DINANT j vreest een ;3nieuwe catastrofe X-mas in New York Kortingcoupons voor skiërs Ardennenstadje had het 's winters nooit zo druk Aari de tafeltjes van hotel-restau rant de laCouronne in Dinant wordt met smaak gegeten. Civet de marcassin, moules a la crème, blanc de volaille... Alsof er niet elk ogenblik een tonnenzware rots op het perceel kan neerstorten. Want aan de achterkant van het hotel torent het rotsmassief, waarvan op de middag van 16 oktober om 15.18 uur een stuk van driehon derd ton losliet dat een deel van het warenhuis Galeries Sax ver pletterde plus enkele appartemen ten en een paar auto's. In de Rue de Sax zie je voorbijgan gers gespannen omhoog kijken. Vrijwel iedereen die de machtige, middeleeuwse Basilique Collégiale passeert, richt de blik op de rots die hoog boven het centrum uit steekt. In 1227 stortte al eens een geweldig rotsblok vernietigend neer op het romaanse kerkgebouw dat daar eerder stond en daarbij vielen honderdtien doden. Dit keer raakte als door een wonder zelfs niemand gewond, maar Di nant huivert bij de gedachte aan wat nog kan gebeuren. Even voorbij het bedreigde Hotel de la Couronne staat op de Place Victor Collard een houten, kerst- stal-achtig keetje waarin stukjes rotsblok worden verkocht, verpakt in cellofaan en voorzien van een rood lakzegeltje, waarop het ge meentewapen is afgebeeld. De 'Solidariteitsketen voor de geteis- terden' vraagt er 200 BF voor. Op hetzelfde plein ook een fraai vormgegeven object ter ere van de op 6 november 1814 in Dinant ge boren en op 7 februari 1894 in Pa rijs overleden Adolphe Sax, uitvin der van de saxofoon. Toeristen hebben er nauwelijks oog voor. Zij verdringen zich voor het hek dat uitzicht biedt op de gevallen rots partij. Of loeren natuurlijk naar het ruim 35 meter hoog stuk gra niet dat zichtbaar is losgeraakt van de berg. Deskundigen hebben vastgesteld dat de kans bestaat dat dit deel op korte termijn eveneens omlaag kan komen. De overige huizen in de Rue sous les Roches en de achterkant van Hotel de la Couronne zouden dan worden ge troffen. Eigenaar van hotel De la Couronne is André Blondiaux, maar als hij uit zijn keuken komt en het voorschoot heeft afgedaan blijkt hij te zijn getransformeerd tot directeur van de WV. En in die kwaliteit kan hij meedelen dat af- gelopend maand tienduizend toe risten het rampgebiedje hebben bezocht. En dat terwijl Dinant normaal in deze tijd van het jaar hooguit zo'n vijfhonderd bezoe kers trekt, want vrijwel alle attrac ties zijn gesloten en de rondvaart boten over de Maas varen in de winter niet. Blondiaux beschouwt het plotse linge wintertoerisme met gemeng de gevoelens. „Laat ons niet ver geten dat dit een catastrofe is. Die toeristen bezoeken de Ardennen en denken: kom, we nemen ook nog even een kijkje bij de gevallen rots in Dinant. In de weekeinden is het rond die plek enorm druk. Commercieel gezien misschien niet slecht, maar de schade die we hebben geleden is enorm en de dreiging van een volgende ramp blijft." Het bijna veertig meter ho ge rotsblok dat lijkt te zijn losge raakt van de berg zou zelfs de panden aan de Rue Adolphe Sax kunnen treffen. De schade zou in dat geval nauwelijks te overzien zijn. Op het ogenblik wordt van al les ondernomen om de rots te stutten. Zware ijzeren palen zijn tegen de wand geplaatst. Ook wor den gaten geboord en die 'gangen' worden gevuld met beton. „Maar het is de vraag of dat helpt", meent Blondiaux. „Wat mij betreft mogen ze die rots in delen naar beneden laten komen. De huizen aan die kant zijn toch al kapot. Dan is tenminste het gevaar gewe- In Le Bridge Pub op het Plein Ast- rid met aardig uitzicht op de Maas, in Le Sax op hetzelfde plein of La Licorne in de Rue de Sax, zit je net ver genoeg van de plek des onheils om ontspannen te genie ten van de favoriete plaatselijke bieren. Het meisje dat ons in de Bridge Pub een biertje tapt, schudt misprijzend het hoofd als we deze grijze middag naar buiten staren en alweer enkele voorbijgangers de blik omhoog richten. „Het is niet goed dat er zoveel ophef van wordt gemaakt. We krijgen een heleboel Nederlandse en Duitse sensatiezoekers op bezoek en die blijven maar een uurtje. Dinant, meneer, moet