Kerstboom laten staan om jaar lang in huiskamer te Invulling kerstsfeer krijgt steeds meer een individueel accent Kerst Kerststalletje hoort erbij December maand van bijzondere feesten IDAG 15 DECEMBER 1995 27 esignballen in kerstboom oor, ze zijn er echt: design- en voor in de kerstboom, ïdgeblazen doorgroothe- als Alessandro Mendini, idio Gunnelli, Maria Chris- Hamel en de Nederlandse verper Bd Annink. Vanaf staande zaterdag toont de terdamse Kunsthal een be- eiden hoeveelheid kunst en uit de collectie van de tse designfabrikant Antho- eQuartett. e firma gaf een aantal raanstaande ontwerpers de racht zich te buigen over uiterlijk van de traditionele itbal. Zij hebben ieder hun in creatie uit mondgebla- glas vervaardigd. Die vor- met elkaar de tentoon- ling 'Kunst met ballen', leiding is het 150-jarig be- n van de kerstversiering, erhalve eeuw geleden d de glazen bal voor het ;t gebruikt als aankleding de kerstboom. De traditie de opgetuigde kerstboom nt overigens uit Duitsland verd aan het begin van de eeuw naar Engeland ge- orteerd. Pas in 1841 toen ingin Victoria aan het En- e hof de boom tot stan- rd-kerstversiering verhief, d het een gewoonte die over de wereld uitspreid- tijds bestonden de versie- jen nog uit noten, appel- papieren slingers en rsjes. De eerste glazen bal het levenslicht in Lauscha et Zwarte Woud. De ballen den versierd met kraaltjes. 19de eeuw kwam de ex- naar Engeland en de Ver- ;de Staten op gang. ■xemplaren die getoond •den in de Kunsthal zijn op iachtelijke wijze vormge- n. De ontwerpers hebben •p geëxperimenteerd met echnieken en de mogelijk- len van mondgeblazen Tijdens de expositie zijn :unst-ballen ook te koop in iunsthal. ist met ballen, kerstversie- ;en door kunstenaars, van icentber t/m 7 januari in (unsthal. In veel huiskamers ontbreekt onder of naast de kerstboom het traditionele kerststalletje niet. Wie er thuis geen heeft, kan er rond Kerstmis wel een aanschouwen in tal van kerken, die elk weer hun eigen kerstgroep opzetten. Vaak met levensgrote beelden, zoals deze uit een Belgische kerk afkomstige groep. foto hans van weel De maand december, een periode van het jaar waarin het zonlicht letterlijk op een laag pitje staat. Het is waarschijnlijk daarom dat in de lage landen, twee bij zondere winterfeesten worden gevierd, Sinterklaas en Kerstmis. Het kerstfeest is overigens van oud Germaanse oor sprong. Men noemde het loei, het duidde op de zonne wende, de terugkeer van het licht, na de kortste dag. Slimme geloofsverbreiders hebben dat al in de oude tij den gekerstend en omgedoopt tot kerstmis. Christus geboorte viel in feite waarschijnlijk in mei. Tijdens het Sinterklaasfeest op de avond van 5 de cember worden cadeautjes en surprises in veel ge vallen voorzien van een gedicht aan leden van het gezin of familie gegeven. In het gedicht wordt op vrien delijke maar wel ironische wijze de eigenaardigheden van de ontvanger 'gehekeld'. Kinderen kijken al weken uit naar de heilige uit Spanje die op vriendelijke soms ook strenge maar altijd rechtvaardige wijze de kleine mensen verrast met 'ge heime' wensen. Zwarte Piet speelt, in de beleving van dit kinderfeest bij uitstek, een belangrijke rol. Hij geeft Sinterklaas alle informatie over het gedrag van de kin deren. Piet kruipt over de daken en luistert aan ramen en deuren. De gekste capriolen haalt de zwarte knecht van Sinterklaas uit om de cadeaus bij de kinderen te brengen. Elders, net name in de