'Ik voel aan alles dat ik in blessuretijd leef Leiden Kerk Samenleving 'Kerk moet meer sociaal betrokken worden' DONDERDAG 21 DECEMBER 1995 CHEF HENNY VAN EGMOND. 071 -5356414. PLV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071 -535{ Dick Batenburg behartigt als voorzitter van Anthony Ruys Stichting belangen van slachtoffers Faro-ramp Vervolg van voorpagina „Het klinkt misschien vreemd, maar ik hou van vliegen", zegt Batenburg kort na db be groeting in zijn woning in Benthuizen. „Ik vind het nog altijd de veiligste manier van reizen. Het klinkt heel theatraal, maar als ik vlieg heb ik het idee: zo ziet God de aarde. Je bent één met de Schepper." Het klinkt inderdaad wat vreemd uit de mond van de man die sinds een jaar de be langen van de nabestaanden van een vlieg ramp zo goed mogelijk probeert te beharti gen. De Benthuizenaar is opgewekt, maar broodmager. ,,I lij is de afgelopen tijd twin tig kilo afgevallen. Moerman-dieet", ver klaart zijn vrouw Wilma. Drie maanden na Faro werd bij Batenburg een vernietigende vorm van kanker geconstateerd. De artsen gaven hem nog een paar maanden. Maar een half dozijn operaties later is hij nog al tijd niet klein te krijgen. ,,A1 voel ik aan alles dat ik in blessuretijd leef." Schrootbak In tegenstelling tot de vorige voorzitter van de Anthony Ruys Stichting zat Batenburg op het moment van de ramp niet in het Martinair-vliegtuig. Hij is slechts via een omweg bij de stichting betrokken geraakt. Die omweg begint drie dagen voor de ramp, wanneer de Benthuizenaar met zijn echtge note met hetzelfde vliegtuig naar dezelfde bestemming vliegt. „Het vliegtuig zoals wij het toen ervaren hebben was een schroot bak. Vooral de start was verschrikkelijk. Ik heb in Faro nog op het punt gestaan om bij de autoriteiten de technische staat van het vliegtuig te melden. Ik ben van huis uit weg- en waterbouwkundige, afgestudeerd op trillingsleer en heb dus wel verstand van dat soort zaken. Op dat moment heb ik echter besloten me er niet verder mee te bemoeien." Drie dagen later, in een vakan tiepark even ten noorden van Faro, zag hij op de televisie dat 'zijn' vliegtuig bij de lan ding was verongelukt. De twee Benthuizenaren bedachten zich geen moment. „We zijn meteen naar het vliegveld gegaan. Omdat alle wegen waren afgesloten moesten we over een golfbaan, door een riviertje en dwars door een bos heen lopen om bij de landingsbaan te ko men. Ik heb daar overal staan filmen." De snelle aanwezigheid op de plek van de ramp hielp later om in contact te komen met de overlevenden. „Ik kan me heel goed met hen vereenzelvigen. Ik heb de klap dan niet meegemaakt, maar wel het hele gebeu ren er omheen. Voor mij leeft dit ongeluk gewoon. Het heeft tot gevolg gehad dat ik een gesprekspartner geworden ben met wie Het is vandaag precies drie jaar geleden dat op het vliegveld van het Portugese Faro de Martinair DC-10 'Anthony Ruys' verongelukte. Bij het ongeval kwamen 56 mensen om het leven en raakten er 106 zwaar gewond. De ramp heeft diepe littekens achtergelaten bij de mensen die haar van dichtbij hebben meegemaakt. Niet alleen vanwege de doden en gewonden, maar ook door de laconieke manier waarop de Nederlandse autoriteiten op het ongeval reageerden. Een gesprek met Dick Batenburg, de voorzitter van de Anthony Ruys Stichting. die mensen over hun emoties kunnen pra ten. Ik ben letterlijk en figuurlijk een ver trouwenspersoon geworden." Hij lacht. „Ik heb vroeger nooit kunnen denken dat ik ooit nog pastoor zou worden. Want dat ben ik in feite voor die mensen. Een pastoor met een technische achtergrond." Video Batenburg legde zijn bevindingen van tij dens de vlucht en na de ramp vast in een rapport en probeerde dit samen met zijn vi deo-opnamen in te dienen bij de Raad voor de Luchtvaart. „Ik heb gemeld dat ik een rapport en een video had. Als ze interesse hadden, zou ik worden ingelicht. Maar ik hoorde drieënhalve maand niks. Toen las ik dat Rob Söteman de Anthony Ruys Stich ting had opgericht. Ik heb toen contact met hem opgenomen, en hij heeft net zo lang druk uitgeoefend op de Raad voor de Luchtvaart totdat ze de spullen bij mij kwa men ophalen." De Nederlandse autoriteiten deden echter weinig mét de nieuwe informatie. Zij bleven bij de lezing die al de dag na de ramp door Martinair-directeur Schroder voor de televi sie gegeven