KERSTMIS BETHLEHEM de ster van Vluchten voor Twijfels rond 'D IS)HW]:l:<»j:MfcMl»iail»l«]:i:iai.naai™ De kersttraditie van huiselijke gezelligheid heeft het zwaar te verduren. Steeds meer zoekt Nederland het in deze dagen buiten de deur en niet alleen in eigen stad en land. De boekingsmeter van de reisorganisaties stijgt met sprongen. Er is voor de kerstperiode van dit jaar massaal een buitenlandse bestemming geboekt. 'Het lijkt wel of heel Nederland met vakantie is' Artistieke impressie van de tocht die 'de wijzen uit het oosten' maakten, richting 'De Ster'. jnden in kersttijd. Als vakantiebestemming in deze periode, is de Engelse hoofdstad belangrijker geworden dan Parijs. foto archief Elk jaar zo rond de kerstdagen staat menigeen er al dan niet wat langer bij stil: bij de ongewone ster die bijna twee millennia geleden aan het firmament moet zijn verschenen: de 'Ster van Bethlehem'. De moderne sterrenkundigen stellen zich al vele jaren de vraag wat dat verschijnsel was; een heldere komeet, een supernova, een samenstand van enkele heldere planeten. Trouwens, was het wel hartje winter toen die 'ster' verscheen? zijn er nog mensen die menen dat je het kerstfeest thuis hoort te vieren? Met engelenhaar in de boom, kaarsjes op de eettafel en vellen op de hete chocolade melk? Godfried Bomans vroeg het zich een jaar of dertig geleden al af en schrééf: "Wie ervan overtuigd is dat God Zelf op aarde kwam, die zegt ja. Wie meent dat rond het jaar 1 in het bevol kingsregister van Bethlehem een zekere J. Christus werd ingeschreven, die daar na een aantal merkwaardige mededelin- gen verstrekte, aarzelt. En wie het met die mededelingen bovendien oneens is, zegt ronduit nee.' Het heeft er alle schijn van dat Neder land steeds meer bezig is met de ontker stening. De aantrekkelijkste kant van kerstmis - zo lijkt het - is niet zozeer de kerkdienst met alle daaraan verbonden feestelijke tradities, maar veel meer het feit dat je - zeker dit jaar - slechts een paar dagen verlof hoeft aan te vragen om er meer dan een week op uit te kun nen trekken. Een mogelijkheid waarvan massaal gebruik is gemaakt. Coby van Dongen, woordvoerster van reisorgani satie De Jong Intra Vakanties: „Het lijkt wel of in deze kerstperiode heel Neder land op vakantie is". Weg met die altijd in de weg staande kerstboom. Weg met die met slingers verduisterde vensters. Weg met die stomvervelende familiebezoeken. We gaan met z'n allen naar de Alpen- sneeuw. Of naar Disney Paris. Of naar Londen. Of naar de Canarische Eilan den. Of naar Mexico zelfs. Nog nooit hebben de Nèderlandse touroperators voor trips tijdens de kerstdagen zo vaak 'nee' moeten verkopen. Gerrit Slot van OAD: „Wij verkochten alleen al op en rondom de kerstdagen vijfduizend rei zen naar Disney Paris." Schattingen zijn moeilijk te maken. Maar de marktpositie van OAD in ogen schouw nemend, mag zonder meer worden aangenomen dat er rondom Kerst zo'n tienduizend Nederlanders een bezoek brengen aan het met dui zenden lampjes opgesierde Magic King dom bij de Franse hoofdstad. Alsof het allemaal niets kost. Focko Dorhout Mees van Holland International: „Daar begrijp je niets van. 't Is werkelijk onge looflijk. Neem de bungalowparken. Niet bepaald goedkoop. Zeker niet tijdens de feestdagen. Maar dat vormde geen enkel probleem. Alles zit hartstikke vol". Onderzoek is er niet naar gedaan. Maar veel touroperators, zien de grootscheep se 'landverhuizing' als een vlucht. Coby van Dongen: „Daarben.ik van over tuigd. De hele dag met je kop boven het fornuis staan, omdat je 's avonds eters hebt... Wie heeft daarmou nog zin in? Of om half drie 's middags in je auto stap pen omdat je om vier uur, honderdtwin tig kilometer verderop een borrel moet drinken. De mensen zijn het gewoon weg zat. Die gaan er liever met hun ei gen gezinnetje op uit." Waarbij de bestemming er minder toe doet. Dorhout Mees (Holland Interna tional): „Alles is goed. Van Grand Cana da tot Florida en van Curasao tot Oos tenrijk. Maar als ik dan toch een trend moet aangeven, dan zijn het vooral de stedenreizen die