Eigen bijdrage medische hulp naar draagkracht 'We zijn een winkel en geen kleuterschool' Binnenland Skrnhem» De parketpolitie van het arrondissement Arnhem maakt haar kaartenbak met driehonderd wanbetalers leeg. Acht 5 kot den mensen zijn vanaf maandag dagelijks op pad om alle ^uitstaande boetes te incasseren. Wie weigert te betalen, zit met ■be feestdagen in een cel in Hoom of Heerhugowaard. Het arron- ^fcissement Arnhem houdt al een paar jaar een dergelijke actie, ^■neldt J. Boeijink van de parketpolitie. „Rond kerst en nieuwjaar ^Rnaken wij de meeste kans mensen thuis aan te treffen." koningin Beatrix krijgt )uitse onderscheiding Steun voor Oosttimorezen Bij flexibel pensioen ambtenaren gaat het vooral om het prijskaartje praakmakender dan ooit! Geen uitspraak in moord en verkrachtingsproces Melkert: Voorkeursbeleid vrouwen niet aanvechtbaar Aanbeveling extremist bij imam-opleiding was foutje ïAlleei^j^VeeJcbla^Privé IIJDAG 22 DECEMBER 1995 /ijftien jaar cel voor moord echtgenote ordrecht» Rechtbank-president j. Geertsema van de rechtbank i Dordrecht heeft gisteren een 51-jarige man uit Dordrecht ver- ordeeld tot een gevangenisstraf van vijftien jaar. De man choot in september dit jaar zijn echtgenote op straat dood en robeerde tevens haar vriend van het leven te beroven. De man eweerde te hebben gehandeld uit een gekwetst eergevoel. Het L Areejarig dochtertje van de verdachte was destijds getuige van e moord. ïreedbeeld-TV in trek voor kerst en haag Dit jaar worden in ons land 100.000 breedbeeld-TV's erkocht. Vooral deze laatste dagen voor de kerst besluiten veel onsumenten hun traditionele televisie in te ruilen voor een e ireedbeeld-TV. Dat maakte de Uneto, de branche-organisatie an de wit- en bruingoedzaken, gisteren bekend. Ook steengril- sn, staafmixers en magnetrons doen het volgens een woord- oerster van de Uneto goed onder de kerstboom. ^leer verslaafden naar hulpverlening ■WMCHT. In 1994 deden bijna 57.000 verslaafden een beroep op en Centrum voor Alcohol en Drugs (CAD) of een andere hulp- erlenende instantie. Dat is meer dan in 1993, toen het er nog uim 50.000 waren. Dat blijkt uit cijfers die de stichting Informa- -Tevoorziening Verslavingszorg gisteren publiceerde. Van de in- [eschreven cliënten was in 1994 39 procent alcoholist. Van de Irugverslaafden gebruiken de meesten heroïne (17.572). Minder ;root is de groep gokverslaafden (6.814). bedrijven gaan zelf files te lijf Aen haag Het bedrijfsleven gaat inventariseren wat bedrijven 7\e\i kunnen doen om de toenemende file-problemen aan te f Dakken. Daarbij gaat het vooral om maatregelen om het gebruik tan de auto terug te dringen. Hiertoe is een commissie ingesteld i^^ie binnen vijf maanden een inventarisatie maakt van mogelijke aat regelen. De commissie onderzoekt ook de mogelijkheden Dm bedrijfsgebonden verkeers- en vervoersstromen beter over agljle dag te spreiden door een verdergaande aanpassing van be- )u \i fs en arbeidstiiden- freiBoete voor meppende ex-politieman jt tP° 45jrui ilden. De rechtbank acht de man schuldig aan machtsmis bruik. Hij mishandelde in mei vorig jaar een arrestant in een Üronkemanscel. Het verweer dat er sprake was van noodweer of noodweerexces, werd door de rechtbank verworpen. '•""Trein verkeer Zutphen/Deventer hervat pTREcmHet treinverkeer tussen Zutphen en Deventer, dat sinds woensdagmiddag door een ongeval was gestremd, is giste- ^ren weer hervat. Het ongeval gebeurde woensdagmiddag op een Bj^poorwegovergang bij Gorssel. Drie treinpassagiers raakten licht ^^>ewond, toen een trein op een vrachtwagen met oplegger bots te. Door de klap ontspoorde de trein gedeeltelijk en brak de bo venleiding. Wanbetalers krijgen bezoek met kerst (en-den haag dpa-anp oningin Beatrix krijgt de Inter- ationaie Karlspreis, een hoge uitse onderscheiding voor ersonen of instellingen die ich inzetten voor de Europese enwording. De prijs is uitge- iofd door een