We laten ons niet ringeloren' 'Corruptie is cultureel bepaald' Feiten &Meningen Red de Toekan f 3Q -ÖM 0\JA $13TH^ T-TWMIF l! DONDERDAG 21 DECEMBER 1995152 Nederlandse militairen zijn klaar voor Bosnië „Er hoeft niets in huis te worden gehaald. Met de kerstdagen zijn we er niet. We gaan uit eten. En niet zomaar ergens. Bij de Van der Valken. Dé Valken. Zaterdag, zondag, eerste kerstdag, tweede kerstdag." Voor mezelf was ik er al lang uit. Mijn fa milie had nauwelijks bedenktijd nodig. „Natuurlijk gaan we mee." Hoe kun je de kerstdagen christelijker doorbrengen dan door te eten bij dé verschoppelingen van 1995, de Van der Valken. Mensen die net niet uit hun eigen herbergen zijn getrapt door die geldwolven van Justitie. Wat scheelde het of de Valken waren tot het zwerversbestaan veroordeeld. Dan hadden ze als moderne Maria's en Jozefs moeten aankloppen bij die naapers van AC: „Mo gen we alsjeblieft hier wat eten? Zouden we hier de kerstnacht misschien kunnen door brengen?" Zover is het godzijdapjc nooit gekomen. De Valken is de schande bespaard gebleven van de weigering van die AC'ers die wellicht hun kans schoon hadden gezien om de concurrenten nog verder te vernederen: „Nee, wij hebben geen plaats. Vlieg op. Strijkt u verderop maar ergens neer." Als aangeschoten wild hadden de Valken dan weer verder kunnen fladderen. Op zoek naar een kribbe met beesten, die ze tot dan toe alleen in de vorm van schnitzels of tour- nedozen hadden gezien. Het gevaar is echter nog niet helemaal geweken. Vandaar het belletje naar enkele restaurants van de Valken. Wat financiële hulp kunnen ze in deze donkere dagen als geen anderen gebruiken. Bovendien hoor je er alles aan te doen om te voorkomen dat ze straks in hun eentje zitten te eten. 'Goedemiddag. Kan ik bij u nog aan tafel met de kerst?' Dat kan. Met hoeveel men sen? Tien. Als je uit eten gaat, moet je het goed doen. Ik heb alleen één verzoekje. Ik wil liever niet meer zo dicht bij de toiletten zitten als een van de vorige keren. „Die hebben we niet meer." Hebben we niet meer? Waar moet ik dan? Buiten? Toch bij AC? Voor en tussendoor niet drinken? Van der Valk, dat altijd alles in eigen hand zegt te willen houden, heeft geen toiletten meer? „Nee meneer, dat is een misverstand. Ik be doel dat we geen plaatsen meer hebben bij de toiletten." Nou maakt het eigenlijk ook niet zoveel uit waar je bij de Valken zit. De beste gaar keukens van Nederland maken geen onder scheid naar plaats en persoon. Dat is de charme van het bedrijf waar je goed, goed koop en zo snel als je zelf maar wilt kunt eten. Zo snel dat de Valken soms geen kans zien om de bestelling van de belastingen tij dig af te leveren. Dat de rechter daar nou geen begrip voor heeft. Nee, in plaats daar van wordt een heel andere invulling gege ven aan de uitdrukking dat de soep nooit zo heet wordt gegeten als die wordt 'opge diend. In dit geval juist nog veel heter. De door de officier van justitie geëiste straf is veel zwaarder geworden. Als'die rechter een keer slecht heeft gegeten bij de Valken laat die dat dan gewoon zeggen. Zo reageer je je toch niet af. Een pyromaan mag vrij rondlopen, terwijl die zelf juist de cel in wil. En dan zouden de Valken wèl moeten brommen. Wie moet dan voor Nederland koken? Braakhekke? In de naam zit het antwoord al verwerkt. En wie onderhoudt dan al dat personeel? Tie ners die graag tegen een schamel loontje willen werken, omdat zij maar één doel in hun leven hebben: werken bij de Valken. En dat levenswerk zou door één uitspraak worden vernietigd? Dat nooit. Daarom