Oranje favoriet bij bookmakers l Richard Krajicek pakt het in 1996 anders aan 'Situatie bij Grasshoppers was uitzichtloos' Sport lol niet naar fc Den Haag Regilio Tuur op loopmachine 'Toekomst oranje van kleur' Kelderhuis in wielerploeg Van Moorsel —JRIJDAG 15 DECEMBER 1995 "f> viu\isni.<0: K O'l n\ v.hii k. hionihku auk a*: i aah Witschge haalt uit naar Haan jiLVERSUMTussen middenvelder Rob Witschge en trainer Arie laan komt het bij Feyenoord waarschijnlijk nooit meer goed. isse )e voormalige Ajacied, die in de Kuip op een zijspoor is beland, ïaalde gisteravond in het TV-programma Barend en Van Dorp el uit naar de Groningse coach. „Ik heb de pest aan zijn werk en j vijze", stelde Witschge, die zo snel mogelijk bij Feyenoord wil var vertrekken. „Ik voel me door Flaan slecht behandeld. Onze ver eelt itan^'10uc^ng 's verbitterd. De laatste twee weken heb ik niet neer met hem gesproken." Haan liet vorige week in hetzelfde ireru LTL-programma weten dat spelers als Witschge en Blinker (naar „uzern) het Feyenoord-gevoel niet meer hebben. „Moet hij no- lig zeggen", bromde de ex-international uit Amsterdam. „Blin- The jcer speelt negen jaar bij Feyenoord en ik vijf jaar. Haan is net jms wee maanden in dienst als trainer. Wat moet ik dan met zo'n iarp jpmerking?" Duitsers laten zich graag vallen iie jNeurnberg» Het merendeel van de profvoetballers in de Bundes- eit. liga is tegen de driepuntenregel, die sinds het begin van ditsei- uit «oen bij een overwinning van toepassing is. Dit blijkt uit een en- z enhuête van een Duits voetbalblad. Op de vraag of de driepunten- regel zich bewezen heeft, antwoordde 66 procent van de 187 on dervraagde spelers negatief, 33 procent was positief, één procent had geen mening. Op de vraag of hij zich opzettelijk zou laten kallen om een strafschop te forceren, antwoordde 63 procent ja, ujmPS Procent nee- Twee procent antwoordde niet op de vraag. 071Jordi Cruijff opnieuw geopereerd bARCELONAJordi Cruijff heeft woensdagavond opnieuw een >peratie aan de menj^cus van de rechterknie ondergaan. De in keep werd verricht in de Clinica Teknon van Barcelona en bij- ;ewoond door vader Johan Cruijff. Cruijff junior werd op 3 okto- ier voor het eerst aan hetzelfde gewricht geopereerd. De gene- ng verliep allermist voorspoedig. Op aanraden van de arts lonzalez Adrio, een persoonlijke vriend van de familie Cruijff, 'J^Tond woensdagmiddag een kijkoperatie plaats. Daarbij open baarde zich een nieuwe meniscusbreuk. Chirurg Miguel Llovet oerde dezelfde avond nog de operatie uit. Hij verklaarde na af loop dat de ingreep uitstekend was verlopen. Met de revalidatie an Jordi Cruijff zijn acht tot tien weken gemoeid. oopbaan Van der Ark voorbij [iEUWARDENWillem van der Ark is wegens een slepende lies- blessure afgekeurd voor het betaalde voetbal. De 32-jarige spits !ert ian de eerste divisieclub SC Cambuur was twaalf jaar actief. Hij Ijgipeelde de afgelopen twee seizoenen slechts zes wedstrijden Voor de Friese club. Van der Ark begon zijn loopbaan in het ein ïprofvoetbal in 1983 bij Cambuur. Daarna speelde hij voor Wil lem II, Aberdeen, FC Utrecht en FC Den Haag voordat hij terug keerde bij Cambuur. amrrj Athene stelt zich kandidaat voor 2004 ftïHENEDe stad Athene heeft zich kandidaat gesteld voor de or- ;anisatie van de Olympische Spelen van 2004. De Grieken ko- len daarmee terug op de bezwering zich nooit meer kandidaat :e stellen. Die uitspraak deed Griekenland fïadat het door Atlan- von :a was verslagen in de race voor de organisatie van het eeuw- Ij strfeest van de Spelen van 1996. De eerste moderne Olympische jco.ppelen werden in 1896 in