'olitie dreigt met aking na advies Binnenland Artsen waarschuwen voor erfelijke bloedarmoede Studenten houden het leuk Controleapparatuur in auto moet gewoon zijn Tien procent banen weg bij Gelderse Papiergroep Nederland helpt Hongaren vechten tegen vervuiling HBO-wachtgelders tegen verslechtering regeling -IDAG 15 DECEMBER 1995 ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diensten amer eens met onderwijs-assistenten haag Basisscholen die onderwijs-assistenten willen aanstel- moeten ten minste 185 leerlingen hebben. De Tweede Ka- met uitzondering van het CDA, ging gisteren.akkoord met ondergrens. In een eerder voorstel lag de grens bij twee- iderd leerlingen. Volgens staatsecretaris Netelenbos moeten cholen zelf uitmaken of ze het extra geld gebruiken voor een lerwijs-assistent of voor een extra leerkracht. Onderwijs-'as- Tnten zijn twintig procent goedkoper dan leerkrachten. Ichting formuleert eisen bromfiets-auto pAAGDe zogenoemde bromfiets-auto (een vierwielige mfiets) moet worden geweercf.van fietspaden. In de bebouw- :om kan de bromfiets-auto op de weg rijden en buiten de be- (wde kom mag het wagentje niet komen. De berijders moe- ouder zijn dan achttien jaar en zijn verplicht een autogordel ragen. Dit heeft de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek fceersveiligheid (SWOV) bekendgemaakt. De stichting formu- de de eisen op verzoek van minister Jorritsma van verkeer. ZJburger niet vervolgd voor ongeval Iv» De rechtbank in Breda heeft gisteren een 20-jarige Til er die in januari een plaatsgenoot doodreed, ontslagen van tsvervolging. Volgens de rechtbank verkeerde de man tij- het delict in panische angst. De Tilburger had het 's avonds de stok gekregen met vier jonge mannen in een personen- Het kwartet zette de achtervolging in op de verdachte, die en met zijn vriendin in een bestelbus reed. Met hoge snel- I werd hij een half uur lang opgejaagd. Op een gegeven mo lt ging een van de achtervolgers aan de bestelbus hangen, nan kwam onder de bus terecht, werd overreden en over- l intig miljoen voor arme Chinezen jHANDe Nederlandse regering gaat twintig miljoen gulden ?n in het bestrijden van de armoede in China. Met dat geld Ie komende vijfjaar worden geprobeerd de produktie in de eelt te verhogen en de gezondheidszorg te verbeteren in het tarme district Huoshan in Centraal-China. Dit heeft minis- onk gisteren in gesprekken met autoriteiten ter plaatse toe- >d. De bewindsman legt een vijfdaags werkbezoek aan Chi- jsvraag voor behoud delen IJsselbrug n» Afscheid nemen van de oude IJsselbrug valt het ge- ïtebestuur van Kampen zwaar. Daarom wordt binnenkort irijsvraag uitgeschreven onder kunstenaars. Zij krijgen de ïlijkheid plannen in te dienen voor een kunstwerk waarin ;en van de Bailey-brug zijn verwerkt. Volgens het college iet jammer zijn wanneer van de brug, die bijna een eeuw het aangezicht van Kampen mede heeft bepaald, na ver ing niets meer over blijft. Onderwijsbonden halen fel uit naar kabinet VELDHOVEN ANP De voorzitters van de CNV-on- derwijsbonden KOV (katholiek) en PCO (protestants-christelijk) hebben gisteren fors uitgehaald naar het kabinet. Het regerings beleid leidt er volgens hen toe dat het concurrentie- en markt denken steeds centraler staat in het onderwijs, waardoor de pe dagogische opdracht in gevaar komt. De bonden uitten hun kritiek tijdens hun jaarvergade ringen in Veldhoven en Lunte- KOV-voorzitter C. van Over- beek waarschuwde dat de kabi netsplannen ertoe leiden dat gemeenten te veel zeggenschap krijgen. „Als deze ontwikkeling doorgaat, dan wordt ons inziens geweld gedaan aan de inspraak mogelijkheden van het perso neel. De gemeente kan hooguit een coördinerende rol krijgen." Voorzitter E. de Jong van de PCO constateerde dat werkne mers in het onderwijs onvol doende