SLeiden droomfabriek door -locenten voortgezet Bovenburen geven strijd tegen Bakker Bart niet op 'Eindejaarsuitkering minima niet te betalen' Voorraad goedkope huurhuizen kalft af 9AG 22 DECEMBER 1995 971 HENNYVAN ECMOND, 071-5356414. PLV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071-5356429 cpakt na babbeltruc In Een 36-jarige Leidenaar en zijn 30-jarige Leidse vriendin ■gisteren aangehouden na een diefstal met behulp van een Ibeltruc'. De man belde gisternacht aan bij een woning aan fcroenoord en vroeg om een glas water. Terwijl de bewoon- Idat haalde, nam hij een tas weg uit de gang. Bij zijn aanhou- was de Leidenaar in het bezit van de inhoud van de tas. De lis ook herkend als een van de daders van een overval op een ■oner van de Haarlemmerweg. Daar zou hij op 14 november Me gang van de woning een koffer hebben gestolen. Tevens mondde hij zijn slachtoffer met een schroevedraaier. UNO 1895 Zaterdag 21 December jertentiën. Iedere bezoeker van het Filiaal der Stoomlikeur- ■iek „De Pelicaan", Haarlemmerstraat 96, onvangt gratis: een (en, handigen Portefeuille-Almanak voor 1896. Zegt het [ondagsrust. Indien Gij voor Zondag nog huishoudelijke be- ligdheden hebt in te koopen, wilt dit dan nog heden-, Zater- -avond, doen. Waartoe zoudt Gij, geheel noodeloos, de Zon- fcrust van anderen storen? "erste qualiteit Brusselsch Loof, 12 Cts. per halve K.G. Aanbe- haJnd: C. v.d. Zeeuw, Varkenmarkt 15. ,JNO 1970 dinsdag 22 december lerdorp. Afscheid van schoolhoofd Van der Nat De heer I. van der Nat, onderwijzer aan de Koningin Julianaschool te lerdorp, zal met 1 januari de school verlaten in verband met bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Op 9 oktober hij 40 jaar in overheidsdienst werkzaam. Ter gelegenheid kan zal vanavond van 19.00 tot 21.00 uur in gebouw Irene, ifdstraat 73, een receptie worden gehouden. leiden frank buurman Een extra uitkering van bijvoor beeld 100 gulden voor mensen met een minimaal inkomen aan het einde van het jaar is niet haalbaar. Dat zegt wethouder J. Laurier van sociale zaken. Hij reageert op een suggestie die onlangs werd gedaan door PvdA-voorzitter Tan Toan Hok. Volgens Hok zou het een goede zaak zijn om om de minima in de dure decembermaand iets extra's te geven. Hij verwijst naar de gemeente Kampen, die 100 gulden als een eindejaars uitkering ter beschikking heeft gesteld van de allerarmsten. Het geld zou moeten worden ge haald uit de pot gemeentelijke bijzondere bijstand. „De suggestie is begrijpelijk en sympathiek, maar onwettig en feitelijk niet eens uitvoer baar. Als we in Leiden alle mini ma 100 gulden zouden geven zouden we een tot twee miljoen gulden kwijt zijn. In Kampen hebben ze dat ook niet gedaan. Daar krijgen alleen de mensen met een uitkering de extra bo nus", stelt Laurier. Het initiatief voor een kerstuitkering is in fei te afkomstig van de industrie bond FNV. Die heeft een beroep op minister Melkert van sociale zaken gedaan om een dergelijke uitkering in het leven te roepen. Volgens Laurier moet Hok zich ook tot minister Melkert wen den als hij de pot gemeentelijke bijzondere bijstand wil gebrui ken. „Het is wettelijk niet toege staan de pot op die manier te benutten. Daar komt nog bij dat er niet eens genoeg inzit om de minima een uitkering te geven. Dat geld zou dan toch ergens anders vandaan moeten ko men", zegt Laurier. Volgens de wethouder onder steunt het gemeentebestuur op andere manieren de allerarm sten. „We hebben een pakket van maatregelen in 1996 op sta pel staan. De gemeente betaalt bijvoorbeeld de helft van het lidmaatschap