Bosnië wordt erkend door Klein-Joegoslavië Hoofdpunten vredesakkoord Bosnië-Hercegovina Buitenland ransen blijven staken adanks concessies Juppé urkse premier blij met )uane-unie met EU Strak tijdschema uitvoering akkoord 43 maanden van strijd en overleg Koning Winter regeert in Bosnië De hoofdpunten van het vredesak koord voor Bosnië-Hercegovina zoals dat vanmorgen in Parijs is onderte kend: Bosnië-Hercegovina blijft een soeve reine staat binnen zijn internationaal erkende grenzen. De republiek bestaat voortaan uit twee staatkundige entitei ten: de federatie van Bosnië en Her- cegovina (51 procent van het grondge bied) en de Servische Republiek (49 procent). De centrale regering is verantwoor delijk voor het buitenlands beleid, handel, douane, immigratie, monetair beleid, bekrachtiging van het interna tionaal recht, communicatie, transport en toezicht op het luchtverkeer. Het parlement telt twee kamers; een eerste kamer met 15 leden gekozen door de parlementen van de twee deelstaten, en een tweede kamer van 42 afgevaardigden die rechtstreeks door de burgers van de deelstaten worden gekozen. Een uit drie personen bestaand pre sidium wordt eveneens rechtstreeks door de burgers gekozen. De federatie krijgt twee leden in het presidium en de republiek een lid. Andere centrale instituten zijn een constitutioneel hof en een centrale bank. De hoofdstad Sarajevo wordt onder de paraplu van de federatie verenigd. De oostelijke moslim-enclave Goraz- de krijgt een corridor naar de federa- De uiteindelijke status van het stadje Brcko wordt binnen een jaar door ar bitrage vastgesteld. Het Bosnische regeringsleger draagt de stad Mrkonjic Grad en het omlig gende bergachtige gebied aan de Ser vische Republiek over. Binnen zes tot negen maanden wor den vrije verkiezingen gehouden voor de centrale regering en beide deelsta ten. Vluchtelingen hebben stemrecht in het gebied waar zij oorspronkelijk vandaan komen. De grondwet garandeert de mensen rechten op het noogst mogelijke ni veau. Een mensenrechtencommissie bestaande uit een ombudsman en een mensenrechtenkamer, zal schendin gen onderzoeken en gezag hebben in beide deelstaten. Het vredesleger IFOR wordt ge machtigd tot het gebruik van militair geweld om beperking van de bewe gingsvrijheid en geweld tegen burgers en vluchtelingen te voorkomen. Het leger krijgt onbeperkte bewegingsvrij heid in geheel Bosnië en Hercegovina. De overeenkomst dwingt de partijen tot volledige samenwerking met inter nationale onderzoekers en de vervol ging van oorlogsmisdrijven. Deze ver plichting geldt ook voor Servië en Kroatië. IFOR krijgt de bevoegdheid om aan geklaagde oorlogsmisdadigers te ar resteren, maar mag ze niet opsporen. Politiefunctionarissen van de Vere nigde Naties zullen plaatselijke politie korpsen opleiden, adviseren en instru- )NDERDAG 14 DECEMBER 1995 eijaam Christophpher niet toegestaan rs ?penhagen Een rechtbank in het Deense Grenaa heeft een oeder gisteren een boete van 500 kroon (zo'n 150 gulden) op- «legd omdat ze weigert de spelling van de voornaam van haar ion Christophpher te veranderen. De vrouw betaalt al weke- jcs 29 gulden boete sinds een rechtbank in 1989 bepaalde dat spelling met dubbel 'ph' onwettig is. Volgens de Deense wet e vogen ouders hun kinderen enkel namen geven die op de offi- lele regeringslijst voorkomen. Cristophpher komt daar niet op dehor; het moet Cristopher of Christoffer zijn, aldus het ministe- m hiegtuig stort neer bij Verona ar rona» Een Roemeens verkeersvliegtuig is gisteravond veron gelukt bij de noord-Italiaanse stad Verona, kort na de start op r»t vliegveld Villafranca. Alle 49 inzittenden zijn om het leven •komen. Aan boord waren acht bemanningsleden en 41 passa- ers, vooral Italianen. De Antonov AN-4 was het presidentieel Sta{egtuig van de voormalige Roemeense dictator Ceausescu. Hij totbruikte het toestel bij zijn reizen naar het buitenland. Het