Justitie maakt niet zoveel vormfouten Kamer verdenkt Jorritsma van 'dubbele agenda' 11 Feiten &Meningen Europese Unie verliest greep op Turkije Aftrek verhuiskosten in beweging Volkstelling VRIJDAG 15 DECEMBER 1995 De kritiek loog er niet om. Turkije martelt er nog steeds op los. Van mensenrechten lijkt het land nog nooit te hebben gehoord. Ver dwijningen en martelingen komen nog re gelmatig voor. Zelfs kinderen worden met elektrische schokken bewerkt. Gijs de Vries, leider van de liberalen, wond er bepaald geen doekjes om. Toch stemde hij woensdag evenals de meerder heid van de europarlementariërs in met toelating van Turkije tot.de douane-unie van de Europese Unie. Een belangrijke stap op weg naar een volledig lidmaatschap van de EU. Veel parlementariërs haastten zich om er op te wijzen dat zij het niet eens zijn met de vaak wrede aanpak van de Turkse regering en het leger. De volksvertegenwoordigers konden echter niet anders. Zeiden ze. Op 24 december zijn er parlementsverkiezin gen in Turkije. Als het Europees Parlement deze week had besloten om Turkije voorlo pig buiten de deur te houden, dan zou dat de fundamentalisten in de kaart hebben ge speeld. In dat gevaJ zou Turkije 'verloren' zijn geweest voor het vrije Westen. De parlementariërs vertolkten daarmee de rol van een reusachtige papegaai, die de Turkse premier (giller voor hen in gedach ten had. Tijdens het lobbyen gebruikte zij de afgelopen maanden exact dezelfde argu menten als de Europese politici om toch vooral maar tot vrijere handel met de Eu ropese Unie te komen. Begin dit jaar werd Turkije nog buitenge sloten. I let moest eerst maar eens in het woordenboek opzoeken wat het begrip mensenrechten betekent. Daarna zijn Qiller en haar regering zich vooral op papier gaan bezighouden met de medemens. Het om streden artikel 8 in de anti-terreurwet werd aangepast. Verder werd de grondwet her vormd. Met zijn echter niet meer dan kos- metische veranderingen geweest. Van vrij heid van meningsuiting is nog altijd geen sprake. Het debat in Straatsburg over het al dan niet toelaten van 'Turkije tot de doua ne-unie werd door de Turkse staatstelevisie rechtstreeks uitgezonden. De reportage werd echter onderbroken toen de de men senrechten en de Koerden ter sprake kwa men. Als je Koerd bent en dan ook nog eens een pleidooi houdt voor overleg tussen de regering en de Koerdische Arbeiderspartij PKK kun je het in 'Turkije helemaal verge ten. Intellectuelen die zich daaraan hebben 'schuldig' gemaakt, zitten nog altijd vast. Oproepen van PKK-leider, öcalan, om voor de Koerden over autonomie ol een federatie te praten, zijn steeds met militaire acties beantwoord. Door Turkije voorlopig nog in de wacht kamer te laten plaatsnemen, had de Eu ropese Unie druk kunnen blijven uitoefe nen op (filler c.s. In plaats daarvan liet zij zich leiden door overdreven angst voor de Welvaartspartij die tijdens de gemeente raadsverkiezingen zo'n twintig procent van de stemmen haalde. Gemakshalve wordt övër het hoofd ge zien dat Turkije juist zelf het fundamenta lisme in de hand werkt door de hang naar vrijheid van de Koerden hardhandig te on derdrukken. Kortgeleden beschuldigde Hu- man Rights Watch, de Amerikaanse organi satie voor de mensenrechten, het Turkse le ger nog van het gebruik van wapens van de Verenigde Staten en de NAVO in de strijd tegen de PKK. Het is een van de vele klach ten aan het adres van regering en leger. Aan het Europees Parlement is dat echter allemaal voorbijgegaan. Turkije mag er op los blijven martelen, zolang het maar niet fundamentalistisch wordt. HAARLEM JAN PREENEN Op zich is het nog wel voor te stellen: een minister die weigert 'met het zwaard in de nek' te moeten onderhandelen. Minis ter Annemarie Jorritsma (ver keer en waterstaat) gebruikte die term begin deze week tij dens het debat over de verzelf standiging van de NS. Ze weigert onder druk van de Tweede Kamer snel een deal te sluiten over de onrendabele lij nen. Er zijn te veel belangen en