Premier Peres wordt bedreigd Buitenland Haider moet opheldering geven over rede ss'ers Onzekerheid over aantal overlevenden Vrees voor nieuw drama rond Zonnetempel-sekte Bethlehem: 'niet Christusmaar Arafat in middelpunt' 'Bewijzen voor spionage premier Oleksy onvoldoende' Brussel tempert tempo hervormingen ATERDAG 23 DECEMBER 1995 5 'Israël kan afstand doen van atoom TEL AVIV Rtr Shimon Peres heeft gisteren in Tel Aviv laten doorsche meren dat van nucleaire dreiging geen sprake meer hoeft te zijn, zodra er alge hele vrede in het Midden oosten is. Hij zei dit in ant woord op vragen over zijn visie op het Midden-Oosten in de komende jaren en eventuele veranderingen in het Israëlische nucleaire beleid. „Geef mij vrede en wij zullen het atoom opge ven. Daar komt het op neer. Als er vrede in de regio is, denk ik dat wij het Midden- Oosten kunnen verlossen van de nucleaire dreiging", zei Peres. De premier gaf geen ver dere verduidelijking. Wel merkte hij op dat zijn ant woord niet inhoudt dat Is rael atoomwapens heeft. „Zolang het vermoeden (dal Israel die wapens heeft) op zich als afschrik king werkt, laat mensen dat dan maar denken Ik zie geen enkele reden om hun achterdocht weg te ne men". WENEN DPA De Oostenrijkse president Tho mas Klestil eist van lörg Haider een verklaring over een rede voering die Haider eerder dit jaar heeft gehouden voor oud- Icden van de WafTen SS. Klestil verzoekt Haider, de leider van de rechtse FPÖ, op 'de begrijpe lijke kritiek op zijn jongste uit spraken' te reageren. Hij spoort hem aan zulks te doen 'met de fijnzinnigheid die het thema verdient In de toespraak voor oudge dienden van de Waffen-SS zei Haider in september blij te. zijn dat „er in deze wereld nog fat soenlijke mensen zijn die karak ter hebben, ook bij de zwaarste tegenwind voor hun overtuiging staan en hun opvattingen tot vandaag trouw zijn gebleven". De voorzitter van de FPÖ be treurde het bij die gelegenheid dat „wij nu misschien niet meer de meerderheid hebben. Maar wij zijn geestelijk superieur aan de anderen". Bij de bijeenkomst in Haiders deelstaat Karinthië was ook de dochter van de voormalige SS-leider Heinrich I limmler aanwezig. Amateuropnamen van Hai ders toespraak werden dinsdag door de Oostenrijkse televisie uitgezonden, en veroorzaakten grote opschudding. De Waffen- SS is in 1946 tijdens het proces tegen nazi kopstukken in Neu renberg tot 'criminele organisa tie' vertelaard. I let openbaar mi nisterie in Klagenfurt meldde donderdag een onderzoek te hebben ingesteld naar de rede. BOGOTA Rtr-AFP-DPA Zeker acht mensen hebben de vliegramp met een Amerikaanse Boeing in Colombia overleefd, zo heeft een Colombiaanse luchtvaartfunctionaris gisteren meegedeeld. Fierder maakten lokale media melding van ze ventien overlevenden. De chef van politie in Huga, van waaruil de reddingspogingen worden georganiseerd, noemde een an der getal. I lij zei dat vijf mensen levend waren gevonden, van wie er inmiddels één was over leden 13c zegsman van het Colom biaanse burgerluchtvaartbu- reau, Alberto Davila, zei in een uitzending van het Amerikaanse televisiestation NBC dat het aantal mensen dat levend wordt aangetroffen kan stijgen. „Het aantal overlevenden staat nu op acht. De mogelijkheid van meer is aanwezig." Hij wees erop dat het weer beter begint te wor den, wat de reddingswerkzaam heden vergemakkelijkt. Reddingswerkers hopen meer overlevenden te vinden wan neer ze de andere flank van de San José-berg gaan onderzoe ken. De oorzaak van de ramp is nog onduidelijk. Spaanse officier gedood door autobom