het hebben van gasten die komen logeren om er een paar dagen rond te kijken. Bij na iedereen hier vindt dat de over heid in gebreke blijft als ze er niet voor zorgt dat de rest van de los geraakte rots wordt gesloopt." He Pare Mont-Fat met zijn pre historische spelonken en de oude Tour de Montfort, de rondvaart boten, de Citadel met kabelbaan, de grot La Merveilleuse, het ko permuseum, het historisch spoortreintje Dinant-Givet, tien tallen restaurants en natuurlijk de uitgestrekte bossen maken Dinant in de zomer tot een oord dat ho telbedden tekort komt. Maar van af oktober tot april verkeert Di nant in winterslaap. Alleen de kerstmarkt (tot 31 december), zorgt nog voor vertier. In de winkelrijke Rue Grande en de Rue Adolphe Sax echter wordt de toerist desondanks voortdu rend geconfronteerd met de be faamde Couque, een volgens hon derden jaren oud recept gebak ken, op speculaas lijkende koek. In de houten vormen die de bakkers ervoor gebruiken zijn allerlei his torische figuren, godsdienstige ta ferelen en stadsgezichten uitge sneden. Maar het relaas van de gevallen rots is er nog niet in ver werkt. De bakkers van Dinant wachten de verdere lotgevallen kennelijk nog even af. Info Syndicat d'Initiative (WV), Rue Grande 37, 00 32 - 82 22 28 70 of het Belgisch Ver keersbureau, Herengracht 435- 437, 1017 BR Amsterdam, 020 - 62 45 95 3. E I SBERICHTEN Jubileumexpositie Afrika Museum Interbus naar Polen Zoals elk jaar toont het Afrika Museum in het Gelderse Berg en Dal een aantal kerststallen en -groepen. Maar ditmaal is de ten toonstelling, die tot en mefT4 januari duurt, groter van opzet, omdat het de eerste is in een reeks waarmee het Afrika Museum in 1996 zijn veertigjarig bestaan viert. Daarom worden behalve kerststallen ook voorwerpen uit de collectie getoond die duidelijk maken hoe Afrikaanse kunst door andere christelijke thema's is geïnspireerd. Middelpunt echter van de tentoonstelling zijn zestig kerststallen uit onder meer Ivoorkust, Nigeria, Gabon, Rwanda, Lesotho en Madagascar. Info: 024 - 68 41 92 2. Het Utrechtse busbedrijf Inter bus is een lijndienst op Polen begonnen. Elke vrijdag rijdt er vanuit Nederland (zes opstap plaatsen) een touringcar naar Warschau, Poznan, Torun en Bydgoszcz. De terugreis begint op zondag. Een retourticket is er vanaf 180 gulden, een enkel tje vanaf 100 gulden. Info: het ANVR-Reisbureau. Bedstede Professor Plons Fietsen bij Kaapstad Did °d 'en In de schuilkerk 'm( 'Ons Lieve Heer op Solder' aan de i Oudezijds Voor burgwal 40 te Am sterdam staat tot en met 4 februari Wf een antieke kerst - groep. Een authentieke 17de eeuwse bedstede fungeert hierbij als stal. De figuren van de kerstgroep zijn ongeveer één meter hoog. Het museum wijdt te vens een tentoon stelling aan het re ligieuze werk van de Amsterdamsé schilder Jacob de Wit. Info: 020- •1| 62 46 60 4. Hout drijft, ijzer zinkt. Zelfs een kind weet dat. Niemand verbaast zich er dus over dat een houten boot blijft drijven. Maar hoe komt het dat een ijzeren schip de gol ven bedwingt zonder kopje onder te gaan? In het Maritiem Muse um 'Prins Hendrik' aan de Leuve- haven 1 in Rotterdam draaien ze daar de hand niet voor om. Hele maal niet nu 'Professor Plons', de kindertentoonstelling, kort gele den werd vernieuwd en uitge breid. Uitermate geschikt voor wie meer wil weten over bijvoor beeld de werking van sluis, kom pas, hovercraft en periséoop. Met behulp van grote waterbakken doet een buitenexpositie alles uit de doeken over laden en lossen, drijven en zinken, dijken en krib ben, takelen, heffen en hijsen. Info: Het Maritiem Museum in Rotterdam, 010-41 32 68 0. Vrienden van Jan Klaassen In het Tropenmuseum aan de Linnaeusstraat 2 in Am sterdam spelen honderden theaterpoppen uit Afrika en Azië een hoofdrol in een expositie, waarin Jan Klaassen zijn verre vrienden voorstelt aan de bezoeker. Video programma's en licht- en geluidshows brengen poppen tot leven uit onder meer Indónesië, Turkije, India, Thai land, Vietnam en Mali. Daarnaast zijn poppenkasten, decors en muziekinstrumenten te bewonderen. 