moet er wat gebeuren. Nü. Het scenario is simpel. De rechter krijgt met de kerst een vlucht echte Toekans op zijn dak, die hem als spechten getikt zullen maken. Zelf sluit ik me aan bij die duizenden die de Valken kerst- en nieuwjaarswensen hebben ge stuurd en haak ik in op de actie 'Red de Toekan'. „Noteert u ons trouwens ook maar voor Oud en Nieuw. Al is het op het toilet." HAARLEM «JAN PREENEN STEVENHAGEN contract, de persoonlijke relaties zijn heel ongewis en van korte duur. Het contract staat voorop, want die man tegenover je kan de volgende maand wel weer verdwenen zijn. Met-zo'n papiertje wordt de relatie als het ware geobjectiveerd." „Maar vooral in zuidelijke en oostelij ke landen hechten mensen meer aan de persoonlijke relatie." Giften zijn daar belangrijk bij. „Daarmee geef je aan hoeveel waarde zo'n contact voor je heeft." Hij vertelt het verhaal van een Nederlandse zakenman die van zijn Zuidkoreaanse partners een mooie pennenset cadeau kreeg. „Dat cadeau wees hij af maar hij vertelde er niet bij waarom", herinnert Trom penaars zich. „Bij de volgende gele genheid deden de Koreanen hem een complete hifi-set cadeau. Hetzelfde liedje. Zijn gastheren brachten de derde keer een prachtige antieke vaas mee. Ze dachten dat hun Nederland se partner die cadeautjes steeds af wees omdat ze hem te min waren." In een cultuur waarin presentjes gro ter moeten zijn naarmate de betrok kenen belangrijker worden, en de omvang van de gift bovendien iets zegt over de waarde die de gever hecht aan de relatie, loopt dat sys teem gemakkelijk uit de hand. Dat blijkt wel uit de omvang van het re cente schandaal en van de namen van de beschuldigden. Niet alleen blijken veel politici erbij betrokken te zijn, ook de dertig grootste Koreaanse bedrijven hebben toegegeven Roh geld gegeven te hebben. Dat de voormalige president nu aan de schandpaal wordt genageld heeft een politieke en een economische re den. Roh Tae-woo was de laatste niet door het volk verkozen president die door de militairen aan het politieke roer werd gezet. Pas in 1993 trad de eerste min of meer democratisch ge kozen president aan, Kim Young-sam. Kim staat onder zware druk van zijn mondige volk om een einde te maken aan de verstrengeling van politieke en economische belangen die onder zijn voorgangers is ontstaan. Trompenaars denkt dat vooral de be ter en onafhankelijk opererende me dia daar een grote rol in hebben ge speeld. „Bovendien is er pas sinds kort sprake van een onafhankelijke rechterlijke macht", zegt hij, „dat is een voorwaarde om corruptie aan de kaak te kunnen stellen." De gordiaanse knoop van politiek en bedrijfsleven bestond al veel langer, maar werd dikker en dikker tijdens de jaren tachtig. Zuid-Korea begon toen aan een enorme economische op mars. In nauwelijks een generatie tijd is het gemiddelde gezinsinkomen meer dan vertienvoudigd. Terwijl vijf tien jaar geleden een auto of een koel kast nog een luxe was, heeft nu vrij wel iedere Koreaan er een. De groei bleef echter centraal geleid door de overheid, die optrad als zowel belangrijkste verschaffer van kapitaal als verstrekker van alle noodzakelijke vergunningen.Jn zo'n periode van groei hebben bedrijven veel haast, waardoor ze hun politieke netwerken onder druk gaan zetten", zegt Oscar van Weerdenburg, een medewerker van Trompenaars. „Terwijl er vroeger misschien één procent van heel wei nig aan de strijkstok bleef hangeritei werd dat in de loop van de jaren tig één procent van heel veel." Omdat de scheiding tussen bank overheid en bedrijfsleven ontbrei mist