leon» Fen explosie van een autobom in de Noordspaanse stad Leon heeft gisteren het leven gekost aan een officier uit het Spaanse leger. Volgens een zegsman van het ministerie van bin nenlandse zaken zijn bij de aanslag ook vier mensen gewond ge raakt. De auto (foto) stond geparkeerd in het centrum van de stad. Het was niet direct duidelijk wie voor de aanslag verant woordelijk is, maar hij deed sterk denken aan de aanslagen van de Baskische afscheidingsbeweging ETA. Het is de derde aanslag in Spanje binnen een periode van drie weken. foto reuter Russen belegeren Tsjetsjeense stad moskou Het Russische leger is gisteren een belegering begon nen van de Tsjetsjeense stad Goedermes. Rebellen houden daar strategische gëbouwen bezet en hebben er rond 100 Russische soldaten ingesloten. De plaatsvervangend commandant van de Russen in Tsjetsjenië zei dat zijn troepen zich alleen van een to tale aanval op Goedermes onthouden om te voorkomen dat er slachtoffers onder de burgers vallen. Israëlische veiligheidsdienst voert bewaking op Zestien mensen al een week spoorloos De Israëlische veiligheidsdienst, Shin Bet, heeft de bewa king van premier Peres opgevoerd nadat joodse extre misten met aanslagen hadden gedreigd. Dit hebben Is raëlische kranten gisteren gemeld. Volgens bronnen bin nen Shin Bet heerst er in extremistische kringen frustra tie dat de moord op premier Rabin in november niet heeft geleid tot stopzetting van het Arabisch-Israëlische vredesproces. De Jerusalem Post voerde een hoge Shin Bet-functionaris op, die stelde dat er sprake is van een veel groter aantal waar schuwingen dan werd ontvan gen voorafgaande aan de moord op Rabin, op 4 novem ber. Volgens het dagblad Davar Rishon zijn extremistische groe pen inmiddels over de schok van de aanslag op Rabin heen, en voeren zij hun activiteiten weer op. Ze hopen door Peres te liquideren het vredesproces te kunnen stoppen, en vooral een eventuele toenadering tot Syrië te dwarsbomen. Shin Bet heeft aangekondigd dat bij publieke optredens van Peres de veiligheidsmaatregelen zullen worden verscherpt. Zo zullen hij publieke optredens vaker en meer wegen worden afgesloten. „We weten dat dit overlast veroorzaakt, maar we kunnen niet anders", aldus een woordvoerder. „We kunnen de premier niet vragen opgesloten te blijven zitten in zijn kantoor, en we moeten hem bescher men." De Israëlische veiligheids dienst heeft veel kritiek gekre gen, omdat zij de moordenaar van Rabin ongehinderd tot op enkele meters van de premier hadden laten komen. De bewa king van Rabin zou volstrekt onvoldoende zijn geweest, on danks de dreiging van aansla gen. Zeven functionarissen, on der wie het hoofd van Rabins bewaking, zijn inmiddels ont slagen. Shimon Peres: extreme joden willen ook hem vermoorden. foto epa sven nackstrand Chinese dissident Wei gaat in beroep peking Wei Jingsheng, de Chinese dissident die vorige week werd veroordeeld tot veertien jaar gevangenisstraf wegens staatsondermijnende activiteiten, gaat tegen zijn straf in beroep. Dit heeft een woordvoerster van de rechtbank in Peking gisteren jgemeld. Gisteren was de laatste dag dat beroep kon worden aan getekend tegen het vonnis. De 45-jarige Wei, die in 1995 werd genomineerd voor de Nobelprijs voor de vrede wegens zijn in spanningen voor de mensenrechten, werd op 13 december ver oordeeld omdat hij zou hebben getracht de regering omver te werpen. Difterie eist 51 levens in Kazachstan almaty De ergste uitbarsting van difterie sinds tientallen jaren in Kazachstan heeft aan minstens 51 mensen het leven gekost, zo heeft