Kamer tegen korte HBO VWO'ers en MBO'ers Binnenland amer stemt in met erzelfstandiging NS Defensie gaat zelf 'junglezieken' registreren Toch een tweede reeks portretten van Beatrix 'Laatste waarschuwing' voor Dijkstal PvdA-senatoren kiezen juist wel voor traditionele uitgangspunten Uitstoot C02 in 2020 even hoog als in 1990 DONDERDAG 21 DECEMBER 1995 CPD CMSOdéanh PWS Diensten Princen: Twee ambassadebezetters vast jakarta-pen haag Een deel van de bezetters van de Nederlandse ambassade in Jakarta is wel degelijk in Surabaya gearresteerd. Twee van hen zitten nog steeds vast. Dat zegt de Indonesische activist voor de mensenrechten, Jan 'Poncke' Princen. Hij heeft regelmatig contact met de mensenrechtenorganisatie LBH in Surabaya, die de gearresteerde bezetters juridische bijstand ver leent. John Cleese helpt mensen van roken af pen haag De Britse acteur John Cleese moet Nederland van de sigaret afkrijgen. De Stichting Volksgezondheid en Roken (Sti voro) heeft hem ingeschakeld voor enkele reclame-spotjes op de televisie. Volgens Stivoro is de humoristische spot een steuntje in de rug voor mensen die overwegen het nieuwe jaar als niet- roker te beginnen. Van de vier miljoen rokers in Nederland over weegt volgens Stivoro ruim een miljoen te stoppen. Bemiddelaar in zaak-Oltmans )en haag De voormalige president van de rechtbank in Amster- iam, mr. B. Asscher, wordt genoemd als bemiddelaar in de :aak-Oltmans. De 70-jarige journalist wil van de Staat 2,8 mil- oen gulden hebben omdat, volgens hem, het ministerie van juitenlandse zaken en de Binnenlandse Veiligheidsdienst hem ientallen jaren in zijn werk hebben gedwarsboomd. Daardoor :ou hij vooral in het buitenland hebben moeten werken, waar- loor hij inkomsten misliep en geen AOW kon opbouwen. Europese Commissie achter ecotax russel De Europese Commissie heeft geen bezwaar tegen de •nergiebelasting voor kleinverbruikers die Nederland gaat in- oeren. Ook de uitzondering die Nederland maakt voor groot erbruikers heeft de instemming van Brussel. Volgens de Eu- ppese Commissie past de zogeheten ecotax in het streven de •elasting op milieuvervuiling te verhogen en de belasting op ar- •eid te verlagen. Vlet de fiets in autoslaaptrein trecht Met ingang van komend voorjaar is het ook voor reizi- ers zonder auto mogelijk met de autoslaaptrein naar de vakan- ebestemming te reizen. In Den Bosch, waar de autoslaaptrei- en vertrekken, kunnen treinreizigers hun auto op een vakantie- arkeerterrein achterlaten. Naar vijf bestemmingen in Frankrijk n twee in Oostenrijk kunnen voortaan fietsen mee in de auto- aaptrein. Dit maakte NS Travel Group (NSTG), de reisorganisa- e van de Nederlandse Spoorwegen, gisteren bekend. oberco opnieuw voor rechter •n haag Tweehonderd melkveehouders hebben gisteren het ostelijke zuivelconcern Coberco opnieuw voor de rechter ge- aagd. De boeren vragen de Ondernemingskamer in Amster- am een uitspraak te doen over de omstreden jaarrekening over 990 van de melkpoedercoöperatie Heino Krause, die in 1991 oor Coberco is overgenomen. De boeren vinden dat ze door lisleidende jaarrekeningen van Cobercö"ruim veertig miljoen :hade hebben geledën. icholier komt om in verkeer dlten Een 12-jarige scholier uit het Gelderse Laren is gister- tiddag in de buurt van Holten op zijn fiets aangereden door en personenauto en op slag gedood. De jongen stond met drie :hoolvriendjes bij een kruising te wachten om over te steken, /aarschijnlijk heeft het slachtoffer met zijn fiets gedeeltelijk op l rijbaan gestaan die de vier wilden oversteken. Een 53-jarige laatsgenote van het slachtoffer schepte met de rechtervoorzijde in haar auto zowel de jongen als de fiets, aldus de politie. )ranjes schieten 700 dieren op Het Loo :n haag Leden van de koninklijke familie en hun gasten heb- ;n vorig jaar ruim zevenhonderd dieren afgeschoten op oondomein Het Loo. Dat heeft minister Van Aartsen (natuur) 1 ïantwoord op vragen van het SP-kamerlid Poppe. De koninklij- familie maakte 456 wilde zwijnen, 150 edelherten, 49 reeën 158 damherten buit. De stichting