Leidsch Dagblad Postbank komt met chipkaart 19 21 uitverkoop Extraatje voor uw kerstontbijt. 'Als je sterretjes ziet, is het mis' Binnenland Buitenland Cultuur en Kunst Sport Theoloog I. Berkhof overleden Feest van het licht Kind bewusteloos uit water Geen opvang voor zwervers Grote belangstelling voor kaartjes EK voetbal GOED NIEUWS OF BEL 071-5 128030 ilNSDAG 19 DECEMBER 1995 OPGERICHT 1 MAART 1860 De PvdA vreest kabinetscrisis over Nabestaandenwet Geen treinen van r1 Amsterdam naar Parijs en Brussel Boek over het Leidse literaire leven tijdens WO II LOSSE NUMMERS ƒ1,65 ZATERDAG ƒ1,85 Bokser Regilio Tuur heeft een nieuw doel in zijn sportcarrière eiden rudolf kleun )e Leidse theoloog professor 31 lendrik Berkhof is gisteren iverleden. Hij werd 81 jaar. lerkhof doceerde van 1960 tot aan de Leidse universiteit ils hoogleraar dogmatiek en bij- jelse theologie vanwege de Ne- lerlandse Hervormde Kerk. Berkhof was in 1948 betrok- cen bij de oprichting van de Vereldraad van Kerken en was >ok lid van het centraal comité jian de raad. Hij had ook zitting n de Nederlandse Raad van [erken. Berkhof heeft een groot iantal publikaties op zijn naam taan. Nog tijdens de oorlog Schreef hij - hij was van oor- prong kerkhistoricus - het boek De geschiedenis van de kerk'. Als zijn belangrijkste boek ;eldt 'Christelijk geloof dat in a 1973 verscheen en twee jaar ge- eden de zevende druk beleefde. Berkhof was bekend als een lolitiek en maatschappelijk 'eëngageerd theoloog. Hij stu- leerde voor de oorlog enige tijd n Duitsland waar hij van nabij ade opkomst van het nazisme s neemaakte. In die periode cwam hij tot een duidelijke itandpuntsbepaling tegen het nationaal-socialisme. Dat droeg tij ook na de bezetting uit. Hij zat in het verzet en heeft gevan gen gezeten. Berkhof was na de oorlog een van de belangrijkste dragers van het nieuwe bewustzijn in de hervormde kerk. Hij stond aan geboorte van het dezer da gen jubilerende instituut 'Kerk en Wereld' in Driebergen waar mee de hervormde kerk aan het maatschappelijk engagement een nieuwe inhoud wilde geven. Hij doceerde ook enkele jaren aan de academie 'Kerk en We reld'. Berkhof was van 1950 tot 1960 rector van het Theologisch Seminarium van de hervormde kerk. In 1960 werd hij benoemd tot kerkelijk hoogleraar in Lei den. Naast zijn hoogleraarschap bleef Berkhof een predikant in hart en nieren. Vrijwel wekelijks vervulde hij preekbeurten door de hele Randstad. Pagina 15: Necrologie. Gebruiker kan met kaart telefoneren, betalen en sparen HET WOORD IS AAN Mahatma Gandhi De zaak is niet hoeveel mil jonairs er in een land zijn. maartioe weinig armen. De Postbank komt volgend jaar in samenwerking met PTT Telecom met een multifunctionele chipkaart. Daar mee kan een gebruiker niet alleen telefoneren en betalen, maar ook bijvoorbeeld Air Miles sparen. Bovendien is het pasje met de chip ook nog bruikbaar als identificatiekaart of voor opslag van medische gegevens. Een groot waren huis zou via de kaart vaste klanten gratis kunnen laten parkeren. Amsterdam ANPeind maken aan portefeuilles vol met betaalkaarten, identi- De elektronische pas moet een teitspasjes en telefoonkaarten. Ook kleingeld wordt overbodig, zo denken Postbank en PTT Te lecom. De kaarten kunnen wor den opgeladen in telefooncel len, postkantoren en Giroma ten. Binnen vijftien maanden moet het zelfs mogelijk zijn de kaart thuis op te laden via een telefoontoestel. Zo'n toestel wordt niet duurder dan 200 gul den, verzekerde topman Ver- waayen van PTT-Telecom. Opvallend is dat de Postbank met PTT Telecom in één bedrijf stapt én licenties aan collega- banken wil aanbieden. De Post bank werkt ook nog samen met andere banken in het concurre rende chipknip-project in Arn hem. De chipknip, een plastic kaart met ingebouwde chip, is bedoeld voor kleine betalingen tot ongeveer 35 gulden. Het is de bedoeling deze elektronische betaalmanier landelijk te ver spreiden. PTT-topman Minder- houd hield de mogelijkheid open dat de Arnhemse proef een plaats krijgt in het gisteren gepresenteerde initiatief. De RABObank, partner bin nen het Arnhemse project, is niet erg enthousiast over de stap van de Postbank. ,,De Post bank creëert naast het Arnhem se systeem, dat ook landelijk zou gaan werken, een tweede