het Russische persbureau Interfax gisteren bericht. Honderden mensen zijn besmet. Difterie is een besmettelijke in fectie van de bovenste luchtwegen of de huid, die in ernstige ge vallen kan leiden tot hartstoornissen of dood. Difterie-epidemie- en hebben de afgelopen twee jaar ook andere voormalige Sov- jet-republieken getroffen, waaronder Rusland en Oekraïne. ïenève bob kroon :orrespondent Nauwelijks een jaar na de gru welijke dood van 53 leden van zogenaamde Zonnetempel- lekte, zijn zestien leden, onder Aie drie kinderen, van dit ge- lootschap spoorloos verdwe nen. De zaak kwam aan het jicht toen de politie van Genè- afgeldpen maandag twee anadese sekteleden het land de uitzetten. Toen de eemdelingenpolitie tot uit wijzing wilde overgaan, bleken Je Canadezen spoorloos. Bij eerdere naspeuringen bleek iat nog veertien andere Zwit- en Franse 'discipelen' rijn verdwenen. Dndanks een dag van verwoed politiespeurwerk in Genève en riet naburige Frankrijk is nog een enkel spoor gevonden van e vermisteri. Wel heeft de Ge>- tieefse recherche in de wonin gen van verdwenen sekteleden Onheilspellende documenten gevonden die de vrees voor een nieuwe collectieve zelfmoord doen toenemen. In een achtergelaten 'wilsbe schikking' stond bijvoorbeeld te lezen: „De dood is slechts een Walesa blijft vandaag weg bij installatie Kwasniewski i WARSCHAU «GPD-Rtr-AFP-DPA Er is onvoldoende bewijs voor de bewering dat de Poolse pre mier Josef Oleksy gespioneerd heeft voor buitenlandse inlich tingendiensten. Dit hebben Poolse militaire aanklagers gis teren geconcludeerd na bestu dering van de informatie die minister van binnenlandse za ken Milczanowski hun had overhandigd. Er zal daarom geen officiëel onderzoek wor den ingesteld. Het hoofd van de militaire krijgsraden, Ryszard Micha- lowski, zei in een verklaring dat Milczanowski's materiaal 'zekere tekortkomingen' heeft. Het is onvoldoende om te die nen basis voor een aanklacht. Milczanowski beschuldigde de premier donderdag in het parlement van spionage. Olek sy zou werkzaam zijn geweest voor een buitenlandse veilig heidsdienst en jarenlang gehei me informatie en documenten hebben doorgegeven. De mi nister zei over overtuigende bewijzen te beschikken. Milczanowski. een bondge noot van Walesa, baseerde zijn zware beschuldigingen op be vindingen van de binnenland se veiligheidsdienst. De contra spionage zegt al jaren over aanwijzigingen te beschikken dat een buitenlandse geheime dienst een permanente infor mant binnen de politieke lei ding van Polen heeft. Pas dit jaar zou zijn gebleken dat het om Oleksy gaat, maar toen was hij al premier. De (vermeende) spionageaf- faire zorgt in politiek Warschau voor enorme commotie en dreigt de inauguratie van de nieuwe president Alexander Kwasniewski totaal te over schaduwen. De 41-jarige ex- communist wordt vanmiddag in het parlement beëdigd. Zijn voorganger Lech Walesa zal daarbij nadrukkelijk afwezig zijn. Walesa reisde gisteren op zijn laatste ambtsdag al naar zijn huis in Gdansk. Aanhan gers van Walesa hebben opge roepen om vandaajg bij het parlement tegen Kwasniewski te demonstreren. De uiterst symbolische afwe zigheid van Walesa bij de machtsoverdracht bewijst vol gens aanhangers van Kwas niewski eens te meer dat de voormalige leider van de vak bond Solidarnosc niet in staat is om in waardigheid af te tre den. De beschuldigingen tegen premier Oleksy passen volgens het Kwasniewski-kamp ook in dat beeld. De hele affaire is volgens links niet anders dan een laatste, wanhopige poging van het Walesa-kamp om de regering van