21 22 PsZL onderzoekt premenstrueel syndroom 'Bijbelse wijsheidsliteratuur onbekend literair genre' Leiden Overgave Kerk Samenleving ZATERDAG 23 DECEMBER 1995 CHEF HENNY VAN EGMOND. 071 -5356414, PLV.-CHEF HANS KOENEKOOP, 071 - Cheque voor orgel Pieterskerk leiden De Leidse ondernemer Theo Zandvliet heeft gistermiddag een cheque van 2.500 gulden overhandigd aan Henk van der Post, lid van de hoofdredactie van deze krant. Zandvliet is de eerste ondernemer die geld geeft voor de restauratie van het beroemde Van Hagenbeerorgel in de Pieterskerk. De actie wordt door het Leidsch Dagblad gesteund. Het uit 1643 stammende orgel in de Pieterskerk bevat 1800 pij pen. Voor de restauratie is nog een bedrag van 1,3 miljoen gul den nodig, nadat er al eerder be langrijke giften zijn gedaan door een aantal grote instellingen. In het kader van de actie kunnen mensen 300 kleinere orgelpijpen adopteren voor 100 gulden. In middels is op het speciale giro nummer (57055, t.n.v. Uitgevers maatschappij Leidsch Dagblad) al enkele duizenden guldens binnen gekomen. Sponsors van orgelpij pen worden met hun naam ver meld op een tableau in"8e kerk en zij krijgen een afbeelding van het orgel met een officieel document waaop staat welke pijp zij hebben geadopteerd. Grotere pijpen kun nen - tegen hogere bedragen - ook worden gesponsord. FOTO HIELCO KUIPERS Nieuwe anticonceptiepil helpt wellicht tegen klachten LEIDEN CAROLINE VAN OVERBEEKE Hoofdpijn, vermoeidheid, gewichtstoe name, pijnlijke borsten, depressie, woe de, huilbuien, lusteloosheid. In Neder land hebben naar schatting 375.000 vrouwen zulke ernstige lichamelijke en geestelijke klachten in de dagen vóór hun menstruatie dat ze ermee naar de dokter stappen. Bijna vier miljoen vrou wen hebben wel last maar lijden in stilte. Reden voor artsen van het Academisch Ziekenhuis Leiden (AZL) om onderzoek te doen naar het 'premenstrueel syn droom', kortweg PMS. „We testen een nieuwe anti-conceptiepil die mogelijk ook helpt tegen PMS", aldus dr. F. Hel merhorst. Helmerhorst is gynaecoloog. Hij weet uit zijn praktijk dat PMS heel ernstige vormen kan aannemen. „Vrouwen kun nen last krijgen op school, op hun werk: melden zich ziek, nemen ontslag, er kunnen relatieproblemen ontstaan. De meest extreme gevolgen van PMS zijn kindermishandeling, criminaliteit en al- cholgebruik. Zelf heb ik een vrouw in mijn praktijk gehad die uiteindelijk zelf moord heeft gepleegd." „PMS zit niet tussen je oren", zegt arts-assistent Anita Damen. Zij is met Helmerhorst en Laura Zandvoort verant woordelijk voor het PMS-onderzoek. Helmerhorst: „Het heeft te maken met delen van de hersenen die verantwoor delijk zijn voor de hormoonhuishouding en de eisprong regelen. Op de één of an dere manier is dat hormonale proces bij vrouwen met PMS op hol geslagen. PMS komt niet voor bij vrouwen vóór de pu bertijd, na de overgang en tijdens de zwangerschap." Heel veel vrouwen tussen de 18 en 45 jaar, naar schatting 30 procent, hebben last van PMS. De klachten beginnen meestal een paar dagen voor de men struatie, verdwijnen na het begin van de bloeding, en keren elke cyclus terug. Anita Damen: „Sommigen vrouwen ver anderen zó in die periode, dat hun part ners hun eigen vrouw niet meer herken nen." Er bestaat geen geneesmiddel tegen PMS, hoewel vrouwen die de pil gebrui ken minder klachten hebben. Het A£L test nu een nieuwe anticonceptiepil die veelbelovend lijkt. Helmerhorst: „Deze pil is nog niet op de markt, maar dat zal naar verwachting in 1996 of 1997 gebeu ren. We