op waarde worden ge schat door onderwijsminister Ritzen. Hij houdt er rekening mee dat in de toekomst vaker naar het stakingswapen wordt gegrepen. „De koelere en har dere bedrijfsmatige aanpak die het onderwijs binnensluipt, heeft ook de werknemers veran derd", aldus Van Overbeek. De beide voorzitters waar schuwden dat Ritzen tijdens de komende besprekingen over een nieuwe CAO met een even wichtig pakket maatregelen moet komen, onder meer op het gebied van werkdruk en se niorenbeleid. Het onlangs be reikte CAO-akkoord voorziet in weinig meer dan een loonsver hoging van 1,75 procent. Verde re afspraken zullen tijdens de volgende CAO-besprekingen worden gemaakt. den verwijzen rapport-Albeda naar prullenbak jlitie legt op woensdag 10 januari massaal het werk pit protest tegen het advies van de commissie-Albe- het CAO-conflict met minister Dijkstal bnlandse zaken). De politie gaat dan alleen in bevallen aan het werk. Behalve de staking staat voor jcember een grote demonstratieve bijeenkomst op logramma in de Veemarkthallen in Utrecht. laris. Albeda stelt voor in juli volgend jaar de bestaande onre gelmatigheidstoeslag te vervan gen door een zogenoemde ope rationele toelage. De huidige (vaste) onregel matigheidstoeslag is ongeveer 12 procent van het bruto-loon. Sinds jaar en dag beschouwen de politiemensen dat als 'loon'. Albeda laat ze 60 procent van die toeslag houden. Alleen agenten die in de praktijk op onregelmatige uren werken krij gen een extra toelage. Verder stelt Albeda voor om denkt met het Albeda- iuist een opening van het met de politiebonden iCP, VHMP en ANPV) te RQi gevonden. Volgens de n geeft het advies echter aanleiding om de 5p te schorten." lstj wil de gewone agent-op- 0Njn de toekomst meer geld v0|Verder gaat niemand er achteruit. Dienders die najmoeten leveren, houden r0(jiende zeven jaar hun sa DEN HAAG GPD Tienduizenden allochtonen hebben ziekte geveer zevenduizend van de 130.000 allochtonen drager van de erfelijke bloedarmoede. De komende jaren zal dat aantal mensen stijgen, zo is de ver wachting. De dragers zelf merken overi gens meestal weinig van hun bloedarmoede. Kinderen van wie beide ouders de ziekte heb ben echter des te meer. Zij krij gen een ernstige vorm van bloedarmoede. Ondanks fre quente ziekenhuisopnamen sterven zij meestal voordat ze volwassen zijn. Met een zeer in tensieve behandeling kunnen sommigen ongeveer vijftig jaar worden. In Den Haag sterven naar schatting twee tot vier al lochtone kinderen per jaar aan de erfelijke bloedarmoede. Voor heel Nederland is het beeld on duidelijk. De schattingen lopen uiteen van 'minder dan tien' tot 'tientallen' per jaar. De drie I laagse artsen menen dat huisartsen veel alerter moe ten zijn op erfelijke bloedar moede bij allochtonen. Zij zou den ouders beter moeten voor lichten over de ziekte en over de mogelijke effecten op hun nage slacht. Tienduizenden in ons land wo nende allochtonen hebben een erfelijk bepaalde bloedarmoede. Kinderen van ouders die allebei deze ziekte hebben, sterven vaak voordat zij volwassen zijn. Huisartsen moeten veel alerter zijn op dit probleem. Dit stellen drie Haagse artsen (Middelkoop, Haak en Huis man) in het Epidemiologisch Bulletin. De erfelijk bepaalde bloedarmoede (hemoglobinopathic) komt voort uit een gen-afwijking. De ze komt met name voor bij mensen uit landen rond de Middellandse Zee, Centraal Afrika, het Arabisch schierei land, India. Pakistan. China en Indonesië. Waarschijnlijk is het een soort natuurlijke afweer te gen malaria. Dragers van het afwijkende gen hebben een lichte vorm van bloedarmoede. Een arts die daarvan niet op de hoogte is, schrijft al snel ijzerpreparaten voor. Maar dat helpt niet en bo vendien is te veel ijzer schade lijk voor het menselijk lichaam. Alleen al in Den Haag zijn