Visserij eist steun overheid Minder overlast van vliegtuigen in Leidse regio Randstad Jaar uitstel voor nieuwe MAVO Driestar college Allochtone vrouwen vaker mishandeld Droog door de regen Kinderen telefonisch lastiggevallen Ordelijke demonstratie tegen CP'86 CHTERGROND Amsterdam blijft bij sloop Olympisch Stadion Onderzoek naar geweld Antilliaanse jongeren ZATERDAG 23 DECEMBER 1995 975 Den Haag wil meer koopzondagen den haag Den Haag wil niet meer wachten tot de nieuwe win keltijdenwet volgend jaar ingaat. De grootwinkelbedrijven mo gen de eerste helft van het komende jaar ook al één zondag per maand klanten ontvangen. Daarvoor gebruikt Den Haag de zes koopzondagen die haar al krachtens de oude wetgeving zijn toe gestaan, maar in andere jaren aan het eind van het jaar (Sinter klaas, Kerst) werden opgesoupeerd. Als de nieuwe wet bijtijds door de Eerste Kamer is, mogen de winkels toch iedere maand een keer op zondag open zijn. Stroomstoring treft deel Amsterdam Amsterdam Een aantal stadsdelen in westelijk Amsterdam is vrijdagmiddag door een stroomstoring getroffen. Rond drie uur ging in huiskamers in de stadsdelen de Baarsjes, Slotermeer, Os dorp, Bos en Lommer en Geuzenveld massaal de verlichting in de kerstboom uit. Even vóór zes uur was de storing verholpen, meldt een woordvoerster van het Amsterdamse energiebedrijf. Het,ongemak werd veroorzaakt door kortsluiting in een onder station, dat de betrokken stadsdelen van stroom voorziet. Pro blemen deden zich vooral voor in het openbaar vervoer. Nieuwe baas marechaussee Schiphol den haag Luitenant-kolonel mr, M. W. van Vianen (44) volgt ko lonel F. J. Maurer (54) op als commandant van het district Luchtvaart van de Koninklijke Marechaussee op Schiphol. Mau rer legt per 1 februari 1996 zijn functie neer. Hij stapt op naar aanleiding van een aantal perspublikaties, waarin hij zich in zijn goede naam voelde aangetast. Hij achtte die berichten ook na delig voor de marechaussee in het algemeen en het district Luchtvaart in het bijzonder. Van Vianen werkt sinds 1976 bij de marechaussee. den haag gpd I londerden mavo-leerlingen uit de omgeving van Leiden en Katwijk zullen nog een jaar lan ger met de bus naar de reforma torische scholengemeenschap Driestar College in Gouda moe ten. De nieuwe mavo-dépen dance waarmee de Driestar ko mende zomer in Leiden of Lei derdorp had willen beginnen, wordt pas in augustus 1997 ge opend. Dat heeft de directie van de orthodox-gereformeerde scholengemeenschap gister middag bekend gemaakt. Het jaar uitstel is overeen ge komen in een op de valreep be reikt compromis met het An dreas College uit Katwijk. Deze school vreesde honderden leer lingen te verliezen als gevolg van de plannen voor de Drie star-dépendance in Leiden/Lei- den haag gpd Allochtone vrouwen melden zich vaker hij 'blijf van m'n lijf huizen' dan Nederlandse vrou wen. Het probleem van vrou wenmishandeling is zowel on der Nederlandse als allochtone vrouwen waarschijnlijk ernsti ger en groter dan vaak is aange nomen. Dit concluderen direc teur van het Eliashuis A. van den Brink en I. lüngen, coördi nator van het Meldpunt Vrou- wenopvang in het tijdschrift Criminologie over gezin en ge weld. In de periode 1991 tot en met 1994 registreerden zij 7000 aan vragen voor hulp die alleen al via het centrale Meldpunt Vrou- wenopvang in Amsterdam bin nen kwamen. Volgens de on derzoekers is het totale percen tage vrouwen dat mishandeld wordt daarom groter dan eerde re schattingen van de crimino loge R. Römkens. Zij schatte Schiphol past nachtregime vliegverkeer aan schiphol. anp Het regime voor nachtvluchten op Schiphol zal vanaf januari volgend jaar worden aangepast. Zo wordt in maart/april 1996 begonnen met een proef, waarbij landende vliegtuigen de Kaagbaan in een