Leiden Leids experiment met parkeerverzamelplaats Rover: bussen mogen niet weg uit Breestraat Lozingsrecht stijgt minder, verhoging OZB ongemoeid Renovatie Stadsgehoorzaal mag doorgaan Gemeenteraad tracht collega Hoogeveen te lozen DONDERDAG 21 DECEMBER 1995 |hef henny van egmond. 071-5356414. plv -chef hans koenekoop. 071-5356429 Vervuiling —J Heineken vreest dat I de vuiloverslag die het Proav aan de Hoge Rijndijk wil bouwen, de lucht zal vervuilen. Bollenteelt ~\A De provincie steunt Z I het Pact van Teijlin- gen. Dat betekent dat zij voor behoud van de bol lenteelt is. Voordringer deelt klap uit leiden Een 71-jarige Leidenaar kreeg gisteren in een apotheek aan de Breestraat rake klappen van een nog onbekende man. De plaatste - ongeveer 35 jaar oud - drong voor en toen de 71-jarige daar iets van zei, werd hij gelijk in zijn gezicht geslagen. De da- Ider liep daarna de zaak uit. (Buschauffeur door het lint reiden Een 43-jarige buschauffeur heeft gisteren een 24-jarige jautomobilist uit Zoeterwoude onder handen genomen, die zich (volgens de bestuurder van de bus had schuldig gemaakt aan ge vaarlijk rijgedrag. De Zoeterwoudenaar haalde op de Rijnsbur- gerweg onder het spoorwegviaduct de bus nogal krap in, waar door de buschauffeur volop in de remmen moest. De automobi list stapte vervolgens uit en liep naar de bus toe. De buschauf feur opende het raam en sloeg de man enkele keren in het ge dicht. Daarbij liet hij kennelijk het rempedaal los want de bus leed naar voren en raakte de auto van de Zoeterwoudenaar, die inkele meters naar voren werd geschoven. ANNO 1895 Zaterdag 21 December Wethouders van Leiden herinneren hen, die J.bp den lsten Januari 1896 hun 19de jaar zullen zijn ingetreden, fcn alzoo de geborenen in het jaar 1877, alsmede hen, die eerst jia het intreden van hun 19de jaar, doch vóór het volbrengen Iran hun 20ste, ingezetenen zijn geworden, de verplichting tot )rjiet doen van de aangifte voor de nationale militie, in de maand anuari 1896. Bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis is jijn vader, of zijn moeder, of zijn voogd tot het doen van die langifte verplicht. "ANNO 1970 riaandag 21 december !9V sportinstuif, die de NKS Afdeling Leiden gistermiddag voor Ie tweede maal in de Groenoordhal organiseerde, is opnieuw ien groot succes geworden. Ruim vierhonderd pupillen van de I ooms-katholieke voetbalverenigingen uit Leiden en omgeving (ebben aan de happening bijzonder veel plezier beleefd. Spe- Jaal DOCOS had na afloop reden tot juichen. Door eerste plaat- [|en op de onderdelen estafette, zaalhandbal en de enerverende aarathon legden de jeugdige roodwitten beslag op de fraaie -JKS-bokaal. Reizigersorganisatie boos over plannen gemeente leiden vervolg van voorpagina Reizigersorganisatie Rover is boos over de plannen van de gemeente Leiden om een fors aantal buslijnen niet meer over de Breestraat te laten rijden. ,,De gemeente geeft in de nota 'Breestraat in balans' toe dat er zo minder reizigers van het openbaar vervoer gebruik zul len maken. Dat is voor Rover onaanvaardbaar", aldus een woordvoerder van de belangen organisatie. Volgens Rover is het voor de openbaar vervoerreiziger het gunstigst als alle bussen via de Breestraat blijven rijden. „De Breestraat is nu eenmaal de kortste en de snelste route; de halte Stadhuis ligt bovendien midden in het winkelhart en in de omgeving van vele bedrijven, kantoren en openbare gebou wen", verklaart de organisatie, die er op wijst dat inwoners van het Morskwartier, de Meren- wijk, Voorschoten