Het traanloze verdriet over een vermoorde dochter Feiten Meningen In een stal? Klagen Nieuwe agenda? Nieuwe telefoonnummers. Een nieuw jaar en ook nieuwe nummers. Vergeet ze niet in uw agenda te noteren. U vindt ze makkelijk met behulp van de Omnummergids. Hebt u toch nog vragen, bel dan het gratis informatienummer: 06-0096. Bellen? Even tot iotellen. ZATERDAG 23 DECEMBER 1995 Het boek De bijbel nu van Meir Shalev, over wie ik vorige week schreef, handelt, zoals van een Joodse auteur te verwachten is, uitsluitend over het Oude Testa ment. Dat is jammer, want ie mand die het land Israël goed kent, had misschien de vraag kunnen oplossen: werd Jezus wel in een stal geboren? Ik heb dat van kindsbeen af aan gehoord, en ook altijd geloofd, maar de Engel se schrijver A.N. Wilson zegt in zijn boek Jezus, een biografie: 'Zelfs als we ieder woord van de bijbel als letterlijk waar blijven aannemen, vinden we nergens dat Jezus in een stal werd gebo ren. Geen van de Evangeliën be weert dat'. I let is waar: nergens in het evangelie van Lucas of Mat- theüs staat dat Jezus in een stal ter wereld kwam. Zeker, hij werd in een kribbe gelegd, maar een kribbe kan overal staan, en heeft volgens Wilson misschien op de over dekte bin nenplaats van een herberg ge staan, maar niet in een stal. Als de Wijzen uit het Oosten komen, staat er in het Evan gelie van Mattheüs in vers 11: 'En in het huis gekomen zijnde, vonden zij het Kindeken, met Maria, Zijne Moeder'. Daar is dus al sprake van een huis! Over een stal wordt door de evangelist niet gerept. Jk heb vervolgens het boek Je zus, een revolutionaire biografie, van John Dominic Crossan, hoog leraar Bijbelse geschiedenis aan de DePaul Universiteit van Chi cago, erop na geslagen, maar die roert het stalprobleem niet aan. Dat komt omdat hij een reu- zestap verder gaat. Hij gelooft he lemaal niet dat Jezus in Bethle hem werd geboren. Hij merkt op: 'Het is niet leuk om het te moeten zeggen, omdat het altijd zo'n spannend verhaal is geweest, maar de reis naar en van Betle- hem voor een volkstelling is lou ter een verzinsel, een schepping van Lucas' eigen verbeelding'. In dat verband zegt hij iets dat moeilijk te weerleggen lijkt: 'Het idee dat iedereen terugging naar de woonplaats van zijn voorou ders om zich te laten registreren en daarna na huis terug te lceren, zou toen, evenals nu, in bureau cratisch opzicht een nachtmerrie zijn geweest'. Desondanks staat er in Lucas 2 vers 3: 'En zij gingen allen om beschreven te worden, een iegelijk naar zijne eigen stad'. Ik herinner mij nog goed dat ik op de Zondagsschool een keer ge vraagd heb: 'Maar die herders dan? Die hielden de wacht bij hun kudde. Maar moesten die herders dan niet op reis? Hoefden die dan niet beschreven te worden?' De zondagsschoolmeester wist daar geen antwoord op, en die won derlijke herders, die ondanks de volkstelling gewoon thuis moch ten blijven, hebben jarenlang door mijn hoofd gespookt. Hoe wonderlijk dat de twijfel bij zo'n ondergeschikt puntje kan gaan knagen! Intussen staat al lang vast dat. zoals Crossan in zijn boek zegt, 'onder Augustus niet zo'n wereldwijde volkstelling is gehouden'. Bovendien: toen Qui- rinius het bewind over Syrië voer de, was Herodus, in de bijbel ver antwoordelijk voor de kinder moord te Bethlehem, al tien jaar dood. Het is spijtig om te moeten constateren dat er van het Lucas- evangelie, dat ongetwijfeld dezer dagen weer overal voorgelezen zal worden, niet veel waar kan zijn. Een kiekje uit het familie-album. Moeder en dochter in gelukkige tijden, op vakantie op Grand Canaria. foto gpl Moeder van Marijke van Dijk: Die mannen mogen niet meer verder leven Onbegrijpelijk. Ze zal het nog vele malen herhalen. Gewoon onbegrijpelijk. Het is waarschijnlijk het enige woord, dat de ge voelens van de Hilversumse mevrouw Van Klooster ook maar enigszins kan benaderen. Haar oudste dochter Marijke werd dit jaar in Turkije door vier mannen wreed verkracht, mishandeld en vervolgens op een gruwelijke wijze