glijvlucht zullen na deren. Dit zou tot minder geluidhinder moeten leiden voor de Leidse regio. In de meest recente vergaderingen van de Commissie Geluidshinder Schiphol (CGS) hebben de Luchtver keersbeveiliging, Amsterdam Airport Schiphol en de KLM toegezegd dat er zo veel mogelijk zal worden gewerkt alsof de nieuwe Aanwijzing voor Schip hol al van kracht is. In de Aanwijzing worden naar verwachting medio vol gend jaar de wettelijke geluidsnormen vastgesteld, waaraan de luchthaven in 1997 zal moeten voldoen, aldus een woordvoerder van de Luchtverkeersbe veiliging. De Luchtverkeersbeveiliging heeft inmiddels een paar voorschriften voor de afhandeling van het qachtelijk luchtverkeer aangepast. De periode waarin het nachtregime wordt toege past is met een uur uitgebreid: van elf uur 's avonds (was: middernacht) tot zeven uur 's morgens. Naderend verkeer voor Schiphol zal voor alle banen in de nachtperiode aanvliegen op 3000 voet. Voorheen was dat 2000 voet. Landende vliegtuigen zullen hierdoor hoger over omwonen den van Schiphol aanvliegen. De afge lopen twee jaar gold deze regel al voor de Kaagbaan. Op de Zwanenburgbaan zal een nieuwe nacht-vertrekroute worden toegepast. Bij deze nieuwe route wordt met een bocht om Zwanenburg heen- gevlogen ert vervolgens tussen Zwa nenburg en Spaarndam door. Hierbij wordt genavigeerd met behulp van een extra navigatiebaken, waarmee nau keuriger wordt gevlogen en Zaa stad/Assendelft qua overlast word gespaard. Deze nieuwe route wordt 1 februari in gebruik genomen. In de loop van 1996, als duidelijk wanneer de Aanwijzing voor Schip! precies in werking treedt, zal de Aa meerbaan 's nachts worden geslot en het gebruik van de zuidkant van Zwanenburgbaan worden ingevoerd Kwart minder vis in 'i De Nederlandse vissers eisen geldelijke steun van de overheid, nu de vangsthoeveelheden voor volgend jaar met tientallen procenten zijn teruggebracht. De Europe se ministers van visserij kwamen vanmorgen in Brussel na een marathonvergadering tot een akkoord, dat door de visserij als 'slecht tot zeer slecht' is bestempeld. De Stichting Werkgroep Noordzee vindt dat ook, maar dan omdat bedreigde vissoorten lang niet voldoende worden ontzien. derdorp. De Goudse school wil in deze buurt graag een doch tervestiging als tegemoetko ming aan de vele leerlingen uit de Katwijkse en Leidse regio die nu dagelijks veel reistijd kwijt zijn. Na tussenkomst van de pro vincie werd eergisteren een overeenkomst bereikt. Het An dreas College trekt zijn voorge nomen protest in en in ruil daarvoor stelt de Driestar het Leidse mavo-plan uit tot in de loop van 1997. Verder zal de Goudse school alleen nieuwe leerlingen en geen 'overstap pers' van het Andreas aanne men. Ook zal De Driestar tot 1 januari 1998 een financiële te gemoetkoming geven aan de Katwijkse school als die aan toonbaar in de problemen komt door de opening van de nieuwe Driestar-mavo. den haag theo van der kaau/anp Voor de Nederlandse vissers sleepte minister Van Aartsen na pittige onderhandelingen quota in de wacht die 25 tot 40 pro cent lager liggen dan dit jaar. Onderzoek van het Landbouw Economisch Instituut heeft uit gewezen dat de omzet van de vloot volgend jaar daalt met 120 miljoen 5 170 miljoen gulden. Vorig jaar bedroeg de omzet nog 626 miljoen. Bovendien zouden er honderden arbeids plaatsen verdwijnen in de visse rijsector. Volgens de vissers lonkt voor een deel van de Nederlandse vissersvloot de toekomst in Afri ka. „We moeten nog afwachten of het wat wordt daar in Maure- tanië", zegt C. Vrolijk van de ge lijknamige rederij in IJmuiden, „We hebben nog geen enkele ervaring met het vissen daar. £egin januari gaan een of meer schepen op weg en zullen een maand wegblijven". Volgens een akkoord met de regering van Mauretanië mogen