Sport Menselijke trekjes van 'Godenzonen' Eykelkamp swingt mee met PSV op oude nest FIFA ziet in Ajacieden geen sterren 'Uur U' breekt aan voor Charlton _JONDERDAG 21 DECEMBER 1995 ()ef willem spierdijk. 071-5356464. plv -chef rob onderwater. 071 -5356463 L'Equipe kiest voor Kluivert t»ARUSDe voetbalredactie van het grootste Franse sportblad L'E quipe, 22 man sterk, heeft Patrick Kluivert tot Europees voetbal ler van het Jaar uitgeroepen. In de komende zaterdageditie wordt de aanvaller van Ajax en het Nederlands elftal als zodanig presenteerd. Aan de uitverkiezing is geen prijs of trofee verbon den. Een klassement wordt niet opgesteld. De Franse redactie neeft pas in het afgelopen weekeinde de keuze voor KJuivert ge maakt. De uitverkiezing van L'Equipe heeft aanzienlijk minder itatus dan de jaarlijkse competitie van France Football. Dat blad maakt maandag de winnaar van de Gouden Bal bekend. De Li beriaanse spits Weah (AC Milan) is naar verluidt de belangrijkste tandidaat voor die ereprijs. Bestuurslid FC Utrecht stapt op jitrechtTrainer Simon Kistemaker lijkt bij FC Utrecht de strijd )m de macht voorlopig te hebben gewonnen. Gistermiddag leg- 3e bestuurslid en sponsor Evert Kroon, de grootste tegenstrever tan de Noordhollandse coach, zijn functie neer. Hij was in het Jtrechtse college belast met commerciële zaken. Kroon kwam ierder deze week in aanvaring met de supportersclub Vrienden [an FC Utrecht. Hem werd onder meer verweten dat hij een pri- é-oorlog tegen de populaire Kistemaker voerde en dat hij alleen jiaar uit was op meer macht. Het bestuur van de supportersclub jiste dat Kroon onmiddellijk zou opstappen. „Om te voorkomen lat de zaak-Kistemaker escaleert, heb ik besloten mijn ontslag jij de voorzitter aan te bieden", liet de Utrechtse ondernemer veten. \tletico loopt uit op achtervolgers fiadripAtletico Madrid gaat het nieuwe jaar in als de trotse lei- lervan de Spaanse Primera Division. De 'tweede' club uit de loofdstad is voorlopig even eerste en onderstreepte dat gister- Ivond met een overtuigende zege op het hooggeklasseerde jtompostela: 3-0. Penev, Simeone en Roberto scoorden. Espa- yol, ook altijd in de schaduw van Barcelona maar wel tweede p de ranglijst, raakte twee punten verder achterop door een ge- Ijkspel (1-1) tegen Betis. Het verschil met Atletico is nu vier. larcelona, zonder de grieperige trainer Johan Cruijff, verloor in je villa met 1-0 van de gelijknamige club. Jalliani blijft AC Milan besturen [ilaan Adriano Galliani, vice-voorzitter van AC Milan, is terug- bkomen op zijn besluit af te treden. Hij deed dat gisteren op andringen van het hoogste Italiaanse voetbalgezag, bondsvoor- itter Antonio Mattarese. „Hij heeft me bijna gedwongen op jiijn schreden terug te keren door het me één, twee, wel drie eer te vragen", lichtte Galliani toe. „Uiteindelijk heb ik toege- egd aan te blijven. Mattarese is per slot van rekening de num- ïer één in voetbal. Ik kon niet weigeren." Galliani bestuurt AC Jilan in de plaats van eigenaar Silvio Berlusconi, de voormalig aliaanse premier. .esterhuis kandidaat opvolger Lansink sist Hans Lesterhuis is de nieuwe kandidaat-voorzitter van het [ctiebestuur amateurvoetbal van de KNVB. De burgemeester in de Friese gemeente Weststellingwerf kreeg van de advies- !