toe- »1 stortte enkele minuten na de start neer in een weiland. De stg irzaak is nog onbekend. Colombiaanse president vrijgepleit oducoTA» Een onderzoekscommissie van het Colombiaanse par it vqnent heeft vanmorgen aanklachten tegen president Ernesto miljanper wegens het aannemen van drugsgeld, laten vallen bij brek aan bewijs. Daarmee is het gevaar van een afzettingspro- dure tegen Samper voorlopig afgewend. alestijn doodgeschoten in Hebron 1. {iron Een Israëlische grenswacht heeft vanmorgen een Pa- itijn doodgeschoten, die twee joden met een mes had neerge- )ken. De Israëlische legerradio meldde het incident dat ge urde nabij de tombe van de Bijbelse aartsvaders Abraham, lac en Jacob. jkdlellen in Londense wijk Brixton ■Cm(NpEN* Demonstrerende jongeren zijn afgelopen nacht bij een gnt monstratie in de Londense wijk Brixton slaags geraakt met de ejd Jitie. Zeven van hen en drie politieagenten raakten gewond. aanleiding voor de manifestatie was de dood van een zwarte iajgeman met een zwak hart, die vorige week in een politiecel Ij anprleed. oden door noodweer in Indonesië arta» Zware regenval en aardverschuivingen hebben op de lonesische eilanden Java en Sumatra minstens veertien men- ilevens gekost. Door de ondergang van een veerboot voor de 6t van Sulawesi zijn zeker vijf, maar wellicht tientallen doden 5irallen. Door het noodweer zijn rijstvelden overstroomd en 8)itplantages verwoest. Jelgische ambtenaren demonstreren 35JSSELTienduizenden Belgische ambtenaren hebben gister- j óddag in Brussel gedemonstreerd tegen de bezuinigingen op 3 a {^overheidsfinanciën. De demonstratie, die vreedzaam verliep, d as georganiseerd door twee van de drie ambtenarenbonden. 3 9 3 a Mensenrechtenactivisten gangsters' o i*ARE« President Mugabe van Zimbabwe heeft gisteren fel uit- o b naald naar organisaties van mensenrechten in zijn land. Hij I jlde hen gelijk aan criminele organisaties. In een toespraak 3 :igde Mugabe met meedogenloze actie tegen onder anderen Zimbabwaanse organisatie voor mensenrechten (ZimRights), hij beschuldigde van het aanzetten tot geweld. Dat zou het j ra 1 zijn geweest vorige week tijdens demonstraties tegen ver- :end politiegeweld in de hoofdstad Harare. e beur in Francisco kiest zwarte burgemeester i francisco De meest liberale metropool aan de Amerikaan- westkust, San Francisco, heeft de eerste zwarte burgemeester lafeijn historie gekozen. In een nek-aan-nek race versloeg het lat jarige politieke kopstuk Willie Brown de zittende Frank Jor- ibola-virus' blijkt cholera iéve Niet het ebola-virus, maar cholera is de oorzaak van nc n sterfgevallen die een team van de Wereldgezondheidsorga- vjhLlatie (WHO) in River Bay in Liberia heeft onderzocht. Volgens VN-organisatie betekent dit dat tot nog toe maar één persoon aaJhet grensgebied met Ivoorkust met zekerheid met het virus is i $met. Myanmar welkom bij Asean ïgkok De landen van de Associatie van Zuidoost-Aziatische 3iden (Asean) zullen van Myanmar (Burma), Cambodja en js geen hervormingen eisen alvorens deze landen in hun l ^den op te nemen. Dat heeft premier Goh Chok Tong van 3 jgapore gisteren in Bangkok gezegd voor het begin van de jÏÏijkseAsean-top. i» arDe premier liet weten dat het saneringsplan voor de Franse ioogwaardigheidsbekleders spoorwegen in zijn geheel komt ,fcten vanmorgen in Parijs te vervallen. Ook zal hij zelf op helikopters worden ver- 21 december de 'sociale top' :d om de verkeerschaos te voorzitten die wordt gewijd aan 'lijken. De Fransen beleven de werkloosheid. Jaag hun 21ste stakingsdag. De spoorwegbonden stemden overleg tussen bonden en gisteren voor voortzetting van 'fing zit nog steeds muur-* de staking, maar er waren teke- Ondanks aanzienlijke con- nen dat een groeiend aantal sta les van premier Alain Juppé kers bij zowel de SNCF als de h de meeste bonden te kie- Parijse metro bereid is het werk [oor voortzetting van de ac- te