werd: de crash was veroorzaakt doordat een plotselinge valwind het toestel naar beneden had geduwd. „Maar in het of ficiële rapport van de Portugese autoriteiten worden bijna al mijn bevindingen overge nomen. Daar ben ik wel van geschrokken." Windstoot De conclusie van de Portugezen was hard: onder de gegeven omstandigheden was het onmogelijk om het vliegtuig veilig aan de grond te zetten. De landingsbaan stond on der water waardoor de remweg van een DC-10 zo lang zou zijn dat de baan zelfs bij een perfecte landing met een perfect vlieg tuig gewoon te kort was. Het vliegtuig was echter verre van in perfecte staat doordat juist het remsysteem mankementen ver toonde. Een goede landing was tenslotte onmogelijk doordat op het moment dat de gezagvoerder de kist aan de grond wilde zetten, de luchthaven midden in een enorm onweer lag. En een onweersbui veroorzaakt valwinden. Tenslotte stond er op het mo ment van de landing een zijwind die alle toegestane waarden ver te boven ging. De Portugese onderzoekers vragen zich in hun rapportage letterlijk af wat de gezagvoerder heeft bezield om ondanks alles op Faro te landen. In Nederland is de oorzaak nog altijd een plotselinge windstoot. De piloot treft geen enkele blaam. Die opstelling doet pijn, weet Batenburg. „Een buschauffeur die een on geluk veroorzaakt wordt metèen opgeslo ten. Volgens insiders bij Martinair heeft de ze gezagvoerder na het ongeluk nog een prachtige afscheidsreceptie gehad waarbij hij zelf een DC 10 vloog. Er is nooit gedacht aan vervolging van de piloot." Een flink aantal overlevenden en nabe staanden is nog altijd bezig voor een ver goeding van de geleden schade. Daarbij blijken de verzekeraars niet overdreven toe schietelijk te zijn. „Vooral de nabestaanden hebben het slecht. Die krijgen nergens kenning. Ik ken een geval van een meis, dat bij het ongeluk allebei haar ouders L kwijtgeraakt. Een oom en tante hebber* haar in huis genomen. Maar die mens« krijgen dus helemaal niets." De problemen rond de schade-afwikke" en de defensieve opstelling van de luc^ vaartwereld omschrijft de Benthuizena^ als 'de ramp na de ramp'. „Die dreigt a& nog grotere impact te krijgen dan de r^, zelf. Het zijn zaken die de verwerking ti gronde richten. De passagiers zijn in bi v vertrouwen in het toestel gestapt, in deu onderstelling dat de hemanning over h0 leven zou waken. Dat vertrouwen is gett schaad." .sj p S< REDACTIE DICK VAN DER PLAS, f DE ROEPING Er zijn tegenwoordig nog maar weinig jonge mensen die predikant willen worden. Maar dat gaat niet op voor Jaap van den Akker (1971, Krimpen aan de Lek). Hoewel geboren in een gereformeerd gezin waar de ouders actief in de kerk waren, had hij in zijn jeugd geen speciale belangstelling voor theologie. Rond zijn zeventiende raakte Van den Akker echter steeds meer geïnteresseerd in geloofs- vragen. Na zijn VWO met latijn in Vlaardingen te hebben afgerond ging hij in 1989 theologie studeren aan de Vrije Universiteit in Am sterdam. Sinds 1 oktober loopt hij stage in de Regenbooggemeente in de Merenwijk, bij ds. G. van der Bon. Van den Akker liet zijn keus op deze Leidse gemeente vallen vanwege het oecumenische karak ter. „Ik heb gemerkt dat sommige mensen van oudere generaties niet door hebben dat de kerk is veranderd. Als ik met ze praat, denken ze vaak dat de kerk nog steeds vrouwen discri mineert en homo's niet toelaat. Die mensen kregen een streng gelovige opvoeding en groei den op met een kerk die syno niem was aan sociale controle en dwang. Daar verzetten ze zich tegen. Jongeren van mijn generatie zijn daarentegen niet christelijk opgevoed en zetten zich er dus ook niet tegen af. Ze weten vaak niets van het ge loof. Als ik in de trein zit met een studieboek stellen ze vra gen als: mag je dan ook niet trouwen? Ze weten dus niet het verschil tussen een dominee en een priester. Maar ze gaan me wel zinvragen stellen of per soonlijke ervaringen vertellen. Als theologiestudent straal je kennelijk vertrouwen uit, voor al als je er 'normaal' uitziet, zonder EO-buttons en zo. De kerk doet veel te weinig aan public relations. Daarom weten weinig mensen dat de kerk ook een instituut is dat moet strijden tegen onrecht in de samenleving. Een intitiatief als De Bakkerij hier in Leiden, die daklozen helpt, vind ik erg goed. Dit soort acties moet de kerk veel