vier grote Nederlandse reders met maximaal twintig schepen het hele jaar door voor de kust vissen op makreel, horsmakreel, sardinelia en sardine. Er zijn geen beperkingen gesteld aan de grootte van de schepen en de hoeveelheden vis. De vissers op platvis als tong en schol hebben het een stuk moeilijker, want zij kunnen niet uitwijken naar Afrika. De vangstquota zijn lager uitgeval len, maar niet zo laag als werd verwacht. Er bestaat algemene waardering voor het werk van minister Van Aartsen in Brussel. Toch zijn de vissers boos over de magere resultaten. De belan- gen-organisaties echter zijn een stuk gematigder in hun com mentaar. Langstraat (voorzitter van het Produktschap Vis): „Het resul taat is beter dan we vreesden. Voor tong en schol is er sprake van een beperkte verlichting. Het is wel zo reëel om dat toe te geven. Het betekent niet dat de sector volgend jaar zonder pro blemen zit. De platvisverwer- kende industrie zal behoorlijke klappen blijven krijgen. Er komt overleg met Van Aartsen over fi nanciële steun voor de vissers." De Werkgroep Noordzee laat weten dat de visserijministers juist veel te hoge vangsten zijn overeengekomen, met name voor sterk bedreigde soorten als haring, makreel, kabeljauw en schol. Volgens de werkgroep is er sprake van een nieuwe truc van minister Van Aartsen waar de andere ministers zijn inge trapt. Vangsthoeveelheden voor Nederlandse vissers eind jaren tachtig dat ruim 6 procent van de vrouwen tussen de 20 en 60 jaar ernstig of zeer ernstig mishandeld werd of was door haar partner. Een extra groot probleem is (Je mishandeling van allochtone vrouwen in Amsterdam, stellen de onderzoekers. Van de 728 vrouwen die in 1993 en 1994 in Amsterdam in het 'blijf van m'n lijf-huis' zaten, had meer dan de helft een allochtone her komst. Deze cijfers staan in geen verhouding met het bevol kingsaantal van etnische min derheidsgroepen dat in Amster dam op 31,5 ligt. Ook landelijke cijfers tonen aan dat het aantal allochtone slachtoffers van vrouwenmis handeling relatief hoog is. De Surinaamse en Marokkaanse vrouwen vormen de meerder heid van het totaal aantal bui tenlandse vrouwen in de op vanghuizen. Amsterdam Peuterleidsters zeu len met de crèchekar in de Am sterdamse Anne Frankstraat door de regen. De crèchekar is in de stad een ideaal vervoermiddel voor een klein klasje rakkertjes. foto anp rotterdam gpd De Rotterdamse politie en P Telecom stellen een onderzo in naar een pedofiel die telel nisch jongens van rond de ti jaar lastig valt. De man belt zi slachtoffertjes met de meded ling dat ze de hoofdprijs v; vijfduizend gulden in een Ni tendo-prijsvraag hebben g wonnen. Daarna vraagt hij na welke bank hij het geld mc overmaken en informeert vt volgens welke kleding de kind ren overdag en 's nachts in bi dragen. Bij Nintendo Nederland he ben al diverse verontruste o ders geklaagd. Volgens ei woordvoerster van het bedrijf de bellende pedofiel vooral a tief geweest in midden- i Noord-Nederland. De afgelopi week verlegde hij zijn werkte rein naar Rotterdam en omstr ken. rotterdam anp De- demonstratie van anti-fa: cisten in Rotterdam is vrijdaj avond rustig verlopen. Lede van CP'86 die in de buurt ware hebben de protestmars niet ve stoord. Na een wandeling m fakkels door het centrum van ij stad keerden de 50 demoi stranten huiswaarts. De polilj nam enkele protestborden kor) tijd in beslag omdat die konde dienen als slagwapen. De protestmars was gericl tegen een demonstratie dl CP'86 zaterdag wil houden i Rotterdam als „eerherstel va de Nederlandse vlag". Burgi meester Peper heeft alleen toj stemming daarvoor gegeven o de veraf gelegen Mullerpier va 9 tot 10 uur 's ochtends. D rechts-extremisten hadden to stemming gevraagd voor ee demonstratie in de midda vlakbij het