Kritisch Faunabeheer ireekt schande van de jachtpartijen. „Het kroondomein is ge- oon een veredelde varkensfokkerij ten behoeve van de plezier- j cht", aldus een woordvoerster, irunssumse wethouders werken weer unssum De twee Brunssumse wethouders die vorige maand ïrden vrijgesproken van valsheid in geschrifte, zijn weer op in post. Gisteravond keerden ze na twintig maanden afwezig- i- iid terug in hun functie. Hun politieke vervangers in het colle- deden vrijwillig afstand van hun posities. De twee wethou- ts werden na de gemeenteraadsverkiezingen in maart 1994 ior hun partij opnieuw kandidaat gesteld voor het wethouder- e hap. Maar ze trokken zich vorig jaar april tijdelijk terug, nadat door het openbaar ministerie werden beschuldigd van vals- id in geschrifte. reinverkeer gestremd na ongeluk Hecht Het treinverkeer tussen Zutphen en Deventer was tot t middaguur gestremd, als gevolg van een ongeval aan het oor bij Gorssel gistermiddag. Drie treinpassagiers raakten ge ïnd toen de trein bij een overgang op een vrachtwagen met legger botste. Het ongeval gebeurde op een overgang aan de chemseweg. Volgens de politie remde de vrachtwagenchauf- ir, omdat de lichten begonnen te knipperen. Maar door de dheid gleed de combinatie door. Na een vergeefse poging ïangePteruit te rijden, sprong de chauffeur uit zijn cabine, jaren el." bank. ieti sten zi mieerien minister eens over onrendabele lijnen Alleen- n van i rechfc-' jke oir duidi n bij h degro-weede Kamer is definitief K6H°rd 8e8aan met de verzelf- bedjjgjng van Nederlandse comfij-wgggp en het bijbehoren- aaltjeS)ntract mjnjster jorrits- bepaarvoor beeft gesloten met Kamer handelde het on- iar eeneip vannacht af, vlak voor- eft milgj met kerstvakantie ging. vestersj kamermeerderheid be- te onderzoeken of en hoe de '«?ecieeJte van de NS-activi- tisautt, kunnen worden overge- anqt naar een onafhankelijk ^ffcrende instantie. Het gaat j'ij om zaken als het beheer r 1S "«het spoorwegnet en de co- »mandatje van treinenloop. teren bereikten minister sma en de NS een akkoord bet openhouden van de ïdabele spoorlijnen tot d 1998. Volgend jaar gaan iar verder over onderhan- den haag «anp Het ministerie van defensie gaat zelfbij alle onderdelen van de krijgsmacht registreren welke militairen last hebben van het 'Cam bodja Klachtencomplex'. Die naam intro duceerde het ministerie gisteren nadat uit onderzoek is gebleken dat er niet één dui delijke oorzaak is te vinden voor de klach ten van een groot aantal van de Nederland se VN-militairen die enkele jaren geleden in Cambodja zijn geweest. De kwalen staan bekend als de jungleziekte. De brede registratie moet leiden tot beter inzicht in de klachten en mogelijke oorza ken. Bovendien wil het ministerie daarmee onderstrepen de klachten van de militairen serieus te nemen. Het garandeert dat regi stratie geen nadelige gevolgen heeft voor de betrokkenen. De afgelopen twee jaar meldden 137 VN- militairen zich bij hun vakbond AFMP met uiteenlopende ziekteverschijnselen. Het ministerie van defensie kreeg 27 klachten van mensen die last hadden van in het bij zonder chronische vermoeidheid, concen tratiestoornissen, hoofdpijn of slaperigheid. De verschijnselen kregen bekendheid als jungleziekte of Cambodja-syndroom omdat het vooral militairen betrof die voor de VN in Cambodja waren geweest. Ook militairen die in Zaïre, Thailand, voormalig Joegosla vië en Zuid-Turkije zijn geweest hebben soortgelijke klachten. Ook Amerikaanse mi litairen die in de Golfoorlog hebben ge vochten, hebben soortgelijke (dachten. De militaire vakbond AFMP stelde giste ren verheugd vast dat het ministerie volle dig is tegemoetgekomen aan zijn eisen. Naast de registratie worden militairen met klachten gevrijwaard van uitzending en ga randeert het ministerie dat het Cambodja- Klachtencomplex geen consequenties heeft voor de rechtspositie van de militairen. Het ministerie wil de gedupeerden individueel begeleiden en behandelen opdat zij zo snel mogelijk weer kunnen functioneren. Op aandringen van de vakbond liet het ministerie