meer doen. Niet altijd ongenuanceerd in het anti abortus en anti-euthanasie- hoekje blijven zitten. Zelf vind ik dat ik een ander niet mijn mening op kan leggen, ieder een moet zelf bepalen wat goed voor hem is. Maar er is wel een zekere normvervaging, ieder een doet waar hij zin in heeft en dat is ook riiet goed. Ik heb altijd al een sterk rechtvaardigheidsgevoel gehad. Het geloof is mijn inspiratie bron om de wereld een beetje beter te maken. In de Bijbel staat hoe het zou moeten zijn. Wij zijn rentmeesters van onze schepping en dat betekent dat we de aarde niet mogen mis bruiken om onszelf te verrijken. Iedereen heeft evenveel recht op wat de aarde geeft. Voor die welvaartsverdeling en het milieu kun je ook met niet-reli- gieuzen strijden. Daarom ben ik lid van de studentenvak bond. Ik wil maatschappij-kri tisch zijn en voel me verant woordelijk. Rond mijn zeventiende be gon ik me thuis te voelen in de kerk, ik wilde meer weten van het geloof. Maar op de voetbal club, waar ik vaak was, begon ik nooit uit mezelf over het ge loof te praten. Toen men mij op een gegeven moment vroeg wat ik ging studeren en ik 'theologie' zei, reageerden ze tot mijn verbazing positief. Dat gaf me steun, dat mensen die zich niet met geloof bezighou den er wel open voor staa'n. Ik denk dat het no-nonsense tijd perk van de tachtiger jaren nu een beetje over is. Jongeren ko men weer meer uit voor hun gevoelens en stellen weer zin vragen. Het hoeft niet meer zo wetenschappelijk te zijn. Als ik een bar binnenloop en met een onbekende aan de praat raak, heb ik soms hele goede ge sprekken. Mensen hebben er behoefte aan. De Regenboog is al twintig jaar volledig oecumenisch: ge reformeerd. hervormd en ka tholiek vieren alle diensten sa men. Dat is de toekomst van de kerk. De reden dat het hier zo goed werkt, is dat de kerkgan gers oecumenisch denken. Zij willen graag eikaars traditie be grijpen. Ik heb in de tijd dat ik hier ben al geleerd dat de pro testantse nadruk op het woord een verschraling is geweest. De katholieke symbolen en beel den zijn even belangrijk. De ge meenteleden van de Regen boog kunnen motiveren waar om ze naar de kerk gaan en waarom juist naar deze kerk. Dat is nou een goede pr voor het geloof: actieve, enthousias te kerkgangers. Sinds ik hier stage loop, zie ik het predikantschap meer zitten dan voorheen. Ik ben nog steeds een beetje bang voor het etiket 'dominee' en het feit dat je in een glazen huis woont. Maar ik heb veel plezier in dit werk. vooral in het pastoraat. Het is heel anders dan die ivo ren toren van de VU, waar je met studenten over het geloof Jaap van den Ak ker: Als theolo giestudent straal je kennelijk ver trouwen uit, voor al als je er 'nor maal' uitziet, zon der EO-buttons en ZO.". FOTO HOL VAST/MARK LAMERS discussieert. Ik heb al gemerkt dat veel ouders, wiens kinderen niet meer naar de kerk gaan, het hier moeilijk mee hebben. Ze begrijpen het niet en den ken dat ze gefaald hebben. Maar ik weet dat ze toch veel sociale bewogenheid aan hun kinderen hebben gege ven door hun eigen be- trokkenheid bij de ^7 kerk Dat wil ik hen Ia- ten zien." CARINE DAMEN Rooms-katholieke moraaltheoloog W. Klijn overleden NUMEGEN ANP De rooms-katholieke moraal theoloog prof. drs. W.C.M. Klijn is op 65-jarige leeftijd overle den. Klijn, hoogleraar ethiek aan de medische faculteit van de Katholieke Universiteit Nijmegen, werd vooral bekend door zijn bijdrage aan de dis cussie over euthanasie en abor tus. Als lid van de Staatscom missie euthanasie nam hij in 1984 in een minderheidsnota stelling tegen de maatschappe lijke en juridische aanvaard baarheid van euthanasie. In een geruchtmakend artikel in het dagblad Trouw trok Klijn in 1993 een vergelijking tussen de discussie over levensbeëindi ging in Nederland en het natio- naal-socialistische gedachten- goed over euthanasie. Volgens de ethicus zetten de opvattin gen van sommige collega's over levensbeëindiging bij wilsonbe- kwamen het leven van bijvoor beeld mongoloïde kinderen en ernstig demente bejaarden op de tocht. Met name de gereformeerde ethicus H.M. Kuitert moest het bij Klijn ontgelden. Klijn zag op vallende overeenkomsten tus sen de nationaal-socialistische roman Sendung und Gewissen van Helmuth linger uit 1936 en Kuiterts boek 'Mag er een einde komen aan het bittere einde?' uit'1993. Kuitert