centrum. Peper voelt niets voor een t taalverbod, zoals andere burgl meesters in soortgelijke geva len beslissen. „Dat is wat al gemakzuchtig. De vrijheid v, meningsuiting moet ook wo den gerespecteerd zolang openbare orde blijft geham haafd", aldus een woordvoe ster. De Mullerpier in Rotterdan West wordt aan drie kante omgeven door water. De enij in- en uitgang is snel af te slu ten met een hek. door: Rudolf Kleijn Fokker Space eindelijk op eigen benen amsterdam anp Fokker Space, zoals het sinds de verzelf standiging heet, is zo oud als de Nederland se betrokkenheid bij de ruimtevaart. Aan vankelijk begonnen als een afdeling van Fokker die onderdelen bouwde voor satel lieten groeide het uiteindelijk uit tot een zelfstandig bedrijf. Een van de kroonjuwe len van het concern. Terwijl het in de vlieg tuigbouw alleen maar slechter ging, groeide en bloeide Fokker Space. Ook in periodes dat de Europese ruimtevaart het moeilijk had. Fokker Space werd uiteindelijk hel eni ge bedrijfsonderdeel dat nog winst maakte. In Europa hoort het bedrijf tot de voor hoede als het gaat om de bouw van zon nepanelen, klimaatregelingen en robotica voor satellieten. Recent kwam daar ook nog apparatuur voor milieu-metingen vanuit de ruimte bij. De bouw van simulatie-appara- tuur leidde zelfs tot de .ontwikkeling van een 'aards' produkt: een simulator waarmee trambestuurders kunnen worden getraind. Fokker Space is in Nederland van groot be lang geworden als kenniscentrum, waarom heen zich een kleine bedrijfstak heeft ont wikkeld van high-tech toeleveranciers. De overname door Dasa drie jaar gele den, betekende een bedreiging voor dat ge heel. De veel grotere ruimtevaartdivisie van Dasa was en is een concurrent van Fokker Space. Samenvoeging zou een ontmante- De verhuizing van Leiden naar Amsterdam, in november 1993, was de eerste stap naar het zelfstandig bestaan van Fokker Space Systems, de ruimtevaartdivisie van de vliegtuigfabriek. De tweede stap was het vinden van nieuwe aandeelhouders, waarmee het bedrijf afstand zou nemen van het Duitse Dasa. Die stap is uiteindelijk donderdag gezet. Twee jaar later dan verwacht, waarmee de verzelfstandiging uiteindelijk een zaak van heel lange adem is geworden. ling van Fokker Space hebben betekend. Uiteindelijk werd ervoor gekozen het bedrijf buiten de overname te houden. Het kreeg een jaar - tot mei 1994 - om een partner te vinden waarmee het zelfstandig verder kon. Die partner werd in eerste instantie bin nen de Europese ruimtevaartindustrie ge zocht en gevonden. Met het Frans-Britse Matra Marconi werd een principe-akkoord gesloten. Maar eind 1993 viel een grote stil te en een paar maanden later werd duide lijk dat deze (gedeeltelijke) overnamepart ner zich had teruggetrokken. Daarna viel een periode van stilte in. Een stilte waarin ook het (400 mensen tellende) personeel van het Leidse bedrijf af en toe onrustig werd door de reorganisaties elders in het concern en waarin af en toe namen opdoken van Europese concurren ten als gegadigden. Die geruchten bleken niet te kloppen. Uiteindelijk was het dit jaar Ultra Centri fuge Nederland dat boven kwam drijven, samen met Parcom, een participatiemaat schappij van de ING Bank. De band met UCN, net als Fokker Space een Nederlands high tech bedrijf, werd zo hecht dat toen Parcon alsnog afhaakte, het Almelose be drijf voet bij stukhield en wel verder ging met Fokker Space. Uiteindelijk is er voor gekozen dat de vliegtuigfabriek Fokker (en dus Dasa) en UCN elk een belang van 50 procent in het bedrijf hebben. De aandeel houders blijven daarbij op afstand zodat het bedrijf zich zelfstandig verder kan ont wikkelen. Floe dat uitpakt moet worden af gewacht. Fokker Space zelf zegt niettemin enthousiast te zijn over deze oplossing. „We hebben er een