onafhankelijke artsen onderzoe ken of er een gemeenschappelijke oorzaak was voor de klachten. Defensie wilde vooral weten of er een relatie bestond met de vele inentingen die de militairen in korte tijd voor vertrek kregen. Ook moesten internis ten onderzoeken of er verband was met het langdurig gebruik van het anti-malariamid- del Lariam. Het medisch onderzoek heeft die relaties niet aangetoond. Maar volgens de artsen is samenhang met I.ariam ook niet'geheel uitgesloten. Aanvullend psychologisch onderzoek door de landmacht maakte duidelijk dat er evenmin sprake was van een gemeenschap pelijke psychische oorzaak. Wel is bij twee Cambodja-gangers een posttraumatisch stress-syndroom vastgesteld, waarvoor zij nu in behandeling zijn. Tweede Kamerleden vinden maatregel te rigide Een grote meerderheid van de Tweede Kamer verzet zich tegen het plan van staatssecretaris Nuis (onderwijs, we tenschap en cultuur) om de HBO-opleidingen voor stu denten met een VWO- of MBO-diploma te beperken tot drie jaar. PvdA, WD, D66 en CDA vinden die maatregel veel te rigide. bezwaren tegen het toekomst plan voor het hoger onderwijs kenbaar maken. De hogescho len verzetten zich fel tegen het plan om VWO'ers en MBO'ers een opleiding van niet meer dan drie jaar toe te staan. Voor HAVO-leerlingen zou de studie op de huidige vier jaar blijven. Overleg met Nuis en minister den haag anp Dit bleek gisteren na afloop van een hoorzitting in de Tweede Kamer over het Hoger Onder wijs en Onderzoek Plan '96, het HOOP. Vertegenwoordigers van universiteiten, hogescholen, studentenorganisaties en het bedrijfsleven konden daar hun Ritzen heeft het geschilpunt nog niet uit de wereld kunnen helpen, maar de HBO's krijgen nu steun van de Tweede Kaïner. De fracties vinden wel dat de gemiddelde studieduur in het HBO omlaag moet, maar ze be raden zich nog op de manier waarop dit dan moet gebeuren. PvdA, WD en D66 willen de ho gescholen daarin geen volledige vrijheid geven. „Er moet wel wat druk op de ketel staan", al dus WD-kamerlid M. de Vries. Op 29 januari velt de Kamer het definitieve oordeel over het HOOP. Een meerderheid van de Ka mer zal dan waarschijnlijk ook de universiteiten tegemoet ko men. Die vinden het niet te recht dat Nuis en Ritzen er nu al van uitgaan dat zij vanaf 2004 tweehonderd miljoen gulden moeten inleveren als gevolg van een dalend aantal studenten. De bewindslieden willen de budgetten voor hogescholen en universiteiten telkens voor tien jaar vastleggen. Volgens de in stellingen vallen de studenten aantallen over zo'n lange perio de niet te voorspellen. Ook PvdA, WD en CDA hebben daarover hun twijfels. den haag anp Er mag toch een tweede reeks worden verspreid van de zeef druk van koningin Beatrix, vervaardigd door kunstenares Carla Rodenberg. Dit is de uitkomst van een kort gedjng van kopers van een exem plaar van de eerste editie te gen de Rijksvoorlichtings dienst (RVD), die de auteurs rechten heeft. De tweede druk wordt ech ter niet genummerd, waar door de zeefdrukken minder bijzonder zijn. De oplage mag onbeperkt zijn voor openbare instellingen. Particulieren ko men niet meer in aanmer king. Alleen de 24 burgers die al een toezegging voor een portret uit de tweede reeks hebben, krijgen er nog een. Ondernemingen met het pre dikaat koninklijk die zich al als belangstellenden hadden aangemeld, ontvangen er ook nog één. Ze moeten het por tret wel eerst aan de staat aanbieden als ze het willen verkopen. De broers Te Leef hadden het kort geding tegen de RVD aangespannen, omdat ze het niet eerlijk vonden dat er een tweede editie komt. Nadat ze op zaterdag 7 oktober de foto van de zeefdruk in de krant hadden gezien, togen ze naar het Panorama Mesdag in Den Haag. Daar werd het portret geëxposeerd en kon ook een exemplaar worden gekocht. De Te Leefs wisten exemplaar nr. 59 te bemachtigen. Behal ve de spectaculaire voorstel ling van de koningin in rood. wit en blauw en dy knappe zeeftdruktechniek die was ge hanteerd, was de mate van exclusiviteit voorde broers een overweging voor de aan koop. In het