Stakingskas geopend voor acties bij MEOB ïeineken vreest vuile ücht overslag Proav 'Verplichte keuring onrechtvaardig voor de kleine zomerbloementeler' Regio Leiden/Rijn Veenstreek Waterschap zet plannen voor baggerdepot door )ronken Britten gewond tij aanrijding op rijksweg Handtas bejaarde Alphense gestolen Sensor krijgt een nieuwe vergunning ompwijks bedrijf mag niet de hoogte in ONDERDAG 21 DECEMBER 1995 chef hennyvan egmond.ot1-5356414,piv chef hans koenekoop,0/1 6356429 Illegaal vuurwerk in Leiderdorp ^iderdorp» Twee inwoners van Leiderdorp - 17 en 18 jaar oud - rijn gisteren aangehouden omdat zij illegaal vuurwerk in hun Dezit hadden. Het vuurwerk was afkomstig uit België. Rijden zonder rijbewijs ffDEDORPEen 42-jarige Amsterdammer viel gisteren lelijk door le mand. De man was op de rijksweg Amsterdam-Rotterdam ter ïoogte van Leiderdorp met zijn auto betrokken bij een aanrij- iing. Tijdens het onderzoek bleek de Amsterdammer een valse ïaam te hebben opgegeven. Tevens bleek uit de controle dat hij liet in het bezit was van een rijbewijs. herdachte snelkraak aangehouden iegstgeest De politie heeft gisteren een 29-jarige Hagenaar langehouden die wordt verdacht eerder betrokken te zijn ge veest bij een snelkraak bij een kledingzaak aan de De Kem- lenaerstraat in Oegstgeest. De daders namen voor ongeveer 000 gulden aan kleding mee. Eerder werd al een 19-jarige Ha- pnaar ingerekend. alkemade/leiderdorp marieta kroft Waterschap de Oude Rijnstromen zet het plan voor de inrichting van een baggerdepot in de Veenderpolder in de gemeente Alkemade door. Begin januari worden de noodzakelijke vergunningen aangevraagd bij de ge meente, provincie en het Hoogheemraadschap van Rijnland. Volgens waterschapssecretaris D. de Blaeij heeft een onderzoek door het bureau Oranjewoud uit gewezen dat een slibdepot in die polder haalbaar is. Het gaat om in totaal twaalf hectare voor een tijdsduur van circa zeven jaar. Eerder bereikte De Oude Rijnstro men al overeenstemming met de eigenares van het land, M. van Leeuwen. Met de inrichting van het depot is een bedrag van drie miljoen gulden gemoeid. De Blaeij gaat ervan uit dat dat bedrag niet alleen door het schap zelf hoeft te worden betaald. „Ook anderen, zoals bijvoorbeeld ge meenten, kunnen gebruik maken van het depot.In fe bruari neemt de Verenigde Vergadering van het water schap een defïnief besluit. Het waterschap zit al jaren omhoog met de bagger in zijn gebied. De locatie in de Veenderpolder is de enige die het schap op het opg heeft. Een voordeel is dat de polder aan de Wijde Aa ligt en makkelijk bereikbaar per schip. De Blaeij zegt dat zodra het depot klaar is voor gebruik, de wateren in Alphen aan den Rijn als eerste worden uitgebaggerd. „Daar fs de nood het hoogst." Het is de bedoeling dat in het depot licht tot matig verontreinigd slib wordt gestort. Schone bagger wordt direct aangrenzend op het land gestort. i de rijksweg A4 ter hoogte i Stompwijk zijn vanmorgen I vijf uur zes Engelsen ge- nd geraakt toen het busje arin zij reden op een auto tste die met pech op de chtstrook stond. Eén van de ittenden moest worden ge oreerd aan zijn voet. De an- [en raakten licht gewond. )e 20-jarige bestuurder was ier invloed van alcohol. Hij upf ongedeerd. De stilstaande ep op de vluchtstrook was op er moment van de aanrijding Dit voertuig werd bij de lc>rijding compleet opgevou wen. Volgens de politie hadden de Engelsen op de boot naar het