on- AMSTERDAM GPD utrecht Ruim 2.000 studenten en scholieren heb ben gisteren in Utrecht geprotesteerd tegen het on derwijsbeleid van minister Ritzen. De demonstra tieve optocht door de binnenstad verliep rustig, hoewel de politie na afloop in de hal van het Cen traal Station de handen vol had om een paar hon derd actievoerders van de sporen af te houden. Precies een jaar geleden klommen studenten na afloop van een massale demonstratie in Utrecht op de rails, waardoor honderdduizenden reizigers uren vertraging opliepen. De politie liet dit keer dan ook weinig aan het toeval over. Ze hield in de stations hal zes actievoerders aan wegens belediging, verzet en opruiing. Treinreizigers hebben volgens NS geen vertragingen door de acties opgelopen. De demonstratie was een protest tegen onder meer de invoering van de prestatiebeurs, strengere selectiecriteria en de afschaffing van inspraakorga nen. foto cpd vincent boon Minister overweegt belastingvoordeel minister ligt, worden elektrische auto's straks helemaal vrijge steld van de BPM, waardoor de ze wagens duizenden guldens goedkoper worden. De econometer geeft perma nent aan of iemand zuinig rijdt of niet. Het kost enkele tientjes om de meter in te bouwen. Cruise control zorgt ervoor dat een auto op dezelfde snelheid blijft rijden. Dit zou in alle nieu we auto's standaard moeten worden aangebracht. Volgens de milieuminister kan daarmee vijf tot tien procent brandstof worden bespaard. De Boer gaat ook met stads en streekvervoer overleggen om bussen, auto's en bestelwagens die nu op diesel rijden, over te laten schakelen op LPG. Minister De Boer (milieu) wil ervoor zorgen dat de econome ter en cruise control doodnor maal worden in Nederlandse auto's. Hierover is een akkoord in de maak met de Nederlandse importeurs en fabrikanten van auto's. Ze overweegt een belas tingvoordeel uit te delen aan mensen die deze controleappa ratuur laten inbouwen. Dat zei De Boer gisteren op de jaarver gadering van de RAI in Amster dam. Eerder al kondigde de be windsvrouw aan dat zuinige au to's goedkoper in aanschaf wor den door verlaging van de aan koopbelasting (BPM) met in gang van 1997. Als het aan de per 1 januari 1998 de werkweek te verkorten van 38 naar 36 uur en het loon volgend jaar twee keer met 0,5 procent te laten stijgen. Daarnaast krijgt de poli tie eind van dit jaar een einde jaarsuitkering van 0,2 procent. Tenslotte ziet Albeda mogelijk heden voor een verbeterde af stemming van de arbeidsvoor waarden van uitvoerend- en ad ministratief en technisch perso neel. De Nederlandse Politiebond (NPB) heeft echter geen goed woord over voor het advies-Al- beda. In Hengelo stelde gisteren een boze voorzitter Van Duijn actievoerende politiemensen hardere acties in het vooruit zicht. Het steekt hem vooral dat Albeda de bonden mede de schuld heeft gegeven van het gerezen CAO-conflict. APELDOORN GPD Bij Gelderse Papiergroep in Apeldoorn gaap volgend jaar circa 130 arbeidsplaatsen verlo ren. Dit is tien procent van het totaal aantal werknemers. Het bedrijf wordt gereorganiseerd omdat het dit jaar flink in de ro de cijfers terecht komt. De vak bonden vrezen dat er uiteinde lijk nog meer banen zullen ver dwijnen. Aan gedwóngen ont slagen zal volgens de bonden niet zijn te ontkomen. Het is nog niet duidelijk waar de ontslagen zullen vallen. Alle fabrieken draaien momenteel met verlies, aldus een bestuur der van de Industriebond CNV. De vakbonden hebben gisteren overleg gehad met de raad van bestuur om te komen tot een sociaal plan. Begin volgend jaar worden de onderhandelingen hierover voortgezet. Volgens een woordvoerder van de In dustriebond FNV is een heet hangijzer de mate waarin Gel derse Papiergroep de uitkerin gen van ontslagen medewerkers gaat aanvullen. Eind vorige maand kondigde de leiding van Gelderse Papier groep aan dat het met de on derneming slechter gaat dan van de zomer werd verwacht. £R (5 £EN PtAN VOOR U N ENEKüHETOREN V/IN RI£OM£T£R. l \\WX MiyN P,EEH\E H0O6r <*£&UCP£N. y Brengt de gezondheid ernstige schade toe. k.b. 4.10.1994 Stb.720. 