Verenigde Staten en Enge land, moeten de kleinen het hebben van de bolle, ho- ho roepende Kerstman, die zijn cadeaufeest op 25 de cember viert. Dan vult Santa Claus de opgehangen sok ken. Santa Claus is niets meer dan een verbastering van Sinterklaas, die door de oudste emigranten vanuit Nederland naar de Verenigde Staten werd overge bracht. Laat de creatieve geest van een aantal bekende kunstenaars en ontwerpers los op een doorsnee kunst-kerstboom en het sfeerloze groene plastic verandert in een col lectors-item, dat volgens de makers het gehele jaar door een plekje in huis verdient. GPD EVfLIEN BAKS Kunst voor een goed doel scoort altijd. Want wie wil er niet een door kunstenaar Rob Scholte opgewaardeerd boompje in zijn bezit krijgen en en passant een bos in Kameroen behoeden voor de ondergang? En dus kan er deze weken a raison van 25 gulden per object worden ingezet op 24 kunst-boompjes van de hand van even zovele Nederlandse kunstenaars, ontwer pers, architecten en andere creatieve geesten. Het idee is niet nieuw. Het is al eens eer der gebruikt door Rupert van Woerkom, hoofdredacteur van het blad Elegance. Toevallig ook de hoofdredacteur van het blad Man, dat vorig jaar eenzelfde soort actie opzette in de vorm van nachtkast jes. Destijds ging de opbrengst naar het Aids Fonds, nu is het de beurt aan het Wereld Natuurfonds dat het geld zal be nutten voor een project in het Westafri- kaanse Kameroen, waar zo'n achtdui zend kilometer bos moet worden be schermd. De kunstenaars werkten ook nu weer be langeloos mee aan het project, waarvan de resultaten te zien zijn op een reizende tentoonstelling, die nu staat opgesteld in de Bijenkorf in Rotterdam. Tot de deelne mers behoren bekende namen als Dick Dankers, Eibert Draisma, LoekCopijn, Rob Lagrouw, Rob Eckhardt, Rob Scholte, Miriam Slaats, Antoinette van den Berg, Mirko Krabbé en Jan des Bouvrie. Alle deelnemers kregen een sfeerloos, kaal kunstboompje opgestuurd, waarmee ze naar believen mochten stoeien. Hoe wel de gemiddelde Hollander zijn kerst- maar ook voor een bedrijf dat zich heeft gespecialiseerd in parelmoer. De indus trieel vormgeefster reist de wereld over om her en der trendadviezen en verfris sende ideeën te spuien. Het parelmoer verwerkt ze nu al in vele produkten, bij voorbeeld in verpakkingspapier. ..Ik kom veel bij bedrijven en dan zie ik dat ze werken op een manier die ze al heel lang gewend zijn. Dan vraag ik altijd wat er verkeerd gaat. Ie kunt iets namelijk ook met opzet verkeerd doen, waardoor iets heel leuks ontstaat. Zo zijn ook heel veel uitvindingen gedaan." Schoenen Ook voor de 'coating' heeft ze nieuwe methoden ontwikkeld. Antoinette:Je kunt er stoelen mee bekleden, maar ook placemats, tassen en tafelkleden. Eigen lijk alles waarvoor nu kunstleer wordt ge bruikt. Je kunt zelfs aan schoenen den ken. Je kunt alles benutten wat je om je heen ziet." Het boompje voor de actie heeft zé op zo'n manier gespoten dat het een blij vend aandenken is geworden. „Ook dat is weer een bepaalde techniek. I let is bijna een soort mummificeren. Ik heb het boompje op een ornament geplaatst om dat ik vind dat we bomen als ornamenten van de natuur mogen zien." Ook de overige deelnemers hebben hun inzendingen vergezeld doen gaan van uitspraken en ideeën over kerst en na tuur. Beeldend kunstenaar Marijn Morée besluit: 'Laat de mens nog maar eens goed nadenken. Een boom en een kind zijn altijd onschuldig: koester ze'. De