vasteland flink in het glaasje ge keken. Even eerder in de nacht had de chauffeur, die bijna vier maal de toegestande hoeveel heid alcohol in zijn bloed had, bijna een medewerker van een benzinestation bij Delft voor de sokken gereden. De bestuurder van het busje zat vanmorgen nog vast op het politiebureau in Leidschendam. Hij ontkende tegenover de poli tie dat hij had gereden, maar verschillende getuigen verklaar den dat hij wel degelijk achter het stuur had gezeten. Alphense loopt diverse messteken op alphen aan den run In de Briljantstraat in Al phen is gisteravond een 37-jarige vrouw diverse keren door haar ex-man met een mes gestoken. Het slachtoffer werd ge wond aan haar hoofd en moest door een arts wor den behandeld. De dader werd door de politie inge rekend. De reden van het conflict is volgens een woordvoerder van de poli tie een lang slepende ruzie tussen beide ex-echtelie den. In het verleden is de vrouw ook al eens mishan deld door haar ex-man. ^erwoude liesbeth buitink ^Zoeterwoudse bierbrouwer iaieken vreest dat de vuil- eslag die het Provinciale Af- r%rwerkingsbedrijf Zuid-Hol- ll (Proav) aan de Hoge Rijn- b' wil bouwen, de lucht zal druilen. De bierbrouwer heeft r^om een bezwaar tegen de S^uvergunning voor de vuil- slag ingediend. Heineken _lat in de vergunning wordt gelegd dat de lucht die het iv uitstoot, voldoet aan be de normen. Vij hebben ervoor gekozen lil bedrijf in een landelijke, ^ne omgeving te bouwen, bier wordt gebrouwen van urzuivere elementen. Het tr moet bijvoorbeeld on zijn, de gerst en de hop ten van goede kwaliteit En we gebruiken gist, dat is ,3" heel gevoelig produkt. Dan 23-jnog één grondstof nodig en 7i-s lucht, die de gist moet ac- ri-bn om ervoor te zorgen dat 1?:oolzuur en alcohol ont- 71.", legt Heineken-woord- es ier p. Zuydgeest uit. De 17; die Heineken daarvoor ge- 71'tt, is gewone buitenlucht, er dus iets in de omgeving urt waarbij die basisgrond- mogelijk van invloed kan >p het proces, uiten wij na- ijk wel bedenkingen", om- jft Zuydgeest voorzichtig. 5T willen niet dat ons proces vaar komt." :TTEde overslag van met name sie(*te-, fruit- en tuinafval derè) bestaat het risico dat er tting.organismen vrijkomen. h DAe effecten dat precies kan pn weten we niet, maar we 1 wel dat er wordt vastge- dat de hoeveelheid micro- )ud^ismen in de lucht niet bo- nia %en bepaalde norm uit- 11', aldus Heineken-woord- ,-er H. Byrnes. Die norm gelijk moeten zijn aan het 1 micro-organismen dat 10 eaal gesproken in de lucht Zuydgeest: „Als het de isa^e normen niet over- dt, zijn wij tevreden. We 1 ons uiterste best doen e normen in de milieuver- r ng vastgelegd te krijgen." vcgens Proav-woordvoerder 19.3'as kunnen dergelijke nor- tiet worden vastgelegd in Joeiilieuvergunning. „Er zijn laai geen algemeen aan- normen voor het aantal -organismen in de lucht, uurfderzoeken daarnaar zijn net begonnen. Dus als de pro vincie ook normen wil vastleg gen in de vergunning, is onze eerste vraag: waar komen die normen vandaan?" Lucas stelt vasft dat Heineken pas na de bouw van het over slagstation op het voormalige Oosthoekterrein in actie kan ko men tegen eventuele luchtver ontreiniging. „We kunnen ons alleen metingen voorstellen als de inrichting eenmaal draait. En als Heineken dan kan aantonen dat het brouwproces mogelijk wordt beïnvloed, kunnen ze daar privaatrechtelijk wat aan doen. Maar volgens mij kan het niet in de vergunning met een door Heineken