'Ik heb niks gedaan dat verdorven is' 't Is weer tobben met Purper Koolhaas schrijft roman over de architectuur Cultuur&Kunst Ouwe jongen Dale ligt goed in de markt Geklap haalt voortgang uit Christmas Carol Concert /RIJDAG 15 DECEMBER 1995 CHEF CERT VISSER. 0 1-5356441 j Concert H-Blockx afgelast j leiden Met concert dat H-Blockx morgen zou geven in het Leids I Vrijetijds Centrum gaat niet door wegens ziekte van de zanger. I De 300 fans die reeds een toegangskaart hebben gekocht kun- I nen zaterdagavond, tussen 21.00 en 23.00 uur, hun entreegeld I terugkrijgen bij de kassa van het LVC. Over een nieuwe datum I voor het concert van de H-Blockx is nog niets bekend. Ter ver- 1 vanging van het afgelaste concert organiseert het LVC zaterdag I een 'hip hop crossover dance party' met dj Jozo. j James Bond scoort spectaculair Amsterdam 'Goldeneye', de zeventiende James-Bondfilm, is in Nederland spectaculair begonnen. Na het eerste weekeinde, vier dagen dus, waren al 150.000 bezoekers geteld in honderd bio scopen, goed voor een recette van ruim 1,8 miljoen gulden. Al leen 'Jurassic Park', 'Flodder in Amerika' en 'The Lion king' trok ken in het eerste weekeinde meer bezoekers. Wim Hazeu wint Biografenprijs '95 Amsterdam Wim Hazeu is de Dordtprijs voor de Biografie 1995 toegekend voor zijn aan de dichter Slauerhoff gewijde biografie. De prijs bedraagt 25.000 gulden. De tweejaarlijkse prijs is Hazeu vanmiddag in het Amsterdamse Universiteitstheater overhan digd aan het slot van een door de Universiteit van Amsterdam georganiseerde week voor de biografie. Ivens Award naar film Depardon amsterdam De Joris Ivens Award van het International Docu mentary Film Festival Amsterdam is gisteravond in het Amster damse Paradiso uitgereikt voor de film 'Délits Flagrants', van de Franse cineast Raymond Depardon. Aan de prijs is een bedrag verbonden van 10.000 gulden. Tracy Chapman wil opnieuw beginnen y Voor een keuken met "persoonlijke" wensen adviseren wij u graag Als kleuter vertelde ze elke avond onder het eten verha len voor haar vader, haar moeder en haar oudere zus. Een vervolgverhaal dat ze zelf verzon en dat bij elke maaltijd verder ging. Een echte vertelster. Tegenwoordig zet Tracy Chapman haar verhalen op cd's: ballades, le venslessen, vermaningen, overpeinzingen. Maar voor Chapman is het on getwijfeld belangrijker dat ze haar integriteit heeft kunnen bewaren. In haar liedjes zit al tijd een verhaal en meestal een boodschap. „De teksten zijn belangrijk, en ze moeten ergens op slaan. Of ze de wereld kunnen verande ren, weet ik niet. Het zijn men sen die veranderingen tot stand brengen. Als die toegang krijgen tot nieuwe inzichten, een ande re kijk op het leven, kan dat hun houding beïnvloeden. Ik zie mezelf niet als een katalysator, de stof die een chemische reac tie op gang kan brengen, maar als een van de elementen. Het is de persoon zelf die besluit of er een reactie komt, of hij veran dert of niet". Chapman groeide op in een arbeidersmilieu. De muziek uit haar jeugd was die van haar moeder en van haar oudere zus: rhythm 'n blues en gospelmu ziek. Voor het kopen van platen had ze geen geld. „Ik heb mijn eerste pjaat pas gekocht toen ik naar high school ging. Voor die tijd leende ik in de bibliotheek alles wat voorhanden was. Dat was nogal een bonte verzame ling. Ik ben niet opgegroeid met de muziek die ik uiteindelijk ben gaan maken, folkmuziek". Korevaarstraat II, tel: 071 - 5149859 parijs kees groenenboom 'New beginning' is de optimis tisch klinkende titel van haar laatste album, dat bepaald niet vrolijk stemt. 'We hebben er een rotzooi van gemaakt', is de boodschap. 