il Poolse premier Oleksy verwijt Walesa laster Prinses Diana niet van plan stilletjes op te stappen Honger kan Noord-Korea naar wapens doen grijpen Buitenland Colombia zoekt naar overlevenden vliegramp België gaat Frankrijk achterna met stakingen Noordse landen sluiten zich aan bij Schengen Snelle berechting van Di Pietro gevraagd DONDERDAG 21 DECEMBER 1995 Geen safe-sex voor katholieken rome Het Vaticaan heeft gisteren een document gepresenteerd met adviezen voor alle katholieken in de wereld omtrent seksue le voorlichting. De Pauselijke Raad voor het Gezin roept op stel ling te nemen tegen de voorlichting van degenen die niet de christelijke leer onderschrijven en seksualiteit loskoppelen van liefde, huwelijken voortplanting. In het 70 pagina's tellende boekje wordt gesteld dat de christelijke moraal ook via de seksu ele voorlichting aan kinderen moet worden overgebracht. Alle bekende principes van de roomskatholieke kerk komen aan de orde. Ontbinding van het huwelijk en buitenechtelijke relaties zijn taboe, maar ook anti-conceptie, sterilisatie, abortus, masturbatie en'safe-sex'. Estland ratificeert verdrag met Russen moskou Het parlement van Estland heeft gisteravond na an derhalfjaar ingestemd met het verdrag met Rusland over de te rugtrekking van de Russische troepen uit de Baltische staat. Het Russisch parlement stemde twee maanden geleden met de over eenkomst in. De Russische parlementariërs vonden dat de rege ring in Moskou meer compensatie had moeten eisen voor de te rugtrekking van haar troepen uit de Baltische staat. De Esten hadden er problemen mee dat er zoveel Russen op het Ests grondgebied blijven wonen. Toestand Griekse premier verslechtert athene De gezondheidstoestand van premier Papandreou van Griekenland is zo verslechterd dat hij nu constant aan beade mingsapparatuur en een apparaat voor nierdialyse ligt. De pre mier (76) was op 20 november met longontsteking opgenomen in het ziekenhuis. Volgens artsen die anoniem wilden blijven is er sprake van een nieuwe infectie in zijn longen. Zijn immuun systeem heeft problemen met het reageren op antibiotica, waar door zijn toestand kritiek is. Multimedia Duits woord van het jaar wiesbaden Multimedia is het 'woord van het jaar 1995', zo heeft de Genootschap voor de Duitse taal (GfdS) in Wiesbaden be kend gemaakt. „Het gebruik van het woord multimedia is dit jaar met 500 procent toegenomen", aldus GfdS-woordvoerder Gerhard Müller. De top drie van de belangrijkste woorden van het jaar bestond verder uit 'eurogeld' en 'crucifixoordeel'. Op de vierde plaats kwam 'rijksdaginpakking'. Prins in ballingschap in Frankrijk phnom penh Prins Norodom Sirivudh, de 44-jarige halfbroer van de koning van Cambodja, Norodom Sihanouk, heeft van morgen Cambodja verlaten. De prins werd enkele weken gele den gearresteerd omdat hij een complot zou hebben gesmeed om de tweede premier van Cambodja, Hun Sen, te vermoorden. De prins reist naar Parijs waar hij in ballingschap gaat. De prins gold als de belangrijkste kandidaat voor de opvolging van de zie ke Cambodjaanse koning. Jemen dreigt met oorlog over eiland sanaa De president van Jemen, Ali Abdullah Saleh, heeft Eritrea gisteren met oorlog gedreigd als er geen andere manier is om het geschil tussen beide landen over het bezit van het eiland Groot-Hanish in de Rode Zee op"te lossen. Jemen voert aan dat Eritrea het eiland heeft bezet. Het conflict leidde het afgelopen weekeinde tot vijandelijkheden waarbij gevechtsvliegtuigen en oorlogsschepen werden ingezet. Westen betaalt sluiting Tsjernobyl ottawa De G-7 (de groep van zeven toonaangevende westerse industrielanden) en de Europese Unie heeft gisteren jn het Ca nadese Ottawa in principe besloten de sluiting van de kerncen trale in Tsjernobyl te betalen. In samenspraak met de Oekraïnse regering namen de zeven landen de kosten voor de operatie, vijfhonderd miljoen dollar, op zich. Het westen beloofde verder 1,8 miljard dollar aan leningen om de Oekraïnse energievoorzie ningen te moderniseren. Ex-president Zuid-Korea naar ziekenhuis seoul» Ex-president Chun van Zuid-Korea is gisteren overge bracht van de