"Als het beste nog niet goed genoeg is Vis komt steeds hoger op het kerstmenu te staan Kerst IIJDAG 15 DECEMBER 1995 Vat doen we met de kerst? Eten we buiten de deur of richten we thuis een smulpartij aan. Stel, dat geld wel een rol speelt, maar dat u toch eens een keertje van de toppen van )0u" culinair genot wilt ■de snoepen. Dan kan er thuis I méér dan in een restaurant. Er gaapt tenslotte een groot gat tussen onbetaalbaar en duur. Ideetje? Een voorproefje. Kreeft en kaviaar voor een bijzonder kerstmenu. OF ftRTIN VAN HUÜSTEE iviaar. Waar zouden we anders mee moe- beginnen. Maar dan niet met Deense ipkorreltjes. maar met echte natuurlijk. :hte kaviaar, dat zijn de eitjes ofwel de it van enkele soorten steur. AJ naar ge- ig de soort exclusief tot zeer exclusief, en binnenkomertje derhalve om achte- os in een gerecht te verwerken of en pas- mt op te dienen. iviaar serveert men gekoeld. Goede sier aakt u met kleine schaaltjes in ijsblokjes, geen zilveren lepeltje erbij, want dat Ufo iaat zwart uit. Een beetje snob wil nog wel ens voordoen hoe je een hapje kaviaar van i? bovenzijde van de hand kunt weghap- .T_jpn en vervolgens de kwaliteit kunt ruiken, wil zeggen: niet ruiken, want echte ka- laat geen geurspoor na. 'elke kaviaar kiezen we? De beroemdste eur heet in het latijn 'huso huso', maar aat beter bekend als 'beluga'. Dezelfde aam draagt de kaviaar die deze wel 7 me- ;r lange, tegenwoordig zeldzame vis voort - rengt. De kleur varieert tussen grijs en an- icietzwart, de korrels zijn groot en heb- Ben slechts een dun vliesje. e slechts 2 m lange spitssnuitsteur ofwel evruga' produceert kaviaar die ook zo eet. Vrij zwart, fijn gekorreld en beroemd m de krachtige, zachtzilte smaak. Heel bij- ondere sevruga is lichter grijs en heeft een rotere korrel. Ongeveer net zo groot wordt e 'oscietre'. De kaviaar van die naam maakt heel verfijnd, enigszins naar noten n is grijsbruin van kleur. Maar er bestaat ok diepzwarte oscietre met een wat grote- e korrel. deze soorten kaviaar komen uit Oekraï- ïe, Kazachstan en Azerbeidzjan, voormali- 33 e Sovjetrepublieken dus. Er wordt, omdat iet zulk prijzig spul is, flink mee gerom meld. Een betere naam heeft de zowat Jweemaal zo dure kaviaar uit Iran. De aller beroemdste daarvan mocht destijds uitslui tend gesnoept worden aan het hof van de Sjah en heet daarom 'imperial'. Deze ka viaar is afkomstig van oude oscietre-steuren en heeft goudkleurige korrels die fabelach tig smaken. Zelfs voor restauranthouders is kaviaar aan de prijs. Voor 1 kilogram van de goedkoop ste Russische kaviaar betaalt een restaurant 855 en voor de duurste uit Iran 2714, ex clusief 6 procent btw. Gelukkig zijn er ook hoeveelheden te koop van 30 gram. Dat komt dan voor de Iraanse op 85,45. Te koop in de betere delicatessenzaak. Champagne Champagne is een goedkoop drankje verge leken met wat de gek af en toe geeft voor een fles wijn. Maar toch. Bij feest hoort champagne. Laten we het dan wel goed aanpakken met zo'n dubbelgrote fles, zeg maar magnum. Denk erom: champagne hoort gekoeld te worden gedronken, maar het staat proleterig om de kurk te laten knallen. Schudden is ordinair, alleen in de sportwereld in zwang. Gewone champagne vermeldt geen oogst jaar op het etiket. Heel bijzonder is een 'millésimé', waar wel een jaartal op staat. Dit type champagne wordt gemaakt uit druiven die voor ten minste 80% afkomstig zijn uit dat bepaalde oogstjaar. De