en grote de len van Leiderdorp straks geen rechtstreekse verbinding meer hebben met de Breestraat. Reizigersverllies Wethouder P. Langenberg had het gisteren tijdens de presenta tie van de nota over een 'be scheiden reizigersverlies' als de routes worden verlegd. Toch denkt hij de ZWN te kunnen overtuigen van de merites van De Breestraat. Volgens Rover de snelste en kortste busroute. het plan. „De ZWN kampt houd op de Breestraat en moet straks veel minder met opont- ook inzien dat een totale kwali FOTO HIELCO KUIPERS teitsverbetering in het verschiet rigens ook aan 'een citybus' aan ligt." Langenberg kondigde ove- de buslijnen te willen toevoe gen. In welke frequentie en hoe deze gaat rijden, is nog niet be kend. Het is Langenberg er vooral om te doen 'de parkeer terreinen rond het stadshart met elkaar te verbinden'. Het is nog geen uitgemaakte zaak dat de ZWN deze citybus gaat ex ploiteren. In het gemeentelijke investe ringsprogramma is al rekening gehouden met het Breestraat- plan. Bovendien denkt de wet houder met het plan ruim drie ton op het budget voor open baar vervoer te Kunnen bespa ren. Hij wil dat geld ook voor het Breestraat-plan gebruiken. Volgens burgemeester en wet houders is namelijk ook een complete herinrichting van de winkelstraat nodig: bredere stoepen, een smaller rijprofiel, nieuw straatmeubilair, hangen de verlichting en meer groen. Voor bomen is in de Breestraat geen mogelijkheid vanwege de enorme veelheid aan onder grondse kabels en leidingen, Langenberg wil 'geen blauw drukken' de inspraak in sturen. Zo kunnen insprekers kiezen uit eenrichtings- en tweerichtings verkeer voor bussen en een Breestraat die alleen overdag of 24 uur per dag autovrij is. Bur gemeester en wethouders heb ben zelf een voorkeur voor tweerichtingsverkeer en 24 uur per dag. Leiden wordt in 1996 een proef gehouden met een krkeerverzamelplaats'. Op een terrein bij een flat moe- i flatbewoners en bewoners van omliggende straten ^in auto parkeren. Zo ontstaat speelruimte voor kinde- Fr >en wim koevoetvolgens GroenLinks-raadslid Paul Duijvensz 'een beter benut I (gemeenteraad, uitgezonderd terrein bij een flat'. Dat grotere VVD, is gisteravond akkoord loopafstanden tussen voertuig [aan met een motie van en voordeur moeten worden af- »enLinks over dit onderwerp, gelegd vindt Duijvensz juist een 1 parkeerverzamelplaats is voordeel. Want door 'drempels voor autogebruik' op te werpen, kan de groei van het autover keer worden teruggedrongen, redeneert hij. Als de omliggende straten verschoond blijven van gepar keerde auto's, verwacht Groen- Links, ontstaat meer speelgele- genheid voor kinderen. Onbe kend is nog met welk terrein de eerste proef wordt genomen. GroenLinks zelf noemt de par keerterreinen bij flats aan de Jan Luijkenlaan, in de Meren- wijk en Muiderkring als moge lijkheden. De WD gruwt van de motie. Voorman A. Geertsema zei dat hij de plannen van GroenLinks die neerkomen' op 'autootje pesten' zat is. Vorig jaar kwam GroenLinks met een voorstel tot invoering van parkeerbelasting in wijken buiten het centrum. Daarvoor was overigens geen meerderheid te vinden. Tegen gemeenteraadsleden van het type F. Hoogeveen (voorheen CD, inmiddels onaf hankelijk) moet kunnen worden opgetre den. De huidige wetgeving biedt geen mo gelijkheden. De gemeente Leiden zal bij de rijksoverheid daarom aandringen op wijzi gingen. Dat is het gevolg van de motie van de WD-fractie, die gisteravond tijdens de fina le begrotingsbehandelingen is aangeno men. Hoewel de WD in haar motie