de 'Aziatische tijger' nog iet: wezenlijks: de voor het Westen z< vertrouwde scheiding van uitvoe en controle. Datzelfde fenomeen zich nu ook voor in China. Alleer»- breken daar de vrije stroom van i matie en een onafhankelijk rechfc-C apparaat, zodat de werkelijke orr van de corruptie (nog) niet duide^-i wordt. CJ Dat de Koreaanse bedrijven bij h expansiedrang niet op een paar beitjes hoeven te kijken, blijkt vd Van Weerdenburg wel uit de gro|-W( plannen van sommige bedrijven^ „Samsung wil een mondiaal bedjj„ worden en heeft een eigen comp^, neergezet met wel vijftig zaaltjesjnt allemaal zijn gewijd aan een bepaa land. Daewoo stuurt de complet)e drijfstop drie maanden naar eerigj, ness school in de VS en geeft milgt nen uit aan pogingen de wester^ tomarkt binnen te dringen, die r te oververzadigd is." Dat doet de f&ec kant onder meer door gratis aut£ te lenen aan honderd Nederlanc^ automobilisten. „Je kunt wel ze^re ach, het zijn er maar honderd", jj.-1 Fons Trompenaars. „Maar is datet geen gift? Daar hoor je niemand^ over. ter sm UTRECHT/AMSTELVEEN JOHN VERHOEV ide D 1 iar 'BLJ' is klaar voor Bosnië. Overste Damen, commandant, verontschuldigt zich meteen voor de onbegrijpelijke afkorting. BLJ, dat staat voor Bataljon Limburgse Jagers. De voertuigen, de wapens, de voorraden, de planningsschema's en het aller belangrijkst: De mentaliteit van de mannen, alles staat nu op groen. Een militair traint op een basis in Oirschot in het besturen van een Leopardtank voordat hij naar Bosnië vertrekt. foto anp coensuyk Donkergroen. De Limburgse Jagers hebben de afgelopen weken hun blau we VN-instructies en dito reflexen van zich afgeschud, en keerden terug naar de oude soldatenstiel. Robuust, af schrikwekkend, vastberaden. „Wij gaan niet naar Bosnië om ons te laten ringeloren", zegt commandant Da- men. Dat klinkt een stuk geloofwaardi ger dan een jaar geleden, toen ge- blauwhelmde VN-officieren zich ook verbaal staande probeerden te houden in Bosnië. De Nederlandse eenheid, normaal ge stationeerd in het Noordduitse See- dorf, was bijna geblauwhelmd naar Bosnië afgereisd, eerder dit jaar, om haar onfortuinlijke collega's van Dut- chbat in Srebrenica af te lossen. De mannen hadden er lang op getraind en groot was dan ook de teleurstelling toen ze uiteindelijk niet mochten gaan. Zijn ze nu niet opgelucht dat ze met een groene helm en alle militaire mid delen en volmachten die daarbij horen naar de Balkan gaan? Het antwoord van plaatsvervangend commandant Nouwens komt gek genoeg wat aarze lend over de lippen. Hij wil pas na aan dringen rechtstreeks antwoord geven: Ja, ze zijn er wel blij mee. Maar, voegt hij eraan toe, „het om schakelen van blauw naar groen was een moeizame toestand." De man schappen daar maken straks minder omtrekkende bewegingen. Sergeant Van der Kroft: „Het zal niet meer eén gedoogsituatie zijn. We gaan ernaar toe en hebben initiatief. Dat voelt goed." Korporaal Zijp, die in 1994 nog in Srebrenica diende: „We hoeven niet meer te praten. We kunnen méteen iets terug doen. Dat is een heel ver schil." Geen van de Limburgse Jagers maakt er geheim van dat het lastig was de 'blauwe' mentaliteit weer overboord te zetten. Majoor Nouwens: „We waren als blauwhelm getraind om in elk geval te proberen met behulp van praten en onderhandelen problemen met strij dende partijen op te lossen. Dat is nu afgelopen. Als er een dreigende situatie ontstaat, wordt er geschoten." De Nederlanders zullen in Bosnië in goed gezelschap verkeren. De eenheid valt rechtstreeks onder Brits comman do. en de