gevangenis naar een ziekenhuis. Chun heeft sinds zijn arrestatie op 3 december alleen gerstethee tot zich geno men. Zijn gezondheidstoestand is ernstig verslechterd. Hij was begin deze maand gearresteerd op beschuldiging van muiterij, voorafgaand aan de militaire staatsgreep van 1980. BOGOTA DPA-Rtr Een Amerikaans vliegtuig met 153 inzittenden aan boord is afgelopen nacht neergestort in de omgeving van de stad Cali in het westen van Colombia. Reddingsploegen zijn uitge stuurd om het wrak te lokali seren. Het is onbekend of er overlevenden zijn. Het toestel, een Boeing 757, stortte door nog onbekende oorzaak op 50 km van de luchthaven van Cali neer ter wijl de landing was ingezet. Het vliegtuig van American Airlines was met 145 passa giers en acht bemanningsleden op weg van Miami via Bogota naar Cali. Ooggetuigen in het gebied zeiden een enorme explosie te hebben gehoord en vervolgens een vuurbal in de lucht te heb ben gezien. Mogelijk is de ma chine tegen een berg gevlogen. De plaats van het ongeluk is dichtbebost en moeilijk toe gankelijk, aldus de politie en het Colombiaanse leger, die de reddingsactie coördineren. Het leger zette zes helikopters in om het toestel op te sporen en het bergingswerk te leiden. Wegens onderhouden van nauwe banden met voormalige KGB brussel gpd De Poolse premier Josef Oleksy heeft de aftredende president Walesa en de veiligheidsdiensten ervan beschuldigd hem via laster en chantage tot aftreden te willen dwingen. „Ik wijk niet voor chantage en ik ben niet van plan om af te treden", zei de premier gis teren in een TV-rede waar in hij nogmaals alle be schuldigingen over zijn banden met de Russische geheime dienst KGB van de hand wees. WARSCHAU Rtr-DPA Het Poolse kabinet wees gister morgen al meteen de beschul digingen van Walesa over ver meend landverraad van de hand. Walesa verklaarde dins dagavond dat 'de staat in gevaar is'. Zonder namen te noemen, suggereerde Walesa dat de ex- communist Oleksy tot vorig jaar voor de voormalige KGB, de Russische geheime dienst, zou hebben gewerkt. Walesa eiste vervolgens dat een speciale commissie de acti viteiten van Oleksy zou onder zoeken, maar daar wilde het ka binet niet aan. In Polen ont stond grote beroering aan de vooravond van de machtsover dracht (zaterdag) van president Walesa aan zijn ex-communisti sche opvolger Alexander Kwas- niewski, een partijgenoot van Oleksy. Walesa riep de voorzitters van beide huizen van het parlement dinsdagavond voor spoedbe- De sociale onrust die Frank rijk ruim drie weken lang vrij wel volledig heeft lamgelegd, lijkt over te slaan op België. Na twee dagen van wilde sta kingen bij de spoorwegen en de luchtvaartmaatschappij Sabena hebben de christelijke en socialistische overhcids- bonden ACOD en CVCC op geroepen tot een algemene ambtenarenstaking op 15 ja nuari. Terwijl het treinverkeer gis termiddag weer aarzelend op gang kwam, moest Sabena al le vluchten vanaf de nationale luchthaven Zaventhem annu leren. Het arbeidsconflict bij het verlieslijdende Sabena zit muurvast. De Sabena-directie zegde tot grote woede van haar werknemers eerder deze maand alle (".AO's op, omdat geen akkoord kon worden be reikt over een bezuinigings operatie waarbij de lonen worden bevroren en werktij den verlengd. Bij een betoging op Zaven them werden gisteren twee honderd demonstranten ge arresteerd op verdenking van vernielingen. De bonden heb ben aangekondigd actie te blijven voeren zolang de CAO's niet van kracht zijn. In Wallonië staakte het spoor wegpersoneel. het treinver keer in heel België had daar onder te lijden. De regering probeert het conflict nog voor de kerstdagen te sussen. Een zeer geïrriteerde Walesa beende gisteren weg uit een kabinetsvergadering foto anp janek skarzynski raad bij zich, alsmede de presi denten van de Hoge Raad, het Grondwettelijk Tribunaal en het Administratieve Hof en minister van binnenlandse zaken Mil-' czanowski. Volgens de Poolse radio zou de voormalige vak bondsleider beschikken over documenten waaruit blijkt dat Oleksy goede banden had met de Russen tussen 1990 en 1994. Oleksy: „Wat er is gebeurd, Iaat zien dat de staatsveiligheid