Vrijspraak ambtenaar Leiderdorp TWEEDE KERSTDAG GEOPEND ireahöS Hinder geld voor irbeidsbureaus Gebouw Innovam loopt weer langzaam vol Alphens afval ondergronds Regio Leiden/Rijn Veenstreek 'Schooljeugdstrip, klapper van Madeweek' Cadeautjes van politie voor fietsers met licht ITERDAG 23 DECEMBER 1995 i kuys/hans koenekoop arbeidsbureaus in de Rijn eek krijgen komend jaar te iken met een bezuiniging van na tien miljoen gulden. De j rting is vrijwel geheel het ge- |g van een lagere bijdrage van t Centraal Bureau voor de Ar- Idsvoorziening (CBA). Die bij- - \gc loopt terug van 36,7 mil- gulden dit jaar tot 26,2 mil- wn gulden komend jaar. Dit blijkt uit begrotingsstuk- dn van het CBA. In het CBA re- ev^en werkgevers, werknemers -eroverheid op landelijk niveau arbeidsvoorziening. Voor het A Rijnstreek wordt volgend Mr ook een bijdrage van het ^ropees Sociaal Fonds een half mijoen minder. K|)ndanks de forse korting op 0| rijksbijdrage, komt de zelf- i vndigheid van het regionaal de^eau voor de arbeidsvoorzie ning in de Rijnstreek niet in ge vaar. Daarvan is directeur D. Visser overtuigd. „Toevallig is vorige week de begroting voor het komende jaar unaniem vastgesteld. En daarin staat een ambitieuze taakstelling." De RBA Rijnstreek moet vol gend jaar het verlies aan rijks bijdrage goedmaken met in komsten uit bemiddelingswerk voor bedrijfsverenigingen en so ciale diensten. De arbeidsbu reaus in de Rijnstreek moeten volgend jaar helpen zoveel mo gelijk mensen met een uitkering (WAO en bijstand) aan een baan te helpen. „Het is voor het eerst dat instanties een bijdrage moeten betalen voor de hulp van de arbeidsbureaus", zegt Visser. Het bemiddelingswerk moet in 1996 zo'n zes miljoen gulden opleveren. „Een reëele doelstelling. Zeker als de econo mie zich gunstig blijft ontwikke len." De 50-jarige Leiderdorpse ex-ambtenaar grondzaken, die gisterochtend door het Haagse gerechtshof werd vrijge sproken van valsheid in geschrifte, klinkt opgetogen aan de telefoon. Een feestje vieren is er echter niet bij. ..Ik moet het allemaal verwerken. Om nu te zeggen: ik spring uit mijn dak, nee. Daarvoor is er te veel gebeurd.'' Boven dien is de zaak ondanks de vrijspraak nog niet helemaal achter de rug. ■VAN 10.00 TOT 17.00 UUR. voorschoten frank buurman Het gebouw van Innovam aan de Rouboslaan in Voorschoten krijgt langzamerhand iets weg van een bedrijfsverzamelge bouw. Steeds meer kleine be drijfjes melden zich voor de drie beschikbare kantoorverdiepin gen aan. „Opvallend veel Leidse bedrijven", meldt F. Spendel van makelaarskantoor Bax 'en Spendel aan de Voorstraat. „In Leiden zijn er weinig mogelijk heden om kantoorruimte voor &S L A A P K AMERS wa Leiderdorp - Winkelcentrum Winkelhof de) Amersfoort Beverwijk Rotterdam Utrecht.* Veenendaal Zeist Zwolle aaj PECIALISTEN IN NACHTRUST id i Nieuwkoopse burgemeester d^aat niet laar Breda leuwkoop/breda ruud sep neens lag het hele verhaal Mp straat. Dagblad De Stem Breda wist deze week de and te leggen op het volle- ige rapport van de vertrou- renscommissie voor de be- oeming van de nieuwe bur- emeester van Breda. Met |71 aarin netjes vermeld waar om de afgewezen kandidaten 123-aet geschikt werden geacht »7i oor het hoge ambt. Onder 171'Ie te licht bevonden kandi daten bevond zich de )7i-|ieuwkoopse burgemeester ies V. de Vrey-Vringer. Volgens J17Je vertrouwenscommissie >71"ad zij 'een achterstand in ennis van de ontwikkeling i grootstedelijke problema- ek'. „Verrast", is de Nieuw- oopse burgemeester over et uitlekken van haar solli- 5T Itatie, maar ze is niet echt eschokt. „Ik zou het niet