Serviërs in Sarajevo krijgen bescherming Buitenland 11 Hoogste NAVO-orgaan achter plannen Bosnië Bosnische leger beschiet Franse VN-helikopter Turkse Koerden melden eenzijdige wapenstilstand Zware strijd in Tsjetsjenië, tientallen Russische doden Kok gebruikt EU-top om Nederlands drugbeleid nog eens aan te bevelen Honger maakt zelfs afval eetbaar r Duitse minister treedt af uit onvrede met FDP Jeltsin maakt zich zorgen over uitslag verkiezingen g /RIJDAG 15 DECEMBER 1995 Arafat kandidaat bij verkiezingen c.azaPLO-leider Yasser Arafat (66) heeft gisteren voor het eerst ge in het openbaar bevestigd, dat hij zich kandidaat stelt voor het voorzitterschap van het Palestijns bestuur. Dat bestuur wordt t ht gevormc' °P basis van de eerste algemene Palestijnse verkiezin- 1 Jgen op 20 januari. Nu de registratie is begonnen, kunnen zich .kandidaten aanmelden voor de 83 leden tellende Palestijnse n u Raad en voor de functie van 'Ra'ees', president. Volgens de Pa- V'iq lestijnse krant An Nahar neemt de 52-jarige Samiha Khalil het r eitegen Arafat op. Zij is sinds 1965 lid van het Uitvoerend Comité 1 ioïvan de vrouwenorganisatie van de PLO. Naar verluidt wil ook j n een Palestijnse zakenman zich kandidaat stellen voor het presi- Pui ^Advocaten: Genocide is schuld Tutsi's nairobi/kigali De Belgische advocaat Luc de Temmerman heeft [gisteren gezegd dat niet de Hutu's, maar de Tutsi's schuldig zijn aan de Rwandese volkerenmoord. De Temmerman, raadsman van honderd Hutu's die door het internationale Rwanda-tribu- naal van de VN in staat van beschuldiging zijn gesteld in ver- li i band met de genocide, zei ook dat er helemaal geen volkeren- u moord heeft plaatsgehad. De Temmerman en Kennedy Ogetto, een Kenyaanse advocaat die dertig verdachten verdedigt, gaven j een door hen aan het tribunaal overlegd document vrij waarin jde huidige door Tutsi's geleide Rwandese regering wordt be- i schuldigd van volkerenmoord tegen de Hutu's. JeJMerg van baviaan voor AIDS-patiënt P11 san francisco Artsen hebben vanmorgen in een ziekenhuis in roei San Francisco beenmerg van een baviaan overgebracht in het li- schaam van een AIDS-patiënt. Zij hopen dat daardoor het af- b<|weersysteem van de patiënt beter gaat functioneren. Het is voor het eerst dat beenmergcellen van een dier voor dit doel zijn ge transplanteerd. Bavianen zijn immuun voor de HIV-variant die 4bij mensen AIDS veroorzaakt. op,'Wurger van Regensburg' levenslang jjj münchen Een 57-jarige Beierse huisschilder, bekend als de 'Wurger van Regensburg', is gisteren door een rechtbank in J München tot levenslang veroordeeld wegens de moord op zeven leig vrouwen. In twintig jaar tijd had hij twee prostituées en vijf ou- COIj dere vrouwen vermoord. De man was gokverslaafd en had altijd geldproblemen. Desondanks ontkende hij dat roof zijn motief was. De Regensburger zei dat hij de slachtoffers telkens tijdens ruzies had vermoord om zijn woede op zijn ex-echtgenote af te reageren. —Bezittingen Japanse sekte ingenomen Tokyo» Een Japanse rechtbank heeft gisteren de bezittingen van de Aum Shinri Kyo-sekte in beslag genomen en bepaald dat een harde wet uit 1952 gebruikt zal worden voor een verbod van de 7.01 sekte. De boeddhistische sekte, die zeven jaar geleden door Sho- i«ko Asahara werd opgericht, wordt ervan verdacht een aantal 7,a zware misdaden te hebben gepleegd. In maart hebben leden van de beweging gifgas losgelaten in de metro van Tokyo, waar- bij twaalf mensen omkwamen en 5.500 andere personen ge- 9 wond raakten. Limousine Mussolini voor half miljoen 5 9 londen De Lancia Astura Lungo van de Italiaanse ex-dictator M Mussolini is gisteren in Londen geveild voor ruim een half mil- 8 0 joen gulden. De nieuwe eigenaar bleef anoniem en bracht zijn 6.2 bod via de telefoon uit. De zwarte limousine werd speciaal ge- bouwd voor het bezoek dat Adolf Hitler in mei 1938 aan Italië i!