1 hlST ANP grordeel van het Trabantje eslt hij niet roestte en dat iteieen beetje goede wil wel ;ertinnetje in paste. Maar rdelen vielen weg tegen leel: de uitlaatwalmen tweetaktmotor produ- In de Hongaarse tad Boedapest tuffen ze eds rond, de 'Trabies', solidere Wartburgs, pefen Wolga's. Mede dank- en inspanningen van k tand echter wordt de i ding serieus te lijf ge- eidsting voor het leefmilieu ri^apest is enorm. Op war- uliüerdagen is de vervuiling pin te raken. Hoewel de mil aanslagen op het milieu netnvat dan alleen de Hon- thaoofdstad, concentreren ■mftr toch de problemen, n. vee miljoen mensen, een cfcn de bevolking, woont wöpest. t laaanpak van de milieu- tng is vlak na de omwen- 1989 een begin ge- ■st£)e Hongaarse regering deerbij actieve (financiële) enekregen van de Neder- anjegering, tot nu toe zo'n jk.üderd miljoen gulden, lodn werd deze week ver- Shet een door de Neder- v Ambassadeur H. Sondaal ongaarse staatssecreta- h Szentivanyi onderte- voor eco- he samenwerking met riendelijke inslag. morandum richt zich op De Trabantjes die in Boedapest de lucht vervuilen, worden niet meer gemaakt. In het Duitse Zwickau werden dit jaar nog een paar honderd exemplaren klaargemaakt voor de verkoop aan verzamelaars. archieffoto projecten die zowel de econo mische ontwikkeling stimuleren als milieuvriendelijke produk- tiemethoden mogelijk maken. Zo wordt samengewerkt op het gebied van energiebesparing in de industrie en het beperken van de uitstoot van schadelijke gassen. Het gaat daarbij niet al leen om Financiële steun, maar ook om kennisoverdracht. Het ministerie van volksge zondheid, ruimtelijke ordening en milieu is een van de over heidsinstellingen die nauw sa menwerken met de Hongaren. VROM heeft in de afgelopen ja ren tien miljoen gulden gesto ken in diverse projecten. Een voorbeeld daarvan is het plaat sen van schone DAF-motoren in stadsbussen. Binnen tien jaar moeten alle zestienhonderd stadsbussen zo'n motor heb ben. Een belangrijk project, want bijna de helft van de kilo meters die in Boedapest worden afgelegd, komt voor rekening van de bus. De aanslag van het autoverkeer op het milieu in de stad is fors. Hoewel schone bussen een po sitieve invloed hebben, lijkt het een druppel op een gloeiende plaat. Het centrum van de stad wordt dagelijks geterroriseerd door 900.000 auto's en trucks, die gezamenlijk een forse hoe veelheid uitlaatgassen de lucht in stoten. De verplichte milieu - keuringen stellen nog weinig voor, zolang een duidelijk ele ment van willekeur bepaalt dat nieuwe westerse auto's kunnen worden afgekeurd op een wei gerend lampje, terwijl ramme lende Trabantjes wel hun 'groe ne kaart' krijgen, het bewijs van milieuvriendelijkheid. Vooral kinderen worden de du pe van de ongezonde lucht. Uit bloedonderzoeken die in 1988 bij kinderen zijn gedaan, bleek dat bij zestig procent een ge vaarlijk hoog loodgchalte voor kwam. Bovendien lijdt een groot deel van de jeugd aan ast ma of bronchitis. Maar ook volwassenen wordt afgeraden bij smog lange tijd buiten te lopen in het centrum van de stad. Op papier heeft de kwaliteit van de lucht prioriteit van het Hongaarse milieuminis terie en het gemeentebestuur van Boedapest. Maar er is ook kritiek. Andras Lukacs, coördi nator van de Schone Lucht Ac tie Groep, vindt dat de publieke druk op de politiek moet wor den vergroot. „Er zijn geen eco nomische of technische obsta kels, er is alleen een gebrek aan politieke daadkracht. Een aardig voorbeeld van ver betering is te vinden aan de An- drdssyüt, een