rmjuk vinden als nu iedereen siecenkt dat ik het in Nieuw- lereoop niet leuk meer vind. Ik :tinïnd Nieuwkoop een zeer in teressante gemeente, dat heb sprJ pas nog bij mijn herbenoe ming gezegd. Maar als je er- ens goed functioneert, kun udet in een flexibele markt wel- 5ns ergens anders sollicite- n." p Dat de Nieuwkoopse bur gmeester in de markt was oor het hoogste ambt in de 3 erabantse stad had zij slechts 7rPj kleine kring bekendge- 'a taakt. „Ik had alleen de an- ere collegeleden hierover Igelicht." Zij is niet bang at het uitlekken Van het ieuws haar functioneren in votieuwkoop zal bemoeilijken, i 3(jver het lekken zelf houdt zij .en algemeen verhaal. „Ik >enenk dat het heel verstandig Du zijn als justitie deze zaak Itzoekt. Als je door wilt gaan p de weg van de benoemde ur, Urgemeester. dan moet er <el worden gezorgd voor fair st<?ny in dit soort zaken. De rivacy van de sollicitanten 30 )oet beter worden be- ïhermd." De Vrey-Vringer was één in de 21 sollicitanten op de ur pst van burgemeester van 'reda. Van de 21 werden er vaalf door de Commissaris in de Koningin uitgenodigd Dor een nader gesprek met e vertrouwenscommissie. 100^ Nieuwkoopse eerste bur- ir behoorde tot dit selecte uitizelschap, samen met o.a. ud-staatssecretaris Gabor 1 de burgemeesters van ,n ,porburg en Delfzijl. De elkJiddelburgse burgemeester Rutten werd uiteindelijk 15-«kozen. Leden van de Werkgroep Cultuur Alkemade waren gisteren druk bezig met de inrichting van de Made-tentoonstelling die vandaag begint. Op de foto is de meterslange strip te zien die door leerlingen van de negen Alkemadese basisscholen is gemaakt. foto loek zuyderduin gerard van der geest MADE, de jaarlijkse culturele manifestatie in Alkemade, staat dit jaar in het teken van de strip en aanverwante kunstvormen. Aan de tentoonstelling in De Alkeburcht is werk te zien van Alkemadese kunstenaars als de striptekenaars Jan-Willem Ou- werkerk en Alex Turk (maker van de strip Doezol de Muis op de lokale kabelkrant TCN) en Miranda van Pernis met con ceptuele fotocollages over het fenomeen engelen. Uit Leiden komen Arjenne Fakkel (beeld verhalen in houtsnedes) en de stripwinkel Leidse Peipie. Er zijn poëtisch werk van de schrijfster Annete Knossen en ingelijste sprookjes. Blikvanger van de tentoonstelling is een meterslange strip, vervaardigd door leerlingen van de negen Alkemadese basisscholen. Accent Suske en Wiske openen de MA DE 1995-week vandaag om 11 uur. Dan gaat ook de stripboe kenmarkt open. Voor de jeugd is er op woensdagmiddag 27 december een workshop strip tekenen door Meerten Wein man en Gerry Starreveld, bei den betrokken bij de Sjors- en Sjimmie Sjo. De workshop wordt 's avonds voor volwasse nen herhaald. Voor zondag 24 december en donderdag 28 de cember zijn kinderfilms ge pland. Vrijdagmiddag 29 de cember laat Alex Turk het ont staan van zijn beeldverhalen zien. MADE 1995 wordt op 30 december afgesloten met de Kerstavond van de Illusie. Er zijn optredens van de Amster damse illusionist Woody Woot en dansband De Broeders. Eer der die dag is er van 14.00 tot 17.00 uur de laatste kans de ten toonstelling te bezoeken. In voorgaande MADE-weken lag het accent bijna uitsluitend op exposeren. Het thema van dit jaar leent zich uitstekend voor activiteiten. Woordvoerder Marije Mommers heeft daar grote verwachtingen over, voor al van de schooljeugdstrip: „Dat wordt een vrij grote klapper." korte tijd te huren. De kantoor ruimte aan het Schuttersveld in Leiden bijvoorbeeld wordt meestal voor minimaal vijf jaar verhuurd." Het gaat vaak om beginnende bedrijfjes, die niet jarenlang