het voor deze kerstpe riode fantastisch hebben gedaan. Met Berlijn als de grote verrassing en Londen als de absolute topper. Het is dat er daar geen bedden beschikbaar meer zijn, maar anders hadden we het dubbele aantal trips kunnen verkopen." Hetzelfde geldt min of meer voor de 'verre reizen'. Waren er meer vlieg- tuigstoelen beschikbaar geweest dan zou - zegt Coby van Dongen - vooral Florida daarvan hebben geprofiteerd. En Gerrit Slot van OAD had bij nader inzien graag extra vliegtuigen gecharterd voor de nieuwe Mexicaanse bestemming Puerto Vallarta. „Wij hadden er natuur lijk hoge verwachtingen van, want an ders begin je d'r niet aan. Maar dit slaat werkelijk alles. Anderhalve maand gele den al, waren we finaal uitverkocht." En de sneeuw dan? Dorhout Mees: „Aanvankelijk leek het erop dat de zon - en dan vooral de Canarische Eilanden - het dik en vet zou winnen van de win tersport. Voor de kerst hebben we er - gelukkig - weinig van gemerkt. Oosten rijk zit zo goed als vol, Duitsland ook en Italië kreeg opeens een enorme toeloop te verwerken. Alleen Tsjechië en Frank rijk lopen achter. Vooral van Frankrijk verbaast ons dat. Dat land is bij winter sporters de laatste jaren enorm populair geworden. Maar die stakingen en zo hebben natuurlijk een negatieve invloed gehad op de boekingen. Parijs was tot nu toe van alle steden de belangrijkste kerstbestemming. Nu is Londen the pla ce to be." Dat de massale uittocht voor enorme verkeersproblemen zal gaan zorgen, staat zo goed vast. Alleen De Jong al stuurt in de kerstweek 145 bussen op de weg. De ANWB hees reeds drie weken geleden de stormbal en voorspelde pro blemen op de Duitse, Zwitserse en Fran se autowegen. De inchecktijden op Schiphol zullen dit kerstweekeinde waarschijnlijk ook meer tijd nemen dan normaal al het geval is. Van Dongen (De Jong): ,,'t Klinkt onwaarschijnlijk, maar zelfs de vliegtuigen naar de skigebieden in Colorado zitten zo vol dat we wacht lijsten hebben moeten aanleggen. Ik sluit niet uit dat op de terugreis passa giers een nachtje langer moeten wach ten alvorens ze kunnen vertrekken. We hebben ze daarvoor gewaarschuwd, maar het kon ze echt helemaal niets schelen. Als we d'r maar even lekker uit zijn', zeiden ze." aan de hand van astronomische soft ware in een snelle computer zijn de as tronomen serieus aan het twijfelen ge slagen of het tijdens Jezus' geboorte in plaats van hartje winter niet juist hoog zomer was. Dat laatste zou ook verkla ren waarom 'de herdertjes' bij nachte in het open veld lagen; ze zouden wel goed gek zijn geweest om dat hartje winter te wagen want ook in het Mid den-Oosten is het met een overyvegend landklimaat eind december 's nachts bitter koud. Twijfels te over. Wat echter niét betwij feld hoeft te worden is dat er rond het begin van onze jaartelling iets helders aan de hemel verscheen. Het verschijn UITGESTALD )raagbare' kerststal uit Peru. Geheel in Latijns- amerikaanse stijl gemaakt en dat betekent dus: felle kleuren en rijke versieringen. De stal re- tablo in het Spaans doet misschien enigszins den ken aan een poppenkast, maar de luiken zijn vooral als decoratie bedoeld. Het kunstwerkje in Krippana is in 1992 gemaakt door een 'stallenbouwer' uit Ochante. Hij won er dat jaar de eerste prijs mee in de kerststallenwedstrijd van de regio Cuzco. In de praktijk is het overigens niet één iemand, maar een groep mensen die de kerstfiguren op ambachtelijke wijze maakt. De afgebeelde stal behoort tot een Duitse particuliere verzameling. sel wordt namelijk beschreven in tal van kronieken van het Midden-Oosten tot in China. Helaas zijn de auteurs niet duidelijk over het seizoen, noch over de precieze richting waarin het gezien werd. En helaas ook niet over het ver schijnsel zelf. Daarom blijven de al ge noemde opties open. Eén daarvan ge niet voor astronomen echter duidelijk de voorkeur: rond het begin van onze jaartelling kwamen twee van de helder ste planeten één keer aan de hemel zó dicht bij elkaar dat ze wel... één heldere ster leken. "volcens een duizenden jaren oud geschrift bestegen drie