van een sportver eniging, of een gedeelte van reiskosten, of kosten van cur- »n docenten van het voormalige Leidse cursuscen- De Droomfabriek zijn. op zoek naar een gezamen- mderkomen waar ze een vergelijkbaar centrum kun- opzetten. Een aantal cursussen heeft sinds de slui er van de Droomfabriek wel tijdelijk onderdak. nogal wat materiaal kwijt. Het ^HVoomfabriek, gevestigd aan ,zef\ide Vest, kwam twee we- ^'mjjgeleden abnipt aan haar 341Ê na een beslaglegging en anv^bare verkoping door de be- igdienst. Dat gebeurde om r ïoog opgelopen schuld van ice igenaar van de Droomfa- gaffl te vereffenen. i veiling kwam als een vol ante verrassing voor alle bij 0(Jroomfabriek betrokkenen. 50 le honderden deelnemers evrjfreatieve cursussen -toneel, Jn g rebalancing, muziek, 7 dr en de docenten kwamen -54dioor van de ene op de an- '^d®|ag op straat te staan. Do- a en andere huurders °Men door de beslaglegging meeste daarvan is inmiddels weer boven water, vertelt to neeldocente Amanda Wolzak die als woordvoerster optreedt. „Een deel is door de belasting teruggegeven, terwijl ook een van de kopers op de veiling niet moeilijk deed toen ik daar aanklopte." Voor verschillende cursussen zijn inmiddels vervangende za len gevonden. Het Volkshuis in de Haarlemmerstraat, een café, de oefenruimte van de Leidse Vereniging van Popmuzikanten en een sportschool bieden tijde lijk soelaas. Muziekschool Wolt huis die ook onderdak had in De Droomfabriek rijdt nu met haar leerlingen op en neer naar het eigen gebouw in Voorscho ten. Amanda Wolzak heeft zelf nog geen geschikte vervangen de ruimte gevonden voor haar toneellessen, ook voor de cur sus salsadansen wordt nog on derdak gezocht. „Het is natuurlijk mooi als ie dereen iets voor de korte ter mijn heeft, maar daarnaast wil len we op langere termijn als groep verder. Hoewel we bin nen De Droomfabriek als zelf standigen werkten, was de pa raplu van het geheel voor ons erg belangrijk. We traden geza menlijk naar buiten, kwamen gezamenlijk in de publiciteit met ons programma. Die koe pel missen we nu, maar daar willen we mee verder", vertelt Amanda Wolzak. Ze.constateert dat Leiden in korte tijd twee belangrijke cul turele centra is kwijtgeraakt door de sluiting van achtereen volgens De X (de gekraakte voormalige Rex-bioscoop) en De Droomfabriek. „Wij hebben DE "Kerstgroeten VAN: Jolanda Baars uit Leiderdorp Ilijk maakt Jolanda Baars T\sn ^aarten voor kinderen, (75jflar deze kindertjes in win- -49jenue. Ze heeft een zoontje "TTwier: .Al mijn kennissen salP" jonge kinderen, ik zit er 692middenin. Normaal maak Ndrjaardagskaartenvoor jari- :en hderen of bij geboortes, dus Haaljt eigenlijk alleen kaarten ,13 ouders met kinderen. Kin- -spreken me heel erg aan. :S veelse van ze. Er wordt ook e?aö aan m'J gevraagd of ik 3mp/ wil maken voor speciale xnheden, ze komen echt bij zogst ellen. Dit jaar heb ik zo- opdrachten gekregen dat ik '5cR eigen kaarten op het >uw\e moment moest maken. anetijn nou net allemaal de uit, bij sommigen heb ik ze -mog in de bus gedaan, want post haal je het nu niet dra ik ga zitten om kaarten komt mijn zoontje er- vo<y,t' vindt het ook leuk, het huis heel aanstekelijk. En ik am)Rgr weer van mijn moeder, "Tas er zo enthousiast over. fa haakt meer serieuze kerst ien. dat spreekt rhij niet zo BH vandaar dit winterse idee, toch een beetje kerst. VAfr is gemaakt van pakpa- ~*^daar kan je zoveel kanten MPp! Ik bewaar ook altijd ca deaupapier, dat wordt bij ver jaardagen meteen achterover ge drukt. De figuurtjes knip ik uit en die plak ik op dat schuim, je weet wel, van