koop-zondag! do digros 'Bende van twintig' gearresteerd 'De hond is ook al gek op kerstfiguren Boeren Jacobswoude vragen steun plaatselijke politici Begrotingsbehandeling volgend jaar anders Rijn Veenstreek Cliniclowns in Rijnland ziekenhuis In 1997 nieuwbouw Stek op huidige plek TgfqPÏ ONZE Stompwijkse bank kiest voor een kleiner en moderner onderkomen Emmaus neemt Ouderen Infopunt over VOiTBAI-STAND Raad maakt zich zorgen over Drechthoek VRIJDAG 15 DECEMBER 1995 Drughandel bij bushalte alphen aan den run Na klachten van buurtbewoners heeft de Al- phense politie een einde gemaakt aan een drughandel die zich afspeelde bij de bushalte aan de Beatrixlaan. De handelaren, Alphenaren van 41 en 34 jaar, zijn in de Irenelaan aangehouden. Zij hadden een kleine hoeveelheid heroïne bij zich. De klanten plaatsten hun bestelling per semafoon. Die werd dan even later bij de bushalte afgeleverd. Behalve de handelaren werden ook drie klanten aangehouden. Zij zijn na verhoor naar huis ge stuurd. Gezochte inbreker aangehouden wouBRUGGEDe politie in het Limburgse Vaals heeft op 13 de cember een 21-jarige man aangehouden die door de politie werd gezocht voor een inbraak in Woubrugge. De man wordt vandaag voorgeleid aan de officier van justitie. Hij is illegaal in Nederland. Het is nog onduidelijk welke nationaliteit de man heeft. Inbraak in flat alphen» Naar nu blijkt is afgelopen woensdag ingebroken in een fiatwoning aan de Preludeweg. De dader kwam binnen via het balkon en forceerde een slaapkamerraam. De buit bestond uit een videorecorder, vier horloges, twee fototoestellen, sieraden en geld. De totale waarde bedraagt ruim vijfduizend gulden. Het is al de derde keer deze week dat vanaf het balkon is ingebroken in Alphense flatwoningen. jacobswoude j gerard van der geest „Het moet mogelijk zijn een sector uit de samenleving aan het woord te laten. Dat is dan hierbij gebeurd." Met deze woorden stelde gisteravond burgemeester W. van Beek een petitie van het actiecomité Wij zijn 't zat! in de raad aan de or de. De aan Van Beek persoonlijk gerichte petitie was onderte kend door bestuursleden van de agrarische organisaties WLTO en CBTB, afdeling jacobswou de. In de petitie protesteren zij tegen het mestbeleid van de re gering. De petitie kon de goedkeu ring van de WD'er A. Kroes wegdragen. „De mestplannen zijn gebaseerd op aannames, niet op feiten; ze vormen een grote bedreiging", aldus Kroes. Woordvoerders van de andere partijen wezen er op, dat je in een gemeenteraad niet zomaar jacobswoude De algemene beschouwingen worden volgend jaar mis schien in tweeën geknipt: een zitting 's middags voor de 'rituele dans' van het vragen naar de bekende weg; een zit ting 's avonds voor het echte grote denk- en besliswerk.'De algemene beschouwingen van dit jaar werden in een lange avondsessie afgewerkt. Het is weinig raadsleden ge geven de ellenlange beschou wingen fris en monter uit te zitten. CDA'er C. Vink dacht, dat 'gemakkelijk tot twee uur 's nachts gericht bezig te kun nen blijven' met effectief ver gaderen. Toch heeft hij aan de beschouwingen 'een brokkie onbevredigd gevoel' overge houden. Hij was niet content met de antwoorden van het college. Die bleef 'op onderde len in gebreke'. Vink uitte zijn kritiek gister avond tijdens de raadsverga dering. Burgemeester W. van Beek wees de CDA'er erop, dat voor deze vorm was gekozen in samenspraak met de raad. Hij deed de fracties de sugges tie aan de hand voortaan een beperkter aantal items te be spreken. Van deze vorm van zelfregulering wflde WD'er J. van Dam niets weten. Over een suggestie was iedereen het een: detailvragen moeten in de raadscommissie worden behandeld. v md hi mm .