>mmissie de voorkeur boven een reeks andere sollicitanten, nder wie de huidige voorzitter Ad Lansink. In het nieuwe, uit er personen bestaande hoofdbestuur amateurvoetbal, dat tij- ;ns een buitengewone ledenvergadering in februari wordt ge- >zen, keren twee leden van het huidige college terug: Dick Lan- :nbach (Arnhem) en Jan Schaalje ('s-Gravenpolder). Nieuw is heer Hoogendoorn. De bankdirecteur is kandidaat voor het enningmeesterschap. De rest van het bestuur wordt gevormd bor de voorzitters van de negen nieuwe districten. Uaradona gaat door bij Boca Juniors enos aires» Niets is zo veranderlijk als een mens. Zeker als die ego Maradona heet. De Argentijnse voetbal-ster van weleer is lor de zoveelste keer van gedachten veranderd en heeft giste- xi besloten toch bij Boca Juniors te blijven spelen. Ook al wordt jn oude vriend (WK 1986) en tegenwoordige vijand Carlos Bi- rdo de nieuwe trainer. Volgens clubvoorzitter Mauricio Macri ;bben Maradona en Bilardo, die enkele jaren geleden bij Sevil- jhet lef had de vedette tot diens grote misnoegen te wisselen, gestemd met hun hernieuwde samenwerking. De oud-bonds- |ach heeft beloofd de privileges, onder meer wat betreft de iining. en hebbelijkheden van Maradona te respecteren. „Het |ige dat ik van Diego verlang is dat hij 's zondags speelt." Ajax scoort slechts één keer tegen De Graafschap De telraampjes stonden klaar gisteravond in het Olym pisch Stadion, want de Achterhbekse dwerg De Graaf schap deed Amsterdam aan. PSV stampte de gegroe peerd spelende ploeg van Fritz Korbach eerder dit sei zoen nog met 8-0 onder de zoden, maar op bezoek bij Ajax bleef de teller steken op één tegendoelpunt. Teleur stellend, vonden de bijna 20.000 toeschouwers. „Sommi ge spelers zeiden zelfs 'sorry' tegen me in de kleedka mer", zei trainer Louis van Gaal. Om daar aan toe te voe gen dat Ajacieden, soms wel 'Godenzonen' genoemd, 'ook maar mensen zijn'. den scoorde de zwaarlijvige aanvaller. Met de komst van Eric Viscaal ondernam De Graafschap de tocht naar Am sterdam zelfs met iets dat op zelfvertrouwen leek. De transfer van Viscaal was er één die op nogal merkwaardige wijze tot stand kwam. FC Utrecht, geteisterd door Misschien was het ook wel een keertje goed, mijmerde Van Gaal verder, een magere over winning op een voetbaldwerg. „Want iedereen verwacht maar dat we iedere keer weer excelle ren. Dat spelers hun excuses aanbieden na een 1-0 overwin- chronisch gebrek aan 'scorend ning lijkt misschien wat over- vermogen', had de zinnen gezet dreven, maar het geeft wel aan op Viscaal. Vijf dagen lang pro dat ze het uiterste van zichzelf beerde Evert Kroon, sinds giste- eisen. Maar dat lukte niet tegen ren ex-bestuurslid commerciële De Graafschap. De bal ging niet zaken, telefonisch contact te snel genoeg rond en De Graaf- zoeken met de spits van AA schap speelde het slim." Vooral in verdedigend op zicht. Er is de afgelopen weken het nodige veranderd bij De Graafschap, met name in aan- Gent in Zwitserse dienst. Dat lukte niet, waardoor De Graaf schap de lachende derde werd. Voorzitter Hylke Enzerink was toevallig op het bureau van In vallend opzicht. Maar in de ter Football, toen Viscaal, ba- sfeerloze olympische be- lend op de bank van Grashop- tonklomp durfden de volgelin- pers, zelf contact zocht