aankoopbewijs van het portret stond dat er niet meer dan tweehondered exemplaren zouden worden gedrukt. Toen begin decem ber bekend werd dat er een tweede editie kwam om aan de grote vraag tegemoet te komen, ontstaken de kunst minnende gebroeders in woe de en stapten zij naar de rechter. utrecht anp De politiebonden hebben minister Dijkstal van binnen landse zaken gisteren de 'laatste waarschuwing' gege ven. Als de minister vanmiddag bij de (hernieuwde) CAO-onderhandelingen niet tegemoet komt aan hun eisen, gaat de politie op 10 januari staken. „We zijn hier nu met 5.000 man om voor de laatste keer te roepen dat Dijkstal eindelijk z'n ogen open moet doen", hield voorzitter Van Duijn van de Neder landse Politiebond (NPB) gisteren tijdens de landelijke politiemanifestatie zijn gehoor in de Utrechtse vee markthallen voor. „Als de minister niet luistert, komen we in januari met z'n allen, dus met 40.000 man, naar Den Haag." Voor de meeste actievoerders hoeft het gesprek met Dijkstal niet meer. Zij hebben ajlang geen vertrouwen meer in de minister. „Actie, actie", klonk het gisteren dan ook herhaaldelijk uit 5.000 kelen. De politiebonden zelf schoven vandaag met enig op timisme aan tafel bij de minister. Zij baseren hun opti misme op informele gesprekken die de afgelopen da gen zijn gevoerd met topambtenaar Borghouts, die na mens Dijkstal de CAO-onderhandelingen voert. Daarbij kwamen nieuwe voorstellen van de kant van de bonden aan de orde. „Dijkstal vindt die weliswaar te duur, maar met wat aanpassingen is er misschien toch een basis te vinden om verder te praten", denkt Van Duijn. Hij verwachtte een lange zitting, maar sloot niet uit dat de partijen er op hoofdlijnen uit zouden komen. delen. De overeenkomst gaat de overheid 130 miljoen gulden kosten. Jorritsma heeft voor de ex ploitatie van de onrendabele lij nen tot medio 1998 55 miljoen gulden op haar begroting staan. Waar ze de overige 75 miljoen vandaan gaat halen, is nog on duidelijk. De minister heeft eer der deze week gesuggeerd voor meer-uitgaven te zullen putten uit de middelen die nu gereser veerd staan voor investeringen in infrastructuur. De onzekere toekomst van de verliesgevende lijnen was eer der een belangrijke bedenking van de Tweede Kamer bij de voorgenomen verzelfstandiging van de NS per 1 januari. We gens die onzekerheid weigerde de Kamer twee weken geleden in te stemmen met een contract dat die verzelfstandiging regelt. Eerste Kamer-fractie opvallend positief over standpunt Kalma den haag «anp De Eerste-Kamerfractie van de PvdA is opval lend positief over het kritische rapport dat par tij-ideoloog Kalma eerder dit jaar heeft ge schreven ter voorbereiding van het PvdA-con- gres in februari. Dat blijkt uit het PvdA-blad Socialisme en Democratie (S&D) van deze maand. Kalma. die zich met name verzet tegen een overdreven geloof in de positieve gevolgen van lastenverlichting, kreeg over dat rapport forse kritiek van partijleider Kok en fractieleider Wallage te verduren. Uit een bijdrage van de Eerste Kamerfractie aan het decembernummer van S8D, geheel gewijd aan de voorbereiding van het februari- congres, blijkt dat de senatoren juist wel veel voelen voor de standpunten van Kalma. „Met Kalma betwijfelen wij of lastenverlichting wel het geëigende middel zal blijken te zijn om een stijging van de werkgelegenheid te stimule ren", aldus de bijdrage van de senaatsfractie. Ook op andere oplossingen die het kabinet oppert voor de bevordering van de werkgele genheid hebben de senatoren wel wat aan te merken. Zo gaat het idee van de gesubsidieer de banen (Melkertbanen) volgens de senato ren niet ver genoeg: meer aandacht is nodig voor de doorstroming vanuit die banen naar een 'gewone' baan. Mensen dwingen om eventueel een baan onder hun opleidingsni veau aan te nemen heeft ook zo z'n nadelen: dat leidt immers tot verdringing op de arbeids markt waardoor laagopgeleiden helemaal niet meer aan werk komen. Opvallend aan de discussiebijdrage van de PvdA-senatoren is de duidelijke keuze voor de wat traditionelere uitgangspunten