'Verre vrienden van Jan Klaassen' duurt tot en met 1 septem ber 1996. Info: 020 -56 88 21 5. De Fietsvakantiewinkel in Woerden biedt belangstellenden de gelegenheid deel te ne men aan de populairste fietstocht in Zuid- Afrika, de Argus. Deze 105 kilompter lange rit over het Kaapse Schiereiland (start en fi nish in Kaapstad) voert de deelnemers langs en over onder meer de Muizenberg. Smitswinkel Bay, Klaasjagersberg, de schit terende, maar steile kliffen van Chapman's Peak Drive en - als feestelijk slot - de 226 meter hoge 'Suikerbossie'. Dit jaar wordt de Argus, die jaarlijks zo'n 22.500 deelnemers trekt, gehouden op 10 maart. De Fietsva kantiewinkel heeft de tocht opgenomen in een 13-daags arrangement (3 tot en met 15 maart) waarin op bijna elke dag een rit wordt gemaakt van om en nabij de 100 kilo meter. Info: Fietsvakantiewinkel in Woerden, 03 48 -42 18 44. Cassettebandje als gids Net als in Maastricht kunnen toeristen nu ook in Nijmegen op pad met een cassette bandje als gids. Er werd een cultuur-histori sche wandelroute samengesteld, die de wandelaar langs plaatsen voert, die herin neren aan de Romeinse tijd. Het traject loopt ook langs de 16de-eeuwse gevels in de binnenstad en verschillende moderne monumenten die verwijzen naar het Nij meegs verleden. Feiten worden op de ge luidscassette speels gecombineerd met anekdotes, authentieke geluidsfragmenten en eigentijdse muziek. De huurprijs van de cassette is 7,50 gulden. Als borg dient een geldig legitimatiebewijs of een bedrag van honderd gulden te worden afgegeven bij het VW-kantoor St. Jorisstraat 72. Info: 024 - 32 25 44 6. Interbus naar Polen Het Utrechtse busbedrijf Interbus is een lijndienst op Polen begonnen. Elke vrijdag rijdt er vanuit Nederland (zes opstapplaat sen) een touringcar naar Warschau, Po znan, Torun en Bydgoszcz. De terugreis be gint op zondag. Een retourticket is er vanaf 180 gulden, een enkeltje vanaf 100 gulden. Info: het ANVR-Reisbureau. new vork» De meest gefotogra feerde kerstboom, noemen de Amerikanen met niets ontziend chauvinisme de 25 meter hoge sparreboom die begin december bij het beroemde ijsbaantje in het Rockefeller Center in New York wer<^ geplaatst. Het uit Noorwe gen gehaalde gevaarte gaat be dolven onder ruim 25.000 lampjes, die werden ontstoken door 's werelds beroemdste foto modellen Naomi Campbell en Claudia Schiffer. New York is de laatste jaren uitgegroeid tot een van de belangrijkste stedenreisbe- stemmingen van Nederlanders. Exacte cijfers zijn niet bekend om dat in de tellingen zaken- en toe ristische trips niet van elkaar wor den gescheiden en de Amerikaan se metropool vaak als onderdeel wordt gezien van een vakantie waarin ook andere delen van de Verenigde Staten worden aange daan. Maar het staat vast, dat per jaar gemiddeld zo'n 60.000 Ne derlanders uitsluitend voor hun plezier naar de Big Apple vliegen. New York schaarde zich daarmee bij de top-10 van de stedenreisbe- stemmingen, die - door de proble men in Parijs - momenteel wordt aangevoerd door Londen. FOTO ADAM NADEL Het Frankrijk Huis in Amster dam geeft een boekje uit met daarin coupons, die de gebruiker recht geeft op goedkopere ski lessen in vijftien populaire Fran se wintersport gebieden. Ook kan er met de bonnen korting worden verkregen op zowel skihuur als toegang tot discothe ken. Een groot aantal restaurants en supermarkten heeft zich eveneens bij de actie aangesloten. De coupons worden gratis verstrekt aan iedereen die een wintersportreis boekt bij De Jong Intra en Snowtime. Ook passagiers die via de Last Minute-lijn van het Frankrijk Huis een skivakantie boeken, ont vangen het boekje. Info: het Frankrijk Huis in Amsterdam, 020 - 62 30 32 5. UITGESTALD Een bijzonder eenvoudige kerstgroep die be hoort aan de Luikse bisschop Albert Houssi- au. Van een stalletje is in het geheel geen sprake, de drie geëmailleerde beeldjes zijn uit één stuk klei gevormd en gebakken. Zusters uit het kloos ter van Sint Gertrudis in het Belgische Louvain- la-Neuve, maakte het kunstwerkje dat niet meer dan twintig centimeter hoog is. Bisschop Houssi- au leende zijn kribbe vorig jaar in het jaar van de Familie uit aan Krippana Hij is bescherm heer van de tentoonstelling. xyf-'! «N': L§F jJaUli m> LsJXi

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 27