Leidsch Dagblad 23 HSL langs snelweg kost miljard extra ZONDAG GEOPENI Sneeuwpoppenwedstrijd Eis van 2,5 jaar tegen brandstichter Hillegom BRISTOL Morgengaaf deWinterSA.LE "gewfjondooi:; >S>y'. Zelfstandige NS gaat door na concessies OPHEFFINGSUITVERKOOP S* koud BEL 070 - 5118H5 rx Brugman Brugman TERDAG 16 DECEMBER 1995 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40957 LOSSE NUMMERS ƒ1,65 ZATERDAG 1,85 Binnenland Buitenland Raadsleden vinden migratie een probleem De macht van leider Karadzic neemt razendsnel af Cultuur en Kunst Expositie y\ j Boeddha's in J Amsterdam Sport Henk Angenent handelt nooit tegen zijn natuur Tunnel van anderhalve kilometer door Leiderdorp e Leidse architect Fons erheijen neemt geen blad >or de mond. 'Aannemers )uden de vernieuwingen de bouw tegen. Met Brinkman voorop e Russen gaan morgen aar de stembus. Ze heb- en de keus uit maar liefst 3 partijen en groeperin gen. eeds meer werknemers ïerken dat ex-WAO'ers ui- rst gemotiveerd zijn als weer aan de slag kun- en. 'Eindelijk af van het GAK'. enkwijzer Geloof in ge loof. ijk de Gooijer was finan- eel nooit een genie: „Laat lij aandelen kopen en de leurskrach volgt vanzelf. nze Taal: Groene boek jes. kerstinkopen doen in sjechië of in Nederland: een wereld van verschil. HET WOORD IS AAN Wordsworth Velen onderschatten de kracht van de eenvoud. Toch is die de ware sleutel tot het hart. Een anderhalve kilometer lange tunnel door Leiderdorp en de bouw van een aquaduct onder de Oude Rijn zijn noodzakelijk om de hogesnelheidslijn samen met een bredere A4 door Leiderdorp te leiden. Deze zogenoemde 'Bos-variant' valt mede daardoor ongeveer een miljard gulden duurder uit (4,1 tegen 3,1 miljard) dan de aanleg van een hoge snelheidslijn door het Groene Hart. leiden rudolf kleun zowel de 'Bos-variant' als de bundeling met bestaand spoor tussen Rotterdam en Amster- Dat blijkt uit aanvullende stu- dam die maandag openbaar dies van Rijkswaterstaat naar worden gemaakt. De bundeling van sporen pakt nog duurder uit en maakt daardoor weinig kans. Het Bos-tracé loopt op ver schillende punten door de be bouwing. Het doorsnijdt net als de kabinetsvoorkeur de randen van Rijpwetering en Nieuwe Wetering. Ook moeten plannen voor nieuwbouwlocaties bij Rotterdam en Pijnacker worden aangepast. Voor Hoogmade valt de Bos-variant gunstiger uit. De kabinetsvoorkeur zou daar ten koste gaan van een aantal mo numentale boerderijen. Die blij ven in dit geval buiten schot. Voor Leiderdorp en Zoeter- woude zijn de gevolgen daaren tegen enorm, ook al blijkt dat niet direct uit de studie. De aan leg van dit tracé moet worden gecombineerd met verbreding van de A4. De trein gaat dan vanuit het noorden ter hoogte van de Does ondergronds en komt pas weer voorbij de Rijn weer bovengronds. Vervolgens rijdt de trein in een open tun- nelbak om voorbij Zoeterwou- de-Dorp weer zichtbaar te wor den. De nieuwe Rijksweg A4 wordt op de tunnel voor de flitstrein aangelegd en passeert de Oude Rijn via een aquaduct. De bouw van die snelweg zal, zo erken nen de onderzoekers van rijks waterstaat, in Leiderdorp ten koste gaan van een zeer groot aantal huizen aan de Cortslaan, Resedastraat en Hoofdstraat. Een aantal wordt daarbij niet genoemd. Tegelijk wordt ge steld dat voor de HSL in Leider dorp geen enkele woning het veld zou hoeven te ruimen. Het kabinet heeft zich eerder Chinese natuurlijke kruiden kunnen de huid genezen van elke >rof. Dr. Y. Q. Jiang voorheen Trouwen kan in Amsterdam ook 's nachts amsterdam gpd Toekomstige echtparen die aan hun trouwerij een extra dimen sie willen toevoegen, kunnen binnenkort ook 's nachts