die vleeswaren- bakjes. Dat kan je gewoon ko pen. het is niet zo dat ik ouwe bakjes bewaar hoor. Door dat pak papier wordt elke kaart an ders, ik heb dit jaar Mickey Mouse, Dagobert, allemaal van die kinderdingen. Voor hun is het toch het leukst, zo'n kerst kaart. die zetten ze bij hun thuis dan echt zo neer." tekst: marina van den berg foto: dick hogewoning Honderd bedrijven nu aangesloten op stadsverwarming De Energie- en Watervoorzie ning Rijnland (EWR) vierde gis teren de honderdste bedrijfs- aansluiting op de stadsverwar ming. Het fysiologiegebouw van de Leidse Rijksuniversiteit aan de Wassenaarseweg is aangeslo ten op het stadsverwarmings- net. Deze vorm van energie is vriendelijker voor het milieu omdat restwarmte van elektrici teit wordt gebruikt. De aanslui ting van Fysiologie leidt volgens de EWR tot een aanzienlijke be sparing van aardgas en een ver mindering van uitstoot van co2, verantwoordelijk voor het broeikaseffect. Het leidse Stadsverwarmingsnet bestaat in totaal uit 4500 aansluitingen. Automobilisten rijden ondanks verbod toch op Stationsplein De nieuwe situatie op het Sta tionsplein in Leiden is nog niet voor alle automobilisten duide lijk. De politie controleerde gis teren tussen half vier en half zes 's middags voor het station op naleving van het inrijverbod. Zestig automobilisten negeer den dq borden en reden toch over het plein. De overtreders werden gisteren alleen gewaar schuwd en teruggestuurd. De politie zal de controle de ko mende tijd herhaaldelijk uitvoe ren. Dan zullen de automobilis ten die zich niet aan het inrij verbod houden, naast de waar schuwing ook een proces-ver- baal ontvangen. een eigen doelgroep, mensen met een baan tussen de 25 en 50, die niet in aanmerking ko men voor allerlei andere vaak gesubsidieerde cursusprogram ma's. Dat er een gat valt wordt erkend, ook door de gemeente. Maar een alternatief is er niet direct voorhanden. Daarom wil len wij nu de Leidse bevolking prikkelen dat als ze dit belang rijk vinden, ze ook suggesties aandragen zodat we verder kunnen." Terugkeer naar het oude ge bouw is volgens Wolzak in elk geval uitgesloten. „Dat is hele maal leeggehaald, tot op de dra den van de electriciteit. Om daar weer in te trekken is een investering nodig die wij niet kunnen opbrengen." Wie sug gesties heeft voor een alternatief voor de Droomfabriek kan bel len met toneeldocente Amanda Wolzak: 070-3601630 of met do cent rebalancing Cor van Kip- persluis: 071-5225405. Leiden wil geen overhaaste stappen nemen tegen Bakker Bart. FOTO HICLCO KUIPERS leiden herman joustra De gemeente Leiden moet Bakker Bart aan de Haarlemmerstraat nu eindelijk maar eens sluiten. Met die eis zijn F. en I. Hakkaart die boven het bedrijf wonen naar de Raad van State gestapt. Zij vinden dat Leiden te aarzelend optreedt tegen de bakkerij, waarvan zij zeggen al meer dan zes jaar geluids- en stankoverlast te ondervinden. Het echtpaar wijst daarbij op het feit dat een geluids meting van de gemeente onlangs heeft uitgewe zen dat Bakker Bart tijdens zijn nachtelijke bakactiviteiten te veel herrie maakt. Dat de uit slag van een geuronderzoek nog niet binnen is, maakt volgens hun niets uit. Milieuwethouder H. de Goede zegt echter geen overhaaste stappen te willen nemen. „Als we ac tie ondernemen, moeten we eerst èlle gegevens op een rijtje hebben." Want het echtpaar klaagt behalve over geluids- en geurhinder ook over het licht van een reclamebord dat dag en nacht door de ramen naar binnen schijnt. Meneer en mevrouw Hakkaart zeggen op hun beurt niet meer op de gemeente te willen wach