netwerk. Dat er twee standaar den kunnen ontstaan, is kost- Amstelveen Voor de joden is zondag het acht dagen durende feest van Chanoeka, het inwijdingsfeest, begonnen. Tijdens dit feest wordt herdacht dat Juda de Makkabeeër en zijn mannen rond het jaar 170 voor onze huidige jaartelling een einde maakten aan ont heiliging van de Tempel. Voor het aansteken van de menora, de gouden kandelaar, von den de joodse vrijheidsstrijders nog slechts een klein kruikje olie. Maar wonderlijk ge noeg bleek dit genoeg om de kandelaar acht dagen te laten branden. Tijdens Chanoeka, ook wel het lichtfeest genoemd, wordt sindsdien iedere dag bij zonsondergang een extra lichtje ontstoken, zodat er op de laatste dag acht branden. Het negende geldt als licht bron voor de andere. Op de foto de chanoeka-kandelaar in Amstelveen. FOTO ANP KOEN SUYK baar en erg onpraktisch. Wiens belangrijen je ermee", aldus de RABObank-woordvoerder. Hij pleit ervoor, net als binnen de CD-industrie, afspraken te ma ken over één standaard. De ABN AMRO, eveneens partner binnen het Arnhemse project, wilde alleen kwijt 'de ontwikke lingen te bestuderen'. Moord op Rabin te zien bij RTL en Nieuwslijn JERUZALEM AFP-Rtf De videofilm waarop de moord op premier Rabin is vastgelegd, wordt vandaag in Nederland uitgezonden. Dat gebeurt in de nieuwsbulletins van RTL en in Veronica's Nieuwslijn. RTL heeft dat gisteren laten weten. De maker van de video, een amateurfotograaf, had de band in Israël te koop aangeboden. RTL en Veronica hebben de rechten voor het uitzenden van de band van een Israëlisch commercieel TV-station ge kocht. Over de prijs die in Israël voor de film is betaald is niets be kendgemaakt. Maar volgens Yair Stern van de Israëlische pu blieke televisie, die ook heeft meegeboden, is er ongeveer 650.000 gulden betaald. Hoe veel de Nederlandse zenders op tafel hebben gelegd, wilde een woordvoerder van RTL niet zeg gen. regen of sneeuw 'ZTiïZ '372# -J72# °72* 30% 60% 50% 30% 10% 10% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 8 VANDAAG 22 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie 5,7 18,19 14 Feiten en meningen Kerk en Samenleving Randstad Regio11,12,13,15 RTV/programma's__ 9 Sport 21 Strips Uitgaan 17 Drie kaartjes halen, twee be talen voor de Walt-Disney- films 'Operation Dumbo Drop' en 'Doornroosje' in de kinderbioscoop in Voorscho ten. lisse wim wegman Een anderhalf jaar oud jongetje uit Lisse is gistermorgen in het water van de Leidsevaart geval len. Het ventje ontsnapte even aan de aandacht van de moeder en was daarna spoorloos. De moeder zocht samen met een buurvrouw de omgeving af en vond haar zoon na vijf minuten bewusteloos in het water, nabij een woonboot. I let kind werd door ambulance-personeel ge reanimeerd en is overgebracht naar het Academisch Zieken huis in Leiden. Volgens de laatste berichten was zijn toe stand vanochtend nog zeer kri lick. LEIDEN. WIM KOEVOET Nu het kwik 's nachts niet meer onder het vriespunt zakt, beëin digt de Stichting Leidse Studen tenhuisvesting (SLS) haar nood opvang voor een groep van zo'n tien dak- en thuislozen. De zwervers konden sinds 6 de cember overnachten op een leegstaande verdieping van het universiteitspand Nieuweroord aan de Rijnsburgerweg. Afgelo pen nacht kon dat voor het laatst. Directeur W. Bots van de Stichting De Binnenvest, die een dienstencentrum voor dak en thuislozen aan de Oude Rijn onder haar hoede heeft, toont begrip voor de beslissing. Maar gelukkig is hij er niet mee. „Dat ..het 's nachts niet meer vriest, wil niet zeggen dat het voor de mensen nu buiten prettig is." Hoewel direct bij het begin van de noodopvang al vast stond dat bij stijgende tempera turen de zwervers elders de nachten moeten zien door te komen, is volgens de interim directeur van de SLS, Bas Maas- sen, sprake geweest van een 'moeilijk besluit' waaraan een 'stevige vergadering' is vooraf gegaan. Doorslaggevend is vol gens Maassen geweest dat als de noodopvang een structureel karakter krijgt, 'verantwoorde lijkheden op (je verkeerde plek ken terechtkomen'. Pagina Leiden: Wel opvang als vorst terugkeert. DEN HAAG GPD Er is een enorme belangstelling voor kaart jes bij het EK-voetbal, volgend jaar juni in Engeland. De telefoons bij de KNVB en de reisorganisatoren Roever