| bracht, om het 'IJzeren Pact' tussen beide landen te beklinken. °'4 Mussolini nam Hitier mee op tochtjes in de auto, die was ge- j tooid met zowel de Duitse als de Italiaanse fascistische symbo len. De internationale vredesmacht (IFOR) in Bosnië VS: 20.000 militairen, plus troepen uit Rusland (2000), Noorwegen (1000), Turkije (1000), Zweden (900), Denemarken (800), Polen (700), Hongarije (500), Letland (150). Litouwen (30) en Estland (30) Safes Groot-Brittannië Sector Zuid-West hoofdkwartier: Gornji Vakuf Groot-Brittannië: 13.000 militairen, plus troepen uit Nederland (2100), Canada (1000), Pakistan (3000). Tsjechische Republiek (850) Maleisië (1600). Frankrijk Frankrijk: 8000 militairen, plus troepen uit Italië (2300), Spanje (1250), België (1000), Portugal (900) en Luxemburg (20). De door de NAVO geleide Implementation Force (IFOR) bestaat uit zo'n 60.000 militairen. Het algemeen hoofdkwartier is in Sarajevo. Duitsland levert 4000 troepen die in Kroatië worden gelegerd. zich moeten terugtrekken Corridor bij Brcko wordt nog betwist. Serviërs willen corridor Oerbreden. Bosnische regering wil controle over de stad. Internationale commissie moet zich over dit probleem buigen. De stad komt in zijn geheel onder het bestuur van Bosnische meerderheid. Acht kilometer brede corndor moet moslim-enclave Gorazde met Sarajevo verbinden. Bosnisch-Sen'ische leiding eist voor Sarajevo dezelfde status als Mostar PARUS Rtr-DPA-AFP De Servische inwoners van Sarajevo die ook onder be stuur van de Bosnische regering in de stad willen blijven, krijgen bescherming. Die toezegging kreeg de Bosnisch- Servische leider Nikola Koljevic naar eigen zeggen giste ren bij de ondertekeningsceremonie van het akkoord van Dayton. Bildt, aan de Servische wijken van de Bosnische hoofdstad. De Bosnische Serviërs wijzen de hereniging van Sarajevo, zoals vastgelegd in het vredes akkoord, van de hand. Verzeke ringen van de kant van de Bosnische regering dat die hun rechten zal respecteren, hebben hen tot nog toe niet kunnen overtuigen. De Servische leider Slobodan Milosevic maakte gisteren van de gelegenheid gebruik de Ser viërs in Sarajevo op hun beurt gerust te stellen. Zij hoeven vol gens hem niet voor hun lot te vrezen onder de door moslims „Voor de Serviërs in Sarajevo zijn twee dingen belangrijk: het feit dat ze niet uit de stad hoe ven te vertrekken en de garantie dat ze veilig zullen zijn", aldus de Bosnisch-Servische vice-pre sident. Hij verklaarde dat hier mee het meest ingewikkelde probleem bij de uitvoering van het vredesakkoord gisteren al was opgelost. Koljevic voegde er aan toe dat de uitwerking van de details zal plaatsvinden tij dens een bezoek van medewer kers van het team van de EU-af- Bosnië, Carl geleide Bosnische regering. „Er is geen ruimte voor angst of zorgen", aldus Milosevic in een uitzending van de Servische te levisie, kort na de onderteke ningsplechtigheid. De Servische leider riep de Sarajevo-Serviërs op in termen van vrede te denken en de oor log te laten voor wat die is. Hij drong er bij de inwoners van de Bosnische hoofdstad op aan vertrouwen te hebben in de Ser vische leiders en in de interna tionale gemeenschap. De Bosnisch-Servische leiding eist voor de Serviërs van Saraje vo behalve veiligheid ook ver gaande autonomie. De leiders eisen dezelfde vrijheid als de Kroaten en moslims hebben in de opgedeelde stad Mostar in West-Bosnië. Dat heeft hun 'mi nister van buitenlandse zaken', Aleksa Buha, gisteren in Parijs gezegd tegenover het Bosnisch- Servische persbureau SRNA. Buha zei dat zijn delegatie als 'minimum-eis' stelt dat het mo del van Mostar in heel Sarajevo wordt doorgevoerd. Mostar is opgedeeld in een Kroatisch en een moslim-deel en heeft een EU-burgemeester. Volgens Buha hebben de deelnemers