat Bolke stein dat toch niet zo zag zit ten", aldus Lubbers. den haag anp Ambtenaren moeten een forse loonsverhoging krijgen. Dat is de strekking van een betoog van oud-minister Toxopeus van binnenlandse zaken. In wat be kend staat als de 'Toxopeus- ronde' slaagde hij er tijdens het kabinet De Quay-Marijnen ('59- '65) in een groot deel van de ambtelijke inkomens op te krik ken. Die liepen toen met name wat de hogere en middeninko mens betreft sterk achter op het bedrijfsleven. Het is volgens de minister van Staat (een soort eretitel) tijd voor een nieuwe Toxopeus-ron- de. De loonontwikkeling van ambtenaren is (opnieuw) te veel achtergebleven bij die in de markt, zegt hij in een interview met het huisorgaan van het Centrum voor Arbeidsverhou dingen Overheidspersoneel, de 'Stichting van de Arbeid' voor ambtenarenzaken. Toxopeus suggereert zelfs dat de miljarden aan lastenverlich ting beter naar de ambtenaren salarissen hadden kunnen gaan. „De werkgevers krijgen nu de grootste lastenverlichting aller tijden in de hoop op banen. Of die er komen, moet ik nog zien, maar intussen zijn ze wel bin nen, de werkgevers." Toxopeus zou graag zien dat de inkomens van de ambtena ren via het indertijd door hem ontwikkelde 'trendbeleid' de welvaart volgen. Zijn partijge noot Wiegel schafte dat beleid weer af. In zo'n systeem volgen de salarissen bij de overheid de gemiddelde loonstijging in een aantal CAO's in de marktsector. Algemene kortingen ojf sala rissen zijn hem een gruwel. „Daarmee worden ambtenaren gedegradeerd tot sluitstuk van de begroting. Ik heb me altijd verzet tegen het afwegen van de bouw van wegen (overheidsin vesteringen) tegen de beloning van ambtenaren. Dat is sociaal niet verantwoord." De ambte naar is thans weer sluitstuk van de begroting, aldus Toxopeus. den haag gpd Wim Kok uil nog zeker vier jaar premier blijven. De leider van het paarse kabinet verwacht dat de huidige coalitie het houdt tot 1998, ondanks de interne span ningen die zich volgens de pre mier aftekenen tussen de rege ringsfracties. De premier zegt in een vraaggesprek met de Tele graafdat „iedereen wel kan zien dat ik het naar mijn zin heb". Kok laat zich niet uit over de vraag of een nieuw kabinet on der zijn leiding opnieuw een paarse signatuur moet hebben. Hij herhaalde zijn eerdere uit spraak dat het CDA in de oppo sitie onvoldoende tegenspel biedt aan de coalitie. Maar dit gebrek aan oppositie wordt vol gens hem in evenwicht gehou den doordat er binnen de coali tie meer tegenspel wordt gebo den. Kok doelt daarmee vooral op de verschillen, van inzicht tus sen de PvdA en de WD over de vraag of er verder moet worden bezuinigd op sociale uitkerin gen. De premier verzet zich te gen een verdere aantasting van hoogte en duur van de uitkerin gen. Hij vindt dat daar econo misch geen noodzaak toe is. Volgens Kok draait de economie 'goed', de banengroei loopt 'for midabel'. Terugkijkend op het afgelo pen jaar waren er voor Kok twee kwesties die er in het nieuws boven uh staken. Het drama- Srebrenica, en de parlementaire enquête naar de justitiële op sporingsmethoden. Politie en justitie hebben volgens premier Kok schade opgelopen door wat er tijdens de enquête openbaar werd. Het herstel van die scha de wordt een belangrijke op dracht in 1996, aldus Kok. NOS laat kijk- en luisteronderzoek doen hilversum anp De meeste Nederlanders vinden dat het drugbe leid afdoet aan de reputatie van Nederland in het buitenland. Dat blijkt uit kijk- en luisteronder zoek in opdracht van de NOS. De resultaten zijn gisteren bekendgemaakt in het Radio I Journaal. Dertig procent vindt hel beleid op zich wel goed, 43 procent wijst het af. Volgens de helft van de ondervraagden zijn drugs in Nederland te makke lijk te koop. Verkoop in koffieshops zou verboden moeten zijn. Directeur ICnaack van het Nederlands Instituut voor Alcohol en Drugs (NIAD) gelooft dal de kri tiek op het Nederlandse beleid door buitenlan ders zich vooral afspeelt op de hogere politieke niveaus. In contacten met collega's in andere lan den merkt Knaack eerder het tegendeel: een enorme honger naar Nederlandse inzichten. Hij gelooft dan ook niet dat het zo nodig is het beleid bij te stellen. „Wel moeten we minder van de da ken schreeuwen hoe goed we het doen en hoe- slecht andere landen met het probleem omgaan." Nederland zal het beleid de komende jaren niet wezenlijk wijzigen. In de drugnota van het kabi net staan enkele maatregelen om de buitenwacht wat minder tegen de haren in te strijken. Zo mag per transactie nog maar vijf gram fiasj of weed over de toonbank gaan. Bezit van soft drugs wordt gedoogd zolang het niet meer dan dertig gram is. In een reactie zei D66-fractievoorzitter Wolffensperger dat mensen zich niet realiseren dat Nederland goccje resultaten boekt met de ge scheiden aanpak van soft- en hard drugs. „We moeten ons niet van de wijs laten brengen en ons drugbeleid goed verkopen in Europa." Wel vindt hij dat er een tegenstelling in het