geen na men heeft vermeld, heeft ze Hoogeveen wel op het oog. WD-fractieleider A. Geertsema wil namelijk meer mogelijkheden om raadsleden aan te pakken die zich aan alle activiteiten van de gemeenteraad onttrek ken en die wetsovertredingen begaan. Hoogeveen bezoekt al geruime tijd noch raadsvergaderingen noch commissieverga deringen en is onlangs gearresteerd wegens exhibitionisme. De huidige wetgeving laat niet toe om hem zijn raadslidmaatschap te ontnemen. Ook kan Hoogeveen zijn raads- f vergoeding niet worden dfgenomen. Burgemeester C. Goekoop zegde gister avond toe dat hij werk gaat maken van de WD-motie. Maar hij waarschuwde voor te hoge verwachtingen. „Het is niet voor niets dat het passief kiesrecht in de grondwet is vastgelegd. Aan een raadslid, een wethou der en een burgemeester mogen eisen wor den gesteld; je mag zelfs een voorbeeld functie van ze verlangen. Maar een gekoze ne uit de gemeenteraad werken kan niet anders dan via de kiezers", aldus Goekoop. De verwachting is echter dat als de ge meente Leiden de ruimte krijgt om Hoog eveen zijn raadsvergoeding te ontnemen, hij zelf zijn raadslidmaatschap zal opgeven. PvdA-raadslid H. Baaijens en D66'er A. Pechtold stemden tegen de WD-motie. DE "Kerstgroeten X J - Remmerswaal uit Wassena, VAN; uit Wassenaar Vis de meest gebruikte tech- It dit jaar, de theezakjes. Vele _Jzonden kaarten zijn beplakt kunstig gevouwen zakjes. het bedacht heeft is niet be- I11, maar het moet wel een eubewust type zijn geweest. .van de inzenders is J. Rem- 0 waal uit Wassenaar. Zij C. Remmers waal gemaakt. is een heel gepuzzel met die takjes. Daar heb je er ook veel van nodig. In deze t zitten negen zakjes ver- :t. Ja, allemaal verschillende ukjes, citroen, earl-grey. Nee, 'n zelf niet zon theeleut, r de hele familie spaart Makjes. Zeg. zit hier ook een Iaan verbonden?" to wouw Remmerswaal weet baar niet dat bij plaatsing 't Leidsch Dagblad de in- I er een cadeaubon ontvangt, i. dat is altijd welkom. t ik al zei, er is veel werk verbonden. Je probeert ze zo Jfiwen dat er een soort glim- I effect ontstaat. En ze moe- llemaal hetzelfde ogen, an- %aat het hele idee er uit. om mislukt het ook wel dan zie je dat glimmen he al niet. Er is een hoop zorg Uitbreiding koopzondagen onderzocht leiden wim koevoet Het huidige maximumaantal van 12 koopzondagen per jaar in Leiden moet worden opge trokken. De wijziging die de Tweede Kamer heeft doorge voerd in de regelgeving op het gebied van winkeltijden biedt die mogelijkheid. Leiden moet die kans aangrijpen Een onder zoek, waarbij consumentenor ganisaties en het Leidse be drijfsleven worden betrokken, moet uitwijzen of zo'n uitbrei ding haalbaar is. Een motie van die strekking, gisteravond door de WD inge diend tijdens de begrotingsbe handeling, is door een ruime raadsmeerderheid aanvaard. Al leen CDA, SP, Leiden Weer Ge zellig/De Groenen en een deel van GroenLinks stemden tegen. leiden «wim koevoet Het lozingsrecht stijgt in 1996 niet met 18 procent, zoals bur gemeester en wethouders aan vankelijk hadden voorgesteld, maar met drie procent minder. Dat is de uitkomst van de be grotingsdebatten over dit on derwerp, gisteravond. De VVD, D66 en PvdA had den moties ingediend om de grootste stijger van de Leidse tarieven te temperen. Het verst daarin ging de grootste opposi tiepartij, de WD. Die wilde het lozingsrecht met slechts het in flatiepercentage, bijna drie, verhogen. D66 en PvdA wilden enkele procenten van de stijging afha len. Volgens CDA-wethouder J. Walenkamp kan de verhoging