comité van de tad Aken, niet ver over de rens bij Zuid-Limburg. Burgemeester Linden maakte keuze voor de Nederlandse orstin gisteren bekend: „Door aar optreden schiep koningin eatrix een klimaat van vertrou- 'en in Europa. Wie als zij Euro- ees en toekomstgericht denkt i handelt, is een waardige dra- rvan deze prijs." Eerdere winnaars waren on- anderen de Britse premier Winston Churchill, de Ameri- aanse minister Henry Kissin- er en de Franse president ran^ois Mitterrand. De enige Vijf gulden voor hut sen is er i bezoek gaat niet door Minister Borst (volksgezondheid) wil geen eigen bijdrage voor de huisarts invoeren, maar wel een niet van het in komen afhankelijke bijdrage van maximaal tweehonderd gulden voor medische hulp, uitgezonderd de huisarts. Voor laagbetaalden zal het koopkrachtverlies worden ge compenseerd. Het kabinet wil in januari de knoop hier over doorhakken. ruswuk anpeen eigen bijdrage heeft Borst nu een aantal voorstellen ge haald die waarschijnlijk politiek haalbaar zijn en toch het ge wenste bedrag opleveren. In het regeerakkoord is afgesproken dat het verplicht eigen risico van tweehonderd gulden er moet komen. De maatregel moet ongeveer negenhonderd miljoen gulden opleveren. Volgens het voorstel zullen pa tiënten een vast bedrag zelf moeten betalen als zij bijvoor beeld naar een specialist gaan of medicijnen bij de apotheek halen. Het maximum van twee honderd gulden geldt per jaar. Uit de talloze plannen die cir culeren over het invoeren van Tegen het eigen risico rees al snel verzet. De coalitie sprak deze zomer af dat er naar een alternatief zou worden gezocht. Lukt dit niet. dan blijft de af spraak in het regeerakkoord ge handhaafd. Begin december kwam het onderzoeksbureau VB Advies met resultaten van een onderzoek naar de moge lijkheden voor eigen bijdragen. Volgens het bureau was het mo gelijk en uitvoerbaar om zieken fondspatiënten inkomensaf hankelijke eigen bijdragen te la ten betalen. Bij de huisarts zou den fondsverzekerden vijf gul den per consult zelf moeten be talen. Borst reageerde positief op den haag Leden van de actiegroep Renetil, hebben gisteren actie ge voerd voor de belangen van Oosttimorezen die politiek asiel aanvragen buiten Indonesië. De actiegroep demonstreerde onder meer bij het mi nisterie van buitenlandse zaken in Den Haag. foto anp roel dijkstra onderscheiden Nederlanders tot nu toe zijn de politicus Hen drik Brugmans. die de prijs in 1951 ontving, en oud-minister Joseph Luns (in 1967). De koningin krijgt de prijs 16 mei volgend jaar in de kro ningszaal van het stadhuis van Aken. Zij bezocht de stad al op 18 oktober van dit jaar in gezel schap van de Duitse president Herzog, die haar prees om haar inzicht in Europa. De Interna tionale Karlspreis zu Aachen is genoemd naar keizer Karei de Grote, die geldt als grondlegger van de Westeuropese bescha ving. Hij woonde in Aken, waar hij in 814 stierf. In 1949, vier jaar na de Tweede Wereldoor log, riepen burgers die zich ver bonden voelden met hun stad de prijs in het leven. Aan de on derscheiding is een geldbedrag van vijfduizend mark verbon den. den haag gpd De poging van minister Dijkstal (binnenlandse zaken) om de ambtenaren de VUT-regeling in te laten ruilen voor een flexibel pensioen lijkt schip breuk te lijden. De ambtenarencentrales zijn fa liekant tegen de voorgestelde financiering omdat de lasten van het nieuwe stelsel voor een groot deel op de werknemers worden verhaald. Tegelijkertijd dreigt een rel te ontstaan nu de minister heeft laten doorschemeren een dergelij ke regeling desnoods in de acht verschillende overheidssectoren apart te zullen doordrukken. De regeling geldt voor zo'n 800.000 werknemers bij de overheden en aanverwante sectoren. Dat betekent echter dat hij eerst af moet van de zoge noemde Kaderwet VUT, die door alle partijen en sectoren is ondertekend. De vakorganisaties pie keren er niet over om die zomaar prijs