vermoord. Eind mei vertrok Marijke van Dijk onbezorgd samen met twee vrien dinnen voor een korte vakantie naar Turkije. „Eén dag heeft ze van het zonnetje kunnen genieten. Daarna kreeg ik haar in een pak ketje thuis." „Waarom? Waarom heb je dat gedaan? Ze was mijn kind!" Dat heeft mevrouw Van Klooster in de rechtszaal van Alanya een van de vier daders voor de voeten gewor pen. ,,Ik riep dat tegen die dikkerd, Aii, die haar de messteken heeft toegebracht. Maar hij schudde zijn hoofd en praatte weer ver der met een van die andere kerels. Geen centje berouw, hoor. Absoluut niet." Het is het enige moment tijdens het gesprek dat ze heftig geëmotioneerd raakt. Afgelopen dinsdag maakte mevrouw Van Klooster, samen met haar jongste dochter Margot, voor de achtste en naar zij toen nog zo vurig hoopte laatste keer sinds ju ni de zware gang naar de rechtbank in Ala nya. Dat was telkens weer heel moeilijk. Maar thuisblijven, dat zou nog veel moeilij ker zijn geweest. „Ik vocht voor mijn doch ter, die dat zelf niet meer kan. Marijke zou voor ons precies hetzelfde hebben gedaan. Dit mag niet in de doofpot gestopt worden. Maar ik weet, het gebeurt dagelijks." Op de salontafel staat een asbak vol sigaret- tepeuken. De grote mok koffie met melk, de zoveelste van die dag, wordt langzaam koud. De gaskachel verwarmt de kleine, knus ingerichte woonkamer met gemak. Aan de muur hangt een aantal foto's van Marijke, in kleur en zwart-wit. Een stralen de jonge vrouw. In de kast staan de foto-al bums van Marijke, met vooral veel vakan tiekiekjes. Ook uit Turkije. Op de driezits bank ligt het hondje van haar vermoorde dochter, Dirk, heerlijk te slapen. GEEN TRANEN Mevrouw Van Klooster praat zacht, traan - loos geëmotioneerd. De eerste weken heeft ze natuurlijk veel gehuild, maar daarna kwamen de tranen niet meer. Ze vertelt dat volgens de psycholoog, bij wie ze sinds de traumatische gebeurtenis onder behande ling is, het verwerken van het drama eigen lijk pas kan beginnen na de uitspraak van de Turkse rechtbank. Die datum is nu be paald op 18 januari. Ze ziet als een berg op tegen de gevoelens die zullen loskomen. „Dan valt voor mij de klap", zegt ze. Hoop op de toekomst? Nee, die heeft ze he lemaal niet meer. „Dit kan ik nooit meer vergeten, nee, nee, ik zou niet weten hoe. Gelukkig heb ik nóg een dochter. Zij steunt me ontzettend veel en dat terwijl ze het er zelf ook heel moeilijk mee heeft. Voor haar wil ik nog wel verder leven, maar anders had het voor mij echt niet meer gehoeven. Voorlopig woont ze bij mij, maar ze gaat vandaag of morgen toch weer naar haar ei gen huis toe. En dat is goed, dat moet ook. Ze is nog jong, ze moet nog iets maken van haar leven. De enige hoop die ik nog heb is dat bij die vier daders de doodstraf voltrokken wordt. Want wat ze die meisjes hebben aange daan, dat is gewoon verschrikkelijk. Mijn gevoel is: ze hebben mijn kind vermoord en daarom mogen ze er van mij ook niet meer zijn. Om te voorkomen dat, mochten ze ooit toch nog vrij komen, het weer ge beurt." Ik wilde per se het autopsierapport van Ma rijke hebben van de Turkse artsen, maar dat kreeg ik niet. De Nederlandse ambassade heeft daar toen in bemiddeld en gezorgd voor de vertaling. Met Margot, evenals Ma rijke verpleegkundige, heb ik het gelezen. Het is heel verschrikkelijk. Marijke is daar eerst vermoord met drie heel diepe messte ken in d'r rug, die haar nieren en lever heb ben geraakt. Daarna is ze driehonderd me ter naar beneden gegooid. Daarbij is haar hoofd verbrijzeld, haar arm en nek gebro ken, haar linkerbeen afgescheurd en haar buik opengescheurd. Dat hebben ze mijn kind aangedaan." PAKKETJE „Ik heb haar niet meer mogen zien. Dat was niet mogelijk. En dat begrijp ik ook wel, want ze heeft daar na haar dood nog vier dagen in de volle zon gelegen. In een pak ketje heb ik haar thuisgekregen. En dan kunnen andere mensen zeggen dat ze tegen de doodstraf zijn, maar ik vind dat die man nen het verdienen. Die mogen niet meer verder leven. Ze hebben