Jinglebells rinkelen zelfs onder gronds Haagse Gevangenpoort wil 'leuker' worden Toerisme GOUDA bij kaarslicht REDACTIE ROB VAN DEN DOBBELSTEEN EISBERIC HTEN Talenhulp voor automobilist lij Kosmos kwam een boekje uit onder de titel 'Berlitz - Talen- ïulp voor de automobilist'. Het werkje (12,50 gulden) verschaft le chauffeur in vijf talen (Engels, Duits, Frans, Italiaans en ipaans) houvast bij allerlei essentiële situaties als aanrijdingen, jroblemen met de motor en verdwalen en dergelijke. Ook bevat iet boekje woordenlijstjes, verkeersaanwijzingen en informatie >ver douane-formaliteiten. skiën in België lij de Dienst voor Toerisme tan de Belgische Oostkantons s voor het vierde achtereen volgende jaar het Tourist ournal Winter 1995/95' ver- chenen. De krant biedt de le er in drie talen (waaronder Jederlands) zeer uitgebreide nformatie over de mogelijk heden van wintersport in de \rdennen. Aandacht wordt ge schonken aan onder meer de >este aanrijroutes naar de ski entra, de dienstregeling van iet openbaar vervoer en die tan de skibussen, data van jrote evenementen (volksskilopen), skiverhuur- adressen en speciale arrange menten waarin ook bezoeken aan musea, concerten, ten toonstellingen en restaurants zijn opgenomen. De krant is gratis aan te vragen bij de Dienst voor Toerisme van de Oostkantons, Postbus 66, B- 4780 in St. Vith, (vanuit Neder land) 00 32 - 80 22 76 64. Ove rigens verschaft diezelfde or ganisatie vanaf medio decem ber via telefoonnummer 00 32 - 80 22 74 74 inlichtin gen over de sneeuwtoestand in de Ardennen. Begeleide vakanties Omnibus Omnibus is een stichting lie zich bezighoudt met 'akanties voor mensen lie om wat voor reden lan ook niet zelfstandig >p reis kunnen. Dat zijn inder anderen bewo- ïers van gezinsvervan gende huizen, jonge- en met leermoeilijk heden (LOM, VSO), werknemers van so- :iale werkplaatsen ;n verder iedereen die wordt bijge staan door sociale jedagogische liensten. Omni- )us-reizen wor- len gemaakt met deine groepen, jegeleid door especialiseer- e, uitvoerig geïnstrueerde vrijwilligers. )e zojuist verschenen nieuwe brochu re is verdeeld in vijf hoofdstukken: vakanties""voor anderen van 8 tot en met 11 jaar (met-onder meer 'Dollen op de Veluwe'), jeugd van 12 tot en met 14 jaar (kamperen bij de boer), leners van 14 tot en met 20 jaar (paardrijden, Disneyland Paris, canoën), volwassenen (zeilen in Zweden, fietsen in Frankrijk, va- en door Nederland) en 50-plussers (landhuisreis in Noord-Bra- >ant). nfo: Stichting Omnibus in Voorschoten, 071 - 56 18 32 9. Visreizen leisbureau P&S, gespecialiseerd in visvakanties, is verhuisd naai' de Spaarnvvouderstraat 134 in 1 faarlem. Ter gelegenheid daar van is het programma voor het komende jaar sterk uitgebreid. Niet alleen is het aantal bestemmingen in het oude vertrouwde Ierland zo ongeveer verdubbeld (nieuwe stekken zijn onder meer Crosshaven, Wexford en Baltimore), ook gaat P&S trips or ganiseren naar Florida, Portugal, Denemarken en Canada (Bri tish Columbia). Info: P&S in Haarlem, 023 - 53 33 76 8. Oostenrijk 1000 jaar Oostenrijk herdenkt in 1996 haar 1000-jarig bestaan. Het land viert dat met een uitvoe rig programma. Zo wordt van eind april tot eind oktober in Schloss Schallaburg bij Melk een expositie gehouden over het Oostenrijkse keizerrijk (1804-1848) en vindt in het klooster Klostemeuburgvan 1 mei tot 17 november een ex positie plaats die de Habsbur- gers als onderwerp heeft. De voornaamste bijdrage van We nen aan het jubileum bestaat uit een tentoonstelling over de Donau, die is ingericht in de gewelven van het Schotten- klooster. Ia het Künstlerhaus in diezelfde stad kan van 10 maart tot 30 juni een kostbare verzameling muziekinstru menten worden bewonderd. Informatie: Oostenrijks Toe- ristenburo in Amsterdam, 020-61 29 68 2. Happy Hamburg Een verblijf in Hamburg is in de winter extra voordelig. Wie via de Hamburg-Hotline (00 49 - 40 30 05 13 00) drie overnachtin gen boekt, hoeft er slechts twee te betalen. Als