Leidsch Dagblad 'Euthanasie uit strafrecht' 27 ,e KERSTDAG GE0PEN overCtad IVAN ROY C.S. van tilViiittiMiii In vervoering met Rieu )ESIGN '96 KERSTSHOW .VOLGENS VAN TIL Schrijver A. Alberts overleden ui Brugman Koninklijke onderscheiding voor actrice Ellen Vogel ie GOED NIEUWS fERDAG 23 DECEMBER 1995 OPGERICHT 1 MAART 1860 Feiten en Meningen Het verdriet over een vermoorde dochter Binnenland Buitenland Zwendel met illegaal -2) vuurwerk door marine was geen incident Bewaking premier Peres van Israël opgevoerd Sport Toerisme Overmars mist vrijwel zeker het EK voetbal Dinant vreest een nieuwe catastrofe LOSSE NUMMERS ƒ1,65 ZATERDAG ƒ1,85 ADVOCATEN (Tel. (071) 5122362 trick Kluivert rvolgd wegens od door schuld Ajacied Patrick Kluivert It vervolgd voor het veroor- n van het auto-ongeluk rbij de Vlaardingse schouw- ;directeur Marten Putman het leven kwam en diens w zwaar gewond raakte, vert wordt dood door tld en het toebrengen van ïr lichamelijk letsel door ld ten laste gelegd, maakte Amsterdamse officier van tie mr. N. Schaar gisteren nd. 19-jarige voetballer heeft ?ns het Gerechtelijk Labo- ium met een snelheid van kilometer per uur gereden niet meer dan vijftig kilo- r is toegestaan. Hij riskeert naximumstraf van één jaar net een boete van 10.000 en en vijf jaar ontzegging de rijbevoegdheid. Kluivert zich in februari of maart de rechter verantwoorden, die tijd mag hij daorvoet- :n. advocaat van de Ajacied, M. Nan, raadpleegde een undige die meent dat de leid op het fatale moment meer was dan 72 kilometer ïur. Een ooggetuige zag dat vielen van de auto waarin vert reed bij het passeren een brug het contact met vegdek verloren. Ve hebben er altijd rekening gehouden dat het deze op zou gaan", aldus Ajax- lingmeester Arie van Os', familie Putman is blij dat tie heeft besloten tot vervol van Kluivert. De familie t hier echter nooit op aan- ongen. Uandaag in deze krant een speciale Kerïlbijlage, met als onderwerpen: Beelden van 'Krippana', een unieke verzameling kerststallen in Manderfeld René Diekstra in zijn rubriek Denkwijzen De gezondheid vah eenzaamheid Van theemutscultuur tot walkman-ego. Het Ik-tijdperk op z'n hoogtepunt. 'Een parochie is als een speeltuin'. Pater Frans Vervooren weer even 'Terug naar Oegstgeest'. Kerststollen en chocolade. Het werk achter de lekkernijen. Hoe is het om arm te zijn in Nederland? Financieel balanceren op het randje. Bezoek aan de familie van de in de Tour de France verongelukte Italiaanse wielrenner Fabio Casartelli. 'Stille nacht, Heilige nacht'. Een kerstlied geboren uit nood. Kersttoerisme. Vluchten voor de feestdagen. De 'Stoutmoedige diefte van Het Lam Gods'. Ultieme erkenning voor Gentse Kunstroof. Werd Jezus in de zomer geboren? Twijfels rond de Ster van Bethlehem. Kerst in zuidelijk Afrika. 'Ik mis daarbij de kou. Dat snijdende wintergevoel'. Schildersoorlog op de Place du Tertre in Parijs. FEESTELIJK CONCEPT DESIGNCENTRUM Zes jaar met TBS voor moord op Beau amsterdam anp leiden Voor een uitverkochte zaal in de Groenoordhallen gaf André Rieu gisteravond zijn kerstconcert in Leiden. Bijgestaan door het jongenskoor 'De Lentebloempjes' waarbij de zesjarige Dennis solo 'Er is een kindeke' mocht zingen, bracht Rieu zijn duizenden luisteraars in vervoering. foto henk bouwman Het gerechtshof in Amsterdam heeft een 33-jarige Haarlemmer conform de eis van de procu reur-generaal veroordeeld tot zes jaar cel en TBS met dwang verpleging. Het hof achtte de man schuldig aan de moord op zijn driejarige dochtertje Beau. Eerder veroordeelde de recht bank in Haarlem de man tot de zelfde straf. De man ging daar tegen in beroep omdat hij geen TBS met dwangverpleging wil de. Beau verdween op 7 augustus vorig jaar. Pas twee maanden later werden haar stoffelijke res ten in de duinen bij Bloemen- daal gevonden. Het lichaampje was nagenoeg verslonden