bekend dat ze er mee door hadden willen gaan. Van elke na tionaliteit hadden ze één vrouw willen ver krachten en vermoorden. Na het drama wa ren ze van plan geweest de volgende dag al weer met hun busje naar het vliegveld te rij den om daar vrouwen op te pikken." Vlak voor de molestatie van de drie Hilver sumse vrouwen hadden de mannen zich al vergrepen aan een toeriste uit Georgië en haar vervolgens ook vermoord. Mevrouw Van Klooster heeft een foto van de blonde derd meter naar beneden wordt gegooid, dan is er niks meer van je heel. Het heeft nog een dag of drie, vier geduurd voordal d'r boven hadden. Maar al had het een h jaar geduurd, ik was niet weggegaan." AFSCHEID Pas in oktober heeft mevrouw Van Kloosi samen met Margot, het ravijn bezocht w: Marijke aan haar einde kwam. „In het be wilde ik dat niet, maar naderhand ben ik toch meegegaan. Ik wilde met m'n eigen ogen zien hoe die plek eruit zag. Daar he ik heel bewust afscheid genomen van ha. Ik heb nu een helder beeld van Marijke voor ogen, hoe ze daar boven staat en af| slacht wordt. De weg erheen is echt een denrit. Een en al diepte en rotsen. Daar werd het voor mij duidelijk: er was geen ontsnapping mogelijk geweest. Mevrouw van Klooster vertelt dat de drie vriendinnen op die bewuste maandag avond 22 mei, terugkomend van gezellig winkelen, bewust hebben gekozen voorv voer naar .hun hotel met een wit minibus Want een taxi, dat vonden ze te gevaarlijl De busjes zijn een vertrouwde verschijnii in Turkse toeristencentra, waar ze vakani vierders van en naar hun hotels vervoerei De vrouwen kozen voor dit vervoermiddi omdat daarin altijd méér mensen vervoe worden. Een veilig idee. Dachten ze. „Marijke kende Turkije goed, ze is er mef malen geweest. Nooit problemen gehad.l Nooit. Ze zijn gewoon in het verkeerde bi je gestapt. Er zaten toen nog meer mense in, maar die stapten al snel uit. Daarna w den ze ontvoerd. De deuren gingen op sl| Weg. De bergen in. Een lange tocht. Wij c den er, in het licht, twee uur over. Zij heb ben er vier uur over gedaan. Ik stel me de doodsangsten voor die ze gehad hebben. Opgesloten, geen kant uit kunnen. Marijl was groot, echt sterk. Maar tegen vier ma nen met messen, daartegen kun je niks b ginnen. Ze werden zo murw geslagen, mi handeld, toegetakeld, verkracht. Het is hf erg geweest in die bus." GELUK Hanneke en Suzanne zijn verderop terecl gekomen. Die hebben ze toen tien meter naar beneden gegooid. Die mannen heb ben zich vergist, ze dachten dat het daar dieper was. Ook Hanneke en Suzanne mochten niet meer leven. Ze zijn eerst ge wurgd en vervolgens uit de bus gegooid. Daarna zijn die mannen nog een keer ter geweest en hebben ze messteken in hun keel gekregeh. Dat is hun geluk geweest, want daardoor kregen ze weer lucht. And waren ook zij echt dood geweest en hadd ze de daders nooit meer kunnen aanwijzi In het begin, toen ik m'n autootje nog ha ging ik elke dag naar het graf van Marijke Nu ga ik er zeker eens per week nog heer Het helpt me wel. Het gevoel dat je d'r le vend bij je hebt, dat krijg ik daar. Daaron hebben we Marijke laten begraven en nif laten cremeren. Dan heb je helemaal gee plek meer waar je naar toe kan. Het is er{ belangrijk om zo'n plek te hebben. In hel begin had ik heel sterk het gevoel: ze loof naast me. Zo dichtbij." hilversum renate van iperen jonge vrouw op haar televisietoestel staan, naast een foto van dochter Marijke. „Kijk maar, oo|<: zo'n schatje om te zien. Die foto heb ik gekregen van haar zusje. Haar heb ben ze ook met z'n vieren verkracht en daarna met schroevedraaiers bewerkt. Dat heeft dat kind allemaal meegemaakt. Je kan je gewoon niet voorstellen dat er zulke mensen op de wereld bestaan." Gelukkig was dochter Margot net bij haar thuis op het moment dat de politie aan de deur kwam om haar te vertellen wat zich in Turkije had afgespeeld. „Het was toen nog niet duidelijk dat ze dood was. Maar Margot zei direct: 'Mama, je hoeft er geen hoop meer op te hebben, want Marijke is er niet meer.' Maar