Leiden Kortingen voor Leidse minima Leiden krijgt te weinig geld voor inburgeringscursussen Ik heb het niet ik sla mijn handen nog liever kapot' U Stevenshof bijna klaar LWO teleurgesteld in 'Jacques Urlus' (RIJDAG 15 DECEMBER 1995 9 ■ef henny van egmond, 071 -5356414. plv -chef hans koenekoop. 071-5356429 Slopers iets te voortvarend eidenNadat de pui al was verdwenen heeft de politie gister- norgen de sloop van twee huizen aan de Witte Rozenstraat in ,eiden stilgelegd. De rechtbank had woensdag de sloopvergun- ïing voor de woningen, eigendom van aannemer Du Prie, ge- ichorst na bezwaren van omwonenden. Maar dat bericht was cennelijk niet doorgekomen bij de sloper, die donderdagoch- end vrolijk aan het werk ging. De politie maakte daar om half tegen een einde aan. De rechtbank doet vandaag een definitieve litspraak over de sloopvergunning. Hardrijders bekeurd Ieiden Bij snelheidscontroles op de Willem de Zwijgerlaan en le Kanaalweg zijn gisteren 47 bekeuringen gevallen. Op de Wil lem de Zwijgerlaan reden 23 van de 365 gecontroleerde auto's te iiard, op de Kanaalweg waren dat er 24 van de 198. ANNO 1895 Maandag 16 December iVij ontvingen het verslag van de algemene vergadering van het loofdbestuur van het fonds ter aanmoediging en ondersteuning ran den gewapenden dienst in de Nederlanden. Ten aanzien ran het Invalidenhuis te Leiden wordt daarin medegedeeld dat iet totaal bedrag der kosten van dat gesticht in 1894 beliep 17,670.95. In het Invalidenhuis werden gedurende 1894 ver- ileegd: 1 verminkte uit de koloniën, 1 verminkte uit den strijd egen België, 46 infirmen, te zamen 48 man. ANNO 1970 dinsdag 15 december n de pauze van de strijd tussen Bona Stars en Flamingo's is za- erdagavond in de Vijf Meihal Leen van Paridon onderscheiden net de Theo Bark-bokaal. De wisselprijs van het tegenwoordig n Japan huizende oud-bestuurslid wordt jaarlijks toegekend aan iet jeugdlid, dat qua prestatie de meeste vooruitgang heeft ge il naakt. Voorzitter André de Jong reikte de prijs aan de 17-jarige .eidenaar uit. Het afgelopen jaar was de bokaal in bezit van Jac- |iies van Berge Henegouwen. )p sociale, sportieve en culturele activiteiten èidse minima krijgen volgend jaar vijftig procent korting p sociale, sportieve en culturele activiteiten. Het gaat [n kosten als bibliotheekabonnementen, contributies en (einkaarten. Dit nieuwe beleid komt in de plaats van de leutelpas, die vanwege gebrek aan succes is afgeschaft. |den annet van aarsen p gemeenteraad moet formeel Dg goedkeuring geven maar de jciale dienst kan volgend jaar In de slag met het nieuwe mi- pnabeleid. De raadscommissie Dor werk en sociale zaken gaf pteren haar toestemming voor pt plan. jensen met een inkomen tot 10 procent van het sociaal mi- Imum kunnen volgens het - nieuwe beleid vijftig procent te rugkrijgen van de kosten voor een bibliotheekabonnement, de helft van de aanschafkosten van allerlei kortingspassen (van mu seumjaarkaart tot countdown pas) en eveneens de helft van NS-kortingskaarten. Ook de contributies voor sportvereni gingen vallen onder de vijftig procent-regeling evenals jaar abonnementen voor de Leidse zwembaden. Een uitzondering Kohnstamm houdt vol: Leiden niet in grote stedenbeleid den haag/leiden jan kuys Steden als Leiden maken geen enkele kans om te profiteren van het kabinetsbeleid voor grote steden. Staatssecretaris Kohnstamm (binnenlandse za ken) beklemtoonde tijdens een conferentie over het grote ste denbeleid niet meer dan de hui dige 19 steden daarbij te willen betrekken. Volgens Kohnstamm is nauw keurig gekozen welke steden wel en welke steden niet voor extra geld en aandacht in aan merking komen. Die keuzes zijn gemaakt aan de