\mh moni> d i mm.ji1 m mi iiansk. hnikhoi' De Alphense politie heeft twintig jongens, in de leeftijd van veertien tot twintig jaar, aangehouden die worden verdacht van mishandeling, vernieling en diefstal. Aan het hoofd van de groep stond een een 27-jarige Alphe- naar. Hij is vandaag voorgeleid aan de officier van justi tie. De groep was sinds de zomer actief en pleegde min stens negentien misdrijven, waar onder vijf mishandelin gen, meestal in de buurt van de Swaenswijckbrug. alphen aan den run agenten samen om de groep op uesbethbuitink te rollen. „Bij de mishandelin gen kwamen een heleboel sig- De politie stelde vorige maand nalementen met elkaar overeen een speciaal team van vier en er werden kenmerken ge noemd die bij deze groep ho ren", verklaart politiewoord voerder H. Schimmel. Slachtoffers van de mishan delingen waren vier jongens van 13 en 15 jaar. Zij werden door de groep opgewacht, waarop ze werden getrapt en geslagen. Daarbij werden mes sen en knuppels gebruikt. Eén van hen liep daarbij blijvend oogletsel op. Een vrouw werd in haar huis eveneens het slachtof fer van de jongeren. Ze hadden een 'te koop'-bord in haar tuin geplaatst en belden bij de Al phense aan. Daarop werd ze met het bord op haar hoofd ge slagen. Het is niet uitgesloten dat de jongens nog meer mensen heb ben mishandeld. Volgens de po litie werden mensen bedreigd. „Uit angst voor resprcsaille werd vaak geen aangifte ge daan. We hebben wel een tele fonische melding gehad, zonder dat er aangifte volgde. Dus het is mogelijk dat er nog meer za ken zijn", aldus Schimmel. De jongeren hebben inbraken bij bedrijven bekend en het ver nielen van veertig ramen en rol luiken bij een bedrijf. Ze staken jeen vuurwerkbom af, verniel den autoruiten en pleegden diefstallen uit auto's, ze verniel den een auto volledig door die van een tien meter hoog talud af te duwen, bonden voordeur knoppen vast. pleegden winkel diefstallen bij een supermarkt, vernielden de beplanting in tui nen en stalen tuinmeubels. De politie is blij dat de groep is aangehouden. „Er waren ont zettend veel mensen die zich onveilig gingen voelen in Al phen en daarom hebben we er extra aandacht aan besteed meldt Schimmel. BLACK WHITE landelijke items kan bespreken. D66'er P. van Hoesel ging daar in het verst. „Ik ga daar niet zo maar aan meedoen." Volgens CDA'er H. van der Nagel kon je het agrarisch onge noegen veel beter bespreken met de eigen politieke achter ban. Hij vreesde overigens wel voor negatieve effecten van het regeringsbeleid. 'Verpaupering van het platteland' zou ook Ja cobswoude kunnen treffen, meende hij. Van F. Witteman (Gemeentebelang) kan de ge meente pas in het geweer ko men, als de mestmaatregelen Jacobswoudse burgers in moei lijkheden zou brengen. „Dan pas is het een probleem voor de gemeente", vond hij. Van Beek bleef laconiek op zijn standpunt sTaan, want, aldus de burge meester, ook 'in Jacobswoude wordt een belangrijke economi sche pijler gevormd door de agrarische sector.' Zieke kinderen in het Rijn land ziekenhuis in Leider dorp kunnen zaterdagoch tend bezoek krijgen van twee Cliniclowns. Deze clowns treden speciaal op voor ernstig zieke kinde ren om ze enige afleiding te bezorgen. De kinderen in het ziekenhuis kunnen zelf aangeven óf ze de clowns willen ontvangen. Als dat het geval is, beden ken ze samen welke spel letjes er worden gedaan. Het