met maximaal drie procent worden teruggeschroefd. De wethouder moet de Leidse burgers flink veel meer lozings recht laten betalen om de mil joeneninvesteringen die nodig zijn voor het opknappen van het rioolstelsel te kunnen beta len. De wethouder trok zich ech ter aan dat drie grote fracties, waarvan twee collegepartners, de forse stijging van het lo zingsrecht onverteerbaar vin den. Walenkamp denkt dat hij met een rentevoordeel en 'nog wat sprokkelwerk' aan enkele tonnen kan komen, waarmee het tarief met drie procent kan worden teruggeschroefd. Een motie van de WD over de onroerende-zaakbelasting (OZB) maakte geen schijn van kans. Tot grote verontwaardi ging van fractieleider A. Geert sema kregen de liberalen zelfs geen hulp van het CDA. CDA-fractievoorzitter P. Klück verkondigt al geruime tijd dat de OZB in Leiden met eenderde omlaag kan. Zo ver ging de WD niet eens in haar motie. De oppositiepartij wil dat wordt uitgezocht welke be zuinigingen nodig zijn om het OZB-taricf op het huidige ni veau te houden, of met tien procent of met twintig procent te verlagen. Burgemeester en wethouders willen hel Leidse OZB-tarief, dat tot het hoogste van het land moet worden ge rekend, in 1996 juist met 2.7 procent (het inflatiepercenta ge) verhogen. Volgens Geertsema kon Klück niet anders dan met de WD meestemmen. Maar Klück heeft al eerder te kennen gegeven dat hij geen zaken met de oppositie wil doen. Hij wil tijdens de behandeling van de voorjaarsnota, volgend jaar, een nieuwe poging doen om de collegepartners GroenLinks, PvdA en D66 te overtuigen. Ook wethouder Walenkamp heeft geen trek in de bezuini gingen die de WD voorstaat. WD'er Geertsema leidde daar uit af dat Walenkamp dan 'dus' ook helemaal niets voelt voor de ideeën van zijn eigen frac tievoorzitter. CDA'ers op hun beurt con cludeerden nadat de WD met hen vóór de gemeentebcgro ting 1996 had gestemd, dat de liberalen zelf niet zo aan las tenverlichting tillen. Fokker Space nu zelfstandig leiden rudolf kleun Het ruimtevaartbedrijf Fokker Space Systems in Leiden is vanmorgen definitief op eigen benen komen te staan. Vlieg tuigfabrikant Fokker heeft nu vijftig procent van de aandelen van het in Leiden gevestigde be drijf overgedragen aan Ultra CentTifugc Nederland. Na de verzelfstandiging gaat het be drijf verder met de kortere naam Fokker Space. Binnen het bedrijf is er grote blijdschap over het feit dat na ruim twee jaar de kogel door de kerk is. „Dit heeft alleen maar positieve gevolgen voor de be drijfsvoering. We hebben een kapitaalkrachtige aandeelhou der erbij. Door de gekozen structuur zijn we bovendien echt zelfstandig." Bij het winstgevende Fokker Space werken ongeveer 400 mensen. Fokker Space is inder tijd buiten de overname door het Duitse Dasa gehouden om dat de activiteiten overlappen met de ruimtevaartdivisie van Dasa. Sinds 1993 is er met ver schillende binnen- en buiten landse gegadigden onderhan deld. Uiteindelijk is alleen UCN als partner overgebleven. Overleg Gehandicaptenbeleid kan verbouwing niet tegenhouden den haag/leiden» voor nodig, dat doe je niet één, twee, drie. Je zoekt ook theezak jes die bijelkaar passen, zodat het één geheel wordt. Ik heb wel eens een muisje van theezakjes in bruikleen gekregen van mijn schoonzus, om te pro beren. Die heb ik helemaal uit elkaar gehaald en toen lukte het niet meer om die in elkaar te zetten. Het is een handigheidje, dat heb je of dat heb je niet. Die kaart is wel helemaal naar de fi listijnen. Nee. dat vond mijn schoonzus niet erg. die moest