Athene gehouden. Griekenland meen- 'e op grond hiervan recht te hebben op de organisatie van de Ipelen van 1996. De kandidaturen voor de organisatie van de ;pelen van 2004 moeten uiterlijk 10 januari bij het Internatio nal Olympisch Comité in Lausanne binnen zijn. Een groot aan- Nootal steden, ondermeer Rome, Kaapstad, Buenos Aires, Lille, Is tanbul en Sevilla, heeft zich al kandidaat gesteld voor 2004. ten] ÉN HAAG ANP mlartin Jol is niet ingegaan op te| aanbieding van het bestuur e In FC Den Haag om met in- fing van het seizoen 1996/97 por een periode van drie jaar "gainer te worden van de eerste moivisieclub. De 39-jarigê coach fin zaterdagamateurclub Sche- a.d.eningen kon zich na enkele Bgen bedenktijd niet vinden in legeboden werkvoorwaarden. Ooi De club wilde alle persoonlij- s(* Financiële eisen van Jol inwil- 1 aaij>en en dank zij een extra bij lage van de hoofdsponsor, za lenman Ed Maas, eventuele in- psteringen in de selectie garan testieren. Bovendien was het be- Juur bereid Jol een grote mate 'ilpn inspraak te geven bij het in- ullen van verschillende vacatu rs binnen de technische'staf. 30kpl zou de eindverantwoorde- taJW'6'0 krijgen- Bestuurslid Piet de Zoete, die je besluitvorming binnen het estuur niet in de weg wilde e laan, had zich bereid verklaard lel. q QJchalken dankt intwoordapparaat op te stappen om de weg volle dig vrij te maken voor de komst .van Jol. Hij was wel met zijn medebestuursleden voor het aantrekken van de oud-speler van ADO, FC Twente en Bayern München. Voorwaarde van het bestuur van FC Den Haag was dat Jol bij het invullen van de verschillende functies binnen de technische staf bestaande ar beidsovereenkomsten moest respecteren. Momenteel is Theo Verlangen trainer/coach van FC Den Haag. Hij heeft een contract tot het einde van het.seizoen. „Hij weet dat we op zoek zijn naar een jonge hond als trainer", al dus voorzitter John van Ringe- lenstein. „Natuurlijk had hij, net als het bestuur, liever gezien dat goede resultaten werden be haald. Dan zouden we al een 54-jarige jonge hond in dienst hebben gehad. Helaas is dat niet het geval. We hadden Jol graag bij de groep gehad. Nu moeten we ons opnieuw bera den." Eric Viscaal hoopt bij De Graafschap plezier terug te vinclen DOETINCHEM GPD Hij scoorde bij Grasshoppers in negen wedstrijden zeven goals, maar dat was niet genoeg om zijn oefenmeester Christian Gross te overtuigen. „In mijn ogen heb ik nooit teleurgesteld, maar de trainer zag het gewoon niet in me zitten", vertelt Eric Viscaal. „Voor alle partijen was het daarom het beste dat ik weg zou gaan." Gisteren werd de daad bij het woord gevoegd en ging de 27-jarige aanvaller een verbintenis aan met De Graaf schap. Voorlopig tot het eind van het seizoen, op huurbasis. „Daarna zien we wel verder." Viscaal, die afgelopen zomer door AA Gent aan Grasshoppers werd uitgeleend, hoopt bij De Graafschap het plezier in het spel terug te krijgen. Iets, dat hem de laatste maanden werd ontnomen. „De belangrijkste man bij Grasshoppers was niet gecharmeerd van me", vertelt Viscaal, hierbij doelend op hoofdtrainer Gross. „Ik heb heel rare dingen meegemaakt. We speelden die wedstrijd tegen Madrid en toen stelde hij een jongen op die nog nooit in de basis had gestaan. Hij kwam op een gegeven moment naar me toe en zei: 'Ik vind het heel moeilijk om jou buiten de basis te laten, maar het is een beslis sing die vanuit mijn buik komt'. Tsja, wat moet je met zoiets." „Er was geen waardering voor mijn werk", meent Viscaal. „Daarom was het voor alle par tijen beter dat ik weg zou gaan." De bij PSV opgeleide aanvaller was bij de Zwitserse