hebben aanwijzingen dat een van de stoffen daarin, DHSP, helpt tegen PMS." „Voor dit onderzoek zijn we op zoek naar vrouwen met PMS-klachten. Ze moeten bereid zijn drie maanden de pil te slikken. De ene groep vrouwen krijgt een gewone pil, de andere groep de nieuwe pil, maar niemand weet welke pil ze slikt. De vrouwen noteren hun eventuele klachten in een dagboekje." Op dit moment doen tien vrouwen mee aan het onderzoek. „Maar we heb ben meer vrijwilligsters nodig om straks goede uitspraken te kunnen doen. De vrouwen die wij zoeken, zijn tussen de 18 en 40 jaar oud, hebben PMS-klachten en geen alcohol- of drugverleden. Ook hebben zij nooit medicijnen geslikt in geval van psychische problemen." Het AZL-onderzoek is anoniem en de vrouwen kunnen op elk gewenst mo ment stoppen. In totaal duurt het onder zoek vier maanden: de eerste maand mogen de vrouwen geen pil slikken, maar kunnen ze wel een ander anticon ceptiemiddel gebruiken. In totaal komen de vrouwen zes keer naar het AZL. Er is een vergoeding van 250 gulden beschik baar na afloop van het onderzoek. Helmerhorst: „Het is nog niet zeker dat we het wondermiddel tegen PMS in handen hebben, maar we vinden dit on derzoek erg belangrijk." Laura Zand voort: „We merken dat de vrouwen die nu meedoen, het heel prettig vinden dat hun klachten serieus genomen worden." Theo Bakker Zoontje wil thuis blijven met de Kerst. En niet naar een ei land. Mannetje wil in zijn ei gen huis een boom met lampjes en dan bij louter kaarslicht gezellig samen aan tafel gaan, terwijl een zoetge vooisd 'Stille nacht, heilige nacht' de kamer vult. Oprecht verdrietig is-ie. Natuurlijk zeg ik hem, dat we het op Texel ook erg kersterig gaan maken. Maar ik herken zijn hang naar een warme kerstsfeer in zijn ei gen huis. Terugblikkend naar vroeger, naar mijn jongensja ren, prijs ik me gelukkig dat toen nog de centen ontbraken voor een alternatieve, wande lende viering. Alleen al het van zolder ha len van de houten kist met beelden, de stal, het stro, de lampjes, was een belevenis. Het uitpakken van de beelden, van de heilige koe en de heilige schapen en tenslotte het kindje Jezus, dat pas als de hele stal was ingericht plechtig in zijn kribbe werd gelegd, dat alles gaf al een beschut, warm ge voel. Een gevoel dat pas weer week als de inmiddels bijna kale boom de straat op ging. Het op Kerstavond ter kerke gaan, was ook zo glorieus op windend. Dat je van alle kan ten mensen op hun best ge kleed af zag komen op wat on getwijfeld een gloedvolle sa menkomst ging worden. Bij binnenkomst in de in mijn ge val Lodewijkskerk vergaapte je je altijd aan de stralende luister van de kerk. Dit ging het hoog tepunt van het kerkjaar wor den, dat zag je aan alles. De samenzang was iets heer lijks. Het gaf een gevoel van kracht, van saamhorigheid. Maar eigenlijk zat dat gevoel in heel de mis. Uit het samen bidden sprak, als ik daar op te- rug kijk, ook een ontroerende overgave. Mooi woord, 'overgave'. Maar de jaren zijn verstre ken. Nog zou je je willen on derdompelen in dat gevoel van nestwarmte, van veiligheid, van hoop. En partner zegt 'waarom zou je dat gewoon niet doen.' Maar de betovering is al zo lang geleden verbro ken. Op een goede dag leer je lezen, ga je beseffen dat alleen met de mond beleden geloof vals is, zie je in hoe zo'n katho lieke kerk functioneert. En dan weet je dat zelfs op kerstavond de hang naar spiritualiteit het niet mag winnen. Nee, eerder nog zal ik me bij de Lodewijkskerk posteren om namens velen te protesteren. Namens