bedachte norm." Volgens Lucas heeft het be zwaar van de bierbrouwer een heel ander motief dan angst voor vuile lucht. „Ik heb het idee dat ze helemaal niet zo bang zijn voor micro-biolo gische besmetting. Ik denk dat ze een wit voetje willen halen bij de omwonenden. Want de naam die onmiddellijk na het Proav in negatief verband wordt genoemd, is die van Heineken. Vanwege de stank." Byrnes ont kent dat. „We willen best aardig doen tegen de omgeving, maar daar gaat het ons in dit geval helemaal niet om." Zoeterwoude eist aanpassing van vergunning vuilfabriek zoeterwoude ruud sep Een filterinstallatie, strenge en vooral concrete voorschriften voor stankoverlast, strengere geluidsnormen voor de nacht en êen verbod op het over slaan van afval in het weekein de en op erkende feestdagen. Het zijn de belangrijkste wijzi gingen die de gemeente Zoe terwoude wil zien in de milieuvergunning voor het Provinciale Afvalverwerkings bedrijf Zuid-Holland (Proav). De gemeente heeft inmiddels officieel bezwaar gemaakt te gen de vergunning. De vergunning zoals die door de provincie is afgege ven, is in de ogen van de ge meente en van de stichting 'Stop vuiloverslag Zoeterwou de' veel te soepel. Eerder deze maand reageerden de leden van de commissie grondge bied zeer krititsch op de ver gunning en de in eerste in stantie wat aarzelende reactie van het gemeentebestuur. Wethouder S. Stuijt (PZ/mi- lieu) beloofde een fellere reac tie op te stellen. De definitieve reactie van de gemeente staat bol van de ei sen. Naast verlangens die ver band houden met de stank overlast, eist Zoeterwoude nu ook dat alleen afval uit de Leidse en Alphense op het overslagstation wordt aangele verd. De provincie stelt geen eisen aan de herkomst van het afval, waardoor het zou kun nen gebeuren dat onderne mers over grote afstanden vuil gaan aanleveren in Zoeter woude. Het streven zo veel mogelijk afval over water te vervoeren, komt daarmee on der druk te staan. Ook de aard van het afval wil Zoeterwoude aan strenge eisen binden. Tuinbouwafval, plantaardig afval, bedrijfsafval van de voedingsmiddelenin dustrie en zuiveringsslib moe ten worden uitgesloten van overslag aan de Rijndijk. Ten slotte moet in de vergunning worden vastgelegd dat de deu ren van het Proav automatisch sluiten nadat er een vrachtwa gen naar binnen is gereden. De gemeente heeft, getuige het bezwaarschrift, 'te weinig vertrouwen in de bereidheid van het personeel om zelf te zorgen voor het dichthouden van de deuren'. Burgemeester en wethou ders maken in hun bezwaar schrift al meteen duidelijk dat ze niet van plan zijn zich door de provincie met een kluitje in het riet te laten sturen. „Wij gaan ervan uit dat u onze be denkingen in de definitieve beschikking verwerkt", stellen zij optimistisch vast. Zij voe gen daar meteen aan toe dat de gemeente onverwijld naar de Raad van State stapt als de provincie niet ingaat op de ge meentelijke eisen. Personeel van het MEOB in Oegstgeest op weg naar de actievergadering tegen de verplaatsing van het bedrijf, passeert de rijkelijk van spandoe ken voorziene toegangspoort. foto holvast/marklamers Vervolg van voorpagina De ambtenarenbonden willen nog voor kerstmis spoed overleg met staatssecretaris Gmelich Meijling over de verplaatsing van het Marine Electronisch en Optisch Be drijf van Oegstgeest naar Den Helder. De bonden zijn formeel nog altijd niet op de hoogte van dat plan dat gro te onrust heeft veroorzaakt