te geven. Gisteren werd uiteindelijk geprobeerd te red den wat er te redden viel, nadat Dijkstal beloofde te zullen kijken naar een betere overgangsrege ling. Voorzitter C. Vrins van de ACOP (FNV): „Dat gaf ons een sprankje hoop. We zijn er in elk geval in geslaagd het overleg niet in een grote plof te la ten eindigen." De geschillen worden wederom eerst op ambtelijk niveau behandeld, waarna eind januari opnieuw overleg volgt. De centrales hebben Dijkstal duidelijk gemaakt dat in de marktsector de kosten van overgangsre gelingen (aanvullingen in verschillende leeftijds groepen) door de werkgever worden opgebracht. „Het probleem is dat deze minister alles binnen een paar jaar geregeld wil zien. Er moet meer fi nanciële ruimte komen of een betere verdeling van de lasten op termijn." Dijkstal is de centrales gisteren wel wat tege moetgekomen. Basis van zijn plan blijft (bij veer tig dienstjaren) een uitkering van zeventig pro cent van het laatstverdiende salaris op 62-jarige leeftijd (nu is dat 75 procent met 61 jaar). Er kan individueel worden bijgespaard om al vanaf 60 jaar met zeventig procent uit te kunnen treden. Het nieuwe pensioen bestaat uit een basisuit kering en een flexibel deel, dat iedere ambtenaar zelf bij elkaar spaart. De werknemer zal zelf kun nen beslissen wat het hem waard is om ergens tussen zijn 55ste en 65ste met (deeltijd)pensioen te gaan. Gaat hij pas na zijn 62ste met pensioen, dan wordt dat beloond met een bonus. Het ge spaarde deel kan worden meegenomen als een baan buiten de overheid wordt aanvaard. De minister heeft de centrales voorgehouden de opgebouwde rechten van het flexibele deel ook te laten gelden voor invaliden en nabestaan den. Ook wil hij een overgangstraject van twaalf jaar inbouwen met betrekking tot de beperkte doortelling van dienstjaren bij arbeidsongeschikt heid of overlijden. Hukan hekent medeplechtigheid het voorstel, vooral omdat men sen die minder dan dertigdui zend gulden per jaar verdienen werden ontzien wat betreft het betalen van eigen bijdrage. Vijf gulden per huisartsenbezoek noemde ze 'medisch verant woord". Desondanks ziet ze af van de invoering van deze vorm van eigen bijdrage. De WD heeft zich vanaf het begin verzet tegen een inko mensafhankelijke bijdrage. De PvdA wil liever geen eigen bij drage voor huisartsenhulp. D66 heeft altijd laten weten het be langrijk te vinden dat de laagste inkomens worden ontzien. alanya anp-gpd Voor de zoveelste keer zaten de slachtoffers van het verkrachtingsdra ma en de moeder van de vermoorde Marijke van Dijk gisteren in de Turkse rechtszaal. Deze keer om te horen dat het vonnis is uitgesteld tot 18 januari. foto anp marcel antonisse venden reageerden erg teleur gesteld. „Dit proces moet nu een keer afgelopen zijn. liet wordt steeds zwaarder: zowel emotioneel als financieel", al dus Manneke Adrichem. De zitting van gisteren bracht overigens wel nieuwe feiten aan het licht. Een van de verdachten die tot nog toe elke betrokken heid had ontkend, legde een be kentenis af. De 25-jarige Hakan verklaarde voor de rechtbank: „Ik wil nu wel zeggen dat ik er bij ben geweest. Maar ik had niet de leiding over de anderen Integendeel. Zij hebben mij er bij gelapt. Ik heb Marijke niet gedood, alleen in het ravijn ge gooid. En van de vrouwen heb ik alleen Suzanne verkracht. De anderen niet." Als de straffen definitief vast staan, willen de advocaten van de slachtoffers nog een civiele procedure tegen de Turkse Staat beginnen. In hun ogen is de overheid verantwoordelijk voor wat met de Georgische en Nederlandse vrouwen is ge beurd, omdat hoofdverdachte Hakan zich al eerder schuldig zou hebben gemaakt aan ver krachting en mishandeling. Hij werd destijds echter vrijgelaten wegens gebrek aan bewijs. De rechtbank in het Turkse Ala nya heeft gisteren geen uit spraak gedaan in het gerucht makende moord- en verkrach tingsproces tegen vier Turken. Op verzoek van de