'Op het Rapenburg moest de sneeuw blijven liggen' CUlm^ck-hpjicl- wgI 'b tejpje meëètzn 7 wü Het Motorhuis {Nieuw verdeelstelsel aanslag op gemeentekas Leiden Regio Wij zijn in om zaken te doen. opels Voorschoten kan met grenscorrectie leven Brugwachter krijgt nieuw onderkomen jlNSDAG 19 DECEMBER 1995 :GIO JAN KUYS let kabinet heeft de pijnlijke gevolgen van het invoe- ;n van een nieuw verdeelstelsel van het Gemeente- >nds, de belangrijkste geldstroom van rijk naar ge beenten. nauwelijks weggenomen. In het algemeen ij ?randert er niet veel ten opzichte van eerdere voorstel- n van de Raad voor de Gemeentefinanciën. Dit blijkt or it het wetsvoorstel, zoals dat gisteren naar de Tweede s. T amer is gestuurd. De aanslag op de gemeentekas van sommige ge- leenten in deze regio blijft onveranderd groot. Het am ieuwe verdeelstelsel beoogt vooral de lasten van grote, Hul mie gemeenten te verlichten. Daartoe moeten rijke jsitiemeenten inleveren. De gigantische operatie beoogt iop e positie van centrumgemeenten sterker te maken, de 1 osten van sociale voorzieningen beter over het land te doo spreiden en meer evenwicht te brengen in de hoogte van de onroerend zaakbelasting. In grote lijnen heeft het kabinet de voorstellen van de Raad voor de Gemeentefinanciën gevolgd. Alleen op de gebieden van de onroerend zaakbelasting en de bijdra ge voor de bijstandsuitkeringen heeft het kabinet het stelsel enigszins gewijzigd. In het algemeen zijn de wij zigingen ten opzichte van eerder bekend geworden be dragen daarom niet zo groot, uitzonderingen daargela ten. De definitieve cijfers worden gebaseerd op gege vens uit het jaar 1996. Het nieuwe stelsel gaat in op 1 januari 1997 en kent een overgangsperiode van vier jaar. Blijkens de laatste cijfers heeft de wijziging van het verdeelstelsel van het Gemeentefonds de volgende con sequenties voor de gemeenten in deze regio (tussen haakjes het bedrag dat een gemeente er per inwoner op voor of achteruit gaat): Leiden min 2,5 miljoen gulden (-22): Alphen aan den Rijn min 3,7 miljoen gulden (-58); Katwijk min 3 miljoen gulden (-75); Wassenaar min 9,1 miljoen gulden (-351); Lisse min 2.3 miljoen gulden (-136); Voorschoten min 3,2 miljoen gulden (-145); Leiderdorp min 2,1 miljoen gulden (-93); Noordwijk min 3.1 miljoen gulden (-123); Oegstgeest min 3,6 miljoen gulden (-193); Alkemade min 980.000 gilden (-69); Sassenheim min 2,3 miljoen gulden (-157); Noordwijkerhout min 1,5 miljoen gulden (-99); Rijnsburg min 1 miljoen gulden (-75); Voorhout min 895.000 gulden (-83); Jacobswoude min 1,2 miljoen gulden (-106); Ter Aar min 372.000 gulden (-40); Zoe- terwoude min 2,3 miljoen gulden (-266); Warmond min 546.000 gulden (-107); Valkenburg min 840.000 gulden (-258). ~wts sassenheim Bij een kettingbot sing op de rijksweg A44 zijn van morgen in de spits een automobi liste uit Amsterdam en een 47-ja- rige man uit Almere gewond ge raakt. Zij zijn met nek- en schou derklachten naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden overge bracht. De automobilist uit Alme re reed in de richting van Den Haag en moest op de afrit ter hoogte van de AKZO-vestiging afremmen voor een file. Door nog onbekende oorzaak raakte hij daarbij de macht over het stuur kwijt en schoof over de snelweg door naar de linker rijstrook. Daar ramde hij de wagen van de Am sterdamse. Als gevolg van het on geval ontstond een file met een lengte van twee kilometer. foto