onder de 500 personeelsle den. Een woordvoerder van Defensie heeft al laten blij ken dat het overleg er niet komt voor nieuwjaar. Gmelich Meijling is met vakantie. de bondsbestuurders, maar ook door voorzitter Albert Vink van het actiecomité 'MEOB blijft in Oegstgeest'. De vergadering tij dens werktijd is de eerste actie van het personeel dat met span doeken, petjes t-shirts en in een enkel geval verkleed verscheen. De tweede bestaat uit het ver sturen van actie-kerstkaarten naar het privé-adres van de staatssecretaris. De aankondiging van de ver plaatsing naar Den Helder sloeg eerder deze maand in als een bom bij de werknemers van het MEOB. Zij hadden wel rekening oegstgeest rudolf kleun De bonden staan in ieder geval achter acties van het personeel. „De stakingskassen zijn ge opend. Wij zorgen er voor dat iedereen in januari naar Den Haag kan als de Kamer over de verplaatsing spreekt", aldus be stuurder Michel Oskam van de CNV-bond CFO gisteren tijdens een zeer druk bezochte actie vergadering. Ruim 400 van de 500 mede werkers van het MEOB versche nen in de bedrijfskantine waar ze werden toegesproken door gehouden met een verplaatsing naar het Gelderse Rhenen. „Dat was al geen feest, maar Den Helder is echt het einde van de wereld. Als we het Noordzeeka naal verbreden kunnen we er een Waddeneiland van maken. In Rhenen waren er nog moge lijkheden geweest voor partners en kinderen om een eigen be staan op te bouwen. Den Hel der is voor werk volstrekt afhan kelijk van de marine", zegt een van de bezoekers aan de actie vergadering. De(n) Hel(der) moet het ook ontgelden op spandoeken en in toespraken Voorzitter Albert Vink van het actiecomité: „Den Helder speelt al jaren de zielige stad. Maar er zijn al 350 ar beidsplaatsen vanuit Oegstgeest sluipend daar naar weggevloeid. Daar komt dit bovenop. Er wordt absoluut geen rekening houdt, leeft in de jaren vijftig en zorgt er alleen maar voor dat de werkloosheid verder oploopt in Den Helder." Bestuurder Oskam en zijn collega Xander van der Scheur van de AbvaKabo hekelden de rol van Gmelich Meijling die voordat hij staatssecretaris van Defensie werd, burgemeester was in Den Helder. Hij werd daar opgevolgd door zijn voor ganger op Defensie, I loekzema. „De staatssecretaris die burge meester is geweest helpt de burgemeester die staatssecreta ris is geweest. Het geeft wel te denken." De afwijzende reacties van het personeel op de verplaat sing zijn in Den Helder overi gens wel hard aangekomen. Lo co-burgemeester Nijpels van de marinestad heeft de werkne- al uitgenodigd op kosten gehouden met de gezinssituatie 'van de gemeente een kijkje te van het personeel. Van de 500 mensen hebben 300 een wer kende partner. Een werkgever die daar geen rekening mee komen nemen. „Dan kunnen ze zien hoe rustig het hier is, hoe schoon het is en dat hier geen files zijn." Als eerste in de Leidse regio onderscheiden met het kuuoliteits-certificoot ISO - 9001 nnneming mij. ik en breedeveld tel. 071 -57615 11 alphen aan den run tas met onder meer een bedrag op de fiets griste de handtas aan geld. De vrouw liep met van de Alphense uit de mand Een 81-jarige vrouw uit Alphen haar loopwagen met bood en verdween ijlings. De politie is gistermiddag op de Magnoli- schappenmand over het voet- heeft de man nog niet kunnen astraat beroofd van haar hand- pad. Een nog onbekende man achterhalen. voorschoten frank buurman Het bedrijf Sensor aan de Rouwkooplaan in