elkaar het jawoord geven. Vanaf 1 ja nuari is dat 'mogelijk in het Am sterdamse stadsdeel Zuid. De trouwzaal daar staat dan zeven dagemper week het gehele et maal voor huwelijkssluitingen ópen, een landelijke primeur. „We zien het als een service aan het publiek", zegt een woordvoerder van het stads deel. Een onderzoek naar de be hoefte van een dergelijke ser- I vice is niet gedaan. „We gaan ervan uit, dat er zeker in de avonduren belangstelling voor zal bestaan." Trouwlustigen in spe die bij volle maan in een nachtelijk uur willen huwen, moeten daarvoor wel flink in de buidel tasten. Een trouwerij buiten de norma le kantooruren gaat drieduizend gulden kosten. Het stadsdeel Zuid had ook al de primeur van het trouwen op zondag. Sinds 1 april dit jaar be staat die mogelijkheid. De be hoefte daaraan is tot nu toe niet spectaculair te noemen. Slechts vier huwelijken werden op de zondag gesloten. Een zondagse trouwpartij is mogelijk vanaf duizend gulden. utrecht Ter gelegenheid van de naderende kerst organiseerde Douwe Egberts op het Janskerkhof in Utrecht een (kunst)snèeuwpoppenwed- strijd voor de leerlingen van de Utrechtse basisscholen. Voor elke sneeuwpop werd een bedrag geschonken aan het Wilhelmina Kinderzieken huis. FOTO REUTER uitgesproken voor de aanleg van de HSL door het Groene Hart. Minister De Boer van milieu wil het Groene Hart ech ter ontzien en heeft daarom een sterke voorkeur voor de Bos-va riant langs de snelweg. Volgens Rijkswaterstaat is de Bos-vari ant voor het landschap overi gens net zo schadelijk als de Groene Hart-variant. Pagina 15: Leiderdorp wil tun nel in plaats van racebaan. Werknemers BASF krijgen fiets van baas arnhem «gpd De zeshonderd werknemers van BASE in Arnhem, Apeldoorn en Rozenburg hebben allemaal een fiets gekregen van de baas. Aanleiding is het feit dat het chemieconcern zijn omzet in Nederland dit jaar voor het eerst ziet stijgen tot boven de. magische grens van 1 miljard gulden. De geschonken fietsen zijn van het merk Batavus. BASF heeft ze in eigen huis vervol maakt met lak 'uit eigen keu ken'. Daarnaast zijn voor onder meer de spatborden en ketting- schermen eigen kunststoffen gebruikt. Werknemers van BASF kun nen zich tegen inkoopsprijs een tweede fiets aanschaffen. Dit is bedoeld om de partners van het personeel in de feestvreugde te betrekken, aldus het chemie concern. Uitsluitend geldig in onze filialen LEIDEN: Longegracht 5 (naast Digros) HAARLEM-CENTRUM: Kruisstraat 30 den haag/hillegom 11*0 peter van der hulst De brandstichter die maandenlang de Hil- legomse wijk Elsbroek in zijn greep hield, verdwijnt als het aan de officier van justitie ligt voor lange tijd achter de tralies. „Deze zaak leidde tot zeer grote onrust in Hille gom. Tijdens een onlangs gehouden bijeen komst voor de slachtoffers in het gemeente huis bleek dat sommige mensen nachten lang voor de ramen zaten om hun spullen in de gaten te houden." De officier eiste te gen de 29-jarige Hillegomse verdachte dan ook een celstraf van drie jaar, waarvan zes maanden voorwaardelijk. De Hillegommer bekende gisteren voor de Haagse rechtbank verantwoordelijk te zijn voor zo'n vijftien branden die hij tussen september 1993 en augustus van dit jaar pleegde. Wat begon met hooibranden ont aardde al snel in het in vlam zetten van au to's, caravans, afvalcontainers en een porto- cabin. Ook zette hij verschillende malen na valse alarmmeldingen de politie onnodig aan het werk. Op vijf branden, waarbij ge vaar voor mensenlevens en de vernietiging van omliggende panden niet was uitgeslo ten, ging de rechtbank gisteren uitvoeriger in. „Op het moment dat ik de