te veel miljoenen mee gemoeid om dat zomaar even te beslui ten. De Tweede Kamer weigert echter in te stemmen met die verzelfstandiging zolang niets is geregeld over de onrendabele lijnen. Of zoals oppositieleider Paul Rosenmöller (Groen Links) hel verwoordde: „Als je daar nu al ja tegen zegt, heb je niets meer om behoud van de onren dabele lijnen af te dwingen". Een klassieke patstelling dus, waarbij de minister klem is ge raakt tussen een ferm geloof in de blauwe ogen van NS-direc- teur Den Besten en het funda mentele wantrouwen van de Kamer. Jorritsma heeft als liberaal een vrijwel grenzeloos vertrouwen in de goedheid van de onderne mende medemens. Volgens die visie hebben de NS absoluut niet de intentie onrendabele lij nen zomaar van de hand te doen. Al was het maar om de concurrentie (nu nog de bus, maar als het aan de minister ligt straks ook regionale spoorweg maatschappijen) niet in de kaart te spelen. Om dezelfde reden hebben de NS volgens de minister geen baat bij een exorbitante verho ging van het treinkaartje. Een ondernemende NS die met for se prijsverhogingen de klant de trein uitjagen, Jorritsma kan het zifh niet voorstellen. En inder daad, Den Besten wil best toe geven dat dat niet de bedoeling is. De Kamer denkt er echter heel anders over. Veel geloof in con currentie als middel de onren dabele lijnen te handhaven, heeft ze niet. Waarom zou een andere vervoersmaatschappij dan de NS die lijnen wel willen rijden, als er geen droog brood mee valt te verdienen? Dat kan alleen als er een flinke pot geld naast staat, of als flink in fre quentie, materieel en personeel wordt gesneden. De reiziger is daarvan de dupe, en afgewacht moet worden wat het rijk daar mee opschiet. En wat de tarie ven betreft: wie garandeert dat de NS straks niet het kaartje met gemiddeld 6,5 procent ver hogen? De Kamer wil beide onderwer pen gewoon 'dichtgeregeld' zien, en niet afhankelijk zijn van de luimen van het voormalige staatsspoorbedrijf. De reiziger is immers ook een kiezer en als hij de trein verkiest boven de files dient hij te worden beschermd. Het beroepsmatige wantrouwen van de Tweede Kamer werd de ze week gevoed door de berich ten over rapporten waarvan ze wel het bestaan, maar niet de exacte inhoud kende. Toen de Kamer na fors aandringen die gegevens alsnog kreeg, ont stond het vermoeden dat Jorri tsma ook om andere redenen nog geen overeenkomst met de NS wil sluiten. De minister streeft naar de vor ming van regionale spoorweg maatschappijen, die de NS con currentie moeten aandoen. Nog geen twee weken geleden ech ter werd ze door de Kamer bij haar voorstel om vervoersbe drijven onderling te laten con curreren, fors aan banden ge legd. Eerst moeten alle prakti sche problemen maar eens op een rijtje worden gezet, daarna zien we wel verder, vond de ui terst kritische Kamer. Dat duurt op zijn minst een halfjaar. Dat Jorritsma de NS geen mil joenen wil betalen voor de on rendabele lijnen zou alles heb ben te maken met haar ver wachting dat die goedkoper be houden kunnen blijven met de regionale concurrentie. Alleen zit ze met het probleem dat de Kamer daar nog niet mee heeft ingestemd. Sluit ze nu een deal met de NS dan geldt die zeker tot het jaar 2000, terwijl de marktwerking na een eventueel 'ja-woord' van de Tweede Ka mer mogelijk al over iets meer dan een half jaar kan ingaan. Verzelfstandiging van de NS pri ma, maar die onrendabele lij nen volgen later wel, is daarom haar parool. Het ministerie van verkeer en waterstaat ontkent deze visie in alle toonaarden. De kamerleden beginnen er echter steeds meer van overtuigd te raken dat het 'zwaard in de nek' van de mi nister van heel andere orde is dan een puur financiële. Tenzij de minister voor de hervatting van het debat alsnog met een fraaie deal met de NS komt. DEN HAAG KOOS VAN WEES Ann&marie Jorri tsma Het beeld van het openbaar ministerie als een maar aanklungelend apparaat dat voortdurend zware criminelen op vrije voeten stelt vanwege vormfouten, klopt