ik had nog wel een klein beetje hoop. We zijn er snel heengevlogen en toen kwamen we daar aan. De andere twee meisjes lagen zwaar mishandeld in het zie kenhuis. Maar Marijke lag nog in het ravijn. Achteraf wist ik het ook wel: als je driehon- Mevrouw van Klooster met het hondje van haar vermoorde dochter. foto gpd De wind huilt door de i straten. Natte sneeuw- J buien. De Engelse win- ter >s 'n aantocht en het öicl empire siddert. En wat i londen kunnen ze klagen en overdrijven, sommige Engelsen. Twee wekeji geleden, toen het kwik nog rond de plus tien schommelde, waren ze bij mij in de buurt al te be zichtigen. Kleumende mannen bij de bakker. Wat een weer. wat een weer. was ik maar bij moeder thuisgebleven, zei een robuuste kerel, terwijl hij zich de handen warm klapte alsof de bloed somloop door een Siberische vorst in ongerede was geraakt. Op straat zag ik dames met witbonten oorkleppen op uit het tweede autootje stappen om boodschappen te gaan doen. Daar was ik niet echt verbijsterd over want van de penny shoes-troela's die mijn buurt onveilig maken, kun je alles verwachten. Van de week had ik het (juchtig aan de stok met zo'n exemplaar. Op hoge be nen - een hele prestatie met lage hak ken - stapte ze weeklagend op me af toen ik op mijn achter haar auto gepar keerde motor wilde stappen. Ze kon niet weg omdat 'dat ding' te dichtbij stond. Of ik soms geen ogen in m'n hoofd had. Die keken, met enige verba zing, nadrukkelijk naar de anderhalve meter brede kloof tussen mijn voorwiel en haar achterbumper. Dit demonstratieve kijken en de op merking dat een paar extra-rijlessen uitkomst konden bieden, brachten haar in staat van razernij. Nog nooit in haar leven was ze zo'n 'a-sociale bas taard' tegengekomen, ik moest snel op rotten naar het zooitje waar ik vandaan kwam. Graag gedaan, zei ik en vertrok. Een ander lid van deze aparte sekse heeft er bij mij in de straat hoogstper soonlijk voor gezorgd dat een prachtige boom schuin tegenover mijn huis par does is geamputeerd. Sommige takken hingen namelijk zo laag dat de vuilnis wagen er niet onderdoor kon. Daar door bleven de van wieltjes voorziene vuilcontainers verderop in de vijftig meter lange en wat smalle straat onge- leegd. De vuilnismannen weigerden de vuil nisbakken naar hun wagen toe te rij den. Ze klaagden dat hun werk al zwaar genoeg was en de vakbond vast ook tegen. De bewoonster die gewoon lijk haar auto langs de stoeprand te genover de boom parkeert, weigerde die één keer per week op een andere plek te zetten, zodat de vuilniswagen kon passeren. Nee, er werd woedend bij de wijkraad geprotesteerd en die liet onmiddellijk de elektrieke zaag uitruk ken. Het zal allemaal wel met het weer te maken hebben. Want op nationale schaal wordt er ook heel wat afge- klaagd en getobd. De treinen bijvoor beeld reden niet op tijd omdat herfst bladeren de rails bedekten. Heisa. Deze week begon het wat nattig te sneeuwen en de televisie voorspelde meteen groot onheil op de wegen. Een hele opluchting was dat ik mijn Russische vriend Roeslan op bezoek had. Hij vond het wel lekker weer hier. En alles werkte gewoon, de bussen, de treinen, de telefoon, de post. Elke mor gen pakte hij opgewekt de ondergrond se voor weer een toeristisch uitstapje naar het centrum. Dat was fout want mijn metrostation ligt aan de Northern Line die niet voor niets in rouwzwart op het Under ground-schema staat aangegeven en in de volksmond misery-lineheei. Tot drie keer toe deed hij ruim twee uur over een metro-rit die normaliter een half uurtje in beslag neemt. De derde keer, op zaterdagavond, deed de stoppen bij hem doorslaan. „Er wordt niets omgeroepen, niemand weet wat er aan de hand is maar op het elektronische bord dat de aankomst van*de treinen aangeeft worden wel voortdurend de winnende cijfers van de lotto geprojecteerd. Zoiets is me in Moskou nog nooit overkomenklaag de de Rus. Dat klonk heel erg Engels. hans geleunse correspondent I

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2