aan een huurcontract willen vastzit ten. „Startende ondernemers die eerst de kat uit de boom wil len kijken. Wij verhuren heel flexibel, een ondernemer kan bijvoorbeeld een jaar lang een kleine ruimte huren, dat is ab soluut geen probleem", zegt Brom-, snor- en gewone fietsers die de komende tijd netjes met licht op door Alphen rijden, maken kans op een cadeautje van de politie. Het uitdelen van presentjes is onderdeel van de ver- lichtingsacjie die de politie in het district Rijn- en Aarlanden de komende maanden gaat voeren. De actie geldt alleen voor jon geren van twaalf tot en met achttien jaar. (Brom)fietsers die zich niet aan de regels houden, moeten rekenen op strenge contro les. De politie voert de controles uit omdat het aantal klachten over slecht zichtbare fietsers toeneemt. De zichtbaarheid heeft niet alleen te maken met de verlichting, maar ook met reflecto ren aan de achterkant', op de wielen en op de trappers. Ook op die zaken zal de politie extra toezicht houden. Wie wordt aangehouden met ondeugdelijke verlichting of re flectie, kan rekenen op een boete. De politie geeft overtreders echter de kans om binnen 24 uur op het bureau te komen tonen dat de gebreken aan fiets of bromfiets zijn verholpen. Wie van die mogelijkheid gebruik maakt, kan er op rekenen dat de be keuring de prullenbak in gaat. De Alphense politie heeft overi gens geen grootscheepse verlichtingscontroles in de planning staan. De controle zal worden ingepast in de dagelijkse surveil lances. j \CtO©S won®n Spendel. Ook voor tijdelijke huisvesting van verhuizende bedrijven is het pand geschikt. Bij Innovam is 2500 vierkante meter beschikbaar, een ruimte die inmiddels voor iets minder dan de helft is opgevuld. Innovam verhuisde zijn hoofdkantoor in mei 1993 naar Nieuwegein. Het bedrijf bezet nog 4000 vierkante meter in het gebouw, want het regionale op leidingscentrum is achtergeble ven. Op den duur zal er nog Nieuw nummer voor raadhuis Zoeterwoude zoeterwoude Het Zoeterwoudse gemeente huis heeft een nieuw telefoon nummer. Het centrale nummer van het raadhuis aan de Noord- buurtseweg is nu 071-5806300. Door een nieuwe telefooncen trale zijn de ambtenaren nu ook rechtstreeks te bellen en hoeft de telefoniste de Zoeterwoude- naren niet meer door te verbin den. Onderscheiding voor dijkgraaf hazerswoude Dijkgraaf A. Jacobs van het wa terschap Meer en Woude is be noemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Jacobs nam deze week afscheid als dijkgraaf. De Hazerswoudenaar heeft 31 jaar lang zitting gehad in de be sturen van de Hazerswoudse droogmakerij, de polder De Noordpias, het waterschap Noordwoude en het waterschap Meer en Woude. De laatste tien jaar was A. Jacobs voorzitter van het waterschap. De dijkgraaf neemt afscheid vanwege het be reiken van de pensioengerech tigde leeftijd. Veense kweker in handen Japans bedrijf roelofarendsveen Het Roelofarendsveense bedrijf 'H.J. Straathof Jaarrond Chry santen BV' is overgenomen door een Japans bedrijf. De Eu ropese tak van het Japanse 'Ki- rin Brewery Co. Ltd.' heeft giste ren alle aandelen van het bloe- menbedrijf gekocht. Voor het personeel van Straathof heeft de overname geen gevolgen. Ook aan de directie en het manage ment van de chrysantenkweker verandert niets. meer ruimte vrijkomen, omdat Innovam elders in Nederland steeds meer kantoren opent. „We hebben nieuwbouw ge pland in Zaandam en Dordrecht. Dat past in ons stre ven om opleidingscentra ver spreid in het land te hebben, dicht bij de mensen die een op leiding willen volgen", aldus P. den Hartog van Innovam. Inno vam leidt