advocaten van de verdachten zal op 18 ja nuari vonnis worden gewezen. Tegen het viertal werd een maand geleden de doodstraf ge- eist wegens het vermoorden van een Georgische vrouw en Marijke van Dijk uit Hilversum, in mei dit jaar. Haar twee Ne derlandse vriendinnen, Manne ke Adrichem en Suzanne Kra nenburg overleefden de ontvoe ring, mishandelingen en ver krachtingen. Het uitstel van het vonnis kwam onverwacht. Na acht zit tingsdagen sinds juli dit jaar leek een uitspraak door de rechtbank absoluut zeker. Woensdag echter vroegen enke le advocaten de rechtbank om uitstel omdat ze wegens andere drukke werkzaamheden te wei nig tijd zouden hebben gehad zich op de verdediging voor te bereiden. De rechtbank besloot hen die tijd te gunnen. De nabestaanden van de ver moorde vrouwen en de overle- Nijmegen wordt 'Bad Nijmegen' NUMEGEN GPD Het water in het Nijmeegse bronnenbad Sanadome is offi cieel gekwalificeerd als 'heilwasser', geneeskrachtig wa ter. Dat betekent dat Nijmegen zich na het Limburgse Valken burg in het vervolg 'Bad' Nijme gen mag noemen. Het Duitse instituut Fresenius, dat het war me bronwater van Sanadome heeft onderzocht, is de toon aangevende organisatie die be paalt welk bronwater 'heilwas ser' mag worden genoemd. Om de naam Bad Nijmegen te mogen dragen, moest de stad aan een aantal voorwaarden voldoen. De aanwezigheid van een casino is daar één van. Daarnaast kijkt het Duitse keu ringsinstituut naar de aanwe zigheid van natuurschoon en de kwaliteit van het thermale wa ter. Nijmegen wil zich in de toe komst verder ontwikkelen als kuurstad. Volgende week don derdag zal burgemeester d'Hondt zijn stad officieel om dopen tot Bad Nijmegen. den haag anp Het wettelijke voorkeursbeleid voor vrouwen bij aanstelling en bevordering staat niet op ge spannen voet met de Europese rechtspraak. Dat schrijft minis ter Melkert (sociale zaken en werkgelegenheid) in een notitie aan de Tweede Kamer. Aanlei ding voor de notitie was de re cente uitspraak van het Europe se Hof van Justitie in de zaak- Kalanke. Kalanke werd geen chef van de platsoenendienst in Bremen omdat bij de plaatselij ke overheid in deze stad vrou wen nog niet de helft van de functies bezetten. De Europese rechter veroor deelde die opstelling. In Neder land bestaat echter geen alge mene quotumregeling, maar wordt de achterstand van vrou wen bekeken per functiesoort en functieniveau, aldus Melkert Staatssecretaris Netelenbos (onderwijs) zal in de toelichting op haar wetsvoorstel over even redige vertegenwoordiging van vrouwen in leidinggevende ba nen bij het onderwijs een nuan cering aanbrengen om niet in dezelfde val (e lopen als Bremen. Netelenbos schreef dat er ondervertegenwoordiging was als niet de helft van de lei dinggevende functies was bezet door vrouwen. Het kabinet meent dat de behandeling van het wetsvoorstel gewoon kan worden doorgezet. ambtenaar had daar geen man daal voor", aldus een woord voerder van het ministerie. Het departement zal de Turkse au toriteiten laten weten dat de brief als niet verstuurd moet woren beschouwd. De ambte- zoetermeer anp I let ministerie van onderwijs is ernstig in verlegenheid gebracht door een brief van ambtenaar J. Lutje Schipholt aan de Turkse autoriteiten. Hij beveelt daarin de extreem-rechtse activist drs. A. Vierling aan als docent voor een imam-opleiding in Turkije. Vierling is oprichter van het Ne derlands Blok en oud-medewer ker van CD-Kamerlid Janmaat. „De brief had niet verzonden mogen worden. De betrokken Supermarkten zitten niet te springen om dertien- en veertienjarigen den haag gea meulema Het midden- en kleinbedrijf en de meeste supermarkten staan niet te springen om kinderen van dertien en veertien jaar in dienst te nemen. Scho lieren van die leeftijd hebben te veel be geleiding nodig, worden door klanten niet serieus genomen en kunnen zware werkzaamheden niet aan. „Die kinderen zijn lekker goedkoop, maar vast of