Oleksy die voor- 1 namelijk uit ex-communisten bestaat, in verlegenheid te brengen. Het Poolse parlement heeft ondertussen een onderzoek in gesteld om na te gaan of de ge heime dienst zich bij het verza melen van de belastende gege vens over Oleksy aan de wet heeft gehouden. simpele passage naar een bete re wereld". Dit was het letterlij ke credo van Luc Jouret, de Bel gische oprichter van de Zonne tempelsekte, die vorig jaar okto ber zichzelf en 53 van zijn vol gelingen de dood injoeg. Uit verhoren van familieleden en kennissen van de vermisten is gisteren gebleken, dat na deze rituele slachtpartij een aantal 'sekteaanhangers, die niet waren 'uitverkoren' hun goeroe Jouret naar het hiernamaals te begelei den, de sinistere Zonnetempel tempel opnieuw heeft geacti veerd. Deze 'harde kern' be hoort nu tot de zestien vermis ten. André Campiche, een Zwit serse socioloog die de Zonne tempel diepgaand heeft bestu deerd, vreest dat de midwinter zonnewende en de nieuwe maan van 21 december moge lijk is uitgekozen voor een nieu we 'collectieve overgang' naar het hiernamaals, ergens in een afgelegen bergchalet. Maar de Geneefse recherche sluit nog steeds niet uit, dat het alleen maar gaat om een geheime, bij eenkomst van Zwitserse en Franse sekteleden om de Zon netempel nieuw leven in te bla zen. Morgenavond krijgen de christenen ruim baan in Bethlehem, gisteren was het de beurt van de moslims die massaal het vrijdagsgebed bijwoonden op en rond het Kribbeplein. Bethle hem vierde gisteren de 'bevrijding' van Israël. fow epa BETHLEHEM Rtr-DPA-ANP Suha Arafat, met haar vijf maanden oude dochtertje Sahwa in de armen, heeft gis teravond onder overweldigende belang stelling de lichtjes ontstoken in de kerst boom op het plein voor de Geboortekerk in Bethlehem. De echtgenote van PLO- voorzitter Yasser Arafat was kort daar voor aangekomen in de stad die 24 uur eerder door het Israëlische leger was ver laten. Arafat zelf wordt vandaag in Bethlehem verwacht. Hij zal dan voor het eerst in die plaats een zitting leiden van de Pa lestijnse Autoriteit. Morgen wonen Arafat en zijn vrouw de nachtmis bij in Bethlehem. Suha Arafat is van huis uit christelijk. Een dag nadat Israël Bethlehem heeft overgedragen aan de Palestijnse autori teiten, lopen de voorbereidingen van twee feesten door elkaar heen. Elias Freij, de christelijke burgemeester van Bethlehem en minister van toerisme in het Palestijnse autonomie-kabinet, geeft Israël de schuld: „Ik heb Israël steeds ge vraagd Bethlehem minstens tien dagen voor Kerstmis te verlaten, om een tijd spanne tussen het feest van de Palestij- nen en Kerstmis te hebben. We hebben er nu maar twee dagen tussen. 50.000 Palestijnen zullen met Arafat feestvieren. Dit jaar staat niet het christelijke feest, maar Arafat centraal." Yasser Arafat zal morgen op eieren moe ten lopen en zich volledig moeten schik ken in een al heel lang bestaand nauw gezet schema bij zijn deelname aan de nachtmis. Voor de heilige plaatsen is al heel lang een 'status quo' van kracht die door het internationale recht wordt ge garandeerd. De Franciscanen, die de Rooniskatholic ken inzake de heilige plaatsen vertegen woordigen, zijn onlangs bij Yasaser Arafat in Gaza op bezoek geweest om hem de details van de status quo uil te leggen en de daarbij behorende, soms komisch en uiterst archaïsch aandoende regels, waar tot de dag van vandaag de hand aan wordt gehouden. Eén van de regels stipuleert dat bij de nachtmis van 24 december in de cere monie geen enkele prominente plaats wordt gegund aan de politieke macht die op