kunstbomen-collectie staat t/m 17 december te kijk op de woonafdeling van de Bijenkorfin Botterdam. Daarna verhuist de expositie naar Amsterdam (20 t/m 30 december). Belangstellenden kunnen meedoen aan de loterij met een minimum-inleg van 25 gulden per boom. De verloting vindt plaats in janu ari. boom het liefst op fleurt met heel veel glanzende ballen en lampjes, hebben de vaderlandse vormge vers, illustratoren, fo tografen en beeldend kunstenaars toch een geheel andere visie als het gaat om een fraaie kerstboom. Het merendeel van de 'kunst'-bomen heeft namelijk niet veel meer te maken met het fenomeen Kerst mis. De plastic boom pjes zijn veranderd in objecten die heel het jaar een plekje in huis zouden mogen heb ben. Neem de boom van de Amsterdamse meubel ontwerper Rob Eck hardt. Hij maakte een compositie die veel weg heeft van een schemerlamp. Emile Ratelband sierde de boom op met gekleur de kaartjes met daarop (hij kon het natuurlijk weer niet laten) posi tieve boodschappen uit zijn eigen boek 'Tsjakkaa'. Oranje De inbreng van indus trieel vormgeefster An toinette van den Berg (29) - vorig jaar scoorde zij samen met Eibert Draisma in de nachtkastjes-actie - bestaat dit keer uit een oranje gespoten kunstboompje, als 'symbool voor een lange levensduur'. Het in kunststof gespoten boompje heeft alles te maken met haar dagelijkse werk zaamheden, waarin de zogeheten 'coating' een belangrijke plaats inneemt. Met haar bijzondere technieken sleepte ze dit jaar de Emmy van Leersum Aan- Het oranje gespoten kunstboompje van Antoinette van den E moedigingsprijs 1995 in de wacht. Antoinette van den Berg doet aan wat ze noemt esthetische innovatie. Ze probeert vanuit bestaande technieken en met ge bruik van bestaande machines nieuwe technieken te ontwikkelen. Op deze ma nier is bijvoorbeeld het flocken ontstaan. Flocken betekent zoveel als oude produk ten omhullen met een fluwelen laagje. Ze past dit toe op onder meer (tuin)stoelen en kandelaars. Vier jaar geleden studeerde ze af aan de Academie voor Industriële Vormgeving in Eindhoven waar ze zich had gespecialiseerd in coating. „De basis vormde een machine voor de verwerking van nepleer", legt ze uit. „Verder werd er niets met die machine gedaan. Dat is toch zonde. Ik ontdekte dat er veel meer mogelijk was. Ik heb ook een tijdje aan een academie in Engeland gestudeerd. Ik kroop er achter een breimachine en ook dan zie je dat je veel meer dingen kunt doen met zo'n machine. Vanuit de beperking heb je name lijk de vrijheid van de wereld.." Knopjes Enkele jaren geleden begon ze kunststoffen deurknoppen te ma ken in felle kleuren. Ze legde ze neer bij The Frozen Fountain, een galerie voor eigentijdse vormge ving in Amsterdam. Verkopen de den ze echter nauwelijks, tot VT Wonen begin vorig jaar aandacht besteedde aan de deurknopjes. Antoinette verkocht er een paar duizend. Nu worden ze geprodu ceerd in Taiwan en liggen ze in ve le winkels te koop. In dezelfde se rie heeft ze een fles;>enstop, kle dinghanger, sleutelhanger en een naamkaarthouder ontworpen. De produktie laat ze graag aan an deren over. „Ik ben een ontwer per, altijd op zoek naar nieuwe gpd technieken." Ook het flocken is in middels uitbesteed aan een Ne derlands bedrijf. Die techniek heeft ze in samenwerking met de Bijen korf ontwikkeld. „Bij het warenhuis had den ze een idee. Er zijn immers altijd din gen die overblijven en in het magazijn belanden. Die artikelen hebben we te voorschijn