hand van de economische mogelijkheden in een regio gerelateerd aan de be staande sociale problemen. Daardoor zijn bijvoorbeeld Al melo en Leeuwarden wel gese lecteerd voor het grote steden beleid en Haarlem en Leiden niet. Kohnstamm houdt vol dat de selectie heel zorgvuldig is ge beurd. Met zeven andere steden heeft Leiden alsnog gepleit voor een opname in het grote ste denbeleid. Maar deze uitbrei ding van het beleid maakt de spoeling volgens Kohnstamm dun. Met andere woorden: Er is dan voor iedereen minder geld beschikbaar. vormen de abonnementen voor de Leidse buitenbaden tijdens het zomerseizoen. Die kosten mensen met een minimumin komen net als voorheen 25 gul den per gezin. De raadscommissie voor soci ale zaken is uitermate tevreden over het nieuwe minimabeleid. Alleen de WD toonde enkele twijfels over de manier van fi nancieren en beheersing van het budget (186.000 gulden in 1996). ,,Het is een open einde regeling", aldus G. van Gruting (WD), dieoverigens akkoord ging met het voorstel. „Maar we willen het wel tijdig weten wan neer het budget wordt over schreden." leiden Een paar 'actie-hazen' waren er te bekennen tijdens de officiële opening van het wijkbu reau binnenstad van de politie maar tot een protestdemonstratie kwam het gisteren niet. Zo'n 150 boze dienders uit het district Lei- den-Voorschoten hadden de ge legenheid willen aangrijpen om korpschef S. van Hulst een petitie aan te bieden waarin zij het ver trouwen in de korpsleiding op zeggen. Dat vertrouwen zou zijn geschonden vanwege de harde opstelling van de politiebazen in leiden annet van aarsen Het nieuwe beleid voor nieuw komers volgens de richtlijnen van de landelijke overheid be zorgt de raadscommissie voor werk en sociale zaken hoofd brekens. Het Rijk stelt de ge meente Leiden verplicht om onder andere vluchtelingen en mensen die naar Leiden komen in verband met gezinshereni ging 'inburgeringscursussen' te geven. Maar de gemeente krijgt slechts een vergoeding voor 157 nieuwkomers in 1996. ,,Dat is te weinig geld", sprak PvdA'er E. van der Veen gister avond zijn zorgen uit. Volgens verantwoordelijk wethouder J. Laurier (GroenLinks) is die be wering nog lang niet zeker maar loopt de gemeente wel een risi co. ,.Als er volgend jaar meer mensen komen zullen we vanaf nieuwkomer 158 zelf op een of andere manier geld moeten zien te vinden voor het inburge- ringstraject", aldus de wethou der. „Want we kunnen niet te gen nummer 158 zeggen dat hij pech heeft gehad en dat hij maar op een andere manier Twintig maanden celstraf voor Leidse pedofiel den haag/leiden persbureau cerberus Een 46-jarige pedofiel uit Lei den, die zich de afgelopen twin tig jaar aan tientallen minderja rige jongens vergrepen heeft, is gisteren door de Haagse recht bank tot dertig maanden cel, waarvan tien maanden voor waardelijk veroordeeld. Die straf was twee weken geleden ook geëist. De man heeft be kend. De politie trof bij een huis zoeking op 22 augustus honder den videobanden, foto's en cas settes aan bij de Leidenaar. Daarop was precies te zien hoe de Leidenaar de slachtoffers voor zijn karretje spande. Als ze ouder dan twaalf werden, ebde de belangstelling van de Leide naar weg. De inmiddels ge scheiden man heeft twee zoon tjes die hij met rust gelaten heeft. De Leidenaar zal zich ge durende een proeftijd van twee jaar aan de aanwijzingen van de reclassering moeten houden. In de praktijk betekent een en an der dat hij een therapeutische behandeling zal moeten onder gaan als hij vrijkomt. Hollands Midden tijdens een re cente werkonderbreking. Uiteindelijk werd besloten de petitie vlak voor de opening aan te bieden, de politiemensen wil den met deze gevoelige kwestie