met zijn gen van Korbach die verse belangenbehartigers. Enzerink bronnen nauwelijks aan te spre- vroeg prompt de hoorn en legde ken. Allereerst was er de komst Viscaal tot einde seizoen op van Hennie Meyer, robuuste centrumspits en voetbalnoma de. Toe aan zijn negende club, maar van verzadiging is nog geen sprake. Drie doelpunten in evenzoveel competiewedstrij- huurbasis vast, met een optie tot koop. Ondanks de versterkte front troepen koos De Graafschap gisteren voor de tactiek van de loopgraven. Meijer nestelde zich in de punt van de Doetin- chemse aanval op een eilandje, Viscaal zwom dapper maar ver geefs strijdend tussen de spits en het Achterhoekse verdedi- gingsblok in. Een speelwijze waar Ajax de handen vol aan had. Het in Amsterdam tot kunst verheven positiespel speelde zich in zo'n lage ver snelling af, dat de Doetinchem- se defensie lange tijd moeite loos op de been bleef. Pas vlak voor rust ontstond de eerste dreiging voor het doel van Ron Olyslager. Meer bleek Ajax niet nodig te hebben. Een aanval over alle middenveldschijven eindigde bij Ronald de Boer, die Jari Litmanen in stelling bracht. De Fin, afgelopen zondag tegen Utrecht ook al twee maal trefze ker, draalde niet en kroonde zich met één voetbeweging tot matchwinnaar. De tweede helft kwamen bei de ploegen niet verder dan en kele speldeprikjes. Twee doel pogingen van de opgestoomde Danny Blind, een schuiver van Kanu en een poeier (half meter- tje te hoog) van George, meer had Ajax het naar het Olym pisch Stadion uitgeweken pu bliek niet meer te bieden. „Daarom ben ik niet tevreden", bromde Van Gaal naderhand. „Ik heb hemel en aarde bewo gen om deze wedstrijd te kun nen spelen en dan is het teleur stellend als dit het eindresultaat is." Korbach sprak van een wed strijd om 'niet zo bijdehand over te doen'. De afdroogpartij in Eindhoven lag nog vers in hel geheugen en de punten moeten tegen andere clubs verdiend De internationale voetbalfederatie heeft Ajax in 1995 kennelijk niet zien staan. In tegenstelling tot bijvoorbeeld de Engelse bookmakers die het Ne derlands elftal met tal van Ajacieden na de winst op de Ieren meteen tot favoriet voor de Europese titel bombardeerden. De FIFA nomineerde giste ren Jürgen Klinsmann (Bayern München), Paolo Maldini (AC Milan) en George Weah (AC Milan) als de overgebleven kandidaten voor de titel we reldvoetballer van het jaar. Volgens de FIFA hebben honderd trainers uit de hele wereld het drietal uitverkoren. Joao Have- lange maakt de winnaar bekend tijdens een gala op 8 januari in Milaan. Het is de vijfde keer dat de FIFA deze verkiezing houdt. Eerder wonnen Lo- har Matthaus, Marco van Basten, Roberto Baggio en Romario. In Milaan wordt voorts Brazilië uitgeroepen tot team van het jaar. Jamaica krijgt een prijs omdat de voetballers van het Caribisch eiland het hardst vooruit zijn gegaan. De Fairplay Cup van de FIFA gaat ten slotte naar een verklikker, de Fransman Jacques Glassmann. Hij onthulde het omkoop schandaal rond de wedstrijd Valenciennes - Olympique Marseille. De kwaliteiten van Weah, ook de belangrijkste gegadigde voor de Gouden Bal van het gezagheb bende magazine France-Football, werden giste ren vanuit het eigen continent al wel op waarde geschat. De redacteuren van het maandblad Afri- que-Football vonden