misschien wordt bedreigd, maar dan door diegenen die hun post niet op een waardige manier kunnen verlaten." Olek sy was vroeger lid van de com munistische PZPR en minister in enkele kabinetten. Na de op heffing van zijn partij werd hij lid van SAD, die in september 1993 de verkiezingen won, waarop hij voorzitter van het parlement werd. Ruim een half jaar geleden volgde hij premier Pavlak op. Walesa neemt mor gen afscheid als president. Hem wacht dan mogelijk een proces omdat hij geen belasting zou hebben betaald over een hono rarium van een miljoen dollar. Die ontving hij in 1989 van de Amerikaanse maatschappij Warner Bros, voor de rechten op een film over zijn leven. OOSTENDE «ANP De drie Scandinavische landen plus Finland en IJsland kunnen zich aansluiten bij Schengen, het verbond van zeven Europe se landen (en drie geassocieer de landen) die streven naar open grenzen. De Schengen- ministers, bijeen in Oostende, hebben dit gisteren besloten. De Belgische voorzitter, vice- premier Johan Vande Lanotte, sprak van een doorbraak. Denemarken, Finland en Zweden, inmiddels alle drie lid van de Europese Unie, wilden zich graag aansluiten bij Schen gen. Probleem was dat de drie een paspoortunie hebben met Noorwegen en IJsland en geen controle uitoefenen aan eikaars grenzen. Zou Zweden toetreden tot Schengen dan moest het land aan de zeer lange grens met Noorwegen, dat geen lid is van de EU, weer douaneposten instellen. In Oostende is nu besloten dat Noorwegen en IJsland een associatieverdrag met Schengen kunnen sluiten. De drie andere landen van de Noordse pas poortunie zullen gewoon toe treden. Vande Lanotte kondigde aan dat al op korte termijn de onderhandelingen daarover zullen beginnen. Dat gebeurt onder het voorzitterschap van Nederland, dat de hamer op 1 januari overneemt van België. De vijf landen zullen waar schijnlijk al per 1 mei 1996 de waarnemersstatus krijgen. LONDEN HANS GELEUNSE CORRESPONDENT Een van de belangrijkste kwes ties in de scheiding van Charles en Diana wordt de titel die Dia na krijgt inclusief financiële toe lages. Het is geen geheim dat zij prinses wil blijven en haar hui dige manier van leven wil blij ven voortzetten. Bij de scheiding van tafel en bed in 1992 zijn al financiële af spraken gemaakt en ook een bezoekregeling voor de twee kinderen. Maar nu het op een officiële scheiding uitdraait, zul len die regelingen opnieuw ter sprake worden gebracht. Diana is zeer benauwd dat zij als ge scheiden vrouw door 'de vijand' op een zijspoor wordt geran geerd. Een scheiding betekent dat Diana bij troonsbestijging van Charles niet de titel koningin kan dragen. Het Hof heeft tot nogtoe laten blijken dat zij als moeder van de prinsjes William en Harry onderdeel van'de ko ninklijke entourage blijft. Maar welke officiële titel ze krijgt is nog onbekend. Ze zou prinses van Wales kunnen blijven, maar daartegen pleit dat ze die titel kreeg door haar huwelijk met Charles, die prins van Wales is. Grondwettelijk zijn er voor Charles geen problemen om ko ningin Elizabeth op te volgen. Er kunnen wel moeilijkheden ontstaan als hij zou hertrouwen. Volgens de 'Koninklijke Huwe lijks Wet' van 1772 moeten le den van het koninklijk huis toe stemming van het parlement Charles en Diana gaan definitief hun eigen weg. hebben voor een huwelijk. Dat had vooral te maken met de In 1936 deed koning Edward toen heersende opvattingen de Achtste afstand van de troon, over scheiding en huwelijk, omdat hij met een twee keer ge- Edward kreeg geen toestem scheiden vrouw wilde trouwen, ming voor het huwelijk en koos voor zijn liefde. Charles onder houdt al jaren een relatie met Camilla Parker Bowles, een vrouw van zijn leeftijd, die in middels gescheiden is. Het is ui- FOTO» REUTER terst onwaarschijnlijk dat Ca milla koningin zou worden als Charles zou besluiten met haar te trouwen. De opvattingen over het hu welijk zijn maatschappelijk da nig veranderd sinds het drama met Edward, maar in de ko ninklijke sferen loopt men ge woonlijk danig op de tijdgeest achter. Bovendien speelt mee dat Charles en Camilla door de 'Camilla tapes' zeer in opspraak zijn