dick hogewoning Hendrikus Berkhof (1914-1995) emand met belangstelling •or alle aspecten van het le- ^en. De grotere en de kleinere. Zo omschrijft prof. M. de Jonge iijn gisteren overleden oud- :ollega aan de Leidse universi teit Hendrikus Berkhof. „Als hij a'1 ergens binnenkwam sloeg hij 5'ei ïiemand over. De grote men den niet en de kinderen niet. en jj was een glashelder docent Rkt net een enorm warme belang- telling voor zijn studenten die pij ook thuis opzocht. Er berkhof was bekend als hoog- ir rieraar dogmatiek, iemand die lauw betrokken was bij de oe- :umene in Nederland. Van raÖporsprong was hij echter kerk- listoricus. Hij promoveerde op lat vakgebied en het was ook m kerkhistorie te studeren dat iij voor de oorlog naar Berlijn :rok. In Duitsland maakte hij le opkomst van het nazisme iee. De afkeer daarvan bracht em in het verzet en in de ge- /angenis. Zijn engagement bleek ook uit het boek de 'Ge schiedenis van de kerk' dat hij tijdens de oorlog schreef. „Dat bevat een duidelijke waarschu wing tegen het nationaal-soci- alisme. Hij heeft toen al aange geven dat we op onze tellen moeten passenzegt prof. De Jonge. In Duitsland maakte Berkhof echter ook kennis met de 'Bekennende Kirche' van Karl Barth. Hij zou zich vervol gens duidelijk ontwikkelen als een theoloog uit de school van Barth. In zijn opvatting maken God en de zelfstandig denken de en willende mens samen deel uit van de geschiedenis: de één kan niet zonder de an der. Binnen de Leidse universiteit gold hij als iemand die de mensen opzocht, ook buiten zijn vakgebied. Hij had zitting in de universiteitsraad. Was bekend om zijn mensenkennis. Hij wist precies hoe ver hij met iemand kon gaan als hij zijn studenten en collega's de waarheid zei. Dat kwam nogal eens voor want hij eiste van zijn omgeving inzet. Zijn be langstelling voor zijn omgeving betekende echter ook dat hij zich voor niemand afsloot. „Hij is nooit blijven stilstaan in zijn eigen denken. Hij zoog op wat hij waarnam en hoorde en ge bruikte dat in zijn eigen den ken. Hij had eigen ideeën, maar bleef altijd open staan voor anderen." Die open hou ding was wellicht ook de aan leiding dat zoveel afgestudeer den uit heel Nederland naar hem kwamen om te promove ren. Maar Berkhof bleef behal ve academicus ook predikant. Bijna wekelijks vervulde hij met veel enthousiasme predik beurten. „Hij preekte graag en veel en was daar ook heel goed in", zegt prof. De Jonge. De afgelopen jaren leidde Berkhof een teruggetrokken le ven. Hij kampte met gezond heidsproblemen en woonde sindsdien in het verpleeghuis Leythenrode in Leiderdorp. Vrienden en bekenden bewon derden de geesteskracht waar mee hij niettemin geleidelijk weer uit dat dal kwam. Professor Berkhof wordt don derdag om 15.30 uur begraven op de algemene begraafplaats in Leiderdorp. Voorafgaand is er om 14.00 uur een dienst van gedachtenis en gebed in cen trum De Regenboog aan de Watermolen in Leiden. Prof. H. Berkhof, foto •archief Strooiwagens zijn niet overal welkom leiden. gert visser Vervolg van voorpagina De wegen zijn deze avond verraderlijk glad. De meeste automobilisten zijn zich er niet van bewust en rijden als of er niets aan de hand is. Voor de strooiploeg is het een doorsnee avond. De chauffeurs rijden liever uit wanneer het goed heeft gesneeuwd. Dan gaan de schuiven voor de wagens en begint het echte werk. Met enig leedvermaak zien ze dan de voetgangers opzij