statige boulevard in het centrum van Boedapest. De 'zesbaanssnelweg' die deze tot voor kort was, is versmald en er zijn fietspaden aangelegd. Hongaarse fietsers zijn hier ech ter zelden te vinden. De enke ling die zich daar wel waagt, doet een mondkapje voor want lood geeft zware benen. DEN HAAG ANP zouden niet op hun uitkering worden gekort. De bijverdienre- geling werd in 1994 drastisch ingeperkt voor nieuwe wacht gelders. Voor oude gevallen geldt een overgangsregeling tot 1 januari. Vanaf die datum moeten wachtgelders opgeven hoeveel uren ze hebben ge werkt, waarna hun uitkering naar rato wordt gekort. De be perking geldt voor vrijwel alle wachtgelders in het onderwijs, maar de HBO-docenten menen dat voor hen een uitzondering van kracht is. Ze beroepen zich op de afspraken die ze eind ja ren tachtig met het ministerie hebben gemaakt. Raadsman Pors van de gedu peerde docenten kan het niet verkroppen dat de overheid haar afspraken niet nakomt en dat zijn cliënten er daardoor ve le duizenden guldens per maand op achteruit gaan. Als de rechtbank in Den Haag de eis toewijst, betekent dat een financiële tegenvaller voor mi nister Ritzen van onderwijs. Hoe groot die precies zal zijn, is volgens een woordvoerster van het ministerie van onderwijs nog niet te zeggen. Wel is dui delijk dat de voorgenomen be perkingen van de wachtgeldre geling Ritzen volgend jaar tien miljoen gulden opleveren. Uitspraak vrijdag 22 decem ber. Ruim honderd oud-docenten uit het hoger beroepsonderwijs hebben gisteren in een kort ge ding geëist dat hun wachtgeld regeling vanaf 1 januari 1996 niet mag verslechteren. Dat ge beurde in Den Haag. De docen ten beroepen zich op afspraken die eind jaren tachtig zijn ge maakt over de mogelijkheid om naast de wachtgelduitkering bij te verdienen tot honderd pro cent van het laatstgenoten sala ris. De betrokken docenten maakten toen gebruik van een wachtgeldregeling voor werkne mers in het 11BO, die ouder wa ren dan vijftig jaar. Oud-minis ter Deetman riep de regeling in het leven om het aantal boven tallige docenten terug te drin gen. Dat was het gevolg van schaalvergroting in het hoger beroepsonderwijs, waardoor het aantal scholen terugliep van 350 in 1986 tot 73 in 1990. In totaal maakten meer dan vijfhonderd docenten van de regeling ge bruik. De betrokken leerkrachten kregen een uitkering van zeven tig procent van het laatstver diende loon en mochten tot hun pensioen zo veel bijverdie nen dat ze op honderd procent van hun oude salaris konden uitkomen. Die extra verdiensten Vereniging mag niet /.eggen dat middel niet werkt AMSTERDAM ANP De Vereniging tegen de Kwak zalverij mag niet zeggen dat ho- meopatische produkten niet werken. In het bijzonder geldt dat voor uitspraken over het wrijfmiddel SRI. gelei van fabri kant VSM. Evenmin mag de or ganisatie melden dat de gelei niet aan de (Duitse) veiligheids normen voldoet. Het hof in Amsterdam heeft dit gisteren in hoger beroep be paald, nadat de rechtbank de uitlatingen van de vereniging eerder als toelaatbaar had be oordeeld. Aanleiding voor de rechtszaak waren een publikatie in het far maceutisch Weekblad van eind '94 en de publikaties en uitzen dingen die daarop volgden. Voorzitter Renckens en secreta ris De Vries van de vereniging schreven dat 'de bestseller SRI. gelei' een dubieus produki is en dat homeopatische middelen volstrekt onwerkzaam en nutte loos zijn. Vooral de bewering dat het wrijfmiddel kankerverwekkende stoffen bevat, zat fabrikant VSM dwars. De gelei bevat weliswaar een bestanddeel dat bij abnor maal grootschalig inwendig ge bruik bij ratten kankerverwek kend is gebleken, maar dat risi co is niet aangetoond bij uit wendig gebruik door mensen. Het produkt voldoet aan de Duitse normen.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3