best mo gelijke wijn van elke champagneboer bot telt hij onder de naam 'cuvée de prestige'. Zo'n feestelijke fles kost een vermogen. Er bestaan in Frankrijk rond de 140 cham pagne-handelshuizen. Steeds meer wijn boeren brengen echter onder eigen naam champagne op de markt, zodat er meer dan 4000 merken bestaan. Op champagne mag voor onze gastronomische kerst niet wor den beknibbeld, maar u moet wel weten dat zelfs kenners moeite hebben met het proe ven van verschil tussen echte champagne en imitaties uit Spanje of Zuid-Afrika. Een magnum champagne van een vooraan staand huis, anderhalve liter dus, kost in koop rond de honderd gulden. Truffel De kostbaarste, beroemdste en zeldzaamste paddestoel is de truffel. Hij ziet er uit als een knolletje en groeit wel 30 cm onder de grond. In heel Frankrijk oogst men tegen woordig niet veel meer dan 200 ton jaar lijks, vroeger was er wel tien keer zoveel. De truffel is dus vrijwel onbetaalbaar geworden en alleen al daarom buitengewoon geschikt voor onze feestdis. Voor deze gelegenheid trekken we ons dus niets aan van de Franse gastronoom Grimod de la Reynière die om streeks 1800 schreef dat truffels pas na de kerst werkelijk lekker zijn, waarop hij ver maande: 'Laten wij derhalve het zich beroe men op het eten van de eerste truffels over aan de onwetende koks, de baardeloze gourmands en de onervaren gehemelten'. Truffels zijn niet groot. De maat varieert van enkele centimeters tot die van een kin dervuistje. Ze kunnen rauw over gerechten worden geraspt, maar ook bij allerlei berei dingen worden meegekookt. Het aroma is onvervangbaar en de smaak ervan is godde lijk. Bovendien wekken truffels de eetlust op en bevorderen ze ook nog de spijsvertering. Vooral wanneer we ze in combinatie met foie gras snoepen is dat plezierig. Voor 1 kilogram zwarte truffels uit Frankrijk betaalt de kok 1200 tot 2500 gulden. Ze zijn in delicatessenzaken ook in Ideinere porties te koop. Vers of in blikjes. Ganzelever De kostbare lever van speciaal gefokte en vetgemeste ganzen kunnen we geen levertje meer noemen. Deze 'foie gras' weegt wel 2 kilo. Rauwe ganzelever is glad en rond en heeft de kleur van stopverf. De bereiding is heel simpel. Men snijdt per persoon een plak van ongeveer 60 gram en wrijft die in met zout en peper. In bloem wentelen en aan beide kanten bruinbakken in een pan met hete boter, niet langer dan een paar minuten. Ganzeleverpastei ofwel 'paté de foie gras' is ten minste zo beroemd. Zeker als er stukjes truffel in zijn verwerkt. Hoe ganzeleverpastei smaakt? Sommigen hou den het op hemels. De klassieke paté de foie gras kwam uit Straatsburg. Maar ook elders in Frankrijk, evenals in Israël en Hongarije, produceert men tegenwoordig heel wat gemeste ganze lever. Behalve ganzelever produceren deze landen ook gemeste eendelever. Ganzelever, te bestellen bij de poelier, valt te bemachtigen vanaf circa 80 per kg. Ge meste eendelever kost per kilogram onge veer 25 minder en toch vinden heel wat kenners dat eigenlijk lekkerder. Kreeft Onder de vissoorten heeft kreeft 'de' naam. Anders dan een van nature zwarte zeekreeft heeft de grote cigale een roestrode rug. Pas na het koken zijn ze beide zo rood als een kreeft. La grande cigale leeft in de Middel landse Zee en het zuiden van de Atlantische Oceaan. Het is een kreeftachtige, maar mist de geduchte scharen die een zeekreeft ken merken. Toch noemen kenners dit dier de