kampioen bezig met een gevecht dat hij niet kon winnen. „Begrijp me goed, als niemand zich voor mij had gemeld, was ik op 6 januari weer teruggegaan. Ze hebben inmiddels weer een nieuwe spits aangetrokken, maar daar was ik dan gewoon weer de concurrentie mee aangegaan." Bij het tegen degradatie vech- Richard Krajicek: „Mijn spel moet completer worden." foto'archief 'Ik geloof nog steeds dat ik een Grand Slam kan winnen AMSTERDAM ERIC DE BIE GPD-VERSLAGGEVER Richard Krajicek heeft er even aan gedacht een VIP-loge in het nieuwe Ajax-stadion te kopen. Maar toen Nederlands beste tennisser hoorde dat hij tevens een jaarlijkse contributie moest betalen, zag hij ervan af. De ke ren die Krajicek in eigen land is, zijn immers op de vingers van één hand te tellen. „Het zou zonde van het geld zijn", zei de Ajax-fan, die giste ren één van zijn zeldzame be zoekjes aan Amsterdam bracht. Weliswaar op aandringen van zijn nieuwe racketsponsor, die dolgraag de jongste aanwinst (voor drie jaar) wilde showen. Krajicek vond het allemaal prima. Na zes jaar meedraaien in het mondiale tenniswereldje is hij het gewend dat sponsors met hem willen pronken. Daar om draafde hij op voor de pers conferentie en de fotoséssies, die ironisch genoeg plaatshad den op het park naast het com plex waar deze week de natio nale Masters worden gespeeld. Met Jacco Eltingh is Krajicek de enige van de Nederlandse top die daar ontbreekt. NK's is hij een tijdje geleden al ontgroeid, zo meent de huidige nummer elf van de wereld. „Bijna het he le jaar zit vol met toernooien en trainingen. Deze week is één van de weinige waarin ik vakan tie kan nemen". Dus is Krajicek vandaag naar Bali vertrokken en reist hij vol gende week verder naar Austra lië. De Hopman Cup in Perth, waar hij rtiet Brenda Schultz een dubbel vormt, moet voor hem de start worden van een jaar vol nieuwe kansen. Want over 1995 is hij niet zo tevreden. „Het begin was goed. Ik won voor het eerst in mijn carrière twee toernooien op rij: Stuttgart en Rotterdam. Vooral die zege in Ahoy' deed me veel genoe gen. Als jongetje van vijf heb ik daar naar de toenmalige top pers staan kijken en negentien jaar later win ik zelf', vertelde de geboren Rotterdammer, die in februari in de Maasstad zijn titel zal verdedigen en ook weer Rosmalen aandoet. „Het is belangrijk dat ik nu eens een heel jaar fit blijf. Mijn lichaam moet daarom nog ster ker worden. Ik zal in de toe komst nog meer de nadruk op conditie- en krachttraining leg gen. Verder is mijn doel om me voor langere tijd in de top-tien te vestigen. Ik ben een beetje af gestapt van het fixeren op de Grand Slams. Mijn ranking vind ik nu belangrijker en daarom zal ik geen toernooi meer als een voorbereiding op iets an ders zien". In die nieuwe aanpak past ook een beetje het nieuwe racket. In feite maakt het Kraji cek niet zo veel uit met welk merk hij speelt. „Als ik er maar een goed gevoel mee heb." Maar hij is wel vanaf oktoher vorig jaar tot aan de zomer be zig geweest met het testen van allerlei modellen. Uiteindelijk koos hij voor het nieuwste racket van de Japanse fabrikant Yonex. „Vooral ook omdat ik daar met professionele mensen kreeg te maken. Als ik aan een model iets veranderd wilde hebben, was het binnen twee weken gebeurd. Met dit racket heb ik meer controle vanaf de baseline. Mijn spel moet er dus completer van worden", aldus Krajicek. ftlSTERI ek, zwak en misselijk voelde eng Schalken zich bij het be- n van de Masters. Eigenlijk ad hij willen afzeggen, maar kwam niet verder dan het itwoordapparaat. Hij besloot ?t toen toch maar even aan te en. Donderdag wenste Martijn