i Orkanen woeden in Omniversum Wetenschap Techniek DONDERDAG 21 DECEMBER 1995 157 REDACTIE SASKIASTOELINGA* 023-5150228 W etenschappel ij ke weetjes op melkpak EVERT VAN DUK-CPD 'Hoe komt het dat een muggebeet jeukt? Wat veroorzaakt het kleurverschil tussen rode en witte wijn?' en 'Waarom zweet je?' Deze en andere vragen worden vanaf half februari volgend jaar beantwoord op pakken zuivel van Frico Versservice, een onderdeel van Friesland Diary Foods. Eens in de twee weken komt een andere vraag aan bod op de meest verkochte li- terpakken dagverse zuivel: halfvolle melk, karnemelk, magere yoghurt en va- nillevla. De actie, die Frico en Rijksuniversiteit Groningen (RUG) houden onder de noe mer 'Die verse fejten', zal in eerste in stantie een jaar duren. Dat betekent dat er in totaal 104 vragen aan bod komen op naar schatting enkele tientallen mil joen pakken zuivel. Het initiatief voor de wetenschappelijke weetjes op de liter- pakken is afkomstig van Theo Jurriëns, coördinator technische wetenschappen van de RUG. De universiteit ziet de teksten op pakken zuivel als middel om wetenschap dichter bij de mensen te brengen. De teksten zijn gericht op een algemeen publiek van tien jaar en ouder. Jurriëns hield op 5 de cember een pannekoekenpartyom en kele vragen te testen bij kinderen. Bo vengenoemde vragen hebben de test doorstaan. 'Hoe gaan astronauten in hun ruimteschip naar de wc' bijvoorbeeld niet. De kinderen zagen dit niet als een zeer boeiend probleem. Op verzoek van de melkfabrikant gaat een kwart van de vragen over zuivel en aanverwante zaken. 'Hoe kan het dat slagroom stijf wordt' en 'Waar komt de uitdrukking 'iets in de melk te brokkelen hebben' vandaan?' zijn daarvan voor beelden. Het is de bedoeling dat consumenten ook vragen opsturen. Binnen de univer siteit wordt gezocht naar een antwoord op de leukste vragen, die ook een plaats je op de zuivelpakken zullen vinden. BEN APELDOORN Antibiotica halveert kans op infecties bij botbreuken AMSTERDAM ANP Patiënten met een botbreuk of een heup prothese hebben baat bij vroegtijdig ge bruik van antibiotica. Penicilline halveert de kans op wondinfecties. Dit stelt de on- gevalchirug H. Boxma van het Rotterdam se Zpiderziekenhuis Rotterdam in het AMC Magazine van januari. Hij stelt dat wondinfecties bij breukope raties veel vaker voorkomen dan aange nomen. Volgens Boxma loopt acht pro cent in plaats van een tot twee procent van de patiënten een wondinfectie op als zij niet voortijdig antibiotica krijgen. Volgens de ongevalchirurg valt er acht honderd gulden per patiënt tfe besparen bij het snel toedienen van antibioticum. Uit zijn onderzoek blijkt ook dat door toe diening van antibiotica het aantal patiën ten met lucht- en urineweginfecties ver mindert. Deze infecties treden vaak op na een fractuuroperatie. Van alle patiënten die antibiotica kregen, liep ongeveer 2,7 procent een lucht- of urineweginfectie op. Zonder penicilline is die kans meer dan drie keer zo groot. Als er een orkaan of een tor nado op komst is maken de meeste mensen dat ze weg komen. Er is echter een klei ne categorie, hoofdzakelijk klimaatdeskundigen, die er een lief ding voor over heeft juist zo dicht mogelijk bij bij voorbeeld de verwoestende 'slurf van een tornado te zijn. „Dat is zoeken naar een naald in een hooiberg", klinkt het commentaar van Reinier van den Berg, de 'weerman' van RTL4 door de bolvormige projectiezaal van het Haagse Omniversum. Van den Berg heeft een deel van de tekst ingesproken van de film 'Stormchasers' die in het Omniversum draait. Samen met nog drie collega's van zijn werkgever, 'Meteo Consult' in Wageningen, zal Van den Berg het komende voorjaar een maand lang ook gaan 'storm chasen', het 'ja gen' op stormen. Niet in Eu ropa maar in de Verenigde Staten waar een aantal mid den-Amerikaanse staten be rucht zijn om hun plotseling toeslaande tornado's. Een nieuwe sport voor