PASSIE FABRIEK Vmbachtelijk gevoel in de 'Noem het maar een JÊL Twintig uur waren Willem van Dam (rechts) en Maurice Philippo bezig met het' maken van een geheel uit chocolade opgetrokken arreslee van 1.20 meter bij 75 centimeter. foto united photo's de boer poppe de boer bezeten is van zijn vak. „Chocola is zulk prachtig spul...Net goud. Je smelt het om en je kunt er alles mee doen." De lekkernij - legt Willem van Dam uit - is ook meer dan een pure lust voor het oog. Met een chocoshot ben je 'meer mans". Het maakt gevoelens van geluk en verlangens los. De bewerkte pasta bevat een stof (theo bromine) die ook in het bloed voor komt na het vrijen. „Anders gezegd: het eten of drinken van chocola geeft dezelfde voldoe ning als het bedrijven van seks." Er volgt een uitbundige dialoog over de overige positieve effecten van het gebruik van chocola. Wie depressief is of zich niet lekker voelt, zou een reep of een bonbon moeten nemen. „Vroeger", weet-ie zeker, „werd een chocoladedrankje als medicijn voorgeschreven. Om mensen na een ziekte weer op krachten te laten komen." De geestdrift van Willem van Dam is niet meer te remmen. Zijn bevlogenheid is on gekend. Aan één stuk door ratelt hij in drukke zinnen die de kunst van het ruiken uitleggen, het^enot van het proeven bena drukken en de artistieke bevrediging beju belen van het op de tekentafel ontwerpen van bonbons. „Voor mij is dit werk een passie. Het laat me nooit los." O LI- O I O u Eindredactie Peter Heerkens, Paul de Tombe Vormgeving: Ed Petit Wim Dijkman, Hans van Weel De massaproduktie van de kerststol in beeld. Met tientallen tegelijk lopen de langgerekte zachtgele bollen uit de ovens van de broodfabriek. foto dick hogewoning in het kader van de Vermeer-tentoonstel ling op de markt gaan brengen. Ze hebben dat beschermd met een eigen concept en receptuur. Totdat de klant er in de super markt om vraagt. Dan moeten wij het ook gaan maken. Anders natuurlijk, maar toch..." Nieuwe trends in de eet-en snoepcultuur rondom kerst zijn volgens de insiders dit jaar nauwelijks zichtbaar geworden. Wel signaleert de Stichting Voorlichting Brood een toename van snackconsumptie, en een tendens naar ouderwetse recepten en am bachtelijke produkten. Verder blijkt vers voorgebakken brood dat de klant zelf op ie der geschikt moment kan afmaken, boom ing business. Overgaag bevestigt dat beeld. Vijfjaar geleden werd er nul gulden ver kocht aan vers voorgebakken brood. Nu zit het bedrijf op een omzet van enkele tiental len miljoenen guldens. De kerststol is in het onvoorspelbare ge weld van veranderende eetgewoonten on aantastbaar. Het heilbrood blijft iedereen bekoren. Volgens Overgaag is er hooguit sprake van een verandering in het koopge drag. 'Goedkoop, sober en groot' heeft plaats gemaakt voor 'klein, alternatief en exclusief. „Door de gewijzigde samenstel ling van gezinnen en huishoudens is er een duidelijke verschuiving naar kleinere een heden en meer variatie in de uitvoering", weet Overgaag uit ervaring. „Vier jaar terug hadden we geen ministol. Nu hebben we er een van 100 gram. En, waar we vroeger in hoofdzaak kale stollen verkochten met een los poederzakje, zijn ze nu gewikkeld in amandelschaafsel of bekleed met amandel stukjes. Het is minder recht-toe-recht-aan geworden. Het ziet er allemaal wat mooier •en ambachtelijker uit." Welke omslag zich nog aandient, populair zal het vruchtenbrood altijd blijven. „In de ze tijd van het jaar houden mensen tradi ties graag in ere", is de stellige overtuiging van Henriëtte Verbeem van de Stichting Voorlichting Brood. „En terecht. Er zijn al zo weinig klassiekers over." Een typisch Italiaanse kerstgroep, afkomstig uit de San Gottardokerk in Genua en ge bouwd in 1989. Zoals bij vrijwel alle Italiaanse groepen is ook hier meer te zien dan louter het kersttafereel. Een indrukwekkend landschap strekt zich uit achter de bogen van de ruïne. Met behulp van een doordachte belichting en dito gebruik van kleuren, suggereert het geheel een prachtige kerstnacht. Ook hier zijn Jezus, Jozef, Maria, de os en de ezel en andere aanwezigen, ondergebracht in een ru- ine, die symool staat voor het einde van de hei dense beschaving. Kwaliteitsbewakers vinden dat er weinig verschil bestaat tussen het ambachtelijke vruchtenbrood van de warme bakker en het massa-produkt van de broodfabrieken. Dat is wel eens anders geweest. Een bezoek aan een van de grootste leveranciers