de feestelijkheden niet verstoren. Korpschef Van Hulst weigert voorlopig commentaar te geven op de affaire. „We hebben beslo ten om deze zaak niet publieke lijk uit te vechten", aldus van Hulst. Over de consequenties van de vergaande stap, die de agen ten gisteren namen, wil hij het moet inburgeren. Dan zou er sprake zijn van een onaan vaardbare rechtsongelijkheid." J. Sorgdrager (D66) maakt zich zorgen over de huidige wachtlijst bij de cursussen Ne derlands als tweede taal, die de nieuwkomers van volgend jaar binnen vier maanden moeten krijgen aangeboden. „Voor mij is het onaanvaardbaar dat de nieuwkomers van 1996 toevallig door een rijksregeling eerder aan de beurt zijn dan de men sen die al langer wachten", al dus het raadslid. „Het leren van Nederlands is heel belangrijk voor nieuwkomers. We moeten een manier zien te vinden om die wachtlijsten weg te wer ken." Wethouder Laurier merk te op dat voor dat doel welis waar extra geld is uitgetrokken maar dat dat te weinig is om het probleem op te lossen. Directeur L. van Blijswijk van de Stichting Vluchtelingenwerk Leiden reageerde gisteravond enigszins teleurgesteld op het nieuwe nieuwkomersbeleid. Ze vreest dat de rol van vluchtelin genwerk bij de opvang van vluchtelingen geringer wordt. leiden marieta kroft Bij hoog en bij laag beweerde de 47-jarige Leidenaar gisteren bij de Haagse rechtbank dat hij zijn stiefdochter met geen vin ger heeft aangeraakt. Voor offi cier van justitie J. van Belzen was de zaak echter glashelder Zij eiste 30 maanden gevange nisstraf waarvan tien maanden voorwaardelijk wegens ver krachting van het meisje. De verdachte maakte in de rechtszaal een verwarde, insta biele indruk. In maart was hij door de politie aangehouden op verdenking van de ver krachting van zijn stiefdochter die in de periode tussen 1 juni 1990 en 1 juni 1991 moet heb ben plaatsgehad Het meisje was toen 15 jaar oud. In eerste instantie ontkende de Leide naar. Bij een tweede en derde verhoor gaf hij toe en mocht de niet hebben. „Ik denk dat we maar eens met elkaar rond de ta fel moeten gaan zitten als alle turbulentie rond het conflict over de politie-CAO is verdwenen." Zalvende woorden sprak bur gemeester C. Goekoop, de korps beheerder. „Ik hoop dat er moge lijkheden worden gevonden om op korte termijn tot een oplos sing te komen bij dit CAO-con- flict", aldus de burgemeester. „Het gaat niet alleen om geld. Ik denk dat de reorganisatie bij de politie diepere sporen heeft ach- „In de nota wordt voorgesteld om het Taal-Onderwijs-Werk- traject als taak bij de SVL weg te halen. Maar op dit gebied doen onze vrijwilligers werk dat nooit door professionele instellingen gedaan kan worden", aldus Van Blijswijk. „Het zou in het belang van de cliënten een slechte zaak zijn Vluchtelingenwerk Leiden geen enkele rol meer te laten spelen. Daarmee zou iets afge broken worden dat waardevol is en dat in vele jaren door een grote groep vrijwilligers is opge bouwd." Volgens wethouder Laurier is het noodzakelijk om de scho ling van nieuwkomers over te laten aan professionals. De nieuwkomers kunnen volgens het nieuwe beleid gekort wor den op hun eventuele uitkering wanneer ze niet hard genoeg le ren of niet aan de eisen van het inbrugeringstraject voldoen. „Als de SVL verantwoording zou moeten afleggen over het inbur- geringstraject, dan schaadt dat de vertrouwensrelatie die zij heeft opgebouwd met haar cliënten." man weer naar huis. „Ik beken de onder druk van de politie", verklaarde hij gisteren. Rechter S. Holtrop fronste zijn wenk brauwen. „Dat is vreemd. In al le rust, bijna volgens het boekje heeft u in maart alles tot in de details bekend. U zou uw daad ook aan uw vrouw