Huurlingen brengen Zuidafrikaanse regering in grote verlegenheid Kamer onder de loep, CDA heeft meeste grijze muizen: Feiten &Meningen Turkse kiezers wantrouwend en besluiteloos Lijk VRIJDAG 22 DECEMBER 1995 Premier Ciller. NIEUWSANALYSE In de race om een goede plaats op de lijst voor de algemene verkiezingen in Turkije van zondag zijn maar liefst 150 van de 450 parlementariërs van kamp gewisseld. Prin cipes en politieke standpunten werden overboord gegooid om bij een andere partij op een hogere plaats binnen te kunnen ko men. De kiezers walgen ervan. In het hele land worden tegen partijbureaus aanslagen ge pleegd met brandbommen. Maar de bur gers blijken uit de peilingen ook besluite loos. Verwacht wordt dat geen enkele partij met kop en schouders boven de rest zal uit steken. De schatrijke premier (giller is een ge makkelijke prooi voor haar rivalen. Op plei nen en in zalen peperen die hun toehoor ders in dat zij nog steeds niet heeft kunnen verklaren hoe ze haar kapitaal heeft ver gaard. Of waarom ze miljoenen dollars in Amerika heeft geïnvesteerd en niet in haar eigen land dat ze beloofde van de economi sche ondergang te redden. Daarvoor intro duceerde ze een stabiliseringspakket: ieder een moest de buikriem aantrekken om de inflatie te laten dalen. Het eerste is gebeurd. De inflatie schoot vorig jaar echter omhoog van zeventig naar 150 procent. Dit jaar stijgen de prijzen met zo'n acht procent per maand, terwijl de lo nen stabiel blijven. „Heb ik jullie dan niet de douane-unie binnengeloodst?", troost Qiller de kiezers. „Door de concurrentie op de vrije markt zal alles goedkoper worden. Het monopolie van de grote bedrijven zal worden gebro ken, waardoor de middenstand en de kleine boer het juist beter krijgen." Ondanks deze mooie beloften scoort haar partij niet hoog in de opiniepeilingen. De rechtse Moeder landpartij van Mesut Yilmaz zou 21,5 pro cent behalen, de fundamentalistisch-isla- mitische Welvaartspartij van Necmettin Er bakan 19,8 procent en de Partij van het Juiste Pad van (giller 17,7 procent. „Ik vecht niet tegen sprookjesvertellers als Chiller," zegt Yilmaz minachtend, „maar tegen de tijd." Van de leider van de liberale Moederlandpartij heeft de premier inder daad het meest te vrezen, juist omdat beide partijen zoveel op elkaar lij ken. Qiller is in discussiepro gramma's op TV tegen hem van leer ge trokken als een viswijf, maar hij pareerde haar aanvallen rustig en be heerst. Dat heeft hem punten opgeleverd. Toch schommelt zijn partij slechts rond de 23 procent, vooral omdat vaak is samenge werkt met de fundamentalisten om wetten geschrapt te krijgen die het seculiere karak ter van de staat beschermen. Ook de sociaal-democraat Deniz Baykal, de kersverse leider van de Republikeinse Volkspartij en coalitiepartner, heeft geprofi teerd van zijn TV-optreden. Zijn partij leek de landelijke kiesdrempel van tien procent aanvankelijk niet te halen, maar dat gevaar is geweken. De grootste handicap blijft ech ter het coalitieverleden: een enorme schul denlast, inflatie, werkloosheid, het faillisse ment van de weinige sociale voorzieningen die er waren en de letterlijke uitbuiting van de arbeider. Zijn rivaal, de oude vos Bulent-Ecevit, scoort met zijn befaamde eerlijkheid hoger dan ooit in de opiniepeilingen. Desondanks komt zijn Democratisch Linkse Partij niet boven de zeventien procent uit. Want Ece- vit staat voor een verouderd economisch model waarin de staat het voortouw neemt in de nationale industrie en de zelfstandige ondernemer is georganiseerd in coöpera ties. Het feit dat links zijn geloofwaardigheid heeft verloren, heeft de fundamentalistische Welvaartspartij een flinke duw in de rug ge geven. Leider Necettin Erbakan veegt alle anderen op een hoop als zijnde 'naapers van het Westen' die de eigen Turkse cultuur verguizen en hun ziel hebben verkocht aan het kapitalisme. Maar