Britse troepen waarmee ze zullen samenwerken hebben een ge schiedenis waarin weinig werd onder handeld en veel geschoten. DeDesert Rats (Woestijnratten) zoals hun bij naam luidt, vochten al tegen de Duitse troepen in Noord-Afrika, waren erbij op de Falkland-eilanden en in Koeweit. Ook in Bosnië hadden de Britten de naam wat sneller de trekker over te ha len dan veel andere eenheden. De Nederlanders krijgen voorlopig een gebied in Centraal-Bosnië van ruwweg vijftig bij vijftig kilometer toegewezen. Daar valt een klein gebiedje onder, dat volgens de vredesakkoorden van Bosnisch-Servische handen overgaat naar de moslims. Bij die overdracht speelt de Nederlandse eenheid een centrale rol. Ze moet toezien hoe de Serviërs vertrekken. De overdracht aan de Bosnische autoriteiten moet eind maart '96 zijn voltooid. De belangrijkste problemen die door alle Nederlandse officieren spontaan worden genoemd, zijn het weer, het ruige terrein, de mijnen en het verkeer. De strijdende partijen worden als risi cofactor niet vergeten, maar daar lijkt men zich, althans voorlopig, niet bui tengewoon veel zorgen over te maken. Mijnen daarentegen zijn vanaf dag één - D-day, inderdaad een constant ge vaar. Mijnenspecialist adjudant Brust: „We komen terecht in een gebied waar veel is gevochten, veel is verwoest. Dan kun je ervan uitgaan dat er veel mijnen liggen." Dat 'veel' is nog een understa tement, want volgens een grove schat ting liggen er in heel Bosnië zeven a tien miljoen mijnen. Adjudant Brust en zijn explosievencol- lega's zijn vooral geïnteresseerd in wat hij noemt 'enge' en 'slimme' mijnen. Dat zijn explosieven die bijvoorbeeld achter een boom worden verborgen, en worden geactiveerd als iemand door een infrarood lichtstraaltje of breekdraadje loopt. „Dat is de Veroni- ca-mijn. Die komt naar je toe." Brust houdt er rekening mee zijn tijd in Bos nië nogal eens 'prikstappend' door te zullen brengen. Stok in de hand, in de bodem prikken, en jezelf centimeter voor centimeter door nieuw terrein te begeven. SEEDORF MAURICE Waren het steekpenningen of 'ge woon' cadeautjes van bevriende za kenlieden? Voor de gemiddelde wes terse waarnemer is dat lood om oud ijzer, want een politicus brandt in bei de gevallen zijn vingers. Maar voor de rechters die moeten oordelen over het lot van de Zuidkoreaanse ex-pre- sident Roh Tae-woo is de zaak niet zo simpel. Roh incasseerde tijdens zijn ambtspe riode van 1988 tot 1993 voor zeker een miljard gulden van vrijwel alle grotere Zuidkoreaanse bedrijven, een bedrag waarmee hij zonder twijfel tot de meest corrupte politici van zijn tijd mag worden gerekend. Althans, in westerse ogen. In het proces dat gisteren in Seoul van start ging, is het verschil tussen smeergeld of cadeautje heel wezen lijk: Het eerste is onwettig, het tweede is bij de Koreanen geoorloofd en vaak zelfs noodzakelijk om in politiek en bedrijfsleven de juiste vrienden te krijgen en te houden. Gekleed in een wit bajeskostuum, het gevangenis nummer op de borst, verklaarde Roh bij het begin van het proces tegen zijn rechters dat het ontvangen van giften tot 'de normale gang van zaken' hoor de. „Feitelijk is dat in Zuid-Korea ook zo", zegt dr. Fons Trompenaars, di recteur van het Centre for Internatio nal Business Studies (CIBS) in Am stelveen. Hij traint wereldwijd mana gers van bedrijveti in het omgaan met culturele verschillen. Ook de opvat tingen over wat wel en niet 'corrupt' is, zijn cultureel bepaald, stelt hij vast. „In westerse landen gaat alles per

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2