onder meer keur meesters op voor de periodieke autokeuringen. Het gebouw van Innovam is volgens Spendel aantrekkelijk omdat het dichtbij hel Voor- schotense station ligt, in een groene omgeving. Verder is veel parkeergelegenheid aanwezig. Ook voldoet het gebouw, dat dateert uit 1964, aan de eisen die het moderne bedrijfsleven stelt. „Ik sluit niet uit dat hel pand op den duur in zijn geheel wordt verkocht aan een groot bedrijf. Maar dan blijft er waar schijnlijk nog wel ruimte over voor de kleinere bedrijven", al dus Spendel. leiderdorp judy nihof Met de gemeente Leiderdorp is de ambtenaar nu nog in twee zaken verwikkeld. Behalve de beroepsprocedure tegen zijn ontslag, loopt er ook nog een ci viele procedure. De gemeente wil namelijk alsnog geld hebben voor het stuk grond, waarvoor niet is betaald. De uitspraak van gisteren is voor de gemeente geen aanleiding om deze proce dures stop te zetten. De voormaligq ambtenaar heqft een roerige tijd achter de rug. Hij werd in het voorjaar van 1994 ontslagen, omdat hij zich begin jaren tachtig een stuk grond bij zijn woning zou hebben toegeëigend. Om aan de vijftig vierkante meter te ko men, zou hij stukken hebben vervalst. Maar volgens het Hof was er van vervalsing helemaal geen sprake omdat de benodig de stukken gewoon de handle keningen van de burgemeester en de gemeentesecretaris droe gen. Of de ex-ambtenaar er nu van uit gaat dat hij ook de beroeps zaak tegen zijn ontslag zal win nen? „Daar kan ik geen uit spraak over doen. Laat ik het zo zeggen: het werkt in elk geval niet negatief." Vertrouwen Ondanks de vrijspraak van gis teren ziet de Ix-iderdorpse wet houder C. Kerner (CDA/perso neel) de twee overgebleven za ken met vertrouwen tegemoet. Ze ziet geen verband met de hoger-beroepzaak. „Het is onze procedure niet. De gemeente is geen partij in deze zaak. Dit is een zaak van het Openbaar Mi nisterie." Volgens Kerner staat de ge meente door de vrijspraak niet zwakker in de beroepsprocedu re. Kerner wijst er op dat het De inworpzuil van het metrosysteem voor afval in Alphen aan den Rijn wordt geplaatst. De proef is bedoeld voor bewoners van hoogbouw in de wijk Kerk en Zaanen. foto mark lamer Huisvuil in Alphen aan den Rijn verdwijnt bin nenkort ondergronds. Deze week begon de ge meente met de installatie van het zogenaamde metro-systeem. Dat is een nieuwe manier van vuilinzameling, waarbij afval in ondergrondse buizen wordt opgeslagen. De proef is bedoeld voor de bewoners van hoogbouw in de wijk Kerk en Zanen. Bovengronds bestaat het nieuwe systeem al leen uit een inworpzuil. Via deze zuil verdwijnt het afval in een 2,5 meter diepe, ondergrondse buis. Het nieuwe systeem neemt minder ruimte in beslag dan de huidige.wijkcontainers. Vanwe ge de grotere capaciteit kan een metro voor rest afval drie 'gewone' containers vervangen. Naast de zuilen voor restafval, komen er ook inworp- plaatsen voor GFT-afval, glas en papier. De afval-metro is eerder al getest in Amster dam, Rijnsburg, Haarlemmerliede en Bergen op Zoom. In die plaatsen zijn de ervaringen met het strafrecht iets heel anders is dan het ambtenaren-recht. „Het is een gescheiden traject. In het ambtenaren-recht gaat het toch om andere dingen." De advocaat van de ambte naar. R. van der Wart. denkt dat zijn cliënt wél sterker komt te staan door de vrijspraak. „For meel hoeft de ambtenaren rechter zich inderdaad niks van uitspraak aan te trekken. In de praktijk zal het echter zo zijn, dat de vrijspraak toch mee speelt. Dat er sprake zou zijn van ernstig plichtsverzuim, wat de gemeente hem verwijt, komt nu wel erg op losse