kapitaalkrachtige aandeel houder bijgekregen, terwijl we de ruimte krijgen om zelfstandig verder te gaan." Amsterdam wil op het terrein van het stadion in Zuid onge veer 1200 woningen bouwen. Daarvoor moet het stadion wij ken. De gemeente is alleen be reid om behoud van het monu ment te overwegen, als het een zinvolle bestemming krijgt en als er minstens 800 huizen om heen kunnen worden gebouwd. Het plan van VMX voldoet aan die laatste voorwaarde, maar het stadion verliest nagenoeg geheel zijn functie. „Het staat daar alleen monument te we zen", aldus Stadig. Bovendien gaapt er een financieel gat van 15 miljoen gulden. Flet plan Wagner is onvol doende uitgewerkt en bevat slechts ruimte voor 400 wonin gen. Stadig schat dat het finan cieel tekort hier uitkomt op 35 miljoen gulden. Een datum durft wethouder D. Stadig allang niet meer in de mond te nemen, maar ooit gaat het oude Olympisch Stadion in Amsterdam wat hem betreft te gen de vlakte. Dat bleek gisteren tijdens een persconferentie waarop Stadig bekendmaakte dat de laatste twee alternatieve plannen voor het behoud van het rijksmonument zijn afge keurd. In totaal passeerden sinds het sloopplan al ruim vijf plannen de revue die tot doel hadden om het monumentale ontwerp uit 1928 te behouden. De twee laatste, van de architectenbu reaus VMX en Wagner, verto nen volgens Stadig beide grote tekorten, variërend van 15 tot ongeveer 35 miljoen gulden. Overvallers V&D spoorloos rotterdam gpd De Rotterdamse politie heeft nog geen spoor van de daders die gis termorgen een flink bedrag hebben buitgemaakt bij een overval op het filiaal van Vroom Dreesmann in Rotterdam-Centrum. De overvallers zijn ontkomen via een raam van de V D-administratie op de eerste verdieping. Een woordvoerder van het Vendex-con- cern wilde niet vertellen hoeveel geld er is ontvreemd. Volgens de politiewoordvoerster gaat het om een 'groot' bedrag. rotterdam anp De Erasmus Universiteit Rotterdam (EUR) gaat de achtergront van ruim driehonderd delicten onderzoeken, waarbij in veel g vallen Antilliaanse jongeren waren betrokken. Het betreft me rendeels geweldsdelicten, die een speciaal rechercheteam var de regiopolitie in de Rijnmond tussen oktober 1994 en oktobei 1995 heeft opgelost. De wetenschappelijke studie wordt uitge voerd door het Onderzoeksinsituut der Rechtsgeleerdheid val de EUR; het begint in januari en zal eind 1996 worden afgerond. „De regiopolitie Rotterdam-Rijnmond heeft opdracht tot het onderzoek gegeven. Het moet er onder meer toe leiden dat de problematiek van geweldscriminaliteit onder Antillianen in d( regio meer aandacht krijgt van de politiek," zegt een woordvoer der. „Het jeugdstrafrecht is ongeschikt en ontoereikend geble ken voor de daders die de politie tijdens het recherche-onder zoek heeft gepakt. De studie moet ook leiden tot conclusies en aanbevelingen voor maatregelen die politie, justitie en bestuui kunnen nemen." In oktober maakte de Rijnmondpolitie bekend dat in genoem de periode 134 verdachten waren aangehouden voor 307, veelal zware misdrijven. De arrestanten varieerden in leeftijd van 14 tot 25 jaar. De buit van de roofovervallen ging vooral op aan drugs, sieraden, kleding en uitgaan. De verdachten is onder meer moord, poging tot doodslag, gijzeling, gewapende overval len, verkrachting, inbraak en wapenbezit ten laste gelegd. De onderzoeksleider verklaarde in oktober dat er bij de ver dachten sprake van verregaande normvervaging. „De arrestan ten voelen zich buiten de maatschappij geplaatst. Gevangenis straf dwingt in hun omgeving respect af. De meeste verdachten maakten deel uit van kleine groepjes, die in wisselende samen stellingen opereerden. Ook namen ze het onderling op tegen el kaar."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 18