bezoek van de Clini clowns is een initiatief van twee vrouwen uit de Leid- se regio: zij hebben de op brengst van zelfgemaakte kerstkaarten gebruikt om de Cliniclowns een och tend naar het Leiderdorp- se ziekenhuis te halen. De clowns van de Stichting Cliniclowns hebben meestal ook een medische of pedagogische achter grond. Ze overleggen ook met de behandelteams van ziekenhuizen die ze bezoeken, meestal acade mische ziekenhuizen en kinderziekenhuizen. Minima Alphen krijgen hogere vergoeding alphen aan den run Emmelien Martens tussen een deel van de 75 kerststallen. FOTO HOLVAST/MARK LAMERS alphen aan de rijn/hoogmade carin smolders Met de neus op het kleine stalletje kan iemand met goede ogen nog net Maria en Jozef herkennen. Emme lien Martens vertelt met veel enthousiasme dat ze aan het zwarte kroeshaar van Jozef kan zien dat deze mina- tuur-kerststal waarschijnlijk uit Afrika komt. Haar ver zameling is zondag te zien in De Stal in Hoogmade. De Alphense Martens spaart al vijftien jaar mini- kerststallen. „Op het moment heb ik er vijfenzeventig. Ik heb er meer gehad maar de hond is ook gek op kerst figuren en heeft al een paar keer op kindje Jezus zitten kauwen. Die stallen heb ik weg moeten gooien omdat ze niet meer te repareren waren." Mariens heeft een speciale band met Kerstmis. „Ik ben geboren op eerste kerstdag. Mijn ouders waren erg trots op hun kerstkindje. Maar toen ik ouder werd, ging ik het steeds minder leuk vinden om met kerst jarig te zijn. Een verjaardagspartijtje zat er namelijk nooit in. Dus nu vier ik het negen maanden eerder, op 25 maart. Ook een katholieke feestdag." Kerstkind Omdat Mariens met kerst geboren is, vindt niemand het vreemd dat ze stalletjes spaart. „Toch ben ik niet gaan verzamelen omdat ik een kerstkind ben. Ik ben begonnen met de kleine houten stallen. Het was onge veer vijftien jaar geleden mode om ze in de kerstboom te hangen. Toen het 'uit' was, vond ik het een leuk idee om te gaan verzamelen. Vandaag de dag vind ik die houten niet eens meer zo mooi, maar ik kan ze ook niet weg doen." „Nu koop en krijg ik het liefst stallen die artistiek ver antwoord zijn. De mooiste stallen vind ik die, die kleine kunstwerkjes op zich zijn. Ik vind het ook erg leuk dat mensen weten dat ik ze verzamel. Uit alle hoeken van de wereld krijg ik ze aangeleverd. Ik heb er uit Duits land, Frankrijk, Bolivia, Peru en Mexico. Mijn dochter heeft zelfs eens vier weken met zo n breekbaar pruts- dingetje in haar rugzak gelopen." De meeste verzamelaars worden na jaren sparen ge grepen door de beruchte verzamelwoede. Uit angst dat ze met een huis vol stallen kwam te zitten, heeft Mar tens eens gezegd: „Ik wil maar een minatuurtje per jaar aanschaffen." „Nu geldt die regel allang niet meer. Soms moet ik me ook echt beheersen om er niet vier of vijf tegelijk te kopen. Als je een mooie ziet, wil je hem toch hebben." De verzameling van Emmelien Martens is op zondag 17 december te zien in de Stal van het Cultureel Cen trum Hoogmade. Van 14-17.30 uur zijn dat ook ande re kerststallen te bewonderen. De toegang is gratis. AJph inkomen kunnen in 1996 een hogere vergoeding declareren voor sociaal-culturele activitei ten. De hoogte is afhankelijk van de tijd dat de aanvrager van een uitkering moet rondkomen. Het fonds voorziet in finan ciële steun bij uitgaven voor on derwijs, cultuur en zorg. Ook het lidmaatschap van politieke partijen, vakbonden of een hob byclub kan worden vergoed. De vergoedingen variëren van vijf enzeventig gulden tot tweehon derd