opbiechten. Waarom heeft u dat nog niet gedaan?" De verdachte her haalde wat hij eerder zei: „Er is niks gebeurd. Ik sla mijn han den liever kapot dan dat ik ge weld tegen mijn kinderen ge bruik." Op voorstel van de rechter werd de zaak enige minuten geschorst. In samenspraak met zijn advocate kon de verdachte zich op zijn ontkenning bezin nen. Tot ieders verrassing gaf hij na de schorsing grif toe dat hij het wel had gedaan. De rechter was tevreden. „Ik heb respect voor u. Dat is het beste Controle De politie houdt hardrijders en rood- rijders scherper in de ga ten. Ze deelde in novem ber 3000 bekeuringen uit. tergelaten dan we zo oppervlak kig wel eens denken." Hij doelde onder andere op de werkdruk, die de politiemensen ondervinden. De werkdruk, die voor het wijk team in de binnenstad vanwege specifieke problemen hoog ligt, zou de korpsbeheerder het liefst willen verlichten. Hij kondigde gisteren aan her en der te zullen pleiten voor een uitbreiding van het team in het stadscentrum. FOTO LOEK ZUYDERDUIN leiden herman joustra De Leidse Welzijnsorganisatie (LWO) vindt de kritiek van de bewonerscommissie van het Jacques Urlusplantsoen voor barig. Die liet onlangs weten dat het plan van aanpak van de LWO voor het komende jaar is gebaseerd op een on juist beeld van de straat. „Maar dit plan van aanpak is een voorlopig plan", zegt II. van Leeuwen, stadsdeelmana ger Zuid. „We willen graag overleg met de bewonerscom missie hoe we het plan het best kunnen invullen. Dan pas is er sprake van een definitieve versie." In zo'n plan van aanpak sig naleert de welzijnsorganisatie behoeften en problemen van buurtbewoners en stelt op grond daarvan activiteiten en projecten voor om daar iets om met iedereen weer in het reine te komen." Naarmate de zitting echter vorderde, ging de Leidenaar toch weer ontken nen en bleef daarhij. Officier van justitie Van Bel zen zette alle mogelijkheden die de revue hadden gepas seerd, op een rij: „Uw dochter heeft u aangegeven uit wraak, u bekende in maart omdat u onder invloed van medicijnen verkeerde, de politie heeft u onder druk gezet, of uw doch ter spreekt de waarheid." Dat laatste is het geval, aldus een vastberaden Van Belzen. „Uw verklaringen sloten vrijwel naadloos op die van uw doch ter aan. Ze had geen goed woord over voor de Leidenaar. „U vierde uw lusten bot op uw dochter en maakt haar vervol gens uit voor leugenaarster." Advocate Schönhage van de verdachte merkte op 'dat het Bende q De Alphense politie I J heeft twintig jonge ren van 14 tot 20 jaar ge arresteerd voor mishande ling, diefstal en vernieling. leiden aap rietveld Het laatste stukje Stevenshof wordt begin volgend jaar volge bouwd. liet Katwijkse bouwbe drijf De l.ange/Van der Plas be gint in vlek 17, nagenoeg op de grens met Wassenaar, verinoe- delijk in februari met de bouw van 113 koophuizen: 73 eenge zinswoningen en 40 apparte menten. Wassenaar, dat in de bouw van het buurtje een be dreiging zag voor de aanleg van rijksweg 11, heeft zijn verzet la ten varen. Wassenaar maakte zich in fe bruari van dit jaar nog kwaad over het laatste bouwplan voor de Stevenshof. Er werd zelfs een hoge ambtenaar naar de Leidse raadscommissie volkshuisves ting gestuurd om de bezwaren kracht bij te zetten. „Leiden duwt rijksweg A 11-west het Wassenaarse grondgebied op", zei hoofd ruimtelijke ordening E. Krol. „Leiden gaat niet seri eus met onze belangen om en neemt onze kritiek niet seri eus." Wassenaar schonk Leiden ooit de grond voor de bouw van de Stevenshof. Maar Wassenaar heeft zich ten slotte door Rijkswaterstaat laten overtuigen van het feit, dat ondanks de bebouwing in vlek 17 de rijksweg nog wel op een 'landschappelijk verant- 