ok dat zijn opponent inder daad had afgezegd: 6-7 4-6. Het was Schalkens eerste oerwinning op zijn trainings- iaatje na vijf nederlagen in 'ie jaar. Vorig jaar was Bok tot —^eemaal toe slechts één slag trwijderd van een zege op Paul aarhuis. „Een onderschatte nnisser", vindt Schalken. „Hij ïat als een wervelwind over de tan, kan zowat overal bij en ?t als je hem denkt te hebben. )mt hij met een slim crossbal- tje." Voor Schalken was het don- srdag even wennen. Na een cse reeks successen in het na ar, die hem naar de 67e plaats tn de ATP-ranglijst brachten, )eelde hij bijna anderhalve n$aand niet. Zijn tegenstander in de halve aales van zaterdag is waar- pijnlijk titelhouder jan Sieme- nk. Twee jaar geleden sloeg merink hem bij hetzelfde ernooi nog van de baan. tende De Graafschap, dat de huurovereenkomst die Grasshoppers met AA Gent had letterlijk heeft overgenomen (dus inclusief optie tot koop), komt de Brabander in een to taal andere situatie terecht. Vis caal wordt gezien als een dra gende kracht, een speler die de Achterhoekse formatie nieuwe impulsen moet geven. „Hij kan ons elftal beter maken", meent oefenmeester Fritz Korbach. „Eric heeft genoeg kwaliteiten en een flinke staat van dienst. Hij is een speler die me kan hel pen. Hij is ook geen midden dertiger hè, Eric is nog maar 27. Hij komt bij een goeie club te recht, waar lekker wordt gevoet bald. We hebben op dit mo ment alleen nog wat weinig punten. Viscaal zal zaterdag in de uit wedstrijd tegen NEG waar schijnlijk met Hennie Meijer de voorste linie vormen. „Ik heb nog maar kort met Erie gespro ken", zegt Korbach. „Hij kan in derdaad samen met Hennie spelen, maar als ik zijn verhaal nu zo aanhoor, dan moet hij zich er ook prettig bij kunnen voelen. Hij moet op de positie spelen waar hij zich thuisvoelt. We gaan het daar nog maar eens over hebben, al denk ik wel dat we bij elkaar passen." Nederland is meteen maar de grote favoriet voor het EK voetbal van juni Engeland. De zege op de Ieren plaatste Oranje bij William Hill, het grootste gokkantoor van En geland, bovenaan de lijst: 5 tegen 1. Zelfs de kansen op de Europese titel voor de Duitse Mannschaft worden in Engeland nu lager aangeslagen: 11 tegen 2. liverpool henri van der steen gpd-verslaggever Twee dagen voor de loting, zon dag in Birmingham, is Neder land bij de bookmakers dus de grootste kandidaat om Euro pees kampioen te worden. Niet alleen voor Duitsland, maar ook voor Italië en Spanje. En zeker voor Engeland, dat vijfde staat op de rankings. In het 'International Conven- tion Centre' van Birmingham begint zondag om 14.00 uur plaatselijke tijd (15.00 uur in Nederland) een open loting. Al leen de vier groepshoofden staan vast: Engeland, Duitsland, Denemarken en Spanje. Er wordt gespeeld in vier groepen van vier en Oranje kan dus zo maar in een groep komen met Portugal. Duitsland en Italië. Een heel wat gunstiger loting zou Nederland samen kunnen brengen met Turkije, Zwitser land en Engeland. Acht stadions zijn geselec teerd voor de wedstrijden: Wembley (Londen) en Villa Park (Birmingham) voor de wedstrij den in groep A, Eiland Road (Leeds) en St. James' Park (Newcastle) voor groep B, Old Irafford (Manchester) en An- field (Liverpool) voor groep C, Hillsborough (Sheffield) en The City Ground (Nottingham) voor groep D. In de groepen wordt een halve competitie gespeeld, de nummers 1 en 2 gaan door naar de kwartfinales. Vanaf dan geldt het knock-out systeem. Het EK van komende juni kan al met al weieens het mooiste toernooi aller tijden worden. 