beerkreeft en ze beschouwen hem als een delicatesse. Het voorste part van zijn ge pantserde lichaam is nogal plat en daar ste ken vijf paar poten met fikse klauwen uit. De zeecigale maakt krekelachtige geluiden en dankt daaraan zijn Franse naam. Hij kan wel 45 cm lang en 2 kg zwaar worden. Net als bij de kreeft is vooral het vlees uit het staartstuk overheerlijk. Gelukkig voor gastronomen is de beerkreeft veel zeldza mer dan andere schaaldieren. Dat houdt de prijs extra exclusief. Bij de zeevisgroothandel schommelt de ki loprijs van een grote beerkreeft tussen de 50 en 80 gulden, ex btw. Reeruj* Met suddervlees valt met de beste wil van de wereld de show niet te stelen. Een fraai opgediend wildgebraad ligt meer voor de hand. Welk? Het edelhert uit de Veluwse bossen is flink wat groter dan stadsmensen denken. Een volwassen hertebok heeft een schouderhoogte van bijna anderhalve me ter en weegt wel 150 kilo. Het hertje waar de stadsmens van droomt, is de ree. Een vol wassen reebok wordt zelden zwaarder dan 25 kilo. Die dieren hebben voor veel men sen een fyoog 'Bambigehalte'. Toch is ge braden reerug bij hen die tijdens de feest dagen wild op het menu zetten het meest geliefd. Typisch eigenlijk, want op reegeit mag pas vanaf januari worden gejaagd en de nog smakelijker reebok wordt pas vanaf mei ge schoten. Maar de meeste lekkerbekken hebben nu eenmaal aangeleerd dat uitslui tend 's winters wild moet worden gegeten. Dus importeert de handel het of diepvriest het in de lente. Edelhert is wel vers en uit eigen land voor handen tijdens de decemberfeesten. Doch ook van dit door jagers 'grofwild' of'rood wild' genoemde vlees importeert ons bosar- me land veel meer dan jaarlijks op de Velu- we wordt gejaagd. We halen zelfs hertevlees uit Nieuw-Zeeland. Reerugfilet, geportioneerd, doet 105 per kg en geportioneerde herterugfilet 95 per kg- Entourage Als bruin al deze strapatzen kan trekken en u met een beetje toewijding aan het kokke rellen slaat, is er nog één ding voor het wel slagen van onze schranspartij van belang: een fantasievolle aankleding en een sfeer volle omlijsting. Als het even kan: damast op tafel, stoffen servetten, het mooiste ser vies, zilveren bestek, kristallen glazen, ka raffen, kandelaars, bloemdecoraties, diner muziek, bonbonnière, enz. Tenslotte: denk ten minste twee keer na over de te nodigen gasten. TILLY SINTNICOLAAS Nimmer is de honger naar goede recepten groter dan wanneer het tegen de feestdagen loopt. En zelfs op dit gebied laten trends zich gelden. In navolging van de horeca ko men ook thuis steeds vaker vis, schaal- en schelpdieren in beeld. Voor de visgroothandel die aan de horeca levert, vormen de feestdagen het hoogte punt van het jaar. Navraag bij de belang rijkste leveranciers leidt tot de volgende top 10: 1. gerookte zalm, 2. gerookte pa ling, 3. Hollandse garnalen, 4. verse zalm, 5. tarbot, 6. griet, 7. tong, 8. tonijn, 9. oes ters en 10. kreeft. Absolute topper is de gerookte zalm. Die 'aat zich dan ook verwerken in alle moge lijke voor-, tussen- en hoofdgerechten. En ook voor buffetten weet de keukenbrigade er wel raad mee. Garnalen zijn klassiek. In V menig midden-klasse restaurant prijkt de traditionele garnalencocktail nog op de kaart; een echelon hoger waagt zich aan een t carpacio van flinterdunne gesneden rauwe to nijn. Top-cuisinier Cas Spijkers heeft op zijn 8- gangen kerstmenu onder meer de volgende ge