'woorde wijze' kan worden aan gelegd. En daarmee was het laatste beletsel voor het bouw plan, dat overigens al dateert uit 1993, weggenomen. De vijf blokken van drie woonlagen werden ontworpen door twee 1 laagse architectenbureaus: Roeleveld en Sikkes en Splinter Architecten. De prijs van de huizen komt rond de 325.000 gulden te liggen. aan te doen. Het activeren van de bewoners zelf staat daarbij centraal. Voor wat betreft het Jacques Urlusplantsoen signaleert de l.WO dat de bewoners talloze problemen ervaren. Die vari eren van een teveel aan bui tenlanders en slecht onder houd aan de fiat tot ernstige straatvervuiling en inbraken. De bewonerscommissie meent echter dat het geschets te beeld veel te negatiefis. Voor een groot deel wordt dat naar haar mening veroor zaakt door het feit dal de LWO zich baseert op een schriftelijk onderzoek onder slechts vier bewoners. „Daarom willen wc ook met de commissie pra ten", zegt van Leeuwen. „Om een zorgvuldiger beeld te krij gen." De bewonerscommissie heeft de deur echter dichtge slagen. hier om een lastige zaak gaat, waar ik zelf ook mee heb ge worsteld.' Ze probeerde de rechter ervan te overtuigen dat het 15-jarige meisje 'niet zo on schuldig is als zo hier wordt af geschilderd.' „Ze had vaak ru zie met haar ouders. Ze heeft bij vriendinnen wel eens aan gegeven dat ze haar ouders zou aanklagen als er iets tegen haar zin gebeurde. U zit met de las tige taak om uit te zoeken of het waar is of niet. Ik geef geen oordeel. Ik wil alleen vragen om een kortere gevangenisstraf die als het aan mijn cliënt ligt, wordt omgezet in dienstverle ning." De officier zei daar niet over te peinzen. „I let is niet re levant of het meisje moeilijk is of niet. Niemand verdient het om verkracht te worden daar haarvader." De rechter doet over twee weken uitspraak. DE "Kerstgroeten VAN: N. de Heij-Tijssen uit Leimuiden ?t is jammer dat een krant aar één dimensie lieeft, want kaart van N. de Heij-Tijssen Leimuiden is alleen driedi- ensionaal goed le bewonderen. kerstman in zijn luie stoel >gt als een kleine kijkdoos. „Die tart is helemaal opgebouwd, rst de achtergrond, dan de iel, de kerstman, steeds een 'idje naar voren opschuiven, in krijg je diepte. Tussen elk tclerdeeltje zit ruimte, dat vul op met schuim. Die plaatjes tmen van pakpapier, dat is ttuurlijk heel dun, dus daar ak ik ander papier achter. Je dit ook met ansichtkaarten >en. maar die moet je heie aal verknippen, dan heb je or één kaart 5 ansichten no- g Als ik knipkaarten maak, in ben ik heel georganiseerd: ik aak een serie kaarten tegelij- rtijd. Eerst knip ik alles, en m pas ga ik plakken. Zo'n lipkaart duurt ongeveer twee dat is veel sneller dan pér- imano, want dat is veel bewer- 'lijker. Die pergamanokaarten aak ik ook, maar die stuur ik et zomaar naar iedereen. Ik jpet zeker weten dat die men- zich realiseren hoeveel werk prettige Kerstdagen Gsrj.kk.ic. Nïeuvzfccr er in zit. Een kennis van me heeft al een album vol met mijn kaarten. Na de Pasen begin ik al, ik heb een grote familie, ik moet zo'n 70 kaarten maken. Je hebt van pergamano van die standaard voorbeelden, ook kerstpakketten. Het inkleuren is dan naar eigen fantasie. Maar soms zoek ik iets speciaals uit. Eén familielid is nogal schaatsfanaat en die stuur ik een toepasselijke kaart. Bij el ke gelegenheid maak ik zulke kaarten. Ik wil er toch iets per soonlijks inleggen, kopen is zo gemakkelijk. En ik verstuur ze nogal vroeg en dan krijg ik altijd zulke leuke reacties terug. foto: loek zuyderduin tekst: marina van den berg 'Kritiek bewoners voorbarig Leidenaar hoort 2,5 jaar cel eisen voor verkrachting dochter

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 9