ten. „Het duurt allemaal al veel te lang." Al in 1989 trokken ze bij de gemeente aan de bel. Na controle verbood die Bakker Bart nog tussen 's avonds elf uur en 's ochtends zeven uur te bak ken. Verbetering trad echter niet op, waarop de gemeente in 1991 via de Raad van State van Bak ker Bart gedaan kreeg dat het bedrijf de milieu voorschriften naleefde. Er zou onder meer een zogeheten gasdicht plafond moeten worden aan gebracht, anders zou de zaak gesloten worden. Die poging strandde echter uiteindelijk voor de Raad van State omdat de gemeente een procedu rele fout had gemaakt. Leiden had per abuis de BV van Bakker Bart aangeschreven in plaats van de franchisenemer die de zaak aan de Haarlem merstraat dreef. In juni 1993 sommeerde de gemeente het be drijf opnieuw maatregelen te treffen om verdere stankoverlast te voorkomen. Als dat binnen een maand niet zou gebeuren, zou de zaak onmiddel lijk worden gesloten. Nadat het beroep van Bak ker Bart door de Raad van State was verworpen, kondigde het bedrijf aan daadwerkelijk maatre gelen te nemen om de stankoverlast voor de bo venburen tegen te gaan. Het bedrijf ging tijdelijk dicht om het plafond te isoleren. Op grond van een TNQ-advies besloot de ge meente in juni 1994 geen bestuursdwang meer uit te oefenen. Volgens dat advies zou het plafond voldoen. Het bedrijf kreeg weer toestemming voor zeven uur 's ochtends brood te bakken. Te gen die beslissing dienden de bovenburen nog dezelfde maand weer een bezwaarschrift in om dat er nog steeds sprake was van stankoverlast. Zij betoogden daarbij dat de TNO-deskundige door Bakkert Bart was ingehuurd. De commissie beroep- en bezwaarschriften kwam uiteindelijk een jaar later, in juni 1995, met de opvallende conclusie dat het vernieuwde pla fond voldeed, maar dat eventuele geuroverlast toch weer onderzocht moest worden. Tevens stelde de commissie vast dat er sprake was van geluidsoverlast. Aanvullende onderzoeken zou den geur- en geluidsoverlast moeten bevestigen. „Die onderzoeken zijn nu achter de rug, maar er is nog niets gebeurd", zegt het echtpaar Hak kaart. De huidige franchisenemer heeft geen trek te reageren op de actie van het echtpaar. „Die zaak wordt geregeld door het hoofdkantoor." Leidenaar ligt zeven dagen dood in woning Een 41-jarige Leidenaar is gis termiddag dood aangetroffen in zijn woning aan de Boommarkt. De man heeft daar vermoedelijk sinds 15 december gelegen. Hij leidde een teruggetrokken le ven, maar werd wel een keer per week door familie bezocht. De Leidenaar is een natuurlijke dood gestorven. Politie even portier studentensociëteit De politie moest er gisteren aan te pas komen om leden en nict- leden van studentensociëteit Augustinus te scheiden. Voor de deur van de sociëteit aan het Rapenburg had zich een grote groep studenten verzameld. Zij werden, echter niet toegelaten, omdat zij geen lid waren. Toen de situatie uit de hand dreigde te lopen, trad de politie op. Agenten schermden de deur af, zodat alleen de leden naar bin nen konden. De afgewezen stu denten dropen na een tijdje af. Leidse studentes leggen beslag op Akzo Nobel-prijs leiden dieperik slot Twee Pabo-studentes van de leidse Hogeschool hebben met hun afstudeerproject de Akzo Nobel-prijs gewonnen. Carin longen en Ilja van Santen won nen eerder al de Leidse Hoge- schoolprijs met het door hun ontwikkelde lespakket 'Tech niek en chemie'. Het tweetal schreef het lespakket voor de basisschool. De achterliggende gedachte was de aandacht voor techniek te vergroten. Vakken als biolo gie, natuur- en scheikunde wor den nu nog maar weinig