van de Nederlandse supermarkten. Jk durf zo arrogant te zijn om te stellen dat onze stol net zo goed, zo niet beter is dan die van de ,,lk concurreer niet met een prijs, maar met de smaak." Aan het woord: Willem van Dam, eigenaar van een chocolaterie in Heemstede. Een jonge (29 jaar) oude-ambachtsman met een grote reputatie. Waar de fabrieksmatige produktie op volle toeren draait om supermarkten en gelijksoortige zaken te bedienen, knutselen de handen van Willem van Dam de meest fraaie en smaakvolle lekkernijen. Tip van de vakman: 'Een bonbon moet je een kwartier in je mond laten smelten. Dan is-ie het lekkerst'. ■ESEEEIlIHISniIMB regelmatig blijven ze voor zijn chocolate- rie staan. Met begerige blikken bewonde ren de voorbijgangers het artistieke hoog standje in de etalage van Willem van Dam. Een uit 'pure' chocola opgetrokken arreslee van 1.20 meter bij 75 centimeter laat bij menigeen de mond verbaasd en likkebaar dend openvallen. Het kunstwerk is van een oogverblindende schoonheid. Twintig uur heeft Willem van Dam er samen met Mau rice Philippo, een chocolatier-in-de-leer, aan gewerkt. Los van de tijd die hij be steedde aan de werktekening. „Toen 'ie klaar was voelde ik van opwinding de adrenaline door mijn hele lichaam trek ken." D e gelukzalige oogopslag spreekt boek delen. Die extra aandacht van klanten en choco-liefhebbers doet hem zichtbaar goed. Over waardering heeft hij sowieso niet te klagen. Want in de praktijk van alle dag onderscheidt hij zich met zijn ambach telijke meesterstukken al nadrukkelijk van andere keurmeesters in de eet- en snoep cultuur. Echter in tijden - zoals met de feestdagen - dat de chocomania heerst, haalt hij toeren uit die hem tot een buiten gewoon vakman verheffen. Dan boetseert hij - als een beeldhouwer - produkten van chocola met een uitzonderlijk hoogexclu- siviteitsgehalte. „Het is zeker een vorm van kunst", zegt-ie zonder enig spoortje van twijfel. „Je kunt het zo apart, zo gek, niet bedenken of ik maak het." Het zinnenprikkelende chocolade-decor in zijn sfeervolle speciaalzaak aan de Heem- steedse Binnenweg maakt dat nog eens duidelijk. Menige passant houdt de pas even in voor een blik door de winkelruit of laat zich door het smaakvolle beeld verlei den tot de aapkoop van een van de vele lekkernijen. „Chocola heeft iets onweer staanbaars", doceert vader Jan van Dam, de derde generatie van een bekende Leidse banketbakkersfamilie. Van Dam sr., op be zoek bij zijn zoon: „De geur, de smaak, de glans, zeg maar de totale uitstraling van het produkt is enorm. Het heeft op menigeen een geweldige aantrekkingskracht. Mensen eten chocola met hun ogen." Willem van Dam knikt bevestigend. Het imago is hem bekend. Vandaar dat hij in deze tijd van het jaar het traditionele assor timent van bonbons en marsepein voor de chocofielen haast vanzelfsprekend heeft uitgebreid met de meest uiteenlopende kerstcreaties. Kandelaars, mini-arresleeën en andere choco-miniaturen. Keuze ge noeg. „De mensen vinden die aparte din gen schitterend. En gelukkig kijken ze niet alleen, maar kopen ze ook." W,u .em van ij am trekt een map uit de boekenkast. Bewijsstukken van waartoe hij allemaal in staat is. Trots op de resultaten. „Soms geef ik mezelf wel eens een tien." Afbeeldingen van de gouden koets, een viool, een zaag, een Mickey Mouse. Uitge voerd met een precisie die een opmerkelij ke kunstzinnigheid verraadt. „Ik heb er ge voel voor en daar altijd veel mee gedaan. Als er in de zaken waar ik werkte iets bij zonders uitgevoerd moest worden, kwam het automatisch op me af." De liefde voor het vak heeft hij niet van vreemden. Overgrootvader, opa en ouders hadden als banketbakkersfamilie ('Ik ben de vierde generatie') een gevestigde repu tatie in Leiden en in Hillegom. Bijna van zelfsprekend. dat hij een brood- en banket opleiding volgde. „Maar ik wilde er een an dere kant mee op. Me specialiseren, zoals ik nu gedaan heb." Na zijn vak-opleiding aan de KTS in Voor hout deed hij ruim tien jaar werkervaring op bij negen verschillende banketbakkers in de regio. Tot voor een half jaar geleden. Toen kreeg hij een unieke kans zijn droom te verwezenlijken in het voormalige pand van het Heemsteedse café 'De Pits'. „Een ideale plek voor een speciaalzaak", vindt hij nog steeds. „Het ligt in een drukke win kelstraat en in een gemeente waar de men sen wel een beetje van exclusiviteit hou den." In die sfeer zijn ook de