extra personeel moet ze wel begeleiden, dus dat zet weinig zo den aan de dijk", zegt A. Blok van het midden- en kleinbedrijf Nederland (MKB). „Bovendien: wie wil zijn klanten laten helpen door een dertienjarige? Ik verwacht niet dat er een grote vraag komt naar zulk jong personeel." Door de nieuwe regeling voor kinderar beid mogen vanaf 1 januari scholieren van dertien en veertien jaar per school dag maximaal twee uur betaald hand en spandiensten verrichten, zoals vak- kenvullen. Op zaterdag mogen ze maxi maal zes uur werken. Werken op zon dag blijft echter verboden. Supermarktketens die veel jongeren in dienst hebben, denken niet dat dertien en veertienjarigen bij hen veel kans ma ken. „Wij gaan die groep niet inzetten zegt G. Kleefstra van supermarktcon cern De Nieuwe Weme. „We zijn geen kleuterschool! Klanten die vragen heb ben moeten goed worden geholpen en niet door kinderen." Ook bij Unigro (supermarkten Cirkel, Super en De Spar) vragen ze zich af of zulke jonge mensen wel op hun plek zijn in de win kel. „Onze werknemers moeten klant vriendelijk zijn en vakkundig, dat kun je nauwelijks van dertienjarigen eisen", zegt M. Nijhoff. „Je zou ze buiten de openingstijden in kunnen zetten voor vakkenvullen of in het magazijn, maar met grote volle pallets kun je ze al niet laten sjouwen." Verder is de inzetbaar- beid van deze leeftijdsgroep builen de openingsuren gering. Ze mogen alleen tussen acht uur 's ochtends en zeven uur 's avonds werken. Albert Heijn heeft ook zijn vraagtekens. „Wij hebben nu een groter potentieel werknemers waar we uit kunnen put ten, maar scholieren moeten het zware werk wel aankunnen", zegt E. Muller. „En de vraag is of die dertien- en veer tienjarigen wel bij het hoogste schap kunnen. Ook daar selecteren wij op." Alle concerns zeggen verder voldoende aanbod van vijftien - en zestienjarigen te hebben. „Er staan mensen in de rij om een zakcentje bij te verdienen." Andere vraag is of het wenselijk is der tien- en veertien jarigen te laten werken. „Nee", zegt de Raad voor Het Jeugdbe leid, die overigens in mei volgend jaar wordt opgeheven. „Zestien uurwerken per week gaat veel te ver. Acht uur is het maximum." „Werken is goed, jongeren steken er wat van op", zegt W. Kuijven- hoven van de Raad. „Maar het leven van een dertienjarige bestaat uit meer dan school en werk. Ze moeten ook tijd hebben om zich te ontplooien, te spor ten, met vrienden te spelen en noem maar op." Kuijvenhoven vreest verder dat een groep ouders het inkomen van hun jonge kinderen wel eens als welko me aanvulling op het gezinsinkomen kan zien. „Dat geeft de overheid hele maal een extra verantwoordelijkheid." De aanbeveling volgd brief van de Turkse ministeries van onderwijs en godsdienstza ken en een moskee-organisatie. Daarin werd gevraagd om een financiële bijdrage. Bovendien vroegen de instanties om een oordeel over enkele kandidaten die gereageerd hadden op een advertentie, waarin docenten voor de opleiding werden ge vraagd. De school in Zuid Tur kije is bestemd voor Turkse jon gens die later in Nederland als imam aan het werk gaan. De betrokken ambtenaar liet weten dat Nederland niet wil bijdragen aan de opleiding om dat Nederland daar zelf in wil voorzien. Wel noemde Lutje Schipholt, tevens secretaris van de Turks/Nederlandse Com missie Onderwijs, Vierling als mogelijke kandidaat voor een haan als docent aan de oplei ilinK. Kamerlid Rahhae van Groen links meent dat er sprake is van een grove misstap van het ministerie. Hij heeft gisteren aan staatssecretaris Netelenbos (onderwijs) om opheldering ge vraagd. Hij wil weten of ze con sequenties verbindt aan deze fout. Het Nederlands Centrum Buitenlanders is woedend over de gang van zaken. Volgens di recteur Akel verliest de Turkse gemeenschap het vertrouwen in de Nederlandse overheid door het voorval. 1 flPfjSSJS InUDE HELt [•MtelJwAAHHElP

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5