ook Erbakan heeft een tactische fout gemaakt: voorbijgaand aan de wensen van de achterban heeft hij gematigde kan didaten op de lijst gezet om meer stemmen te kunnen winnen. Dat heeft voor een rel in de partij gezorgd en leidt zeker tot stem menverlies. De laatste dagen gaat de partij op de radicale toer met dreigementen dat de douane-unie ongedaan zal worden ge maakt 'door middel van stemmen of bloed'. De Koerdische partij Hadep (Democrati sche Partij van het Volk) doet voor het eerst mee aan de verkiezingen. De indruk is dat dit wordt toegestaan om aan de fundamen talisten 'proteststemmen' te onttrekken. Maar de vraag is of Hadep de kiesdrempel zal kunnen overschrijden. Indien niet dan worden twee vliegen in één klap geslagen. De Welvaartspartij zal verzwakt zijn, het Koerdische streven naar een eigen identiteit op een 'democratische manier' monddood gemaakt. Ondanks de kleine verschillen tussen de kanshebbers is het van uitermate gioot be lang wie uiteindelijk als eerste zal eindigen. Want onder het huidige kiessysteem wordt die partij onevenredig hoog vertegenwoor digd. Zo haalde de Partij van het luiste Pad bij de vorige verkiezingen in 1991 24,5 pro cent van de stemmen, maar kreeg meer dan 37 procent van de parlementszetels. An dersom kreeg Ecevit met 10.8 procent van de stemmen slechts anderhalf procent van de zetels. Dit systeem is een reden temeer voor de kiezer om de gevestigde orde te wantrouwen. ISTANBUL JESSICA LUTZ CORRESPONDENT Bedrijf doet in 'militaire specialisten met een missie' ARCHIEFFOTO Helaas, Nico van der Berg moest op stel en sprong naar Angola. „En als de klant dat wil, nietwaar?" veront schuldigt directeur Lafras Luitingh van Executive Outcomes (EO) zijn tweede man, met wie we een af spraak hadden. We knikken. Zulke onver wachte reizen zullen wel gewoon zijn in het wereldje van de huur lingen. Pas later beseffen we dat Luitingh op hete kolen moet hebben gezeten. Angola is EO's be langrijkste op drachtgever, maar Van der Bergs haas tige aftocht heeft vermoedelijk alles te maken met het feit dat de Angolese regering onver wacht het contract met de 'militaire adviseurs' uit Zuid-Afrika heeft opgezegd. Luanda hoopt daarmee een van de obstakels voor permanente vrede in het land uit de weg te hebben geruimd. Voor de Zuid afrikaanse regering is het Ango lese besluit zonder enige tvyijfel een opluchting, want Pretoria zit danig met de activiteiten van EO in zijn maag. Directeur Lafras Luitingh doet in huurlingen. Veelal zeer goed getrainde en hoog opgeleide militairen, dat wel. Maar toch, huurlingen, al wil hijzelf niets van die term weten. Volgens hem is EO een bedrijf van mili taire specialisten met een mis sie. En die missie is: vrede bren- - vr;-: v, Angola is een van de belangrijkste opdrachtgevers van EO. In het land woedde tot enkele maanden geleden een bloedige burgeroorlog. FOTO'ARCHIEF gen in Afrika. Luitingh ontvangt ons in een rustige.villa in een doodlopende straat in Pretoria. Weinig in de omgeving doet vermoeden dat we in het kantoor zijn van een onderneming die handelt in oorlog. Dikke, roze gedrapeerde gordijnen, kitsch, prenten van zeeslagen en een standaard met Japanse ceremoniële zwaarden wekken niet de indruk yan een militair centrum. Maar achter de gevel en de keu rige firmanaam Executive Out comes verbergt zich een van 's werelds grootste en mogelijk zelfs het grootste particuliere militaire 'adviesbureau'. EO heeft volgens geruchten een flinke vinger in de pap van ver schillende Afrikaanse conflicten en was, daar is iedereen het over eens, doorslaggevend bij de totstandkoming van de vre desovereenkomst die enkele maanden geleden na twintig jaar burgeroorlog in Angola tot stand kwam. Zijn werknemers zijn voor een groot deel voormalige deskun digen van het Zuidafrikaanse le ger, mensen die na jaren van militaire actie in binnen- en buitenland