niet met de werkelijkheid, verzuchtte mi nister van justitie Sorgdrager in de Tweede Kamer bij de be handeling van een wetswijzi ging die erop gericht is het aantal vormfouten terug te dringen. Het valt inderdaad nog wel mee met de vormfou ten, al is elke nalatigheid van Justitie er natuurlijk een te veel. GIJSSCHREUDERS juridisch medewerker Vorig jaar werden op een totaal van ruim 87.000 strafzaken 298 verdachten op vrije voeten gesteld wegens fouten in de tenlas telegging. Een bijzonder klein percentage dus. Toch bestaat de indruk dat om de ha verklap zware criminelen grijnzend de rechtszaal verlaten als profiteurs van de zo veelste blunder van Justitie. De onvrede bij het publiek is begrijpelijk. Het is in strijd met het rechtsgevoel als ver dachten van ernstige vergrijpen vrijkomen om puur formele redenen. Pal na elkaar deden zich recent weer twee spraakmakende gevallen voor. De Edese py romaan, veroordeeld door de rechtbank, kon in afwachting van zijn hoger beroep niet in voorlopige hechtenis blijven, omdat het openbaar ministerie had vergelen ver lenging van de gevangenhouding te vorde ren. En een man uit Almere die wordt ver volgd wegens drie verkrachtingen, moest wegens een soortgelijk verzuim van de jus titie in Zwolle voorlopig op vrije voeten worden gesteld. Als een procedurefout, zoals in deze geval len, leidt tot het einde van het voorarrest, betekent dat niet het einde van de strafzaak. De indruk dat de verdachten de dans ont springen, is volkomen misplaatst: zij wor den gewoon verder vervolgd en veroor- Een van de vele panden die de Edese pyromaan in brand stak, was een bandenloods. deeld. Alleen kunnen zij - tot verontwaardi ging van de slachtoffers - het vonnis in vrij heid afwachten. Anders zit het met fouten in de tenlastelegging: die kunnen leiden tot vrijspraak of ontslag van rechtsvervolging. Telkens als een vormfout de aandacht trekt, krijgt het vertrouwen in de rechtshandha ving een knauw. Het openbaar ministerie is, met de verhoren in de IRT-enquète vers in het geheugen, toch al geen toonbeeld van geloofwaardigheid en gezag. De oorzaak van de vormfouten is meestal gelegen in de verbrokkelde structuur van het OM en in de gebrekkige interne controle. Op administra tief gebied laat Justitie nogal eens steken vallen als gevolg van de grote werkdruk en onvoldoende capaciteit. De snelle uitbrei ding van het justitie-apparaat brengt veel nieuw, onervaren personeel met zich mee. Voor de kwaliteit is dit niet bevorderlijk. Het antwoord van de wetgever heeft inmid dels in het staatsblad gestaan: verandering van de spelregels. Voortaan krijgt de rechter de bevoegdheid tal van fouten van het openbaar ministerie glad te strijken, zodat heel wat blunders geen gevolgen meer zul len hebben. De kans op vrijspraken of ont slagen van rechtsvervolging als gevolg van een vormfout wordt met deze wetswijzi ging, die op 1 januari 1996 ingaat, vanzelf kleiner. Voortaan kunnen fouten in de tenlasteleg ging worden hersteld ook nadat de officier van justitie zijn requisitoir heeft gehouden, dus zelfs nog tijdens de behandeling in ho ger beroep. Er staat bijvoorbeeld een ver keerde datum in de dagvaarding. Of een verdachte wordt ervan beschuldigd links van de weg tegen een boom te hebben ge reden, terwijl het rechts van de weg was. Of er is diefstal len laste gelegd, maar dat moest heling of verduistering zijn. Zulke fouten leiden er met ingang van volgend jaar niet meer toe dat een rechtszaak stuk gaat. Bovendien wordt in de wet vastgelegd welke gevolgen de rechtbank aan sommige vormfouten kan verbinderl. Deze wijzigingen in het uit 1926 daterende Wetboek van Strafvordering waren aanvan kelijk uitdrukkelijk bedoeld om de publieke opinie gerust te stellen. Maar dat effect valt niet te verwachten. De maatschappelijke onvrede heeft eerder te maken met gevoe lens van onveiligheid dan met de procedu res in het strafrecht. De verandering van de spelregels heeft ook kritiek uitgelokt. Vol gens de Orde van