vermogen de yuppen? Natuurlijk, het avontuurlijke speelt best een rol maar pri mair gaat het om de weten schap. Er is namelijk nog on voldoende bekend over deze machtigste van alle proces sen in onze atmosfeer. Onderzoekers in binnen- en buitenland proberen er met name achter te komen hoe hevige luchtbewegingen zoals orkanen en tornado's tot ontwikkeling komen, wel ke koers ze precies volgen en door welke factoren ze daar bij als het ware gestuurd wor den. Dat is letterlijk en fi guurlijk van levensbelang: elk jaar eisen tropische stormen duizenden mensenlevens en richten ze voor miljarden schade aan. In de immense koepel van De 'stormchasers' hebben geluk: op slechts honderden meters afstand raast de slurf van de tornado langs. foto cpd het Omniversum scheurt de bliksem het duister open, teisteren knetterende don derslagen je gehoorvliezen en ijlen imposante, kolkende wolkenmassa's voorbij. Dat alles wordt begeleid door het geluid van neerstromend wa ter alsof alle sluizen van de hemel zijn opengezet en even lijkt het alsof er ergens in het theater een waterleiding ge sprongen is. Maar het is de moesson die de bodem van landstreken in India door drenkt. De film 'Stormchasers' is op genomen met speciale IMAX- camera's wat, bij filmprojec tie op de binnenkant van het bolvormige koepelscherm de indruk moet wekken dat de toeschouwer 'lijfelijk' aanwe zig is 'op de set'. Maar dat ef fect is lang niet zo sterk als bij andere IMAX-produkties waarbij je je af en toe aan je stoel moest vastgrijpen van wege de griezelig echte beel den om je heen. Het gemis van dat 'IMAX-gevoel' wordt echter ruimschoots gecom penseerd door de beelden zelf. Die vangen aan met de al ge noemde moesson. De moes son bestaat uit langdurige re genbuien die vooral in Azië en Afrika, na lange perioden van droogte optreden. Van de regen-overvloed verplaatst het beeld zich plotseling naar een zweefvliegtuig kilometers hoger van waaruit de wolken partijen aan een nader on derzoek worden onderwor pen. Rust, wolkenpracht en zonneschittering in schril contrast met de sombere wa terovervloed daar ver bene den. Het lijkt een andere tijd... een totaal andere pla neet. Maar ineens wordt de toe schouwer geplaatst in een met meetapparatuur volge propte 'Lear-Jet' bemand door piloten en wetenschap pers van NCAR, de in Boul der, Colorado gevestigde 'Na tional Council of Atmosphe ric Research'. Een onheilspel lend achtergrondmuziekje maakt een onbestemd gevoel wakker: hier voltrekt zich iets dat met doodsverachting te maken heeft. Dat klopt: het vliegtuig staat op het punt de ziedende wolkenmassa's van de orkaan Emily binnen te vliegen. Leden van beman ning en onderzoeksteam zit ten vastgesjord in hun stoe len door speciale veiligheids gordels. De 'Jet' ondergaat door de windkracht zij- en opwaartse schokken die het hele interieur door elkaar rammelen. De 'flappen' van de vliegtuigvleugels buigen zichtbaar naar binnen en naar buiten en het mag een wonder heten dat er niets stuk gaat. Serene stilte Dan ineens: serene stilte. Bo ven strekt zich een staalblau we hemel uit, rondom geflan keerd door majestueuze bloemkoolwolken. Het vlieg tuig heeft het oog van de or kaan bereikt dat de vreemd rustige kern markeert van een spiraalvormige wolken massa van bijna duizend ki lometer in middellijn. Koorts achtig contact tussen vlieg tuig en grondstations: wat is de richting van de orkaan, hoe groot is het oog, hoe zijn de temperaturen en vochtig heidsgradaties als functie van de hoogten boven het aard oppervlak. Boordcomputers leggen contact met centrale weercomputers; met super computers wel te verstaan. Welke gebieden moeten op last van de overheid worden ontruimd om het verlies aan mensenlevens zo klein moge lijk te doen zijn? Amper twaalf uur voordat Emily zich op de kust van Florida stort gaat de definitieve waarschu wing voor een zeker gebied uit: ontruiming. Maak datje