de Liberiaan veruit de beste in 1995. Weah, die zes jaar geleden al eens won, kreeg 51 stemmen, een record. Ajacicd Finidi Ge orge was met 39 een goede tweede in deze Gou den Ster-verkiezing, vóór Anthony Yeboah (Gha- Leeds), Japhet N'Doram (Tsj/Nantes) en Emma nuel Amounike (Nig/Sporting). Edgar Davids snelt langs oud-ajacied Hennie Meijer. worden, redeneert de trainer van De Graafschap. „Ons doel was dat Ajax tegen ons zou spe len, niet mét ons. Dat is gelukt. Ik denk dat we aardig partij hebben geboden. Zaterdag te gen Sparta gaan we weer voor de punten." Korbach dus dik tevreden, terwijl de Ajacieden hun teleur gestelde coach hun excuses aanboden en het kleumende publiek een zwak fluitconcertje liet klinken. Mare Overmars, gisteren ook delend in de malai se, hoefde de hoon van de ver wende Amsterdamse fans niet meer te ondergaan. Hij hinkte halverwege de tweede helft met een verdraaide knie naar de zij lijn en meldt zich vandaag in het VU-ziekenhuis. De winter stop komt voor Ajax als geroe pen. ran) de Boer. Bojnrde; Ronald .1. Boer, Uimanen (67. Kanu), Davids (79. Mtisainpa); Finidi, Kluivert, Overmars (f>9. Heuser) De Graafschap: Olyslager; Wilnis, Ons terhuis, Redeker, Lindenbcrgh; Van de Brink, Mntthaei, (ïodee, Paauwe; Meij er, Viscaal (75. Victoria) Jacky Charlton zal vandaag overleg voeren met het bestuur van de Ierse Voetbal Associatie (FAI) over zijn toekomst als coach van de nationale ploeg. Het Engelse boulevardblad The Sun meldde gisteren al dat Charlton zijn contract niet ver lengt. Een woordvoerder van de bond sprak dat vooralsnog tegen. „Binnen 24 uur wordt er over zijn toekomst gepraat", zei hij slechts. Charlton (60) en zijn elftal werden in de beslissingswed strijd in Liverpool door Neder land (0-2) voor de EK-eindron- de uitgeschakeld. Na afloop zei Charlton over zijn al of niet aanblijven als coach: „Ik ga ge nieten van Kerstmis, het einde van het jaar afwachten, wat met andere mensen praten en dan mijn beslissing bekend maken." Flet was de tweede keer (met het EK in 1992) dat de Engels man met het Ierse elftal een eindronde niet haalde. In de tien jaar dat hij bondscoach was, leidde hij zijn ploeg naar het EK van 1988 en de WK's van 1990 en 1994. In 93 wed strijden leed Charlton met zijn ploeg slechts zeventien neder- lagen. De Ierse bond wil het waar schijnlijke afscheid van de po pulaire coach opluisteren met een wedstrijd tegen wereld kampioen Brazilië. Als opvol ger voor Charlton komen I )alg- fish (Blackburn Rovers), Mc Carthy (Millwall) en Kinnear (Wimbledon) in aanmerking. Volgens de Engelse kranten maakt Mike McCarthy de beste kansen. „Ik zou het fantastisch vinden als de Ieren me vra gen", gaf hij alvast als com mentaar. De bond wil in elk geval zekerheid voordal op 23 januari liet wedstrijdschema bekend wordt van de kwalilica- tieduels voor de WK 1998. IAC-Roda: •oelpuntloos lutenfëstival EDA ANP IC en Roda JC hebben el- ar in een waar foutenfesti- I in evenwicht gehouden, elpunten kwamen daar Iteravond niet aan te pas. treffer zou in het erbar- lijke en daardoor soms makelijke schouwspel in èda ook te veel van het ede zijn geweest. Voor da, vorig seizoen lange tijd [t Ajax in de race om de Idstitel, betekende de 0-0 I achtste gelijkspel in acht- n duels. pij NAC ontbraken vooraf