van de conferentie hem beloofd dat de Serviërs zes tot negen maanden de tijd krij gen rechtstreeks met de Bosni sche regering te onderhandelen over de status van de Servische delen van de stad. De EU-be- middelaar Carl Bildt zei echter dat er geen toezeggingen zijn gedaan over autonomie voor Servisch Sarajevo. Een zekere mate van zelfstandigheid sloot hij niet uit, maar van een Mos- tar-model wilde hij niets weten, zo liet hij tegenover het Zweed se persbureau TT weten. De Noordatlantische Raad zal vandaag de militaire plannen voor de NAVO-vredesmacht in Bosnië definitief goedkeuren. De Raad is het hoogste politieke orgaan van de NAVO. De NAVO zal een vredesmacht van 60.000 man in Bosnië legeren om nale ving van het gisteren in Parijs getekende vredesverdrag af te dwingen. Het wachten is formeel nog op een resolutie van de Veilig heidsraad van de Verenigde Na ties. De Veiligheidsraad is giste ren direct na de ondertekening begonnen met de onderhande lingen over een resolutie waar mee de NAVO opdracht krijgt om het akkoord na te leven. De resolutie geeft de lidstaten het recht een 'multinationale uitvoeringsmacht' op te stellen en 'zulke taken te ondernemen die nodig zijn, inclusief het ge bruik van noodzakelijk gev de vrede Bosi I-Her cegovina na te leven. Groot-Brittannië, de Vernigde Staten, Rusland. Duitsland en Frankrijk, de leden van de con tactgroep voor Bosnië, hebben de uit vijftien leden bestaande V-raad een document voorge legd waarmee de vredestaken in Bosnië van de VN worden over gedragen aan de NAVO. De Fransen waren in gebied in handen van het Bosnische regeringsleger bezig met een missie, juist op verzoek van dat zelfde Bosnische leger. De Fran se helikopter was op zoek naar een groep moslim-militairen die worden vermist in de Treka- vica-bergen. Waarschijnlijk hebben de Bosnische militairen ook een raket afgeschoten op de helikopter. Dat bericht is nog niet bevestigd. Het Bosnische leger heeft giste ren een Franse VN-helikopter Qnder vuur genomen. Het toe stel werd even ten zuiden van Sarajevo door vier kogels ge raakt, zo hebben VN-medewer kers bekendgemaakt. VN- woordvoerder Chris Vernon kondigde aan dat de Franse commandant van de vredes macht bij Sarajevo om ophelde ring zal vragen bij het Bosnische leger. PKK-leider hoopt op onderhandelingen den haag »anp(Cn minste 30.000 mensen het leven heeft gekost. De aankondiging komt vlak na de bekrachtiging van het Europese Parlement van een douane-unie met Turkije en vóór de algemene verkiezingen die op 24 december in Turkije worden gehouden. I)c Koerdi sche leider hoopt dat een toe komstige Turkse regering be reid zal zijn met de PKK te on derhandelen. Hij verwacht daarnaast van de Europarle mentariërs dat ze zich niet al leen in woord maar ook in daad inzetten voor een oplos sing van de kwestie Koerdis- De leider van de Koerdische Arbeiderspartij (PKK), Abdul lah öcalan, heeft een eenzijdig staakt-het-vuren afgekondigd in Turldje. De PKK voert een bloedige guerrilla-oorlog in oostelijk Huidje. PKK-strjjders zullen volgens hem vanaf van daag alleen nog uit zelfverde diging optreden. öcalan zei gisteravond in een interview voor een Koer disch satelliet-televisiestation dat hij bereid is met iedereen te praten over een politieke oplossing voor de Koerdische kwestie, die in Turkije al aan Opstandelingen veroveren op één na grootste stad moskou hans de bruijn correspondent l'l n de opstandige Russische 5. leelrepubliek Tsjetsjenië woe- len sinds gisteren de zwaarste 13' jevechten sinds maanden. Na- 2.tiat aanhangers van de opstan- lige leider Doedajev gisteren 0[ joedermes, de op één na groot- ;te stad, grotendeels verover- 2' len, bezetten ze afgelopen ïacht delen van Oersoes- tartan in de buurt van de ïoofdstad Grozny. Aan Russi- iche zijde zijn al tientallen do- len en gewonden gevallen. 