hervatten als de regering de It de regering geheel afziet stakingsdagen wil uitbetalen, haar plan voor bezuinigin- Ip de sociale uitgaven. tsburg ANP-Rtr-DPAgers die zich voor het parle mentsgebouw in Straatsburg lurkse premier (giller heeft hadden verzameld. Ze hadden ren verheugd gereageerd op een 'nee' gehoopt, e instemming van het Eu- De volksvertegenwoordiging ?s Parlement met de doua- dreigde maandenlang de nau- hie van de Europese Unie were samenwerking met Ankara jurkije. Volgens haar is het te blokkeren wegens de beroer- prd een eerste stap naar de mensenrechtensituatie, de lolledigEU-lidmaatschap. bezetting van Noord-Cyprus en l Europees Parlement gaf het brute optreden tegen de :en aarzelend zijn fiat aan Koerden. Maar uiteindelijk douane-unie. Het besluit stemde een ruime meerderheid met gejoel en gefluit ont- (343 van de 528 aanwezigen) fcn door enkele honderden, van de afgevaardigden voor een lamelijk Koerdische beto- 'voorzichtig ja'. Het vredesakkoord voor Bosnië moet volgens een zeer nauwgezet tijdspad worden uitgevoerd. Een deel ervan gaat vandaag meteen in, de rest wordt van kracht zodra de inter nationale vredesmacht IFOR het gezag heeft over genomen van de blauwhel men van de Verenigde Na ties, Unprofor. De 60.000 man troepen van de IFOR (Implementation Force) zullen voor 'circa een jaar' in ex-Joegoslavië zijn. Eind januari, begin februari moeten alle troepen, waar onder ook een paar dui zend Nederlanders, ter plekke zijn. Hieronder volgen de voor naamste etappes die in het akkoord zijn vastgelegd: Binnen 30 dagen na de gezagsoverdracht van Un profor aan IFOR moeten de strijdende partijen de wa pens neerleggen en hun burgermilities ontwapenen. Als ze dat weigeren kan de IFOR hen daartoe dwingen. Binnen 30 dagen na de gezagsoverdracht moeten alle buitenlandse troepen in Bosnië en hun adviseurs het land met hun wapens en uitrusting hebben verla ten. Deze bepaling is vooral gericht tegen huurlingen en de mujaheddin, islami tische brigades die aan de zijde van de Bosnische moslims strijden. Terugtrekking Binnen 30 dagen na de ondertekening moeten de strijdende partijen al hun troepen terugtrekken achter een scheidslijn. Aan weers zijden van deze lijn worden bestandslijnen ingesteld. De bufferzone wordt vier kilometer breed en zal door de IFOR worden bewaakt. Sarajevo: a) Binnen zeven dagen na de gezagsover dracht moeten de strijden de partijen een aantal door de IFOR geselecteerde posi ties langs de bestandslijn hebben ontruimd, b) Bin nen 30 dagen na de gezags overdracht moeten de strij dende partijen zich uit de bufferzone terugtrekken. Gorazde: Binnen 30 dagen na de gezagsoverdracht moeten de strijdende partij en hun troepen terugtrek ken. Zij moeten mijnen en en andere obstakels langs de vroegere linies tussen Serviërs en moslims oprui men, ontmantelen of ver nietigen. Zij moeten alle be kende mijnenvelden aan duiden en de IFOR ervan op de hoogte stellen. Teruggave Binnen 45 dagen na de gezagsoverdracht moeten de strijdende partijen de gebieden ontruimen die hun krachtens het vredes plan niet toekomen. Gedu rende 90 dagen na de ont ruiming mogen zich geen troepen hergroeperen in de geëvacueerde zones. Tus sen de 30ste en de 91ste dag worden deze zones door de IFOR bewaakt. Het verdrag bepaalt dat de IFOR gebruik kan maken van geweld als de partijen zich niet ontwapenen in de scheidingszones gedurende de eerste 30 dagen na de gezagsoverdracht. Dat geldt ook, als ze zich 45 dagen na de gezagsoverdracht niet hebben teruggetrokken uit de over te dragen gebieden of als ze 30 dagen na de ge zagsoverdracht nog troepen in deze gebieden legeren. Binnen 120 dagen na de gezagsoverdracht moeten alle zware wapens zijn te ruggetrokken. De troepen worden ingekwartierd in plaatsen die door de IFOR zijn aangegeven en gede mobiliseerd. Commissie Zodra het akkoord is on dertekend, wordt een ge mengde militaire