dat moment over de plaats heerst. De ceremonie wordt geleid door de roomskatholieke patriarch van Jeruza lem, een ambt dat sinds 1987 wordt uit geoefend door de Palestijn Michel Sab- bah. Hij gaat voor bij het celebreren van de mis en volgt vanaf zijn intrede, in Bethlehem, morgenmiddag, tot het eind van de dienst een route waarvan de de tails onwrikbaar vastliggen. Premier Dehaene: sociale zekerheid niet bruusk veranderen brussel alv knol correspondent Onder druk van de stakingen van de afgelopen weken in Bel gië bij onder meer de spoorwe gen en de luchtvaartmaatschap pij Sabena, heeft de regering in Brussel gisteren besloten het wat kalmer aan te doen met de hervormingen van de sociale zekerheid. Volgens premier Jean-Luc Dehaene mogen die hervormingen niet 'bruusk en overhaast' gebeuren. Formeel had de Belgische re gering het komend voorjaar met de hervormingen moeten be ginnen, maar Dehaene is nu te vreden wanneer pas op 1 janua ri 1997 'alle maatregelen in voe ge zijn'. Hij wil eerst in het voorjaar de sociale rust hersteld zien onder de ambtenaren en het spoorweg- en Sabena-per soneel. Door de acties van de laatste paar weken leek België in snel tempo Frankrijk achterna te gaan. waar in november en de cember het openbare leven vrij wel kwam stil te liggen door ac ties tegen de bezuinigingen van de regering-Juppé. België heeft net als Frankrijk grote moeite economie «mi vraagt om snelle duidelijkheid. Anderzijds kan te snel optreden zonder het nodi ge overleg leiden tot wat men in België 'breukmomenten' noemt Die laatste wil Dehaene vermijden. Ook de Belgische werkgevers organisatie bepleitte gisteren een geleidelijke modernisering van de sociale zekerheid. Maar de werkgevers bekritiseerden tevens, dal de regering haar uit gaven niet onder controle heeft en dat de financiering van het sociale stelsel te zwaar op de werkgevers drukt. In België be taal'. het Rijk ongeveer 21 pro cent van de sociale zekerheid, terwijl dat in de omringende landen tussen de 23 en de 30 procent is. De werkgevers verzetten zich tevens tegen pogingen van met name de christendemocraten in de Vlaamse deelregering, die aansturen op een scheiding tus sen Vlaanderen en Wallonië wat de financiering van de sociale zekerheid betreft. Met dat soort uitlatingen, aldus de Belgische werkgevers, wordt de hervor ming van de sociale zekerheid alleen maar op de lange baan geschoven. om straks te voldoen aan de cri teria van het Verdrag van Maas tricht voor toetreding tot de EMU, de Economische en Mo netaire Unie van de Europese Waar Frankrijk met een groot begrotingstekort kampt, gaat België gebukt onder een hui zenhoge staatsschuld van meer dan 130 procent van het bruto binnenlands produkt. Volgens 'Maastricht' mag die niet meer dan 60 procent van het bbp be dragen. „Goede hervormingen zijn nodig", aldus Dehaene gisteren, „maar we nemen er de tijd voor". Hij kondigde tevens aan eerst met de sociale partners, werkgevers en vakbonden, om de tafel te gaan zitten, voordat er besluiten vallen. Mocht het echter niet tot een 'sociaal pact' komen, dan zal de regering zelf haar beslissingen nemen, zei hij. Dehaene gaf gisteren toe ge confronteerd te worden 'met een paradox'. Enerzijds is er on zekerheid onder de bevolking over de toekomst. Die onzeker heid heeft zijn weerslag op de van I januari l/m 4 april 1996. voor kinderen l/m 11 jaar Vanaf-prijzen p.p. gebaseerd op 2 beta lende volwassenen per kamer Stap naar uw ANVR VOLWASSENE KIND eigen auto V A M vanaf 10 VOLWASSENE KIND

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5