extraatje krijgen de gasten de Happy Hamburg-Card, die recht geeft op gratis openbaar vervoer in de hele stad met inbegrip van een vaar tochtje op de Binpen-Alster. vleetbeer geeft torting op kipas aan leterix, is de naam van een eertje, dat de wintervakantie oor gezinnen met kinderen in Ie regio Weissensee (Karinthië, Oostenrijk) financieel een stuk antrekkelijker kan maken. Me- :rix, die de vorm heeft van een ïeetlat, staat in een groot aan- il hotels, bij de kassa van de ciliften, in restaurants en zelfs de supermarkt. Kinderen die nder de 'meetbeer' passen, ko len in aanmerking voor soms eer forse kortingen. Een drie- aagse skipas kost bijvoorbeeld en schilling per centimeter. >at betekent dat een kind van 10 centimeter voor een skipas an drie dagen 110 schilling be talt ofte wel circa 17,50 gulden. >ok de huur van ski's en schoe- en wordt op die manier een uk goedkoper. Kinderen tot 12 ar, die langer zijn dan 1 meter krijgen een korting van intig procent. Afhankelijk van grootte wordt tevens reduc- le verleend op het kindermenu 'n op overnachtingen, j Info: Verkehrsamt, A-9762 Veissensee, Oostenrijk, 00 43 - 47 13 22 20 0. Kerstmarkten veroveren Nederland Heerlen schijnt vijftien jaar ge leden de primeur te hebben ge had: een markt(je) waarop aller hande kerstartikelen werden verkocht. Ter verhoging van de feestvreugde lieten muzikanten jingle bells rinkelen en waren er aan diverse kraampjes warme drankjes verkrijgbaar. Die kerst markt was overigens puur jat werk: afgekeken van onze Oos terburen. Duitsland immers be leefde zijn eerste Weihnachts markten in 1434, in Dresden. Het Heerlense initiatief bleek commercieel en toeristisch zo'n succes, dat andere gemeenten spoedig volgden. Bij de WV in de voormalige mijnstad liggen ze daar overigens geen minuut wakker van. „Integendeel", zegt informatrice Elly van Keulen, „wij hebben het idee dat al die kerstmarkten elkaar juist ver sterken. Mensen combineren een bezoek aan Heerlen bij voorbeeld met een tripje naar de markt in Aken of Valken burg." Keuze is er genoeg. Elke zich zelf respecterende stad of wijk in Nederland heeft tegenwoor dig wel z'n eigen kerstmarkt. Die overigens vaak uit niet meer bestaat dan een doodordinaire Naast kerstmarkten bieden tal van gemeenten ook andere bij zondere kerstevenementen, va riërend van kerstwandelingen tot midwinterhoornconcerten in de Achterhoek en Twente. Befaamd is ook 'Gouda bij kaarslicht'. Op dinsdag 19 de cember verlichten duizenden brandende kaarsen vanaf half acht 's avonds het gotische stadhuis op de Markt en de ge bouwen rondom. De burge meester leest het kerstevangelie. Op het programma staan ook volkskerstzang en een prome nadeconcert in de St. Janskerk. Bovendien zijn 's avonds de musea gratis open. Met een sfeervolle tentoon stelling roept Nationaal Muse um Paleis Het Loo de tijd terug, waarin de Oranjes in het Apel- doornse paleis nog feestelijke diners gaven ter gelegenheid van Kerstmis en Nieuwjaar. Er zijn onder meer fraai gedekte tafels te bewonderen, rijk voor zien van porselein, tafelzilver, kristal en vaardig geconstrueer de piramides van geconfijte en verse vruchten, taarten en sui kergoed. Ook staan in het paleis tafels met speelgoed en andere cadeaus, bestemd voor de ko ninklijke familie en het hofper soneel. Het speelgoed, dat vaak een didactische hinctie had, is nooit eerder op deze wijze in Het Loo tentoongesteld. Boe ketten, oranjerie- en kasplanten fleuren de tentoonstelling op. 