00 3ver slachtoffers aan >5 Tsjetsjeense kant is niets be lonend. Het Russische opperbevel in "Tsjetsjenië zei dat het gaat om een provocatie van extremisten het doel de verkiezingen in /ar te schoppen. De Russen 27. lebben speciale eenheden naar jj iet strijdtoneel gedirigeerd. 'ijGoedermes is omsingeld. Vol gens Russische schattingen zouden zich ongeveer zeshon derd gewapende aanhangers van Doedajev in de stad bevin den. Over de toestand rond Oersoes-Martan was vanmor gen nauwelijks betrouwbare in formatie te verkrijgen. Het pers bureau Itar-Tass meldde uit mi litaire kringen dat de Russische strijdkrachten tegenaanvallen voorbereiden. De acties van de Tsjetsjeense strijders kwamen nadat in Tsjetsjenië de stembureaus open waren gegaan. Gezien de moeilijke situatie hebben de kiezers niet één dag, maar tot zondag de tijd om hun stem uit te brengen. De Tsjetsjenen kun nen een nieuwe regionale mi nister-president kiezen en één afgevaardigde voor de Doema, het parlement, in Moskou. De opkomst op deze eerste dag was buitengewoon laag. De opstandelingen zijn fel tegen deze verkiezingen, die ze be schouwen als een schijnverto ning om een vazal van Moskou aan de macht te helpen. Hun leider Doedajev en de meer ge matigde Tsjetsjeense politicus Chasboelatov hebben gewaar schuwd voor nieuwe gevechten op grote schaal indien Moskou de verkiezingen niet afgelastte. President Boris Jeltsin wilde daar echter niets van weten. De Tsjetsjenen eisen onafhankelijk heid, Moskou wil niet verder gaan dan een bepaalde vorm van autonomie. December vorig jaar mar cheerden Russische troepen het opstandige gebied binnen om een einde te maken aan de een zijdig uitgeroepen onafhanke lijkheid. Een jaar later hebben ze het gebied nog steeds niet onder controle. Vele duizenden, meest burgers, hebben hun le vens in deze burgeroorlog verlo ren. Honderdduizenden zijn dakloos geworden. «"Van Mierlo gaat het lot van Ogoni-volk aankaarten n paul koopman Als het gaat om de krachtige bestrijding van.de 38' ;eorganiseerde drughandel kunnen Frankrijk en 59 jroot-Brittannië nog een voorbeeld nemen aan 90Nederland. Premier Kok heeft de Europese top, 5!* vandaag in Madrid begint, aangegrepen voor löfleze plaagstoot. Die is vooral bedoeld voor de president Chirac, die de afgelopen maan- ien steeds het Nederlandse drugbeleid hekelde. 39 In een brief aan alle Europese regeringsleiders 7 schrijft Kok dat hij het recente Frans-Britse initia- '9 ief voor een gezamenlijke actie tegen de drug- -:i naffia in het Caribisch gebied van harte onder steunt. Maar hij neemt de gelegenheid te baat om j-tie collega's er fijntjes op te wijzen dat Nederland 'g tl jaren op dit terrein actief is. Zo heeft Nederland 37 ander meer een kustwacht opgezet en twee Ori- ingezet rond de Antillen en Aruba, lovendien gebeurt dit in nauwe samenwerking net de Amerikaanse DEA (Drugs Enforcement Vgency). „De afgelopen jaren heeft Nederland zijn in spanningen tegen de georganiseerde drughandel systematisch opgevoerd", aldus Kok aan zijn col lega's. Hij zegt er vertrouwen in te hebben dat ook Aruba en de Antillen willen deelnemen aan het Frans-Britse initiatief dat van 4 december da teert. Overigens bleek premier Major tijdens Koks be zoek aan Downing Street eerder deze maand er niet van op de hoogte dat Nederland nog eilan den in het Caribisch gebied heeft. Volgens een zegsman was Major aangenaam verrast dat Ne derland daar nog actief is. Minister Van Mierlo (buitenlandse zaken) gaat het lot van het Ogoni-volk in Nigeria aankaarten in Madrid. Dat verklaarde de Ogoni-activist Owens Wiwa op een persconferentie gisteren in Den Haag. Owens Wiwa is de broer van de schrij ver Ken Saro-Wiwa, die vorige maand met acht medestanders is opgehangen door het militaire regime van Nigeria. In februari begint een proces tegen negentien