schroeven te Van der Wart sluit uit dat de zaak nadelig voor zijn cliënt had uitgepakt aïs het openbaar mi nisterie de ambtenaar iets an ders ten laste had gelegd. Niet 'valsheid in geschriftemaar bijvoorbeeld 'oplichting'. „Dan had bewezen moeten worden dat hij de gemeente misleid heeft. Terwijl uit het hele dos sier over deze zaak blijkt dat de man geen kunstgrepen heeft toegepast om aan de grond te komen. Daar komt bij dat de gemeente voor de hele wijk in kwestie het beleid voerde om reststroken grond in te delen bij aanpalende kavels. Dan had de gemeente er zelf geen onder houd aan." systeem positief. Afval wordt sneller gescheiden aangeboden en zwerfvuil komt bij de metrozui len, in vergelijking met de wijkcontainers, veel minder vaak voor. Ook hoeven bewoners van de wijk geen rekening meer te houden met de ver schillende ophaaldagen van het huisvuil. Alphen aan den Rijn houdt de proef aan de Zeelandstraat, de Denemarkensingel en de Greb- beberg. In de nieuwe Zeelandstraat en aan de Grebbeberg komen alleen metro-containers. Slechts twee metro-zuilen vervangen aan de Grebbeberg vier wijkcontainers en zes mini-con tainers. Aan de Denemarkensingel vervangt de gemeente twee van de vijf wijkcontainers door een metro-systeem. Het verschil tussen de oude en de nieuwe methode zal daar duidelijk te zien zijn. De gemeente zal het systeem na een half jaar evalueren. Als de metro een succes is, kunnen de afvalbuizen in de toekomst mogelijk alle wijkcon tainers vervangen. 'Niet fraai' Volgens Van der Wart is het 'niet fraai' geweest wat er begin jaren tachtig op het gemeente huis gebeurde. „Vanuit be stuurs-organisatorisch oogpunt bezien is er een misser ge maakt. Je moet niet iemand be lasten met de afhandeling van zaken waar hij zelf belang bij heeft. Voor die misstap van het gemeentebestuur heeft mijn cliënt moeten boeten." Rabobank wil niet verhuizen voorschoten frank buurman De Rabobank aan de School straat in Voorschoten zal waar schijnlijk niet verhuizen. De bankdirectie voelt er weinig voor, zo is uit overleg met de gemeente gebleken. De ge meerite wil graag dat de bank plaatsmaakt voor een 'consu mentenmagneet' aan de zuid kant van de Schoolstraat, bij •voorbeeld een HEMA. De bank zou dan nieuwbouw kunnen plegen op het parkeerterrein te genover het gemeentehuis aan de Leidsewcg. Die operatie vindt de bank, die zeer tevreden is over de huidige stek, te kost baar. In het kader van de opwaar dering van het centrum, waarin de gemeente miljoenen guldens steekt, wortlt de Schoolstraat aantrekkelijker gemaakt. De vernieuwde supermarkt van Al- bert lleijn moet de consumen tentrekker aan de noordkant worden. Een 'trekker' vinden voor de zuidkant wordt nu pro blematischer. Wethouder A. Draijer liet zich echter niet uit het veld slaan. „Het is wellicht mogelijk om op een andere plaats in dat gedeelte van de Schoolstraat een bedrijf met veel aantrekkingskracht in te passen", stelde hij eerder deze week vast. De gemeenteraad is inmid dels akkoord gegaan met de uit gangspunten voor de opwaar «lering van het centrum. Steeds meer partijen voelen voor een autovrije Schoolstraat. De straat zou geleidelijk autovrij moeten worden gemaakt, omdat het au toverkeer de meeste problemen veroorzaakt. De winkeliers voe len daar echter niets voor om dat ze bang zijn dat de klanten dan wegblijven. S. Harlaar (Groenl.inks) deed de suggestie om door de week betaald par keren in te voeren om de auto mobilist af te schrikken. Op koopavond en zaterdag zou parkeren dan weer gratis moe ten zijn.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 17