gehaald en die ben ik gaan flocken. Echt een fantastische techniek." Naast haar ontwerpactiviteiten heeft An toinette van den Berg een adviesfunctie bij enkele grote industriële bedrijven. Ze werkt voor de autobranche bijvoorbeeld, PD 5IREE VAN OOYIK 'derlanders lijken de kerst steeds intenser vieren. Ongekend groot is dit jaar het nbod van artikelen waarmee de woon- tgeving kan worden opgetuigd. Opval- id is dat de keus in ons land gevarieerder goedkoper is dan in buurlanden met igere kersttradities als Duitsland en En- land. Diverse trends en modieuze kleur- letten tonen bovendien aan dat Neder- 'd en heel eigen visie heeft op de feest- gen. opmars is het letterlijk uitdragen van rstsferen, door verlichting en sfeerartike- t buiten op de stoep of in de tuin te zet- i. Binnen blijkt Kerstmis het jaarlijks •ogtepunt van cocooning waar al vanaf herfst naartoe wordt geleefd. Het interi- r wordt volledig in kerst ondergedom-. ld. I let uitleven van creativiteit in het zelf aken van decoraties neemt grote vormen n. :en viertal sferen zet de trend komende estdagen", zegt Evert Habich, inkoper n de kerstartikelen voor het in dit opzicht 'ndsetiende warenhuis De Bijenkorf, lieuw zijn het elegante barok-thema in crème en goudtinten en de stoere, kleurige heraldiek-trend. Dat zijn twee opvallende en uiteenlopende sferen voor dit jaar." Populair is ook het 'ijspaleis', een eigentijd se aanpassing op de traditionele Neder landse zilver- en wittinten. Daarnaast blijft het van origine uit Engeland en Amerika overgewaaide rood. groen en geruit een fa voriete combinatie die dit jaar wordt aan gevuld met natuurlijke materialen en ver sieringen. „Opvallend dit jaar zijn niet zozeer de nieuwe trends, maar vooral de diversiteit van het aanbod", meent Erik Grutter, ge vestigd als zelfstandig stylist in Amsterdam en gespecialiseerd in alle soorten groende- coraties. „Kerstdecoraties worden in toene mende mate een toevoeging in het interi eur. Het obligate mandje met twee kaarsen en een paddestoeltje is passé, nieuw zijn bewust gekozen sfeerobjecten, kerstdeco raties die fungeren als blikvanger." Voor in het oog springende noviteiten verwijst de decorateur naar draadfiguren voor buiten in de vorm van kerstmannen, sneeuwpop pen en rendieren. „Veel aandacht wordt ook besteed aan deurkransen, manden met kerstdecoraties en brandende vetpotten bij de entree. Bomen worden fanatiek verlicht. Wintergroen is niet langer een voorwaarde, juist kale takken blijken verlicht heel deco ratief." Barok „Barok vormt de hoofdtrend met combina ties van crème, goud en transparant", licht Evert Habich de jongste voorkeuren toe. „Vergulde engelen, kroontjes en Franse le lies zijn veel gezien, evenals met goud be spoten wijnranken, denneappels en naturel kuipjes van hout." Ook gevlochten manden in zowel lichte als donkere uitvoering ho ren bij dit thema. Barok sluit daarmee naadloos aan op de deze winter ingezette interieurtrend in sprookjessferen. Heraldiek grijpt terug naar de Middeleeu wen, met een knipoog naar de ridders van weleer. Blauw is de hoofcltint, ondersteund door groen, rood en geel. Accenten worden gezet met zwart metaal. Linten en stoffen zijn van zacht fluweel of hebben een zijde achtige optiek. Er wordt veel gebruik ge maakt van wapenschilden en andere heral dische figuren. Het is een trend die goed past bij een strak moderne inrichting. Het dichtst bij huis ligt het 'ijspaleis' als sfeerbeeld. Hoewel het