dellaoui, Van Burik en Van Inderen, Roda moest het en zonder Luypers, Van len en oud-Stompwijker [vin Vurens. Het was te jrken in het veld. De spe-' konden elkaar moeizaam Wen en talloze passes amen bij de tegenstanders echt. De beste kans in de pte helft kreeg Babangida. Nigeriaan miste tien ini- ien voor rust in vrijstaan- positie voor doelman Ka le. Ook na de hervatting ven beide teams volhar- l in een spelletje vol ver- lingen. Direct na de aftrap de naar voren gestormde L-verdediger Brood een lie kans verloren gaan. i de andere kant miste I Hoogdalem een uitgele- gelegenheid. Tien minu- voor het einde was hij 11; het dichtst bij een beslis- Zijn schot spatte echter m de kruising. BETAALD VOETBAL EREDIVISIE Go Ahead Eagles - PSV 0-5 (0-2) 29. Nile. 0-1,45. NilisO 2,46. Eykelkamp 0 3. 50. Wouters 0 4, 78 Hoekstra 0 5. Scheids rechter I uyten Toeschouwers 8000. Ge Ie kaart Hulshof! en Kles|enko(GA Eagles) NAC - Roda JC 0-0 Schcidsrei tit.-r Luin ge. Toeschouwers: 9101. Gele kaart: Ooqer (Roda JC). Lokholl en Van de Luer (NAC) Aja* - De Graafschap 1-0 (1-0) 45. Lilrna nen 1-0. Scheidsrechter: Uilenberg. Toe schouwers: 19.000 A|ai 17 16 1 0 49 59 ,0 PSV 18 14 2 2 44 61 11 WillemII 17 7 8 2 29 37 70 Hcerenveen 18 7 8 3 29 29 2/ Sparta 18 8 5 6 29 26 2/ Feyeru-jord 17 8 4 5 28 37 26 RodaJC 18 6 8 4 26 20 20 FC Twente 18 7 5 6 26 26 28 NAC 17 6 7 4 25 26 14 RKC 18 7 4 7 25 21 24 Groningen i8 6 6 6 24 25 30 Vitesse 18 6 5 7 23 27 )1 FortunaS 18 4 5 9 1/ 14-14 Volendam 18 i 5 10 14 16 37 NEC 18 3 5 10 14 17 43 Graafschap 18 2 5 11 11 18 40 FC Utrecht 18 2 5 11 11 14 )7 GA Eagles 18 I 6 11 9 20 19 BUITENLANDS VOETBAL Albacetc Bilbao 2 - 0All Madrid Compv.Ma 3 0 Cella Oviedo I 0Lspanyol Betis 1 1 Mcnda Zarago/a 11, Santander Salamanca 2 1 .Val ladolid Vallecano 1 I S«ill,r Barcelona 10. Gijon Valencia 13. Sociedad Tcnenfe 0 1 All Madrid 18 42 Compoitela 18 33 Espanyol 18 38 Bete. 18 30 Barcelona 18-35 Valencia 18 30 Spanje zweert bij drie buitenlanders MADRID AFP De Spaanse voetbalbond voelt er niets voor de bestaande bui tenlander-regeling te verande ren ook al heeft het Europese Hof dat bevolen voor zo ver het spelers uit HG-landen betreft. In Spanje mogen de clubs maxi maal drie buitenlanders tegelijk opstellen, zo besloot de bond. deventer gert van puk gpd-verslaggever René Eykelkamp was gister avond even terug op de plaats waar het voor hem allemaal be gon als voetballer. Aan de Vet- kampstraat in Deventer. Bij Go Ahead Eagles, zijn eerste club in het betaalde voetbal. Het werd na al die jaren een glorieus weerzien voor de lange spits. Hij scoorde en PSV versloeg de hekkesluiter van de eredivisie kinderlijk eenvoudig met 5-0. Vrienden in zijn geboorte plaats Dalfsen hadden er des tijds menig kratje bier op gezet dat de bonestaak het nooit zou redden toen hij zich jaren gele den meldde bij de Deventer voetbaltrots. Ze kregen ongelijk. Via Go Ahead Eagles. FC Gro ningen, KV Mechelen en Club Brugge bouwde Eykelkamp een fraaie carrière op. Zijn laatste overgang naar PSV betekende voor de spits de definitieve erkenning van zijn kwaliteiten. Hij maakte er geen punt van dat hij werd aange trokken als plaatsvervanger van Ronaldo. Eykelkamp wist zeker dat hij speeltijd zou krijgen. Omdat de Braziliaan nu een maal veel