be leid zit door enerzijds de handel in soft drugs toe- te staan, maar anderzijds alleen kleinschalige kweek van onder meer Nederwiet te gedogen. Wolffensperger pleit voor een richtlijn die canna- bisdetaillisten de mogelijkheid geeft hun waar binnen de regels te kopen. Koffiehops die overlast veroorzaken, mogen wat hem betreft 'direct dichtgetimmerd' worden. Libertel maakt mobiel bellen bereikbaar voor iedereen. Neem bijvoorbeeld het Libertel jixtra Abonnement. Mobiel bellen voor nog geen 24 gulden per maand en .'s avonds en in het weekend voor maar 20 cent per minuut (in de piekuren 79 cent per minuut). Bel voor meer Informatie gratis: 0605 60. (Alle prijzen zijn inclusief BTW.) LIBERTEL Iedereen bereikbaar, bereikbaar voor iede geldermalsen jos steehouder Een frituurpan? Vergelijk de oliebollen- lijn van Arie Stolp liever met een zacht stromende rivier, waarin de doseerma- chine iedere tien seconden zijn beslag klodders poept. Netjes vijf bollen op een rij. Vrolijk dobberen de bollen naar de andere kant van de oliebak. Een reis van zeven minuten, precies lang genoeg om uit te groeien tot smakelijk oud-Hollands oudejaarsgebak. Aan het eindpunt van de meterslange bak wacht hen de schrik van hun leven. Ruw worden ze uit de behaaglijke olie van 180 graden gerukt. Maar erger is dat ze vervolgens op de lopende band in de diepvrieslijn belanden: bij 65 graden on der nul worden de bollen rillend wegge zet om pas op oudejaarsavond hun smaak gul prijs te geven. Zo gaat het al maanden bij Betuwe Vers banket in Geldermalsen: \ijfduizend oliebollen per uur. Sinds begin septem ber bij de start van de oliebollencampag ne staat de teller op twee miljoen stuks. Dit mag je gerust een oliebollenfabriek noemen. Oud-Hollandse traditie in mas- saproduktie. Te koop in talloze super markten. Het gezicht van Arie Stolp betrekt als hij direct bij binnenkomst wordt geconfron teerd met een genadeloos vooroordeel: Een fabrieksbol is niet te eten. Aperte onzin, vindt Stolp. „Hier, proef maar", zegt hij strijdlustig. Hij wil een eerlijk oordeel. Tactisch legt hij daarom twéé oliebollen op een scho tel. Want één oliebol lang kan iemand nog wel jokken dat-ie goed smaakt. De manier waarop iemand dóórhapt en de gretigheid waarmee ook de twééde bol soldaat wordt gemaakt: dat zegt pas iets. Twee minuten later constateert Stolp te vreden dat op het schoteltje slechts wat poedersuiker rest. Terwijl in juli en augustus half Neder land aan het strand lag en zuchtte onder de extreme hitte, stroopten Arie Stolp en zijn vrouw de mouwen op. Brieven, no ta's, telefoontjes, faxen aan bedrijven: of ze djt jaar weer oliebollen mochten leve ren. Begin september kon de oliebollen campagne van start gaan: tussen de 30.000 en 40.000 stuks per dag, want op drachten genoeg. Direct ingevroren voor de oudejaarsavond, nog zo ver weg. Woensdag voor kerst druppelden de laatste klodders beslag in de achthon derd liter olie op het bedrijventerrein van Geldermalsen. „Meteen daarna zijn we overgegaan op appelbeignets", zegt Stolp enthousiast. De fax bromt zachtjes. Een bedrijf wil nog eventjes vier pallets extra oliebollen. Zestienduizend bollen. Kan dat? „Voor dit soort nagekomen be stellingen heb ik een reservebuffer ge bakken van 50.000 stuks". De fabrieksbol rukt op, vertelt Stolp. Dat heeft twee oorzaken. Ten eerste wil de huisvrouw minder in de keuken staan, want vaak heeft ze ook een baan bui tenshuis. Ten tweede doet de fabrieksbol in kwaliteit en smaak niet onder voor de ambachtelijke oliebol, meent Stolp. Toch deugt het imago van de fabrieksbol niet. Een bol uit de diepvries, een bol uit een zakelijke doos en een plastic zak, dat past niet in de oud-Hollandse cultuur. Daarom blijft de oliebol van de bakker op de hoek, en natuurlijk de thuisge- maakte bol, het grootste aandeel hebben in de geschatte consumptie van 50 mil joen oliebollen in de komende dagen. Slolps aandeel bedraagt 2 miljoen bol len. De vier oliebollenfabrieken in Ne derland hebben ieder een ongeveer ge lijk aandeel, zegt Stolp, die in zijn bedrijf zo'n vijftien mensen neeft werken. Stolp komt uit een Baams bakkersge slacht en kent het klappen van de zweep. Vertel hem niet hoe je een oliebol maakt. Dat kan hij drómen, en hij maakt er geen geheim van. Een tip voor iedereen die straks thuis aan de slag gaat: „Bij mij gaat er gegarandeerd twintig procent ap pel in. Daar bezuinigen veel bakkers nog wel eens op, want het is veel werk om ze te schillen en te snipperen. Toch is de appel essentieel voor de smaak van de oliebol. Dan wordt-ie zachtfris in plaats van zwaarvet". Nog even 100.000 appelflappen bakken en het zit er weer op. Wie denkt dat Stolp en zijn vijftien medewerkers daarna lek ker uitrusten, heeft het mis. Want de faxen seinen alweer over schuimgebak met pasen. Het leven heeft meer te bie den dan oliebollen. Volgende week glij den de oranje tompoezen voor Konin ginnedag al de ovens in.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3