vaak wordt vergeten bestaat de traditionele Nederlandse kerst versiering uit zilver- en witaccenten. De toevoeging van accessoires en kerstbal len in koele pastels geven de sfeer een ei gentijds tintje. „Bij de Bijenkorf hebben we gekozen voor mint als basis in dit thema", geeft Habich aan. Heel mooi daarbij staat frosted' glaswerk op tafel en in decoraties. Transparant glas kan ook. Hout, zink. zil verkleurig metaal, mandwerk en natuurlij ke materialen geven het 'ijspaleis' de ver eiste diepte voor het midwinterfeest. Traditioneel en natuurlijk slaan de handen ineen. Het Anglo-Amerikaanse rood, groen en geruit wordt komende kerstdagen veelal gecombineerd met natuurlijke 'onbespo ten' elementen. Stro, raffia en blankhouten kerstboomversiering zijn daarvan voor beelden. Kleurig fruit „Kerst en creativiteit zijn synoniem dit jaar," zegt Annemiek ter Boor, styliste van Intt atuin Hilversum. „Het zelf maken van decoraties scoort gigantisch hoog." Opval lend dit jaar is dat er in de groendecoraties veel met harde materialen wordt gewerkt. Daarnaast spant kleurig fruit de kroon en geven gedroogde kruiden kerst een eigen luchtje. In planten blijft de kerstster favo riet maar dan wel in miniformaat. Direct daarna volgen de minicyclamen, ter wijl de kerstster in gewoon formaat er een nieuw kleurtje bij heeft, roze met een don kerder tintje rondom het blad. Nieuw is ook de anthurium, een van wit naar roze verlopende flainingoplant. In fruit worden vooral veel granaatappels gebruikt, die als voordeel hebben dat ze vanzelf indrogen. Wel aan bederf onderhe vig, maar ook in trek zijn de kleine rode sterappeltjes en zuidvruchten als limoe nen, sinaasappels en citroen. De meeste vruchten zijn ook in gedroogde vorm te koop, heel of in schijfjes. Nieuw voor in de keuken zijn kant-en-klare kruidenguirlan des. Laurierblad, rode pepers, en citroen of sinaasappelschijfjes vormen de geurige hoofdbestanddelen. Tip van de styliste vooreen snel te maken decoratie: „Schik wat mini-kerststerren in een platte schaal. Zet er wat klimoprankjes tussen en deco reer het geheel met denneappels en bij voorbeeld wat vogelhuisjes." Guirlandes „Het zelf maken van decoraties is heel leuk. Vooraf kunnen er spullen worden gezocht in het bos en in de eigen tuin. De decora ties kunnen zo duur of goedkoop worden gemaakt als ie zelf wil", geeft Grutter aan. f ips om snel een leuk effect te bereiken heeft de Amsterdamse stylist te over. „Een grote, wat kille ruimte bijvoorbeeld krijgt meteen al sfeer door groene guirlandes langs de muren te hangen, op ooghoogte of langs het plafond. Kleine ruimten lenen zich goed voor kransen." Gemaakt van wilgeteen of olijftakken zijn deze heel decoratief of juist speels met wat verlichting er doorheen gevlochten. Gezel lig ogen ook wilgetenen manden, simpel gevuld met wat takken of denneappels. Vers fruit en eventueel daartussen een sprankje verlichting geeft een extra leven dig effect. Ongekend is ook de uitstraling van een mooi gedekte tafel met kerstgroen. En tenslotte, kaarsen en een plateau waxinelichtjes geven zelfs het meest strak- i ke interieur een uitstraling van gezellig heid, aldus de stylist die meent dat kerst - sferen niet speciaal in het verlengde hoe ven te liggen van de gekozen 'dagelijkse' j interieursferen. „Ilet is heel goed mogelijk dat mensen juist rond de feestdagen kiezen voor een totaal ander thema in huis."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 27