geko zen. Door lesprogramma's sa men te stellen wordt reeds op jonge leeftijd aandacht aan techniek geschonken. Van Santen en Jongen schre ven voor groep 3 en 4 over verf. Bij de middenbouw, groep 5 en 6, lag de nadruk op medicijnen. „Chemie is het moeilijkste on derdeel, dat hebben we be waard voor groep 7 en 8", aldus Jongen. Ondanks het verschil tussen praktijk en school con cluderen de beide studentes dat het goed mogelijk is om samen met een groot produktiebedrijf lespaketten te ontwikkelen. Clubhuis voor reddingsbrigade Aan het zwervend bestaan van de Leidse Reddingsbrigade komt begin volgend jaar een einde. De brigade opent op 3 ja nuari een eigen clubhuis in sportpark de Leidse Hout aan de Van Beuningcnlaan. De 77 jaar oude brigade was voor haar bijeenkomsten steeds aangewe zen op zaaltjes in scholen en leiden Het appartementenge bouw Koningsstaete aan de Ko ningstraat in Leiden is inmiddels half verkocht. Het gaat om een woongebouw dat op de plaats komt van de voormalige PTT- centrale. Dat pand was regelma tig in het nieuws vanwege de Britse krakers, die er be^it van hadden genomen. De centrale is inmiddels afgebroken en de bouw van Koningsstaete is in volle gang. De woonflat zal in oktober 1996 worden opgele verd. Het gaat om een gekromde flat in zes bouwlagen met in to taal 51 appartementen. Het goedkoopste appartement kost ongeveer twee ton. Het gebouw is ontworpen door architecten bureau Splinteren wordt ge bouwd door bouwbedrijf Niers man in Voorschoten. De verkoop gaat via Bax Spendel in Voor schoten. FOTO PR leiden aap rietveld Leiden dreigt door de voortdu rende huurstijgingen zijn goed kope woningvoorraad in snel tempo kwijt te raken. Bij een gemiddelde jaarlijkse huurstij- ging van 3,8 procent daalt het aantal 'bereikbare' huizen bij de woningbouwverenigingen in de komende vijf jaar van 13.400 naar 10.600. Als die ontwikke ling doorzet zijn er straks niet meer voldoende huizen voor mensen met lage inkomens, waarschuwt de gemeente in het volkshuisvestingsplan. Wethoudei i van Rij (PvdA) en zijn ambtenaren schetsen een somber beeld. Goedkope huizen kunnen vanwege het af schaffen van rijkssubsidies niet of nauwelijks meer worden ge bouwd. En de bestaande voor raad kalft af. Volgens de norm zijn huizen met een huur tot 679 gulden per maand 'bereik baar' voor mensen met de laag ste inkomens. Alleen al in het afgelopen jaar raakten de l-eidse corporaties door huurstijging zevenhonderd van die bereik bare woningen kwijt. Volgens gemeente en corpo raties zijn zo'n achtduizend huishoudens in Ix'iden aange wezen op 'bereikbare' wonin gen. En volgens het volkshuis vestingsplan hebben de corpo raties daaraan nu al een gebrek, omdat in 4800 bereikbare wo ningen mensen met een te hoog inkomen wonen. Hn die men sen kunnen niet gedwongen worden om naar een duurdere woning te verhuizen. Volgens de corporaties is de gemeente te somber. Zij ver wachten, dat er per jaar zo'n 140 bereikbare huizen te duur worden voor de minima. Bovendien, zeggen de corpo raties, zijn mensen met een laag inkomen niet alleen aangewe zen op hun goedkope huizen. Ook particuliere ondernemin gen hebben in I-eiden bereikba re huurhuizen. Dat zijn er 6600. „Die laat de gemeente buiten beschouwingzegt directie woordvoerder J. Stikvoort van woningbouwvereniging De Sleutels. „En dan zijn er ook nog mensen met een mini muminkomen die een eigen huis hebben. Volgens ons is de voorraad goedkope huizen ruim voldoende. Dit volkshuisves tingsplan is ook buiten de cor poraties gemaakt."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11