Ans Vermeer, die al zo gebukt ging onder het grooot- brengen van haar tien kinde ren, maar die van meneer pas toor te horen kreeg dat een elf de in Gods naam er wel bij kon. Namens Jose Rodriques, omdat hij als uitgebuite Zuidamerikaanse armoedzaai er nog steeds niet uit de voeten kan met de woorden van de paus die het bij zijn bezoek vooral had over het verbod op voorbehoedmiddelen. Namens mezelf, om die pa ter ter verantwoording te roe pen die mij ter penitentie een half uur liet bidden, omdat ik me als jongen van zestien had afgetrokken. Namens alle vrouwen, om dat volgens de kerk alleen de man voldoende mens is om de boodschap Gods uit te dragen. Namens mevrouw Steiner en meneer Klein en al die andere Joodse mensen, wier familie is vergast en die hebben moeten dulden dat nazi's via het Vati- caan naar Zuidamerika P den vluchten. '8 L Er schoot me van de v nog een optie in het hoofd,r betreft de daklozen, die Leiden mooi in de kou D liggen. Ik zou met alle dfl zen in optocht de Lodev\ie kerk in kunnen marcherenc als één van de drie Heere^ heeft over die passage ii Bijbel waarin staat: 'War( aan de minsten der m^j, doet, doet gij aan Mij.' K0: of zo'n geestelijke er O] i springt en zijn gelovigen houdt deze mensen ondeP te bieden. U en ik kenner antwoord. Anders had al" één van de eerwaardef nachts zijn kerk opengeste Toch doe ik niets, ga ik posteren en geen daklozei tocht houden. Want je dochtertje heefjl zwaar ongeluk gehad, I vrouw waarvan je hield is c leden, je voelt je 'waardel je weet dat je leven aan he lopen is, je zoekt wanh een man die bij je past, je zo moe, je voelt je in jezelj gesloten, je vriend heeft i zelf het leven benomer hebt niet genoeg aan broo spelen alleen, je ervaart moderne leven als kil, kou kan zoveel zijn dat je mo' loos maakt, machteloos, drietig. Je kunt zo'n sterid hoefte hebben aan de wa met anderen gedeelde de' van kerstavond. Goed, laa} zo zijn. f- Zelf ga ik op dat eiland r- met mijn ventje een boon^ pen en die optuigen. Er^ gaan er nog bij zingen u Hoewel dat nooit zo zal zij* bij de stal van mijn vadt, moeder. REDACTIE DICK VAN DER PLAS, 071 -5356481 Scheurkalender met levenswijsheden vol humor en vennaningen Iedereen gebruikt ze. „Wie een kuil graaft voor een ander valt er zelf in." Of: „Wie wind zaait, zal storm oogsten." Het zijn bekende gezegden, spreekwoorden of aforismen. Maar waar komen die zegswijzen eigenlijk vandaan? Deze raadgevingen stammen uit het Nabije.Oosten, uit de tijd van koning Salomon en David, zo'n negenhonderd jaar voor Christus. Slechts weinigen zullen weten, dat deze in ons taalgebruik zo ingeburgerde wijsheden rechtstreeks ontleend zijn aan de Bijbel, en wel aan de zogeheten wijsheidsliteratuur van het Oude Testament. De Enschedese dominee Arnold Bek kenkamp heeft ze verwerkt in een bij belse spreukenkalender voor het nieuwe jaar. „Het zou heel erg jammer zijn als dit soort puntig geformuleerde levenswijsheden in de vergetelheid zou raken. Die bijbelse spreukenkalender was voor de her vormde predikant een aardigheidje, zomaar een tussendoortje. Sinds Ar nold Bekkenkamp drie zonopom? jaar geleden met emeri taat is gegaan (hij stond in Amerongen, Krabben- dijk en Enschede, waar hij vooral verbonden was aan het Hervormd Rust huis), gebruikte hij zijn tijd deels om te publice ren. Zo gaf hij vorig jaar een boekje uit over de ge schiedenis van de Her vormde Gemeente Us- selo. Momenteel werkt hij aan een studie over het leven van dominee Rutgers, predikant in