Babylonische priesters in het plaatsje Sippar nabij de oever van de Euphraat op zekere avond de meer dan 300 treden van hun kolos sale tempel. Dat was daar al eeuwen de gewoonte; bovendien hadden de gees telijken al weken waargenomen dat de heldere planeten Jupiter en Venus avond na avond aan de hemel dichter bij elkaar kwamen te staan. Dat moest wel een voorteken zijn. En die bewuste avond verwachtte men, zo vermeldde het geschrift, „iets zeer ongewoons." Daarin werden de schrift geleerden niet teleurgesteld. „In het Oosten", zo gaal het geschrift verder, „was de maan opgekomen. In het wes ten straalden de planeten Venus en Ju piter, vlak naast elkaar in de late gloed van de avondschemering." Naarmate het later werd daalde het fonkelende tweetal naar de westelijke horizon, elkaar steeds dichter nade rend. Op zeker ogenblik, toen de hemel al donker was, spreidden de priesters hun armen weids hemelwaarts: laag boven de horizon stond een heldere, fonkelende ster waarvan het licht weer kaatst werd in het water van de Eu phraat dat die avond zo glad als een spiegel was. Venus en Jupiter waren el kaar aan de hemel zó dicht genaderd dat ze met het blote oog niet meer als twee aparte hemellichamen konden worden onderscheiden. „Dit is een aparte, een zeldzame avond. De avond van hét voorteken." D, eze gegevens zijn op zich voldoen de om, door een snelle computer terug te laten rekenen, vast te stellen wan neer die zeldzaam nauwe samenstand tussen de heldere planeten Venus en Jupiter plaatsvond. In 1976 kwamen onderzoekers van het Amerikaanse Jet Propulsion Laboratory (JPL) in Pasade na er achter dat deze door de Babylo- niërs waargenomen samenstand (con junctie) plaatsgevonden moei hebben op 17 juni van het jaar 2 vóór Christus. Hartje zomer dus. Volgens de Amerikaanse onderzoeker Hoger W. Sinnott stonden beide 'lot één fonkelende sier' samengesmolten pla neten op die bewuste avond in het ster renbeeld Leeuw (Leo). Sinnott wees er acht jaar geleden op dat dat gegeven 'wonderwel in overeenstemming is met een in 1953 boven water gekomen joodse amulet, daterend uit de Grieks- Romeinse tijd van rond het begin van onze jaartelling.' De afbeelding op het amulet laat een leeuwefiguurtje zien met tussen voor- en achterpoten een 'ster', precies op de plaats waar Venus en Jupiter op de avond van de 17de juni van het jaar 2 voor Christus 'samen smolten'. Sinnott verwees verder naar een uitge breide en uil het jaar 1911 stammende notitie van de Duitse theologie-student Alfred Jeremias, die het sterrenbeeld Leeuw in verband bracht met een aan tal bijbelse voorspellingen. Jeremias haalde in één van zijn beschouwingen een tekst aan uit Genesis-49: „Judah is een leeuwenwelp... de Scepter zal Ju dah niet verlaten, noch zal de Wetgever zich van tussen zijn voeten verwijde ren... totdat Shiloh aanstaande is...." Een stukje tekst vol cryptiek, maar toch interessant genoeg, want de samen stand tussen Jupiter en Venus deed zich op die bewuste avond inderdaad tussen voor- en achterpoten van de Leeuw voor. volgens de gedurende de eerste eeuw na Christus levende, joodse histo ricus Flavius Josephus trad een totale maansverduistering op. Josephus ver haalde hoe 'de ronde maan, tot ontstel tenis van velen, aan een wolkenloze he mel verdween en weer verscheen.' Amerikaanse en Franse onderzoekers konden deze verduistering aan de hand van speciaal toegesneden 'software' achterhalen. Die moet zijn gebeurd in de nacht van 9 op 10 januari van het jaar 1 voor Christus, dus ongeveer een half jaar nó Jezus' geboorte. Ook dat is in goede overeenstemming met I (ero des' bevel om 'alle pas-geborenen te Zou Jezus dus geboren kunnen zijn in het jaar 2 voor Christus? We weten het niet zeker; waarschijnlijk zullen we het nooit zeker weten. Maar vrijwel elk jaar wordt er bij die 'Ster van Bethlehem' ergens wel stilgestaan. Bijvoorbeeld in het Amsterdamse Artis-Planetarium. Wie Bethlehems Ster daar wil bewon deren (tot 7 januari) kan het informa tienummer bellen: 020-5233452.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 47