springen om de voeten droog te houden. van de strooiwagen. Zoals die bewoner die boos naar buiten rende om de chauffeur ervan te beschuldigen dat deze in het voorbijgaan een deuk in zijn au to had gereden. „In dit soort ge vallen halen we er altijd de poli tie bij. Die stelde vast dat die deuk onmogelijk van de strooi wagen kon zijn. Die man dacht natuurlijk slim te zijn maar voor hetzelfde geld loopt hij tegen een boete op omdat hij de zaak belazert", zegt Willem Seriier. Na een uurtje strooien keren Niet iedereen is altijd blij met de komst van de strooiwagen. Willem Seriier herinnert zich nog hoe op het Rapenburg boze bewoners hem tegen uilden houden toen hij met de sneeuwschuiver reed. „Het stond zo mooi, die sneeuw en die oude huizen. Maar daar be gin ik niet aan. De veiligheid gaat voor alles." Anderen proberen weer een slaatje te slaan uit het passeren Wij zijn meer dan ooit in om zaken te doen. En dat zult u aan alles merken als u nog voor het einde van het jaar bij ons langskomt. U zult versteld staan. Vondellaan 80, Leiden, Telefoon (071) 5351800. de meeste chauffeurs terug naar de reinigingsdienst aan de Ad miraal Banckertweg om hun la ding bij te vullen en een kop koffie te drinken. Daar in de kantine worden herinneringen opgehaald. Over collega Piet die in zijn pauze twaalf bakken erwtensoep verorberde omdat hij het zonde vond om de rest weg te gooien. F.n collega die- en-die die ooit per ongeluk een ladder van de stoep afreed. He laas stond de glazenwasser op de bovenste sport zijn werk te doen. „Het valt me op dat we over het algemeen weinig klachten over het strooien krijgen", zegt teamleider Herman Krijgsman. „Alleen wanneer de gladheid voor een langere periode aan houdt, dan worden we vaker ge beid." De chauffeurs melden zich vrijwillig aan voor de strooi dienst en ontvangen daarvoor een wachtgeld van ruim zestien gulden per dag. Wanneer ze 's avonds of 's nachts daadwerke lijk in actie komen, krijgen ze 150 tot 200 procent van hun sa laris uitbetaald. Gemiddeld hebben ze een etmaal per week strooidienst. Vaak moeten ze zowel 's avonds als 's ochtends vroeg de weg op (tussen 24 uur en 4 uur 's nachts wordt er in principe niet gestrooid) waarna bij terugkeer het gewone werk aanvangt. Het kunnen lange da gen zijn en wie voor het ko mend (Kerst)weekeinde is inge deeld, loopt het risico vijf nach ten achtereen op pad te zijn. Toch kost het weinig moeite vrijwilligers te vinden. Wanneer Willem zijn laatste ronde rijdt, is het stil geworden op de weg. De herrie van de motor maakt een gesprek bijna onmogelijk. Doorgaans zitten de chauffeurs alleen op de wa gen en de radio is uit deze oude I)af al vele jaren verdwenen. De Smaragdlaan blijkt een ijsbaan te zijn geworden, het uitzicht op vele kerststerren en versierde denncbomen maakt de tocht tot een sightseeing door Ix'iden by Night. Op de rotondes wordt een extra rondje gedraaid. Rond twaalf uur lopen de meeste strooiwagens binnen en worden de laadbakken volgela den om 's ochtends onmiddel lijk te kunnen uitrukken. Rij soep en een snee brood vullen de chauffeurs hun overwerk- briefje in. De grote vraag is of ze om vijf uur opnieuw aan de bak moeten. De meningen blijken verdeeld. I lerman Krijgsman neemt het zekere voor het on zekere. Hij besluit de paaltjes, die eerder deze avond waren weggehaald om ruim baan te maken voor de strooiwagens, niet meer terug te plaatsen. Dan kan in elk geval