weg komt. Tornado Hoe ontzagwekkend de kracht van een orkaan ook zijn mag, het valt in het niet bij dat van een tornado, zij het dat die op een veel klei nere schaal optreedt. Hier ontaarden wervelende bewe gingen, het resultaat van bot singen tussen droge lucht uit het noorden met vochtige uit het zuiden, op grote hoogte naar beneden toe in een zie dende beweging met tomelo ze kracht. De schattingen van de windsnelheden in de slurf, die maximaal een kilometer in doorsnede is, lopen op tot 550 kilometer per uur. Door de daarbij opgewekte, enor me zuigkracht exploderen huizen simpelweg. Precieze metingen ontbreken omdat meetapparaten waar een tor nado toevallig overheen trok, werden vernield. De 'Slurf-jagers' smullen van het idee vlak bij een tornado opnamen te kunnen maken en metingen te kunnen doen. Een tornadoslurf doet hoog stens gedurende enkele mi nuten achtereen in een rela tief klein gebied zijn vernieti gende werk, dus het is zaak op tijd aanwezig te zijn. Het lijkt onbegonnen werk; hón derden kilometers rijden, ap paratuur uitpakken, opstel len, afwachten. Dan ineens, bingo! Uit een inktzwarte on weerswolk wijst iets langwer pigs naar beneden; een kilo meter lager gaat de lucht vlak boven het aardoppervlak plotseling woest draaien. De kijker ziet hoe de ongeveer 75 meter brede tornado vlak achtereen bedrijfshangar langstrekt; de hangar blijft heel. De slurf komt dichterbij; tè dichtbij! Nu pas besluiten de onderzoekers te maken dat ze wegkomen om zichzelf en hun uitrusting heel te houden. TOM POES Tom Poes en het Lemland OPGAVE OPLOSSING CRYPTOGRAM Horizontaal: 1. Valse voorstellingen (6); 7. Produkt van een bedroefde wal vis (5); 8. De hartstocht van een troep dieren (5); 9. Rijdt met een Pool de grote stad in (5); 10. Oorzaak om uit te putten (4); 11 In welke mate kan een zwijn ge stopt worden? (6); 12. Met grote heren moeilijk te verteren (6). Verticaal: 2. Bij deze muziek gaat het om een rondje (5); 3. Andere wijze van een ouder orgaan (6); 4. Ook vogels zitten er liever niet in! (6); 5. Geschorst volk (4); 6. Geeft toegang tot een groot huis? (8); 10. Zout klinkt verstandig (4); 11 Gezet door een hatelijke schoenmaker (3). KRUISWOORDRAADSEL -zot-nel- p-foyer-p ie-ras-mi oma-r-bal nb-ada-ss -air-lot- ar-map-ia aga-g-bed ro-wok-ka d-panel-m -wijd-iep- De bediende Joost trad op de zwer ver toe en boog zich wat voorover zo dat zijn kalklaag op vele plaatsen barstte. „Heel Oliviel vlaagt of je blip., blin.. binnen wilt komen", sprak hij moei lijk. „Binnen komen?" herhaalde Lem. Waarom?" „Daal is het walmel dan hiel", her nam de knecht. „We moeten aan an- delen denken, zegt heel Oliviel." „Nou maar", riep de zwerver uit, „aan jou te zien sneeuwt het daar binnen erger dan hier. En je kunt niet eens praten van de kou. Je bent hele maal bevroren..." „Tja niet de kou, tis de klalk", legde Joost uit. Hij wendde zich om en stapte met stijve tred terug naar de beschutting van Bommelstein. Lobbe Lem volgde hem wantrouwend. Maar toen hij de hal binnen kwam en merkte hoe lekker warm het daar was, ontdooide hij. „Welkom", sprak heer Bommel min zaam. „Ik heb een mooi idee, jonge vriend. In dit jaargetijde moeten wij aan anderen denken, als je begrijpt wat ik bedoel. Als jij nu eens Joost zou helpen met lichte huishoudelijke bezigheden kan je hier eten en on derdak krijgen. Wat zeg je daarvan?" „Dat is goed", zei Lobbe. „Er is hier ruimte genoeg." Met deze woorden strekte hij zich op de grond uit en trok een vloerkleedje over zich heen. „Eerst ga ik een beetje slapen", ver klaarde hij. „Ik ben stijf van de kou en suf van al dat eten. En ik weet niet wat huishoudelijke bezigheden zijn." „Een mooie hulp, als ik zo vrij mag zijn", mompelde Joost op de achter grond. „Ik voor mij ben stijf en suf# van het witsel. Maar slapen is er niet bij zolang er huishoudelijke bezighe den zijn." H T W L- R "8 t <on jij jj, DOOR HANS VAN ES December bleef wekenlang erg droog; op veel plaatsen was nog maa^ ca. 5 mm gevallen. Sinds gisterochtend kwam daar verandering in, want de luchtmassagrens tussen zeer zachte lucht in het zuiden en stevige winterkou in het noorden, activeerde boven ons land. De meeste regen en natte sneeuw viel in de zuidelijke provincies met sommen van meer dan 15 mm. In de regio's langs de westkust no- teerde Leiden-ZW 14 mm en Haarlem 10 mm. 