'Heerlijk, mensen onder kerstboom te herenigen' Robert ten Brink brengt liefde op afstand nader tot elkaar RtvShow het een en ander op de hals hebben gehaald. Wie herinnert zich bijvoorbeeld niet die ene meid. die het hele traject tot in de studio aan toe meeliep. Ze liet het zich aanleunen dat een door verliefdheid op hol geslagen knul zich in alle standen voor haar uitsloofde op een mo tor. Totdat 'madame' opeens de alles ontnuch terende ontboezeming eruit flapte dat er reeds een knul in haar leven was. „Tja. dat was het beroemde geval van 'ik heb al een vriend'. Heel raar. Ze had helemaal niets gezegd, toen ik met de cameraploeg voor haar deur stond. Die griet ging heel blijmoedig mee, niets aan de hand. En toen ze daar op het po dium stond, zei ze tot ieders verrassing nee." Voor een presentator toch een moment om zich. excusez le mot, lichtelijk verneukt te voe len. „taat ik het er maar op houden dat zulke dingen kunnen gebeuren." Ook na dat bewuste incident? ,,Ja, tuurlijk. Nogmaals, in 'All you need is lo ve' is alles mogelijk." Omdat het magisch oog van de TV-camera kennelijk een dermate grote aantrekkings kracht uitoefent op sommige personen dat ze desnoods be reid zijn een brave knaap als Ten Brink te belazeren. „Nou, in het geval van dat meisje speel de dat niet. Nu nog weet ik niet wat dat kind bezielde. Afge zien daarvan zien we mensen die door het magisch oog worden aangetrokken al van honderd meter af stand aankomen." Hoe dan? „Dat voel je ge woon. Merk je aan hun manier van doen. En bovenal door naar ze te luiste ren. We doen er na tuurlijk van alles aan om mensen te scree nen, nadat hier het besluit i$ gevallen met ze in zee te gaan. Om maar een voor beeld te noemen: als een man z'n vrouw terug wil, moeten we wel elTe zeker weten dat hij haar voor de relatiebreuk niet elke dag inelkaar tremde. In een voorgesprekje van tien minuten hoeft ook maar twee keer het woord 'drank' te vallen om van verdere medewerking af te zien." Het zij met enig cynisme opgemerkt, maar af gaande op de gebroken relaties die in 'All you Need' ten tonele worden gevoerd, is liefde een vergankelijk iets. „Mmmmja. Maar in mijn geval dan weer niet." Vandaar dat hij tamelijk afhoudend pleegt te doen als in zijn programma een meid roept uit te zien naar een knul van het type-Robert ten Brink, l-aat de presentator onmiddellijk weten reeds voorzien te zijn. En zo komen er ook ge regeld brieven binnen van dames, die 'voor hem gaan', zoals dat heet in afgrijselijk moder nistisch jargon. „Hahahaha, voor me gaan. Ach, er komen wel eens epistels binnen, waarvan ik denk: 'Nou, als ik vrije jongen zou zijn'... Maar ik sta zó te boek als jamilyman, de-ontmoediging die daarvan uitgaat, is toch tamelijk groot." Het succes heeft hem, Robert ten Brink, de laatste drie jaar toegelachen. De ware lovers van 'All you Need' dwepen zelfs met hem. Niettemin lijkt onder heel wat kijkers de liefde voor deze vorm van koppelamusement enigszins bekoeld. Vanaf het moment dat Ve ronica uit het publieke bestel stapte, zijn de kijkcijfers nogal dramatisch gedaald. Haalt 'AH you Need' kerst 1996 wel? Voor Ten Brink geen vraag, maar een zekerheidje. „'All you Need' wel. Praat ik over Veronica, dan weet ik dat nog zo net niet. Hahahaha, grapje. Ja God, wij hebben inderdaad een aan tal kijkers ingeleverd. Het is ook een nieuwe zender, ik heb bijvoorbeeld