van het so cialisme, waarin de overheid een grote rol speelt. Hun bijdrage staat daarmee in contrast met de weg die partijleider Kok vorige week in zijn Den Uyl-lezing als toekomstvisie presen teerde. Streven Wijers in nieuwe Energienota: den haag anp Minister Wijers denkt met zijn gisteren uitgebrachte Energie nota de uitstoot van broeikasgas (C02) door industrie en ener giesector in 2020 te kunnen sta biliseren op het niveau van 1990. Hij heeft daarmee zijn bij drage geleverd aan de Klimaat- nota van minister De Boer (Milieu), die voor de zomer van volgend jaar moet verschijnen. In een begeleidend briefje bij de 'Derde Energienota' (de vori ge dateerde uit 1979) schrijft Wijers dat in de Vervolgnota Klimaatverandering niet zal worden teruggekomen op het energiebeleid. Dat betekent dat een eventuele vermindering van de uitstoot elders zal moeten worden gevonden. Wijers sluit echter niet uit dat internationa le afspraken te zijner tijd een verscherping van het energiebe leid nodig maken. De stabilisa tie van de C02-uitstoot bereikt Wijers door een nieuwe ronde van efficiency-verbetering in de industrie, de bouw en de infra structuur (eenderde minder ge bruik van fossiele brandstoffen) en verruiming van het aandeel duurzame energie van 1 tot 10 procent, beide in de periode tot 2020. Voor het ombuigen naar energieopwekking met behulp van duurzame bronnen stelt Wijers de komende jaren gelei delijk 260 miljoen per jaar be schikbaar. Nieuwe kerncentra les komen er de komende jaren niet. Het kamerlid Van Middel koop (GPV) is aangesteld als voorzitter van de speciale com missie van de Tweede Kamer die het broeikaseffect gaat on derzoeken. Dronken chauffeur krijgt vijf jaar na dodelijk ongeval zutphen anp De rechtbank in Zutphen heeft gisteren een 23-jarige man uit Ulft tot vijf jaar gevangenisstraf verooordeeld omdat hij onder invloed van alcohol (0,66 pro mille) een verkeersongeval heeft veroorzaakt. Daarbij kwamen drie mensen om het leven en raakten twee zwaar gewond. Het opmerkelijke aan het vonnis was dat de rechtbank de man veroordeelde wegens doodslag en zware mishande ling, in plaats van het gebruike lijke dood door schuld. Boven dien werd hem wegens hel rij den onder invloed achttien maanden onvoorwaardelijk de rijbevoegdheid ontzegd. De rechtbank gaf als motiva tie dat de man een enorm per soonlijk leed had veroorzaakt bij familie, vrienden en beken den van de slachtoffers. Boven dien telde in het oordeel mee dat de man meer dan eens was veroordeeld voor snelheidsover tredingen en dat hij volstrekt onverantwoord rijgedrag had vertoond. Ilij reed met hoge snelheid en naderde zonder snelheid te minderen het kruis punt waar het ongeval gebeur de. I let vonnis was conform de els van de officier van justitie. 'Prins Bernhard wist niet van ledenlijst Nsdap' DEN HAAG ANP Prins Bernhard zegt niet te we ten hoe zijn naam terecht ge komen is op een lijst van leden van de Duitse nazipartij Nsdap. Dat antwoordt premier Kok op vragen van liet SP-ka- merlid Poppe. Volgens Kok is uit recent onderzoek gebleken dat de naam van Bernhard op een in een Amerikaans archief bewaarde lijst voorkomt, maar dat het betrokken document niet is ondertekend en geen af zender bevat. Ook is er volgens Kok geen bewijs voor de suggestie dat een ambtenaar van het minis terie van buitenlandse zaken in 1948 zou hebben gepro beerd de prins te laten schrap pen van een lijst van Nsdap-le den. Die lijst zou in handen zijn van de Amerikaanse am bassade. Volgens Kok is hier over in de archieven van het ministerie van buitenlandse zaken niets terug te vinden. In een interview met het weekblad Elsevier van deze week ontkent Bernhard op nieuw ooit lid van de Nsdap te zijn geweest. „Als ik werkelijk lid van de Nsdap was geweest, wat hier en daar beweerd wordt, geloof maar dat Hitier dat met duivels plezier tegen mij zou hebben uitgespeeld", zo zegt de prins. Een rockband van politiemensen bracht de stemming er in de Utrechtse veehallen in. FOTO ANP KOEN SUYK

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3