gulden. Zij zijn gekoppeld aan leeftijd en aan het aantal ja ren dat de aanvrager tot de mi nima behoort. In het verleden stelde het de claratiefonds alleen bedragen van vijfenzeventig gulden voor kinderen en honderd gulden voor volwassenen beschikbaar. Jaarvergadering ijsclub Alkemade roelofarendsveen IJsclub Alkemade houdt van avond in café-restaurant 't Veen, Langeweg 16 in Roelo- farendsveen de 105e ledenver gadering. Periodiek aftredend zijn Leo van der Meer, Willem van der Meer, George Rotteveel en Jan van Rijn. Zij zijn allen herkiesbaar. Na de vergadering wordt er traditiegetrouw gckla verjast en gesjoeld om vlees, worst en kerststukjes. Aanvang 20 uur. hazerswoupe-dorp» ruud sep Burgemeester en wethouders van Rijnwoude maken zich hard voor de nieuwbouw van jongerencentrum Stek op de huidige plek op de hoek van de Dorpsstraat en de Pieter de Hooghstraat in Hazerswoude- Dorp. Het nieuwe jongerencen trum zou al in 1997, samen met een mortuarium en een peuter speelzaal, moeten worden ge bouwd op deze plek bij het Dorpshuis. Uit de voorgestelde procedure blijkt dat B en W er van uitgaan dat de stichting die het Dorpshuis beheert, ook de nieuwe gebouwen onder zijn hoede krijgt. Over de nieuwbouw van jon gerencentrum, peuterspeelzaal en mortuarium wordt al lang gepraat, maar het is voor het eerst dat het gemeentebestuur met zo'n concreet standpunt komt. De alternatieve plekken vpor het jongerencentrum lij ken nu definitief terzijde ge schoven. De huidige locatie heeft zowel bij het Stek als bij het Dorpshuis de voorkeur, in de politiek hadden velen tot nu toe op financiële gronden een voorkeur voor nieuwbouw bij desporthal. Het bestuur van het Dorps huis heeft al enige jaren geleden het voorstel gedaan de nieuwe gebouwen te beheren. Het jon gerencentrum heeft daar in ie der geval geen principiële be zwaren tegen. Het gemeentebe stuur vindt het nog wat vroeg om op de ideeën van het Dorps huis te reageren. Maar B en W gaan er in de verdere planning wel van uit dat het bestuur van het Dorpshuis - en niet het ge meentebestuur - de bouwplan nen verder uitwerkt. Op grond van die plannen zou de ge meenteraad in februari 1997 een definitief besluit moeten nemen. De gemeente heeft inmiddels 650.000 gulden gereserveerd voor een nieuw Stek en 450.000 gulden voor de peuterspeelzaal. Het mortuarium is een idee van het Dorpshuis dat op commer ciële basis moet worden neer gezet. De gemeente heeft hier voor dan ook geen geld apart gezet. Wel staat er twee ton op de begroting om volgend jaar het terrein rond het Dorpshuis opnieuw in te richten en te her straten. ZOETERWOUDE UESBETH BUITINK zoeken. Dan heeft het weinig zin. Het bestaat nu twee jaar en er is in die tijd heel veel werk verzet om contacten te leggen met bijvoorbeeld vereni gingen. Maar er kwam geen vraag vanuit de ou deren en dat is heel teleurstellend." Toch gelooft Knops dat het Ouderen Infopunt wel bestaansrecht heeft. „De stichting blijft be staan. We denken dat we over een paar jaar wel nodig zullen zijn." Om de behoefte van ouderen aan een dergelijke vraagbaak te onderzoeken, wil de stichting een enquête laten uitvoeren onder 55-plussers. Het Ouderen Infopunt blijft op dinsdag en donderdag van 10.00 tot 12.00 uur bereikbaar via telefoonnummer 071-5804521. Het Zoeterwoudse verzorgingshuis Emmaus neemt het Ouderen Infopunt over. Het Infopunt is bedoeld voor vragen die ouderen kunnen heb ben over bijvoorbeeld vervoer, wonen of bejaar denverzorging. De stichting Ouderen Infopunt blijft wel bestaan, maar