andere activisten, die eveneens zijn beschuldigd van moord op vier regeringsge zinde Ogoni's. MjÊfLi -'ü moskou Een Russische dakloze zoekt, gedreven door honger, tussen het vuilnis naar iets eetbaars in een voorstad van Moskou. Als de Russische premier Tsjemomyrdin gelijk heeft, hoeft de man volgend jaar misschien niet meer uit vuilnisbakken te eten. De premier zei gisteren op een persconferentie dat hij voor volgend jaar voor het eerst weer economische groei verwacht. foto reutfr n nuusenburg Gistermiddag werd de uitslag van de enquête onder de rond 81.000 I DP leden bekendge maakt, Van de 43 procent die daaraan deelnam was ruim 63 procent vóór de 'Grote Alluis teraanval'; een kleine 36 pro cent was tegen het plan, waai mee de regering de geormnl seerde criminaliteit heter denkt te kunnen bestrijden. De partij leiding had gezegd het resultaat bij een deelname van meer dan 25 procent als bindend te be schouwen. Tijdens een persconferentie die veelzeggend genoeg in haar departement en niet op het FDP-bureau in Bonn plaats vond, lichtte de geëmotioneer de ex-minister haar besluit nog eens toe. „Ik kan een standpunt dat ik uit volle overtuiging af wijs niet verdedigen en verte genwoordigen. Daarom heb ik de bondskanselier gevraagd mijn ontslag te aanvaarden." In een interview waarschuwde ze voor de verrechtsing van de FDP en zei ze te vrezen dal de partij afglijdt naar het rechts populisme van de Oostenrijkse demagoog Haider. correspondent De Duitse minister van justitie, de liberale S. Leutheusser- Schnarrenberger is gisteren af getreden. Ze deed dit uit onvre de met de 'ruk naar rechts' die haar partij, de FDP, heeft ge maakt door hun fiat te even aan een plan dat het afluisteren van criminelen mogelijk maakt. Ze wordt opgevolgd door de staats rechtgeleerde Schmidt-Jortzig uit Kiel die pas een jaar lid is van de Bondsdag. Leutheusser-Schnarrenber- ger, FDP-minister in de coalitie met de CDU van bondskanse lier Kohl, heeft daarmee woord gehouden. Toen de FDP-top af gelopen zomer besloot de basis te raadplegen over dit omstre den plan van de regering, de zo genoemde 'Grote Afluisteraan- val', had ze aangekondigd af te treden wanneer de achterban ermee akkoord ging. Met het electronisch afluisteren van de woning van (vermoedelijke) misdadigers wordt volgens Leutheusser één van de grond rechten, de onschendbaarheid van de woning, geschonden. moskou ap-rtr De Russische president Boris Jeltsin heeft er vandaag bij zijn landgenoten op aangedrongen geen krachten uit het verleden aan de macht te laten komen bij de parlementsverkiezingen zon dag. „Het is zeer gevaarlijk dat afgevaardigden van sommige partijen de klok willen terug draaien", verklaarde Jeltsin in een toespraak die vanmiddag op de televisie is uitgezonden. Het staatshoofd noemde een dergelijk streven een 'tragische vergissing'. Gisteren uitte onder anderen Jeltsins invloedrijke lijfwacht zijn bezorgdheid over de parle mentsverkiezingen. „Wij zijn moe van het gevecht met het parlement, beide delen van de macht zouden in één richting moeten gaan", zei Alexander Korzjakov, baas van de presi dentiële veiligheidsdienst en een vertrouweling van Jeltsin. Korzjakov zei te vrezen dat de communisten 'kunstmatig zul len winnen'. „Zij die voor de communisten gaan stemmen komen toch wel naar de stem bureaus, maar zij die niet weten hoe ze zullen stemmen komen Volgens Korzjakov zal de pre sident in februari aankondigen of hij zich kandidaat zal stellen voor de presidentsverkiezingen in 1996. De Russische verkie zingscommissie heeft gisteren de registratie van de conserva tieve politicus Aleksandr Roet skoj geweigerd. Volgens de commissie was de petitie die een 116 man sterke actiegroep voor hem indiende niet volle dig, zo meldt het persbureau ITAR-TASS.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7