'Kersttradities in Paleis Het Loo' duurt tot en met 7 januari. Ge opend: dinsdag tot en met zon dag van 10 tot 17 uur; Eerste kerstdag gesloten. middenstandsbraderie, opge tuigd met een arm vol denne- groen, rode linten en wat toe ters en ballen. Een verlepte kerstman, Bing Crosby die uit krakende luidsprekers vah een witte kerst droomt plus de vette walm van braadworst en mis baksels dienen het sfeertje nog te verhogen. Om maar te zwij gen van de golven Glühwein, chocolademelk en rumpunch. Maar het kan ook anders sfeervoller en sjieker vooral. Dat bewijzen de diverse toppers on der de vaderlandse kerstmark ten, zoals het evenement in kas teel De Cannenburgh te Vaas- sen. Ook die van Den Haag (Het Plein), Valkenburg en het al eer der genoemde Heerlen hebben zich door hun allure een uitste kende naam verworven. Die laatste manifestatie trekt elk jaar zo'n 200.000 bezoekers. De grote tent waarin ooit de kribbe van de vaderlandse kerstmarkten stond, heeft in middels plaatsgemaakt voor 35 Limburgse vakwerkhuisjes, tot de nok volgestouwd met kerst stallen, -groepen en -ballen, kaarsen, kerststukjes, speel goed, speeldozen, feestelijke kleding, kunst, kitsch, kunstnij verheid en andere kerstcadeaus. Wat de Heerlense kerstmarkt In tegenstelling tot vorige jaren, mogen bezoekers van de kerstmarkt in het sjieke kasteel De Cannenburgh in Vaassen, nu op eigen houtje door de feestelijk versierde hallen en gangen dwalen, foto vw gelderland van vele andere onderscheidt is volgens Elly van Keulen het cul turele programma. Dagelijks treden orkesten, harmonieën of kinderkoren op. De markt wordt gehouden tot en met 21 december en wie meer informatie wenst, kan die krijgen op telefoonnum mer 045-57 16 20 0. Puur sjiek is de kerstmarkt in kasteel De Cannenburgh te Vaassen. Op het voorplein vult de plaatselijke middenstand tal rijke kraampjes met kerstartike len. Ook het kasteel is open. In tegenstelling tot voorgaande ja ren hoeven de bezoekers dit keer niet in het kielzog van een gids te blijven; via een speciale route mogen zij op eigen houtje door de feestelijk versierde za len en gangen dwalen. Geopend: vandaag van 11-18 uur en morgen (als alleen het kasteel is geopend en er geen echte markt is) van 12 tot 18 uur. Info: 05 7» in 2696. In Valkenburg duikt de kerst markt ondergronds. Tot en met dinsdag 19 december vullen tal loze kraampjes de Gemeente grot waarvan de ingang aan de voet van de Cauberg kan wor den gevonden. Kaarsjes zorgen voor een sfeervolle verlichting. Een cultureel programma met optredens van muziekgezel schappen en koren, zorgen voor een bijpassende omlijsting. De entree is gratis. Geopend: zaterdag en zon dag van 12-22 uur en op maandag en dinsdag van 14-22 uur. Info: 043 -60 13 36 4. Het Plein De Noël tot en met 23 december op Het Plein in Den Haag behoort met ze ventig kramen tot de grootste en drukst bezochte kerstmark ten van ons land. Ook hier een uitgebreid cultureel programma met zangkoren, bands en mu ziekgroepen. Dagelijks open van 11 tot 18 uur en van 19 t/m 22 decem ber tot 21 uur. Info: 06- 34 03 50 51. 'Gouda bij Kaarslicht', een van de drukst bezochte kerstmanifestaties van Nederland, heeft dit jaar plaats op dinsdag 19 december. foto herman van OS Grote kerstmarkten Grotere kerstmarkten worden in Nederland onder meer gehou den in: ALMERE-STAD, tot en met 17 december. APELDOORN, Raadhuisplein, tot en met 17 december. Open, 12-21 uur ARNHEM, Rijnhal, tot en met 17 december. Open: zaterdag 10- 20 uur, zondag 10-19 uur BERGEN OP ZOOM. tot en met 17 december. Open zaterdag yan 11-17 uur en zondag van 12- 17 uur. DEVENTER, centrum, tot en met 17 december. Open 11-17 uur. DRACHTEN, centrum, tot en met 21 december. Open 10-21 uur. EERSEL, Marktplein, tot en met 17 december. Open 12-17 uur. GRUPSKERKE, tot en met 23 december. Open dinsdag t/m za terdag 12-17 uur. LELYSTAD, Gordiaan, tot en met 17 december OSSENDRECHT, centrum, tot en met 17 december. Open 12.30-18uur ZUTPHEN, centrum, tof en met 17 december. Open 10.30-17 Duitse markten trekken drommen Nederlanders Drommen Nederlandse toeris ten trekken in december tradi tiegetrouw naar de kerstmark ten in Duitsland. „De belang stelling is gigantisch. Er zijn da gen dat er in Keulen en Düs- seldorf vijftig tot honderd Ne derlandse bussen aankomen", zegt Wirnar Meffert van het Duits Verkeersburo in Amster dam. Hij schrijft de populariteit onder meer toe aan de kwaliteit van de Weihnachtsmarkten en de* produkten die er te koop zijn. „Er