door vossen. Hoewel de vader ver dacht werd van de moord, bleef hij lange tijd ontkennen. Pas voor de rechtbank bekende hij. Waarom hij het meisje om het leven heeft gebracht, wilde hij ook voor het hof niet zeggen. Het enige dat hij losliet: „Dan bestaat ze niet meer. Dan kan ik verder leven." Een maand vóór het drama was een aanvraag van de man voor een verblijfs vergunning afgewezen. Hij moest terug naar Chili en zijn dochtertje zou in Nederland blijven. Ook hoe hij zijn doch tertje heeft omgebracht wilde hij niet kwijt. Sorgdrager: Medische exceptie voor artsen Minister Sorgdrager van justitie vindt het „een aantrek kelijke gedachte" om artsen onder voorwaarden niet strafbaar te stellen voor het plegen van euthanasie. Dat zou kunnen door in het wetboek van strafrecht een zoge heten „medische exceptie" op te nemen. Wel zou dan een commissie van medici, juristen en ethici het levens beëindigend handelen moeten toetsen. den haag anp Onze Kerstshow staat in het teken van ^^^Jecollecties '96. Van diverse grote merken introduceren wij nieuwe modellen op onze afdelingen modem design, exclusief klassiek en slaapkamer design. Vandaar dat u van onze Kerstshow niets mag missen! De minister zegt dit in een in terview in NRC/Handelsblad van gisteren. De huidige toets aan het strafrecht noemt Sorg drager een heel bot middel, maar ze wil levensbeëindigend handelen niet helemaal uit het amsterdam anp De schrijver A. Alberts is vorige week zaterdag op 84-jarige leef- fijd overleden. Zijn uitgeverij G.A. van Oorschot heeft dat gis teren bekend gemaakt. Alberts ontving dit jaar de P.C. Hooft- prijs nadat hij in 1975 al de Constantijn Huygensprijs had gekregen. Alberts debuteerde in 1952 met zijn veel geprezen verha lenbundel De Eilanden. Zijn li teraire werk omvat verhalen, ro mans en memoires. Daarnaast publiceerde hij enkele histori sche werken. In 1991 verscheen zijn laatste roman 'De vrouw met de parasol'. Alberts hanteerde een zeer persoonlijke stijl en baseerde zijn werk vooral op herinnerin gen. Zijn stijl is er één van geen woord te veel. Met zo beperkt mogelijke middelen probeerde hij een zo groot mogelijk effect te bereiken. strafrecht halen. Volgens haar blijft er altijd de mogelijkheid dat er ergens uitwassen voorko men, waartegen Justitie moet kunnen optreden. De huidige euthanasie-rege- ling wordt in het najaar van '96 geëvalueerd. Dat is het moment om te oordelen of de regeling ideaal is, meent Sorgdrager, die daar zelf nog lang niet van over tuigd is. Maar ze wijst erop dat er altijd discussie zal zijn over grensgevallen, en dat elke vorm van wetgeving toch toetsen van artsen met zich meebrengt. Begin december lieten kin derartsen weten dat zij levens beëindigend handelen bij pas geborenen niet op moord ge toetst willen hebben. Zij pleit ten ervoor hun handelen uit het strafrecht te halen en nog slechts door een commissie van medici, juristen en ethici te la ten beoordelen. Alleen de geval len die twijfel over de juistheid van handelen oproepen, zou- VAN 11.00 TOT 17.00 UUR Zoeterwoude, Hoge Rijndijk 195 28 en 29 december extra koopavond tot 21.00 uur KEUKENS BADKAMERS 'Blij en verrast' was de actrice Ellen Vogel toen ze gisteravond een ko ninklijke onderscheiding kreeg. foto loek zuyderduin leiden anp De actrice Ellen Vogel is gisteravond in de Leidse Schouwburg bij haar vijftigjarig toneeljubileum benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. Staatssecretaris A. Nuis reikte haar de bijbehorende versierselen uit na afloop van de première van Drie grote vrouwen van Edward Albee. De voorstelling werd bijgewoond door vele be kenden uit de toneelwereld en minister-president Wim Kok en zijn echtgenote. Van collega Ton Lutz ontving de actrice een naar haar vernoemdé roze roos. Nuis noemde de actrice „een begrip in het Nederlandse theater en een persoonlijkheid