Advocaten krijgen slordi ge officieren van justitie nu een vrijbrief voor het begaan van slordigheden. Als mis slagen van Justitie er niet meer toe doen, verdwijnt de kwaliteitsprikkel, aldus de ad vocatuur. Volgens de advocaten komt de verandering neer op het verzetten van de BELASTING BELICHT De fiscale behandeling van verhuiskosten staat weer sterk in de belangstelling door een aantal voor de belastingbetaler gun stige rechterlijke uitspraken. Wanneer ie mand die in Maastricht woont een baan krijgt in Groningen en daarom naar deze laatste stad verhuist zal niemand raar op kijken als diegene zijn verhuiskosten mag aftrekken. Anders wordt het als bijvoor beeld iemand die in Haarlem woont in Amsterdam gaat werken. De afstand Haarlem-Amsterdam is circa twintig kilo meter. Een verhuizing lijkt dus niet echt noodzakelijk. Maar als die persoon toch besluit te verhuizen, zijn dan de gemaak te verhuiskosten aftrekbaar? De Hoge Raad heeft in 1993 in het zoge heten 'tien-kilometer-arrest' beslist dat als men op een niet ongebruikelijke af stand van de nieuwe arbeidsplaats woont, uitsluitend recht op aftrek bestaat als de nieuwe woning binnen een afstand van tien kilometer van het werk is. In ons voorbeeld moet de nieuwe woning in Amsterdam dus op niet meer dan tien ki lometer van het werk liggen. Hier zal in de meeste gevallen aan zijn voldaan. Daarnaast moet de belastingbetaler be wijzen dat de verhuizing te maken heeft met de nieuwe dienstbetrekking. Ver huist men alleen om persoonlijke rede nen, bijvoorbeeld omdat men Amster dam zo'n gezellige stad vindt, dan gaat de aftrek niet door. Een probleem ontstaat vaak wanneer men niet gelijk na het vinden van de nieuwe baan verhuist, maar pas na een paar jaar. Voor de belastingbetaler wordt het dan moeilijk om te bewijzen dat de verhuizing verband houdt met het nieu we werk. Toch zijn er vaak goede rede nen om later te verhuizen. De meeste mensen kijken in het begin namelijk eerst de kat uit de boom. Is de baan wel wat ze willen? Daarnaast moet vaak eerst de proeftijd worden afgewacht of wordt de baan pas na een jaar omge zet in een vaste dienstbetrekking voor onbepaalde tijd. Ook is. vooral in de Randstad, niet snel een (betaalbare) wo ning te vinden. De belastingrechter blijkt gevoelig te zijn voor dergelijke argumenten. Dit merkte een vrouw die als personeelsconsulent in dienst was getreden bij een nieuwe werk gever. Ze woonde op 27 kilometer af stand van haar nieuwe baan en pas drie jaar later verhuisde ze naar een woning op twee kilometer van haar kantoor. De belastinginspecteur weigerde de aftrek van de verhuiskosten. Volgens hem hield de verhuizing niet voldoende verband met de nieuwe baan. De vrouw had echter gelijk na het ver strijken van haar proeftijd een makelaar opdracht gegeven om een passende wo ning te zoeken en daarnaast stond als een paal boven water dat er voor de vrouw grote voordelen waren om dicht bij haar werk te wonen. De aftrek werd door de rechter alsnog toegestaan. In een ander geval werd de aftrek gewei gerd nadat de belastingbetaler pas na zes jaar een nieuwe woning vond. Omdat in de regio waar de belastingbetaler naar toe verhuisde de woningen niet voor het oprapen lagen, het ontslag van diverse collega's overhaaste stappen onverstan dig maakte en de gemeente eerst weiger de om een woonvergunning af te geven, mocht de belastingbetaler toch zijn ver huiskosten aftrekken. De conclusie die men uit deze uitspraken kan trekken is dat ook wanneer men pas na enkele jaren na de aanvaarding van een nieuwe dienstbetrekking verhuist, af trek van de kosten mogelijk is. Heeft men namelijk goede redenen voor de late ver huizing dan zal de belastinginspecteur de aftrekpost moeten accepteren. ARCh n 1 doelpalen door de arbiter, de rechte!611 dens de wedstrijd. 