branden stichtte stond ik niet bij de gevolgen stil, maar naderhand had ik wel het idee dat het erger kon aflopen", zei de Hillegommer. Psychische en sociale problemen vorm den volgens hem de aanleiding tot de bran den. Zo kon hij het niet verkroppen dat het Onrendabele lijnen blijven voorlopig LEIDEN: Donkersteeg 16 den haag» gpd De verzelfstandiging van de per 1 januari lijkt lister Jorritsma van en waterstaat is de Kamer grotendeels te gemoet gekomen in de bezwa ren tegen die stap. Zo zullen tot 1 juni 1998 geen onrendabele lijnen worden geschrapt en zul- en de komende vier leid nooit meer dan nt per jaar stijgen, heeft dat de Kamer aan de vooravond olgdebat komende dag. De fractiewoordvoer- i'an de regeringspartijen WD en D66 lieten direct weten nu weinig aanleiding meer te zien de verzelfstandi ging tegen te houden. Het debat werd afgelopen week werd vroegtijdig gestaakt, toen de minister onvoldoende waarborgen gaf voor het be houd van de onrendabele lij nen. Vrijwel alle fracties hech ten er grote waarde aan dat de NS hun maatschappelijke taak blijven uitvoeren in gebieden met een laag reizigersaanbod. In het huidige contract ver plichten de NS zich ten minste 85 procent van de dienstrege ling te handhaven. De Kamer vindt dat te weinig en wil het liefst 100 procent. Ook over de prijs van het treinkaartje na de verzelfstandi ging moest de minister betere afspraken maken, vond de Ka mer. De minister stelt nu voor het komende half jaar te werken aan verdere afspraken over de onrendabele lijnen voor de pe riode na 1 juni 1998. Ze wil ze opsplitsen in een deel dat alleen door de NS kan worden gereden en een deel dat ook door andere vervoerders kan worden ver zorgd. Uit eerdere brieven blijkt dat ze daarbij ook denkt aan re gionale spoorwegmaatschappij- -371° J-/3° 172» 30% 30% 20% 30% 30% 40% Uitgebreid weeroverzicht op pagin, VANDAAG 44 PAGINA'S Binnenland Buitenland Computer Cultuur 29 17 Denksport31 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving12 Randstad15 Regio11,12,13 RTV/program ma's8,9 Sport23,24,25 Strips6 27 14 Toerisme. Uitgaan Kortingsbon voor kerstcon cert in Pieterskerk in Leiden door EV02 en Koperen Kees. Ook een reductiebon voor de film 'Wereldmuziek in beeld' in het LVC in Leiden. Dnl/I,?. huwelijk van zijn ouders op de klippen is gelopen. Daarnaast was hij bezorgd over de ziekte van zijn zus en had hij het moeilijk met het feit dat hij ziek thuis zat na een be drijfsongeval. Al die problemen kon hij met niemand bepraten. Frustraties die er uitein delijk toe leidden dat de Hillegommer bran den ging stichten. Om zo snel mogelijk wat te doen aan de problemen is de Hillegommer gebaat bij een zo'n kort mogelijke straf, hield zijn raadsman de rechtbank voor. Hij noemde de termijn van een jaar, waarvan zes maan den voorwaardelijk. In plaats van de zes maanden celstraf stelde de raadsman dienstverlening voor. De officier van justitie voelt daar niets voor. „Er moet eerst maar eens worden afgerekend." met ruime werkervaring h"'z®dt'pagi"13 s,aa,o°nWend90e IQfl en. Die vervoermaatschappijen zouden tegen elkaar moeten opbieden om een concessie te verkrijgen. Voor de tarieven geldt dat het gaat om een afspraak tussen de minister en de NS, waarvan al leen afgeweken kan worden na overleg. De Kamer had eerder een voorkeur voor het wettelijk vastleggen van maximale tarief stijgingen. Of schrijf: v. Z. v. Nijeveltstraat 10 2242 AN Wassenaar Morgen bent U van harte welkom bij Hein Chrispijn VAN 11.00 TOT 17.00 UUR Hoofddorp, Kruisweg 785a Zoeterwoude, Hoge Rijndijk 195 KEUKENS BADKAMERS

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1