mijn moeder moe ten uitleggen waar ze die kon vinden. Enne ja, eigenlijk kan het alleen maar minder met dit programma. We hadden ooit een kijkdichtheid van 24, 25. Nogal veel, dus. In Het Parool ver scheen vorig jaar nog een stuk, waarin werd geschreven dat het waterverbruik in Amster dam tijdens de uitzending nagenoeg nul was. Vleide mij enorm. Daarvoor maak je een pro gramma toch." (Veronica, tweede kerstdag om 20.25 uur) TERDAG 23 DECEMBER 1995 Traditioneel stapt de samen leving op de donkerste de cemberdagen en masse uit de confectie van het normale leefpatroon. Gezelligheid kent geen tijd, zo vlak voor de finale van het jaar. Robert ten Brink is man van het volk genoeg om niet met die gewoonte te botsen. Met kerst pleegt hij zijn lovers-show 'Allyou Need is Love' anders aan te kleden. Stemmiger. De caravan blijft in de winter stalling. Net als vorig jaar is voor de speciale kerstafleve ring (dinsdag om 20.25 uur op Veronica) een touringcar besteld, teneinde doorgaans op afstand smachtende ge liefden onder de blauwspar te herenigen. Stille aanbid ders die via de videoband hun passie voor bem inden willen preken, moeten voor lopig geduld oefenen. Robert ten Brink: „Ach, het is heel on schuldig. Een leuke manier om iemand mee uit te vragen. Een gebaar van: kijk eens, dit heb ik alle maal voor je over." FOTO DIJKSTRA BV Wat is er mooier dan met kerst liefde op af stand nader tot elkaar brengen? Robert ten Brink zou het zo een, twee, drie niet weten. „Heerlijk werk, mensen gelukkig maken. In normale uitzendingen voeren we vaak de inge wikkeldste plannen uit. Maken we gebruik van vliegtuigen en weet ik veel wat. Maar met kerst moet het op stemmig. Zoiets van: aUes komt goed, vriend woont ver weg en nu staat-ie in eens voor haar neus." Nog helder voor de geest staat hem wat dat betreft de in Bosnië gelegerde Unprofor-sol- daat die hij in huiselijke kring kerst liet vieren. Oftewel: hoe Ten Brink en zijn medewerkers vorig jaar het onmogelijk gewaande mogelijk maakten. Niet in woorden uit te drukken, hoe veel voldoening hem dat gaf. ,,Ik kan het me van minuut tot minuut nog herinneren. Aanbellen bij die mevrouw, naar binnen en de meegebrachte kerstboom optui gen. We hadden ook nog een brief van haar man meegenomen. Zij meteen lezen natuur lijk, je zag haar gezicht opklaren. En toen, alsof er een mes door warme boter sneed, kwam daar ineens haar man de huiskamer binnen. Natuurlijk wist ik vantevoren wat er ging ge beuren. Maar wèt een fantastisch moment. Een uur later hebben wij, ergens in een buiten wijk, op een parkeerplaats een fles champagne opengetrokken." Kom bij Ten Brink niet aan met de veronder stelling dat hij zich op dergelijke gevoelvolle momenten meer een sociaal «werker dan de drager van een veel bekeken TV-programma voelt. „Nee zeg, kom. Dan zou het een beetje eng worden. Ik zie me gewoon als een bemid delaar. Voor mijn part als een soort huis vriend." Postzakken vol kerstwensen zijn er de afge lopen maanden afgeleverd bij John de Mol Produkties. Afzender: familieleden, vrienden en bekenden van 'afstandsgeliefden'. De pro grammavoorbereidingen zijn los van wat vrijblijvend gefilosofeer, de brievenselectie en daaruit voortvloeiende gesprekjes eerst een goeie week geleden op gang gekomen. Ten Brink en zijn tien redactieleden mogen graag onder druk werken. „Als er geen stok achter de deur