commis sie geïnstalleerd. Die moet binnen 30 dagen na de ge zagsoverdracht worden ge ïnformeerd over de troepen ter plekke, hun ligging, het soort en aantal soldaten dat tien kilometer aan weerszij den van de bestandslijnen gelegerd is, en de grens tus sen de twee politieke deel staten (het Servische deel en de moslim-Kroatischc federatie). De commissie moet bin nen 120 dagen na de ge zagsoverdracht ook kaarten krijgen met de posities van allegrond-luchtraketten, meervoudige raketlanceer- ders, anti-luchtdoelsyste men en mijnenvelden. Gevangenen Binnen 21 dagen na de ondertekening van het ak koord moeten de partijen lijsten opstellen van al hun gevangenen en die aan het Internationale Rode Kruis (ICRK) doorgeven. Binnen 30 dagen na de gezagsoverdracht moeten alle gevangenen worden vrijgelaten door tussen komst van het Internationa le Rode Kruis. parus ap De strijd in Bosnië-Hercegovi na heeft meer dan drie jaar ge duurd. In het kort nog eens de belangrijkste 'wapenfeiten': 1992 29 februari Bosnië-Hercegovina onafhan kelijk. De Bosnische Serviërs re ageren met het uitroepen van hun eigen staat. De gevechten beginnen, april Serviërs belegeren Sarajevo. 30 mei Verenigde Naties kondigen sancties af tegen Servië en Montenegro, de enige twee re publieken die in de Joegoslavi sche federatie blijven, wegens het opstoken van de oorlogen in Bosnië en Kroatië. 1993 2 januari Plan om Bosnië op te delen in tien provincies, voornamelijk langs etnische lijnen wordt ge- geeft de Bosnische Serviërs daarna 10 dagen om hun zware wapens terug te trekken uit de omgeving van Sarajevo en dreigt met luchtaanvallen als ze dat niet doen. 18 maart De Bosnische moslim-regering en de Bosnische Kroaten sluiten na Amerikaanse bemiddeling een akkoord dat een einde maakt aan onderlinge strijd. 1995 1 januari Ingang van een bestand van vier maanden. I mei Pogingen bestand te verlengen mislukt. II juli Serviërs lopen Srebrenica onder de voet. 25 juli Ook Zepa valt in Servische han den; duizenden burgers slaan op de vlucht. 15 augustus Verenigde Staten laten een nieuw vredesplan rondgaan en beginnen een intensieve pen deldiplomatie. 30 augustus NAVO-vliegtuigen bombarde ren Servische stellingen om hen te dwingen zware wapens bij Sarajevo weg te halen, september Bosnische regeringstroepen en Kroaten gaan voort met offen sieven tegen de Serviërs. Tien duizenden Serviërs slaan op de vlucht. 20 september NAVO en VN kondigen einde aan van de luchtaanvallen na dat de Serviërs hun zwaarste wapens rond Sarajevo wegha len. 1 november Amerikanen openen vredes overleg in Dayton, Ohio, met de presidenten van Kroatië, Bosnië en Servië. 21 november In Dayton worden de Balkan- leiders het eens over een alge hele regeling voor de 43 maan den oude oorlog in Bosnië. 22 november Veiligheidsraad van de VN schort de sancties tegen Servië op en verlicht het wapenembar go tegen voormalige Joegoslavi sche republieken. 1 december NAVO akkoord met stationering 60.000 militairen in Bosnië. 6 december Eerste C-130 Hercules-trans portvliegtuigen Amerikaanse luchtmacht landen inTuzla. 12 december Servische inwoners Sarajevo verwerpen in referendum vre desakkoord 14 december Ondertekening vredesakkoord in Parijs. Servië en Bosnië er kennen eikaars grenzen. Clinton krijgt van Congres toestemming voor sturen militairen Bosnië-Hercegovina en klein-Joegoslavië hebben elkaar van morgen formeel erkend als onafhankelijke staat. Dat ge schiedde vlak voor de ondertekening van het Akkoord van Dayton, in Parijs. Eerder namen de Amerikaanse Senaat en het Huis van Afgevaardigden een belangrijk obstakel voor de uitvoering van het vredesplan weg, door in te stemmen met het sturen van Amerikaanse troepen naar Bosnië. De ministers van buitenlandse za ken van Bosnië en Klein-Joegosla vië (Servië en Montenegro) wissel den bij de plechtigheid in Parijs brieven uit die de volledige we derzijdse