verplichtingen in zijn vaderland heeft en omdat Ro naldo ook wel eens geplaagd wordt door fysieke ongemak ken. Zoals gisteravond, toen hij opnieuw verstek moest laten gaan door de recente operatie aan zijn amandelen. Die kleine ingreep hield de Braziliaan ook al aan de kant in het duel tegen FortunaSittard. Ronaldo werd niet gemist te gen Go Ahead Eagles. PSV had zijn geniale momenten niet no dig tegen het povere gezelschap fié. Hoekstra liet in de 77ste mi nuut andermaal zien dat scoren niet moeilijk hoeft te zijn. Hij gleed soepel langs sluitpost Os car Moens en schoot beheerst de 0-5 eindstand op het score bord. Trainer Dick Advocaat gaf toe dat hij vooraf ernstige beden kingen had gehad over de con ditie van het veld in Deventer. Het liefst had hij helemaal niet willen voetballen. Arbiter Luy- ten keurde de bevroren grasmat ook pas een half uur voor de af trap definitief goed. „Dat was terecht", had Advo caat na afloop met de ruime ze ge op zak gemakkelijk praten. „Maar door de moeilijke om standigheden hebben we het eerste half uur te afwachtend gespeeld. Gelukkig hebben we op belangrijke momenten ge scoord. Dat tweede doelpunt van Nilis werkte vlak voor rust heel bevrijdend. In de tweede helft hebben we de wedstrijd beheerst uitgespeeld. Ik vind dat we vanavond op een waar dige manier de eerste helft van het seizoen hebben afgesloten." Collega Fafié kon dat slechts beamen. „Vorig seizoen hebben we hier tegen PSV nog een I -1 gelijkspel uit het vuur gesleept. Maar dit was een heel ander PSV. De ploeg is veel gretiger en sterker geworden. We hebben geen moment de kans gekregen om lekker in de wedstrijd te ko men. Dal was puur de verdien ste van PSV." GA Eagles: Moens; Hulshoff, Marhus, Hofstede, Verkuyl; Michels. fleering (46. Biil), Schenning, Nani (74. Ohie kulu); I .immer. Klcsjcnko PSV: Waterreus; Van der Weerden (74. Prommayon), Faber, Valckx, Numan; Hoekstra, Wouters. Jonk, Zenden; l.y kclkamp, Nilis (79. Van der leegte) van Ab Fafié. Bovendien be schikt PSV dit seizoen over ge noeg andere spelers die pro bleemloos het net vinden, zoals Luc Nilis, hij vooral, Eykelkamp en Peter Hoekstra. De Belg nam na een goed half uur spelen uit een vrije trap het openingsdoelpunt van PSV voor zijn rekening. Die treffer bete kende direct de doodsteek voor het toch al eenzijdige duel. Go Ahead Eagles kon zich op het harde maar desondanks be speelbare veld slechts beperken tot het voorkómen van tegen doelpunten. Ook dat ging de Deventenaren slecht af. Op slag van rust trof Nilis op aangeven van Peter Hoekstra nogmaals de roos: 0-2. Vlak na de hervatting pikte Eykelkamp zijn zo fel begeerde doelpuntje mee in de Adelaars horst. Jan Wouters toonde in de 50ste minuut nogmaals de kwetsbaarheid van de defensie van Go Ahead Eagles aan. PSV werd wat nonchalanter bij die riante 4-0 voorsprong, was vooral in verdedigend opzicht niet altijd bij de les. Dat bood Go Ahead Eagles zowaar de ge legenheid om iets terug te doen. Maar Mark Schenning toonde zich onzuiver in de afwerking. Hij kreeg drie opgelegde kan sen, maar verzilverde er niet één. Dat was tekenend voor de onmacht van de ploeg van Fa- PSV-ers Rene Eykelkamp en Chris van de Weerden nemen Mark Schenning in de tang. FOTO ANP

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 23