rechten met vis staan: een carpacio van St. Jacobs- schelp met een crème van kaviaar, een lasagne van tarbot en inktvispasta en een met kreeft gevulde knol selderij. De thuiskokers volgen het voorbeeld van de restau rants. Ook de visdetailhandel ziet de laatste jaren de omzetten in december omhoog schieten. Was jaren lang het haringseizoen de kurk waar de visdetailhandel op dreef, nu verplaatst de omzetpiek zich meer en meer naar de decembermaand. De grootste omzetmaker is ook hier de zalm. Zalm straalt luxe uit. Haar imago is onverwoestbaar. Zalm is sinds de komst van de kweke rijen in Noorwegen, Schotland en Ierland een heel be taalbaar produkt geworden. Kweekzalm is nauwelijks van wilde zalm te onderscheiden. De kwekerijen zorgen er nu voor dat zalm het hele jaar verkrijgbaar is. Het aanbod is van constante kwaliteit en redelijk geprijsd. Dat geldt niet alleen voor de visspeciaalzaak. Alle su permarkten stunten tegen de feestdagen met allerlei soorten zalm. Tonijn In de winkels wordt de zalm op de hielen gezeten door de Hollandse garnalen.jn december verkopen wij tweemaal zoveel garnalen als in een andere maand", meldt B. Mooijer, garnalen-groothandelaar in Volen- dam. De garnalencocktail is kennelijk nog onverwoest baar. Andere klassiekers zijn de zeetong en de gerookte paling. Betrekkelijke nieuwkomers zijn de tonijnbief stuk en gamba's, smakelijk en decoratief ogende grote garnalen. Het Nederlands Visbureau verwacht dat de verse tonijn komend jaar zal doorbreken. „Zowel de smaak als de structuur van (verse) tonijn, benadert heel sterk de smaak en structuur van vlees. Tonijn sluit dus goed aan bij onze vleescultuur. Wij Nederlanders zijn meer vlees- dan viseters. Daarmee is het succes van de tonijn in Nederland te verklaren," aldus Robert Carp, directeur van het Nederlands Visbureau. „De bereiding van tonjjn is heel eenvoudig, even in de olie aan beide zijde bakken. Alleen niet te lang, want dan wordt het visvlees te droog." Als de tonijn vers en van uitzonder lijke kwaliteit is, kan zij zelfs rauw worden gegeten. Leuke ideeën voor fijne dagen We hebben lang niet iedere dag tijd om uitgebreid te tafelen. Maar tijdens de kerst(vakantie)dagen besteden we graag extra aandacht aan een zorgvul dig gedekte tafel. Immers een mooi ge dekte tafel doet het diner of uitgebrei de lunch meer eer aan terwijl er dan ook meer tijd is om te genieten. Spe ciaal voor deze momenten heeft Ville- roy Boch verscheidene collecties ontworpen. Twee series die optimaal met elkaar kunnen worden gecombi neerd zijn Tipo Blue en Adeline. Dank zij hun vormgeving en kleur laten Ade line en Tipo Blue zich uitstekend com bineren: vandaag een kleurrijke tafel, morgen liever een wat sobere sfeer. Net waar je zin in hebt! De stijl van Adeline past uitstekend bij de natuurlijke sfeer van een 'cottage'. Op de basisvorm van wit vitro-porse- lein zijn charmante en speelse bloem motieven uitgevoerd tezamen met brede gele randdecor. Aan weerszijden worden deze decoren begrensd door dunne randen met een blaadjesmotief. De uiterste randdecoren zijn idöntiek aan die van Tipo Blue. Prijzen vanaf: plat bord 26 cm 34,90. Het blauw-witte Tipo Blue is typerend voor de serviezen die van oudsher in de keuken worden gebruikt. Deze nieuwe serviesvorm is bewerkt met blauwe lijnen en fijne puntjes-motie ven. Een jonge en frisse collectie, ver vaardigd van vitro porselein en vaat- wasmachine-bestendig. Prijzen