diplomatieke erkenning bezegelden. Klein-Joegoslavië en Kroatië hebhen nog geen over eenstemming gesloten over het aanknopen van diplomatieke be trekkingen. De doorbraak kwam enkele uren voordat in het Elyseépaleis onder toezicht van onder anderen de Franse president Chirac, de Amerikaanse president Clinton en de Britse premier Major de presi denten van Servië, Kroatië en Bos nië hun handtekeningen onder het vredesakkoord zetten. Bosnië krijgt van de Verenigde Staten noodhulp om de komende maanden door te komen. Presi dent Clinton maakte vanochtend een 'snel effect-pakket' van 140 miljoen gulden bekend voor eco nomische en humanitaire hulp. De Senaat in Washington gaf gisteravond het groene licht voor het sturen van Amerikaanse troe pen, die eenderde van de NAVO- vredesmacht zullen uitmaken. Met 69 stemmen voor en 30 stem men tegen nam ze een motie aan waarin staat dat president Clinton zijn verplichtingen in Bosnië mag nakomen. De Senaat eist wel dat de troepen er maximaal een jaar blijven en dat de regering zich in zet voor de training en bewape ning van de moslim-Kroatische federatie in Bosnië. Er is nog geen overeenstem ming over het sturen van een vre desmacht naar Oost-Slavonië, het door Serviërs beheerste deel van Oost-Kroatië. De discussie hier over leidde gisteren tot een felle aanval van de VS op secretaris-ge neraal Boutros Ghali van de VN. Aanleiding was een rapport van Boutros Ghali, waarin hij voorstel de niet de VN, maar de internatio nale gemeenschap een vredes macht naar het gebied te laten sturen, net als in Bosnië. Boutros Ghali heeft zijn voorstel inmiddels ingetrokken omdat het op onjuis te wijze naar buiten is gebracht. bevolkingsaandeel Serelêre I Kroaten J moslims I geen meerderheid resp. gebiedscontrole: 1 1 L—1 accepteerd door moslims, maar osnische Serviërs wijzen het af. maart Bosnische Kroaten en moslims raken onderling slaags, april, mei Na Servische aanval op de oos telijke enclave Srebrenica stelt de Veiligheidsraad van de VN zes 'veilige zones' voor Bosni sche moslims in: Sarajevo, Tuzla, Bihac, Srebrenica, Zepa en Gorazde. 1994 5 februari Meer dan 60 mensen vinden de dood en 200 raken gewond als een mortiergranaat inslaat op een markt in Sarajevo. NAVO tuzla» De zwaarste sneeuwval sinds de Olympi sche Winterspelen van 1984 heeft gisteren ge zorgd voor chaos in Sarajevo. Het openbaar ver voer raakte ontwricht en in een groot deel van de Bosnische hoofdstad viel de water- en stroom voorziening uit. De Bosnische regering kondigde de noodtoestand af. Ook in Tuzla, waar het me rendeel van de Amerikaanse soldaten zal worden gelegerd, viel een dik pak sneeuw. Verscheidene vrachtwagens en jeeps raakten van de weg. De Bosniërs zetten paard en wagen in als alternatief transport (foto) bij het in gereedheid brengen van het vliegveld. FOTO REUTER ODD ANDERSEN Samenstelling bevolking vóór de oorlog. Vóór het begin van de oorlog in april 1992. telde Bosnië 4,4 miljoen inwoners (ca. 46% moslims; 34% Serviërs; 20% Kroaten) De balans in 1995: meer dan 200.000 doden; 3 miljoen inwoners zijn op.de vlucht geslagen Huidige schatting van de samenstelling van de bevolking 38% moslims; 36% Serviërs; 26% Kroaten Tot de zomer van 1995 heb ben de Servische troepen bijna 70% van het grondgebied onder controle gekregen De NAVO-bombardementen op Servische stellingen rond Sarajevo luiden een nieuwe fase in: het strijdtoneel verplaatst zich naar midden- en noord-Bosnië, waar de moslims en Kroaten een groot offensief beginnen. Vlak voor het vredesoverleg in de Verenigde Staten verov eren Kroaten en moslims gebied en in noord-, west- en centraal Bosnië terug. Volgens de VN be zetten de Serviërs nu 48%, de moslims 31 en de Kroaten 21 van het grondgebied Op 12 okto ber wordt een bestand tussen de strijdende partijen overeenge komen Servische veroveringen op hoogtepunt

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7