Tubbergen, Lochem, Us- selo en Rotterdam, die al vroeg zijn stem verhief tegen het nationaal-socialisme. Ook is Arnold Bekkenkamp betrokken bij de Twentse Bijbelver taling. die Anne van der Meiden volgend jaar hoopt te publiceren. Drie maanden heeft de samensteller nodig ge- vrijdag januari Dominee Arnold Bekkenkamp: „Goddeloosheid is buitengewoon onverstandig." had om het materiaal te verzamelen en te orde nen voor zijn bijbelse spreukenkalender, die hij heeft gebaseerd op de bijbelse wijsheidslitera tuur. Voor velen is de bijbelse wijsheidsliteratuur (Spreuken, Wijsheid van Jezus Sirach, Wijsheid van Salomo, Psalmen, Job, Prediker) een onbe kend literair genre, aangezien ze deels behoren tot de zogeheten 'apocrieve' (verborgen) boeken van het Oude Testa- ment, die in het Grieks Ept'^ipre*) geschreven waren, zaterdag 6 Onbekend Katholieke christenen zijn er iets meer mee januari vertrouwd dan hun protestantse geloofsge noten, omdat die apo crieve wijsheidslitera tuur wel in de rooms- katholieke, maar niet in de reformatorische 'canon' (standaard) van bijbelboeken is op genomen. Het bekend ste wijsheidsboek is het boek Prediker, dat niet ophoudt de mens ervoor te waarschuwen dat alles in een mensenleven vergankelijk en nietig ('ijdel') is: „IJdelheid der ijdelheden, alles is ijdel- heid". zegt Prediker. Bekkenkamp vergelijkt het idee van een bijbel se spreukenkalender met de formule van de Suc ces-agenda's. Daarin staan onder aan de bladzij den ook spreuken te lezen. Maar met een andere sfeer. „Zo van: Als je maar goed je best doet, dan kun je rijk worden. En wie arm is. moet wel dom zijn." Zijn spreukenkalender daarentegen is er een van oude levenswijsheden, vol humor, more le en religieuze vermaningen en relativeringen. Glimlachen Er wordt in deze zaterdag spreuken een appèl gedaan op het indi viduele geweten. Wat of de strekking van de boodschap van deze bijbelse spreuken is? „Goddeloosheid is buitengewoon on verstandig", vat de ontwerper kort sa men. „Dat wordt heel nuchter gepo neerd. Het is dom om goddeloos te zijn. Dan loopt het fout met de mens af. En het spiegelbeeld daarvan is de Vreze des He ren. De Here vrezen, dat is het begin van alle wijsheid voor de mens. Die gedachte is de rode draad in alle bijbelse wijsheidsliteratuur. Vele ke ren wordt die tekst herhaald." In Bekkenkamps bijbelse spreukenkalender zondag september - voor 1996 ligt de nadruk meer op het informatie ve karakter dan op het bieden van een stichtelijk woord. De formule van zijn scheurkalender is de zelfde als die van de Twentse spreukenkalender die uitgeverij Van de Berg jaarlijks uitgeeft. Alleen heeft Bekkenkamp onder de spreuk van de dag dikwijls ook het equivalent uit de Statenvertaling, de Groot Nieuws Bijbel, de Duitse Bubervertaling of de New English Bible ge plaatst. Op de achterkant van het blaadje wordt be knopt informatie gegeven over het bijbelboek, de ont staansgeschiedenis. de ver taling ervan door dichters als Jacob Cats en De Genes- tet in de- Gouden Eeuw, en de verwerking ervan door hedendaagse theologen. ,/Soms zijn deze spreuken heel moralistisch, zeer vrouwonvriendelijk of eli tair", waarschuwt de En schedese emeritus-predi kant. „Maar de manier waarop ze fulmineren tegen dronkenschap of luiheid, daar kan ik om glimlachen. Dat vind ik heel mooi." Bijbelse spreukenkalender, samengesteld door dominee A. Bekkenkamp. Uitgeverij Van de Berg, Enschede. Prijs 18,95 gulden. Rooseveltstraat 82 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 7 maart 1860) KANTOOR 071-5356356 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19 30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-51280: DIRECTIE B. M. Essenberg, G. P. Arnold (adjunct), J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, F. Nypels, H. G. van der Post (adjunct) PUBUC RELATIONS W. H: C. M. Steverink 071-5356356 per kwartaal (NL) OMBUDSMAN R.D.Paauw 071-5356215 Tel. dag. 9.30 -11.30 uur of per, post. 071-1» RUBRIEKSADVERTENTIES^. Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17e 071a. ABONNEMENTEN bijvooruitbetaling: ei per maand (acceptgiro) 1 per maand (autom. betaling) el per kwartaal (acceptgiro) per kwartaal (autom. betaling) per jaar (acceptgiro) per jaar (autom. betaling) el VERZENDING PER POST it; REDACTIE GJ. Visser, chef redactie nieuwsdienst/kunst H W. van Egmond, chef red. Groot Leiden geluidscassette beschikbaar Voor A.J.B.M. Brandenburg, chef eindredactie regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W F. Wegman, chef red. Duin- en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTPU Voor mensen die moeilijk lezen, slee61 hebben of blind zijn (of een andereO( dicap hebben), is een samenvatting regionale nieuws uit het Leidsch Dar geluidscassette beschikbaar Voor i^ 0486-486486 (Centrum voor Gespré 1 tuur, Grave). lil ONGEVALLENDIENST D( Academisch Ziekenhuis: vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 era woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00, Diaconessenhuis: maandag t/m, 8.00 tot 17.00 en vanaf dinsdag 17.00 tot woensdag 8.00; St. Elisabi kenhuis: dagelijks. BEZOEKUREN »g DIACONESSENHUIS at (tel. 071-5178178): dagelijks 14.30-15.15 uuren 19.00-19.45 uur. je Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, vot- ners bovendien van 10.30- 11.15uurenvan 19.45 - 21.00 uur Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00- 15.30 uuren 19.00-19 3(7^ na overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Er Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoener pleegkundige. x Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uuren 19.00-19.45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth P (tel. 071-5454545): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, Ui en II daarnaast ook 11.15—12.00 uur. Ie; Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders \q0 uur). rj, Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag). Afdeling hartSewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00—14.3010 18.30-19.00uur. :h Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 0172-463131): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur,r en II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. re Geen spoedeisende hulp meer mogelijk Vc II ACADEMISCH ZIEKENHUIS x (tel. 071-5269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 p 18.30-19.30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur. 19.00-20.00|e leen Partners/echtgenoten met kinderen. Er Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur, uitfcz voor partners/echtgenoten en eigen kinderen. h( Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is er een ru^ zoek moeelijkneid in overleg met de hoofdverpleegkundige. Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden, keel-, neus- en er' kunde en neurologie: 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur; oogheelkil» heelkunde 14.15-15.00 uur en 18.30-19.00 uur. Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.1»|< uur; babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 16