'Football comes home' is de slo gan waarmee de Engelsen, uit vinders van het voetbal, het EK bij voorbaat een historisch ac cent geven: woensdagavond was te zien en te voelen en te horen wat het EK kan brengen: topvoetbal in een fantastische ambiance. De stadions in Engeland zijn vernieuwd, maar ze staan waar ze stonden; middenin volkswij ken. De sfeer is er derhalve van alle dagen, vol nostalgie en pure sport. Spijtig is het in feite dat het EK zonder de Ieren, zonder de Welsmen en zonder de Noord-Ieren wordt afgewerkt. Geen andere dan de Britse sup porter bezorgt een voetbalsta dion zo veel kippevellerige emotie. Zo fantastisch sportief en emotioneel gedroegen de fans van Ierland én die van Oranje zich woensdag. Geen supporter die misbruik maakte van het feit dat in Engelse stadions geen hekken meer aanwezig zijn. An ders dan woensdag zal het in juni echter onmogelijk zijn dat er nog eens zo'n contingent Oranje-supporters op de tribu nes zit. Elk land krijgt per wed strijd 7000 kaarten. Dat kunnen er meer worden, als de tegen stander tickets terugstuurt naar de organisatie. Voor de finale op Wembley zijn voor beide lan den wel wat meer kaarten be schikbaar: 11.000. Volgens toernooi-directeur Glen Kirton wordt gebruik ge maakt van de meest geavan ceerde methode van kaartver koop, Kirton: „Elk kaartje heeft een stoelnummer én de naam van de eigenaar. Dat we nu al bepaald hebben hoe veel kaar ten elk land krijgt, heeft te ma ken met de duidelijkheid die we supporters willen geven. Men sen moeten weten waaraan ze toe zijn; wie kaartjes heeft voor de groepswedstrijden is nu ook verzekerd van kaartjes voor het verdere verloop van het toer nooi, als hun land verder komt tenminste." Voor het EK zijn in Engeland al 400.000 kaartjes verkocht, via een systeem van reservering. In totaal zijn er 1,3 tickets beschik baar. In Nederland begint de voorverkoop overigens half ja nuari; de verkoop wordt geheel door de KNVB georganiseerd. De prijzen van de kaartjes gaan van 15 tot 45 pond voor de eer ste ronde en van 55 tot 130 pond voor de finale. De organi satie verwacht dat komende ju ni 200.000 buitenlanders het toernooi zullen bezoeken. Voordat zondag daadwerke lijk geloot wordt, is slechts een enkele afspraak gemaakt: Enge land speelt in elk geval onder nummer AL Dat betekent on dermeer dat de gastheren de openingswedstrijd op Wembley spelen. Vanaf de kwartfinales kunnen wedstrijden beslist wor den via de sudden death; bij een eventuele verlenging beslist dan het eerste doelpunt over de uitslag. Wordt er niet gescoord in de verlenging, dan volgen strafschoppen. Het is voor de eerste keer dat het EK wordt verspeeld met zes tien ploegen. Het levert een to taal van 31 wedstrijden op. De openingswedstrijd is op zater dag 8 juni, de finale wordt op zondag 30 juni gespeeld, om 20.00 uur Nederlandse tijd. Bij de wedstrijden op werkdagen wordt overigens steeds om 17.30 uur of 20.30 uur afgetrapt. In het weekeinde zijn er ook wedstrijden die om 15.30 uur beginnen. Nederlandse tijd. Guus lliddink zal de loting in Birmingham bijwonen. De bondscoach blijft daarna enkele dagen in Engeland om accom modaties te bekijken en reser veren. liverpool gpd De Britten hebben de toekomst gezien. „Die is oranje van kleur", meldden gisteren de kranten. Unaniem was er de grootst mogelijke bewonde ring voor het Nederlands elftal dat Ierland met 2- 0 nog heel coulant behandelde. Geen dagblad dat niet Patrick Kluivert opvoert als de beste man bij Oranje. Kop in the Daily Ex press: 'Ieren ten onder door man die ze Patrick noemen.' Curieus genoeg is Patrick zo ongeveer de meest Ierse naam die er bestaat. Voor wat betreft Kluivert was er vooral aan dacht voor zijn onvoorstelbare talent. The Daily Mail kwam nog eens terug op 's mans enorme fy siek. 