reageerde destijds fu rieus op Klijrls vergelijking met het nationaal-socialisme. „Ster ven moeten we allemaal, maar moeten we allemaal een bittere dood ondergaan als de dokter ons helpen kan er een zachte van te maken? Is dat een nazi- gedachte? Stop, meneer Klijn, met uw nazi-vergelijkingen. Maak van uw angsten (en/of uw moraal) niet stervende mensen het slachtoffer", beet hij zijn collega in een reactie toe. Klijn was lange tijd lid van de Werkgroep Kerk en Gezondheid van de Katholieke Raad voor Kerk en Samenleving (KRKS). Verder maakte hij deel uit van de zogenoemde Grondslagcom missie van het CDA. In 1982 schreef hij een studie over het beleid in rooms-katholieke zie kenhuizen ten aanzien van abortus. LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128030 DIRECTIE B M.Essenberg, G. P. Arnold (adjunct), J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, F. Nypels, H. G. van der Post (adjunct) PUBLIC RELATIONS W H. C. M. Steverink 071-5356356 OMBUDSMAN R.D.Paauw 071-5356215 Tel. dag. 9 30- 11.30 uur of per post. REDACTIE GJ. Visser, chefredactie nieuwsdienst/kunst H.W. van Egmond, chef red. Groot Leiden A.J.B.M Brandenburg, chef eindredactie regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin- en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J Preenen, chef binnen-, buitenland, eco Advertenties: 071-L Familieberichten. 023- 023-P Redactie: 071- S Hoofdredactie' 071-^j ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17',, 071- RUBRIEKSADVERTENT1ES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 m-L ABONNEMENTEN bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) Ül per maand (autom. betaling) n per kwartaal (acceptgiro) per kwartaal (autom betaling) jjj per jaar (acceptgiro) 1 per jaar (autom. betaling) I' VERZENDING PER POST VI per kwartaal (NL) [rj LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTE Voor mensen die moeilijk lezen, sle<R hebben of blind zijn (of een andere) dicap hebben), is een samenvatting- regionale nieuws uit het Leidsch D^., geluidscassette beschikbaar. Voor ir 0486-486486 (Centrum voor GesprF tuur, Grave). 1 Auteursrechten voorbehoud^ j. Dagbladuitgeverij Damiate ZIEKENHUIZEN ONGEVALLENDIENST I Academisch Ziekenhuis: vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 ea. woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00; Diaconessenhuis: maandag t/mj 8.00 tot 17.00 en vanaf dinsdag 17.00 tot woensdag 8.00; St. ElisatL kenhuis: dagelijks. BEZOEKUREN I DIACONESSENHUIS e (tel. 071-5178178). dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. n Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, vc ners bovendien van 10.30-11.15 uur en van 19.45 - 21.00 uur Special Care Unit 10.30—11.00 uur, 15 00 - 15.30 uur en 19.00-19.3»a na overleg met de dienstdoende verpleegkundige. li Kinderafdeling: 10 30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoerj] pleegkundige. ,a Jongerenafdeling: 14.30-15.15uuren 19.00-19.45 uur. a RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-5454545): dagelijks 14,00-15.00 uur en 18.30-19.30 uurjC en II daarnaast ook 11.15—12.00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaderst" uur). Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14 00-14.30 18.30-19 00 uur j Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel 0172-463131). dagelijks 14 00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur-l en II daarnaast ook 11.15—12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk o M ACADEMISCH ZIEKENHUIS H (tel. 071-5269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.0C 18.30-19.30 uur. J Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur. 19.00-20.03 leen Partners/echtgenoten met kinderen. g Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur, ufe voor partners/echtgenoten en eigen kinderen. ,c Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is er een Lr zoek moeelijkneid in overleg met de hoofdverpleegkundige. Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neus- en kunde en neurologie: 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur; oogheellt heelkunde 14.15-15.00 uur en 18.30-19.00 uur. e Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15], uur; babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak. n

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 16