Voorschoten heeft een nieuwe milieuvergun ning van de gemeente Voor schoten gekregen. Het bedrijf kon niet meer uit de voeten met de oude vergunning, die ver bood dat de machines buiten kantooruren draaiden. Met de nieuwe vergunning kunnen drie draaibanken dag en nacht in bedrijf zijn. Overigens zal de nieuwe ver gunning pas op 1 februari 1998 van kracht worden. En dat zal bovendien pas gebeuren als er geen beroep is ingesteld bij de Raad van State en om een voor lopige voorziening is verzocht. De familie Eisma, die aan de Es- senlaan woont, zal zeker be zwaar aantekenen. De familie stelt dat Sensor veel trillings- overlast veroorzaakt. Eisma heeft in eerdere beroepen al ge- eist dat Sensor zich houdt aan de huidige milieuvergunning. Dat is nu niet het geval: het be drijf laat twee draaibanken dag en nacht draaien. Rond kerst mis zal de zaak zich echt aan de regels moeten houden, als ge volg van een uitspraak van de rechter. „Ik ben blij met het afkomen van de vergunning, maar die voorkomt niet dat wij na kerst mis onze machines alleen op kantooruren kunnen laten draaien. Dat betekent een ster ke daling van de produktie". al dus bedrijfsleider H. van Beek. Sensor zal moeten proberen die periode door te komen. „We draaien nu overproduktie om een vooraadje aan te leggen", zegt Van Beek. Sensor vervaar digt seismische meetinstrumen ten, de zogenaamde geofoons. De twee draaibanken die dag en nacht draaien produceren spoeltjes, een vitaal onderdeel van de geofoon. Sensor zal direct een derde draaibank opstellen als de ver gunning van kracht wordt. „Daarmee kunnen we twee ou dere hydraulische draaibanken vervangen. Die worden alleen overdag gebruikt, maar ze pro duceren wel behoorlijk wat her rie." Van Beek is niet hang voor de voorwaarden van de nieuwe vergunning. „We voldoen nu al aan ruim aan alle eisen ten aan zien van geluid en geproduceer de trillingen. Daarom verbaast het ons dat er nog mensen zijn die er last van hebben", zegt de bedrijfsleider. VRIJE TIJD LEIDEN Hara. I let vrouwengezonheids centrum Hara is van vrijdag 22 december 1995 tot dinsdag 2 ja nuari 1996 gesloten. Donderdag 4 januari is er van 13.00 tot 15.00 weer gewoon een inloopspreek uuur aan de Bonairestraat 4. Cursus. I let voorjaarsprogram- ma v,m «ie ieldseVottcsunl versiteit is uit. Informatie en in schrijving bij K&O, Oude Vest 45, telefoon 071-5141141 SnufTelmarkt. In de iroenoord hallen is dinsdag 26 december, tweede kerstdag, een snuffel markt. Voor 5 gulden kunnen volwassenen van 10.00 tot 17.00 uur langs ruim 500 kramen lo pen. Kinderen en 65-plussers met pas betalen 3 gulden toe gang. ROELOFARENDSVEEN Kerstflora. 'Fleur en geur rond de Braassein' is het thema van de Roelofarendsveense Kerstflo- ra. Tijdens de Kerstflora is een groot aantal bloemen en planten te zien die rond de Braassem worden geteeld. Verder zijn er tal van demonstraties en activi teiten. Het evenement begint op donderdag 21 december en duurt tot en met dinsdag 26 de cember (Tweede Kerstdag) in de bloemenveiling Roelofarends veen, Sotaweg 99. Protest NTS tegen hoge tarieven vuk dorith ligtvoet ompwijkse bedrijf Lexmond Trading ig zijn magazijnruimte aan het Kla- d 4 niet uitbreiden. Om ruimte te Sen had het bedrijf de hoogte in wil- .20.0®" en een magazijn willen bouwen gen meter de lucht insteekt. De ge- ir. uè Leidschendam wijst het verzoek af. ouw is in strijd met het bestem- een Slan. Bovendien verrijst vlak bij het 5_ en