3P De nieuwe mogelijkheden voor Justjw vormfouten te herstellen, hebben o\r niets van doen met de procedure vol lenging van de voorlopige hechtenis 31 het in de zaak van de Edese pyroma|m' draait. Wel is inmiddels een wetsvoq161 ingediend om de voorlopige hechtet een vonnis van de rechtbank autom) zestig dagen te laten doorlopen. Hiek zou de vrijlating van de pyromaan hinderd. De angst dat de pyromaan opnieuw nu hij tijdelijk vrij is, lijkt overdreven identiteit is bekend, de politie kan hjST serveren en zodra hij een pink verke weegt, ontstaat een nieuw feit op gron waarvan hij weer kan worden ingeslt Ji De opschudding over de vormfouteiee soms veel weg van stemmingmakertin rd< Ie. I JERUZALEM En het geschied de dezer dagen dat er een bevel minister-presi dent, dat het ge hele rijk moest worden inge schreven. Dus verscheen er een jongeman aan de deur om een vragenlijst af te leveren van het centrale bureau voor de statis tiek. Onder keizer Augustus wa ren er nog geen andere manie ren om bevolkingsgegevens te registeren dan een massale tel ling. Maar waarom het anno 1995 in Israël nog steeds zo moet, is me eerlijk gezegd een raadsel. Zevenduizend tijdelijke werk krachten bezorgen de formulie ren. Daarna zijn drieduizend ambtenaren nog eens anderhalf jaar in de weer om de resultaten te boekstaven. Het kost de be lastingbetalers ruim tachtig mil joen gulden om hun overheid te vertellen hoeveel kinderen ze hebben, of ze een magnetron bezitten of op een houtvuur ko ken en hoeveel kleuren-TV's er in hun h.uis staan. Zou het niet simpeler, sneller en goedkoper zijn een bureau voor markton derzoek in te schakelen? Bijbelse tijden daargelaten, liet de bevolking van Israël zich in 1948 het stichtingsjaar van de staat voor het eerst tellen. Dat was een serieuze zaak. Zo serieus, dat er een uitgaansver bod voor werd ingesteld. Zeven uur lang waren de straten leeg en verlaten. Ondertussen gin gen 14.000 tellers van deur tot deur. Meewerken aan de census was en is wettelijk verplicht, wat niet wil zeggen dat er ooit weige raars op water en brood zijn ge zet. Een kleine groep vrome jo den baseert haar boycot trou wens op de bijbel, die een cen sus onder joden zou verbieden. „Satan keerde zich tegen Israël en zette David aan Israël te tel len", staat er in 1 Kronieken 21: 1. Davids volkstelling mislukte jammerlijk, onder meer door te genwerking van zijn ambtena ren. Als loon voor zijn zonde mocht hij daarna kiezen uit drie nogal onaantrekkelijke straffen: het volk zou worden getroffen door de pest, door hongersnood of door een vijandelijke slacht partij. David koos de pest, om dat hij meende dat het beter is in handen te zijn van God 'Want zijn barmhartigheid is zeer groot' dan ten prooi te vallen aan de wraakzucht van mensen. Maar Gods barmhartigheid ging niet ver genoeg om te voorko men dat 70.000 weerbare man nen aan de gevreesde ziekte be zweken. Ook hief de verderfen gel zijn zwaard op boven Jeru zalem. „Maar zodra hij daarmee begon, zag de Here het, en het onheil berouwde hem", staat er in Kronieken. Niets menselijks is God vreemd. De religieuze boycotters vor men maar een kleine minder heid. De meeste rabbijnen oor delen dat alleen het tellen van joden als groep is verboden. En omdat de census geen onder scheid maakt tussen joden, moslims en christenen (de vraag 'Welke godsdienst belijdt u'? komt op het formulier niet voor) hebben ze de opefen sjerve rklaard. ei Er waren aanvankelijk ian raëliërs die zich tegen din: telling verzetten, zij het; angst voor de verderfeni dicale kolonisten en leiijsti rechtse actiegroepen ri^ap publiek op hun formulioei in te leveren om zo te pin ren tegen het autonomy a; koord met de Palestijnam na de moord op Yitzhhao- besloten ze deze vreem&r van verzet op te geven, ve Het ziet er nu naar uit dn mon Peres zal slagen wiap ning David het moest laa weten. En met de straf rnp zonde kon het wel eensi 1 len. Tegen de pest bestDe middels remedies en deer lende supermarkten en?k huizen maken een honjep nood onwaarschijnlijk.ïd over de slachtpartij dodn vijanden. Maar heeft Shei Peres ons geen nieuw Mit Oosten beloofd? or

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2