er wel om lachen. Het idee komt van een clubje. Op donderdagmiddag zit ik op een ouwe taarten clubje, zo noem ik dat altijd. Daar drinken we een kopje thee en daar rom melen we wat. Wat die letters betekenen in de hoek van de kaart? Zal ik het dan maar ver klappen? Die kaart is eigenlijk van mijn zus. die hebben we sa men gemaakt. Ja. het was haar idee om het in te sturen, daar gebruikt ze dan mijn adres tekst marina van den berg foto. loek zuyderduin annet van aarsen De renovatie van- de Stadsgehoorzaal hoeft niet te worden stopgezet. Het Overleg Gehandicaptenbeleid Leiden e.o. (OGL) is gisteren tevergeefs naar de Haagse rechtbank gestapt met een ver zoek de bouwvergunning te schorsen. Volgens het platform is de vernieuwde Stadsgehoorzaal straks te slecht begaan baar voor mensen met een handicap, vooral door de deels 'verdiepte' vloer van de grote zaal. Rechtbankpresident M. Mondt-Schouten schoof de bezwaren van de belangenorganisatie echter terzij de. Zij kon geen punten vinden waarop de renovatie strijdig is met het bouwbesluit, de bouwverordening of het bestem mingsplan. En dat zijn de enige gronden waarop een rechter de werkzaamheden kan laten stilleggen, aldus mr. Mondt- Schouten. J. Meerpoel van het OGL voerde tever geefs argumenten aan om te voorkomen dat er - in zijn ogen - onherstelbare schade zou worden aangericht. „We zijn anders dan bij andere plannen van de gemeente pas heel laat ingeseind. De plannen waren al in een ver stadium en er viel over die gedeeltelijk verlaagde vloer niet meer te praten", aldus Meer poel. „Wat de gemeente nu gaat doen gaat voor ons duidelijk de negatieve kant op. Wij vinden dat mensen met een handicap in de Stadsgehoorzaal moeten kunnen zitten waar ze willen. En dat is met een verlaagde vloer, met al die trap petjes niet meer mogelijk." Hij meent bovendien dat de brand weer „te lichtzinnig is geweest" bij het afgeven van de vergunning in verband met de veiligheid. „Door alle trappetjes denken we dat er in geval van calamitei ten paniek zal ontstaan waarbij mensen met een handicap en ook oudere men sen in het gedrang zullen komen." Projectleider N. Smulders, namens de gemeente betrokken bij de renovatie, verklaarde dat er in de plannen juist veel rekening is gehouden met de mogelijk heden voor mensen met een handicap. „Iedere stoel in de zaal kan worden weg gehaald. Rolstoelers kunnen dus op di verse plekken in de zaal gaan zitten. Zelfs in het verdiepte gedeelte al is de bereikbaarheid daar slechter. Rolstoelers moeten - als ze daar willen zitten - een handje geholpen worden." Werkvoorbereider W. ten Haken van aannemer Du Prie, door de gemeente meegenomen als getuige-deskundige, verklaarde niet veel van de bezw van het OGL te begrijpen. „De discussie bevreemdt me een beetje. De rolstoelers komen op bevoorrechte plaatsen te zit ten", zei hij. Rechtbankpresident Mondt-Schouten: „Maar het OGL klaagt erover dat er voor mensen met een han dicap niet meer te kiezen valt." Ten Ha ken: „Wat valt er dan te kiezen als je de beste plaatsen krijgt aangeboden?" Projectleider Smulders wees de rech ter er verder op dat oponthoud bij reno vatie-activiteiten gepaard zou gaan met gigantische verliezen. „Het stopzetten van de werkzaamheden kost de aanne mers naar schatting 85.000 gulden për week. En als de Stadsgehoorzaal niet voor de opening, half oktober 1996, klaar is. kost dat nog eens naar schatting 175.000 gulden per week. Op dit mo ment zijn er al contracten afgesloten."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15