'Maar het was zijn fluwelen baltoets, meer dan zijn spierkracht, die imponeerde.' De kwali teitskrant Independent haalde de spits ook al naar voren in kop en verslag: Kluivert's pure ge nius (pure genialiteit) sinks Irish.' En om het ver schil aan te geven tussen de leeftijd van Kluivert en het langjarige, nu tot een einde komende regi me van Jack Charlton bij de Ieren, schreef de In dependent: Patrick Kluivert, die 9 was toen Charlton manager werd van Ierland.' Zonder uitzondering voorspellen de Britse kranten een grote toekomst voor Oranje, te be ginnen op het EK van juni in Engeland. Daily Mirror: 'Ierland werd verslagen door een elftal dat weer een wereldmacht wordt, met het totaal voetbal dat ze in de jaren '70 beroemd maakte.' En verderop: 'Gisteravond hebben we de toe komst gezien. Die ziet er geweldig uit. De toe komst is oranje van kleur.' Superlatieven als 'adembenemend' werden gebruikt om hel spel van Nederland te beschrijven. David Leacy in the Guardian: 'De uitslag was een magere reflectie varf de superioriteit van Nederland. De Ieren hadden weinig in te brengen tegen de lntuitieve passing, het bewegen en het wisselen van positie van De Boer, Davids, Bergkamp en Kluivert.' Rob Hughes meende in The Times dat hij een elftal had gezien dat 'nu begint te bloeien zoals eerdere Oranje-elftallen hebben gebloeid." Hug hes noemde Kluivert de meest veelbelovende voetbal-teenager ter wereld en had ook Berg kamp goed zien spelen. 'Bergkamp speelde zoals hij in Italië nooit en bij Arsenal maar zelden speelt. Hij had tegen de Ieren een dominante in vloed.' Uiteraard pakte The Sun weer uit met een woordgrapje in de kop: Pat (Kluivert dus) goo chelt de Ieren uit de race. De verslaggever van the Daily Express bracht een oude song van de Beat les in herinnering: 'You say goodbye and I say hello.' De leren zijn het die afscheid nemen, Klui vert is de man die zich meldt met een hallo. Uit het verslag: 'Nederland zou de barrage niet nodig moeten hebben gehad, maar ik ben blij dat het toch zo ver is gekomen; het EK kreeg woensdag avond een reclame die ze op geen enkele andere manier had kunnen kopen. Als dit is wat we op het EK te zien krijgen, mag het toernooi van mij morgen beginnen.' Rotterdam Regilio Tuur traint op de loopmachine ter voorbereiding op zijn titelgevecht tegen de Italiaan Campanella. Tuur arriveerde gisteren in Nederland. Op 23 december in de RAI in Amsterdam staat zijn WK-titel op het spel. fotO'ANP Het wielerpeloton bij de vrou wen heeft er een sterke formatie bij. In 1996 keert Leontien van Moorsel terug op de weg, om ringd door zeven renners, onder wie de Alphense Ingrid Kelder huis. Van Moorsel is met haar echtgenoot Michael Zijlaard er in geslaagd een aantal sponsors te strikken voor hun wielerpro- ject. De ploeg gaat rijden onder de naam VKS Cycling Team. Naast voormalig wereldkam pioene Van Moorsel, die sinds 1994 kwakkelde met haar ge zondheid en lange tijd in het peloton ontbrak, bestaat de ploeg uit Kèlderhuls (29), Astrid Schop (29), Saskia de Vries (21), Judith van de Burgh (19), Wen dy Kramp (20), Sissy van Ale- beck (21) en I.enie Dijkstra (25). De Hartol-formatie van trai ner Arie Koops begint aan haar tweede wielerseizoen. De voor malige schaatscoach heeft in Angela van Smoorenburg (I.an- geraar) en Astrid van Tol (Nieuwveen) twee regionale troeven in zijn ploeg, die verder bestaat uit Nathalie Nelemaans, Angela Hillenga, Saskia Ele- mans, Hester-Marieke Kroes en Simone van der Heide.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 19