is, gebeurt er gewoon niks. Is zo gegroeid. Pas als het echt moet, komen de goede ideeën. Dan zijn we ook dag en nacht bezig. In de periode dat 'AH you Need' wekelijks wordt uitgezonden, begin nen we na een aflevering telkens op nul. Dit soort programma's laat het ook niet toe alles lang vantevoren te regelen. Voordat je het weet, heeft een betrokkene z'n mond voorbij gepraat." Gebeurt meer dan hem lief is. De ervaring heeft geleerd dat hartsgeheimen beperkt houdbaar zijn binnen de achterban van som mige jongeren, die aan de man c.q. vrouw wil len. „Door de contacten met de mensen erom heen merken we meteen of er is 'gelekt'. Het gebeurt meestal uit enthousiasme dat er teveel wordt gezegd. Dan hoor je: 'Ja, mijn dochter vindt het ook heel leuk in 'AU you Need' te ko men'. Dat zal dan wel, maar voor ons houdt het dan op. Voor de persoon om wie het gaat is het wel zo aardig, als er een verrassingspakket wordt uitgepakt. Gelukkig is het nog niet voor gekomen dat ik werd begroet met: Goh, wat zijn jullie laat, zit al uren op je te wachten." Goodwill Qua voorkomen heeft Robert ten Brink niets van een heilige, maar veel scheelt het niet dat hij na een jaar of drie 'All you Need is Love' wordt nagestaard als Neerlands eigen liefdespaus. Een fenomeen, dat zeker. Weinig anderen kunnen zich zo veel veroorloven als deze veer tigjarige Amsterdammer. Als hem dat zo uitkomt mag Ten Brink het stadsverkeer straffeloos ont regelen met zijn caravan. En in tussen heeft hij wel zo veel goodwill opgebouwd dat hij bij nacht en ontij zo maar ergens aan kan bellen, zonder al te veel risico te lopen een hengst voor zijn kop op te lopen of in het gunstigste geval een emmer water over zich heen gekieperd te krijgen. „Ook degenen die altijd om 't hardst roepen dat ze niet voor een programma als het mijne te krijgen zijn, lopen gedwee mee naar de caravan. Omdat ze toch wel nieuwsgierig zijn naar de boodschap die op de videoband staat." Die Robert ten Brink! Zo gewoon en toch zo bijzonder. Bezorgt de ene keer op bestelling liefde aan de deur of op de werkvloer, de andere keer gaat hij op pad als boodschapper van een gebroken hart. die graag de stukgelopen relatie gelijmd zou zien. Dat gaat ongeveer als volgt in zijn werk: Ten Brink belt aan of betreedt onaangekondigd een bedrijf, meldt de gezochte dat in de caravan een videoband met een persoonlijke bood schap gereed ligt. Of de aangesprokene maar even de jas aantrekt en wU meekomen. Hij heeft geen zakjapanner nodig om uit te rekenen hoeveel mensen er door de jaren heen gelukkig zijn gemaakt dankzij 'All you Need'. „We hebben een stuk of zestig uitzendingen gemaakt. En dat maal zeven kandidaten. Kom je uit op 420 kandidaten. Laat ik het erop hou den dat het in veertig gevallen zelfs niet tot een avondje stappen kwam, dus hebben alles bij een zo'n 380 mensen een blij gevoel aan All you Need' overgehouden." Huwelijksaankondigingen De meerderheid heeft naderhand nog van zich laten horen. Ten Brink las tal van huwelijks aankondigingen en nam ook met blijdschap kennis van 'All you need'-baby's. „En er zijn brieven binnengekomen van mensen, die tij dens een uitzending niet nader tot elkaar kwa men, maar later toch weer wel. Met mijn pro gramma kan het dus veel kanten op." Maar toch! Het blijft ook na drie jaar 'All you Need' een vreemde gewaarwording iemand voor de camera de hele santekraam