's Middags brak de zon even goed door. In de heldere, van oorsprong arctische lucht werd het niet warmer dan ca. 2 graden, maar door de{ vrijwel afwezige wind voelde het niet zo fris aan. Later in de middag en avond kreeg het noordwestelijk kustgebied te| maken met de voorhoede van winterse buien, die langs Noorwegen \J de Noordzee kwamen afzakken. In de noordelijke glijbaan van zeer koude lucht werd de lucht onderweg nog aardig opgewarmd; van -IC graden boven IJsland en -2 graden langs de Schotse oostkust tot en kele graden boven nul voor onze kusten. Scandinavië zit al dagenlang in deze lucht, die van de Poolzee afkon stig is. Het is daar extreem koud geworden. Ter hoogte van Oslo en Helsinki wordt 's nachts al bijna 20 graden vorst gemeten en op sonj mige plaatsen in Lapland blijft het kwik steken bij minus 35 graden In het zuidwesten van Europa werd het daarentegen steeds warmer. In Spanje en Zuid-Frankrijk werd het plaatselijk 18 tot 20 graden. Het is duidelijk, dat de verschillen tussen noord en zuid erg groot zij geworden en dat kan juist in onze omgeving tot grote neerslagsom men leiden. Wij krijgen de komende 24 uur een serieuze inval van zachte oceaai^J lucht te verwerken. In de loop van vanmiddag en vanavond komt er i het zuidwesten sneeuw of ijzel opzetten. Eerst ligt het kwik nog ronC het vriespunt, maar in de loop van de nacht wordt het voor het eerst deze maand erg zacht. Morgen loopt het kwik bij flink wat regen en harde zuidwester op tot ca. 10 graden. Een diepe depressie trekt op zaterdag noord van ons land langs in d| richting van de Oostzee. Er volgt nog 24 uur met veel regenbuien er; opvallend hoge temperatuur; daarna is het weer tijd voor winterse p^j rikelen. Op zondag komt de koude lucht aan de achterzijde van de q pressie weer naar het zuiden en gaan er sneeuw- en hagelbuien valli met temperaturen dalend naar het vriespunt of iets daarboven. Zoals het er nu naar uitziet, heerst er tijdens de Kerst een licht win ters weertype met wat zon, een sneeuwbui en lichte, mogelijke mati^ ge vorst in de nacht. E U KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met vrijdag. Noorwegen: Vooral langs de westkust van tijd tot tijd winterse buien. Met name in het zuidoosten enkele opkla ringen. Overdag meest lichte vorst. Langs de grens met Zweden matige tot strenge vorst. Zweden: Koud. Opklaringen, maar vooral in het zuiden en langs de oostkust wolken velden en wat sneeuw. In het zuiden overwegend lichte vorst Verder stren ge tot zeer'strenge vorst. Denemarken: Vandaag wolkenvelden, ook opklaringen en kans op een winterse bui. Mor gen meer bewolking en perioden met sneeuw, la ter ijzel of regen. Middag- temperatuur rond het vriespunt. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Meest bewolkt en perioden met regen, vandaag in Schotland ook sjieeuw. Van daag veel wind. Geleidelijk zachter met op morgen maxima rond 10 graden, in Schotland ongeveer 6 graden. België en Luxemburg: Af en toe zon. In de loop van vandaag vanuit het westen verder toenemende bewolking en perioden met regen, mo gelijk eerst natte sneeuw. Middagtem- peratuur vandaag rond 2, morgen onge veer 9 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Overwegend bewolkt en van tijd tot tijd regen. Morgen tamelijk veel wind. Maxi ma morgen omstreeks 11 graden. Portugal: Wolkenvelden en vandaag in het noor den, morgen ook elders, enkele buien, mogelijk ook onweer. Vandaag in het zuiden ook zon. Middagtemperatuur