'De wereld is stuk, niet de moeite waard om te re pareren, het is tijd om opnieuw te beginnen', zingt ze in het ti telnummer. Nee, niet verbitterd, vindt Chapman. „Realistisch. Veel liedjes op 'New beginning' gaan over de mogelijkheid om hele maal opnieuw te beginnen, het leven of de wereld opnieuw te scheppen. Ik beschrijf hoe het nu is, maar zo hoeft het niet te zijn. Zo denk ik over het nieuwe tijdperk, we moeten besluiten wat voor toekomst we willen, wat voor soort mensen we wil len zijn. Ik geloof dat we nog steeds de mogelijkheid hebben om de negatieve dingen te ver anderen, de wereld en ons le ven." Chapman is geen gemakkelij ke prater. Misschien speelt de jetlag haar parten, en de ge brekkige nachtrust in een te zacht Parijs' hotelbed. Maar de lange stiltes na sommige vragen hebben ook te maken met het zoeken naar de enige juiste for mulering. De in het zwart gekle de vrouw met de donkere, on derzoekende ogen past wel bij het beeld dat de weemoedige, ingehouden liedjes oproepen. Boodschap Het stormachtige succes van haar titelloze debuut in 1988 heeft ze met de twee volgende albums niet kunnen evenaren, en ook nummer vier zal de tien miljoen exemplaren niet halen. Tracy Chapman: 'De wereld is stuk, niet de moeite waard om te repareren'. Rijke traditie Haar stijl, waarin de muziek on dergeschikt lijkt te zijn aan de teksten, doet eerder denken aan blanke folkzangers als Woody Guthrie en Bob Dylan dan aan vertolkers van de zwarte mu ziek. „Dat hebben meer men sen tegen me gezegd en waar schijnlijk komt dat doordat veel mensen niet begrijpen hoe rijk de Amerikaanse muziektraditie is. De zwarte muziek begint niet bij de rhythm 'n blues. Daar vóór waren er de spirituals en gospelmuziek." „Popmuziek is ook gebaseerd op de zwarte muziek. Dylan heeft heel veel ontleend aan zwarte artiesten. Ik denk echt dat mijn zangstijl anders is dan alle andere artiesten uit de he dendaagse folkmuziek. De ma nier waarop ik optreed, de in houd van mijn teksten en de manier waarop ik mijn stem ge bruik, gaan ver terug in de zwarte muziektraditie." In 'At this point in my life', een van de mooiste liedjes van 'New beginning' zingt Chap man 'Ik heb al zoveel verkeerd gedaan, ik weet niet of ik ook goed kan doen'. Een persoonlij ke belijdenis of een meer alge mene tekst? „Een beetje van al lebei. Het is een van de songs die in de loop der jaren tot stand zijn gekomen. Ik weet nog dat ik het eerste stukje voor speelde aan een vriend en die vond het maar niks." „Hij zei: 'Wat heb je dan mis daan? Je bent hartstikke lief, je bent nog jong, zo erg kan het toch niet zijn? Maar in dit liedje gaat het niet om het begaan van vreselijke dingen, maar gewoon over de momenten waarop je fouten maakt. Daarna wil je biechten en aan iemand vragen je een nieuwe kans te geven. Dus het idee kwam rechtstreeks uit mijn leven, maar ik denk dat mijn vriend gelijk heeft en dat ik niks heb gedaan dat echt heel verdorven is." „Ik heb een beeld van degene die ik zou willen zijn. Die zou meelevend zijn, eerlijk, recht vaardig, iemand die kan lief hebben en die open staat voor andere ideeën. Dat zijn de din gen die ik graag in mezelf terug zou willen vinden. Maar ik moet toegeven dat ik soms veel te snel met mijn oordeel klaar sta." theater theater i recensie, wunandzeilstra Voorstelling Purper 11, met. Erik Brey. Frans Mulder, Alfred van den Heuvel en [Eric Corton. Gezien: 14/12, schouwburg, I LeidenAldaar nog te zienvanavond (Het blijft een verhaal apart. Pur per is een naam die staat voor (kolderiek muzikaal entertain ment. Er is geen groep die zo |vaak van samenstelling is gewij zigd en toch zo herkenbaar een eigen stempel heeft behouden. Daar liggen de kracht en de zwakte van Purper. Want al die kenmerkende kolder heeft ge leid tot programma's van