weinig voelden voor het kalme bestaan van soldaat in vredestijd. Hij noemt zijn onderneming 'honderd procent legaal', maar hoeveel mensen EO in dienst heeft, wil hij niet zeggen. „An ders kunnen onze tegenstan ders precies berekenen hoeveel mannen we bij bepaalde acties in het veld hebben." Volgens schattingen heeft EO zo'n ne genhonderd tot duizend werk nemers. Er is meer dat onduidelijk blijft. De omzet van de onderneming, de plekken waar EO precies ac tief is, en waarmee. En dan is er nog de kwestie van de talloze dochterondernemingen, die zich onder meer met boringen en olie-, goud- en diamantwin ning bezighouden. Ook die slui er wil Luitingh niet oplichten. Het zijn vragen waar ook de Zuidafrikaanse regering graag antwoord op zou willen heb ben. Executive Outcomes werkt openlijk vanaf Zuidafrikaans grondgebied, maar trekt zich niets aan van het Zuidafrikaan se buitenlandse beleid. De rege ring zou de onderneming dan ook liever gisteren dan vandaag zien vertrekken. Het enige pro bleem is, dat de bestaande wet geving het niet mogelijk maakt de activiteiten van EO te verbie den. De aarzelingen van de regering over EO worden voor een deel ook ingegeven door de achter grond van veel van Luitingh's mannen. Dezelfde ex-militairen die de afgelopen maanden het Angolese regeringsleger MPLA trainden, vochten ooit in het Zuidafrikaanse leger aan de zij de van de Unita-rebellen. Dat de onderneming de MPLA zo effectief kon trainen, komt me de omdat EO-mensen destijds betrokken waren bij de oplei ding en uitrusting van Unita. Maar volgens Unita-leider Jonas Savimbi was EO niet alleen ver antwoordelijk voor de training van de MPLA, maar ook direct betrokken bij gevechtshandelin gen in Angola. Luitingh ontkent dat, al geeft hij toe dat zijn mannen zijn ingezet bij de be scherming van bepaalde dorpen en industrietakken en dat ze ef ficiënt terugvechten als ze wor den aangevallen. Verder, zegt hij, was er sprake van 'training tijdens de actie'. Dat betekende dat EO-instruc- teurs tijdens gevechten pal ach ter het front contact hielden met het MPLA-commando en 'adviseren' wat de volgende ac tie moest zijn. Luitingh ziet dat niet als directe bemoeienis met gevechtshandelingen, maar het onderscheid is subtiel. Savimbi eist al enige tijd dat het bedrijf zijn activiteiten in Ango la zou stopzetten, een oproep die door de Zuidafrikaanse re gering werd ondersteund, maar waarvan Luitingh op het mo ment van ons gesprek nog niets wil weten. „Savimbi beweert dat wij de vrede bedreigen, maar hij wil alleen maar dat wij weggaan zodat hij de oorlog weer kan hervatten." Volgens Luitingh werkt zijn be drijf niet zomaar voor iedereen. Criminelen en dictators sluit hij als opdrachtgever uit. „We zijn betrokken bij illegale acties, vandaar dat ik niet meer over ons werk kan zeggen. Maar we streven naar democratie en sta bilisering in landen waar vye ac tief zijn." Maar de geheimzinnigheid waarmee hij zijn werk en op drachtgevers omhult, maakt zo'n uitspraak moeilijk te con troleren. Het enige dat hij con creet over zijn werkterrein kwijt wil, is dat EO alleen in Afrika ac tief is: „We zijn wel door ande ren benaderd, onder meer door een van de partijen uit Bosnië. Maar we hebben aan Afrika ge noeg." PRETORIA RUNA HELLINGA CORRESPONDENT Als de nachten lengen, neemt de neiging tot reflectie toe. Het einde van een jaar nodigt uit tot terugblikken. Het ma ken van een lijstje is dan altijd leuk. Welke kamerleden de den het goed in 1995, wie viel door de mand. Wie heeft meer invloed gekregen, en van wie mogen we het komend jaar wat verwachten. Mede op ba sis van een beperkte rond vraag, onder collega's, een persoonlijke kijk op de win naars en verliezers in Tweede Kamer. Wie de 150 Tweede-Kamerle den in ogenschouw neemt, valt een aantal dingen op. Zeer velen van hen zijn pas vorig jaar in het parlement ge kozen, en een aantal is