een chauffeur wat langer in zijn bed blijven liggen. voorschoten «joost panhuysen Burgemeester I'. Cannegieter van Voorschoten kan leven met een bescheiden grenscorrectie in het voordeel van Leiden. Dat bleek gisteravond tijdens een ingelaste vergadering van de commissie algemene zaken. De dreigende herindeling van de gemeenten begin volgend jaar stond op de agenda. Volgens de burgemeester moet Voorschoten rustig over leggen met Leiden over het nut van een gemeentelijke herinde ling. Zo kan het gevaar van an nexatie door Leiden worden af gewend. „We moeten geen op gewonden verwijten maken en de indruk wekken dat Voor schoten zich bedreigd voelt", vond Cannegieter. De burge meester toonde zich weinig ge lukkig met recente uitlatingen van het CDA-raadslid W. Val kenburg. Tijdens een CDA-sym posium over de toekomst van Voorschoten sloeg Valkenburg vorige week groot alarm: uit een brief van de Ix-iden aan de pro vincie zou blijken dat beide par tijen over gemeentelijke herin deling gaan praten zonder dat Voorschoten bij die discussie wordt betrokken. Niets is minder waar, zo hield Cannegieter zijn gehoor voor. ..Na de publiciteit rond de brief heeft het provinciebestuur nog eens gezegd dat de provincie, Leiden en de randgemeenten op gelijkwaardige basis zullen onderhandelen. Maar dat wis ten we al. Het college is nooit ongerust geweest. Er is geen sprake van enig voorstel om Voorschoten op te heffen", stel de Voorschotens eerste burger. Wie na deze sussende woor den een,vlammend betoog van raadslid Valkenburg had ver wacht kwam bedrogen uit. Het raadslid leek helemaal niet meer zo zeker van zijn zaak. De ongelukkige woordkeuze in de brief van Leiden aan provinciale staten had hem ongerust ge maakt, zo verdedigde hij zich. In de brief staat te lezen dat het Ix-idsc college met de provincie wil overleggen over de wijze waarop de overige gemeenten in de Ix-idse regio bij de zaak worden betrokken. leiderdorp» judy nihof De Ix-iderdorpse brugwachter M. Wesselman krijgt een nieuw onderkomen bij de Doesbrug, maar dat betekent niet dat de functie van brugwachter tot in lengte van dagen gehandhaafd blijft. De meerderheid van de commissie voor openbare wer ken wilde gisteravond tijdens een vergadering de mogelijk heid openlaten om de brug op elektronische wijze te bedienen, als Wesselman ermee stopt. Al leen GroenLinks-burgerlid T. van der Geest zei ook in toe komst een brugwachter te wil len. „Dat is toch veel leuker dan afstandsbediening." Dat Wesselman een nieuw brugwachtershuisje moet krij gen stond voor de commissie buiten kijf. Het huidige ge bouwtje verkeert volgens de po litiek in zo'n slechte staat, dat opknappen niet meer kan. Ook heeft het geen toilet of telefoon aansluiting. Een nieuw huisje met alles erop en eraan kost 40.000 gulden. Dit bedrag was al opzij gezet. Het wordt betaald van het geld dat voor de renova tie van de Doesbrug beschik baar was gesteld. WD raadslid II. Zilverentant had twijfels bij de voorzieningen in het nieuwe huisje, omdat Wesselman vlak bij de Doesbrug woont. Die- maakten het gebouwtje volgens hem wel erg duur. Maar de meerderheid vond een toilet en een telefoon gewoon nodig voor de brugwachters die Wesselman vervangen als deze vakantie- heeft. „Ik denk niet dat Wessel man tegen die mensen zegt, hier heb je de sleutel van mijn huis", aldus CDA burgerlid G. I logervorst.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15