zeer wisselend niveau. De leden van Purper zijn nooit wars van een zekere kod dig bedoelde zelfgenoegzaam heid geweest. Over de voorstel ling hangt dan zo'n air van 'kijk ons toch eens leuk wezen'. Dat kan behoorlijk irriteren en het inmiddels elfde programma heeft daaronder sterk te lijden. Volwassen mensen die bij voorbeeld een soort jeugdthea ter willen parodiëren en zichzelf achtereenvolgens 'Kwakje' i 'Friemeltje' en de 'jagende re- gister-accountant' noemen - ^het is eigenlijk te flauw en ba_- naai voor woorden. Zo'n scène duurt te lang, mist absoluut een aardige pointe en wordt nog i eens extra bedorven doordat 5t met name Frans Mulder zich- zelf erg grappig vindt. Helaas is dit geen uitzondering en komt dit soort scènes in het elfde pro- gramma erg vaak voor. Dal Purper een leuke pot pourri kan samenstellen, is be- kend. Het openingsnummer is '0ö dan ook nog een feestelijke her- '00 kenning. Maar dan al gauw 00 wordt het geforceerd leuk doen. 0C 0C 50 Purper: geforceerd leuk doen. Naast Erik Brey, de man van het eerste uur, Frans Mulder die de meeste tekstbijdragen heeft ge maakt en de om zijn sterke mi miek bekende Alfred van den Heuvel maakt ook de nieuwe aanwinst van de groep, Eric Corton, zich daar schuldig aan. Soms is de oude glans even terug. Neem bijvoorbeeld 'Sum- mernight in Bruinisse'. Dankzij foto joris van bennekom de vaste pianobegeleiding van 'Erik Brey en de voor Purper-be grippen opmerkelijke toevoe ging van gitaar, bas en saxofoon swingt dit louter op sfeerteke ning berustende nummer pri ma. Zo is er wel wat meer goeds te noemen. Toch overheerst de meligheid die bij dit gezelschap eigenlijk altijd wel op de loer ligt. Willem Noske 1918-1995 Het had heel wat hoofdbrekens gekost, maar in het voorjaar van 1995 kon de violist Willem Nos ke gerust zijn. Zijn levenswerk, de unieke verzameling Neder landse muziek vanaf 1600, was veiliggesteld. In een I laags ver pleeghuis heeft hij van die rust minder dan een jaar kunnen ge nieten. Noske overleed woens dagavond in zijn woonplaats op 77-jarige leeftijd. Als een bezetene heeft hij zijn leven lang alles verzameld over het Nederlandse muziekleven. Het resulteerde in een collectie van 20.000 stuks bladmuziek. 4000 muziekhandschriften en nog eens honderdduizend do cumenten zoals brieven van componisten en uitvoerenden, recensies etc. Jarenlang stond zijn huis er zo vol mee, dat hij zich genoodzaakt zag om op zolder te gaan wonen. Van 1955-1958 was Noske con certmeester van het Overijssels Philharmonisch Orkest en daar na vijf jaar van het Nederlands Kamerorkest. In 1958 is hij een van de oprichters van het en semble Sonata da Camera, dat zich toelegt op onbekende ba rokmuziek, met name Neder landse. Na twee jaar concert meester te zijn geweest bij het Rotterdams Philharmonisch Or- kest, krijgt hij in 1962 dezelfde functie bij het Residentie Or kest. Hij zou dat tot zijn pensio nering in 1981 blijven. Noske had een hekel aan de Ne derlandse zelfonderschatting. „Nederland kent zijn eigen rijk dom niet. We zijn als muziek land bijna net zo belangrijk als schildernatie, maar het is het buitenland dat voor de erken ning van de Nederlandse cul tuur moet zorgen. Nederlanders zijn masochisten, het volk zwelgt in de wellust van zijn ei gen impotentie", zo zei hij in 1992. De gedreveil verzamelaar voel de zich zwaar miskend. Noske zat diep in de schulden en de collectie dreigde uiteen te val len. Het ministerie van cultuur was niet bereid met voldoende geld over de brug te komen. Er was een reddingsactie nodig, die uiteindelijk slaagde. Het inmiddels onder de Wet Be houd Cultuurbezit geplaatste archief kwam terecht bij de hiervoor opgerichte Stichting Musica Neerlandica en kreeg