opval lend snel tot bloei gekomen. Ten tweede bevinden zich on der de kwalitatief sterke ka merleden opvallend veel PvdA'ers. Het CDA herbergt de meeste grijze muizen. Bij de WD blijft de aandacht vooral gericht op Frits Bolke- stein. In D66 zijn het alleen nieuwelingen die zich warm lopen voorde top. De GPV-kamerleden Van Mid delkoop en Schutte kunnen rekenen op veel respect van hun collega's vanwege hun heldere en van staatsrechtelij ke kennis getuige hun kijk op politiek. Van iemand als het RPF-Kamerlid Rouvoet (lid van de IRT-enquêtecommis- sie) wordt veel verwacht. De ouderenpartijen zijn collectief door de mand gevallen. Van een wezenlijke inbreng, zelfs op het terrein van ouderen, is nauwelijks sprake. De Socialistische Partij heeft met haar activistische en soms populistische stijl, de stem van het volk wordt goed ge hoord door Marijnissen en Poppe, een eigen plek verwor ven in de Tweede Kamer. Op merkelijk is de geprikkelde re actie die Marijnissen immer lijkt op te roepen bij minister president Kok. Groen Links-fractievoorzitter Rosenmöller is de onbetwiste oppositieleider van de Tweede Kamer. Hij legt altijd de vinger op de zere plek. Een scherp analyticus, altijd alert, welbe spraakt, spits, en doelgericht. AJs hij het woord voert, heeft een minister het per definitie moeilijker. Zijn collega Marij ke Vos is beloftevol. Frits Bolkestein is zich na de liberale overwinning bij de ge meenteraadsverkiezingen ietsje rustiger gaan opstellen, maar steelt nog steeds regel matig de show. Iemand die sinds het vertrek van Hans Dijkstal naar het kabinet dui delijk aan invloed gewonnen heeft, is Benk Korthals. Deze woordvoerder justitie, hij is advocaat en procureur, is vice-fractievoorzitter en een van de vertrouwelingen van Bolkestein. Een opmerkelijke man bij de liberalen is Johan Remkes. Hij kwam in 1993 tussentijds in de Kamer en valt sindsdien op door zijn grote politieke ge voel en duidelijke uitspraken. Hij kan goed overweg met PvdA'ers. Een groeier is Hans Hoogervorst. Niet alleen kan hij goed overweg met Bolke stein, hij is door het vertrek van Rudolf de Korte dé finan ciële man van de WD. Ie mand die volgend jaar ook meer van zich zal laten horen is Henk van Hoof, de opvolger van Robin Linschoten in de WD-fractie. Bij de PvdA kan inmiddels worden geconstateerd dat de bemoeienis van partijvoorzit ter Rottenberg met de kandi datenlijst effect heeft gehad. PvdA'ers laten veel vaker van zich horen. Het nogal om vangrijke lijstje goede en be loftevolle parlementariërs be staat uit Karin Adelmund (vice-fractievoorzitter en 'we nende madonna'), Rob Oud- kerk (woordvoerder gezond heidszorg en 'tv-dokter'), Maarten van Traa (voorzitter 1 RT-enquetecommissie en 'links geweten'), Adri Duives- teijn (woordvoerder volks huisvesting en aartsvijand van Tommei), Jan van Zijl (fractie secretaris en 'aow-motor') en Rick van de Ploeg (financieel woordvoerder en 'vrijdenker'). Dit alles in willekeurige volg orde. Fractievoorzitter Walla ge moet plooien en buigen om én Kok niet voor de voeten te lopen én de PvdA te profile ren, en daarin is hij ijzersterk. De voormalige FNV'er Ruud Vreeman (ookvice-partijvoor- zitter) zorgt achter de coulis sen voor de communicatie met de bond. Bij D66 is het drietal Bert Bak ker (woordvoerder sociale za ken), Roger van Boxtel (vice- fractievoorzitter) en Thom de Graaf (fractiesecretaris en lid van de IRT-enquêtecommis- sie) zich aan het warmlopen voor de top. Bert Bakker is de regelaar, Van Boxtel de strateeg en De Graaf is ge woon goed. De kamerleden Hoekema (defensie) en Ditt- rich (justitie) zijn experts.op het terrein van de media-aan dacht. Bij het CDA is het erg gemak kelijk de balans op te maken: je hoeft alleen maar te kijken wie er vorige week in het nieu we fractiebestuur opgenomen zijn. Jaap de Hoop Scheffer en Wim van de Camp zijn eigen lijk de enige twee