gekomen. Het enige verschil tussen een koninklijke scheiding en die van gewone burgers is dat de konin gin toestemming moet geven. Daar behoeft na haar brief van gisteren geen twijfel over te be staan. Verder doorlopen Charles en Diana alle etappes van een gewone echtscheidingsproce dure. Eerst wordt de scheiding aangevraagd bij een gerechts hof. Vermoedelijk zal Charles dat doen. Vervolgens heeft de rechtbank ongeveer zes weken nodig voor een scheidingsde creet. Dat wordt pas afgekon digd als de rechter er zeker van is dat een goede regeling voor de kinderen is getroffen. Charles zal financieel weinig problemen hebben met een scheiding. De winst uit inko mens onder meer van land- goeden en boerderijen be draagt jaarlijks tegen de 1,5 mil joen pond (4 miljoen gulden). Het zal van Diana afhangen of de scheiding gladjes verloopt. Zeker is dat de prinses pas zal instemmen als haar wensen voor een betekenisvolle baan bijvoorbeeld als goodwill am bassadeur worden ingewil ligd. „Ik stap niet stilletjes op", voorspelde Diana al in haar TV- interview. rotterdam joop breedveld Schoorvoetend is Noord-Korea de laatste maanden uit haar zelf gekozen isolement ge kropen. De laatste, met stalen vuist geregeer de, stalinistische staat gunt de wereld sinds kort een kijkje in 'het paradijs in verval'. Waar om? Omdat het regime in Pyongyang wel moet. In het 22 miljoen zielen tellende land dreigt zich een humanitaire ramp te voltrek ken, die zelfs met de krachtigste retoriek over 'imperialistische, Amerikaanse agressors en hun Zuidkoreaanse marionetten' moeilijk kan worden weggemasseerd. Noord-Korea lijdt honger. En dan is het ook voor gehersenspoelde mensen die ruim een jaar gele den nog heilig geloofden dat 'kraanvogels, zwa luwen en zeldzame roerdompen treurig zongen bij de standbeelden van de overleden leider Kim II Sung' lastig om hun gedachten niet te laten af dwalen naar dat knorrende gevoel in de buik. In een wanhopige poging de hongerende massa niet van zich te vervreemden, liet het regime een select gezelschap journalisten en hulpverleners toe. Uiteraard hoopte Pyongyang dat dat zou lei den tot een stroom van hulpgoederen. De verha len waarmee de BBC, het Rode Kruis, Caritas en het Wereldvoedselprogramma van de VN terug kwamen, rechtvaardigen een omvangrijke red dingsoperatie. Videobeelden toonden de over blijfselen van een ingestorte dam, hectaren ver nielde rijstaanplant, en rijst die wordt uitgedeeld aan hongerige, van kou rillende boeren. Het is het soort beelden dat je verwacht in elk land dat door de ernstigste overstromingen van de eeuw is getroffen. Maar Noord-Korea is geen Ethiopië of Bangla desh. Als het om lijden gaat, meet de wereld met twee maten. Dat in Noord-Korea 500.000 daklo zen angstig de winter afwachten in de weten schap dat temperaturen van twintig graden on der nul hun overlevingskansen minimaal ma ken, heeft nog niet geleid tot koortsachtig han delen in hulpverlenersland. Integendeel. Het Wereldvoedselprogramma van de VN sloot begin deze week zijn bureau in Py ongyang, omdat de internationale gemeenschap in gebreke blijft met de levering van voedsel. Volgens directeur Page is er tot september 1996 twee miljoen ton rijst nodig om de ergste nood het hoofd te bieden. De 5.000 ton van de VN, 1.500 van Caritas en 1.750 van het Rode Kruis zijn, dat zal duidelijk zijn, weinig meer dan een druppel op een gloeiende plaat. De cruciale vraag is waarom de wereld Noord- Korea laat aantobben. Daar is geen eenduidig antwoord op te geven. De drie grote potentiële geldschieters de Verenigde Staten en de re gionale grootmachten Zuid-Korea en Japan hebben uiteenlopende redenen om gereserveerd te reageren op de omzichtige hulpvragen van Noord-Korea. Zoals min of meer gebruikelijk worstelt Washington met een binnenlands en een buitenlands belang. Belangen die haaks op elkaar staan. Het is voor Clinton in eigen land moeilijk te ver kopen om de beurs te trekken voor een commu nistisch land dat steeds openlijk haat jegens de VS ventileert. Bovendien kan Noord-Korea niet op Amerikaanse sympathie rekenen, omdat het steeds nieuwe financiële eisen stelt in ruil