een nieuwbouwwijk. De gemeente ;heeüt dat toekomstige bewoners op zo'n ebouw uitkijken, a: 15je BV Totally Green heeft het bedrijf nd Trading, een im- en exportbedrijf van autocarrosserie-onderdelen, bij de ge meente een verzoek ingediend om uit te breiden. De onderneming levert bumpers, autokappen en andere onderdelen aan be drijven en heeft voor de opslag veel ruimte nodig. Reeds drie keer eerder heeft het be drijf, dat ongeveer tien jaar aan het Klaver blad is gevestigd, het magazijn uitgebreid Door de hoogte in te gaan, dacht het bedrijf weer even vooruit te kunnen. Bij het verzoek gaf Lexmond Trading aan dat het veevoederbedrijf Hilgersom aan het Klaverblad 11 destijds wel de hoogte in mocht. Maar volgens de gemeente valt deze bedrijfsruimte onder het bestemmingsplan 'Kern Stompwijk'. Dit bestemmingsplan staat hogere bebouwing toe dan het be stemmingsplan 'bedrijventerrein Klaver blad', waaronder Lexmond Trading valt. Noodzakelijk Directeur Lexmond noemt uitbreiding noodzakelijk om zijn bedrijf gezond te hou den. Hij is verrast dat Leidschendam het bouwplan heeft afgewezen. De directeur wil echter niet reageren op de motivatie van de gemeente om het overleg met Leidschen dam niet te dwarsbomen. Begin 1996 wil hij met de gemeente rond de tafel gaan zitten om tot een andere oplossing te komen. „Ik hoop medio 1996 toch te kunnen beginnen met bouwen." runsburg/roelofarenosveen hans versluis De federatie van Nederlandse Tuinbouw Studiegroepen (NTS) vreest dat de plantentelers voor hoge kosten komen te staan als de keuring van vaste planten per 1 januari 1996 verplicht wordt. Vooral voor de vaste- plantenkwekers met een - be perkte omzet zullen de kosten hierdoor fors stijgen, berekende de NTS. Dat houdt in dat met name de kleine zomerbloemen- teler de dupe wordt. De kosten van de keuring kunnen voor hem oplopen tot meer dan der tig procent van zijn omzet. 'On rechtvaardig en onhaalbaar' noemt Jos Nederpel, bestuurslid van de NTS Duin- en Bollen streek, de keuringstarieven. De NTS staat in principe wel achter een verplichte keuring die wordt uitgevoerd door de NAKB (Nederlandse Algemene Keuringsdienst voor Bloemiste rij- en Boomkwekerijgewassen). De keuring voorkomt immers fraude en garandeert de kwali teit. Het laatste is vooral van be lang voor de export. „Het pro bleem echter is het kostenplaat je", meent de NTS. De NAKB. die onder meer is gevestigd in Roelofarendsveen, berekent voor de keuring een vast bedrag plus een bedrag aan de hand van het beplante areaal. De keuringsdienst ging hierbij uit van een omzetverlies van onge veer 0,6 procent voor de telers. Dat percentage blijkt in sommi ge gevallen dus aanzienlijk ho ger uit te vallen. Nederpel doet al enige maan den vergeefse pogingen de NA KB van de onrechtvaardigheid van het plan te overtuigen. Van daar dat de keuringsdienst heeft besloten het beleid vandaag op een vergadering in de bloemen veiling Flora in Rijnsburg maar eens uit te leggen aan de zo merbloementelers. Meer dan de helft van de zomerbloemente Iers zal nadelige gevolgen van de toekomstige regeling onder vinden. De verplichte keuring bestaat al een jaar, maar vanwege de onoverkomelijke problemen voor sommige telers werd be sloten van 1995 een tussenjaar te maken. Indien de zomer bloemkwekers er volgende week niet in slagen de NAKB te overtuigen, wordt de regeling per 1 januari gewoon van kracht.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 17