winkel, de etalage en het interieur ingericht. Bovendien kun nen de klanten via een open ruimte zelf waarnemen met wat voor precisie Willem van Dam zijn vak uitoefent. Wie hem bezig ziet met het bewerken, versieren en game ren van bonbons met lijntjes, vruchtjes en figuurtjes kan niet anders dan tot de con clusie komen dat hier een man werkt die Op de plek waar de bloem, het plantaardig vet en de fruit-ingrediënten tot een vaste massa worden gekneed, zijn de pallets met balen meel haast niet aan te slepen. Een paar stappen verderop werken aspirant- bakkers zich in het zweet om grote stukken deeg met de hand in hoog tempo in de be kende wikkel-vorm te drukken. Het blijkt het enige stukje ambachtelijk werk van het totale produktieproces. „De ervaring heeft geleerd", verklaart marketing-manager Pie- ter Overwater tijdens de rondgang, „dat dit niet op machinale wijze valt te doen. Het moet met gevoel worden gedaan." Op hun ruim drie uur durende route van kille grondstof naar frivole verpakking passeren de stollen een aantal vitale pos ten. Daar graaien keurmeesters links en rechts broden van de band om ze aan een nauwkeurig kwaliteitsonderzoek te onder werpen. Bij het eindstation gaat er nog een wolkje poedersuiker over de broden, alvo rens ze in het plastic verdwijnen en in do zen worden afgevoerd. Een van de zestig verschillende soorten, die in Rotterdam en in Arnhem worden gemaakt, is klaar. De wagens kunnen voorrijden om de super markt-ketens in het hele land van de ge wenste artikelen te voorzien. Daar kan de consument ze binnen 24 uur 'dagvers uit de schappen grissen. Tenzij 'ie het ambachtelijke produkt van de warme bakker op de hoek verkiest en daarvoor dieper in de geldbuidel wil tasten. Alle waar naar zijn geld, vindt Ad Overgaag, marke ting manager van Quality Bakers. „Maar dat geldt evenzeer voor onze stollen. Wij maken ze ook in allerlei uitvoeringen, van goedkoop tot duur, afhankelijk van de sa menstelling en uitvoering. Ik durf zo arro gant te zijn om te stellen dat onze stol net zo goed, zo niet beter is dan die van de warme bakker." Bij het kwaliteitscentrum Bakkerij in Wage- ningen en de landelijke afdeling brood- en banket van de Keuringsdienst van Waren in Nijmegen willen ze niet zo ver gaan. Maar ze zijn wel eensgezind in hun opvatting dat de gemiddelde kwaliteit van de stol in de supermarkt en die van de warme bakker niet zo veel uiteenloopt. „Natuurlijk zijn er altijd uitschieters naar boven en beneden. Maar als er 'met roomboter of amandel spijs bereid' op de verpakking staat, zit het er 99 procent van de gevallen ook in", klinkt het bij beide instanties nadrukkelijk door. Ad Overgaag verwacht dat het marktaan deel van Quality Bakers (op dit gebied de grootste, samen met Saba in Hedel) zal gaan toenemen. „Want", zegt hij, „de in breng van de warme bakker loopt over de gehele linie terug. Steeds vaker wordt brood in de supermarkt gekocht. Waarom? Heel simpel. Omdat de mensen niet langer teleurgesteld zijn in de kwaliteit." De manager hoort de ruim drieduizend warme bakkers in den lande al tandenknar sen. „Natuurlijk", zegt-ie, „is het leuk voor ons om over een stijgende markt te praten. Maar ik ben er absoluut op tegen dat de warme bakkers bij bosjes het loodje leggen. Uiteraard willen we zelf vernieuwend en medebepalend zijn in de branche. Maar toch volgen wij veelal de weg die zij aange ven. Neem het speciale brood dat ze in '96 Zinnenprikkelende chocolade als kunst warme bakker." pas vlak voor de ;n, branden bij Quality weken voor de donke de lampen reeds 24 uur buiten - bij de talloze laad- stiauuu:» van het bedrijf - staat in schril con trast met de koortsachtige bedrijvigheid in de fabriek. Vijf etmalen per week, anderhal ve maand lang wordt hier keihard gewerkt om duizenden vruchtenbroden in allerlei soorten en maten per dag van de band te laten lopen. De produkten vinden hun weg naar vrijwel alle supermarkten in Neder land. In de immense hal staat overal de druk op de gloeiend hete ketel(s). Werknemers lo pen af en aan langs de haast eindeloze pro- duktiestraat. In het hart van het gebouw dendert een feestelijk aangeklede trein van kerststollen traag, maar gestadig over een rails, die het produkt door de verschillende kamers en ovens voert. De bonte stoet aan vruchtenbroden doorbreekt het overheer sende wit van de steriel ogende bakkerij. dm

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 43