in 1995 onderdak in het Haags Ge meentemuseum. dat ook al de collectie Nederlandse Muziek archieven herbergde. Bij de offi ciële overdracht brak Willem Noske nog een lans voor de Ne derlandse vioolmuziek uit de barok en die uit de negentiende eeuw, „de twee Gouden Eeu wen van de Nederlandse mu ziek". den haag» anp Architect en stedebouwkundige Rem Koolhaas legde van 1980 tot en met 1993 650.000 kilome ter af, zo staat in zijn nieuwe en lang verwachte boek 'S,M,L,XL'. Ook de introductie van deze 'roman over architectuur' ge beurt op internationale wijze. Londen, Parijs, Berlijn, Amster dam en de thuisbasis van zijn kantoor, Rotterdam, zijn de plaatsen die hij voor signeerses sies uitkoos. 'S,M,L,XL' staat voor Small, Medium, Large en Extra-Large. Dat laatste slaat zeker op de omvang van het Engelstalige werk: 1376 pagina's, 7,5 cm dik en een gewicht van bijna drie kilo. Het uitkomen van het boek wordt als een gebeurtenis in de architectuurwereld beschouwd. Rem Koolhaas (1944, Rotter dam) is Nederlands internatio naal bekendste architect, die aanvankelijk zijn faam meer ontleende aan zijn beschouwin gen en ontwerpen, dan aan wat er van hem werkelijk was ge bouwd. Zijn eerste boek, 'Deli rious New York', een retroactief manifest voor Manhattan, was een groot succes en is inmid dels een collector's item. 'S,M,L,XL', waarin 'Delirious New York' opnieuw is afge drukt, zal gezien de oplage mo gelijk minder snel uitverkocht zijn. Uitgeverij 010 in Rotter dam heeft 15.000 exemplaren beschikbaar en de Amerikaanse partner van 010 nog eens een zelfde aantal. Een grote oplage voor een architectuurboek. 'S,M,L,XL' is vanaf deze week te koop. Koolhaas signeert vrijdag avond bij Architectura Natura in Amsterdam en zaterdagmid dag in de Rotterdamse Kunst hal, een ontwerp van zijn hand. Small, Medium, Large en Ex tra-Large zijn de categorieën, waarin de architect in foto's, ontwerptekeningen en tekst de belangrijkste projecten van zijn Rotterdamse bureau O.M.A. heeft gerangschikt. Enkele voor beelden: het huis voor twee vrienden in Rotterdam (Small), Het Nederlands Dans Theater in Den Haag, de Rotterdamse Kunsthal, de nieuwe stad Me- lun-Sénart bij Parijs en Euralille in Lille (Extra-Large). Naast de beschrijving van de O.M.A.-projecten en gegevens over het bureau, bevat het boek een aantal essays en in de kant lijn een uitgebreid alfabet van Koolhaas. Het meest recente essay, The Generic City, dateert van 1994, het jaar dat het boek eigenlijk had moeten verschij nen. Architectuur is een gevaarlijk mengsel van almacht en mach teloosheid, luidt de eerste zin van de inleiding van 'S,M,L,XL'. De afhankelijkheid van iedereen die bij een bouwproject is be trokken, maakt de architect tot een slaaf, heeft Koolhaas eerder gezegd. Toevalligheid is volgens hem dan ook de onderliggende structuur van de carrière van al le architecten. .Architectuur is per definitie een chaotisch avontuur", aldus Koolhaas. Misschien is 'S,M,L,XL' zijn laatste boek. Vorige maand kondigde hij het einde van de stedebouw aan. Bij de uitreiking van de Sikkensprijs aan Adriaan Geuze zei Koolhaas dat de stad het resultaat is geworden van een onvoorspelbaar proces, waarop de stedebouw alle greep heeft verloren. muziekten een serie oude surf-lp's van de meester zelf. Tijdens het concert raffelt Dale een groot aantal eigenlijk zeer belegen non-klassiekertjes aan el kaar, maar hij geeft er door zijn spetterende gal mende staccato gitaarklank zo'n draai aan dat het geen moment verveelt. Alleen 'Fever' balanceert in het midden van de set een beetje op het randje van kitsch. Dale wisselt het rauwe up-tempo materiaal af met het qua opbouw spannende dynamische werk. Voor hem is het hele optreden eigenlijk een feestje. „I'm gonna try this, but if you don't like it, I won't put it on my new album." grapt hij tegen zijn publiek. Het maakt allemaal niks uit, want het publiek vreet zelfs de meest valse tonen. 