voor het opgeven van nucleaire aspiraties. Maar het buitenlands belang is van een andere orde. De VS zijn, evenals Zuid-Korea, als de •dood dat het noorden steeds verder opschuift in de richting van de afgrond. Een totale ineenstor ting van de economie kan er toe leiden dat Py ongyang de militaire inspanningen verder zal opvoeren om de aandacht van de deplorabele leefomstandigheden van de onderdanen af te leiden. Nu al zijn veel boeren er heilig van overtuigd dat de honger vooral de schuld is van het buiten land. Het regime hamert er onverminderd op dat er volop wapens moeten worden gekocht voor de verdediging van hun heilstaat tegen de buitenlandse agressors. En dan kan geld voor voedsel er wel eens bij inschieten. In het beleid van Zuid-Korea speelt de vrees vooreen Noordkoreaanse aanval uiteraard eveneens een belangrijke rol. Anderzijds weigert Seoul door het stof te gaan om die dreiging af te wentelen. Hulp wil het rijke deel van het Ko- reaans schiereiland slechts geven als de noor derlingen daar direct en onverbloemd om vra gen of liever zelfs smeken. Japan wacht af, omdat Tokyo zich niet geroepen voelt een voortrekkersrol te vervullen. En het moet gezegd dat het logisch is dat eerst Amerika en Zuid-Korea, als respectievelijk de laatst over gebleven grootmacht en de naar hereniging stre vende buurman, over de brug komen alvorens ook Japan de zak met yens laat rammelen. Daardoor is sprake van een patstelling waardoor het scenario van een gewapend conflict steeds reëler wordt. Deze week waren er de eerste teke nen dat Noord-Korea niet langer gelooft in de barmhartigheid van het westen. Het land stuur de twintig extra vliegtuigen richting de gedemili tariseerde zone. Zuid-Korea onderkende de drei ging die daar vanuit ging en bracht haar lucht macht in de hoogste staat van paraatheid. Nu heeft Noord-Korea zich de afgelopen jaren regelmatig met militair machtsvertoon langs de best bewaakte grens ter wereld gemanifesteerd. Maar dit keer zijn de omstandigheden toch an ders. Noord-Korea kan met een verrassingsaan val de aandacht enigszins van de binnenlandse sores afleiden. Bovendien kampen hun tegen strevers juist nu met grote problemen. Zuid-Ko rea is in verwarring door een reeks corruptie schandalen en de VS kunnen het zich aan de vooravond van de NAVO-operatie in Bosnië moeilijk veroorloven ook op een ander front nog eens de handen uit de mouwen te steken. ROME EELCO V Anti corruptie-rechter nu zelf beschuldigd corruptie. Verder zou hij een vriend hebben geholpen hoofd te worden van de Milanese ge meentepolitie en de door hem van corruptie beschuldigde mi nister van Posterijen hebben af geperst opdat deze hem toe stemming gaf voor de (alom ge roemde) automatisering van het Parket van Milaan. De advocaat van Di Pietro was gisteren verbitterd. „Di Pie tro moet de prijs betalen voor de hardnekkige wijze waarop hij heeft gepoogd door te gaan met het onderzoek Schone Handen. De beschuldigingen zijn volle dig ongegrond." Gezien de trage rechtsgang in Italië lijkt het onwaarschijnlijk dat de oud-rechter zich voor de verkiezingen, die waarschijnlijk in februari of juni worden ge houden, van alle blaam heeft gezuiverd. Di Pietro heeft zelf gezegd dat hij, zolang er onder zoeken tegen hem lopen, niet actief zal zijn in de politiek. CORRESPONDENT Antonio Di Pietro, de voormali ge spil van het anti-corruptie team 'Schone Handen' en lieve ling van het 'eerlijke Italië', moet worden berecht. Dat vin den de twee rechters uit Brescia die onderzoek hebben gedaan naar zeven gevallen van ambts misbruik en afpersing waaraan Di Pietro zich zou hebben schuldig gemaakt toen hij nog rechter was. De twee willen verder dat ex- minister van defensie Cesare Previti en twee inspecteurs van het ministerie van justitie straf rechtelijk worden vervolgd voor afpersing. Zij zouden Di Pietro, precies een jaar geleden, min of meer hebben gedwongen de magistratuur te verlaten. Di Pietro zou persoonlijke le ningen hebben afgedwongen van een directeur van een ver zekeringsmaatschappij naar wie hij een onderzoek deed wegens

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5