die uitstijgt boven alle personages die ze heeft gespeeld". Sinds haar debuut in 1945 tekende Ellen Vogel voor meer dan tweehonderd rollen in het theater, op televisie en in zes speelfilms. Nuis herinnerde eraan dat het kunstenaarschap van de nu 73-ja- rige actrice uitgroeide in een periode waarin het theater turbulente tijden doormaakte. „U was daar niet altijd gelukkig mee. U bent echter op een evenwichtige en vasthoudende manier trouw geble ven aan het toneel en aan uw eigen veelzijdige talent", aldus de staatssecretaris. den nog aan de strafrechter moeten worden voorgelegd. Minister Borst van volksge zondheid liet eerder al weten de mogelijkheid van een toetsings commissie samen met Sorgdra ger te willen onderzoeken. De minister van justitie voelt er wel iets voor om zo'n commissie ook in te stellen in euthanasie gevallen waarbij mensen wel in staat zijn geweest hun eigen wil te uiten. Het gaat er volgens de be windsvrouw om dat artsen niet meteen in aanraking komen met het strafrecht. Na een oor deel van de commissie zouden heel ernstige zaken strafrechte- FC Utrecht ontslaat trainer Kistemaker utrecht gpd Simon Kistemaker heeft de strijd tegen zijn aartsrivaal Evert Kroon verloren. De oefenmees- ter van FC Utrecht werd gister avond ontslagen, ondanks de nadrukkelijke steun die hij ge noot van spelers en de suppor ters. Kistemaker had een con tract tot 1 juni 1997. Hij is de tweede trainer van wie FC Utrecht voortijdig afscheid neemt. Half februari nam l.eo van Veen ontslag. Behalve Kis temaker verdwijnt ook elftallei der Arno van den Heuvel van het toneel. „Ik vertrek uit soli dariteit. Met name bestuurslid commerciële zaken Kroon heeft niet anders gedaan dan de trai ner in diskrediet te brengen. Dit is een zwarte dag in de historie van FC Utrecht. Met Kistemaker zou de club zeker niet uit de eredivisie verdwenen zijn." Pagina 25: 'Kistemaker node loos beschadigd'. Toon Verhoeven Kalkoenen moeten in de herfst evenveel vreten als wij met de kerst doen. kans op sneeuw -47-1° -47.10 .47^0 50% 50% 60% ISÏÏES# 30% 20% 10% Uitgebreid weeroverzlcht op pagina 1Q VANDAAG 56 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Denksport Feiten en meningen Kerk en Samenleving Randstad lijk moeten worden afgedaan. Andere gevallen, waarin het meer aankomt op medische zorgvuldigheden, zouden door het medisch tuchtfcollege be handeld kunnen worden, op pert ze. Een toetsingscommissie al leen vindt Sorgdrager echter niet voldoende. Ze wil na de evaluatie toch iets vastleggen in de wet. „Er zijn bijvoorbeeld ideeën over het opnemen van de medische exceptie in het wetboek van strafrecht. Daarbij zeg je: euthanasie is verboden, behalve voor artsen in het kader van de medische beroepsuitoe fening." Regio 15,16,17 RTV/programma's7 t/m 13 Schrijvende lezers 20 Sport23,24,25 Strips10 Uitgaan22 Vandaag een kortingsbon voor het nieuwe boek van Cees van Hoore 'Neem je hoed af voor een aap', een verzameling columns, verha len en impressies. f77 HOUTWERF Jü KEUKENS LiiniiiiciiscTiiiiiMvi-)! 13(1 Leiden Prettige Kerstilsigen ALKMAAR Van Til Interieur Mobi Borst bedden De Slaapzaak Eecen keukens Floree Meubel Klercq woonwereld Montél Noorderkode 38. tel. 072-5112760 Rekerdfk 16. tel 072-5119691 Oxterweezemtroat 1. tel. 072-5121168 Hufcvvoardefplelr) 1 lc. tel. 072-6121986 Noorderkade 40. tel. 072-6158960 Koedlkerafraat 29. tel. 072-6114625 Noorderkode 1027. tel 072-6122124 Noordentioat 9. tel 072-6128811 Oudejans keukenstudio Meseweg 13. tel 072-6158899 Trendhopper Noorderkode 1027 tel 072-5122124 Woon-I-D Schuit Koedjkerstroat 4 tel. 072-5166097 Alle woonspeclallsten bi) elkaar In het hart van Alkmaar PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85. Ia, dat is goed nieuws. Dus neem Ik nu een proefabonnement. I I Naam:

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1