vanaf: plat bord 26 cm 28, »waaai ihüJiimiii Kerst krijgt extra licht en kleur met bloemen Dit jaar zijn er met de kerst speciaal door de bloemist samengestelde kerst- mandjes en kerstboeketten te koop, waarin kleur èn licht op een verrassen de wijze worden gecombineerd. Ook de kerstboom ziet er bijna elk jaar weer anders uit. Vorig jaar bijvoor beeld geen traditionele kerstversiering, alhoewel die bij veel gezinnen num- mer één blijft, maar een kerstboom versierd met mini-kerstmandjes. Kerstmis het feest van het licht. Was het van oorsprong een heidens gehruik om vuren te ontsteken, nu vieren we op bescheiden wijze kerstmis met elektrische lichtjes in de boom. Maar niet alleen in de vertrouwde kerst boom zijn lampjes op hun plaats, ook het kerstmandje of het kerstboeket biedt daar alle gelegenheid toe. Of het verlichten van kerstboeketten en kerststukjes een nieuwe trend in de kerstviering is zal nog moeten blijken. Hoe dan ook, het versieren van een fraaie mand of fleurig boeket met mi nuscule lampjes (op batterij en of met een adaptor) geeft op een originele wijze een nieuwe kijk op licht tijdens de donkere dagen aan het einde van j het iaar. hen kerstmandje kan bijvoor beeld gevuld worden met een combi natie van rode kersttulpen, witte chrv santen, trosanjers en bladgroen. Het geheel krijgt een extra dimensie als de lampjes erin gaan branden. De kleinste kerstboomlichtjes worden door de bloemist op een speelse manier tussen bloem en blad verspreid, zodat een mooie compositie ontstaat. Natuurlijk kunt u dit thuis zelf ook proberen. Hen heel verfrissende manier om de kerstboom eens op een andere manier te versieren is hele kleine kerstrnandjes te maken en ze aan een stevige tak van de kerstboom te hangen. Daarvoor kunt u het beste gipskruid, waxflower en mirii i hrysantjes gebruiken. Maar ook rode bloemen als tulpen, rozen en trosanjers kunnen samen met anemo nen en mlni-gerbera's schitterend ge combineerd worden. Nadat de bloe men op de gesphikte lengte zijn afge sneden, plaatsen we ze samen met wat hulst in de mandjes in plastic steek - schuim of in speciale steekbuisjes met water. Een originele manier om de tra ditionele kerstboom eens heel anders te versieren dan u gewend bent. Sa men met de lichtjes, rode en witte lin ten en eventueel kleine kerstballen, creëert un zo uw eigen kerstbloemen- booin. ■HMMHMHIHi Kerstballen craqueleren Een heel leuk idee is het orn de kerst boom te voorzien van zelf gemaakte gecraqueleerde kerstballen. Ga als volgt te werk: ontvet de ondergrond en verf deze met Decorfin Wood/Stone in een lichte kleur, bijvoorbeeld ivoorwit. Laat de ballen goed drogen. Breng ver volgens een laag Acryjvemis glanzend aan. Laat dit minimaal 4 uur drógen. Meng daarna enkele druppels Ossegal door plakkaatverfniedium en breng een laag aan. Gaat de verf parelen, voeg dan nog wat Ossegal toe. Hoe dikker je de laag aanbrengt, hoe grover de barstjes (craquelure) wordt. Tijdens het drogen ontstaan de barstjes van zelf. Laat dit 24 uur drogen. Breng daarna met een lap wat Decorfin Pati na aan. Wrijf de Patina goed in de barstjes zo dat die extra accent krijgen. Om de op gebrachte laag te beschermen kan er na een paar dagen nog een laagje acry- Ivernis (mat of glanzend) opgebracht worden. I let resultaat is een zeer eigen kerstboomversiering die je nergens an ders tegenkomt.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 25