er worden geen eigen medewerkers meer ingezet om de vragen te be antwoorden. De telefonistes van Emmaus krijgen die taak. Het telefoonnummer en de openingstij den blijven hetzelfde. Volgens voorzitter Marja Knops was het niet lo nend om twee maal per week twee mensen de te lefoon te laten beantwoorden. „Er kwamen maar vier telefoontjes per maand en ongeveer drie be- MAAK ÓÓK KENNIS MET ONZE met allerlei supporter-artikelen, van het Nederlands elftal en bekende profclubs HEEFT HET LAAGSTE PRIJSPEIL VAN NEDERLAND! stompwuk dorith ligtvoet De Rabobank Rijn en Woude in Stompwijk wil verhuizen naar een nieuw pand aan de Meer- laan 7. Het bestuur van de bank heeft hiertoe een verzoek inge diend bij de gemeente Leids chendam, waarvan Stompwijk deel uitmaakt. Het huidige fili aal aan de Dr. van Noortstraat gaat dicht. De gemeente is be reid om mee te werken aan de verhuizing, maar wil het bouw plan pas volgend jaar in behan deling nemen. Dan wordt het bestemmingsplan voor de Stompwijkse dorpskern herzien. De Rabobank wil verhuizen, omdat het huidige pand niet meer aan moderne eisen vol doet. „Er zijn de laatste jaren al lerlei ontwikkelingen op gang gekomen zoals het telebankie ren en het steeds vaker gebruik maken van geldautomaten", vertelt directeur Q. de Boer. „Ook zie je dat in bankgebou wen steeds meer gebeurt op het gebied van advies. Op dergelijke ontwikkelingen moet je inspe len. Dat kan dooreen pand neer te zetten dat hiervoor is toege rust." De bank heeft nog onder zocht of het rendabel is om het huidige gebouw te renoveren. Maar het pand aan de Dr. van Noortstraat is eigenlijk te groot. Het is voorzien van een boven woning en kelders en staat op twaalfhonderd meter eigen grond. Omdat de bank niet zo veel ruimte nodig heeft, is het goedkoper om het huidige pand te verkopen en elders nieuw bouw te plegen. De Boer denkt dat de Stomp wijkse bevolking er straks op vooruit gaal, omdat het nieuwe bankgebouw iets centraler in de dorpskern komt te liggen. De grond aan de Meerlaan heeft de bank inmiddels aangekocht. Hoe het nieuwe gebouw eruit zal zien is nog niet bekend. De Rabobank wil rond september 1996 beginnen met de nieuw bouw. In het voorjaar van 1997 wil de bank het nieuwe gebouw betrekken. Burgemeester en wethouders willen dat het huidige pand vol ledig beschikbaar komt voor be woning. De Boer denkt dat het gebouw aan de Dr. van Noort straat geschikt is als woning in combinatie met praktijkruimte. Een accountantskantoor of een huisartsenpraktijk zouden er prima passen. LEiMuiDEN» gerard van der geest vaar, dat de gekochte kavels worden opgesplitst in kleinere eenheden, waarop vervolgens weer huizen kunnen worden gebouwd., C. de Lange (Gemeentebelang) wil dat de voor gestelde grondprijs van 211 gulden per vierkante meter in het voorjaar 1996 nog eens nader wordt bekeken, omdat dan bekend is hoeveel bedrijven interesse hebben in een kavel op de Drechthoek. Wethouder A. Kea (CDA/ruimtelijke ordening) wilde De l.ahge wel tegemoet komen en de prijs te zijner tijd aangepassen. Burgemeester en wethouders van Jacobswoude proberen grip te blijven houden op de verkoop van grond op het bedrijventerrein Drechthoek in Leimuiden. Het college deed die toezegging gis teravond in de raadsvergadering naar aanleiding van kritische kanttekeningen van de WD-fractie. Fractievoorzitter J. van Dam vreest dat bedrijven kavels kopen met het doel die later weer door te verkopen. Ook dreigt volgens Van Dam het ge-

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13