1 Iet bijna uitverkochte concert van de 'God of surf was voor de uitvinder van de loud-power gisteren ook nog eens verbazingwekkend oor vriendelijk oftewel: de watjes konden in de bin nenzak blijven. Het lijkt wel alsof de programmeurs van het LVG het einde van het jaar hebben gereserveerd voor de 'popbejaarden'. Eerder waren The Tempta tions en Link Wray al kind aan huis, gisteren kwam de 58-jarige surfkoning Dick Dale even buurten. Zijn de eerste twee duidelijk in de nada gen van hun carrière beland, Dale ligt na zijn co meback van een aantal jaren geleden nog duide lijk goed in de markt. Vooral met dank aan regis seur Quentin Tarantino die zelf ook dankbaar ge bruik maakte van de instrumentale splashy sound van Dale bij de film 'Pulp Fiction'. Hoe po pulair de ouwe jongen is blijkt eigenlijk pas na het concert. Op het podium signeert hij zeker vijftien minuten tassen, t-shirts en niet te verge- leiden Minister J. Ritzen van onderwijs en staatssecretaris A, Nuis zijn gisteren door directeur W. van der Weiden rondgeleid in het Nationaal Natuurhistorisch Museum in Leiden. De beide bewindslieden brach ten een werkbezoek aan het museumgebouw aan de Raamsteeg, een van de verschillende gebouwen waar de collectie nu nog is ondergebracht. Inmiddels is de eerste paal geslagen voor een nieuw museum aan de Pesthuislaan dat in 1998 open moet gaan. Ritzen en Nuis zijn gisteren vooral over die nieuwbouw geïnformeerd. Op de foto bekijken ze een opgezette blauwbok. foto hielco kuipers muziek recensie li dy van der spek Christmas Carol Concert. Lteiden English Choir en Lei den English Brass Ensemble Gehoord 14/12, Gere formeerde Kerk. Voorschoten Nog te zien van avond, 20.15 uur, Lokhorstkerk. Leiden Dat geklap tussen elke 'Carol' in zou ver boden moeten worden. Zéker als het keer op keer aarzelend en suffig weg kwijnt. Het stimuleert, noch inspireert, integendeel het haalt de hele voortgang uit zo'n kerstconcert. Die voortgang liet voor de pauze toch al te wensen over. Een Christmas Carol- concert mag best beginnen met Buxte- hude, ook al druist dat in tegen de 'Brit se oriëntatie-gedachte'. Maar het moet wel 'leicht und froh' zijn en dat deed het germaans-latijnse 'In dulce jubilo' niét: té langzaam wat zalvend gezongen, te plakkerig gebazuind, hier hóren klate rende baroktrorftpetjes thuis. Waarom moet mij dit van 't hart? Juist omdat het repertoire van dit Kerstcon cert van het Leiden English Choir zo uit gesproken origineel en vindingrijk in el kaar steekt. Het allerleukste en mooiste lied was wel 'Lord of the dance'. Hier geen stalle tjes, herdertjes, engelkens, nee de jonge man Jezus die in de ik-vorm zijn leven aan ons voorbij laat dansen. Inhoudelijk en muziektechnisch fantastisch en veel zeggend. Hier is het LEC op zijn best. Ook die pikante Christmas calypso laat dirigent Pim Overduin swingen en deze song is waarachtig niet makkelijk met zijn tegendraadse'ritme. Een hoogtepunt vóór de pauze waren de twee laatste 'Songs of the Nativity' van Howard Blake. Prachtig getoonzet met de meest gewaagde schrille harmo- nieën, zoals in 'for your cradle's like a bier', waar Jezus' wieg al meteen naar de lijkbaar wijst. De sopranen moeten nog wel eens flink werken aan een goede ademsteun. Bariton van Linden van den Heuvell en het I-eiden English Brass Ensemble le den aan eenzelfde euvel: te nadrukkelijk aanwezig. Een lichtere toets zou boeien der uitpakken: ook groot koper kan dat.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 17