van war me gevoelens te zien uitstorten, terwijl de durf daartoe kennelijk ontbrak in de persoonlijke omgang. De logica op z'n kop, in feite. Afgewe zen worden voor het oog van het ganse kijkers volk zal, rederlijkerwijs gesproken, een grotere desillusie teweeg brengen dan een blauwtje lo pen vis-è-vis. Of zal het type-stille aanbidder de hulp van Ten Brink inroepen, ervan uit gaande dat het voor 'de ander' moeilijk 'nee' zeggen in het volle lamplicht van het 'AU you Need-team? „De beroemde druk van de camera speelt wel, maar helpt aan de andere kant ook weer niet echt. Wat dat betreft hebben genoeg men sen uitgesproken dat ze geen zin hadden een avondje met de All you Needkandidaat te stappen. Of de gebroken relatie te herstellen. Ach, het is heel onschuldig. Een leuke manier om iemand mee uit te vragen. Een gebaar van; kijk eens, dit heb ik allemaal voor je over." Speurzin kan Ten Brink en zijn medewerkers niet worden ontzegd. Derhalve hoeven de Kimberley's, Chantals of laat nog maar zo'n hedendaagse meidennaam vallen niet te wanhopen, als ze na een liefdevolle vakantie op Mallorca de familienaam, adres en tele foonnummer van die aardige Jan-Jaap of Jeroen zijn kwijtgeraakt. Het 'All you Need'- team regelt het allemaal. Onlangs nog mocht een dame haar vakantievlam in de armen slui ten, van wie ze zich alleen voornaam en woon plaats nog herinnerde. „Noem het de macht van de televisie dat voor ons deuren opengaan, die voor anderen gesloten blijven. We hebben natuurlijk wel een heel netwerk opgebouwd. Telefoonboeken, da tabanken, relaties, noem maar op. In dit geval was het een kwestie van enkele hotels op Mal lorca afbellen en we hadden beet. Het is onze kracht dat wij die jongen wel kunnen achter halen, waar Kimberley of weet ik hoe ze heette daartoe niet in staat bleek." Middeleeuws Robert ten Brink een koppelaar? Ander woord graag! Hij vindt koppelaar zo rot klinken. „Middeleeuws, ben ik bijna ge neigd te zeggen. Ik maak het toch niet mooier dan het is. Ik word erop uitge stuurd met een bandje. Daarop staat ie mand die een ander vraagt: 'Goh, wil je een keertje met me uit'. Niets meer, niets minder. Ik moedig niks aan, ga niet zeg gen: 'Aaah, moet je doen joh, leuk meisje'. Terwijl iedereen kan zien dat het niks is. Ik zit erbij en kijk ernaar." Genoeg critici anders, die in allerlei be woordingen hebben geschreven dat 'All you Need' geen koosjer programma is. Dat het appeleert aan de banaalste sensa- tielusten van de TV-kijker. Moet Ten Brink, aan wie bedenker Joris van Ooyen en producent John de Mol jr. de hele pro- grammmaformule hebben opgehangen, toch gekrenkt hebben. Maar nee hoor, geen sprake van. „In het begin kon ik me de commotie zelfs wel voorstellen. Voor mij niet onlo gisch dat heel wat mensen toen dachten: 'Jeetje, wat is dit?' Je zou, als je even door denkt, met deze formule de zompigste kanten van het bestaan op kunnen. Ik heb wel eens gezegd: 'Als wij wülen, kunnen wij van 'All you Need' het ergste program ma van de wereld maken'. Omdat we veel, eigenlijk teveel van mensen weten. Maar omdat ik altijd op m'n eigen fatsoensnor men afga, zijn we nooit te ver gegaan. Ik bedoel: daags na de uitzending wil ik nog wel keurig geholpen worden bij de sla ger." Neemt niet weg dat de makers van 'All you Need' zich door de jaren heen toch

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7