en OAD staan sinds gisterochtend vroeg roodgloeiend. Bij alle drie de organisaties kwamen honder den gesprekken binnen. „Wij worden gek gebeld, ja", aldus een woordvoerster van de KNVB. „Het enige wat we doen is de aanvragen noteren en mensen een aanmeldingsformulier toezen den voor de supportersclub Oranje." De KNVB rekent op 7.000 kaarten per wedstrijd van het Nederlands elftal. Die zul len net als bij alle andere interlands te doen gebruikelijk aan de man worden gebracht. Dat wil zeggen dat eerst de leden van de supportersclub Oranje en houders van de Oranje clubkaart aan bod komen bij de kaartverdeling. Als er daarna nog toegangs bewijzen over zijn, gaan die in de vrije ver koop. Reizen zullen in eerste instantie door Oranje-sponsoren Roever en OAD worden verzorgd. De wedstrijd Nederland-Engeland, op dinsdag 18 juni in het Wembleystadion, is al uitverkocht. Van de 1,3 miljoen toegangs kaarten die in totaal voor het EK in de ver koop zijn gebracht, gaan er 540.000 naar Engeland. £0FHu koe"tast °p ü'e'zetten en a's extraatje doen we er nu een gratis kuipje AH Fromage Frals* bij Carlsbourg smeerbare roomboter, ongezouten ol licht gezouten 1 Q /IQ kuipje 250 gram J.Hj 30 tot 60 korting Vanilia Sutherland Mexx Spring Garden Haarlemmerstraat 99 Leiden leiden» gert visser Steunend en knarsend schakelt de oude DAF naar een andere versnelling. De truck rijdt nu al zo'n twintig jaar rond voor de Leidse reinigingsdienst, vooral op koude winteravonden wan neer er gestrooid moet worden. Chauffeur Willem Seriier beziet hoog achter het stuur het weg dek met een kennersblik. „Als je sterretjes op het asfalt ziet, dan is het dus echt mis. Voel je 'm gaan." Eerder op de avond heeft chauffeur van dienst Peter Geu- ke zijn mannen gemobiliseerd. Na overleg met de politie wer den via de meldkamer van de brandweer de tien chauffeurs opgeroepen. Rond negen uur is de eerste van de tien wagens de weg op: vijf grote wagens voor de doorgaande wegen, vier kleintjes voor de fietspaden en één vanwaar met de hand de vele bruggen met zout en zand worden bestrooid. Want in Lei den, zo melden de mannen met enige trots, wordt geen brug overgeslagen. Willem heeft een gezonde he kel aan die oude bak waarmee hij de weg op moet. Gewoonlijk rijdt hij met een moderne vuil niswagen - voorzien van auto matische versnelling en een vi deocamera om achteruit te rij den - door de binnenstad om het afval van kroegen en bedrij ven op te halen. Maar zelfs dit oude beestje is een grote voor uitgang vergeleken met zijn eer ste strooidienst zeventien jaar geleden. „Toen reden we nog met zo'n tolletje achter de wa gen. Moest je vanuit de laadbak dat ding volscheppen. Met z'n tweeën. Eén voor het zand en één voor het zout. Reken maar dat je het koud had." Later op de avond in de kanti ne van de reinigingsdienst wordt het nog sterker als herin neringen worden opgehaald aan die oude rode Renault. Een tractor zonder overkapping waarmee de strooiploeg tijdens gure winteravonden de straat op werd gestuurd- „Na een uur was je stijf bevroren en moesten ze je bij de kachel zetten om te ontdooien." De chauffeurs hebben van teamleider Herman Krijgsman ieder een schema meegekregen. Willems route voert eerst naar het station waar diverse rondjes worden gedraaid over de bus banen en halleplaatsen. De buschauffeurs steken hun hand op als teken van waardering, de meeste automobilisten tonen weinig ontzag voor het oranje zwaailicht en weigeren voor rang te geven. „Of er gestrooid wordt?", vraagt een passerende fietser nogal dom. „Ja, peperno ten", is het antwoord. De fietser zwijgt wijselijk. Willem doet er niet moeilijk over. Als het glad is moet er worden gereden, zo simpel ligt dat. De veiligheid op straat, daar gaat het toch om. Pagina 15: 'Op het Rapenburg moest de sneeuw blijven lig gen'. Nu met gratis kuipje AH Fromage Frais Weet u wat lekker is bij het ontbijt Smeerbare roomboter van Carlsbourg Het zit In een handig kuipje, u kunt 't zo uit de (Deense roomkaas, 150 gram*) Deze week alleen bij Albert Heijn. ch anbledlngen Relden V PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem Ik nu een proefabonnement. I I Naam:Vanrkttn* M/V Postcode: I Tel: 712141 400114 maandag l/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1