wordt bijvoorbeeld veel prachtig écht kunsthandwerk aangeboden. Vergeet niet dal de meeste kerstartikelen in Duits land worden geproduceerd. Mensen komen natuurlijk ook voor die heel aparte sfeer, tie Glühwein, de Printen, U>b- küchen en gepofte appelen." De Weihnachtsmarkten in Keulen en Düsseldorf duren tot en met 23 december. Keulen telt maar liefst drie Weihnachts markten (op de Neumarkt, de Alle Markt en aan de voet van de Dom), Düsseldorf twee. De Nederlandse Spoorwegen ha ken in op de populariteit van de toeristische trekpleisters door op de zaterdagen tot en met 23 december twee tientjes korting te geven op de le en 2e klas dagretours naar Keulen en Düs seldorf. Naar beide steden rij den zaterdags acht directe Eu- roCity-treinen vanuit Amster dam, Utrecht en Arnhem. Populair bij veel Nederlan ders zijn eveneens de kerst markten in Miinster en Aken (tot en met 22 december). In die laatste stad zijn rond de Dom en het gothische stadhuis be halve kooplieden ook sprook jesvertellers actief. Heel hijzon der zijn ook de markten in het Eifelstadje Monschau met een levende kerststal en vervoer per arreslee of koetsje en in Dresden, dal niet alleen de oud ste, maar ook een van de leven digste markten van Duitsland biedt (tot en met 22 december). Op de Dresdener Weihnachts markt is het al eeuwenlang een traditie dat er een reuzen-kerst stol wordt gebakken. Dit jaar is het smakelijke baksel heel toe passelijk 1.995 centimeter lang. Veel Duitse vvv's hebben speciale kerstmarktarrange menten in de aanbieding. Info: Duits Verkeersburo, I loogoorddreef 76, 1101 BG Amsterdam, Telefoon: 020 69 11 29 3. De Gevangenpoort in Den Haag wordt gereanimeerd. foto vw DEN haag Steeds weer andere rondleidingen, een vari ërende opstelling en wisselexposities moeten ervoor zorgen dat de Gevangenpoort in Den Haag aantrekkelijker wordt voor het publiek. Het museum heeft inmiddels al de eerste stap gezet: de gidsen vertellen tot in februari het verhaal van de rol die de eeuwenoude gevange nis speelde in de zogeheten Bataafs/Franse tijd (1795-1813). Er hebben toen veel aanhangers van het Oranjehuis vastgezeten. Een deel van het expositiemateriaal is eveneens aangepast en op dat tijdvak gericht. Conservatrice Jori Zijlmans wil in de toe komst ook gaan werken met thema's, waarbij ze denkt aan de middeleeuwen en de zestiende eeuw. De bedoeling is dat daarbij steeds wordt ingehaakt op gelijktijdige tentoonstellingen in het Haags Historisch Museum (HHM) aan de Korte Vijverberg. Er bestaan plannen om in de toekomst twee zaaltjes in te richten voor wis seltentoonstellingen. Voorts wordt gedacht aan het neerzetten van gekostumeerde poppen, waardoor de opstelling meer zal gaan leven. Het zal geen probleem zijn om het geëxpo seerde materiaal van tijd tot tijd te wisselen. Door het samengaan met het Haags Historisch Museum kan voortaan ook een beroep worden gedaan op die collectie. Bovendien heeft de Gevangenpoort genoeg in z'n depot staan. „Hakbijlen, hellebaarden, handboeien, duim schroeven, noem maar op", zegt Zijlmans. „Ook hebben we nog pijnborden waar de men sen in gewrongen werden en een tijdlang vast- geschakeld zaten." Museumgids '96 Meer dan duizend Nederland se musea, van groot tot klein, zijn beschreven in de uitgave 1996 van de zojuist versche nen gids 'Nederland Muse- umland'. Niet alleen het handzame formaat van het boekje leidt tot optimale ge bruiksvriendelijkheid, maar ook de overzichtelijke rang schikking en de korte om schrijving van de collectie (met aankondiging van belangrijke exposities). Uiteraard worden bij elk museum de openingstij den vermeld, het adres (met de nieuwe, tiencij- ferige telefoonnummers) en de entreeprijzen. Achterin staat een alfa betisch register op on derwerp. De gids is een gezamenlijke uitgave van de stichting Muse umjaarkaart en uitge verij lm mere en ligt voor 14,95 gulden te koop bij de VW-kan- toren, grotere musea en de ANWB.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 27