die behoor lijk oppositie kunnen voeren. Mateman is een geval apart. Tot zover degenen die er ii kop en schouders bovenul staken. Alle anderen moed eerst maar eens iets bijzor ders presteren, laten blijkq dat ze meer zijn dan een dagsvlieg, meer gezag very ven in eigen gelederen, ofi noegen nemen met de mi< delmaat. Twee kamerlede^ kunnen tot slot niet onbesj ken blijven. Enneüs Heerq (CDA) en Gerrit Jan Wolffe perger (D66). Deze twee zi bijzonder slecht in hun vel waardoor ze hebben gefaa Ze zijn door hun fractie in leiderspositie gedwongen, maar daarvoor zijn ze niet schikt. Ze zijn redelijk en a dig, maar dat zijn eigensch pen die een politicus aan c top niet hoeft te hebben. DEN HAAG ANS BOUWMANS Flet was op een herfstachtige zon dagnamiddag. Met parijs m'jn vrouw en kin deren liep ik langs de spoorlijn naar Saint-Lazare in Parijs, toen mijn vrouw, die achter me liep, ineens schreeuwde: „Snel, ga helpen!" Ik draaide me om en zag honderd meter verder een jon gen aan een voetbrug over het spoor hangen. Hij hield zich vast aan de rand van de brug. en zijn be nen bengelden omlaag. Twee ande re jongens probeerden hem, zo leek het, er weer op te trekken. Maar er was iets vreemds met de bengelende jongen. Het leek wel of hij niet omhoog getrokken wilde worden. Mijn blik op de spoorbrug gericht, zette ik mij in beweging. De jongen zwaaide nu wild met zijn benen: de twee helpers hadden zichbaar moeite hem omhoog te trekken. Toen: een doffe knal en een steek vlam. De jongen viel brandend om laag, als een pop. Het drong nu pas tot me door dat hij zelfmoord wilde plegen, niet door voor de trein te springen, maar door de hoogspan ningskabels te raken. Er liepen vier van die kabels onder de brug, en een ervan had hij met zijn been ge raakt. Hij was geëlektrocuteerd. Ik schreeuwde tegen mijn kinderen dat ze door moesten lopen, wat ze deden huilend. Zelf liep ik naar het spoor, langzaam, want het leek mij dat alle redding voor het slacht offer toch te laat zou komen. Hij lag op de rails. Het been dat de hoog spanningskabel had geraakt was verkoold. Twee mensen die op het perron op de trein hadden staan wachten, stonden over herp heen gebogen. Ze waren bezig de vlam men te doven. De vcMgende ochtend kocht ik Le Parisien, de plaatselijke krant. Het is niet gebruikelijk dat kranten uitwij den over zelfmoord, maar ik meen de misschien een klein bericht aan te mogen treffen over het tragische incident dat zich voor mijn ogen had afgespeeld. Mijn editie van Le Parisien, die maar een klein deel van de agglo meratie beschrijft, had die ochtend vier pagina's 'Faits Divers' (mis daad, rellen, ongelukken). Belang rijkste nieuws was een poging tot moord op een aantal politieman nen. De agenten hadden een ano nieme tip gekregen: een auto stond in brand en er zat nog iemand in. Toen ze bij de brandende auto aan kwamen, openden ze het portier. Er zat niemand in, en ze liepen weer weg. Luttele seconden later ontplof te een bom in de auto. Bijna waren de politiemannen gedood. Dit was zeer regionaal nieuws het was niet verder dan pagina 6 gekomen. Op pagina 7: aantal agen ten onder vuur genomen, nadat zij een auto tot stoppen hadden ge maand. Balans: een dode en een ge wonde onder de inzittenden van de auto, twee gewonde agenten. 'Mijn' incident had weinig ruimte gekregen in de regionale krant. Tus sen de eenkoloms berichten mis schien? Er waren er genoeg: zes au to's aangestoken, een gewapende overval, een lijk aangespoeld, een bom gevonden, een jongen die een drinkwedstrijd had gewonnen maar vervolgens was overleden. Nergens: jongen geëlektrocuteerd. De redac tie had natuurlijk gelijk. Dit is im mers het land met de hoogste alco holconsumptie ter wereld, en met een der hoogste zelfmoordpercen tages. Een lijk op de rails? Déja vu. CEES VAN ZWEEDEN CORRESPONDENT

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2