rond 16 graden. Madeira: Half tot zwaar bewolkt en vooral van daag enkele regen- of onweersbuien. Maxima ongeveer 21 graden. Spanje: Vandaag af en toe zon. In het noordwes ten wolkenvelden en een enkele bui, mogelijk ook onweer. Morgen meer be wolking en een toenemende kans op een regen- of onweersbui. Maxima aan de costa's variërend van 16 graden bij Bar celona tot lokaal 20 langs de costa's in het zuiden; in het binnenland middag- temperatuur rond 12 graden. Canarische Eilanden: Perioden met zon en beide dagen kans op een bui. Maxima rond 23 graden. Marokko: Westkust: vandaag zonnige perioden en droog. Morgen meer bewolking en een toenemende kans op een regen- of on weersbui. Middagtemperatuur morgen in het noorden, ongeveer 19 graden, in het zuiden rond 24 graden. Tunesië: Flinke perioden met zon en droog. Mor gen in het noorden ook wolkenvelden. Maxima rond 19 graden. Zuid-Frankrijk: In het algemeen veel bewolking en van tijd tot tijd regen, in het uiterste zuid oosten vrijwel droog en vandaag ook wat zon Morgen tamelijk veel wind. Middag temperatuur oplopend haar rond 14 gra den op morgen. Mallorca en Ibiza: Perioden met zon en droog. Morgen ook wolkenvelden. Maxima rond 17 graden. Italië: Perioden met zon. Morgen in het noor den wolkenvelden en kans op regen. Maxima van 6 graden in het noorden tot 18 op Sicilië Corsica en Sardinië: Perioden met zon en vrijwel droog. Maxi ma rond 16 graden. Malta: Afwisselend zon en stapelwolken. Droog. Middagtemperatuur ongeveer 18 graden. Griekenland en Kreta: Geregeld zon en droog. Morgen langs de Griekse oostkust kans op een bui. Maxi ma morgen van 8 graden rond Thessalo niki tot 16 graden op de Peloponesos en op Kreta. Turkije en Cyprus: Wolkenvelden. In het noorden, en van daag ook in het zuidoosten van Turkije en op Cyprus buiige regen, met kans op onweer. Morgen van het westen uit pe rioden met zon en droog. Middagtempe ratuur uiteenlopend van 9 graden in het noordwesten tot 17 op Cyprus. Duitsland: Vandaag wolkenvelden, ook opklaringen en in het noorden en in de Beierse Alpen enkele sneeuwbuien. Morgen meer be wolking en van tijd tot tijd sneeuw, later regen. Maxima morgen uiteenlopend van rond het vriespunt in Schleswig-Hol- stein tot rond 11 in het zuiden. Zwitserland: Wolkenvelden en aan de noordflank van het Alpenmassief af en toe regen of sneeuw; sneeuwgrens oplopend naar 1800 m op morgen. Morgen veel vi Middagtemperatuur rond plus 8 grac Oostenrijk: Wolkenvelden, vandaag ook wat Met name morgen veel wind en in noorden van tijd tot tijd reger sneeuw. In Karinthië en Stierma overwegend droog. Middagtempere morgen van om het vriespunt in de tenrijkse Hoogvlakte tot 7 in het westen. Wolkenvelden, ook hier en daar Vandaag in het noorden een er sneeuwbui. Morgen ook in het we sneeuw, en kans op ijzel. Overdag o meeste plaatsen lichte vorst. Tsjechië en Slowakije: Wolkenvelden, ook wat zon en af ei sneeuw, kans op ijzel. Morgen veel t en in Tsjechie meer bewolking. Mid temperatuur rond het vriespunt. Hongarije: Af en toe zon en overwegend droog, daag ook hier en daar mist. Middag peratuur morgen enkele graden c het vriespunt. VRIJDAG 22 DECEMBER 1995 Zon- en maanstanden Zon op 08.46 Zon onder 1 Maan op 08.34 Maan onder 1 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 03.17 15.36 02.50 1 Laag 11.14. -- -- 10.55 Weerrapporten 21 december 07 u Amsterdam onbew. De Bilt mist Deelen onbew Eelde licht bew. Eindhoven licht bew Den Helder onbew Rotterdam grondmist Twente licht bew Vlissingen half bew. Maastricht licht bew. Aberdeen licht bew. Athene onbew. Barcelona onbew Berlijn onbew. Boedapest licht bew. Bordeaux mist Cyprus half bew. Dublin regen Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta i' ,r -12 -v TelAviv hebt bew. Tokyo licht bew. Toronto half bew. Tunis half bew. Vancouver licht bew.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 20